LUMBERJACKS! Past op de kleintjes, Bestel Uw brandstof bij Wijntjes KERKNIEUWS RECHTZAKEN DE LEIDSCHE COURANT ONEERLIJKE PRACT1JKEN. Door 'n advertentie-reiziger. De centrale recherche te Rotterdam heeft gistermorgen aangehouden den 35-ja- rigen advertentie-reiziger M P., aldaar, die zich aan oplcthing heeft schuldg gemaakt. P. gaf voor opgebeld te zijn door een be stuurslid van een personeelsvereenigingj, welke vereeniging met het oog op een jubi leum, feest zou vieren, zoodat men een programma noodig had. De advertenties voor deze programma's verzorgde P Hij 'iet, wanneer hij voldoende advertenties had genoteerd in den regel veertig pro gramma's drukken, welke bezorgd moes ten worden in een restaurant, waar het feest zou worden gevierd. De kosten voor het drukken liet hij per quitantie innen bij het bestuur van de vereeniging, wel! j hij had opgegeven Dan bleek dat van een ju bileum bij deze vereeniging niets bekend was en dat ook geen opdracht was gegeven om een progrrmma te laten drukken. De a-dvertentiekosten heeft P te eigen bate aangewend en voorzoover het de politie thans bekend is, heeft hij bedragen van 40 t 1 100 guden oo wijze weten te innen. De aangehoudene heeft voor verscheidene vereenigirgen van groote ondernem:ngen te 'Rotterdam programma's 'aten drukken. Hij is met zijn practijken geruimen tijd bezig ^ev.czst. DE INBRAAK BIJ DE HEMA TE ROTTERDAM. Vijf arrestaties. Haar aanleiding van de inbraak in de Herna aan de Korte Hoogstraat te -Rotter dam gepleegd tuschen Zaterdagavond en Maandagochtend, bij welke inbraak uit een geforceerde brandkast 2500 gulden werden gestolen, heeft de pohtie haar onderzoek voortgezet. Het bleek uit de wijze, waarop bij deze inbraak te werk is gegaan, dat er beroepsinbrekers bij gemoeid waren. In lichtingen welke de politie heeft gekregen, hebben geleid tot de aanhouding van den 29-jarigen sleepersknecht J G. de J., die is opgesloten. Later zijn nog gearresteerd de 30-jarige koopman M. H., die bij de politie bekend staat als een man, die zeer bedre ven is in het forceeren van brandkasten. Voorts zijn gearresteerd de 53-jarige tim merman H. B., de 50-jarige bootwerker de J en de 31-jarige portier C. v. d. H. Een ge deelte van het ontvreemde geld is in be slag genomen DE ONGEREGELDHEDEN BIJ DEN PENSIOENRAAD. Een tweede schuldige gevonden. In verband met onregelmatigheden, bij den Pensioenraad te Den Haag gepleegd, is op grond van een door den Raad inge steld onderzoek, een tweede verdachte, de schrijver le klasse R., in verzekerde be waring gesteld. R. heeft een bekentenis afgelegd. Naar het zich thans laat aan zien, beloopt het door hem verduisterde bedrag ongeveer 10.000. In hoeverre medeplichtigheid met den verdachte Z. bestaat, is nog niet opgehel derd. Het onderzoek naar deze fraudes, die op zeer gecompliceerde wijze blijken ge pleegd te zijn, is nog in vollen gang. HET ROTTERDAMSCHE VALSCHE MUNTERS-COMPLOT. Nog een arrestatie. In verband met het dezer dagen door de politie te Rotterdam ontdekte valsche mun ters-complot zijn nog een vijftal huiszoe kingen verricht, waarbij verschillende val- sche-munters-ingrediënten in beslag zijn genomen. Deze huiszoekingen hebben voorts geleid tot aanhouding van den 30- jarigen havenarbeider Th. K., wonende in Bloemhof. Het onderzoek wordt inmiddels nog met kracht voortgezet en met het oog daarop onthoudt de politie zich momenteel liever van verdere mededeelingen. UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Zaterdag 24 October. Huizen 1875 M. Uitsluitend K.R.O.-uitzending. 8.009.15 Gramofoonpl. 10.0011.30 Concert KRO-trio o.l.v. P. Lustenhouwer. 11.30 Godsd. halfuurtje door Pastoor Per- quin. 12.00 Politieber. 12.151.45 Concert K.R.O.-sextet, o.l.v. P. Lustenhouwer. I.452.30 Gramofoonpl. 2.304.00 Kinderuurtje. 4.00 Pauze. 4.156.40 Concert K.R.O. Kunstensemble 6.407.10 Esperanto-cursus. 7.10 Causerie door Pater Pascharius O.M. Cap. 7.30 Politieber. 7.45 Sportpraatje. 8.00 Oude potpourri's door het K.R O Salonorkest o.l.v. van t Wout. 9.009.30 Aansl. me:. Dormund (Duitscli- land). Uitzending van de viering van het 10-jarig bestaan van den Ncderlandschen Bond in Duitschland. 9.30 Nieuwsberichten. 9.4510.25 Nieuwe potpourri door het Salonorkest. O.a. Wunschprogramma Pot pourri en Horsch, Horsch-potpourri. 10.2510.45 „Klavere Vijf" o.l.v. G. H. Goossen's zingt. 10.4511.00 Walsen door het Salon-or kest O.a. Abschiedswalzer. Strauss. 110011.20 Vervolg „Klavere Vijf" o.l.v. Goossens. II.2012.00 Gramofoonpl. Hilversum, 398 M. Uitsluitend VAR A-uitzending. 6.457.00 en 7.307.45 Gymnastiekles. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. V.P.R.O. 10.15 Voor Arb. in de contiubedrijven. 12.00 Concert VAR A-septet en gramo foonpl. 2.00 Causerie door J. Lem. 2.15 Gramofoonpl. 2.30 Voordracht door K. Bakker. 3.00 Kamermuziek. 4.30 S.D.A.P.-kwartiertje. 4.45 Beoefening der huismuziek. 5.40 Berichten van „Het Volk". 5.45 Concert. VAR A-mandoline-ensemble en gramofoonpl. 7.00 Volkszangdemonstratie. 7.30 Litterair halfuur door A. M. de Jong. 8.00 Bij de pomp door Teun de Klep perman. 8.15 Concert VARA-orkest. 8.45 „Het geval van de geheimzinnige pillen", door A. Conan Doyle. Bew. Fr. Labastide. 9.45 VARA-varia. 10.00 Vervolg concert. O.a. Wein, Weib und Gesarig. 10.20 Vaz' Dias. 10.30 Vervolg concert. O.a. uit „Lohen grin" en „Tannhauser", Wagner. 11.00 „Modern Amsterdamsche Klein kunst Ensemble." 12.00 Sluiting. Valsche guldens aan de grens. Langs de grens bij Kerkrade worden Ne- d-erlandsche guldens verkocht tegen 1.65 mark per stuk De koopers bemerkten eerst later, dat de guldens gedeeltelijk valseh zijn Dinsdagavond constateerde een Duit- sohe vrouw, die 40 zilveren gu.dens had ge kocht, dat de helft valsch was. Doch de ver- kooper was al spoorloos verdwenen. De gift, die geen gift was. In vervolg op de mededeeling omtrent de „giftvan 3000 van den kassier der Boe renleenbank te Barsingerhorn vernemen wij, dat de kassier, na een bezoek, de toe zegging heeft gekregen, dat het geld zal worden terugbetaald Pas na veel heen en weer gepraat waarbij de directeur der Bank aanwezig was is dit resultaat bereikt. VIERDE BLAD PAG. 1? Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. I.202.20 Licht orkestconcert. 3.50 Licht'concert door het BBC-kwintet en solisten. 5.05 Orgelconcert door Reginald Foort. 6.50 Liederen van Schubert door Helen Henschel en Leslie Holmes. 7.50 Variété-programma. O.a. Jack Payne's dansorkest. 10.00 Lezing door mr. Edgar Wallace. 10.30 Derde acte van „Tosca", opera van Pucci.'i. li *v.~12.20 Dansmuziek door Ambrose en zijn orkest. „Radio Pari s", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert. 12.50 Gramofoonpl. 5.20 Orkestconcert. 9.05 Uitz. van een Radio-revue. 9.50 Gramofoonpl. o.a. uit „Nono, Na nette". Foumans en „Le Chemin du Para dis", Werner-Hayman. Langenberg 473 6.25—7.20; 9.35—9.50; 11.05 en 11.20 Gra mofoonpl. 12,251.50 Orkestconcert. 155 Gramofoonpl. 4.205.20 Mandoline-concert. 7.20 Vroolijke avond. Hierna tot 12.20 dansmuziek. Kalundborg 1152 M. II.201.20 Orkestconcert. I.502.20 Gramofoonpl. 2.504.50 Orkestconcert 7.20—7 40 Orkestconcert. 8.358.50 Deensche liederen. 8.509.35 Oude Oogstliederen. Orkest en solisten. 9.5010.10 Cello-soli door W. Högenhoff. 10.1011.35 Dansmuziek. Rome (Napels) 441 M. 8.20 Operette „La Fille du Tambour- major" van J. Offenbach. Orkestleiding Paoletti. Brussel 508 en 338 M 508 M 5.20 Gramofoonpl. 5.35 Sonate voor viool en piano van Lekue. 6.05 en 635. Gramofoonpl. 8.20 Kwartetten op. 18 No. 6 en Op. 131 (4de) van Beethoven. (Het Zimraer kwartet) 9.35 Orkestconcert o.a. Oberon-ouverture Weber, en „Sheherazade", Rimsky Kor- sahoff. 338 M.: 5.20 Dansmuziek. 620—6.50 Gramofoonpl. 8.20 Concert o.a ouvert. „Tar.hauser",' Wagner en Vlaamsche dansen Blockx. 9.20 Dansmuziek. Zee sen, 1635 M. Ca. 6.006.50 Gramofoonpl. 9.55 en 11.20 Berichten. II.25 Uitz. v. Scholen. 12.15—1.20 Berichten. 1.202.20 Gramofoonpl. 2.203.50 Lezingen. 3.50—4.50 Concert. 4.507.20 Lezingen. 7.20 Oude en nieuwe dansmuziek. 8.20 Berichten en daarna tot 11.50 dans muziek der kapel Barnabas von Geczy. Diefstal in de Bijenkorf te Rotterdam. Ten nadeele van mevrouw C. M B. van de Leuvehaven is in de Bijenkorf te Rot terdam een tasch ges1;)'en, waarin zich e-en bankbiljet van honderd gulden, tien gulden aan klein geld en een traject kaart voor den Electrischen trein Rotterdam—Den Haag en een safesleutel genummerd 516 bevond. De benadeelde was juist met het oog op de omstandigheid, dat in groote magazijnen gestolen wordt, zeer voorzichtig geweest, maar toch heeft zij haar tasch een oogen- b'.ik op een vitrine onbeheerd laten lig gen, waarop deze gestolen werd. 9 25 VRIJDAG 23 OCTOBER 1931 ZUSTER WILLIBALDA. t De eerwaarde Moeder Willibalda, over ste van de Zusters van de Congregatie van Tilburg in hen gesticht Groenesteyn aan den Loosduinschen weg te 's Gravenhago, is Dinsdag vrij plotseling overleden. Om half tien hield zij tot de zusters, die in de kapel bijeen waren, na het avondgebed een toespraak, waarna zij zich om tien uur ter ruste begaf. Onmiddellijk hierna openbaar de zich een ernstige benauwdheid, die zeer verergerde, zoodat rector Braakman on middellijk werd gewaarschuwd. Het was dezen niet meer mogelijk de Moeder-Over ste anderen geestelijken bijstand te verlee- nen dan het H. Oliesel. Reeds om elf uur overleed Moeder Willibalda in het bijzijn van alle zusters. Moeder Willibalda, in de wereld mej. El. Westhof, is 64 jaar oud geworden. Zij had zich groote bekendheid verworven op het gebied van de voogdijzorg. Poging tot doodslag. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft den arbeider M. v. d. H. te Geffen, wegens poging tot doodslag op de marechaussee G. Bouman, tot zes maanden gevangenis straf veroordeeld. Eisch was acht maanden ge vangenisstraf De schilderijenzwendel te Oosterbeek. Het Gerechtshof te Arnhem heelt uit spraak gedaan in de zaak betreffende den sclnluerijeuzwendel te Oosterbeek en den verdachten koopman uit Utrecht in hooger beroep veroordeeld tot 1 jaar en 6 maan den gevangenisstraf met aftrek van de voor- loopige hechtenis, Hij was door de recht bank te Arnhem veroordeeld tot 2 jaar. Politie-agent, die zijn arrestant besteelt. De gewezen politieagent J. H. A. B. te 's Gravenhage was door de rechtbank al daar veroordeeld tot 8 maanden gevange nisstraf wegens diefstal van geld uit de zakken van een persoon dien hij wegens openbare dronkenschap had gearresteerd. Het Haagsehe Hof verminderde de straf tot 6 maanden. Politie-agent, die niet goed uitkeek. Een a-gent van politie te Enschede was door de rechtbank te Almelo veroordeeld tot 40 boete of dertig dagen hechtenis, wegens het aan zijn schuld te wijten heb ben van den dood van een ander. Hij had toezicht bij een afgezette straat, waar een bouwwerk werd uitgevoerd. Iemand heeft daar een ijzeren balk op zijn lichaam ge kregen en was aan de gevolgen overleden. De schuld van verdachte zou zijn geweest, dat hij niet voldoende had uitgekeken, omdat hij anders het ongeval misschien had kunnen voorkomen. Het Hof te Arnhem heeft het vonnis van de rechtbank te Almelo, bevestigd. IVOAi want daar koop je mooie en goedkoope FEUILLETON. LIEFDE OVERWINT Naar een oud verhaal bewerkt door P. G. HGCKS. (Nadruk verboden). 6) Hij liet zijn hand zakken, maar zijn oogen schoten vonken van toorn, terwijl hij haar aankeek. „Je- moogt me gerust aankijken", zei tante Tine. „We kennen mekaar en je weet duivekatersch goed, dat ik niet bang voor je ben. Zooveel niet Ze knipte met de vingers. „Foei Hein, je moest je schamenEn waarom maak je je nou zoo dik Omdat Karei een wilddief heeft laten ontsnap pen.' Dat is jou zeker nooit overkomen, hé? Jij hebt ze zeker allemaal een blauwe boon door de ribben gejaagd, jij, ouwe ijzer vreter? Je hadt zeker liever gezien, dat Karei dien kerel van kant gemaakt had en met een moord op zijn geweten was thuisgekomen en dat om een ellendigen reebok De oude stond eensklaps voor haar als een geslagen hond en wierp een schuwen blik op zijn zuster. „Een moord op zijn geweten en dat om een ellendigen reebokherhaalde hij zacht en verstrooid. „Neen, neenriep hij dan, „geen moordEen gerechtvaar digd gebruik van het wapen bij het uit oefenen van. zijn plicht! Zoo staat het in GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Auto over den kop. Be stuurder ernstig gewond. Toen zekere Sm. vertegenwoordiger van de firma de W. uit Hilvarenbeek uit de richting Roermond kwam gereden, raakte hij nabij Keipen, onder Weert, de macht over zijn stuur kwijt, waardoor de auto van den weg schoot en over het talud heen op den kop in een weiland terecht kwam. Sm. werd met een hevig bloedende won de aan het hoofd in het St. Jans Gasthuis te Weert opgenomen. Ernstig ongeluk bij Laren. Gisteravond heeft op den rijksstraatweg AmsterdamAmersfoort onder de ge meente Laren N.-Heen ernstig ongeval olaats gehad. De heer Guit Laren wiVle den weg oversteken. Op hetzelfde mo ment naderden uit de richting Amersfoort met vrij groote snelheid een tweetal ach ter elkaar rijdende auto's. De wielrijder heeft nog geprobeerd, voor de beide auto's langs te komen. Toen hem dit onmogelijk bleek, heeft hij getracht met zijn fiets links af te zwenken. Dit werd hem evenwel noodlottig. Hij werd door den eersten wa gen gegrepefl en tegen den grond gewor pen. Per auto is hij naar het St. Janszie kenhuis te Laren vervoerd. Zijn toestand is zeer ernstig. De auto sloeg door het harde remmen over den ktop en werd zwaar beschadigd. De bestuurder, de heer A. H. G. O., uit Amersfoort, bleef ongedeerd. De politie heeft den wagen in beslag genomen. Aan de gevolgen overleden. De bejaarde wielrijder, de heer Keur, die gistermorgen op den overweg te Bent veld door een vrachtauto werd overreden is gisteravond in de Maria Stichting te Haarlem aan de gevolgen overleden. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Paard doodgereden. Donderdagmorgen is op den onbewaak- ten overweg op den Nijkerkerweg te Bar- neveld, het voor een wagen gespannen oaard van den landbouwer Plaggenhoef door een losse locomotief aangereden en gedood. Den bestuurder bekwam geen let sel. Bloedvergiftiging. De 23-jarige mejuffrouw C. v. d. K. te Ulvenhout onder Ginneken krabde zich de zer dagen een puistie in het gezicht open. Daardoor ontstond bloedvergiftiging waar aan ze in het St. Ignatius-ziekenhuis te Breda overleden is. Als verloofden uit zijn Woensdagmiddag reden een heer uit Am sterdam en zijn verloofde met een a-uto langs den Amst-el, toen laatstgenoemde neiging kreeg ook eens te chauffeeren. Hoe wel zij de kunst van a-utobesturén geenszins machtig was nam zij o-p een der sma'ste ge deelten van den Amsteldijk onder Nieuwer Amstel het stuur over en reed pardoes in het water. De auto ging onmiddellijk onder, doch de heer K had de tegenwoordigheid van geest het nortier te openen en zichzelf en zijn verloofde zwemmende in veiligheid te stellen De auto werd later door een kraanwagen opgehaald. het dienstorder en zoo is 't! Ja, zoo is 't en niet anders Hij liep een paar maal de kamer op en neer, terwijl tante Tine hem hoofdschud dend nakeek. Dan nam ze Karei zacht bij den arm en bracht hem naar de sofa. „En jij. beste jongen, jij gaat hier maar weer kalmpjes liggen, anders krijg je een ontsteking aan de enkel en als je zin hebt om met den hond te spelen, dan doe je 't dan heb je meteen wat tijdverdrijf. En nou zal ik eerst eens een nieuw compres op do wond legen". „Genoeg", zei Kraus, ,.je hebt genoeg gezeid, tante Tine. En jij Karei, vertel nou ereis, wat er gebeurd is." Hij ging in den leunstoel zitten. Tante Tine knikte Karei vriendelijk toe, alsof ze zeggen wilde: „Zie je, jongen, hij bedaart wel, als tante maar een woordje meespreekt." Ze legde een nieuw verband en ging dan de kamer uit. Karei zweeg nog een paar minuten om tot kalmte te komen en vertelde dan de heele toedracht van de zaak. De oude luisterde geduldig naar hem zonder hem in de rede vallen. Toen Karei klaar wan, stond hij op, nam e>en buks uit het rek en gooide de weitasch om. „Ik heb 't spoor ook gezien, maar er verder niet op gelet", zei hij. „Ik zal even gaan onderzoeken, waar 't heenloopt, voqr- dat het oud wordt. Het spoor van den wilddief, bedoel ik. Die strooperij moeten we dadelijk den kop inknijpen. anders neemt die hand over hand toe en jij of ik. wij zullen dien kerel wel eens te pakken krijgen, daar ben ik zeker van. Maar daarom hoeven we hem nog niet dadelijk dood te schieten, zooals tante meent. Dat 's ouwe-wijvenpraat." Hij liep nu naar de sofa. „Je moet je nou eerst maar eens een paar dagen ontzien, Karei. Misschien heeft het niks te beteeknen en ben je over een dag of wat weer op de been. Rust moet je genezen." En alsof hij nu al te veel genegenheid aan zijn zoon getoond had, keerde hij zich om, haalde de tabakspijp uit den zak, stop te die en ging dampend de deur uit. Hij riep een van zijn beste jachthonden en sloeg den weg in naar de Sparrenhoogte III In het Sparrendal aan den voet van de Sparrenhoogte heerschte een drukte en bedrijvigheid van belang. Hier stond de houtzaagmolen van baas Houtman. Het groote rad van den molen, dat door het water van de beek in beweging ge bracht werd, overstemde door zijn ge- ruisch het geknars van het zagen, die rus teloos op en neer gingen om de dikke boomstammen tot balken of planken te zagen en daartusschen door klonken de stemmen van de werklieden, die elkaar toeroepend geen minuut lieten verloren gaan. Op een hoogen stapel balken stond Houtman, de ba-as van 't spul, een man als een reus met een paar pientere, vroo lijke oogen in zijn rood vollemaansgezicht. Hij had een notitieboekje in de eene en een lang potlood in de andere hand om de nummers aan te teekenen van de boom stammen. die langs een houten glijbaan van de Syarrcnhoogte naar beneden ce'a- ten werden. Tedere boom, die naar bene den was gegleden, werd door een knecht aan een zwaren ketting gehaakt en dan door twee sterke paarden naar den molen gesleept. De oogen van baas Houtman gingen overal. Hij zag alles en bestuurde alles. Nu eens commandeerde hij de timmerlui, dan weer de knechts. Daar tusschen door noteerde hij de nummers van de stammen en vuurde de paarden aan met een paar krachtige uitroepen. Zijn doordringende stem leek wèl een krijgstrompet, die het gehccle arbeidsveld beheerschte. Een zware boorastapi kwam met een vaart langs de glijbaan naar beneden stui ven, waar hij met een doffen schok bleef liggen. „Nummer vijf en zeventig" riep de knecht beneden, het nummer van den boom afle zend. „Nummer vijf en zeventigechode Houtman het nummer opteekenend. „Thijs riep hij naar den kant van den molen, die stam daar is te ver afgesneden. Zeg tegen den meesterknecht, dat hij de za gen wat minder scherp moet zetten. Er gaat veel te veel hout verloren „Drommels Wat is dat daar nou weer Zeg er is, beulen jullie die paarden niet zoo afZien jullie niet, lomperds, dat die stam vastzit achter een steen? Daar is geen verwikken of verwegen aanAllo, halen jullie dien steen er voor vandaan ZooNou kunnen den beesten hun werk doen „Hoeveel stammen hebben jullie daar al bij elkaar, jongens?" riep hij alweer tot een andere ploeg werklui. „Zeventien, baas ..Dan moeten er nog elf bij komen Ga jij eens naar de hoogte, Peter en zeg, dat ze wat voortmaken. Als ze er vóór den middag mee klaar komen, schiet er een ux- tra'tje over, moet je zeggen. Maar maak een beetje voort en blijf niet bij de lui staan kletsen.' Wie hem daar zoo hoorde commandec- ren en alles hoorde bedillen, onderwijl er een vriendelijk scheldwoord uitgooiend, zou Houtman voor een echten uitbuiter van zijn werkvolk hebben gehouden. Toch was niets minder waar dan dat cn nergens had den dc knechts het beter dan bij hem. Ze verdienden goed geld cn dc behandeling was uitstekend. Als hij dan soms foeterde en tot meerderen ijver aanspoorde, dan wisten ze, dat hij 't zoo kwaad niet niecn- •de en dat het alles slechts schijn was. Hij kon dan ook uitstekend met het werkvolk opschieten en had voor ieder, die zijn best deed, op zijn tijd een vriendelijk woord over. Een boerenwagen kwam de houtverf op rijden en hield bij den molen stil. De boer steeg van den bok en ging naar Hout man. „Morgen, Houtman." „Morgen, Klein." „Zou je me aan een vijf en twintig lat ten kunnen helpe'n, zoo van een voet of tien .Dat zal wel gaan. denk ik En met het potlood wijzend: „Ginder s-^an ze Wil je een naar mijn huis gaan? Ik kom dad-.lijk bi; je. Of neen, pa de lat en zelf alvast maar uitzoeken. Vijf en twintig zeg je.im- mers „Ja". Mfoi. Ik kom bij 'c Vceruit maar" En dan tot een van de knechts: „Zeg, Thijs, wee* je misschien of m-n zoon op de hout- 'VCif iï Dan kon die Klein wel helpen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 13