Karpetten kocpt bij ons het best! DONDERDAG 22 OCTOBER 193i DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Haarlemmerstraat 130-136 3X4 volle 12 eis nieuwe bouclé dessins 21.50 - 17.50 - 13.50 12.10.75 - 7.90 2 X 3 6 els 8 75 - 5.50 - 4 90 2i/2 X ói/s 9 els 12.50 - 9 "75 - 7.15 Ons prima zuiver wollen Olympia Karpet, in de fraaiste moderne teekeningen, is nagenoeg onverslijtbaar en kost thans slechts 12 els 25.- - 16 els 33.- 3i/2 41/2 volle 16 els VOOR NIEUWE DESSINS ZIE DE ETALAGES. 28.— - 23.50 - 19.50 14.11.50 - 8.75 De Minister aan 't woord. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, Jhr. mr. Ruys de Bee- renbrouck behoeft aan het gesproke ne weinig toe te voegen, daar de zaak van vele kanten is beschouwd. Aanpassing van den levensstandaard aan de tegenwoordi ge tijdsomstandigheden is noodig en te recht is het voorbeeld van het buitenland daarbij in acht genomen. Uitkeering van meer steun en hoogere salarisen zouden in dezen tijd spoedig moeten worden ge volgd door de invoering van veel scherpe re maatregelen, dan die waartoe de Regco- ring reeds voorstelde over te gaan. Algemeene loonsverlaging streeft de Regeering niet na, doch zij ziet onvermij delijk groote moeilijkheden, indien niet tij dig de bakens worden verzet. Dit in over leg te geschieden. De Regeering blijft de hoop koesteren dat zoodanig overleg tot stand komt. Ten opzichte van de werkeloozenverze- kering in de beschute bedrijven zegt spr. dat daarin de arbeiders zelf voor de extra premie van de verlengde uitkeering moe ten opkomen. Het denkbeeld van den heer Loerakker zal worden overwogen. Voorts zal een extra-crisisuitkeering aan de werk- loozenkassen worden overwogen. Aan de moties heeft de Regeering geen behoefte, daar geschiedt wat financieel mogelijk is. Beperking van den invoer, zooals de heer Kortenhorst aanbeval, zou wel eens een middel kunnen blijken dat erger is dan de kwaal. Meer is de aandacht der Regee ring gericht op bevordering van den ex port. Verschillende detailpunten zullen in overweging worden genomen. De Regeering verwacht belangrijke ad viezen van het op initiatief van'Prinses Juliana ingesteld crisis-comité Van Citters De belangen van den landbouw heb ben de aandacht van de Regeering. De aandrang tot zorg voor de jeugdige werkeloozen heeft sprekers bijzondere aan dacht reeds gehad, een circulaire daarover aan de gemeentebesturen had echter wei nig resultaat. Spr. zal deze zaak opnieuw ter hand nemen. Verleden week heeft spr. een conferen tie gehad met vertegenwoordigers van de Nederlandsche kolenmijnen met het doel den afzet van deze mijnen te bevorderen, o.m. door het gebruik van Nederlandsche kolen door diensten en overheidsbedrijven m Nederland aan te moedigen. Dit over leg wordt voortgezet, door tusschenkomst van den te 's-Gravenhage zetelenden ad junct-directeur der Staatsmijnen, Toezicht op banken mag niet zoover gaan, dat het zou ontaarden in medebe heer. Op de vraag van den heer v. d. Tempel of de Regeering bereid is extra steun te verleenen aan hen, die door de werkeloos heidcrisis zijn getroffen, antwoordt spr., dat hier zal worden overgelegd met de commissie-Van Citters. Tenslotte uit spr. de hoop, dat de klove tusschen hen, die overheidszorg en hen, die particuliere hulp voorstaan zal worden overbrucd. De heer Van den Tempel repliceert Spr. herhaalt, dat tienduizenden werke- looren onvoldoende steun krijgen. Minister Ruys antwoordt den heer van den Tempel Dog. dat deze verzuimd heeft aan te geven, hoe de middelen om aan diens wenschen in te willigen, zouden moeten worden gevonden. Te kwart voor acht verdaaet de Voor zitter de vergadering tot hedenmiddag één uur. UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. Loonsverlaging door de arbeiders afgewezen. Op uitnoodiging van de Fabrikanten- vereen. te Enschedé en van de Twentsch- Geldersche Fabrikantenvereeniging had gistermorgen te Enschedé een conferentie plaats van deze organisaties met de bestu ren der textielarbeidersbonden „De Een dracht". „St. Lambertus", „Unitas" en de landelijke federatie. Op de vraag van de zijde der werkge vers. of de arbeidersorganisatie geneigd waren aan een loonsverlaging mee te wer ken, werd zeer pertinent een ontkennend antwoord gegeven. Ter conferentie bleek verder, dat de werkgevers zich een loonsverlaging van 5 pCt. voorstellen. 0 verwerkvergunningen Banketbakkerijen. Het bestuur van den Ned. R. K. Bond van brood-, koek- en banketbakkers en ca cao-, chocolade- en suikerbewerkers heeft, op een verzoek van de Ned. Banketbak ker spatroonsvereeniging, gericht aan den minister van Arbeid, den directeur-gene raal van den Arbeid bericht, dat bij het bestuur van den bond geen overwegend be zwaar bestaat tegen het verleenen van vergunningen, noodig voor de a.s. feestda gen, z-a. St. Nicolaa-s, Kerstmis en Nieuw jaar. Evenwol heeft het bestuur van den Bond er den directeur-generaal van den Arbeid op gewezen, dat ook onder de banketbak- kersbedionden meer dan andere jaren thans werkloosheid voorkomt, zoodat het bestuur van den bond van oordeel is, dat aan de vergunning zoo mogelijk de voorwaarde dient gesteld te worden, dal, voor zoover zulks in bedrijven mogelijk is, eerst de werklóozen dienen geplaatst te worden. HAARLEMSCHE DIOCESANE HANZE. CENTRALE RAADSVERGADERING TE DELFT. De Diocesane Hanzebond in het bisdom Haarlem heeft gister zijn 46ste Centrale Raadsvergadering, tevens 24ste jaarverga dering in Stads Doelen te Delft gehouden Om 9 uur droeg Kapelaan van Bcmrue- len, adviseur der Delftsche afdeeling, in de St Hippolytuskerk een H. Mis op tot inten tie van de leden en de vereeniging. Daana ving in „de Doelende vergade ring aan. Nadat deze door den bondsvoor zitter den heer C. J. G Struycken was ge opend heeft de voorztter der afdeeling Delft de heer J. van Langen de aanwezi gen welkom geheeten De heer Struyoken heeft vervolgens in zijn openingsrede allereerst de afdee.ing De.ft met haar zilveren jubileum geluk ge- we nscht. Hij herinnerde dan aan het RK. Mid- densiandscongres te Venlo, dat van allen kant schitterend ges.aagd wordt genoemd, vooral om de belangrijkheid der behandelde onderwerpen Het congres heeft het Federatiebestuur opgedragen de publiekrechtelijke bedrijfs- ordening krachtig te propageeren, maar ook haar feite, ijke totstandkoming zoo sterk mogelijk te bevorderen Spr. kan de ver zekering geven dat in beide opzichten aan deze resolutie zal worden voldaan! Sinds dit congres heeft Minister Ver schuur ons verblijd mei zijn circulaire over de strekking en de juiste toepassing van art. 6 der Winkelsluitingswet. De strijd rondom dit vraagtuk is dus nu definitief ten gunste van den ge organiseerden mid denstand beslist Wij zijn. a-ld'us spr., den Minister dankbaar voor deze beslissing! Minder voldaan moet helaas de midden stand zijn over de opmerking van mr. Trip, over de aanpassing der kleinhandelsprijzen aan de gedaalde groothande'isprijzen en over de „aanzienlijke winsten', die volgens mr. Trip, de t-usschenhandelaars bij ons wel moeten maken. De regeering heeft een officieel onder zoek laten instellen door de profs. Polak en Kaag naar de aanpassing der kleinhan delsprijzen aan de gedaalde groothande's- prijzen Dit officieele rapport komt tot de conclusie, dat den vrijen handel geen en kele blaam treft, en dat er geen sprake is van een moedwillig hoog houden der klein handelsprijzen En desondanks komt de president der Ned. Bank zonder vorm van bewijs verklaren, dat de middenstand de conjunctuur bouwt om aanzien'ijke win sten te maken, terwijl er hier te lande reeds een heele literatuur is ontstaan van gege vens aan den behoeftigen toestand van.tal- looze groepen van kleinhandelaren. Wat de crisis betreft spoorde spr. de middenstanders aan met alle krachten mee te werken, om de oproep van den Paus en van de Kroon, om den nood der crisis slachtoffers, ook in onzen eigen kring, te lenigen In dezen crisistijd zoo vervolgt spr., be hoefd de sociaal-economische hervormings- arbeid niet stil te staan. Integendeel, èn om sociale èn om econo mische redenen is thans de voortgezette arbeid tot waarachtige ordening van hei sociaal en economisch leven een eisch Voor ons Katholiek georganiseerde pa troons en ondernemers is daarbij nu de „Quadragesimo Anno" als lichtbaak en richtsnoer gegeven. En was het niet geheel in de lijn der nieuwe Pauselijke Encycliek, toen Mgr. Aen- genent dezer dagen de totstandkoming van het bedrijfsradenontwerp van Minister Ver schuur en de verdergaande publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie als doeleinden van onze actie stelde Wij middenstanders beleven een belang rijken tijd Men roept om verbetering van het di stributieapparaat. En die roep wordt ster ker in een tijd als deze. nu de groothande's- prijzen van vele artikelen buitengewoon zijn gedaald en het er op aankomt de koop kracht van het ge'.dloon zoo hoog mogelijk op te voeren. Het is onze plicht het distributieapparaat vooral in dezen tijd zoo doelmatig mogelijk te laten werken Wij zijn dan ook ten volle bereid het noodige en het mogelijke te doen om tot verbetering der distributie te komen, maar op een grondslag, die de bewegingsvrijheid van het particuliere bedrijf niet meer in perkt, dan redelijkerwijs kan worden ge vraagd. Aan ons de taak er voor te zorgen, dat de verbetering inderdaad op dien grond slag geschiedt Wij als middenstanders beleven ook een mooien tijd Als de teekenen niet bedriegen, groeit aan alle kanten het inzicht in de groote sociale en ook economische beteekenis van het kleinbedrijf. De ontwikkeling in Duitsohland is teekenend voor den groei. Aan ons de taak om dit kenterend getij en dit veranderend inzicht ten voile te be nutten ten gunste van de positie van den middenstand. Wij zakenmenschen moeten ons voortdu rend aanpassen aan veranderde mentali teit, aan veranderde behoeften en om standigheden Aanpassen door deskundige bedrijfsvoering en door organisatorische sa menwerking in vakorganisatie en in econo mische combinatie. Meer dan ooit hebben wij een krachtig werkende en eendrachtige massale organi satie noodig. Laten wij dan onze organisatie niet hin deren en belasten door onvruchtbare en negatieve c:f-iek op kleinigheden Laten wij zorgen, dat onze beweging aan haar doel beantwoorden kan. Laat onze Roomscho Middenstandsbe weging met groote middelen in grootsohe eendracht streven naar haar groote doel. Na de openingsrede van den voorzitter deed de bondssecretaris de heer W Boon eenige mededeelingen aangaande de instel lingen van de Hanze. Over het algemeen is de stand dier instellingen niet ongunstig. Bij de auto-verzekering zijn 197 deelnemers iugeschrevenhet fonds U.B.O. is begonnen met een ge-mengde verzekering Het San tosfonds had. van de bloemdagen een op brengst van 8697; ongeveer als het vo rig jaar. De afd. Rotterdam had voorgesteld een bepaald bedrag uit te trekken voor het ge regeld onderzoek der banken door een ac- oountant, hetgeen met 104 tegen 187 stem men werd verworpen. De volgende voorjaarsvergadering zal te Haarlem worden gehouden, welke afdee ling het volgend jaar haar zilveren jubile um viert. De plaats voor de volgende jaar vergadering, werd aan het inzicht van het bestuur overgelaten. Aangezien geen tegencandidaten waren gesteld, werden de hoofdbestuurders, de heeren C J. G Struycken van 's-Graven hage en E. J. M. Stumpel van Hoorn bij ac clamatie herkozen ve.klaard De heer Struy cken werd ook herkozen als lid van den Middenstandsraa-d. Hierna kwamen de voorstellen der afdee- lingen in behandeling. Beverwijk wenschte een actie voor een nieuwere toepassing van de Arbeidswet, speciaal ten opzichte van seizoenbedrijven Het hoofdbestuur was van oordeel, dat zulks een kwestie is voor bepaalde vakor ganisaties. Uit de vergadering werd gewe zen op de uiteen!oopende toepassing van de Arbeidswet in bepaalde bedrijven; men wenschte nu uniformiteit en mildere be rechting Mr. van Helienberg Hubar merk te op, dat de zaak tooh eigenlijk niet zoo eenvoudig is, als ze wel wordt voorgesteld. Stipte navolging van de Arbeidswet is toch ook een groot belang voor den Middenstand. Het is mogelijk, dat in bepaalde streken wat streng wordt opgetreden en dan zou men den Minister om wat matiging kunnen verzoeken De vergadering was het ten slotte eens met de meening van het hoofd bestuur. om deze aangelegenheid naar de vakbonden te verwijzen. Mr. Bach beantwoordde o.m. een vraag van Rotterdam, aangaande de politie van de grossiers in de Middenstandsbeweging. Een algemeen antwoord is niet te geven; ook het bondsbestuur kan niet uitmaken, of de grossiers in vakbonden thuis behooren De afdeelingen Hoorn en Grootebroek wijzen op den nood van de middenstan ders in het tuinbouwbedrijf. Zij vragen, of het hoofdbestuur genegen is om met de Land- en Tuinbouworganisatie samen te werken tot verzachting van de crisisgevol gen voor deze personen. Mr. Bach wijst er op, dat het hoofdbestuur heeft overwogen, of steun aan bepaalde streken moet worden verleend. Men zal trachten concrete gege vens te verzame'en. Aan het eind van de vergadering deelde de voorzitter mede, dat van de 97 afdee lingen er 78 op de bondsvergadering verte genwoordigd waren Ten slotte was het woord aan den Bonds- adviseur Rector Bots. Spr. wilde met een enkel woord wijzen op de actie, die in den komenden winter moet worden gevoerd; in verband met de groote beteekenis van de nieuwe Encycliek. Terwijl „Rerum Novarum" uitging van den toestand der arbeiders, is de nieuwe ency cliek veel breeder opgesteld. Over de ge- heele wereld is men vol lof en diepe ont roering over deze encycliek; telkens op nieuw ook in de pers van de overzijde blijkt men er groot belang in te stellen. Dezen winter, aldus spr, moet ge met groote toewijding uw taak vervullen. De en cycliek moet ge tot het onder-werp van uw studie en bespreking maken. Na een gemeenschappelijken maaltijd in Stads Doelen", werd door de afd. Delft een feestavond aangeboden. Malaise in Land- en Tuinbouw. De gemeenteraad van Arnhem heeft zich vereenigd met een voorstel van B. en W. om over te gaan tot verlaging van de pachten der gemeente-eigendommen, wel ke als bouw- of weilanden aan particulie ren zijn verhuurd. Voor het seizoen 1931 zal op de pacht der bouwlanden 15 pCt. en op de pacht der weilanden 10 pCt. re ductie worden toegestaan. De verlaging zal niet gelden voor hen, wier hoofdberoep niet ligt in het land- of tuinbouwbedrijf of in de melkveehouderij. Uit de aardewerk-industrie. Bij geruchte hoorden wij, dat de Maas- trichtsche aardewerkfabriek „De Sfinx" de volgende week zou worden stopgezet, waardoor 2000 werklieden werkloos zouden worden. Uit door ons ingewonnen inlich tingen in ons gebleken, dat dit gerucht niet juist is. Wel is de gang van zaken slecht te noemen. In één jaar tijd vermin derde het personeel van 2900 man tot 1700. Een besluit tot geheel of gedeeltelijk .stopzetten werd echter niet genomen. Indien de gang van zaken niet beter wordt, zou het er wel van kunnen komen, het eerst natuurlijk in de afdeeling huis houdelijk aardewerk en tegels. Voorloopig is er echter nog geen sprake van. „Hbld." BEPERKING INVOER IN FRANKRIJK. Een Nederlandsche commissie naar Parijs. Zooals bekend is, heeft onlangs de Fran- sche Regeering besloten met ingang van 30 September j.l. den invoer van verschillende zuivel- en vleeschproducten gedurende de periode tot 1 Januari 1932 te beperken tot een voor elk artikel vastgesteld kwantum. Een overeenkomstige maatregel was kort tevoren reeds getroffen ten aanzien van de artikelen zout en wijn, echter met dit verschil, dat hier voor elk exporteerend land de hoeveelheid, die het mag invoeren, was vastgesteld, terwijl ten aanzien van vleesoh en zuivelproducten enkel de totale invoer is bepaald. Zulks .verhoogt echter in hooge mate de nadeelige gevolgen van deze belemmering van den afzet van deze producten, aangezien de verschillende ex portlanden nu de Fransche markt met aan voeren overstroomen, waardoor de markt prijs snel daalt en eerlang de invoer ge heel zal worden stopgezet. Deze fatale uit werking van de genomen maatregelen als ook het bekende voornemen van de Fran sche regeering om de contingeering nog toe te passen ten aanzien van artikelen als kaas en gecondenseerde melk, heeft den Minister van Staat, Minister van Binnen landsche Zaken en Landbouw aanleiding gegeven te bevorderen, dat dezer dagen een Nederlandsche commissie zich naar Parijs heeft begeven, om door bemiddeling van H.M gezantschap te Parijs, alsook van den Rijkslandbouwconsulent dr. A. Seven- ster, in overleg te treden met de betrok ken Frari6che departementen. Van de delegatie maken o.a. deel uit dr. J. A. Nederbragt-, chef van de directie van Economische Zaken van het departement van Buitenlandsche Zaken. dr. F. E. Posthu- ma, oud-minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, voorzitter van den Alg. Neder- landschen Zuivelbond, alsmede de heer S. van Zwanenberg te Oss. HET BELGISCHE BROOD. Een onderhoud met den Minister. Naar wij vernemen, hebben vertegen woordigers der Rotterdamsche grootbe drijven een onderhoud gehad met den mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw over den invoer van Belgisch brood in ons land. Te Rotterdam is de opgewondenheid onder de bakkers tegen den heer Courtens den organisator van den verkoop van Bel gisch brood daar ter stede zóó groot ge worden, dat de eigenaar van het hotel, waar de heer Courtens verblijf hield, het geraden heeft gevonden, dezen- te verzoe ken, zijn tenten elders op te slaan. OVER EEN GIFTIG D0RPSKRANTJE. Te Soesterberg bestaat een weekblaadje dat meende op liet tragisch feit in het Missieehuis St. Jan te moeien voortbordu ren met lasterpraatjes. Door de katholieken van Soesterberg is over deze verdachtmakingen groote verontwaardiging ontstaan, die zich ge uit heeft in een protest verga-de ring, in het Militair Tehuis gehouden. Toen de heer A. E. Wegman, die deze protest vergadering presideeerde, de bij eenkomst opende, was de ruime zaal tot in de uiterste hoeken gevuld. Mede aan wezig waren de zeereerw. heer pastooi Mocking en een lid der R.-K. Raadsfrac tie. De heer Wegman sprak zijn veront waardiging uit over hetgeen over het dra ma in het Missiehuis „St. Jan" geschreven is door de „Soesterberger". Na in het kort de ware geschiedenis nog eens te hebben aangetoond wees hij op de verschillende onware uitlatingen in meer genoemd blad hierover geuit. Spr. daagde tot slot de redacteuren van de „Soester berger" eventueel aanwezig uit zich na der uit te spreken over de zinsnede: „Blij kens medede'eling van een daartoe bevoeg de enz." en wat zich in dergelijke inrichting afspeelt". Niemand ging echter op deze uitdaging in, want ofschoon daartoe door de heer Wegman den vorigen dag telefonisch uit- genoodigd was, was geen der leden der redactie ter verweer aanwezig. De volgende motie werd hierop door den voorzitter voorgesteld en onder da verende bijvalsbetuigingen aangenomen: „De katholieken van Soesterberg, in massavergadering bijeen, in tegenwoordig heid van den zeereerw. heer Mocking protesteeren met klemh tegen het in fame artikel „Het drama te Soesterberg", voorkomende in „De Soesterberger" van 17 October j.l.; spreken hun diepe verachting uit over de lage wijze, waarop de eer en goede naam van de Paters en Broeders van het Misiehuis „St. Jan" in dit artikel verdacht worden gemaakt; wijzen met verachting deze satanische verdachtmakerij af spreken hun eerbied en hoogachting uit voor de Priesters en Broeders van het Missiehuis „St. Jan" verklaren, dat zij met alle middelen de eer en goeden naam van het Missiehuis zullen verdedigen legen eerlooze laste raars, die de kennelijke bedoelingen heb ben de publieke opinie, ook die der katho lieken, tegen het missiehuis op te zetten en die zulks doen op een wijze, die hen buiten het bereik van den strafrechter laat besluiten deze protestmotie te publicee- ren in de katholieke pers." De zeereerw. heer Mocking heeft op deze bijeenkomst nog gewezen op de groote deugden der priesters en broeders Agenda Dinsdag. Donderdag, Zaterdag, Vincentiue* Bibliotheek, geopend s avonds van 7.30—8.30 uur. Maandag. R. K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden, Jaco- ba-zaal „Den Burcht", 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 October a.s. waar genomen door apotheek: M. Boekwijt, Vischmarkt 8 tel. 552. van „St. Jan", waarmede hij vele malen in contact komt, en sprak evenals den voorzitter zijn groote verontwaardiging uit over de lasterlijke aantijgingen, tegen hen gepubliceerd. Er werd een protestcommissie gevormd. De bedoelde lasterpraatjes leveren vermoe delijk ook wel stof tot een klacht bij de justitie.(Alser tenminste een verant woordelijk redacteur is Zie de lasterende „Tribune", die vrij blijft). „Res." Wegenaanleg in den Haarlemmermeer polder. In de gehouden vergadering van hoofd ingelanden van den Haarlemmermeerpol der is conform het voorstel van dijkgraaf en heemraden na ampele bespreking in be ginsel aangenomen een door den ingenieur van den polder ontworpen plan om gedeel ten van den Ringdijk van een klinkerbe strating en een deel van de wegen van een asphaltdek te voorzien, waarmede gemoeid zal zijn een bedrag van ten hoogste 570.000. UIT DE OMGEVING yEUR—LEIDSCHENDAM Begrafenis dqkter P. Huyser. Gistermiddag om ongeveer 3 uur vond op de begraafplaats der Ned. Herv. Gem. te Wilsveen onder groote belangstelling de teraardebestel- l'ng plaats van het stoffelijk overschot van wijlen dr. P. Huyser. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de burgemeester der ge meente Veur, de heer W, Keyser, de wethou ders van Veur. de heeren F. van Heyningen, C. van Wierenburg, de wethouders der ge meente Stompwijk, de heeren J. van Wijk en H. v. Bosch, notaris W. H. Hoogenstraten uit Voorschoten en dr. R. Birkhoff uit Voorscho ten, dr. H. C. H. Ryers, dr. J. M. v. d. Stam, dr. F. H. M. Zeeland, allen uit Veur, de ge meentesecretaris van VeurLeidschendam, de heer van Delft, ds.; J. de Wit, Ned. Herv. pred. en ds. Boukema, Geref. pred. beiden te Veur, en nog vele andere personen, waarmede de overledene in nauw verband stond. Nadat de kist boven de geopende grafkelder was geplaatst, met vele bloemstukken, trad naar voren de heer W. Keyzer, burgemeester dezer gemeente, die het navolgende sprak: Mocht ik ruim een jaar geleden dr. Pieter Huyser huldigen bij zijn veertig jarig ambts jubileum en mocht ik hem bij die gelegenheid het ridderkruis in de orde van Oranje-Nas- sau op de borst spelden, daarbij den wensch uitende, dat nog vele jaren dit ridderkruis zijn borst mogen sieren, het heeft niet zoo mogen zijn, want thans brengen wij zijn stof felijk overschot naar zijn laatste rustplaats. Het is mij als burgemeester en als vriend van den overledene een behoefte vanaf deze plaats een woord van warmen dank te spreken voor het vele en goede wat deze eminente dokter- voor zijn zieken, alsmede voor de ge meenten en verschillende vereenigingen is ge- Zelfs den laatsten tijd lijdende, bezocht hij toch steeds zijn patiënten en wilde hij niets liever dan hun lijden verzachten, daarbij ech ter zichzelf vergetend. Zelfs tegenover zijn naaste familie en omge ving trachtte hij zijn kwaal te verbergen en werkte hij tot den laatsten dag, zijn vreugde en liefde uitdragend naar zijn zieken en voor zich alleen de pijnen en droefheid behoudend. Want een ontegenzeggelijke waarheid is het, d?t de overledene veel heeft geleden. En gelijk hij geleefd heeft, is hij ook ge storven, eenvoudig, want dat was hij. Ook had bij voor een ieder een gewillig oor. Voor de armen was hij een vader en daarom zullen dezen hem ook dankbaar gedenken en een ieder van ons zal een gebed van dank voor hem opzenden. Want ook in het gebed zocht hij een troost, daar wijlen dr. Huyser een zeer geloovig man was voor wien tal van personen met mij eer bied hadden. Hij was ook een man van groote plichtsbetrachting, steeds op zijn post, ziedaar den overledene ten volle geschetst. Wij mo gen dan dadelijk hier vandaan gaan, en hem alleen er achterlaten, doch vergeten zullen wij hem niet. Zijn naam en zijn persoon zullen in dankbare herinnering blijven voortleven. Dit moge de familie tot troost zijn. Moge de goede God hem reeds het loon ge geven hebben voor al zijn verdiensten. Dokter Huyser, rust in vrede. Hierna werd het woord gevoerd door ds. J. de Wit, Ned. Herv. pred. te Leidschendam, die sprak naar aanleiding van Ps. 103:16 en 17. „Als de wind daar over gegaan is, zoo is zij niet meer, en hare plaats kent men niet meer. Maar de goedertierenheid des Heeren is van eeuwigheid en tot eeuwigheid over degenen, die Hem vreezen, en zijne gerechtigheid aan kindskinderen". Nadat de kist in de grafkelder was neder- gelaten werden door velen bloemen in het graf gestrooid, waarna de broeder van den over ledene, de heer A. H. Huyser, uit Dordrecht, alle aanwezigen dank zegde.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2