BUITENLAND WCNSDAG 21 OCTOBER 1931 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Uit den Raad van Leiden. „Wij zijn thans dichter bij de oplossing van de stadhuiskwestie, dan ooit", zei de heer Bergers en men leeh'e, omdat het er uitziet alsof een nieuw Leidsch stadhuis een steeds verder terugwijkend fata mor gana is aan de horizon van onze gemeen telijke politieke zandwoestijn. Iedere vergadering van den raad, waar in het stadhuis-vraagstuk wordt bespro ken, schijnt nieuwe hinderpalen op te wer pen, steeds langere omwegen te zoeken die van het doel afvoeren inplaats van er naar toe te leiden. Iedere vergadering brengt een nieuw plan of een nieuw idee naar voren. Wij hebben thans rekening te houden met: lo. een raadsbesluit om aan architect Dudok in enkelvoudige opdracht op te dragen het maken van een plan, 2o. een tweede raadsbesluit om die op dracht voorloopig te beperken tot een plan met den ouden gevel. 3o. een gereed gemaakt. plan-Dudok met ouden gevel; 4o. een advies (eveneens in opdracht van den raad) van den heer Dudok inzake de beste plaats voor een raadhuis (Bree- straat); 5o. een voorstel der S. D. A. P. cm het nieuwe raadhuis door den heer Dudok te laten ontwerpen op de Lammermarkt 6o. een voorstel van de drie rechtsche fractieleiders om in meervoudige opdracht op het terrein van het Dudok-plan (Bree- straat) een raadhuis te doen ontwerpen met of zonder den ouden gevel en voor een geheel modern gebouw (zonder ouden ge vel) zoo noodig dat terrein uit te breiden tot aan de Koornburgsteeg; 7o. een voorstel van B. en W. dat van het vorige alleen hierin verschilt, dat het slechts opdracht wil geven tot een plan met ouden gevel en dat het als terrein aan wijst het Dudok-plan-terrein zoo noodig uitgebreid tot aan de Koornburgsteeg. (Ve- len wilden dat laatste niet, wanneer de oude gevel gehandhaafd bleef). 8o. een denkbeeld van den heer Don ders om als terrein het Dudok-plan-terrein aan te wijzen en voor het uit'breidinigster- rein langs de Koornburgsteeg een supple ment-ontwerp te doen maken; 9o. een brief van minister Terpstra om op straffe van vernietiging den ouden ge vel in het stadhuisplan op te nemen; lOo. een voorst el-Knuttel om een openv prijsvraag in te stellen. Ho. een suggestie van den heer Simo- nis om gevel en Breestraatterrein maar aan het Bijk over te doen. Over dat alles zal de raad hebben te beslissen. Over dat alles is Maandag al leen nog maar gepraat en laten wij ho pen, dat er op 2 November geen 12e voor stel bijkomt, maar dat over eenige plan nen definitief de teerling zal worden ge worpen. De stadhuiskwestie valt uiteen in ver- schil'ende andere kwesties: Vooreerst de kwestie: enkelvoudige op dracht ("socialisten), meervoudige opdracht (B. en W. en de geheele raad waarschijn lijk op socialisten en communist na) of open prijsvraag (Knuttel). Men ziet wel, dat de meervoudige opdracht de' beste kans maakt. Vervolgens de kwestie: waar te bou wen? Op de Lammermarkt (socialisten) of aan de Broer,traat De Breestraat maakt de meeste kans. Vervolgens de kwestie: hoe- groot moet het Breestraatterrein dan zijn? B. en W willen het Dudok-r1 zóo uitgebreid tot aan de Koornbrugsteeg. De rechtsche fractie voorzitters hebben die uitbreiding alleen voorgesteld met een ontwerp met nieuwen gevel. De heer Don ders wensoht een los supplement, dan kan men altijd nog zien. Hieromtrent valt geen voorspelling te doen, de eventueele ont- eigeningskosten spreken een woordje mee ofschoon zij nog onbekende X-en zijn. Tenslotte de kwestie: met of zonder ouden gevel. B. en W. met den „sterken man" achter zich willen den ouden gevel. De rechtsche fractie-vooi-zitters wilden oorspronkelijk dubbele plannen om het beste te kunnen uitzoeken en hebben Maandag hun oorspronkelijk voorstel nog De bekende tooneelschrijver JAN FA- BRICIUS is Dinsdagavond te Den Haag gehuldigd in verband met zijn zestigsten verjaardag. Jan Fabricius (links) in gezelschap van Henri van Wermeskerken niet losgelaten. Het dubbele plan maakt tot nu toe een klein kansje, daar de „ster ke man" met zijn dreigement weinig in druk op den raad heeft gemaakt, ofschoon er daartegenover een groote groep is, die afgezien van het ministerieele dreigement veel gevoelt voor behoud van het histori sche monument. Zóó staan de kansen op het oogenblik, maar.B. en W. moeten nog aan het woord komen. Het stadhuisvraagstuk wordt nog ge compliceerder door een paar juridische kwesties. Is de minister bevoegd om een even tueel raadsbesluit tot het doen bouwen van een raadhuis zonder den ouden gevel te vernietigen? Laten wij de kwestie scher per stellen en vragen: kan de minister verhinderen dat de oude gevel van de Breestraat wordt geamoveerd? Want het is allerwaarschijnlijkst om niet te zeg gen zoo goed als zeker dat het Bree- straat-terrein als bouwterrein wordt be stemd. En dan lijkt het ons voor geen twij fel vatbaar, dat de minister inderdaad een dergelijk verhietigingsbe-sluit van de Kroon zat weten te verkrijgen. Gaat men op het Breestraat-terrein bou wen, dan moet men ofwel den ouden ge vel opnemen in het bouwplan, ofwel hem afbreken. En dat de Kroon waakt tegen het wegbreken van een oud monument uit een benaald stadsbeeld, bewijst de juris prudentie. Een andere kwestie is, of men met voor bijgaan van de oorspronkelijk gedane en kelvoudige opdracht, (alleen bij enkelvou dige opdracht was de heer Dudok bereid een ontwerp te maken) thans tot meervou dige opdracht mag overgaan zonder eerst een beslissing te hebben genomen omtrent het Dudok-plan. Wij zien het bezwaar, opgeworpen door de S. D. A. P. niet in. Aan den wensch van den heer Dudok is voldaan, de raad heeft hem alleen opgedragen een plan te ontwerpen. Dat plan is er en de raad kan er nu mee doen wat hij wil. Aannemen, verwerpen of zijn decisie aanhouden. Een onbillijkheid zit daar niet in; redelijke verwachtingen zijn niet gewekt, daar de raad zich duidelijk genoeg van te voren heeft, uitgesproken, dat hij vrij wilde zijn en zich niet aan het Dudok-plan gebon den zou achten. Het stad'huis-vraagstuk is inderdaad ge compliceerd, maar komt er op 2 November geen verrassende wending en komt het dan eindelijk tot een stemming, dan is „de oplossing van het vraagstuk zeker dichter bij dan ooit." VOLKENBOND VRAAGSTUK DER KALENDER HERVORMING. Vaste datum voor Paschen voorgesteld. De vierde Internationale Verkeerscon- ferentie te Genève heeft haar bespre kingen over de vaststelling van een vas ten datum voor het Paaschfeest en over een algemeene kalenderhervorming be ëindigd. Zij stelt voor het Paaschfeest te bepalen op den Zondag na den twee den Zaterdag in April. Een definitieve beslissing blijft echter aan de kerkge meenschappen, die een desbetreffend voorstel van den Raad va., den Volken bond zullen ontvangen. Met betrekking tot de algemeene ka lenderhervorming werden geen besluiten genomen. De verkeers- en transit commis sie van den Volkenbond zal het vraag stuk verder bestudeeren, waarbij de re geeringen voortdurend op de hoogte zullen worden gehouden. BELGIE INCIDENT TE LEUVEN. Bij de opening van de katholieke universiteit. Bij de plechtige opening van het aca demisch jaar 1931-'32 aan de katholieke, hoogeschool te Leuven is het Maandag middag tot ernstige relletjes gekomen. De plechtige zitting in de aula der uni versiteit werd ingeleid met een redevoe ring van den vice-rector, kanunnik Cruys- berghs, in het Vlaamsch uitgesproken, een gebeurtenis die sinds eeuwen niet was geschied. De rede werd met een donderend applaus beantwoord. Toen echter de rector, mgr. Ladeuze die zijn rede in het Fransch zou houden het woord nam, werd in de zaal geroe pen „België ééntalig" en zetten de Vlaamsche studenten de Vlaamsche Leeuw in. De Waalsche studenten begon nen toen te fluiten en te joelen, zoodat er een oorverdoovend lawaai ontstond. Mgr. Ladeuze trachtte zich verstaanbaar te maken en toen het. ietwat stiller was geworden, zeide hij: „Er was mij medegedeeld, dat Gent- sche studenten op deze vergadering zou den aanwezig zijn; doch ik had niet dur ven denken dat hun opvoeding zoo te wenschen overliet dat ze deze openings plechtigheid onzer Hoogeschool, waartoe ze zelfs niet uitgenoodigd waren, zóó zouden verstoren". Het gevolg was, dat er toen een la waai ontstond, waarbij hooren en zien verging. De secretaris der universiteit, prof. v. d. Essen riep toen, op de Vlaam sche studenten wijzend: „Smijt ze eruit". De betoogers werden aangevallen en de zaal uitgvet, waarbij harde klappen vie len. Als gevolg van deze incidenten heeft de burgemeester van Leuven een poli tieverordening uitgevaardigd, waardoor alle samenscholingen van meer dan vijf personen op den openbaren weg zijn ver boden. SPANJE SPANJE EN DE H. STOEL. Minister de los Rios over de protest-nota van het Vaticaan. De protest-nota van het Vaticaan wordt in regeeringskringen en in de Ma- drileensche bladen uitvoerig besproken. De minister van justitie, de los Rios, verklaarde aan de vertegenwoordigers van de pers, dat de inhoud van het pau selijk document en de verklaringen van den- pauselijken nuntius hem geenszins bevreemden, daar de vertegenwoordiger van Z. H. den Paus hem reeds bij vroe- gero besprekingen uitdrukkelijk te ken nen heeft gegeven, dat de Kerk zich door verschillende in de constitutie op genomen bepalingen getroffen voelt. Minister de los Rios moest echter er kennen, dat de nota van het Vaticaan in zeer openhartigen toon gesteld is, en gaf er zijn voldoening over te kennen, dat de Kerk bij de verdediging van haar belangen steeds den wettelijken weg volgt. Het katholieke blad „El Debate" zegt in een commentaar op het pauselijk do cument, dat het allen Spaanschen Ka tholieken gevoelens van innige dankbaar heid jegens den H. Vader moet inspiree- ren en dat het allen moet vereenigen in onwrikbare trouw aan de bevelen van Zijne Heiligheid. „El Debate" voegt er aan toe, dat de eenheid der Spaansche katholieken in deze moeilijke tijden bewonderenswaar dig is. Tusschen alle Katholieke instel lingen, bladen, particulieren en afge vaardigden heerscht een volkomen een dracht. Allen volgen de richtlijnen van het kerkelijk gezag. De H. Vader heeft ons den weg ge wezen, zoo besluit het blad, langs wet telijken weg moeten wij den strijd voort zetten. Naar „El Mati" uit Madrid verneemt, hebben de Baskische afgevaardigden voor hun vertrek uit Madrid nog een bezoek gebracht aan den nuntius mgr. Tede- schini. Bij dit bezoek betuigden de afgevaar digden opnieuw hun aanhankelijkheid aan den persoon van den H. Vader en gaven zij uiting aan hun gevoelens van diepen eerbied voor den persoon van mgr. Tedeschini. Het onderwijs voorloopig nog Katholiek. Naar het blad verder verneemt, heeft de nuntius persoonlijk een bezoek ge bracht aan den minister van onderwijs, Domingo. Bij dit bezoek kwam ook de onder wijskwestie ter sprake. Minister Domingo gaf den nuntius te kennen, dat voorloo pig het onderwijs in Spanje nog wel door katholieke leerkrachten zal worden ge geven, daar de regeering geen kans ziet, het onderwijs onmiddellijk te laïci- seeren bij gebrek aan leeken-onderwij- zers en leeraren. Oproep aan de Katholieken van Asturie. Volgens een bericht van „El Mati" is Zondag j.l. in Asturië onder leiding van de katholieke afgevaardigden de actie voor herziening van de grondwet ingezet. Te Ledesma in de provincie Salamanca /*erd een groote openlucht vergadering gehouden, waarop o.a. het woord werd gevoerd door den leider der agrarische minderheid, Gil Robles. Uit Oviedo wordt gemeld, dat de pre sident der nationale actie, Fernadez Ladreda, een oproep heeft gericht tot de katholieken van Asturië, waarin de zen worden aangespoord, om één front te vormen, teneinde tot een herziening van de constitutie te komen. De oproep besluit met de vermaning, dat het oordeel van God den katholie ken meer ontzag moet inboezemen dan de bedreigingen van den tweeden pre sident der voorloopige regeering. Botsingen met andersdenkenden In geheel Spanje hebben voortdurend botsingen plaats tusschen anti-clericale en katholieke studenten. Overal, met name aan de universiteiten,, worden pro testdemonstraties der katholieken ge houden. Zeer groote manifestaties heb ben plaats gehad te Se villa, Valencia, Saragossa en Barcelona. Wet ter bescherming der republiek. Dinsdagmiddag heeft de minister-pre sident. fn de Cortes een ontwerp van wet tot bescherming der republiek voorge lezen. Deze wet voorziet in gevangenisstraf fen en boeten tot 10.000 peseta's, zij maakt verbanning mogelijk in geval van gewelddaden tegen de republiek, versprei ding van valsche of tendentieuze berich ten ook door middel van de pers, ver heerlijking van den monarchistischen staatsvorm, het onbevoegd dragen van wapenen, sluiting van industrieën en be moeilijking van alle arbeidsmogelijkheden (deze bepaling is- in het bijzonder gericht tegen de grootgrondbezitters, die hun be zittingen onbebouwd laten), algemeene stakingen, die niet acht dagen van te voren zijn aangekondigd, ongerechtvaar digde prijsverhoogingen en nalatigheid van ambtenaren in de uitoefening van hun plichten jegens de republiek. CHINA CHINA DRINGT OP SPOED AAN. Briand vraagt van China erkenning van de wettigheid der bestaande verdragen. Te Genève ziet men in de langzame wijze van onderhandelen der Japansche delegatie een manoeuvre om tijd te win nen, in de hoop, dat nog een of andere ge beurtenis in China een gunstige wending zal brengen in de posite van Japan. Deze hoop schijnt volgens de berichten wel eeni ge kans op verwezenlijking te hebben. Dr. Sze (China) zou n.l. gistermiddag bij Briand sterk op spoed hebben aancedrnn- gen om tot een resultaat te komen, aange zien de regeering van Kanton ongeduldig begint te worden en het voornemen schijnt tc hebben kenbaar gemaakt om, wanneer Nanking niet spoedig te Genève een bevre digende oplosing bewerkstelligt, zelf in te grijpen, hetgeen door de Japansche regee ring gaarne zou worden gezien. Aan den anderen kant schijnen de be sprekingen met dr. Sze ook niet zoo vlot van stapel te loopen. De Chineesche dele gatie is weliswaar, zooals zij altijd heeft verklaard, volkomen bereid de garantie voor het leven en de veiligheid der Ja pansche burgers na het terugtrekken van de Japansche bezetting op zich te nemen, maar Briand zou bovendien van de Chinee sche regeering de verzekering willen vbi- krijgen, dat aan de wettigheid der be staande verdragen niet meer getornd zal worden, waarop, zooals bekend, door Ja pan wordt aangedrongen. Dit is begrijpe lijkerwijze een heel moeilijk punt voor China. Nachtelijk gevecht met bandieten. In een nachtelijken strijd onder de mu ren van de stad Moekden hebben Japan sche troepen 1500 bandieten uiteengedre ven. Een aantal patrouilles, welke door de Japanners zijn uitgezonden naar de om liggende districten, heeft er boeren aange troffen, die door de bandieten zijn gemo lesteerd. Van een dezer boeren hebben de bandieten de ooren afgesneden, terwijl er velen gevankelijk zijn meegevoerd. Do brutaliteit der bandieten blijkt wel uit het feit, dat er ongeveer op revolverschotsaf stand van de Japansche garnizoens te Moekden zich driehonderd hunner heb ben vertoond. In Japansche kringen gaat een gerucht, dat echter tot dusver niet werd bevestigd, volgens hetwelk Chineesche militairen een conferentie houden in het Noorden van Mandsjoerije, waaraan ook door Rusland wordt deelgenomen. De regeering te Moekden is thans offi cieel overgedragen aan de Crineezen, ter wijl Japanners zijn aangewezen om hen als adviseurs bij te staan. De regeering te Ki- rin beschikt over een begrootingssurplus van 250.000 pond sterling, ten gevolge van het feit, dat er geen soldij meer behoeft te worden uitbetaald aan de Chineesche troepen. De positie der verschillende onaf hankelijke regeeringen in Mandsjoerije wordt met den dag sterker. Gemeld wordt, dat er een strijd heeft plaats gehad nabij Tsitsihar, waarbij 25 regimenten van de oude Mandsjoerijsche regeering door den rebellengeneraal Tsjang Hai-ping werden teruggedreven. De stad Moekden zelf begint steeds meer op Genève te gelijken, daar eiken dag meer buitenlandsche waarnemers ko men. Zoo juist is een Italiaansche marine attaché, vergezeld van den legatiesecreta ris en van den consul-generaal uit Tientsin te Moekden aangekomen. Als de Volken bond een commissie van onderzoek wensc-ht aan tc wijzen, vindt hij er onmiddellijk voldoende leden voor in Moekden zelf. Reeds thans wordt de Volkenbond offi cieus door den Spaanschen consul-generaal uit Sjanghai vertegenwoordigd. Verder hebben Engeland, de Vereenigde Staten, Frankrijk, Rusland en Duitschland reeds een aantal vertegenwoordigers te Moek den, doch de Amerikanen zijn het sterkst in aantal. Aan de toegangswegen naar DE NIEUWE BRUG TE KEIZERSVEER wordt druk gearbeid. Het wegdek wordt in beton uitgevoerd. Hr. Ms. VAN NES is Dinsdag van N ieuwediep naar West-Indië vertrokken Schout bij Nacht Brutel de la Rivière was gekomen om afscheid te nemen «oo At> officieren en de bemanning.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5