3)e £ölcbcHe (Bou/fcomt 23ste Jaargang WOENSDAG 21 OCTOBER 1931 No. 7032 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Vooi LeideD 19 cent pei week 12.50 pei kwartaal Bq onze Agenten 20 cent pei week 12,60 per kwartaal Franoo per port f2.95 per kwartaal Bet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling vaD 50 cent per kwartaaL bij vooruitbetaling Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhunr. koop en verkoop f 0.50. TWEEDE KAMER DE ECONOMISCHE CRISIS. Voortgezet wordt het debat over de in- terpeilatie-v. d Tempel. De heer dr. Vos (V.B.) verdedigt de li- bera.e economie Het protectionisme acht spr. wel het slechtste middel om uit de crisis te kernen. Beperking van den import zal ook den export beperken. Het wordt tijd, dal -de regeering overleg pleegt met de coLeges van gedep. staten om tot een inkrimping van uitgaven der gemeenten te komen De heer Bakker (C.Hwijst op de ontzettend zware oorlogsschu.den, vooral in Duitsch.and. In de na-oorlogsjaren hebben daarenboven de volken op een veel te groo- ten voet ge.eefd. In de sterk doorgevoerde bescherming ziet spr. de voornaamste oor zaak van de overproductie. Spr juicht de oprichting van een nationaal steuncomité toe en dringt erop aan, dat de gemeenten het initiatief nemen tot de oprichting van plaatselijke comité s, oan o.ngeorganiseer den en kleine ze.fstandigen te kunnen steu nen. Spr. bestrijdt een kunstmatig productie- plan. De heer Kuiper K.) zou niet gaar ne de verdediging van het kapitalistische stelsel op zich nemen. Het heeft zeker ve.e gebreken. Spr schaart zich niet aan de zijde van hen, die een algemeene loonsver laging bep.eiten De kleinhandelsprijzen zijn daarvoor niet voldoende gedaald Wel kan natuurlijk in een bepaald geval een verlaging noodig zijn. Bescherming heeft spr nog nooit verdedigd. Zonder bescher ming is onze industrie kergezond ge worden. Maar nu nagenoeg alle landen hun tarieven abnormaal verhoogd hebben, is het ge wens oh t, de industrie tegemoet te komen opdat die de concurrentie zullen kunnen volhouden. Ten aanzien van de werkeloozenverzeke- ring wenscht spr voor 1932 dezelfde rege ling als voor 1931 met dien verstande, dat er geen onderscheid gemaakt wordt tus- scben crisis- en andere werkeloosheid. Het initiatief voor steun aan werkeloozen moet niet bij de gemeenten blijven. De regeering dient een algemeene regeling te treffen. Over de moties wenscht spr. zich nog niet uit te laten. De lieer Oud (V D.) wil waarschuwen tegen het gevoel, dat de wereld zou staan aan den rand van den afgrond en dat het nooit zoo erg is geweest als nu. Toestan den zooals wij nu meemaken, zijn niet nieuw. Er is voor een wanhoopsstemming geen plaats Of deze werkeloosheid perma nent zal zijn, weet met in 't geheel niet, omdat men tie ontwikkeling der dingen niet kent. De rationalisatie beschouwt spreker als een onmisbare voorwaarde voor maat- schappe! ijken vooruitgang. Het is niet on mogelijk. dat zij op den duur zal leiden tot verkorting van den arbeidsdag. Wij staan hier voor een internationaal vraagstuk en men ziet, wat een ontzaglijke moete het kost, op internationaal gebied een kleinigheid te bereiken. De liberalen hebben maar één remedie, nl. loonsverlaging en nog eens loonsverla ging. De voorzitter der afd Leiden van den Vrijheidsbond, prof. Eerdmans, heeft zelfs aangedrongen op stopzetting van alle wer- keloozenuitkeeringen Spr. verheugt zich er over, dat dr. Vos een eenig-szins ander geluid heeft laten hooren. Wie loonsverlaging be pleit, ziet de zaak veel te eenzijdig. Iri deze moeilijke tijden dient de regee ring leiding te geven en in overleg met het bedrijfsleven naar mogelijkheden te zoeken om tot kostprijsverlaging te komen Inzake de hulp aan werkeloozen is spr. het eens met de regeering, dat niet een zijdig naar een categorie gekeken moet worden. Ook op dit gebied is men gedwon gen, beperking ep te leggen. Hij zou de thans geldende regeling willen handhaven. De heer W ij n k o o p (comm.) betoogt, dat de arbeiders de beschikking moeten krijgen over de productiemiddelen, zooals in Rusland, waar een „Planwirtschaft" be staat die in een kapitalistische wereld niet mogelijk is Aan het slot zijner rede dient spr. een motie in, waarin o.a. vol loon werd ge vraagd voor werkeloozen. Deze motie wordt niet ondersteund. De heer Van Voorst totVoorst (RK.) betreuTt. dat de landbouw niet meer is gesteund. Ware dit het geval geweest, dan zou veel natuurlijke werkgelegenheid behouden zijn gebleven. Voor behoud dezer natuurlijke werkgelegenheid wordt hier tc lande veel te weinig gedaan. Nog zal men den landbouw te hulp moeten komen. De stroom van buitenlandsch vleesch moet worden stopgezet De prijs van ons slacht vee is gedaald tot een peil, waarop ver liezen worden geleden. De invoer meet over de heele lijn beperkt worden. De bietenoul- tuur zal gesteund moeten worden met ver der gaande maatregelen dan tot nu toe zijn genoemd. Ook pleit spr. voor steun aan de vlascultuur. Het is noodig, dat de regeering de bevoegdheid krijgt, snel maatregelen nemen ter bescherming van land en volk door middel van een noodverordening. De heer Van Rappard (V.Bbe spreekt de emigratie Hij noemt verschillen de voorbeelden van gezinnen die in Frarak- I rijk een goed bestaan bij den landbouw hebben gevonden. Hieruit blijkt wel, dat er met bevordering der emigratie wel wat te bereiken is. De heer Duymar van Twis t (A.R.) ziet in de crisis ook de slaande hajid God® I Er zijn tal van bedrijven, die in noodtoe stand verkeeren Spr. noemt het binnen scheep va a rtbed rijf, dat in 't geheel geen fi- nancieel weerstandsvermogen heeft Het is aan de regeering te wijten, dat de toestand zoo is. Het schipperskind is steeds goed on- j derwijs onthouden, hetgeen de moeilijkhe den vergroot. Aan de schippers moet oogen- I blikkelijk steun worden verleend. Aan de schippers heeft de regeering wat goed te maken. Laat zij een renteloos voorschot verstrekken, zorgen voor uniforme char ters en de scheepvaartrechten verlagen De bevrachting dient op de beurs te geschie- j den, waardoor veel verteringen in café's voorkomen kunnen worden. De heer Van Poll (R.K.) meent, dat de regeering den schijn niet heeft kunnen vermijden van gebrekkig initiatief De com missie voor de exportcredieten had veel eer moeten zijn ingesteld. Spr geeft toe, dat onze industrie groot geworden is onder het vrijhandelsstelsel maar dat neemt niet weg, dat hij in deze bijzondere omstandigheden deze politiek niet ongewijzigd zou willen handhaven. Liever ziet hij bescherming, dan de bedrijven stilleggen. De minister heeft wel beweerd, dat alge meene loonsverlaging niet de bedoeling was bij de conferentie met de organisaties, maar de minister van Financiën, die de sa larissen der ambtenaren verlaagde, zeide, dat de regeering daarbij optrad als werk geefster. Dit in verband met de conferentie, geeft wel te denken. Een loonsverlaging dient met aTe mogelijke middelen te wor den voorkomen, zoolang de kleinhandels prijzen niet op een veel lager niveau ko men Spr. breekt hier zijn rede af. De vergadering wordt verdiaagd. WIJZIGING VAN DE POSTWET. Verzending van drukwerken in het buitenland. Aange- teekende stukken aan huis. Door de regeering is ingediend een wet® ontwerp tot wijziging van de postwet en van de pakketpostwet. Zooals de wet op het oogenblik luidt, wordt daarin strafbaar gesneld het ver voeren of doen vervoeren van stukken, al dan niet tegen genot van vracht, indien de stukken bestemd zijn, om in het buiten land te worden ter post bezorgd. Deze be paling beoogde een eind te maken aan het destijds veelvuldig voorkomende vervoer van brieven over de grens met het doel deze ter verdere verzending in het. buiten land ter post te bezorgen en aldus voor deel te trekken uit da.ar geldende lacrere porten. Het komt thans voor, dat handels zaken hier te lande haar reclame-drukwer ken uit het buitenland naar Nederland doen verzenden, ten einde op die wijze in het bijzonder de aandacht van de ge adresseerden op deze drukwerken te ves tigen. Deze drukwerken zullen meestal hier te" lande worden vervaardigd en dus, om ze vanuit het buitenland naar de geadres seerden hier te lande te kunnen doen ver zenden, eerst vanuit ons land moeten wor den verzonden. Art. 30 der postwet verzet zich echter tegen een dergelijk vervoer van hier te lande gedrukte reclame drukwer ken naar het buitenland, zoodat, willen be langhebbenden niet in strijd handelen met dit artikel, zij gedwongen worden deze drukwerken in het buitenland te doen drukken, hetgeen uiteraard een nadeel voor de Nederlandsche nijverheid betee- kent. Ten einde dit bezwaar te ondervan gen wordt daarom voorgesteld het bewus te artikel 30 aan te vullen in dien zin, dat het daar bedoelde vervoer alleen strafbaar wordt gesteld indien uit de ter post be zorging in het buitenland nadeel voor den staat kan ontstaan. Een tweede wijziging, welke wordt voor gesteld, heeft betrekking op de uitreiking aan huis van aangeteekende stukken. De mogelijkheid wordt namelijk opengesteld gewoon aangeteekende stukken in daar voor in aanmerking komende gevallen ook aan anderen dan den geadresseerde of diens gemachtigde, bijv. aan een volwassen huisgenoot van den geadreseerde uit te reiken. Brieven met aangegeven geldswaar de zullen echter uitsluitend aan den ge adresseerde of diens gemachtigde worden uitgereikt. Ten einde een gemakkelijke aanpassing aan de eischen van de prac- tijk mogelijk te maken, zouden de gevallen waarin de voorwaarden, waarop van de re geling van uitreiking van aangeteekende stukken kan worden afgeweken, bij Ko ninklijk Besluit kunnen worden vastge steld. Wanneer komt de verlaging van den rentevoet? Bij het afdeelingsonderzoek van dit wetsontwerp in de Tweede Kamer werd herinnerd aan de toezegging, door den minister van Financiën in de vergadering der Kamer van 23 October 1928 gedaan met betrekking tot de verlaging van den rentevoet van verstrekte woningbouw voor schot ten. De minister zeide bij die gele genheid het voLgende: „Intusschen zal die toestand ingrijpend veranderen over drie a vier jaar, wanneer de leening 1922 kan worden geconverteerd. Ik geloof, dat dan het oogenblik aangebroken zal zijn tot de gevraagde 4.5 pot. te komen, wanneer al thans de rentestandaard dan nog zóó is, dat het Rijk tegen 4.5 pet. kan convertee- ren." Gevraagd werd of de verlaging van den rentevoet spoedig nadat de conversie der gemeenteleening heeft plaats gehad, kan worden verwacht. R.K. Kamer-Centrale Leiden. De eerstvolgende Algemeene Vergade ring wordt gehouden op 21 November a s. te Gouda. In deze vergadering komt o.m. aan de orde de agenda voor den op 27 en 28 No vember te houden Partijraad. In de afvaardiging naar den Partijraad is door het overlijden van de heeren Bal vers uit Hillegoni en Schippers uit Voor schoten, een vacature ontstaan in de land en tuinbouwvertegenwoordiging, zoowel wat een afgevaardigde betreft, al® de plaatsvervanger daarvan. Op de a.s. Algemeene Vergadering zal ook in deze vacatures dieaien te worden voorzien. Op den dag der Algemeene Vergadering zal een H. Mis worden opgedragen voor de zielerust van Mgr. Nolens z.g. Aan locale besturen wordt door het centraal in over weging gegeven om eveneens voor de zielerust van onzen overleden Staatsman een H. Mis te doen opdragen. De groote nieuwe VERKEERSBRUG TE KEIZERSVEER, zal op 31 October officieel geopend worden KATHOLIEKE NEDERLANDSCHE BOEREN- EN TUINDERSBOND. Deze Bond heeft Maandag te Wage- ningen een algemeene vergadering ge houden onder leiding van den voorzitter, den heer J. Th. Verheggen te Buggenum. De voorz. wees in zijn inleiding op de moeilijkheden voor land- en tuinbouw. Er moet wat gebeuren om er uit te komen. De kwestie is of de Nederlan ders iets meer willen betalen voor Ne derlandsche producten en de eigen markt willen steunen. De regeering zou hier voor steun kunnen verleenen. De regee ring moet inzien, dat de landbouw een tak van ons volksbestaan is, die onmo gelijk kan worden gemist. Spr. meende, dat de regeering moest verbieden of be perken invoer van die artikelen, welke wij zelf produceeren voor onze behoef ten. Spr. wees nog op de Tarwewet en besloot met de wenschelijkheid te betoo- gen van een afzonderlijk departement van Landbouw. De vergadering keurde goed met een bedrag ad 1000 deel te nemen in het kapitaal der N.V. Pensioenverzekering Jan Truijenfonds. Hierna hield prof. ir. C. Broekema een inleiding overBeschouwingen over voederbouw. Hij besloot met de oprichting van een nationaal comité voor voederbouw aan te bevelen, welks inrichting hij uiteen zette. De heer Huizinga wees op het steeds talrijker worden der klachten over kaas- gebreken. In Zwitserland is voor het ma ken van Emmenhtaler kaas het gebruik van geënsilleerd voer verboden. Verschillende andere vragen werden nog gesteld, welke door den inleidre wer den beantwoord. Tegen den heer Hui zinga merkte hij op, dat rijping der kaas een bacteriënproces is. Als de weten schap de samenhang beter leert begrij pen zal men ook leeren de gevaren tc ontwijken. Naar aanleiding van een opmerking over de inwerkingtreding van de wet op het. toegepaste natuurwetenschappelijk onderzoek, die thans ieder oogenblik in werking kan treden, drong spr. er op aan, dat de Bond zou zorgen, dat de landbouw in de bestuurscolleges zou wor den vertegenwoordigd. Hierna hield prof. dr. G. Minderhoud een inleiding over: Zal de Nederland sche land- en tuinbouw uit zelfbehoud nieuwe wegen moeten inslaan, en zoo ja, welke? Spr. kende geen nieuwe wegen en wilde zijn inleiding houden om te weerhouden van domme stappen. Hij behandelde de volgende punten: Moet men de cultures verschuiven, bijv. van akker bouw tot veeteelt of tot tuinbouw over gaan; kan de afzet der producten ver beterd worden? Wat het eerste punt betreft, wees spr. er op, dat vorige crieis zijn ontweken door van richting te veranderen. De te genwoordige crisis, thans nog een ak- kerbouwcrisis, zal, vreest hij, worden een algemeene landbouwcrisis. Het toenemend gebruik van kunstmest in landen, waar die nu niet zoo veel gebruikt wordt als bij ons, zal daar grootere productie ge- Men zal goed doen de verandering van bedrijven niet te sterk door te voe ren, daar de prijzen van boter, kaas en vleesch dan zullen dalen. Wij hebben een groot overschot van veeteeltproducten, terwijl de uitvoer belemmering onder vindt en in het buitenland de koop kracht afneemt. Van de veefokkerij heeft de gewone doorsneeboer geen voordeel; spr. waar schuwt dus tegen sterken overgang van bedrijf. Ook tegen uitbreiding van den tuin bouw meent hij te moeten waarschuwen, wat hij met voorbeelden staaft. Wat den afzet der producten betreft, noemde spr. de vorming van krachtige exportvereenigingen, die de concurrentie op de buitenlandsche markten zou doen ophouden. Op dit oogenblik wordt overal op aar de met verlies geproduceerd, wat op den duur onbestaanbaar is. Spr. meende, dat men niet andres kan doen dan doorgaan op den tot heden gevolgden weg. Onver antwoordelijk zou zijn op een of ander gebied op groote schaal van koers te veranderen. Over deze inleiding ontspon zich een lange discussie. Van verschillende zijden werd bepleit, dat de Regeering van po litiek zou veranderen, omdat, als geen steun wordt geboden, honderden land bouwbedrijven zullen teniet gaan. Een afgevaardigde uit Friesland deelde ter illustreering van den nood van den land bouw mede, dat schoolgaande kinderen voor en na den schooltijd moeten helpen j bij het melken der koeien. Honderden Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Spanje en de H. Stoel. (Buitenland, 3de Het Chineesch-Japansche conflict (Bui tenland, 2de blad). BINNENLAND. In de Tweede Kamer is voortgezet de behandeling van de interpellatie over den economischen toestand, (lste blad). Algemeene vergadering van den Katho lieken Boeren- en Tuindersbond. (lste blad). Een voorstel tot wijziging van de Pacht wet en Pakketpostwet. (lste blad). Twee mijnwerkers verongelukt. (Laat ste Berichten). Verscheidene slachtoffers van het ver keer (Gem. Ber. 3de blad en Laatste Ber.). Weer een geval van valsche-munterij te Rotterdam (Gem. Ber. 3de blad). Mislukte aanslag op een tram te Terborg (Gem. Ber. 3de blad). Verschillende branden (Gem. Ber. 3cle Blad). bedrijven kunnen geen arbeider meer be talen. De voorzitter concludeerde, dat de vergadering gewenscht vindt, dat men zich tot de regeering zal wenden met de mededeeling, dat de toestand van den landbouw onhoudbaar is en men haar verzoekt, met maatregelen te komen ten einde verbetering te brengen. Het bestuur werd overgelaten den vorm, waarin dit verzoek aan de regee ring zal worden gedaan, zelf te kiezen. Na een opwekking van den geestelij ken adviseur, rector J. P. J. Kok, werd de vergadering gesloten. Gisteren werden verschillende insti tuten en laboratoria bezocht. GEMEENTERAAD VAN GOUDA. Financieels toestand niet rooskleurig. In <le vergadering van den gemeenteraad van Gouda werd mededeeling gedaan om trent den stand van den post onvoorzien, naar aanleiding waarvan do heer van Staal (s.-d.) opmerkte, dat zijn voorspellingen over komende tekorten op de begrooting reeds bewaarheid worden; er bestaat reeds een tekort van bijna 11.000 op den loopende dienst. Wethouder de Witt Wijnen (lib.) be aamde, dat het met de financiën verre van roosklourig is gesteld, doch dat het toch mogelijk is gebleken, alle betalingen uit den gewonen dienst te doen. Tot regent van het Van Iterson-zieken- huis werd benoemd de heer Jac P. Dessing. Na eenige discussie aanvaardde de Raad het voorstel van B. en W., om bij den dienst van Gemeentewerken een adviseerend in genieur aan te stellen. Aan het einde van de vergadering heeft de heer Van Staal den burgemeester vra gen ge3teld inzake de weigering tot het houden van een verloting ten bate van de plaatselijke afdeeling van het Instituut voor arbeidersontwikkeling. De burgemees ter achtte het geven van toestemming in strijd met de Loterijwet aangezien bedoel de vereeniging weliswaar een cultureel, maar ook een politiek doel nastreeft. Hij beloofde evenwel de zaak nog een® nader te zullen onderzoeken. Industrieele kolen voor Frankrijk. Men meldt uit Parijs aan het „Vad.": De voorzitter der organisatie van mijn arbeiders maakt bekend, dat de Fransche steenkolenvoorraden in Augustus met 215.000 ton gestegen zijn, ondank® de be perking van den invoer en ondanks het feit, dat de mijnwerkers vier dagen per maand niet werken. Het is mogelijk, dat de invoer van in dustrieele steenkolen nog verder zal wor den beperkt, want hiervan is er te veel, terwijl er daarentegen een tekort aan huis brand wordt geaoht te bestaan.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1