NED OOST-INDIE VIERDE BLAD PAO. 14 Ambtenaren door communisten bedreigd. Aan hc-t bureau voor Maatschappelijken Steun aan de Ivostverlorenkade to Am sterdam werd Donderdag een communist niet bediend, zooals hij dat wel wenschte. Dies maakte hij vóór de loketten veel go- baar, wat voor het personeel van het bu reau aanleiding was om hem buiten de deur te zetten. Hij zou, naar hij zei, den zelfden dag nog wel terugkomen. Inder daad verscheen dc man weer tegen half zes, maar nu vergezeld van wel een zeven tigtal even lastige partijgenooten. Al deze heeren wachtten de naar huisgaan.de amb tenaren op. Doch de politie was gewaar schuwd. Agenten te voet en te paard scho ten te hulp en zetten de kade voor zoover noodig af. De chef van het kantoor is per auto en onder politiebescherming naar zijn woning gereden, terwijl de overige leden van het personeel een heel eind weegs door agenten begeleid werden. Onveilig strand. Het strand te Seheveningen e.o is on veilig tot Katwijk op Donderdag -29 en Vrij», dag 30 October a.s., telkens van elf uur tot 1430 uur, wegens het schieten met geschut De aandacht wordt erop gevestigd, dat het strand eerst dan weder toeganke'ijk is, wanneer de roode vlaggen welke de onvei lige strook aanduiden, zijn weggenomen. ZOMERSCHE OCTOBER —STRENGE WINTER? Oude volksweerkunde. October is tot nu toe wel heel mooi ge weest. Bijwijlen leek het zomer en „De Bilt" verbaast zich eiken dag Wat be duidt dit? Welke zullen de gevolgen zijn van deze abnormale welwillendheid va-n moeder natuur op dezen tijd? De oude volkswee kunne, die overigens met heeiemaal bet-huwbaar is, althans niet betrouwbaarder dan elke andere weerpro- feet. weet antwoord op rim vragen. De landman let ni=>: meer zoo bijzonder op'.,het weer", schrijft een medewerker van het „Weekblad voor den Land'bouw" Zijn gewassen zijn binnen. Wel heeft men altijd getracht voo-uit te zien en het weer van den komenden winte. of caarop volgende zomer te vvurspoilen October met groene bla&n Kondigt een strengen winter aan. Wenn im Oktober die Eiche ihr Laub behalt So folgt ein Winter mit strenger Kalt 1st der October warm und fein Kommt ein soharfer Winter hinterdrein. "Wanneer deze maand een rijken oogst geeft van harde vruchten, zooals noten, hazelnoten, eikels kastanjes en beukenoot- jes, dan wijst dat op een slrengen winter, die in 't vooruitzioht is De Octobermaand mag niet al te zo- mersch zijn. Dan loopen de vruchtboomen op nieuw uit: Bloeiende boomen tweemaal op een rij Zal de winter zich rekken tot Mei. Een dubbele bloeiperiode eischfc ook een dubbelen rusttijd Als dus in October de muggen nog zoolang in de zon dansen, dan belooft dat niet veel: Durch Oktobermücken Lass dich nicht berücken. Is in October de maan vaak door een ring omgeven, dan kan men een drogen zomer verwachten. Onweer in October wijst op een winter met vaak wisselend weer, zooals onze Oos telijke naburen zeggen: Oktobergewitter sagen bestandig Der Künftige Winter sei wetterwendig. Wenn im Oktober das Wetter lcuchtet Noch mancher Sturm den Acker feuchtet. Wenn's im Oktober donnert und leuchtet Der Winter dem April am Sonne gleichtet Koude in de laatste helft van October is gunstig, ze doodt de rupsen en andere scha delijke insecten: 1st der Oktober kalt Macht er dem Raüpenfrass Halt. Op 16 October, St. Gallus, moet de oogst van de velden zijn, de vruchten van de boomen, het vee binnen: Auf St. Gall Bleibt das Kalb im Stall Mit St. Gall Ernt die Riiben überall. Auf St. Gallentag Muss jeder Apfel in seinein Sack. GEMEENTERAAD VAN HAZERSWOUDE ONDENEMING DER DELI-MIJ. GETEISTERD. Aneta seint uit Medan: Een donderslag, gevolgd door een wervelwind, teisterde eergisteravond de onderneming Tandjong Djatti van de Deli-Maatschappij. Hierbij werd een hulpschuur met tabak vernield, evenals een ossenkarstal en een kampong woning, terwijl een steenen fermenteer- schuur, verscheidene droogschuren en een opium regie-verkoopplaats ernstig werden beschadigd. De tabak, welke in eerstge noemde hulpschuur was opgeslagen, be kwam regen- en windschade. Van den Ke- miri-aanplant zijn er van de tweehonderd boomen slechts tien overgebleven. Er had den geen persoonlijke ongelukken plaats. De 'schade is belangrijk. De zinken platen van de fermenteerschuur werden tot over een afstand van tweehonderd meter weg geslingerd. Vergadering van den raad der gemeen te op Donderdag 22 October, des v.m. 10 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter is de burgemeester, de heer J. van der Meu- len, die de vergadering opent met ambts gebed. De secretaris, de heer B. den Braver, leest de notulen, die worden goedgekeurd en vastgesteld. De voorzitter doet mededeeling van ingekomen stukken w o. missive van ged. stateri houdende goed keuring van besluiten van den Raad. Missi ve van ged. staten, houdende vaststelling van de gemeenterekening, dienst 1029. Me dedeeling van den keuringsdienst voor Wa ren te Leiden inzake verrichte werkzaam heden van 2 Jan tot 30 September. Van B. en W. van Koudekerk de bcgrooting van het brugbedrijf over 1932, waarbij de bij drage dezer gemeente is geraamd op 1544. Procesverbaal van kasopname bij den gemeente-onvanger Deze stukken wor den voor kennisgeving aangenomen Een ingekomen adres van den gemeenteveld wachter, de heer A. Plaizier in betrekking tot zijn salaris, zal bij de behandeling der begrooting aan de orde komen; evenzoo een adres van de algemeene politiebond waarin wordt verzocht om een bijdrage van 10 voor elk der deelnemers aan de te volgen cursus Tevens is ingekomen een adres van de harmonie van Hazer&woude met verzoek om 100 subsidie, en tevens een stuk grond in de Torenstraat beschik baar te stel.en tot het plaatsen van de mu ziektent. De subsidieaanvrage zal bij de be grooting in behandeling komen, maar wat het tweede verzoek betreft is het B en W. niet mogelijk hieraan te voldoen. Verhoogir.g opcenten gemeen tefondsbelasting. Aangeboden wordlt de gemeentebegroo- ting over den dienst 1932, en de begrooting van het waterleidingbedrijf. De voorzitter geeft een algemeen overzicht, waarbij door hem er op wordt gewezen dat verhooging der opcenten op de gemeentefondsbo.a.s- ting van J 25 in 1931, nu volgens aanwijzing van den inspecteur zal moeten worden ge bracht op 80 opcenten In betrekking tot den tol zijn nog geen nadere gegevens van ged. staten ontvangen, zoodat het gewone bedrag der inkomsten op de begrooting is geplaatst. De begroo ting met memorie van toelichting zal bij den raad circüleeren voor wat de gemeen tel ekening en het waterleidingbedrijf be treft Tot lid der oommissie tot het na zien der begrootingen worden gekozen de heeren M Scheei, J. W. van Vliet en Jac. de Kort, die zich hiertoe bereid verklaren. Hierop stelt de voorzitter aan de orde: voorstel van B en W. tot aansluiting bij de gemeente Leiden ter zake de verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten. De voorzitter geeft hieromtrent een nadere toelichting en deelt mede dat van Rijks wege een onderzoek wovdt ingesteld naar de toestand m' de gemeente voor verple ging Gelegenheid is gegeven dal een kring van gemeenten zich vereenigen voor. dit doel. Van de gemeente Leiden is daartoe een schrijven gezonden met verzoek t-ot aansluiting. De kosten zijn geraamd op on geveer 150.000 Bij deelname van de ge meente is, loopende over 40 jaar, het be drag der kosten per inwoner gesteld op 6 cent per jaar. B. en W. verklaren zioh zeer sympathiek tegenover hei voorstel van Leiden, maar achten het, met het oog op de heerschende mi's se. neg n et moge ijk tot aansluiting over te gaan Na breedvoerige bespreking, waarbij de raad zich met de gedachte van B en W. volkomen kan ver eenigen, wordt besloten, voorloopig nog niet aan te sluiten. Naar aan'eiding van een schrijven van den minister van B en L. stellen B. en W. voor over te gaan tot vaststelling van een verordening betreffen de het vervoer van benzine per keteiwagen over den apenbaren weg. Een hiertoe ge maakte verordening wordt voorgelezen, en na breedvoerige bespreking vastgesteld Op voorstel van B. en W. wordt, gesteund door het advies van de Gezondheidscommissie, besloten tot onbewoonbaarverklaring van de woningen aan den Rijndijk gemerkt A 322 en A 324. De werkverschaffing. Hierop stelt de voorzitter aan de orde: voorstel van B. en W inzake tewerkstelling van werkloozen Voor dit doel is een confe rentie gehouden met het bestuur van Werk verschaffing, en zijn maatregelen getroffen ter voorziening. Kon voorheen worden vol staan met enkel hout te laten zagen, de laatste tijd bleek dat niet meer voldoende en bleek het noodig meer zorg aan deze zaak te besteden. Ook met besturen van organisaties is over deze zaak gesproken en de slotsom is. dat bes'oten werd tot het volgend voorstel: Werkloozen, waaronder te verstaan hoofden van gezinnen of kost winners aan werk te helpen door hout te laten zagen, baggeren, ophoogen van de tuin bij de openbare school, verbetering van de sehceiing, opruiming van molenfun- deeringen, uitbaggeren ran een gedeelte der Hazerswoudsche Droogmakerij Deze werken te doen uitvoeren onder leiding van het bestuur der Werkverschaffing en den gemeente-opzichter, Hierbij stellen B. en W. voor georganiseerden, drie dagen per week te laten werken tegen e>en loon van drie gulden per dag en ongeorganiseerden 5 dageh werken, tegen 250 per dag. De voorzitter voet hieraan tce, dat wel enke le personen zich de laatsten tijd hebben aan-es t-*n b" de organisatie, en dus steun ontvangen uit de werk'oozenkas maar dat nog velen hiertoe niet zijn overgegaan. Noodig is hen op te wekken van deze aan gelegenheid gebruik te maken in hun eigen belang. Bij de gehouden bespreking acht de heer Jac. de Kort het onbillijk om ongeorgani seerden achter te stellen, daar hij meent te weten dat enkelen gewetensbezwaren heb ben voor aansluiting bij een organisatie Do heer Scheel veronderstelt, dat in sommige gevallen de patroons oorzaak zijn dat de werknemers niet zijn aanges.oten, en acht het verschil tusschen beide groepen in het voorstel van B. en W. inzake uitkeering j te groot. De heer D de Bruin merkt op dat door de georganiseerden een offer wordt ge bracht, en de andere groep hiervoor zich geen uitgave hebben getroost, zoodat het alleszins billijk is dat er eenig verschil wordt gemaakt. De heer A J. de Jong zegt, dat de schuld van het niet-georganiseerd zijn der arbei ders niet mag worden toegeschreven aan de patroon; en wat het verschil aan uit keering betreft is dit niet zoo groot, wat met bewijzen wordt gestaafd Bovendien zijn de uit te keeren loonen vastgesteld in overleg met de besturen van de organisatie. Nadat de voorzitter over sommige punten een nadere toelichting heeft gegeven en breedvoerige gedachten-* sse-iing heeft plaats gehad van verschillende leden- wordt het voorstel in stemming gebracht en aangenomen met 9 stemmen voor en 2 tegen, n.l. de heeren M Scheel en Jac de Kort. Goedgevonden wordt wijziging der begrooting 1931, tot een; bedrag van f 1000. Bij de rondvraag wijst de heer Kaptein op het wenschelijke dat meer toezicht wordt gehouden op het rijden der auto's, die vaak met vee' te groote snelheid de wegen pas- seeren. De voorzitter ze»t, dat reeds maat regelen zijn genomen dit tegen te gaan De heer Scheel vraagt, ter voorkoming van ongevallen, meer politietoezicht bij be grafenissen. Tevens zag hij gaarne, in ver band met een brandje in de Groenendijk waarbij een tweeta, personen zich met ge vaar zeer verdienste'ijk hebben gemaakt ter voorkoming van erger, dat door B. en W. een woord van dank werd gebracht aan genoemde personen, en zoo mogelijk een gratificatie hen werd toegekend De voor zitter belooft nota te zu'len nemen van de gedane opmerkingen. De heer M. Scheel zag gaarne dat kindertoeslag werd gegeven aan werkloozen, wanneer zij bij de ge meente worden te werk gesteld, en geeft daartoe een regeling aan. De heer D de Bruijn merkt op dat het beter is hiervoor nu geen vaste regel te stellen, en acht het gewenscht dat B. en W. later met een aan vullend voorstel komen tot den raad, wat wordt goedgevonden Niemand meer het woord verlangende, sluit de voorzitter de vergadering. GEMEENTERAAD VAN BODEGRAVEN (Vervolg van pag. 10). Woensdagavond halfacht werd de ver gadering van den gemeenteraad voortge zet. Weer zijn alle leden aanwezig. Voor dat begonnen wordt aan de behandeling van de begrooting worden de leden geko zen van de commissie voor de werkloozen- zorg. Uit den Raad worden aangewezen de heeren Kelfkens (R.K.), Baan Batelaan (A.R.) en J. Beijen (V.B.). Voor 'n plaats van den Christel. Bond van de arbeidersleden worden enkele namen genomen. Gekozen wordt de heer P. Ver beek. Voor de Kat.h. Organisaties noemt de heer v. d. Poll de voorzitter van den Volksbond, den heer S. Steenbergen. Deze werd met algemeene stemmen gekozen. De heer Oldemans noemde voor de plaats der Centr. Transportarbeiders den lieer A. v. d. Neut. Blijkbaar viel deze naam niet erg in den smaak, want men herinnerde den heer O. eraan dat hij eerder gesproken had van vier namen. Toen werden dan nog genoemd E. de Jong en J. Baars. Bij de stemming verkreeg v. d. Neut maar 2 stemmen en werd Baars gekozen. Bij het daaropvolgende onbelangrijke voorstel om de bouwverordening eenigszins te' wijzigen, waartegen geen bezwaren bestonden begon de heer Oldemans direct weer stemming te vragen, wat hij bij de laatste voorstel len had nagelaten. Dat beloofde weer wat. Dat beloofde wat voor de volgende be handeling van de begrooting. Deze behan deling ving aan met algemeene beschou wingen. Eerst bracht de heer Baan Bate laan rapport uit namens de financieele commissie. Hij noemde de toestand der gemeente zeer gunstig en de begrooting gemakkelijk sluitend, zelfs zeer ruim ge raamd en bovendien nog met een belang rijk „Onvoorzien". Hulde werd gebracht aan mej. van Benten voor de kostelijke waarneming van het ontvanger- en nu van het secretarisschap. Dè algemeene beschouwingen werden ditmaal ingezet door den heer W. Boer, die namens de C. H. fractie enkele beschou wingen weidde aan de heerschende crisis, waaronder ook Bodegraven zal lijden en aan de gevolgen daarvan voor de gemeen te-huishouding. Het gaat nu alles nog best maar bezuiniging is eisoh, desnoods tot aan de salarissen toe. Een rede, breed van opzet. Het hoofdmoment der beschouwingen was zeker de groote rede van den heer v. d. Poll, ongekend breed van opzet. Namens de Kath. fractie wilde deze heel breed haar standpunt mededee'.en, omdat de fractie aanmerkelijk gewijzigd was in samenstel ling. Dankbaar werd gememoreerd het uitbreiden der zetels tot 3 en het behoud van stemmen, waardoor zonneklaar geble ken is dat de bluf der S. D. dat de Room- sche arbeiders op hen zouden stemmen, on juist was. In verband met het conflict in de vorige vergadering zet spr. uiteen, dat er een conferentie van de rechtsche leden is gehouden, waar verschillende dingen be sproken zijn. Echter was de medewerking niet toegezegd voor de wethoudersverkie zing. Niet omdat de R. K. fractie een ze tel wenscht, maar omdat er ontstemming heerschte. Niet dat er iets te zeggen is tegen een R. K. wethouder in deze ver houdingen, maar de fractie wil rekenen met het gegroeide. Ontstemming heerscht er echter over de benoemingen, waarbij veel te weinig Kath. candidaten naar vo ren komen. Onder de 30 menschen in dienst der gemeente zijn er twee Katholiek dat is 6 pet. Spr. erkent dat het niet steeds met een schaartje is af te knippen maar wat meer kon er toch wel mee ge rekend zijn. Er zijn toch ook wel ge schikte Katholieke sollicitanten. De k ap op de vuurpijl was de benoeming van den gemeente-ontvanger. De Kath. fractie had gerekend op meerder gevoel daarvoor van de zijde der wethouders en ook van den gcheelen Raad. De aangenomen houding is niet Liberaal, niet Ohristelijk, hoogstens Historisch. Daarna bespreekt de heer Jongeneel de begrooting. Hij ac-ht de ramingen te ruim, de ontvangsten als regel te laag, de uitgaven te hoog. Zoo kweekt men groote overschotten. Spr. wil een sociale belas- tingpolitiek. Gewijzigde schoolgeldregeling, geen opcenten op de personeeie belasting en hoogere klas-sificatie van de gemeente in de Fondsbelasting. Hij verklaart nadruk kelijk da-t de Kath. fractie zich niet be schouwd als de vertegenwoordigster van een bepaalde groep maar van alle lagen der bevolking. Wat armenzorg betreft ver dedigt hij de echt Ohr. gedachte, dat het particulier-initiatief moet voorgaa-n, terwijl hij tenslotte verklaart dat zijn fractie gaarne alle medewerking wil geven opdat de orde in vergadering gehandhaafd worde. De heer Oldemans was niet van plan al gemeene beschouwingen te houden, maar is nu uit zijn tent gelokt. Dat zal men we ten. Hij gaat zijn optreden na. Men heeft hem gedwongen obstructie te voeren en eindelijk eruit gezet. Dat er zoo weinig Kath. personeel is, is verdiend. Spr. kan geen vergadering houden omdat de Kath. caféhouders hem geen zaal mogen afstaan. Zoo doen Kath. met andersdenkenden. Spr. heeft al eerder heel wat dingen voor gesteld, die de heer v. d. Poll, die al aar dig op weg is om Rood te worden, nu wil. Teen kreeg hij van den heer Leliveld geen steun. Thans zou deze er wel voor zijn. Voorts moet de Kath. fractie maar eens naar het Zuiden zien. Ook de voorzitter antwoordt de spre kers. Hij dankt voor de waardeering en gaat op enkele opmerkingen in. De ruime ramingen zijn geen bezwaar wanneer het mogelijk is. Er wordt toch niet meer uitge geven dan noodig is. De heer v. d. Poll voelt niels voor die groote saldi. Hij toont aan da-t de S. D. ,A. P. alleen verloren heeft bij de Raadsver kiezingen en niet de R. K. zooals de heer Oldemans beweerde. Hij verzoekt ook de zen heer niet met een sarcastisch lachje te smeken over de encyclieken van Z. H. den Paus. De heer Oldemans antwoordt weer en wijst o. a. op de toestand in Spanje, waar de Katholieken hun eigen paters nu over de grenzen jagen. Het misselijk gedrag van dsn heer Oldemans. Nu volgt de behandeling van de begroo ting zelf. Daarbij begint het spelletje van den heer Oldemans, zooals de heer v. d. Poll zich uitdrukte. Deze vroeg stemming over de eerste post, maar die werd ge weigerd. Over de begrooting zou als geheel geslemd worden. Toen werd bij post 2 aan stonds een voorstel ingediend tot verhoo ging van die post. Dat ging zoo door tot de laatste post toe. Altijd maar weer een voorstel ingediend om de posten te ver- hoogen met de meest willekeurige en dwa ze bedragen. Zoodat elk bedrag meestal I nog eindigde op een hal ven cent. Niemand luisterde naar dit geklets, alleen de secr. meest de onzin noteeren. Al spoedig verdroot dat de heer Beijen en verzocht deze daarmee op te houden. De j heer Oldemans weigerde. De oorzaak van I deze obstructie was het niet benoemen van I den heer v. d. Neut, en nu dat niet ge beurd was, de organisaties dus een klap hadden gekregen, nu zou hij de andere leden wel krijgen. De voorz. merkte nog even op, dat het een middel was beneden het prestige van den Raad, maar niets hielp. Ook niet een verdagings-voorstel van den heer v. d. Poll. Toegezegd werd dat de obstructie zou worden gevoerd tot in het oneindige. De behandeling gaat nu weer door. Allerlei kleine dingen kwamen aan de orde en stereotiep volgde een voorstel tot verhoo- 1 ging, dat automatisch als niet-gesteund weer van de baan ging. De bestaande subsidie aan het Groene Kruis van 100.— stelden B. en W. voor om te zetten in één van 200.— en dan te verdeelen tusschen de verschillende ver- eeniging naar het aantal bezoeken. De lieer v. d. Poll wilde aan iedere vereenigirag 100.geven. De heer Beijen wil 300 maar dan verdeeld naar het aantal bezoe ken. Zoo werd dus besloten. De heeren Jongeneel en v. d. Poll vra gen nog inlichtingen uit de begrooting van den gemeente-opzichter, die zij gaarne wilden zien, waarna de vergadering voor loopig wordt opgeheven en verdaagd tot Donderdagmiddag 2 uur. da wa-s gewijd, was de belangstelling al aardig aan het tanen. Alleen enkele opge schoten jongens, die toch niet anders had den te doen, waren aanwezig. De heer Ol demans zal weer wat anders moeten be denken om publiek te trekken! Aanstonds werd het spel van den vorigen avond weer onverzwakt voortgezet. Direct bij de eerste post der begrooting begon de heer Olde mans verhooging voor te stellen, ge volgd door een heelc serie voorstellen van dien aard, die geen van allen werden ge steund en die ook heelemaal niet waren bestemd om behandeld te worden. Toen dat den voorzitter begon te' verdrieten deelde deze mee dat hij ingevolge art. 72 van de gemeentewet zou voorstellen den heer Oldemans te verwijderen, wanneer deze op dezelfde wijze voortging de verga dering te verhinderen. De heer Oldemans was het daar natuur lijk niet mee eens. Zoo kon iedereen eruit gewerkt worden. Hij stond op zijn recht en zou het er dan maar op wagen. Toch bond hij wel ©enigermate in en kleedde zijn voorstellen niet meer zoo dwaas in, terwijl ook af en toe een serie posten onaangeval- len mocht passé eren. De heer Boer drong aan op de uitvoering van werken in eigen beheer, in verband met de werkverschaffing, hoewel hij er kende. dat dit wel bezwaren zou meebren gen. De heer Jongeneel wilde beter gede tailleerde begrootingen van den gemeente- opzichter, opdat hij beter over de plannen oordeelen kan. Verbeterd zullen in 1932 worden, de Prins Hendrikstraat en Buiten kerk. De heer Oldemans wilde de subsidie aan de Chr. Bewaarschool met 2.per leerline verlagen. Misschien was dit ech ter ook maar een voorstel om te plagen en niet gemeend. Volksonderwijs vroeg 200.voor steun aan school voeding en kleeding. De heer Reijen verdedigde dat uitvoerig, doch zonder resultaat. De ver dediging van den heer Oldemans was mis schien oorzaak dat de andere leden in alle talen zwegen. De heer v. d. Poll vroeg inlichtingen over de subs, aan de Chr. Nijverheidsschool Hij wilde daar wel eens een rekening van zien. De voorz. lichtte hem echter in, dat de school voor 70 pet. betaald wordt door het Rijk en voor 30 pet. door de gemeente. Het Rijk heeft de controle. De muziekver- eenieingen vroegen een tent. B. en W. veelden daar wel voor, maar vonden de omstandigheden on het oogenblik niet ge schikt. De heer Beijen gaf een becijfering dat het feitelijk nog voordeeliger zou zijn als de 'thans gereven subsidie van 200, waarvan dan 100.kon worden inge trokken. De heer Oldemans vond er ook veel voor, maar draaide om toen de heer Beren als areuirent gebruikte dat zco'n muziektent ook te gebruiken was bii Ko- nir.minnefeesten. De heer v. d. Berg S. G. P. vond het pe'd wegsmijten. Ook de heer v. d. Poll is voor inwilliging. Toch wordt het voorstel afgewezen met 7—4 stemmen, waarbij de heer Oldemans zich bij de te genstemmers schaart, terwijl wethouder v. d. Marei onder de voorstanders behoor de. De Gymnastielcvereen. D O. S. en Her cules. die gratis de beschikking hebben, over de vroegere School C als oefenlokaal met gratis licht, vroegen nu ook de ver warming en het schoonhouden, daar zij meenden dat de gem. dit voordeeliger kon doen. B. en W. waren he* daar niet mee eens, maar meenden het verzoek af te wij zen en dan cm de belangrijkheid van het werk een subsidie te moeten verleenen van 50.aan ieder. De heer v. d. Poll bleek daarvan een tegenstander. Hij vond het onbillijk tegenover de muziek, die haar verzoek niet kreeg ingewilligd. Ook onbillijk tegenover de Kath. vereen., die geen subsidie krijgen en ook niet vragen en hun eigen lokaalhuur betalen. Deze vereen, zijn toch al bevoorrecht. De heer Oldemans voelde niets voor die bezwaren. De Kath. vereen, houden hun uitvoeringen in Zwammerdam en als die zich bovendien overal apart zetten dan kan men aPes toch niet subsidieeren. De heer v. d. Poll ging daar natuurlijk tegen in, vroeg ook geen subdidie en wees erop dat het hier ook betreft, behalve een neutrale veveen., een Christeli'Ve. De heer Beijen verdedigt het voorstel. Er is tenslotte aan de bezuinigin gen ook een gVens. Het voorstel wordt aan genomen met 92 stemmen. Tegen de. hee ren v. d. Berg en v. d. Poll. Van de Ivath. fractie stemde de heer Ke'f'-e^s voor. Tegenover den heer v. d. Poll. die met die onderscheidingen nog niet voldoende on de hoogte was, zette de voorz. uiteen dat de armenzorg volgens de wet berust bij B en W. dat dit betreft de steun aan hen die wekelijks varieerende steun noo dig hebben. De werkverschaffing en we~k- loozensteun worden uit andere nokten be taald. De heer v. d. Poll wilde tenslotte de oost schoolgelden ..memorie" ramen om dan later een voorstel met een andere ve- geling in te kunnen dienen. De voorz. a-' t- te dat niet nood ie. Die regeling kan toch worden voorgesteld. Tenslotte ontdekte de heer Jongeneel een fout in de becrooting van het G. E B. Daar was een aftrek van f 1730.ver waarloosd. Het b'eek echter mogelijk de eindcijfers ongewijzigd te handhaven dmr de groote post onvoorzien en omdat de ra ming zoo ruim was gemaakt. De voorzitter huldigde tenslotte het seeretarieoersoneel, dat- in deze dagen door het overleden van den ontvanger en de ziekte van den secre taris zoo bijzonder moeilijk heeft moeten werken. De Raad gaat dan in comité-generaal om een mededeeling aan te hooren, die de heer v. d. Poll zeide te doen te hebben. Vooraf werd echter deze openbare ver gadering gesloten. De derde vergadering. Bij de heropening van deze derde ver gadering, die nog steeds aan dezelfde agen

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 14