WOENSDAG 21 OCTOBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 GEMEENTERAAD VAN VOORHOUT (Vervolg). Doodelijk diphtheritisgeval te Purmerend. De laatste dagen hebben zich te Pur merend verschillende govallen van besmet telijke kinderziekte voorgedaan. Een vier tal jeugdige patiënten, lijdens aan diph- theritis, is naar de barak vervoerd. Inmid dels is een meisje, dat hier met haar moeder eenige dagen te logeeren was, overleden. Mol het oog op verder besmet tingsgevaar is de R.K. bewaarschool voor- loopig gesloten. EEN TE ZUINIGE KASSIER. Een mooie gift, die geen gift was In de „Alkm. Crt." stond vorige week het volgende bericht: „Voor de vereeniging ter verpleging van lijders aan valiende ziekte, te Haarlem, be staat een commissie, die gelden verza melt voor het stichten van een nieuw ge bouw voor zieken op hare stichting te Heemstede „Meer en Bosch''. Men wil voor dit nieuwe huis een kapitaal bijeen bren gen en bij gelegenheid van het 50-jarig be staan der Ver. (26 Januari 1932) het be stuur het bedrag aanbieden. Nu werden er uit Noord-Hollands Noor derkwartier reeds verscheidene giften door het comité ontvangen (o.a. reeds een van 500) doch heden werd het verrast met een gift van 3000 van een onbeken de uit Barsingerhorn welke werd overge maakt op het No. der commissie Postgiro 34781 Heemstede". De „Schager Crt." las dit bericht ook, on aangezien ze tevens geruchten hoorde, die er op wezen, dat hier een vergissing had plaats gehad, trok zij op onderzoek uit. en het resultaat daarvan was, dat dit blad het volgende kan vertellen. De kassier van de boerenleenbank te Barsingerhorn is een zuinig man, wat te respecteeren is in iemand, die veel met geld van anderen omgaat. Dat verhoogt de soliditeit en daardoor het vertrouwen, dat in hem moet worden gesteld. Maar 's mans zuinigheid gaat zoo ver, dat hij zelfs nooit een papiertje of wat ook weg doet, wat nog te gebruiken is. En die groote zuinigheid bracht hem nu ten val. Want deze kassier, die op een zekeren dag ten postkantore te Barsingerhorn 3000 had te storten voor de Centrale Bank had zijn girobiljet vergeten. Schrijf hier dan maar een nieuw, ried de postamb tenaar aan, dat kost maar een cent. Neen, hij had er thuis wel, en vlug naar huis om een girobiljet, weer terug naar het postkantoor en de 3000 worden gede poneerd. De kassier in het besef van zijn plicht gedaan te hebben slaapt den slaap des rechtvaardigen en leeft een paar dagen in de landelijke rust van zijn vriendelijke dorpje. Er komt een brief, zooals er alle da gen velen komen bij den kassier, maar de inhoud bevreemdt hem. Het is n.l. een dankbetuiging van de hierboven genoemde commissie te Heemstede, die o zoo harte lijk dank betuigt voor de door een onbe kende door middel der Boerenleenbank ge schonken drie duizend gulden. Onze kassier kijkt zooals gezegd wat vreemd, laat de zaak overigens op haar beloop, maar spreekt er op Schagen's marktdag met den voorzitter der bank over. En deze onderzoekt, informeert op het postkantoor te Barsingerhorn. En daar blijkt, dat de kassier ƒ3000 heeft verzonden en toen ook deze er bij is ge haald, komt tevens aan het licht, dat die ƒ3000 niet is verzonden door hem aan de Centrale Bank, maar aan No. 34781, dat is aan de hierboven vermelde commissie. En hoe kon dat nu? Omdat de kassier in zijn zuinigheid het girobiljet, dat deze commissie in haar smeekbede om hulp had ingevouwen, had bewaard, omdat hij dezen cent kon uitwinnen. En in zijn drift dit biljet had gebruikt, zoodat de ƒ3000 kwam, waar zij niet wezen moest. Derhalve is deze royale schenking in 't geheel geen schenking, want de kassier zit in zak en asch over zijn ongewilde royaliteit en alle pogingen worden aangewend om de 3000 weer binnen te krijgen. Dat zal wel geluk ken, gelooven wij, maar het minste wat de kassier, dunkt ons, doen kan, is een royale gift aan het nieuwe tehuis voor vallende ziekten te geven en voortaanminder zuinig, want niet waar, ook hier was het in alle opzichten: de zuinigheid, die de wijsheid bedroog.... DE ROOFOVERVAL BIJ ZWARTSLUIS Daders nog niet opgespoord. Het slachtoffer van den roofoverval bij Zwartsluis, de kantoorbediende v. d. Wal- le, is Maandagavond nadat zijn belagers hem bewusteloos hadden geslagen, gevon den door de gebroeders Huls te Zegelen- berg. Deze roden Maandagavond naar Meppel, toen zij even voor de buurtschap Leenders door een bocht kwamen en mid den op den weg een heerenrijwiel vonden, waarvan het eene wiel was beschadigd. Naast het rijwiel lag een persoon in be- wusteloozen toestand en aan het hoofd ge wond. Was een auto met snelle vaart door den bocht gekomen, dan was v. d. Walle zeker overreden. De gebroeders Huls heb ben den gewonde aan den kant van den weg gelegd en vervolgens een passeeren- den auto aangehouden, waarin het slacht offer naar Meppel werd vervoerd. Ter plaatse waar de overval is gepleegd is een knuppel aangetroffen, waarmede de slag vermoedelijk is toegebracht. Voorts zijn enkele bescheiden gevonden, die waar schijnlijk uit de portefeuille van v. d. W. zijn gevallen. Het onderzoek van de Meppeler politie s tot nu toe zonder resultaat gebleven. Te politie is in alle plaatsen druk in de eer om de daders, wier signalementen be emd zijn, te arresteeren. ,y«JU "—"iniTrm—MH Verzilveren t |R van Coupons TT~> 9758 DE AANRANDING TE HENGELO. Bij het onderzoek naar de aanranding van een 22-jarig meisje, verleden week te Hengelo gepleegd, waarvoor twee jongens uh Doelinchem waren gearresteerd, is ge bleken, dat het geheele verhaal vermoe delijk door het meisje gefantaseerd is. Ook de tweede aangehoudene is in vrij heid gesteld. Deze laatste, die een week in arrest heeft gezeten, heeft een aan klacht tegen het meisje ingediend wegens valsche aangifte. Weer een aanranding. Tusschen Bemmel en Eist in de Betuwe is een 19-jarige onderwijzeres uit Bemmel, die per rijwiel den stilien Kattelegersche- weg passeeerde, aangerand door een wiel rijder. Zij wist té ontvluchten. Het mocht spoedig gelukken, de hand op den dader te leggen, die een 19-jarige bouwvakarbei der uit Groesbeek bleek te zijn. Onregelmatigheden bij een Woningbouw vereniging. Bij een woningbouw vereeniging te Slie- drecht zijn onregelmatigheden ontdekt, die door den voorzitter-administrateur zouden zijn gepleegd. Een voorloopig onderzoek bracht aan het licht dat in den loop van enkele jaren voor zoover was na te gaan, een bedrag van ongeveer 1200 was ver duisterd. De zaak is in handen van do justitie die het verdere onderzoek leidt. De verdachte heeft zijn daden volkomen toegegeven en een volledige bekenis afge legd Hij is inmiddels geschorst in zijn be trekking als postbode. «Tel." De verduistering van obligaties. Gisteren is te Den Haag aangehouden ir. J. W. H., directeur der N.V. Exploitatie Mij. „Neptunus" aldaar, die verdacht wordt van verduistering van een twee obligatiën, groot 2000 nominaal. H. was bij vonnis van de Haagsche Rechtbank d.d. S October failliet ver klaard. Evenwel was hij dien ochtend, vóór dat de uitspraak was geschied, op reis ge gaan naar Duitschland. Dienzelfden dag werd hij onderweg, op vermoeden van zich te hebben willen ont trekken aan de gevolgen van een faillisse ment, aangehouden te Simpelveld en naar Den Haag teruggebracht, waar hij in het Huis van Bewaring werd ingesloten. Tegen deze insluiting kwam H. in verzet bij de rechtbank, waarbij mr. Bourlier als zijn raadsman is opgetreden. De rechtbank besliste, na het pleidooi van mr. Bourlier, dat H ten onrechte was gearresteerd en ingesloten en zij gelastte diens onmiddellijke vrijlating. Evenwel viel H. reeds bij het verlaten van het Huis van Bewaring opnieuw in handen van de politie, die hem ditmaal op vermoeden van verduistering van de bo venvermelde twee obligaties in verzekering stelde. Kloppartij tusschen fascisten en communisten. Tijdens een gisteravond gehouden ver gadering van fascisten in .,1'Europe'' te Utrecht, kwam het op een gegeven mo ment tot een samentreffen van de zwart- hemden en de zich ook in de zaal bevin dende communisten Ar'd-^nlri lor. het handgemeen was het zingen van het Wil helmus, dat van den anderen kant met de internationale werd beantwoord. De zaal werd door „de sterke arm" ontruimd, ter wijl ook buiten een aantal agenten voor de verdere verspreiding der partijgangers zorg droeg. Bezuinigingsplannen. De heer van Rcisen behoeft aan het ge- sprukenc van den heer .'Spierenburg weinig toe te voegen, aangezien hij het hiermede ten volle eens is. Betreffende het gespro kene van den heer van der Voet zegt spre ker dankbaar te wezen, dat hij de wethou- dersverkiezing even heeft gememoreerd en dat hiervan iedereen denke wat men wil. Wij behoeven geen voorbeelden aan te ha len van andere streken van ons land, doch kunnen ons beperken tot de bloembollen streek. Hierin zien wij, dat het zeer slecht gaat en het is daarom de plicht om de grootst mogelijke bezuiniging te betrach ten. Spr. acht het daarom plicht de jaar wedden van het gemeente-personeel over de geheele linie met 10 pet. te verlagen, dus een algemeene verlaging. De Burge meester en het college van B. en W. kun nen of willen den ernst van de tijden blijk baar niet inzien. Spreker heeft voor zich zelf een begrooting gemaakt om het tekort van 9000 te dekken, hetgeen dan niet be hoeft te geschieden door hoogere heffing der belastingen. Door de algemeene verlaging der jaar wedden van 10 pet. verkrijgt men een be drag van 1.870. Het niet toekennen van presentiegeld aan raadsleden brengt op 400. De vergoeding voor de wethouders wenscht hij te brengen op 200, hetgeen een besparing geeft van 240. Voorn wenscht hij op onderhoud gebouwen 220, op onderhoud en aankoop meubelen 300, op wegen en voetpaden 3000, op sohrijf- en bureau-behoefte voor openbare werken 100 en op subsidie voor opvoeding rijpere jeugd ƒ500 te bezuinigen. Vervolgens zou men de radiobezitters kunnen belasten niet b.v. 10 per toestel en een belasting kunnen heffen op de automobielen, hetgeen samen ongeveer 2000 op zou moeten brengen. Spreker besluit door met klem de alge meene salarisverlaging van 10 pet. aan te bevelén aan de. leden. De Voorzitter geeft aan den heer Van der Voet de navolgende antwoorden. Over de wethoudersverkiezing kan spr. niets zeggen, omdat hij als Voorzitter van den Raad hier boven staat. Betreffende de opmerking over het presentiegeld dei- raadsleden verwijst spr. naar de discussie in de vorige vergadering. Overweging van het verordenen voor den hinder veroor zaakt door de radiobezitter is waarschijn lijk gewenscht. Betreffende de kosten van onderhoud en aanleg van wegen deelt hij mede, dat B. en W. van oordeel zijn, dat het niet gewenscht is thans over te gaan tot het aanleggen van een gesloten wegdek en clat geen prijzen van aanleg per M2. be kend zijn. Het materiaal van den gemeen telijken ophaaldienst voor faeoalien is ge heel in orde en dat de ingezetenen hier van zoo sober gebruik maken kunnen B. en W. niet helpen. Nauwlettend wordt steeds toegezien op het eventueel over treden van de bepalingen der Alg. Pol. verordening hieromtrent. Dat het onderwijs deze gemeente zoo veel kost is het gevolg van de gelijkstel ling van het onderwijs en de wettelijke bepalingen daaromtrent. Inderdaad heeft het gemeentebestuur weinig te zeggen en in bepaalde gevallen, zooals het lid Van der Voet aanhaalt, bijv. bij benoemingen niemendal. De bijdragen van particulieren in de kosten van het bewaarschoolonder- wijs zijn evenredig aan de subsidie die de gemeente verstrekt, Over de subsidie voor het Patronaatsgebouw verwijst spreker 't lid van der Voet naar de besprekingen in de jl. gehouden vergadering. Zijn stand- pr.-J l:-f-effende woningbouw door de wo ningbouw vereeniging „Hei-man Boerhaave" heeft hij indertijd uitvoerig gegeven, doch de raad besloot, anders. De aangelegenheid betreffende liet verleenen van een subsi die aan de Geitenfokvereeniging is reeds zooveel malen behandeld, dat hij hierover zal zwijgen. Betreffende de opmerking van den heer Spierenburg, dat de gemeente boven zijn stand zou hebben geleefd zegt spr., dat dit geheel onjuist is en dat steeds zuinig heid betracht is. De nieuwe financdeele verhouding tusschen rijk en gemeenten is voor deze gemeente zeer zeker voordeelig uitgevallen, doch zou waarschijnlijk nog hooger geweest zijn, wanneer niet zoo zui nig was uitgegeven, betreffende politie, ar menzorg, onderwijs enz. Geen salarisverlaging. De algemeene beschouwingen van den heer Van Reisen komen hoofdzakelijk neer op de 10 pet. salarisverlaging over de geheele linie van het gemeente-perso neel. Hiermede is spreker het geheel niet eens. Ten eerste ziet de heer Van Reisen de toekomst te donker, te pessimistisch in, omdat het ook geheel goed mogelijk is, dat er weer eenige opleving zal ontstaan. Op de tweede plaats denkt de heer Van Reisen hiermede een bedrag van 1800. uit te winnen. Ook dit zal waarschijnlijk niet juist zijn. Immers voor de verlaging van de jaarwedden van den Burgemeester, Secretaris, Ontvanger en Wethouders be hoeft men de goedkeuring van Ged. Sta ten en dit college heeft in het geheel nog geen aanleiding gevonden om met een der gelijk voorstel te komen. Ten derde zou het bedrag dus geen 1800.bedragen, doch aanzienlijk minder. Is het evenwel gewenscht de jaarwedden van cle ambte naren te verlagen als hieronder niet de hoogere functionarissen onder vallen? Moet een concierge van 450.45 laten val len op haar wedde, welke zij zeer zeker dubbel en dwars verdient. Moet een amb tenaar van SO.0.van dit poovere sala ris 80.laten vallen per jaar om de crisis te helpen oplossen? Is dit wel juist. Wordt hiermede de crisis opgeheven. Wan neer dit inderdaad het geval zou zijn, zouden dan de hoogere ambtenaren ook niet bereid worden gevonden om hieraan te helpen. Bovendien oordeelen B. en W. het niet noodig om thans reeds de salaris sen te gaan verlagen, omdat zij er van overtuigd zijn, dat de salarissen hier zeer zeker niet aan den hoogen kant zijn en de gemeente door deze salarisverlaging niet geb-rt Waarom moeten de ambtenaren è-n de salarissen worden verlaagd èn hoo gere be'astingen betalen. Hierna vingen de re- en duplieken aan, welke hoofdzakelijk gingen over de hier boven omschreven punten en waaraan werd deelgenomen door de leden Van Rei sen, Van der Voet, Spierenburg en den Voorzitter. Vervelens ging men over tot de arti- kelsgewijze behandeling der begrooting. Na stemming blijkt, dat het voorstel van B. en W. om de salarissen ongewij zigd vast te stellen is aangenomen met als voorstemmers de wethouders van der Laan, en van der Hulst en de leden van der Geer, Witteman, Vester, de Groot en Van der Voet en ais tegenstemmers de leden Jansze, Spierenburg, van Reisen en Nijssen alzoo met 7 tegen 4 stemmen. Bij den post jaarwedde wetbouf m-s stelt de heer Van Reisen voor dit terug te- brengen op 200.Dit voorstel werd niet ondersteund en maakte geen pont van behandeling uit, zoodat ook dezen post ongewijzigd werd aangenomen. Minder presentiegeld. Bij den post presentiegeld raadsleden stelt de Commissie voor om dezen post van 400.terug te brengen op 260. Na gehouden discussie wordt overge gaan tot stemming: Voor het voorstel der oommissie stemmen Jansze, Spierenburg, Van der Geer, Van Reisen, Vester, Nijs sen en Van der Voet. Tegen stemmen Van der Hulst, Witteman en de Groot. Blanco stemt van der Laan. Alzoo aangenomen met 7 stemmen voor, 3 tegen en 1 blanco. Nadat bij verschillende posten de heer Van Reisen worstellen deed tot verlaging dier posten, welke voorstellen geen on dersteuning konden verkrijgen en dus niet in behandeling kon worden genomen, kwam men tot volgno. 210. Subsidie bewaar school. Opgemerkt zij dat bij verschillende posten de oommissie nadere inlichtingen vroeg, welke door B. en W. werden be antwoord, doch welke wij kortheidshalve overslaan. Subsidie voor de bewaar school. De subsidie voor de bewaarschool is naar de meening van B. en W. niet hoog en evenmin hooger dan in het vorig jaar, De heer Spierenburg wenscht deze sub sidie te schrappen. Uit het antwoord van B. en W. op het rapport der commissie is niet komen vast te staan, welk bedrag door andere personen en instellingen bij gedragen wordt. De heer Van der Voet had wel gaarne een overzicht gehad van de bijdragen van particulieren en cle exploitatie der school. Hij is evenwel een groot voorstander van bewaarschoolonderwijs. De heer Van Reisen is het ten deele met den heer Spierenburg eens. Wethouder van der Laan spreekt niet eens over het nut dezer school, hetgeen reeds door den Voorzitter is gedaan doch wijst op den moreelen plicht van het ge meentebestuur om deze subsidie te verlee nen. Bij den bouw van de nieuwe school heeft de Raad subsidie toegezegd en hij vindt het geen vast standpunt innemen om deze subsidie na een jaar weer in te trek ken. Hij verdedigt ten zeerste de ver- ieening dezer subsidie. Wethouders van der Hulst is het met het College van B. en W. eens en zegt dat de particulieren inderdaad bijdragen naar hun vermogen in de kosten dezer sohool. De aflossing en rente van het ge bouw, alsmede het onderhoud moet toch betaald worden. Het onderwijs wordt door de zusters gratis gegeven. Na verdere discussie trekt de heer Spieren-burg, die verklaart desniettegen staande toch principieel tegenstander te blijven van het bewaarschoolonderwijs op dien voet, zijn voorstel in. Subsidie opvoeding rijpere jeugd. De heer Spierenburg zegt, dat B. en W. zich in het geheel niet behoeven te ver wonderen over de opmerking der Com missie, daar het besluit door den ouden raad is genomen met 4 tegen 3 stemmen en de nieuwe raad daaraan niet gebonden is. Spreker is niet overtuigd dat de bouw kosten niet goedkooper hadden kunnen zijn en of de exploitatie-rekening niet slui tend was te maken. Bovendien acrht hij dit gebouw geen gebouw voor opvoeding van rijpere jeugd, integendeel hij veronderstelt dt het hoofdzakelijk gebruikt zal worden voor parochiehuis, dus het houden van vergaderingen en uitvoeringen voor diver se R. K. vereenigingen en op de tweede plaats eerst het opvoeden van de rijpere jeugd. De heer van Reisen i-s het volkomen eens met den heer Spierenburg. Hij acht deze uitgaven niet gewettigd, temeer daar met gemeente-gelden reeds een gymnastiek lokaal is gebouwd bij de R. K. Meisjes school met een aparte in- en uitgang. De heer Van der Voet onderschrijft het gesprokene van de heeren Van Reisen en Spierenburg. De voorzitter verwijst voor het deel der gelden naar de vorige discussies hierom trent, waaruit blijkt, dat het hier inder daad gaat om de opvoeding der rijpere jeugd. Dat de heer Spierenburg het we zen en de organisatie van de Patronaten niet begrijpt is spreker volkomen duide- lijk. Wethouder Van der Laan acht zich ge bonden moreel aan de beslissing van den raacl van 12 Augustus jl. Het gaat niet aan op een dergelijk besluit terug te komen. Persoonlijk heeft hij gezegd, zooals reeds in de voiige vergadering door hem is ver klaard, dat hij deze verleening zou ver dedigen, omdat hij het nut en het deel cler instelling voor oogen ziet. De bewering van Van Reisen, dat het gymnastieklokaal van de zusters destijds is gebouwd met als voorwaarde, dat andere scholen hiervan ook gebruik zouden kunnen maken berust op fantasie van den heer Van Reisen. Spr. dringt ten sterkste aan op verleening der subsidie. Het debat hetwelk zich hierover ont spon werd heftig. Men begon met insinua ties enz. Stukken en notulen van vorige vergaderingen werden gehaald en toonde aan, dat de pertinent volgehouden bewe ring van den heer Van Reisen niet juist was. Voorstellen werden gedaan om met deze besprekingen te staken en ze te ver volgen in een volgende vergadering met het oog op den tijd. Beweringen en ver onderstellingen werden geuit en weer sproken. Uitingen zooais bijv. uitgerekend pandoer, d-e neuzen zijn geteld enz. wer den gedaan. De voorzitter nam deze be weringen kwalijk en aanvaardde ze niet. De gemoederen waren in dit debat wel eenigszins verhit en het ontbrak er nog maar aan, dat er een motie van wan trouwen werd voorgesteld. Ondoenlijk is het deze discussie weer te geven. Ten slotte werd overgegaan tot stem ming over dezen post, dus tot het verlee nen der subsidie van 500. Voor stemden de heeren van der Laan, Van der Hulst, Van der Geer, Witteman, Vester, Nijssen. Tegen stemden de heeren Jansze, Spierenburg, Van Reisen, de Groot en Van der Voet. De post bleef dus ge handhaafd met 6 tegen 5 stemmen. Op voorstel van den heer Van der Voet welk voorstel werd ondersteund door den heer Van Reisen, werd met 6 tegen 5 stemmen aangenomen de vergadering te verdagen tot lateren datum. Fierop sloot de Voorzitter de vergade ring des nachts 1 uur. De vergadering, die half zeven aange vangen was, werd door talrijk publiek be zocht. DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. Toen gingen ze op slap. De twee ka bouters en het verkeersagentje. De eene kabouter droeg den tooverstok. De koning met. zijn kroon op het hoofd keek hen na, toen zij den tocht begonnen om de heks te vangen. „De eene kabouter wees hun den weg „Dezen weg moeten wij hebben", be weerde de kabouter. „De rechte weg", zei Keesie, „is anders altijd de beste". Eindelijk kwamen ze aan de opening van een hol. „Daardoor moeten we", zei een der kabouters, terwijl de andere reeds op zijn knieën lag, om te zien of hij er doorheen kon kijken. „Moet ik door dat gat kruipen", vroeg de verkeersagent, „dat zal me nooit gelukken, ik ben nogal dik uitgevallen." „Het zal wel gaan, meneer Keesie," zei weer de kabouter, „waar een wil is is een weg".

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10