GIBBS-D AGi DONDERDAG 22 OCTOBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Vrijdag 23 October. Huizen 1875 M. Algemeen programma, verzorgd door den K. R. O. 8.00—9.15 en 10.00—11.30 Gramofoonpla- ten. 11.30 Voor ouden van dagen en zieken. 12.00 Politieberichten. 12.15 Concert K. R. O. kwintet o. 1. v. P. Lustenhouwer. 1.452.30 Gramofoonplaten. 3.005.00 Concert door de Hollandsche Kamermuziekvereeniging. 5.00 Causerie over Sportvliegen. 5.307.00 Concert K. R. O. Kunst-Ensem ble o. 1. v. P. Lustenhouwer. 7.00 Causerie door F. Drion. 7.30 Politieberichten. 7.45 Uitzending vanuit de Schoenenfa briek „Robinson" te Nijmegen. 8.3011.00 Concert K. R. O.-orkest o. 1. v. J. Gerritsen. Fransch programma. 0.a. Petite suite, Debussy en Scènes pittores- ques, Massenet. Fant. Manon, Massenet. 9.15 Vaz Dias. en 11.0012.00 Gramo foonplaten. Hilversum 298 M 6.45—7.00 en 7.30—7.45 Gymnastdekles. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voordracht door Mevr. J. v. Oogen 10.30 Concert V. A. R. A.-Septet. 12.002.00 Concert Omroeporkest. 2.00 K. G. Kupfer: „Het beroep van zeeman". 2.30 Gramofoonplaten. 3.00 Aansl. Hotel „Terminus" Utrecht. 4.00 Gramofoonplaten. 4.40 Voor de kinderen. 5.40 Concert V. A. R. A.-orkest. Natio nale Dansen. 6.40 Voordracht door Mevr. J. van Oogen 7.00 Vervolg concert m. m. v. H. Wigge- laar (viool). 0.a. uit: „Schön ist die Welt", Lèhar. 8.00 Lezing door mej. Dr. N. A. Bruining 8.30 Tweede Symphonic in D-Dur, Bhrams. 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.45 Piano-soli van Dirk Sohaefer (Gra- mofoonmuziek). 11.0012.00 Gramofoonplaten van de V. A. R. A. Daventry 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 12.20 Concert. Strijkkwartet. 1.00 Orgelconcert door W. S. Vale. 1.50 Gramofoonplaten. 2.45 Voor de Scholen (o.a. concert). 4.50 Licht concert door orkest. 5.35 Kinderuurtje. 6.50 Liederen van Schubert door L. Helmes. 8.20 Zang door P. Robeson. 10.00 Arthur Wood-programma door het BBC Theater-orkest. 11.00—12.00 Gramofoonplaten. Radio Paris 1725 M 8.05, 12.50. 1.25 Gramofoonplaten. 6.507.45 Gramofoonplaten. 8.20 „De Bruiloft van Figaro", opera van Mozart. Leiding: H. Delofsse. Langenberg 473 M. 6.25—7.20, 10.00—10.35, 11.20 Gramofoon platen. 12.25—1.50 Orkest concert., 4.205.20 Moussorgsky-ooncert (Gramo- foon). 7.20 Avondconcert o.a. Rakoczy-ouvert. Ke'.er-Bela en uit „Wo die Lerche singt", Lehar. 8.20 „Toter Mann", hoorspel van K. A. Dvippengieszer. Hierna tot 11.20 Dansmu ziek. Ka 1 u n d b o r g 1153 M. 11.2012.35 en 2.404.20 Orkestconcert. 7.50 ;euwe Italiaansche Liederen, o.a. van Respighi en Pizzetti. 9.3510.25 Strijkkwartetten van Beet hoven. D-Dur, op. 18 nr. 3 en Es-Dur op 127 Rome (Napels) 441 M. 7.30 Gramofoonplaten. 8.20 Groot Symphonieconcert ter gele genheid v. de vergad. der Union Interna tionale de Radio-Diffusion. B r u s 8 e 1 508 en 338 M 508 meter: 5.20 Orkestconcert. 6.20 en 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Concert. O. a. uit: „Het jolige weeuwtje", Lèhar en „De Dochter van den Tambour-Majoor", Offenbach. 9.20 Vervolg concert. 338 meter: 5.20 Orkestconcert. 6.0 Gramofoonplaten. 8.20 Vijfde Symph. Beethoven (orkest). 9.35 Concert. Z e e s e n 1635 M. 6.006.50 Gramofoonplaten. 9.309.55 Voor Scholen. 9.55 en 11.20 Berichten. 11.20 Gramofoon. 12.15 Berichten. 1.20 Gramofoon. 3.50 Concert. 7.20 Hoorspel „Verwirrung um Amalie" van M. Klostermaier. Muziek Sattler. 8.20 Tweede Vioolconcert in D van I. Strawinsky. 8.50 Concert uit Amerika. 9.20 Berichten. Hierna tot 11.50 Concert i ten bate der Werkloozen. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Motor door afsluitboom van overweg gereden. Gistermorgen is de 36-jarige motorrijder A M. uit LTtrecht met zijn duorijder, den heer J. Kasteele uit Amsterdam, komende uit de richting Apeldoorn, bij den spoor wegovergang aan den Hoogeweg onder de gemeente Amersfoort, tengevoLge van een defect aan de rem-inrichting, door de ge sloten afsluitboomen gereden en tegen een seinpaal gebotst. De motorrijder werd zeer ernstig gewond. De duorijder bekwam een hersenschud ding. Beiden zijn naar het St. Elisabeth-gast- huis te Amersfoort overgebracht Hun toe stand was van dien aard, dat zij niet door de politie gehoord bonden worden. De mo tor is in beslag genomen. Nader vernemen wij dat de motorrijder A. M. aan de gevolgen is overleden. Voetganger door een auto ge grepen. Te 2e Exloërmond is de heer D., bakker aldaar, tengevolge van eigen onoplettend heid aangereden door den aut-o van den heer F te Exlo. Hij werd over den weg ge slingerd en in zeer zorgwekkenden toestand opgenomen Boerenkar in een sloot. Een zwaar gewonde. Gisteren heeft te Beerta een ernstig on geluk plaats gehad Te Beerter-Hoogen sloeg een tweetal paarden, dat voor een boerenwagen gespannen was, plotseling op hol, doordat de dieren geschrokken waren door een hoeveelheid klaver, dat van den wagen afwoei. De wagen kwam in de sloot te-recht. De bestuurder, de arbeider A. Jansen uit Beerta, werd zwaar gewond en in zorgwekkenden toestand opgenomen. De direct ontboden geneesheer, dr. Bolster huis, constateerde ernstige kneuzingen, ter wijl eenige ribben waren gebroken De man is naar het ziekenhuis te Winschoten over gebracht. De paarden bekwamen geen let; set Door kolendamp bedwelmd. Toen de knecht van den bakker W. in de Achterstraat te Aalten 's mgens opstond, bevreemdde he-t hem, da-t in huis alles nog in diepe rust was. Hij wekte een van de zoons, die in het bovenhuis sliepen. Met dezen ste'.de hij een onderzoek in. Het bleek, dat de vrouw des huizes vóór het bed op den vl-oer 'ag terwijl de bakker zich nog in bed bevond. Beiden waren door kolen- dam.'") bedwelmd. Met zuu-c-' - f-vmaraten heeft men beiden weer tol bewustzijn ge bracht. «Tel Woonark onder water Gisternacht is tengevolge van den hoo- gen waterstand de woonark „Henny" lig gende op een drooggevallen, gedeelte van de Nieuwiandhaven te Den Oever, onder water geloopen, zonder dat de bewoners er iets van bemerkten. Toen deze gistermor gen ontwaakten, zagen zij tot hun niet ge ringen schrik, dat er bijna een meter water in het schip stond. Het was hier door niet anders mogelijk, dan wadende he-t schip te verlaten. Doordat de ark reeds langen tijd op het droge had gelegen, is deze door het opkomende water niet gaan drijven. De bewoners, zijn door het voorgevallene zeer gedupeerd, aangezien het geheele meu bilair onder water zit. Noch het woon- scheepje, noch het meu-bilair is door ver zekering gedekt. DONDERDAG Vergeet niet de annonce uit te knippen. 9155 DE BANKOVERVAL TE ROTTERDAM. Vage verklaringen van den gearresteerden dader. In de geruchtmakende zaak van den bru talen bankoverval in het bijkantoor van de IncassO'bank aan den Goudschen Singel te Rotterdam is nog maar weinig licht ge komen. De gearresteerde dader M., heeft over zijn voortvluchtigen medeplichtige enkele vage verklaringen afgelegd die, naar de „Msb." meldt, op het volgende neerkomen. M kende zijn medeplichtige pas een paar weken. Hij heeft hem o-p het station ontmoet en daar zij samen in een coupé reisden hebben zij kennis met elkaar ge maakt, een kennismaking die zioh van de zijde van den voortvluchtige niet verder heeft uitgestrekt dan het noemen van zijn voornaam. Na die reis heeft M den man nog een paar keer later ontmoet. Zij had den een afspraak gemaakt om elkaar van tijd tot tijd bij een kiosk te treffen. Was een van hen daar niet op het afgesproken uur dan werd de afspraak automatisch ver schoven tot den volgenden dag op hetzelfde uur en deze plaats M. heeft voorts een signalement van zijn medeplichtige opge geven, dat, zooals in dit relaas nog zal blij ken, de politie op een valsch spoor heeft gebracht. Verder wist M. van zijn medeplichtige te vertellen, dat deze een berucht smokke laar is, wien het onmogelijk gemaakt is de grens te overschrijden! M. had zelf een revolver, die hij vroe ger eens van een zeeman gekocht heeft. De andere heeft hij van zijn medeplichtige gekregen Tenslotte verklaarde hij, dat hij bet lang niet onwaarschijnlijk acht dat deze, toen hij eenmaal het kantoor had weten te verlaten, kalm aan zijn M's achter volging heeft deelgenomen en zoodoende de aandacht van zijn eigen persoon heeft we ten af te leiden. Van een auto, die buiten klaar zou gestaan hebben, weet M. niets af. Met het door M. verstrekte signalement is de politie gaan zoeken en de aanwijzin gen die zij kreeg leidden alle naa.r een in Amsterdam woonachtigen beruchten mis dadiger. Men meende den lang gezochte reeds gevonden te hebben toen plotseling het teleurstellende berioht binnenkwam dat bedoelde man momenteel in de strafgevan genis te Amsterdam vertoeft en dus onmo gelijk aan den bankoverval debet kon zijn. Al is de hoop om den voortvluchtigen da der te vinden no.g niet. opgegeven, toch acht de politie de-ze kans zooals de zaken nu staan, niet groot De inlichtingen die men over den man heeft gekregen zijn te vaag en men heeft er nagenoeg geen enkel houvast aan. Hoe belangrijk dikwijls o-p het eerste gezicht nietige getuigenverklaringen kunnen zijn, bewijst overigens wel het vol gende: Op het politiebureau aan den Oppert vervoegde zich dezer dagen een vader met zijn 5-jarig zoontje. Dit jongetje was j.l. Woensdag op den Goudsche Singel twee mannen tegen gekomen die met elkaar stonden te praten. De een wees den ander met zijn handen de afmetingen van een of ander voorwerp Van beide mannen wist de jongen een vrij volledig signalement, op te geven, een signalement dat absoluut klopte met dat van M. en de door M. ge geven beschrijving van zijn medeplichtige. Ten overvloede bevestigde M., dat hij o-p dien bewusten Woensdagmidag met zijn mededader inderdaad op de door den jon gen" aangewezen plaats heeft staan praten en daar een beschrijving heeft gegeven van den vorm der bankloketten. Een sterk staaltje van opmerkingsopga-ve bij zoo'n kleinen dreumes! M is inmiddels naar het Huis van Be waring overgebracht. De politie zet het on derzoek nog voort. EEN „GRENSINCIDENT". Nederlander in Duitschland gevangen gehouden. Sedert meer dan tien dagen wordt door het Amtsgericht te Meppen gevangen ge houden de winkelierszoon J. M. uit Zwarte- meer (gem Em men) wiens aanhouding be rust op maatregelen die aan Duitsche zijde genomen worden ter beteugeling der smok kelarij. Tal van winkeliers langs de grens verkoopen veel artikelen aan Duitschers waarvan de invoer in Duitschland verboden is of zwaar belast en daarom gesmokkeld worden. Duitsche autoriteiten hebben nu, naar gebleken is een lijst aangelegd van Nederlandsche handelaren, die zoodra zij om welke redenen dan ook de grens over schrijden, zullen worden gea.rresteeTd, on der beschuldiging van medeplichtigheid aan verboden invoer van waren. Genoem de J. W nu is het eerste slachtoffer van dit Duitsche optreden Door zijn aanhouding iis het geval belangwekkend geworden om dat nu een juridische vraag van beteekenis ter oplossing is voorgelegd aan de weder- zijdsche autoriteiten. De vraag n.l. of een door een Nederlander op Nederlandsch grondgebied begane handeling, welke voor de Nederlandsche wet niet strafbaar is, door den Duitschen rechter gestraft mag worden De Nederlandsche wet toch ver biedt geenszins het verkoopen of transpor teeren, noch het uit voeren van waren wel ker invoer in Duitschland verboden is Wat Duitschers die op ons grondgebied die wa ren komen koopen, daarmede verder doen komt niet voor verantwoording van den Nederlandschen verkooper. Aan Neder landsche zijde stelt men zich dan ook op het standpunt dat de Duitsche autoriteiten hun rechtsbevoegdheid te buiten gaan, wanneer zij medeplichtigheid aan een door de Duitsche wet verboden handeling oon- strueeren uit op ons territoir en ten onzent geoorloofde door een Nederlander begane handeling. De burgemeester van Emmen. mr. J. L Bouma, heeft reeds pogingen aangewend om op vorengenoemde gronden J W. in vrijheid gesteld te krijgen, doch is daarin nog niet geslaagd, waarom hij de tusschen- komst van den minister van Buitenland- sche Zaken heeft ingeroepen. Een dreigbriefschrijver gearresteerd. Maandag ontving een inwoner van Am sterdam een brief, waarin geëischt werd een brief met 100 te deponeeren o.p een nader aangegeven plaats. Wanneer dit niet zou gebeuren, zou hij of een van zijn huis- genooten worden gedood. De brief was on derteekend: „een van de daders van den bankoverval- Koninginneweg". De ontvan ger van den brief begaf zich dadelijk naar het politiebureau Overtoom, waar is beslo ten op den bewusten a-vond op de aange geven plaats een couvert te deponeeren. Dit ge-beurde, doch ook enkele rechercheurs hadden zich verdekt in de buurt opgesteld Werkelijk kwam na korten tijd een persoon, dien den brief meenam Toen hij weg wildé gaan arresteerde men hem. Hij bleek een jongmenseh van negentien jaar te zijn. die in de buurt van het adres van den persoon, aan wie hij die brief gestuurd had, woont. Hij had een revolver bij zich. Uit een on derzoek bij buren van den aangehoudene ingest-e'd bleek, dat de man als zeer zon derling bekend stond. Met den revolver heeft hij herhaaldelijk op zolder geschoten. Met den o-verval op de bankinstelling aan den Koninginneweg had hij niets te ma ken. Procesverbaal is tegen hem opge maakt.. Brand te Eindhoven. Te kwart voor drie gisternacht werd het gezin van R. Hurkx, wonende Laagstraat 79 te Eindhoven, gewekt door een scherpe brandlucht Het bleek, dat door onbekende oorzaak in de benedenverdieping brand was ontstaan, die zich snel had uitgebreid. Met de vijf kleine kindex'en vluchtten de ouders in allerijl de straat op, terwijl de buren de brandweer alarmeerden Toen deze aankwam, was er weinig meer te red den. Het geheele huis brandde af. Ook de inboedel ging nagenoeg verloren. Verzeke ring dekt de schade. Het weer in September. Het Kon. Meteorologisch Instituut te De Bilt heeft een overzicht doe"n verschijnen van het weer gedurende de maand Sep tember. Hieraan ontleenen wij het volgen de: De luchtdruk was hoog in het N W. en Z.O.op den 1, 2 en 3. Gedurende de tweede helft van de eerste dekade was in het wes ten een uitgebreide rug van hoogen lucht druk gelegen, die zich later ook zuidwaarts uitbreidde. Aan het einde der maand vorm de zich over IJsland een uitgebreid de pressie-systeem, dat zich met een secun daire tot over Engeland en Frankrijk uit strekte. In alle dekaden was het aantal N.W. winden belangrijk boven normaal, in de derde dekad'e ook dat der N.-winden De gemiddelde windkracht was in de eer ste dekade iets boven normaal. Over de ge- heelc maand berekend was er een lucht- verplaatsing van 0 8 Beaufort boven de j normale uit het N.N.W l Gemiddeld over de geheele maand waren de overdagtemperatur 2 gr. 0, 2 gr 0 en 1 1 gr. boneden normaal. In de 3 dekaden bedroegen de afwijkingen respectievelijk 1 gr. 9. 1 gr. 6, 0 gr 9; 1 gr. 6, gr. 7, 2 gr. 42 g"6, 2 gr 8. 2 gr 5. De hoogste temperatuur, 22 gr. 9, werd waargenomen t-e Winterswijk op den 2, de laagste, 1 gr 5, te Winterswijk op den 24. Dit is het laagste minim-um, dat in September te Winterswijk is waargenomen, het is ook voorgekomen op 29 September 1921. Op geen enkel station kwa-men maxi mumtemperaturen boven 25 gr. voor; in normale gevallen bedraagt het aantal dier dagen voor het geheele land gemiddeld 2. In den nacht van 23 op '24 kwam in het zuiden en het midden van het land lichte tot sterke nachtvorst voor. De neerslag, gemiddeld over het geheele Land, bedroeg 50 mm tegen 64 normaal Al leen in Groningen was de hoeveelheid bo ven de normale, ongeveer 15 pCt., in Zee land was zij ongeveer normaal, voor het overige er beneden, namelijk ongeveer 10 pCt. in Zuidho-lland en West-Brabant, on geveer 25 pCt. in Drente, ongeveer 50 pCt. in den achterhoek van Gelderland en ver der 30 tc-t 40 pOt. beneden normaal De eer ste dekade was over het algemeen te nat, vooral in het NO en ZW., de tweede en derde dekade waren over het geheele land te droog. Onweer kwam vooral voor o-p den 3, 9, 12 en 21, versprei-de berioht en kwamen binnen van den 2, 4, 5 en 7. Het aantal uren zonneschijn, gemiddeld over de vijf hoofdstations, bedroeg 147 tegen 141 nor maal; de drie dekaden telden respectieve lijk 52 18 on 47 uren. FEUILLETON. LIEFDE OVERWINT Naar een oud verhaal bewerkt door P. G. HOCKS. (Nadruk verboden). 5) En hoe Karei ook zijn best deed haar te overtuigen, dat hij het oprecht meende en er van voor den gek houden volstrekt geen sprake was, ze wilde niets van hem weten, keek hem verwijtend aan en schudde daar bij krachtig het hoofd. Sedert dien dag had hij nog dikwijls bij haar aangehouden en ofschoon hij zeer goed merkte, dat hij haar lang niet on verschillig was, toch bood ze krachtigen weerstand aan al zijn liefdesbetuigingen. „Wat zou 't je nou geven, als ik tegen je zei, dat ik van de houd?" antwoordde ze steeds. „Immers niets. Je vader geeft toch nooit zijn toestemming en in 't geheim verkeering met je aanknoopen doe ik nooit. Dat vind ik ongepast en daarom moet het blijven, zooals het nu is. Ik mag je graag, dat weet je zelf wel, maar ik wil je meisje niet zijn zonder de volle toe stemming van wederzijdsche ouders." En nu had ze hem gezegd, dat ze zich met hem zou verlooven, als zijn vader dit Toed kon vinden. Zoover had hij haar al gekregen en als zijn vader straks thuis- ;wam en een beetje goed gemutst was, dan '.ou nij hem alles bekennen en om zijn toe stemming vragen. Misschien zou hij het wel goed vinden, maar en de twijfei kwam bij hem op dat was nog niet zoo heel zeker en 't kon wel gebeuren, dat het er eerst warm naar toe zou gaan. Om 't even; de beslissing moest nu maar vallen. Hij moest doen, wat zijn plicht en zijn eer hem geboden. Om een beetje afleiding te hebben floot hij den dashond, tilde dien op de sofa en begon met hem te 'spelen. Tegen een uur of elf hoorde hij zijn va der het erf op komen. Hij zag hem langs het raam gaan en hoorde hem met luide stem tegen een van de knechts zeggen: „Is mijn zoon al terug, Paul „Ja, heer houtvester." „Is er nog iemand geweest, die me moest spreken, terwijl ik weg was ,.Ja, die boer is geweest. U weet wel, boer Kopp, wien u zijn kar afgenomen hebt, wegens 't stelen van hout. Hij vroeg, of u hem alstublieft zijn kar zou willen te ruggeven. Hij had hem zoo hard noodig en u moest, zei hij, toch medelijden met hem hebben, omdat hij nou geen rooien duit kon verdienen en met vrouw en kinderen honger moet lijden." „Dat 's net zijn verdiende loon: Dan moet hij maar niet stelen." „Hij had hét hout niet gestolen, zei hij. Hij had het van iemand gekregen." „Ik ken die praatjes. Hij krijgt de kar niet, voordat de rechter uitspraak heeft gedaan. Waarom heb je hem niet bij zijn lurven gepakt en hem van 't erf gesme ten? Dat had je moeten doen." „Dat kon ik niet over mijn hart ver krijgen. Hij smeekte* er bijna om en hij zag er zoo ellendig uit." „Zoo. Nou, als hij weer hier durft te ko men, dan laat je hem door de honden het erf afjagen. Begrepen En kom me nou maar niet meer met zulke zaken aan boord, want anders ben jij den langsten tijd op den Eikenhorst geweest. Als je dat maar snapt Dan ging de deur open en de oude Kraus trad in de kamer. Hij zei kort goeden dag en keek van terzijde naar zijn zoon met allesbehalve vriendelijken blik, zette zijn geweer in hei rek en begaf zich naar zijn schrijftafel. Nog voor hij die bereikt had, bleef hij met een zuur gezicht midden in de kamer staan. „Heb jij niks anders te doen Karei, dan lui op de sofa te liggen en met dien brok hond te spelen, terwijl je vader zich dood loopt te ergeren in het bosch Zijn stem klonk ruw en scherp. Afgebe ten kwamen die woorden over zijn lippen. „Neen, vader" antwoorde Karei. „Zoo?Je hebt^ vanmorgen zekei wel gedaan, wat ik je gezegd hebt „Ja". „Heb je den reeboek, die niet bij die troep behoorde, gevonden?" „Hij stond in het dal bij een troep herten." „En is hij geschoten?" Karei draalde een oogenblik met zijn ant woord. „Ja, maar niet door mij", antwoord de hij toen op vasten toon. „Wat?" Het gezicht van den ouden houtvester drukte een onbeschrijfelijke verbazing uit. „Niet door jou Door wien dan? Ik moet toch niet gelooven, dat een ander „En toch is 't zoo, vader. Een wilddief schoot hem dood vlak voor mijn oogen". „HéEn gii liet dien schobberd ont snapnen t Had'je een geweer of een kin derpistooltje in je hand? Wie was 't? Ken je hem?" „Neen." ,Zoo en de bok „Dien nam de strooper mee." Een honend gelach van den houtvester was 't antwoord hierop. „Een mooie schuter ben je Je bezit een zeldzaam jagerstalentEn daarom heb ik verzocht, of je hier als hulp mocht komen 't Is ongehoord Hij stampte van woede met den op den vloer en zijn oogen fonkelden van toorn. „En dat durf je me maar zoo koelbloe dig in mijn gezicht te zeggenDen eersten den besten jagersknecht, die me zoo iets zou lappen, pakte ik bij zijn nek en smeet hem de deur uit, dat hem z'n ribben kraak ten. Maar van zoonlief moet ik 't verdra gen, dat hij het wild voor zijn neus laat kapen door zoo'n gemeenen schoft van een strooperEn dan is hij nog te laf om zoo'n schoelje te paken „Vader!" riep Karei met bevende stem. „Wat! Durf je soms zegen, dat je moe dig bentEen mooie hulp heb ik aan je, dat moet ik zegen Zoolang ik houtvester ben, is er nooit één wilddief in mijn dis trict geweest" Hij hield eensklaps op, alsof een vreeselijko gedachte bij hem op kwam „Behalve één keer", vervolgde hij dan. „Maar later nooit meer. Ik heb respect voor me onder die heeren weten te wekken en ze steken geen hand meer naar het wild uit. Ze kennen den ouden Kraus. En nou denken die schurken, om dat ik jou als hulp heb aangenomen, dat ik oud en zwak begin te worden....!" Karei wilde opstaan. „Houd je kalm en blijf maar liggen, jo chie. Je ouwe vader zal 't alleen wel met dat geboefte klaar spelen, zooals hij 't vroe-or ook gedaan heeft. Hij kan jou best missen 1 „Vader!" riep Karei, „spreek niet zoo minachtend over meIk zeg je, dat ik 't niet duld, want ik verdien 't niet Hij sprong op van de sofa en stond te genover zijn vader. Op 't zelfde oogenblik kwam tante Tine binnen. „Om Godswil, kind, blijf toch liggen riep ze hem toe. „Je maakt je been zoo veel ergerAls je niet oppast, zal je 't nooit meer goed kunnen gebruiken 1" „Heb je je voet bezeerd vroeg de ouwe houtvester op een toon, die wel ruw klonk, maar waarin ook eenige bezorgd heid lag. „Niet waard om over te spreken aan een steen." Toorn en spot maakten zich weer van den ouden houtvester meester. „Ha, haMekaar met steenen gebom bardeerd Een mooi werkje voor een Hin ken jager, zooals jij „Vader, houd nou in vredesnaam op! Ik laat me niet boleedigen De oude ging een stap achteruit en be keek zijn zoon van 't hoofd tot de voeten. „Jij, jijWat. wil jij Durf je dat tegen je eigen vader te zeggen?" Hij hief zijn hand op ora Karei een slag te geven, maar hij kwam zoover niet, want tante Tante vloog tusschen hen'in roe pend Schaam je, Heinrich Vader tegen zoon Heb je een voover voor je, of je eigen jongen? Leelijke driftkop, die je bent „Zwijgschreeuwde hij. „Wie is hier baas. jij of ik?" „Jij, natuurlijk, maar niet zooveel baas om hem a? te ranselenDaar zal ik een schotje voor schieten (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9