23ste Jaargang DINSDAG 20 OCTOBER 1931 No. 7031 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND KERKNIEUWS UIT DE OMGEVING RECHTZAKEN 3)e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bi) onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal Franco per poet ff 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is roor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cents met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935. REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezondep Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verbuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Geloof en Wetenschap. In een rede „Gezag en Kritiek" ter gelegenheid van den negenden verjaar dag der R. K. Universiteit, te Nijmegen, door den rector magnificus prof. dr. R. L. Jansen O. P., zeide deze o.m., dat de bijbel.critiek haar taak volvoert „in groo- te vrijheid, gebonden door het gezag, maar daardoor o«" door den be* van waarheid alleen". En verder: „De Katho lieke bijbelcritiek zegent den invloed van het Kerkelijk gezag". Er zijn beschuldigingen tegen de Kerk, die maar aldoor worden herhaald, al zijn ze telkens weer weerlegd. Daaronder is de bewering, dat de Kerk door haar gezag, door haar dogma's en bindende uitspraken een rem zou zijn voor de vrij heid van het wetenschappelijk onderzoek. Prof. Jansen stelt tegenover deze be schuldiging verklaringen als de boven staande, waarin het tegenovergestelde wordt geconstateerd n.l. dat het gezag der Kerk voor de wetenschap een ze gen is. Het Kerkelijk gezag is geen hinder paal op den weg van het vrije weten schappelijk onderzoek; integendeel. Wij hebben dat al 'ns meer met een eenvoudig voorbeeld verduidelijkt, wat wij even herhalen. Als iemand in Leiden staat en naar Oegstgeest wil gaan, in volle vrijheid zelf den weg zoekend en kiezend en vol gend dan is het voor die vrijheid toch geen belemmering, als hij den toren ziet van de St. Willibrordkerk, waarvan hij met zekerheid weet, dat deze in Oegst geest staat Welnu zoo is ook met devrijheid van het wetenschappelijk onderzoek, dat zich beweegt onder het licht van de be slissingen en uitspraken der Kerk, welke veiligheid bedoelen en zekerheid waar borgen bij het zoeken naar de Waarheid. Van geen enkel Katholiek dogma is aangetoond kunnen worden, dat het in strijd is met de zekere resultaten van de wetenschaap Geloof en Wetenschap zijn niet met elkaar in strijd. HET SLIP-GEVAAR DER WEGEN. LUXE AUTO BIJ DEN DEYL OP EEN VRACHTAUTO GEVLOGEN. Bestuurder zwaar gewond. Hedenmorgen omstreeks half elf heeft ter hoogte van de Deyl alhier een ernstig verkeersongeluk plaats gehad. De heer van B. uit Amsterdam reed daar met groote snelhéid en kwam met zijn auto, doordat deze slipte, in botsing met een vrachtauto van den houthandel der fa. Gebrs. van Hoeken uit Leiden. De personen-auto werd geheel vernield. De heer v. B. bekwam zware verwondin gen en is per ziekenauto naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. HOOVER VOOR DE WERKLOOZEN. Plichten, door God opgelegd. President Hoover opende gisteravond zijn draadlooze campagne van kust tot kust, waarbij hij plaatselijke fondsen tracht te stichten om de werkloozen te helpen. De moderne gemeenschap, aldus pre sident Hoover, kan niet voort blijven leven met de verdediging van Kain: „Ben ik dan mijns broeders broeder?" Geen regeeringsactie, geen economische leer, plan of ontwerp kan de door God op iederen man en vrouw persoonlijk geladen verantwoordelijkheid ten op zichte van zijn naasten afwentelen. In zijn rede verklaarde Hoover ver der, dat wij „door werk te geven helpen moeten". DE SALARISVERLAGING DER ONDERWIJZERS. Vergadering St. Willibrodus-Federatie. De St. Willibrodus-Federatie van R.-K. Onderwijzers en Bonden in be- Aartsbis dom Utrecht en Bisdom Haarlem kwam te Utrecht onder voorzitterschap van den heer H. G. de Boer uit Noordwijk in bui tengewone vergadering bijeen. In zijn ope ningswoord zeide de voorzitter, dat thans het schatkistplan van den Minister klaar ligt, doch dat de Federatie het niet aan vaarden kan, maar het wel zal moeten on dergaan. In tijden van hoogconjunctuur neemt men altijd te laat maatregelen tot verbetering der positie van de onderwijzers, terwijl in tijden van crisis de onderwijzer en de ambtenaar moeten voorgaan bij de salarisverlaging. Medegedeeld werd, dat Minister Terp stra bericht heeft, niet tegenwoordig te kunnen zijn, daar men op Zondag verga derde, en dat hij daarom ook geen verte genwoordiger had gezonden. De voorzitter wijdde daarna dankbare woorden aan de groote verdiensten van den overleden Staatsman Mgv dr. W. No- lens, die een groote rol heeft gespeeld bij de gelijkstelling van her openbaar en bijzonder onderwijs. Voor diens zielerust werd gebeden. De heer De Boer leidde daarop in „Het wetsontwerp tot wijziging van de Lager Onderwijswet 1920". De vergadering verklaarde zich verder unaniem tegen de uniforme leerlingen- schaal en tegen het 45-leerlingen stelsel. Aangenomen werd vervolgens een voorstel- Leiden, dat in de wet blijve behouden de vrijheid van gemeente- en schoolbestu ren om boventallige leerkrachten te benoe men. Mét algemeene stemmen héchtte de ver gadering hare goedkeuring aan een motie inzake de salrisvermindering, uitgebracht op een vergadering van de Commissie van Overleg tusschen de t. Willibrordus- en de St. Canisius-federatie, waarbij alle R.-K. onderwijzers aangesloten zijn. Daarbij deelde de voorzitter mede, dat in verband met de salarisactie bereids een onderhoud met de R.-K. Kamerfractie heeft plaats gehad. Spr. vroeg daarbij het klem aller bezoek aan het spoedig te houden Congres. Bovendien werd besloten met den Minis ter van Justitie te bespreken gevallen van met den strafrechter in aanmerking komen van b.v. een onderwijzer, die een leerling in het belang van dezen lichamelijk tuch tigt, zonder dat er lichamelijk nadeel uit voorkomt. Het hoofdbestuur zeede ten slotte toe zich gegevens te zullen verschaffen aan gaande het in sommige groote steden door middel van gehectografeerde blaadjes com munistische propaganda maken onder de schoolkinderen. OVERLEG TUSSCHEN REGEERING EN BEDRIJFSLEVEN. De middenstand steltprijs op medezeggenschap. De Ned. R.K. Middenstandsbond zond, naar wij vernemen, het volgend schrijven aan de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Land bouw en van Arbeid, Handel en Nijverheid. „Uit een persbericht vernamen wij, dat de regeering, naar aanleiding van een verzoek aan de Rijkscommissie voor werkverruiming, toezegde, een bijeenkomst te zullen beleggen met vertegenwoordigers van werkgevers en werknemersorganisaties, teneinde in gemeen overleg na te gaan, wat in deze tijden kan worden gedaan om het bedrijfsleven voor ver dere inzinking te behoeden. Tot onze verwondering mochten wij tot deel name aan dit overleg waarmede naar wij ver namen, inmiddels een aanvang werd gemaakt geen uitnoodiging ontvangen. Het komt ons voor, dat ook de midden- standsbedrijven ten zeerste geinteresseerd zijn bij het onderwerp dezer besprekingen: de voorkoming van verdere inzinking van het be drijfsleven. Verder wil het ons uit verschil lend oogpunt voorkomen, dat bij het beramen van middelen en wegen hiertoe kwalijk kan worden vermeden te treden in onderwerpen die ten nauwste de belangen van vele mid- denstandsbedrijven raken. In verband met een en ander zal het o.i. kunnen worden verstaan, dat ook de georga niseerde middenstandsbedrijven raken. In verband met een en ander zal het o.i. kunnen worden verstaan, dat ook de georga niseerde middenstandsbedrijven prijs stellen in dit overleg te worden betrokken. Gaarne mogen wij u dan ook verzoeken, als nog de gelegenheid te willen opnemen tot deelname van de centrale middenstandsorga nisaties aan deze besprekingen. COMMUNISTEN TEGEN „DE GRAAL". „De Graal" heeft Zondag een schitterend geslaagden propaganda tocht gehouden door het landelijk deel van Noord- en Zuid-Hol land. Overal werden de brengsters van de Liefde-boodschap hartelijk en geestdriftig ontvangen en werden de Graalmeisjes met vreugde ingehaald. Te Sloten echter wachtte haar een ou- aangename verrassing. Toen zij in het dorp aankwamen, bevond zioh daar reeds een groep communistische propagandisten, iie het blijkbaar kwalijk konden verkroppen, dat de fleurige stoet van blijde meisjes veel meer aandacht trok dan hun uitventen van „De Tribune". Eenigen van hen drongen de kerk binnen, die juist was verlaten. Aan de sommatie van den koster, om het Godshuis te verla ten, voldeden ze slechts schoorvoetend. Toen zij over hun onbehoorlijk optreden eenige onvriendelijke woorden van de be volking in ontvangst hadden te nemen, trok een der communisten een mes, waarmede hij een Slotenaar bedreigde. Men slaagde erin hem het wapen te ont nemen. De politiemannen van het dorpje gingen de inmiddels afmarcheerende com munisten achterop om den messentrekker te arresteeren, hetgeen met veel verzet zij nerzijds ging gepaard. Ook twee anderen, die zich niet aan de bevelen van de politie wenschten te houden, werden gearresteerd, hetgeen voor de overigen aanleiding was voor het posthuis te scholen. Dit drong de politie de sabel te trekken en de luid- schreeuwende demonstranten uiteen te drijven. DE CRISIS EN HET BEDRIJFS LEVEN. Zooals bekend, wordt in opdracht van den minister van arbeid, handel en nijver heid door tusschenkomst van den directeur- generaal van den arb^'I een onderzoek in gesteld naar den invloed van de crisis op het bedrijfsleven. Aan de industrieele on dernemers, die normaal 10 of meer arbei ders in dienst hebben, is daartoe op 14 de zer een beknopte vragenlijst toegezonden met verzoek dae uiterlijk 21 dezer aan het betrokken districtshoofd der arbeidsinspec tie ingevuld terug te zenden. Een vrij groot aantal werkgevers gaf vrijwel per keerende post aan de uitnoodiging gehoor, doch de inzending blijkt de laatste dagen minder vlot te verloopen. Met het oog op een snelle verwerking wordt aangeraden, den laatsten dag niet af te wachten, doch ten spoedigste aan het verzoek te voldoen door onverwijlde terug zending der ingevulde lijst. Het zou te be treuren zijn, wanneer door het ontbreken van een groot aantal antwoorden, de waar de van het onderzoek zou verminderen. De crisis-omvang en. -diepte kunnen slechts juist worden gemeten en gepeild wanneer alle industrieelen de van hen ver zochte beknopte gegevens ten spoedigste verschaffen. „De Nieuwe Dag". Naar de „Geld." verneemt, zullen de Amstelbode, Nieuwe Haarlemsche Cou rant en Noord-Hollandsch Dagblad, uit gaven van de N.V. „De Spaarnestad", gecombineerd worden tot één groot volksdagblad: „De nieuwe dag", dat gedrukt zal worden in heb „Kasteel van Aemstel" te Amsterdam. Tot hoofdredacteur, speciaal der Am- sterdamsohe editie van „De nieuwe dag", is benoemd de heer L. J. Stolwijk, thans hoofdredacteur van de Nieuwe Sehie- damsche Courant, te Schiedam. Naar het persbureau V. D. verneemt, heeft de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad" een groot financieel belang verkregen bij het Dagblad „Het Centrum" te Utrecht. Gezellendag te 's-Gravenhage. De St. Jozefsgezellen van het district Den Haag he'bben Zondag op plechtige wijze de uitvaardiging van de beroemde encycliek „Rerum Novarum" herdacht. 's Ochtends naderden allen in de eigen parochiekerken ter H. Tafel. Te 11 uur 45 waren allen aanwezig in de St. Willi- brorduskerk, aan de Assendelftstraat, waar pater Wildenberg O.F.M., praeses der Haagsche St. Jozefsgezellenvereeni- ging, een plechtige Hoogmis opdroeg. Om 2.30 uur werd in dezelfde kerk een algemeene vergadering gehouden, welke geheel het karakter droeg van „Rerum Novarum"-herdenking. v De heer Piet Kasteel voerde er het woord voor de gezellen over: „Kerk en Wereld in den Nieuwen Tijd". Spr. schet ste voor Kolping's zonen de groote be- teekenis van de uitvaardiging van de beroemde Encycliek en toonde aan, dat het vaak vernomen verwijt, als zou de Kerk den socialen vooruitgang tegenge houden hebben, volkomen onwaar is. In het kort Lof, dat volgde, verleende het gemengde koor van Van Meel de muzikale medewerking. Het kolenvraagstuk. Gisterochtend heeft in het departement van binnenlandsche zaken en landbouw een conferentie plaats gehad van de geza menlijke steenkolenmijnen in Limburg met de ministers van binnenlandsche zaken en landbouw, van waterstaat, van buitenland- sche zaken en van arbeid, handel en nijver heid over het steenkolenvraagstuk in ver band met de tegenwoordige exportmoeilijk heden. Tot opvolger van pastoor G. W. Bolder als geestelijk adviseur van den Federatieven en Aartsdiocesanen R. K. Vrouwenbond is benoemd prof. dr. P. H. M. de Jong, van het Groot-Semi narie te Rijsenburg. j_»e t,oesxana van oaron van Wijnbergen blijft bevredigend. Daar de patiënt echter veel pijn lijdt, kan hij voorloopig nog geen bzeoeken ontvangen. BENOEMINGEN. In het Bisdom Haarlem. Z. H. E. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te 's Gravenhage (H. Liduina) den zeereerw. heer P. Wijtenburg. Tot Rector van 't St. Joseph-paviljoen te Gouda den weleerw. heer W. G. v. d. Voort. (De zeereerw. heer P. Wijtenburg heeft eenige jaren geleden om gezondheidsredo- nen bedankt als Deken van Gouda. Zijn- eerw. is later benoemd tot Rector aldaar, toen zijn gezondheid herstellende werd, welk herstel gelukkig is blijven aanhouden). Tot subprior van het klooster der Eervv. Kruisheeren te Uden is benoemd do Wel eerw. heer Johannes Verduyn. Zijneerw., ge boren te Goes 26 December 1859 en priester gewijd 26 Mei 1888, was sedert 1890 in het klooster te Uden werkzaam. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Bomaanslag in een Spaansche kerk. (Buitenl., 23e blad). Japan laat zijn oppositie tegen den Volkenbondsraad varen. (Buitenl., 2de blad). BINNENLAND. Een oude vrouw en een boekhouder door roovers overvallen. (Gem. Ber., 2de blad). Tragisch jachtongeluk op de Reeuwijk- sche plassen. (Gem. Ber., 2de blad). Te Lisse is een jongetje door een auto overreden en gedood. (Omgeving, le blad). Met i scheermes gedood. De rechtbank te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 42-jarigen grondwerker J. B. te Nijmegen, die op de Groote Markt zekere R. M. L. met een scheer mes dooddeg. Er is een psychiatrisch onder zoek naar verd.'s geestvermogens ingesteld. Uit het geneeskundig rapport bleek, dat hij ontoerekenbaar was. De rechtbank gelastte plaatsing in een krankzinnigengesticht voor den tijd van één jaar en daarna ter beschik king-stelling van de Regeering. Bloembollenhandelaar veroordeeld. Het Amsterdamsche Gerechtshof wees he den arrest in de strafzaak tegen de bloem- bollanhandelaren P. K. en P. v. L. en den tuindersknecht S. verdacht van oneerlijke concurrentie. De verdachten waren door de Haarlemsche Rechtbank vrijgesproken. K. en v. L. hadden in Duitsche landbouwbladen brallende adver tenties geplaatst, waarin zij bloembollen te koop aanboden. Als firmanaam gebruikten zij den naam van S. die veel overeenkomst ver toonde met een reeds langen tijd bestaande firme met goede relaties. De procureur-generaal eischte bevestiging van de Haarlemsche vonnissen. Het Hof veroordeelde P. J, K. wegens on eerlijke concurrentie tot een geldboete van 100 subs. 20 dagen hechtenis. De vrijspre kende vonnissen ten opzichte van P. v. L. en J. S. werden bevestigd. Na de Haarlemsche relletjes. Het gerechtshof te Amsterdam wees heden arrest in due strafzaak tegen den 28-jarigen schilder uit Haarlem, die tijdens de werkloo- zenrelletjes in December van het vorige jaar aldaar een agent de sabel had ontrukt en hem daarmede mishandeld. Bij'vonnis van den po litierechter te Haarlem verklaarde deze het O. M. niet ontvankelijk. De procureur-generaal eischte twee maan den gevangenisstraf, het Hof veroordeelde den man tot drie weken gevangenisstraf. LEIDSCHENDAM. Dr. P. Huijser. Zondag is in het zieken huis te Den Haag overleden Dr. P. Huijser, arts te Leidschendam Dr. Huijser provomeerde tot arts 18 Oot. 1889 en tot med. dokter op 17 Dec. 1889. Dr Huijser bereikte den leeftijd van 70 jaar; tot- nog kort geleden oefende hij zijn praktijk uit te Leidschendam, «aar hij een geziene en geachte persoonlijkheid was, hetgeen vooral tot uiting is gekomen bij de viering van zijn 40-jarig ambtsjubileum op 22 Januari 1930, waarbij hem veie blijken van belangsteling werden gegeven en o.m. 70 bloemstukken werden aangeboden. De begrafenis zal rlapts heb'op Woensdag a.s. des middags te 12 uur op d* Ohr begraafplaats te Wils veen (Stomp wijk) waar hij een fam' ie,graf heeft. Hij rust in vrede. Ongeluk. Een dezer dagen had de ran geerder Donkers-teeg bij station Leidschen dam het ongeluk bij het losgooien van een koppeling deze in het gelaat te krijgen, waardoor hij ernstig werd verwond. NOORDWIJKERHOUT. Uitvoering Missie-Tooneelciub „St. Ur sula". Zondagavond werd door de missie- tooneelolufo „St Ursula", uit Leiden in het Hotel van der Togt, alhier een uitvoering gegeven ten bate van de missie van Oegan da. Opgevoerd werd het tooneelstuk in 4 bedrijven „Maria's Macht te Lourdes", van den schrijver den heer Heggel man te Schie dam De avond werd met den Chr groet ge opend door mej. Speel. Zij heette de aan wezigen, die in groote getale waren opge komen, hartelijk welkom Het verheugde haar ten zeerste, dat de mensohen in groote getale waren opgekomen, het was buiten haar verwachting. Het speet haar dat de geestelijkheid we gens omstandigheden verhinderd was he denavond aanwezig te zijn. Tevens wees zij op het verdienstelijke werk welk de schrij ver van het tooneelstuk heeft tot stand ge bracht. Zooals gewoonlijk op dergelijke missie avonden werd een verloting gehouden, doch wijl dit tusschen de bedrijven door gebeur de, werkte het storend op de afwerking van het programma. De verschillende bedrijven werden op een voortreffelijke wijze ge speeld. De speelsters hebben getoond veel te voelen voor de missie door gratis hun I talent ten beste te geven. Het publiek gaf door luid applaus te kennen dat alles zeer op prijs werd gesteld. In het bijzonder werd hulde gebracht aan mej Toos Esclert die de hoofdrol zeer verdienstelijk vertolkte. Do overige dames ook alle lof toegezwaaid voor hun spel. Na afloop werd door mej Speel dank ge bracht aan de aanwezigen voor hun aan dachtig gehoor Voorts deelde zij mede, dat de collecte en de verloting zeer was mee- gvallen. Door den heer Heggelman werd ten slotte dank gebracht dat zijn werk zoo goed werd gewaardeerd. In ieder Katholiek gezin een Katholiek Dagblad Propageert „DE LEIDSCHE COURANT"

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1