BUITENLAND VRIJDAG 23 OCTOBER 1931 JE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 VOLKENBOND HET CHINEESCH-JAPANSCHE CONFLICT. Eeri krachtige resolutie van den Volken bondsraad. De Volkenbondsraad heeft gistermiddag in openbare zitting nogmaals het Chi- neescii-Japansche conflict beaandeld. De voorzitter van den raad, Briand, leg de den raad een resolutie voor, die tevoren met ake raadsleden, met uitzondering van de vertegenwoordigers van Japan en Chi na, was overeengekomen. In het eerste gedeelte der resolutie wordt herinnerd aan de verplichtingen, die Japan en Ghana in de eenstemmig aange nomen resolutie van den raad van 23 {Sep tember j.l. op zich genomen hebben. In de overtuiging, heet het dan verder, dat ae nakoming van deze beloften en ver plichtingen een essenueele noodzakelijk- - eid is voor het herstel der normale De- i ekkingen tusscnen de beide partijen, ver- z rekt de volkenbondsraad de Japa«nscue regeering, ters-tond met ontruiming een aanvang te maken en hiermede geleidelijk voort te gaan, zoodat de troepen voor de- volgende bijeenkomst van den raad volle dig teruggetrokken zijn. De raad verzoekt de Chineesche regee- rdng, met het ook op de wederinbezitneining van het ontruimde gebied, alle maatrege len te treffen, om de veiligheid der Japan- 6che staatsonderdanen, die daar wonen en de bescherming van hun eigendom te waarborgen. Hij richt tot de Chineesche regeering het dringende verzoek, om den autoriteiten, die zij met het nomen van deze maatregelen belast, vertegenwoordigers van andere sta ten terzijde te stellen, opdat dezen de uit voering van bedoelde maatregelen kunnen Reeds 21 September had hij, zoo zegt hij m zijn antwoord, tegelijk met de andere regeeringen en op dezelfde grondslagen, telegrafisch medegedeeld, dat Rusland be reid was, de verplichting op zich te nemen, zijn bewapening stop te zetten gedurende de ontwapeningsconferentie. De sovjet-regeering is ook bereid, thans den voorgestelden termijn van een jaar te aanvaarden. Natuurlijk zullen alle staten dergelijke verklaringen moeten afleggen en deze moe ten voor allen een verplichtend karakter hebben. Verder moet volkomen duidelijk zijn, of de be wapemngs vacantia slaat op aiie soorten van bewapening. In ieder geval zal de sovjet-regeering, nadat de nooclxge klaarheid is geschapen, de verplichting op zich nemen haar be wapening stop te zetten op dezelfde grond slagen als alle andere staten. SPANJE KERK EN STAAT IN SPANJE. Katholiek protest. De vereeniging van Madrileensche Ka tholieke huisvaders heeft aan den apostoh- schen nuntius een laiige boodschap gezon den, waarin zij hun aikeunng uitspreken over de anti-reiigieuze politiek van de Cor tes. De leden der vereeniging zullen zich nau wer dan ooit aaneensluiten en zij kondigen aan, dat zij zich tot de openbare meening zullen wenden, zoodra hun het oogenblik gunstig lijkt. De raad richt tot de Chineesche en Jo- pansche regeering de aanbeveling, om ter stond vertegenwoordigers voor de regeling van de afzonderlijke aangelegenheden, de ontruiming en de wederinbezitneming be treflende, aan te wijzen, opdat deze ope ratie® zonder vertraging kunnen worden uitgevoerd. De raad richt verder tot de Chineesche en de Japansche regeering de aanbeve ling, om, na de ontruiming, rechtstreeksche onuerhanoekgnen over alle tusschen" haar hangende kwesties aan te knoopen, vooral over de kwesties, waarin de laatste gebeur tenissen haar oorzaak vinden en die op de moeilijkheden betreffende den JVlanasjoerij- schen spoorweg betrekking hebben. ïen dien einde stelt de raad beiden re geeringen voor, een scheidsrechtedijke com missie of een soortgelijk orgaan in te stel len. De raad besluit, de zitting tot den 16en November a.s. te verdagen. Op dien dag zal hij den toestand opnieuw onderzoeken. De raadsvoorzitter wordt echter gemach tigd, om den raad reeds tegen een vróege- ren datum bijeen te roepen, ais hij dit doel matig acht. In het verloop van de onderhandelingen I van gisteren verklaarden de vertegenwoor digers van Japan en China beiden, dat zij nog niet definitief hun meening over deze resolutie konden zeggen. Briand heeft daarop een meuwe zitting tegen Vrijdag middag vijf uur bijeengeroepen, nadat hij tevoren uitdrukking had gegeven aan zijn vaste vertrouwen, dat zich nu geen verdere vertraging meer zal voordoen. Het ontwerp-resolutie van den volken- b onus raad was een aangename verrassing voor allen, die op grond van de gisteren verkregen vage inlichtingen gevreesd had den, dat ons slechts een hernaling van de resolutie van 30 September zou te wachten staan. De raad is thans veel positiever in zijn wensch naar ontruiming en geeft boven dien aan de partijen verschillende practi- sche aanbevelingen voor haar verdere be sprekingen. De raad heeft door dit ontwerp-resolutie stellig uitdrukking gegeven aan het recnts- gevoel van de openbare meening. De raad heeft een bepaalde termijn voor ontruiming aanbevolen en het tevens aan Japan mogelijk gemaakt, een grooter ver trouwen in de veiligheidsmaatregelen van de Chineesche regeering te hebben, door aan China uitdrukkelijk den raad te ge ven, vertegenwoordigers van andere mo gendheden aan de Chineesche autoriteiten toe te voegen, die voor de veiligheid der Japanners m Mandsjoerije moeten zorgen. De raad heeft vooral op zeer verdienste lijke wijze duidelijk onderscheiden tusschen de onmiddellijk aan te vangen onderhan delingen over ontruiming en de latere on derhandelingen na de ontruiming over de algemeene verbetering der Japansch-Chi- neesche betrekkingen. Door het maken van dit onderscheid heeft de raad beslist van de hand gewezen het Japansche verlangen, dat China reeds zou onderhandelen nog tijdens de Japan sche bezetting van het Chineesche grond gebied over de toekomstige betrekkingen tusschen beide landen. Dat bovendien de naad door beide partijen aanvaarde ver plichtingen om alles na te laten, wat de atmosfeer nog erger zou kunnen verstoren, aldus uitgelegd heeft, dat China verplicht is, ervoor te zorgen, dat de anti-Japansche agitatie in China zal ophouden, is eveneens een daad van gerechtigheid en ditmaal je gens Japan. DE BEWAPENINGSSTILSTAND. Ruslands antwoord op het vacantie-voorstel De Russische commissaris van buiten- landsche zaken, Litwinoff, heeft den brief van den secretaris-generaal van den Vol kenbond, waarin gevraagd werd, of de sovjet-regeering bereid is, deel te nemen aan den op de laatste volkenbondsvergade- ring voorgestelden bewapeningsstilstand, beantwoord. GRIEKENLAND AGITATIE OP CYPRUS. De gouverneur vraagt militaire hulp. Naar uit Malta vernomen wordt heeft d-e gouverneur van Cyprus wegens de wan- ordeiijkheuen tengevolge van de nationa listische campagne voor aansluiting bij Griekenland den gouverneur van Malta ge vraagd, schepen naar Cyprus te zenden. Hen ander Reüter-telegram uit Cairo meldt, dat de gouverneur van Cyprus in verband met de nationalistische onluscen ook aan Egypte om militaire hulp gevraagd heeft. Blijkens nadere berichten zijn op Cyprus ernstige onlusten uitgebroken. Een groote menigte heeft het Engelsche regeeringsge- bouw te Nicosia aangevallen en dit in brand gestoken. Het gebouw is geheel uit gebrand. De politie zag zich gedwongen van haar vuurwapens gebruik te maken, met het ge volg, dac 11 personen gewond werden van wie er één is overleuen. Zooals gemeld, heeft de Engelsche gouverneur den gouver neur van Malta verzucht, oorlogsschepen te zenden, ten einaë hem bij te staan in het handhaven van de orde. Het departement van koloniën deeide gisterenmiddag mede, dat de Engelsche overheid de toestand volkomen meester is. De onlusten zijn een gevolg van het oude streven der Grieksche bevolking, die op Cyprus de overgroote meerderheid uit maakt, om met Griekenland vereenigd te worden. De onmiddellijke aanleiding moet een Woensdag verschenen oproep van den Gneksch Uruiodoxen bisschop van Cyprus zijn, waarin de vereeniging van Cyprus met Griekenland reeds weid geproclameerd. Volgens bericht uit Cairo zullen reeds morgen (Zateruag)-oohtend uit Aiexanunë per vliegtuig troepen naar Cyprus woruen gezonden. De toestand in Nicosia moet ern stig zijn, doch men verwacht, dat ue op standige beweging, na aankomst der troe pen, zal worden ouuerürukt. De opperbevelhebber der Britsche mid- dellandsche zee-vloot heeft oider gegeven aan twee kruisers met 1400 man, naar Cy-- prus te vertrekken. Deze zullen evens mor gen ochtend op de plaats hunner bestem ming aankomen. AMERIKA LAVAL IN DE VER. STATEN GEARRIVEERD. Ontvangst op 't stadhuis. De „Ile de France" aan boord waarvan zich de Fransche premier La- val bevond, is naar Uni ted Press meldt Don derdagochtend 3 38 aan het quarantainestation te New York aangeko men, waar tot het aan breken van den dag .verd gewacht alvorens de passagiers het schip verlieten. De premier met zijn gevolg werd tegen 8 uur van boord afgehaald door het gemeentelijke jacht, wairop zich de commissie van ont vangst b6vond. Na <ie begroeting door burgemeester Wal ker op het stadhuis, dankte Laval, die in zijn landstaal sprak, allereerst voor de hartelijke ontvangst, die hem was bereid. De Franscie premier, die door een groot aantal microfoons omringd was, verklaarde voorts, uit een land te zijn gekomen, dat vast bestolen heeft met Amerika samen te werken om de welvaart in de wereld weer te hersellen. Een ern stige crisis, aldus Laval, is over de wereld gekomen en heeft den vcorspoed der Ver. Staten zoowel als van de andere landen verstoord. In deze wereld die verscheurd wordt door twijfel, moetei onze twee groo te democratieën tezamen zoeken naar mid delen om de rust en het evenwicht in de wereld te herstellen en deze middelen ook toepassen. Frankrijk was diep geroerd, vervolgde Laval, toen president Hoover mij tot een bezoek uitnoodigde. Het voelde, dac dit ge baar niet alleen de uitdrukking was van de oude beproefde vriendschap tusschen onzo beide groote landen, maar dat de Ameri- kaansche regeering zich tot Frankrijk had gewend, omdat het te midden van de wijd verspreide schokken onberoerd is geble ven. In het volste vertrouwen treed ik het Amerikaansche volk tegemoet. Ik ken zijn enthousiasme en weet, dat het groot moedig en idealistisch is. Het zal gehoor geven aan den roep om hulp, welke uit de oude wereld kan komen. Onverschillig of het onze arbeiders of kunstenaars zijn, ging Laval voort, zij al len worden bezield door denzelfden geest, die ook hun voorvaderen heeft geleid. Dit zijn de eigenschappen, die ons land tot een harmonisch qn evenwichtig geheel maken. Dit gevoel van evenwichtigheid beschermt ons tegen de absurde beschuldigingen, wel ke dikwijls tegen ons worden geuit, dat wij in, een of andern vorm de opperheerschap pij in Europa willen uitoefenen. Frankrijk is een vredelievend land, onze geschiede nis en ons verleden leggen ons voorzichtig heid op, wij wenschen niet op ook maar de geringste wijze een andere natie te be- nadeelen. Onze eenige wensch is vrede, maar wij hechten groote waarde aan onze veiligheid. De regeeringen en volken moe ten begrijpen, dat de veiligheid niet alleen in hoopvolle bewoordingen kan worden uitgedrukt, maar dat zij georganiseerd moet worden. Indien Frankrijk en de Ver. Staten met elkaar overeenstemmen en zich in steeds krachtiger wordende samenwer king kunnen vereenigen, dan kunnen wij een betere toekomst tegemoet zien. Ik spreek uit naam van een land, dat be sloten is, zijn inspanning te paren aan de uwe, om gevaren af te weren, die onze beschaving dreigen. Na dc ontvangst ten stadhuize is Laval met zijn dóchter, na nogmaals een groot- sche ovatie van de New Yorksche bevol king in ontvangst te hebben genomen, om 11 uur 22 in een specialen trein naar Wash ington vertrokken, waar hij intusschen is aangekomen. BUITENL. BERICHTEN. LAVAL. ONGELUKKEN. VIJFHONDERD D00DEN IN BENGALEN? Overstroomingsellende. Uit Vizagapatam (Bengalen), wordt ge meld: Ten gevolge van de overstroomin gen, welke het omliggende gebied beiste ren, zouden vijfhonderd personen om het leven zijn gekomen. De' schade is zeer aan zienlijk. ITALIAANSCH DORP IN BRAND. 200 personen dakloos. De Italoaansche bladen bevatten een te legram uit Triest, volgens hetwelk een hevige brand te Cavrasta heeft gewoed, waaruoor 24 huizen werden verwoest, zoo dat 200 menschen dakloos zijn. Vier personen werden ernstig gewond. De schade bedraagt meer dan een millioen. Bergtoerist verongelukt. Bij het bestijgen van den Zwoelferkopf, zoo wordt uit Bregenz gemeld, is een groep bergtoeristen van een met ijs be dekten weg omlaag gestort. Een juffrouw uit Bludenz was op siag dood, terwijl de begeleider, eveneens afkomstig uit Bludenz, ernsiige verwondingen opliep. Een ander lid der groep kwam er met lichte kwetsu ren af. Van de Zimba is een jongeman uit Feld- krich omlaag gestort. Hij bleef ernstig ge wond liggen. LIJDELIJK VERZET VAN GEMEENTE- PERSONEEL. Wegens onregelmatige loonbetaling. De ambtenaren en het gemeenteperso- neel van Warschau hebben besloten, met ingang van heden lijdelijk verzet te plegen als protest tegen de onregelmatige en ver traagde uitbetalingen der loonen en sala rissen. t De bonden van personeel hebben hun le den geadviseerd, zich naar hun werk te begeven, doch geen arbeid te verrichten. I Slechts in de bedrijven van algemeen be lang zal heb noodzakelijke worden ver richt. De drijvende gevangenis. Tweemaal per jaar verlaat 't schip „Martiniere" de haven van Ia Rochelle in Frankrijk om de gevangenen naar het Dui velseiland te vervoeren. Thans is het schip weer met 300 veroordeelden onderweg. La „Martiniere" is op bijzondere wijze voor dit vervoer ingericht. Het bevat vier ijze ren kooien waarin de gevangenen worden opgesloten. Door een paar kleine luchtko kers wordt voor de luchtverversching zorg gedragen. Slechts één uur per dag worden de gevangenen gelucht. Zij mogen zich dan op het schip bewegen onder strenge bewaking. Dit is de eenige lichaamsbewe ging, d'ie zij gedurende de overvaart heb ben. Een gruwelijk middel wordt toegepast om muiterij te voorkomen. De ijzeren kooien zijn n.l. van kokers voorzien. Zoodra het EEN SPANNEND BOEK. Jonge en oude lui, die verzot zijn op 't lezen van de roemruchte avonturen van Lord Lister, alias Johu Raffles, den edelaardigen „gentleman- inbreker", of van den nóg edelaardiger Buffalo Bill, den „held van het Wil de Westen", wordt bij dezen een nieuw en spannend boek ter lezing aanbevolen, getiteld: „Het Leven van den Heiligen Antonius". Dit is geen ongepaste aardigheid, maar een persoonlijke ervaring. Hoewel zelf tot den trouwen lezers kring van griezelromans behoorend, heb ben wij het boek „Antonius" van pater Lohuis o.f.m. verslonden, alsof 't een Nick Carter was. Als men eenmaal de smaak van dit pittige en oorspronkelijke boek beet heeft, leest men aan één stuk door van bladzijde 1 tot bladzijde 252, wat de laatste bladzijde is. Een onderzoek in leeszalen, welke boeken het meest gevraagd zijn, wees uit, dat heiligen-levens het minst ge vraagd zijn, hetgeen niemand zal ver wonderen. Het meerendeel van de „Le vens" der heiligen, zooals deze in boe ken beschreven, staan, is suikerzoet en zouteloos. Men zou, als men ze leest, er zich bijna voor geneeren, heilig te wor den! De laatste jaren vooral is in de ha- giographie een gelukkige ommekeer ge komen. De heiligen worden daarin be schreven zooals zij tijdens hun leven ge weest zijn: menschen, zooals wij, van vleesch en bloed. Menschen, die geleefd hebben als helden. Een, die zelf groote kans heeft tot de eer der altaren te worden verheven, Fa ther William Doyle, die in 1917 aan het front in Vlaanderen sneuvelde, schreef: „how many deceive themselves in thin king sanctity consists in the holy follies of the saints hoevelen vergissen zioh met te denken, dat heiligheid bestaat in de heilige dwaasheden van de heiligen". Van dit standpunt is ook pater Lo huis uitgegaan. AUe® wat, dikwijls door legende en verzinsel, buitennissig en wonderlijk aan de figuur van St. Anto nius is, heeft hij met een streep wegge- schrapt. Hij heeft Antonius beschreven niet als wonderdoener, maar als mensch. Tevergeefs «oekt men in dit boek naar do vele vermaarde wonderen, welke op naam van St. Antonius staan, zooals do ezel, die knielt voor het H. Sacrament of de aandachtig-luisterende vissohen in de zee bij Rimimi. Men zoekt tevergeefs naar wonderen, doch men vindt iets anders: een helden karakter. Die wonderen zijn goed en wel, maar, als Antonio Martin niet zulk een heerlijk leven had geleid, zich wegschen kend voor zijn evenmensch van den mor- gen tot den avond, zwoegend en zwee- tend voor de eor van God, zou hij nooit heilig verklaard zijn. Wie dit boek leest, zal een oprecht vereerder van St. Anto nius worden. De schilderingen in dit boek zijn zoo waar, zoo levens-echt, dat de lezer soms den indruk krijgt, als was St. Antonius een heilige van onze eeuw. De tijden veranderen, maar niet de menschen. De Paduanen, zes eeuwen geleden, het wa ren juist zulke menschen als wij zin nelijk, hoogmoedig en begeerig. Tusschen hen, met hen en voor hen werkte, preek te, bad en vastte de geleerde maar dood eenvoudige Portugeesche edelman Ferdi nand Martin, die Antonius van Padua genoemd zou worden. Een heilig vuur ontstak hij in zijn toehoorders overal waar zijn overtuigend woord weerklonk. Naar zulk een heilige snakt ook onze tijd. Pater Lohuis heeft met het schrijven van dit boek een schoon werk .verricht. Moge dit boek in vele huisgezinnen een plaats krijgen, tusschen de detective- en liefdes-romans. Men zal er niet slechter, misschien wèl beter van worden. In de bespreking, voorkomend in de krant van gisteren, van het tijdschrift „St. Lidwina" is een regel weggevallen. Men kan op dit tijdschrift inteekenen voor 3. adres Nassaulaan 53, Schiedam. minste verzet gemerkt wordt, draait de wacht een handle om, waardoor stoomwol ken door de kokers in de kooien worden gejaagd. Deze maatregel wordt zoo ge vreesd, dat slechts zelden bevrijdingspo gingen worden gedaan. De „Martiniere" doet op de reis naar het Duivelseiland slechts één haven aan, n.l. Algiers, waar eveneens nog 300 gevan genen ingescheept worden. OOK EEN SERUM-AFFAIRE IN BULGARIJE. Negentig kinderen eenige jaren geleden het slachtoffer van het Calmette. Bij de verdere behandeling van het pro ces tegen de geneesheeren te Lübeck ver klaarde de advocaat dr. Fey, dat bij de behandeling een zijweg wordt ingeslagen, aangezien het niet gaat over het Calmet- te-scrum en de hoedanigheden daarvan, maar over de voorzorgsmaatregelen en over de vraag, of de door Calmelte gege ven voorschriften voor de behandeling van zijn serum zijn opgevolgd. Hij stelde de vraag: wie is er verantwoordelijk voor, dat die voorschriften niet zijn opgevolgd en protes'eerde er tegen, dat men er voort durend over spreekt, dat het Calmette- serum zou zijn gebruikt. Hiertegen moet prof. Calmet'e in bescherming worden ge nomen. Er werd hier geen Calmette-serum gebruikt, maar een gekweekt en veront reinigd serum. Vooraf had de verdediger van prof Deycke gevraagd een onderzoek in te stel len naar de toepassing van het middel in Perzië en Bulgarije, terwül de verdediger van dr Alstadt mededeelde, dat in Zwe den en Polen de toepassing van het serum geenerlei schadeli'ke werking heeft gehad. Dr. Hoffmann stelde voor prof. Calmette als getuicre te hooren. In Frankrrk zijn namelijk 3^7.000 kinderen van 1 Juli 1931 af met 't Calmette-serum ingeënt, oud- minister Loucheur heeft zich voor alcemee- ne toenessiog verklaard en het Pasteur instituut heeft on 7 Juli j 1. nog vastgesteld dat het Calmette-esrum een uttige uit werking heeft Wat Bulgarüe betreft, moeten daar in 1927 bij de toediening van het Calmette- praeparaat fouten zijn begaan. Tn verband hiermede verzocht de verdediger van prof. Devcke een medicus uit Bulgarije te hooren als getuige. Prof Deycke, aldus weet Wolff over deze affaire te melden, ontving dezer da gen een brief van dr. Sliwenski, waarin deze mcdedeeiing deed van een tot nu toe geheim gehouden ongeluk met het Calmet te-serum te Pernik in Bulgarije. Dr. Sli wenski schrijft, dat van Mei 1927 tot Oc tober 1929 daar aan circa 250 kinderen het serum is toegediend, van wie meer dan ne gentig zijn gestorven. Verder verklaart hij, dat hii met het oog op zijn familie ovei dit ongeluk heeft gezwegen, daar hij vrees de ontslagen te zullen worden. Een brief van denzelfden inhoud heeft ook prof. Hins Müch ontvangen. „Tel." ITALIE'S NIEUW LUXE-SCHIP. Wonderen der techniek. Op 28 dezer zal Italië's kroonprinses, Ma- rie-José, ©en fle>sch Asti Spunxanti laten vallen tegen de kiel van de „Conto di Sa- voia" en op hetzelfde oogenblik zal hot vlaggeschip van de Italiaansche koopvaar dijvloot de helling van de scheepswerf te Triest afglijden. De Italianen hebben niet zoozeer naar grootte, het schip meet 48.000 ton, dan wel naar volmaakte techniek .en groote luxe gestreefd. Gezien de in aanbouw zijnde nieuwe schepen voor de transatlantische vaart, zal ook de blauwe wimpel wel niet gewonnen worden, al zal een snelheid van 27 knoopen bereikt kunnen worden cn zal de overtocht van Italië naar New York slechts zeven dagen in beslag nemen. Op 4 October 1930 werd de kiel voor het nieuwe schip gelogd, dat 247 meter lang, 29 meter breed en 34,5 meter hoog is, geme ten van de kiel tot het bovenste van dc elf dekken. Do in vier groepen opgestelde turbine® ontwikkelen 120.000 p.k. cn bren gen vier schroeven in beweging, vei der zijn er nog 13 stoomketels aan boord. Het schip is verdeeld in 18 waterdichte compartimen ten en de 48 tanks kunnen 7000 ton stook olie, 84 ton smeerolie en 3600 ton water be vatten. Wanneer uit het laat-se cijfer blijk, dat de passagiers geen dorst behoeven te lijden, uit de ruimte van 2000 vierk. meter, die gereserveeid is voor den opslag van le vensmiddelen blijkt, dat ook voor voldoen de voedsel is gezorgd. Schoone lakens en servetten kunnen in de 1000 vierk. meter groote ruimte voldoende worden opgesla gen. Er is verder een garage voor dertig automobielen. Vóór den bouw zijn proeven genomen in verschillende kleine proeftaiiks door scheepsbouwmeesters, die de plannen van den opdraentgever, den Lloyd Sabaudo, verder hebben uitgewerkt. De twee pijpen zijn zoodanig geplaatst, dat er aan het dek meer dan voldoende ruimte overblijft voor spel en vermaak. Hoewel er aan boord meer dan 500 elec- trisahe motoren zijn, behalve de boven genoemde machinerieën, zijn de trillingen minimaal. De dynamo's wekken een elec- trische kracht op, die voldoende zou zijn, om een stad van 200.000 inwoners van eleo- brischen stroom te voorzien. Er zijn vier klassen voor de passagiers, waaronder een toeristenklasse en voor het eventueel in vei ligheid brengen der passagiers zijn er 24 reddingbooben, die 3000 menschen kunnen bevatten. De uitdrukkingen zeekasteel en drijvend hotel zijn voor deze nieuwe aan winst van de Italiaansche vloot welhaast nietszeggend-. „Tel." Roofmoord? Gisteravond heeft men den schiller Jo- hann Hacker te Hamburg in zijn woning op zijn bed vermoord gevonden. Men heeft hier klaarblijkelijk met een roofmoord te doen. De geheele woning is overhoop gehaald. Hacker had eenige dagen geleden onge veer 20C0 mark van een spaarbank gehaald en men vermoedt dat de moordenaar hiervan op do hoogte was. Elk spoor van den dader ontbreekt.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5