KERKNIEUWS LUCHTVAART DONDERDAG 22 OCTOBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 GEMEENTERAAD VAN VOORHOUT De voorzitter opende de vergadering met gebed, aanwezig alle leden. Post 208, van de begrooting, voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot het schrappen van dezen post, zijnde 10. voor den vlaggenuitsteker, aangezien de gemeente tegenwoordig dit werk zelf uit voert. Deze post werd met algemeene stem men aangenomen. Post 223. Deze post betreft de uitkeering aan H. A. G. Bots, ais gemeente-arts Het lid Spierenburg wil deze post geheel of ge deeltelijk schrappen, met het oog op de omstandigheid, dat thans is ingevoerd het Centraal Ziekenfonds. Deze post betreft een bedrag van 400; hij motiveert zulks, aangezien de ziekteverzekeringswet aan stonds in werking zal treden, althans naar vermoeden. De voorzitter raadt dit ten sterkste af, daar nog niet eens vaststaat of deze wet zal komen, en mocht zulks het geval zijn, dan is het nog tijd genoeg, om deze post te wijzigen. Het lid Van der Voet meent, dat degenen, die thans zijn verzekerd tegen ziekte, ingevolge de ziekte wet, ook verzekerd zullen moeten zijn bij een hier bedoeld ziekenfonds. De dokterswoning verkocht. Voorts komt aan de orde het voorstel- Van der Laan, waarin deze betoogt, de dokterswoning aan de Jacoba van Beieren- weg, eigendom van de gemeente, aan den tegenwoordigen functionaris over te dra gen voor de somma van 12.500, waardoor dus het vrij wonen van dezen functionaris vervalt; hij wenschte nu om deze reden zijn salaris te verhoogen van 100 op 500. Dit voorstel licht hij met eenige bijzonderhe den nader toe. Het lid Van der Voet meent wel namens de Commissie tot onderzoek van de Begrooting te spreken, als hij zegt, dat hij genoemd voorstel wel acceptabel vindt. Het lid Van der Laan vindt thans nog geen reden aanwezig, om de post ad 400 voor onze geneeskundige geheel of gedeeltelijk te schrappen, wie weet, zoo zegt spr., of deze wet wel ooit tot stand komt, zoo kan hij nog niet niet de ziens wijze van het lid Spierenburg accoord gaan. De voorzitter zou dan met het kapitaal, wat bij verkoop van meergenoemd huis aan wezig komt, op de eerste plaats de leeniug- schuld, die op dit pand drukt, willen aflos sen, en het resteerende bedrag als eerste hypotheek op dit pand laten rusten, tegen een rentevergoeding van 5 pet. Thans ver zoekt de voorzitter, om Burgemeester en Wethouders te machtigen, tot verkoop van voormelde dokterswoning, waartoe zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt besloten. Het lid Spierenburg vraagt nog, of de kosten van overdracht ook voor re kening van den kooper zijn, waarop de voorzitter toestemmend antwoordt. Ondersteuning werkloozen. Heo iiü Van der Voet viaagc, of Burge meester en Weinouders^ü eenige objecten voor wernverscnaiiiug op net oog üeoben, waarop de voorzitter antwoorut, dat de weiKverscnafting reeus lang onuer ue aan- dacnt van .burgemeester en Wetnouders is; o.a. de verhooging van het trottoir aan de Mgr. Broeres-tiaat, het bijhouden van de kanten Langs ue wegen, ook. de verbetering van den boekhorstlaan, alsook het door trekken van de Spoorlaan naar het station Piet Gijzenbrug, de verbetering van de kanten van slooten, zooals het lid Nijssen reeds in de vorige vergadering heeft opge merkt. Betreffende de Spoorlaan deelt hij nog mede, dat reeds in onderhandeling is getreden met de aangelanden, de heeren Van der Poel, de erven Warmerdam, mevr. Jochems, de Nederlandsehe Spoorwegen, en andere. Burgemeester en Wethouders hebben gemeend, dat dit een groot object van werkverschaffing is, omdat daar bijv. ook zand moet opgebracht worden, wat daarom ook door werkloozen kan geschie den. De bedoeling is dan, dat een stuk land door de betreffende eigenaren zal worden afgestaan aan de eene zijde, waar tegenover aan de andere zijde een stuk van de kade, de z.g. Zwetlaan in ruil zal worden gegeven. Op het eind dezer aan te leggen Spoorlaan, zal echter toch wel een stuk grond moeten worden aangekocht, om deze laan breed genoeg te maken, en er geen grond toereikend is. Ook hebben Burgemeester en Wethouders zich reeds gewend tot eenige particuliere werkgevers, om, evenals het voorgaande jaar verschei- denen werkloozen tewerk te stellen bij tiet zand varen; vermoedelijk zal nog 3000 M3. moeten worden opgebracht. De voorzitter meent door dit korte overzicht, dat spr. hier heeft gegeven aan den Raad, aange toond te hebben, dat zij niet bij de pak ken neer zitten, en dat zij zich nog steeds met dit onderwerp bezig houden. Het lid Van der Voet brengt den voor zitter dank, voor de gedane mededeeding, echter handhaaft hij nog het rapport van de Commissie, waarin herinnerd wordt, dat zij het op prijs stellen, dat zooveel mogelijk werk wordt verricht in eigen gemeente. Ook kan spr. zich yereenigen met de door trekking van de Spoorlaan, indien dit niet te hooge kosten met zich mede brengt. Het lid Van der Laan merkt echter op, dat, wanneer het werk voor genoemd doel in de gemeente kan worden gevonden, dan moeten wij dit ook binnen deze gemeente houden, is dit echter niet het geval, dan eerst zal men ook uit gaan zien, om ook buiten de gemeente werkloozen tewerk te stellen. Spreker heeft thans een werk on der de oogen; dit land is groot 1000 Roe, dat zal moeten worden losgemaakt met. 2 steken en daarna zal dit moeten wor den opgehoogd met 33 cM.; laten wij aan nemen, dat dit werk kan geschieden voor 4000 en de gemeente legt. er een 2000 bij. dan wordt dus een werk verkregen van ƒ6000, die dan terecht zullen komen bij onze Voorhoutsche werkloozen. Het lid Van der Voet kan in deze niets anders dan adhaesie betuigen aan het idee van het lid Van der Laan. Het lid De Groot is eenigszins bevreesd, dat de arbeiders in die gemeente, alwaar dit werk, door den heer Van der Laan bedoeld, zal moeten worden uitgevoerd, de Voorhouters zullen te lijf gaan, omdat hun het werk uit han den zal worden gehaald, daar het door de Voorhoutsche gemeentekas wordt ge steund. Ook hgt lid Witteman juicht de zienswijze, indien deze in practijk kan wor den gebracht, van den heer Van der Laan toe. Verder vraègt de voorzitter aan den Raad, om Burgemeester en Wethouders machtiging te verleenen, in den geest als naar aanleiding van de gehouden bespre kingen te mogen handelen, waartoe met al gemeene stemmen wordt besloten. Subsidie Geitenfokvereeniging. Het woord is aan het lid Van der Voet, die memoreert, dat door hem, en ook door anderen, over dit onderwerp al zooveel malen is gesproken, dat hij hier onder hand over is doodigepraat; hij zal daarom zeer kort zijn. Spr. stelt voor, om niet zoo als hij voorstelde, toen hij de minderheid van de commissie uitmaakte 50, doch nu een subsidie te verleenen van 25, welk voorstel door het lid Witteman wordt on dersteund. Het lid Van der Hulst heeft de wenschelijkheid dezer subsidie onder de oogen gezien, doch na ingewonnen in formatie is hem gebleken, dat bij deze vereeniging zijn aajigesloten 32 leden, waarvan nog wel een deel in Noord w ijker- hout, en van die 32 bezit dan nog het groot ste deel niet eens een geit, en zij die een geit bezitten, zijn voor een groot deel ook nog werkgever, zij het dan wel geen groo te. Zelfs zijn er ook leden, zoo zegt hij, die in het geheel geen contributie betalen. Op die grond kan hij zich indenken, dat de meerderheid van het College van Bur gemeester en Wethouders zich tegen deze subsidie verzetten. Na nog eenige discussie wordt er tot stemming overgegaan over het voorstel van den heer Van der Voet, als minderheid van de commissie. Voor stemden de heeren Wit teman, de Groot, Van der Voet. Blanco stemde wethouder Van der Laan. Tegen stemden de heeren Jansze, Spierenburg, wethouder van der Hulst, van der Geer, van Reisen, Vester en Nijssen, zoodat het voorstel is verworpen met 7 tegen 3 stem men en een blanco. Post. 248. Dividend en Tantièmebelas ting. Gezien het rappotf-t der commissie doen B. en W. het voorstel dezen- post van inkomsten terug te brengen van 1000 op 500. De begrooting met 7 tegen 4 stemmen aangenomen. Hiermede is de begrooting afgehandeld en vraagt de voorzitter of nog hoofdelijke summing wordt verlangd; waarop de heer Van der Voet toestemmend antwoordt. De begrooting wordt na gehouden stem ming aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Voor de heeren van der Laan, van der Hulst, van der Geer, Witteman, Vester, Nijssen en de Groot. Tegen stemden de heeren Spierenburg, van Reisen, van der Voet en Jansze. Zonder hoofdelijke stemming wordt goed gekeurd de wijziging van de begrooting voor het dienstjaar 19313 tot een gelijk be drag van 1500 in ontvangsten en uitga ven. Overgegaan wordt tot de benoeming der commissie ingevolge art. 13 der steunrege ling. Wethouder van der Laan vraagt hierom trent het woord en zegt, dat hij het wè<n- schelijk acht dat op de eerste plaats in deze commissie zitting heeft de Burgemees ter aan welk voorstel adhaesie wordt be tuigd. De heer Spierenburg vraagt of een even- tueele vergoeding voor de vergadering de zer commissie kan worden toegestaan. Waarop de voorzitter ontkennend ant woordt. Wel zal voor consumptie worden zorg gedragen. Benoemd werden de Burgemeester, L. van der Geer, J. H. van der Voet, die deze benoeming aannamen. Burgemeester en Wethouders lebben ge meend, om den heer De Bekker, admi nistrateur van het Gemeentelijk Waterbe drijf, een gratificatie toe te staan van 100 voor de inrichting van de boekhouding van meergenoemd bedrijf, welke gratifi catie naar het inzien van spr. zeker op zijn plaats is. Het woord is aan het lid Witteman, die in korte bewoordingen het standpunt van Burgemeester en Wethouders huldigt, temeer daar hij overtuigd is van de groote werkzaamheden, die daaraan ten grondslag gelegd, zijn; hij gaat daarom gaarne met het College van B. en W. mede. Het lid Van der Voet juicht deze gratificatie ten volle toe. De heer Van Reijsen kan zich onder de huidige omstandigheden deze gratificatie niet best veroorloven, niet, om dat het hem niet toekomt, doch omdat hij de tijd er nog niet voor gekomen acht. Hij zou deze gratificatie wel willen verlee nen, wanneer deze ambtenaar b.v. de ge meente zou gaan verlaten, waarop z.i. voor- loopig nog geen uitzicht is. Mocht hij hier blijven, dan heeft hij in die jaren dat hij blijft die gratificatie door het z.i. teveel verdiende al weer ingehaald. Wethouder Van der Laan bestrijdt de meening van den heer Van Reijsen, en vindt, dat op zijne bezoldiging niets valt aan te merken doch bedoplde ambte naar heeft meer gedaan, dan datgene waarvoor hij is uitbetaald geworden, en hij spreekt de wensch uit, dat genoemde amb tenaar nog vele jaren ten behoeve van deze gemeente zal mogen werken. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht, heeft tot resultaat, dat deze gra tificatie met 10 tegen 1 stem z.al worden verleend. Tegen stemde het, lid Van Reii^en. Nog een voorstel van B. en W. om mach tiging tot aankoop van een schilderij van H. M. de Koningin in olieverf, kostende 250 voor. 50 te mogen aankoopen, waar toe zonder hoofdeliike stemming toestem ming werd verleend. Na de gebruikelijke rondvraag, sloot de voorzitter de vergadering, die nogal door veel publiek bezocht werd. 0EGSTGEEST. Werkverschaffign-steunregeling. In het Patronaat ksvamen gisterenavond de bestuurders der verschillende werklieden- organisaties op initiatief van de R. K. en Ghr. Laudarbeidersbonden bijeen. De ver gadering werd geleid door den voorzitter van den R. K. Volksbond, den heer A. J. Dofferhof, terwijl van de uibgenoodigde raadsleden wethouder Rübenkamp en de heer Kortmann van hun belangstelling blijk gave-n. Ook werd deze bijeenkomst bijge woond door Kapelaan Roest en de hoofd bestuurders der R. K. en Chr. Bond-. Bij de opening verwelkomde de heer Dof ferhof speciaal, de hierboven genoemde personen en zeide, dat deze bijeenkomst ten doel had te bespreken dat werkeloos heid in den komenden winter en de mid delen ter bestrijding o.m. de werkverschaf fing, alsook de steunregeling. Door de Bondsaigevaardigden werd be pleit het zoeken van objecten voor werJc- verschatiing en daarnaast een steunregeling b.v. in de bollenstreek. Speciaal werd de aandacht gevestigd op den voorrang die de georganiseerde arbeiders èn bij werk verschaffing èn bij gemeentelijke tseunver- leening behooren te hebben boven de niet- georganiseerden. Met den meesten klem drong men, en o.i. zeer terecht^ daarop aan. Een vruchtbare gedachtenwisseling vond plaats, waaraan ook door de aanwezige raadsleden werd deelgenomen, over de toe passing der steunregeling. Zoowel de heer Kortman als de heer Riibenkamp, ontken den geenszins de plicht van organisatie en de rechten van de georganiseerden, doch de gemeente kan de ongeorganiseerde wer- keloozen tenslotte niet aan hun lot over laten, wanneer de nood dwingt. Een beslist antwoord op den vraag v»an den heer Kort maan of er teekenen waren om aan te no men, dat in deze gemeente het aantal wer- keloozen beduidend grooter zou zijn dan normaal, waardoor bijzondere maatregelen noodig zouden zijn, kon niet worden gege ven. De wenschelijkheid werd naar voren gebracht bij gunning van gemeentewerken, den aannemers te verzoeken zooveel moge lijk gemeentenaren te werk te stellen. Resultaat dezer vergadering was o.m., dat de bestuurders der landarbeidersbonden binnenkort een onderhoud met B. en W zullen aanvragen. De voorzitter sprak het slotwoord en meende te moeten oonstatee- ren, dat de besprekingen vruchtdragend zijn geweest en dankte bijzonder de heeren Riibenkamp en Kortmann voor hun tegen woordigheid. Verder hoopte spreker, dat ook het resultaat dezer vergadering mag zijn ,dat de ongeorganiseerden in hun eigen belang, zich zullen aansluiten bij hun res pectievelijke vereenigingen. Hierna slui ting. RIJNZATERWOUDE. Wethouder Compeer heeft bedankt. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de heer \V. Compeer, wethouder dezer ge meente, als zoodanig bedankt heeft. Pastoor P. Wijtenburg. De „N. Z. Hollander" schrijft bij deze benoeming o.m.: Zooals gemeld is tot pastoor der St. Li- duinaparochie te s Gravenhage benoemd de zeereerw. heer P. H. Wijtenburg, thans rector van het St. Joseph-paviljoen te Gouda. Het bericht, dat oud-deken Wijtenburg een pastoorsbenoeming heeft mogen ont vangen zal door de katholieken van Gou^a öngetwijield met groote vreugde worden vernomen. immers, daaruit blijkt, dat de beminde priester, tiae gedurenue zoovele jaren zijne beste Kracnlen zoowel aan het geesteujK ais aan het lichamelijk heil der hem toe vertrouwden heeft gewijd, thans van de ziekte, welke hem nuupte zijn geliefden ar beid neer te leggen, geheel is hersteld. Katholiek Uuuda heeft aan pastoor Wij tenburg veel zeer veel te danken. Zijn goedheid en beuuunelijkneid maak ten, dat allen in hem een vriend zagen, met wien zy spraken als een vader. Moest er geholpen worden, de gang was het eerst naar de pastorie op den Kleiweg, en nim mer werd daar vergeefs aangeklopt. 'n Priester niet een gouden hart i» hij steeds geweest. En Gouda was hem <laai- voor eraenteiijK. Dat bewees wei de lieiue en aanhankelijkheid, welke hem werd be toond. Wij behoeven daarvoor slechts te herinneren aan de enthousiaste viering van zijn zilveren priesterfeest en aan de al- geheele deelneming toen de ziekte, welke zijn krachten langzaam schenen te sloopen, hem dwongen ontslag uit zijn functie te vragen. Dat bewees ook de offervaardig heid, aan den dag gelegd, om de grootsche plannen, welke hij koesterde ten opzichte van de stichting van het St. Josephpavil- joen, te verwerkelijken. PROF. DR. P. WAGNER OVERLEDEN. Men seint aan de „Tijd", dat overleden is prof. dr. P. Wagner. Peter Wagner, geboren in 186'5 bij Trier, bestudeerde eerst de klassieke philologie, om zich spoedig geheel aan de muziekge schiedenis te wijden en daarin te promo- veeren op een proefschrift over Palestrina. Kort na zijn benoeming tot buitengewoon hoogleeraar te Freiburg (Zwitserland), richtte hij aan de Universiteit aldaar een Grégorianische Academie op, welke onder zijn leiding geregeld belangrijke monogra- phieën publiceerde. Zijn belangrijkste pu blicaties over het Gregoriaansch vormen de drie bijeenhoorende werken: „Einfüh- runig in die gregoriaanschen Melod'iën", „Neumenkunde", „Gregorianische Formen- lehre" (1895—1931). Toen Paus Pius X hem in de commissie tot voorbereiding der Va- ticaansche uitgave benoemde (1903), be hoorde hij reeds tot de gezaghebbendste Gregorianisten. Reeds het vorig jaar gaf prof. Wagner wegens gezondheidsredenen zijn colleges bij hem aan huis. Met hem is zeker een der grootste sieraden der Katholieke weten schap heengegaan. INGEZONDEN STUKKEN ARTHUR SCHNITZLER. t Naar een Wolff-telegram uit Weenen meldt, is Arthur Schnitzler gisterenavond aan een beroerte overleden. Arthur Schnitzler werd in 1862 te Wee nen geboren, studeerde aldaar in de medi cijnen, was van 1886—1888 als arts verbon den a^n het algemeene ziekenhuis te Wee nen en later als assistent aan de alge meene polikliniek. Schnitzler is echter uitsluitend bekend als tooneelschrijver en novellist. GRONDAANKOOP DOOR DE GEMEENTE LEIDEN. M. de Red.! Zeer zeker zullen velen adhaesie betui gen aan het adres van notaris van Hamel, inzake grondaankoop door de gemeente Lei den van weiland, gelegen achter de Marien Poelstraat en Oegstgeesterlaan, en wel om re den in het adres van notaris van Hamel ver meld en voorts: 1. Omdat de grond veel te duur wordt ge kocht, en dit weiland wat in hoofdzaak be staat uit slik en veen met een prijs van één gulden per vierk. meter goed is betaald, al- zoo wordt voor het weiland ongeveer 71.000 te veel gegeven, daar de koopprijs bedraagt f 122.225 en de waarde is 51.000. 2. Van deze 71.000 die te veel betaald wor den, wordt door één persoon uit de naburige gemeente 6400 provisie in den zak gestopt. 3. Dat de grond als bouwgrond voor Leiden veel te duur zal worden als zij bouwrijp is. daar in deze slik- en veengrond palen geheid moeten worden van 16 meter lang, bovendien moet de grond anderhalve meter worden op gehoogd, omdat zij veel te laag ligt. 4. Dat in deze tijden, nu dergelijke objecten onverkoopbaar zijn, niet met het geld der ge meente gemorst mag worden zooals ook reeds aan den Haagweg is gedaan, daar anders onze gemeente met een dergelijke leiding ook zijn crediet zal kwijt raken. 5. Dat B. en W. in dezen beter aan banden moeten worden gelegd, want een gemeente obligatie laat zich niet met 50 pet. afschrijven, zooals een industrieel aandeel zich wel laat doen; bovendien kan voor het geld dat hier wordt weggesmeten dezen winter aan de werk loozen meerdere en betere zorg worden be steed. 6. Dat in deze aan de leiding der gemeente zaken te veel ontbreekt en de gemeenteraads leden begrijpelijkerwijze geen deskundigen zijn 7. Dat het voorstel in geheime zitting reeds was aangenomen; slechts één lid van den Raad had den moed op 'n genomen beslissing terug te komen toen men beter was ingelicht. 8. Dat dezer dagen aan de ingezetenen een lijst zal worden aangeboden ter teekening om adhaesie te betuigen aan het verzoek tot niet- goedkeuring van het raadsbesluit aan Gede puteerde Staten. U dankend voor de plaatsruimte mijnheer de redacteur hoogachtend: J. J. DE CLER Wij willen hierbij eenige korte opmerkingen maken. Eerlijk gezegd is niet 't woord van den heer de Cler en ook niet het gezag van notaris van Hamel voldoende, om ons te overtuigen, dat de Leidsche gemeenteraad te duur heeft ge kocht. Van den anderen kant, staat ook vast, dat het meer is gebeurd, dat de Leidsche gemeen teraad, door onvoldoende of verkeerde voor lichting misleid, te duur heeft gekocht. Is dit ook hier het geval? Wij achten de zaak belangrijk genoeg, om dengenen, die in deze iets hebben te zeggen geargumenteerd pro of contra de aankoop, in ons blad gaarne daartoe de gelegenheid te geven. Red. L. Crt. DE ZEPPELIN WEER OP WEG NAAR EUROPA. Uit Pernambuco wordt gemeld: De „Graf Zeppelin" is gistermorgen om S.10 weer opgestegen, ten einde de terugreis naar Europa te aanvaarden. SLEEPEN DOOR DE LUCHT. In Amerika heeft men het klaar gespeeld drie zweefvliegtuigen achter een motor vliegtuig te binden en zoo op te stijgen. De sleepmachine was een Fleet-tweedr-k- ker met 100 P.K. motor. Van de drie zweef vliegtuigen, die aan het motorvliegtuig waren verbonden, waren er twee elk be vestigd aan een kabel van 150 meter lang, terwijl het derde zweefvliegtuig aan een kabel van 140 meter lengte was vastge maakt. Na 'n vlucht van 22 minuten werd de sleep op 750 meter hoogte losgemaakt, en daalden de motorloozen vliegtuigen in groote spiralen. EEN UNIEKE LUCHTVERKEERS- ONDERNEMING. Geen subsidie, toch winst. Tot de zeer weinige luchtvaart-maat schappijen der wereld die zonder subsidie werken en geen contracten voor postvei- voer hebben, behoort de New-York, Phila delphia Washington Airways lnc, ook be kend als de Ludington lijnen. Deze maat schappij exploiteert een luchtdienst tus- schen Washington en New-York en tus- sohen Philadelphia en Atlantic City. Het geheim van het succes der onderneming is gelegen in de groote verkeersfrequen- tie, welke gepaard gaat aan een groote be drijfszekerheid. Het verkeer tusschen New- York en Washington wordt onderhouden 11 maal per dag, zoodat er elk uur een reis gelegenheid is. De afstand New-York Washington bedraagt 210 K.M. Op 1 Sep tember van dit jaar sloot de maatschappij haar eerste exploitatie-jaar af. Gedurende dat eerste jaar vervoerde zij niet minder dan 66.289 passagiers en, wat niet weinig zegt, zonder één enkel ongeval. Op de lijn New-York—Washington werden 7112 vluch ten gemaakt, op de lijn PhiladelphiaAt lantic City 1204 vluchten. De dienst begon met 6 vliegtuigen. Thans beschikt de maat schappij over 14 vliegtuigen en 23 vliegers. Over hot eerste exploitatie-jaar werd een bruto-inkomen geboekt van 576.885 dollav, terwijl een netto winst werd gemaakt van 8073 dollar, hetgeen voor een luchtver- keers-maatsohappij die geen subsidie ge niet, fabelachtig mag heeten. De kosten per vliegmijlen bedragen 37^1 dollarcent. Gemiddeld worden op de hoofdlijn 140 pas sagiers per dag vervoerd. Het maximum was 266 passagiers op één dag. Een nieu wigheid door de maatschappij ingevoerd is een dienst op de New-YorkWashington lijn tegen een extra tarief met Lockheed „Orion" vliegtuigen, waarmede de reis over het 210 K.M. lange traject gemaakt wordt in iets meer dan een uur. Indien het vlieg tuig te laat aankomt, krijgt de reiziger een zeker bedrag gerestitueerd. ZWITSERSCH SPORTVLIEGTUIG NEERGESTORT. Bij Dietikon tusschen Baden (bij Zürich) en Zürich is een sportvliegtuig van 80 me ter hoogte neergestort ten gevolge van het breken van een vleugel. De bestuurder, de 36-jarige ingenieur Hugo Schmidt uit Zü- riok, die het vliegtuig zelf gebouwd had, is om het leven gekomen. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. JOHAN VAN OLDENBARNEVELDT (thuisr.) vertr. 21 Oct. van Colombo. POELAU ROEBIAH (thuisr.) pass. 20 Oct. Perim. KON. HOLL. LLOYD. FLANDRIA (uitr.) vertr. 21 October van Santos. IVO (thuisr.) arr. 19 Oct. te Bahia. MUNSTER (uitr.) arr. 18 October te Rio Grande. ORANIA vertr. 21 Oct. van Amsterdam naar Zuid-Amerika. PERNAMBUCO (uitr.) arr. 21 October te Antwerpen. KON. NED. ST00MB. MIJ. BACCHUS arr. 19 Oct. van West-Indië te New \rork. BAR ALT arr. 15 Oct. te Panama. BOSKOOP vertr. 20 Oct. van Valparai so naar San Antonio. CERES, Rott.-Algiers pass. 20 October Dungeness. CLIO arr. 21 October van Smyrna te Const an tinopel. FAUNA arr. 21 October van Triest te Fiume. ORESTES (uitr.) arr. 19 October te Guayaquil. PERSEUS vertr. 20 October van Dan zig naar Stettin. ULYSSES (thuisr.) vertr. 19 October va n Antofgasta. VESTA arr. 21 October van Napels te Malaga. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. HOUTMAN arr. 20 October van Beira te Zanzibar. NIEUW ZEELAND vertr. 20 Oct. van Singapore naar Batavia. HOLLAND—AFRIKA LIJN. MELISKERK (thuisr.) vertr. 20 October van Mombassa. NIJKERK (uitr.) arr. 20 Oct. te Tanga. HOLLAND—AMERIKA LIJN. NEBP^KA, Rott.-Vanc. vertr. 19 Oct. van Cristobal. HOLLAND-WEST AFRiKA LIJN. GAASTERLAXD (uitr.) arr. 20 Oc(. te Dakar. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BALOERAN 21 Oct. 3 uur 15 m. nam. van Rotterdam naar Batavia. KOTA AGOENG (uitr.) pass. 21 Oct. Gi'bralta r. KOTA NOPAN (thuisr.) arr. 21 October te Londen. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALCYONE (uitr.) arr. 20 October te Mon tevideo. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. DF" i_"S. Japan-Rotterdam, arr. 20 Oct. te Sanghai. PRIAM arr. 19 Oct. van Amsterdam te Newport.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7