HERFSTBLOEMEN Wanneer de stoere paarden de pioeg door het stoppelveld trekken en het stroo der graangewassen hoog in de groote voorraadschuren ligt opgestapeld, dan heeft de herfst z'n intrede gedaan. Dan is de overweldigende kleurenpracht uit de na tuur verdwenen en drukken de stemmige herfstkleuren op het landschap hun ken merkend stempel. Dan begint het landvolk de aardappelen te rooien en verrijzen er op het akkerland groote loof-hoopen, waar in de boer strakjes het vuur steekt en de asch over het omringende land verspreidt. Dan beginnen de „knolletjes" pas flink aan te dikken en komen de eerste nachtvor sten de winter aankondigen. In deze tijd verschijnen, meer dan in andere jaarge tijden, de eigenaardige paddestoelen, de herfstbloemen bij uitnemendheid De padde-stoel. Overal op onze wandelingen vinden we dan die kleurige herfstkinderen, die van oudsher gedompeld zijn geweest in een geheimzinnig waas. In onze prille jeugd was de paddestoel wel het eerste natuur wonder waarmee we kennis maakten. We lazen ervan in onze geliefde sprookjes boeken, op lange winteravonden. We „smulden" met bang hart van die huive ringwekkende verhalen, die ons diep, heel diep in het woud voerden, naar de toover- achtiige heksenkringen, die de plaatsen vormden waar schoon e feeën en goedaar dige kabouters vergaderden of waar oer- leelijke, op heidebezems gezeten tooverliek- sen booze plannen smeedden. We bewaarden in ons hart een onbestem- den vrees, afschrik, die de paddestoelen welken we op onze wandelingen in de na tuur tegenkwamen, tegelijk aantrekkelijk en afstootelijk maakten en pasten zorgvuldig op de goed-gemeende waarschuwing onzer ouders: „Jongen, eet nooit geen paddestoe len hoor, want die zijn giftig." Heel wat later kregen we een anderen kijk op de zaak. Al de sagen en legenden, omtrent de pad destoelen, die tot op heden ten dage nog voortleven in de harten van hen die ver verwijderd van de bevolkingscentra aan den rand van uitgestrekte bosch- en heide velden hun bestaan hebben en waaraan men, de een meer de ander minder, angst vallig geloof slaat, vinden hun oorsprong in de overoude tijden toen de mensdien dichter bij de natuur stonden dan nu. Ze stammen uit den tijd der Germanen die van en in de uitgestrekte wouden en moerassen leefden, die toenmaals een groot gedeelte der Europeesche landen bedekten. Die stoe re, Drachtige kerels, die van geen kleintje vervaard waren, koesterden groote eerbied en waren uiterst bang voor de velerlei na tuurwonderen, die zij het geheele jaar door waarnamen waar waarvoor zij geen ver klaring konden geven. Men kan zich hun verwondering indenken, als zij bij toover- slag een massa paddestoelen vonden op een plaats waar dien den vorigen dag nog niets te zien was en hoe hun bloed stil stond bij het zien van de heksenkringen, de kleurige cirkels waarin zich de eigen aardige gewassen schaarden. Als dan de storm door de machtige bos- schen voer en donder en bliksem het onheil spellende nog vermeerderden, dan werden in de doorrookte hutten der eenvoudige na- tuurmenschen de zonderlingste verhalen opgedischt en liet men aan de fantasie den vrijen loop. Men gaf aan de heksen heidebezems om door het bosch te zweven. Dit heksenbe- zems verkregen de tooverknollen volgens het volksgeloof door die boomen of strui ken die hun misnoegen hadden opgewekt te laten bezoeken door -en ziekte. Die ziekten deden dan aan de boomen dicht begroeide plaatsen ontstaan die gevormd werden door dicht bij elkaar zittenden ver zamelingen van korte takjes. Wij nuchtere menschen-kinderen weten dat die typische vergroeiingen het werK is van bepaalde zwam-soorten. Waren het in Duitschland de heksen en feeën, in de Noordelijke landen de elfen, in andere streken o.a. Tyrol, een draak, die de heksenkringen deden ontstaan in ons land werd de pad van die euveldaad be schuldigd. Ook voor de eigenaardige groei van paddestoelen in heksenkringen heeft de wetenschap sedert lang een verklaring ge vonden en daardoor zoo langzamerhand alle verdichtsels doen vervallen. HEKSENNESTEN. Een bizondere plant. Toch blijft de paddestoel of zwam, ook gezien van de wetenschappelijke kant, pen bizonderen plant. De mooie gekleurde of ongekleurde „stoeltjes" die we buiten te genkomen zijn niet de eigenlijke planten maar slechts de vruchten. De plant zeif is meestal onzichtbaar onder de oppervlakte verborgen. Daar in de humusrijke, rotten de bladgrond, in de vermolmde boomtronk, in het malsche weiland niet alleen, maar ook in de levende boom, vormt de fijn-ver takte zwamvlok een dicht net van zilver witte draden. Het is dit onzichtbaar netwerk aat hoofd zakelijk het werk verricht waarvoor de Schepper de zwam heeft geschapen. De zwam, die door de Natuur in staat is gesteld te leven van de rottende planten en dierenresten, houdt vooral in het najaar, wanneer een reusachtige massa planten af sterft, een geduchte opruiming. In ver band met deze kenmerkende eigenschap der zwammen, heeft de, ondanks al z'n aardsche lijden, toch nog humoristisch aan gelegde mensch, de zwammen onderge bracht bij de „natuur-reinigingsdienst'". Inderdaad kon men hen nooit bij een beter instituut hebben ondergebracht. Zooals reeds is opgemerkt zijn de voor ons zichtbare paddestoelen, alleen de vruch ten van de zwamvlok. En het zijn die vruch ten, die door hun schitterende kleuren en eigenaardige vormen onze aandacht trek ken. Hebt u die aandacht wel eens goed oe- steedt Hebt u, gemakkelijk in het zachte moskussen gezeten, zoo'n paddestoel nauw keurig bekeken Een geknipt vooroeeld von een paddestoel is de jonge, karmijn- roode, witgevlekte vliegenzwam. Kijk, op nonoholante wijze komt een mooi exem plaar uit de schuine kant van de bosch greppel kijken. Graaf 'm eens uit. Hij te- staat uit een knolachtig ondereind, een witte steel en het roode kapje. Aan de steel zit nog een soort ring of mancnet, hetwelk een overblijfsel 'is van het vlies dat de paddestoel in z'n prille jeugd om sloten houdt. Resten van dit vlies zijn ook de witte schilfertjes op het roede hoedje. Nu zetten we het stoeltje met zijn poot om hoog. Aan den onderkant van het hoedje zien we nu een groot aantal plaatjes, la mellen geheeten. Deze plaatjes we zien hier weer hoe vernuftig God de planten en dieren heeft ingericht die plaatjes zijn bekleed met het kiemvlies waarop, de ver schillende cellen welke de sporen (net zaad) vormen naast elkaar staan. Om te zorgen dat een zoo groot mogelijk aaniai der cellen zich kunnen ontwikkelen, lueft Moeder Natuur die plaatjes aangeb.acht en daardoor de oppervlakte van het kiem vlies heel sterk vergroot. Dat zoo'n paddestoel daardoor een bui tengewoon hoeveelheid sporen kan voort brengen is zeer begrijpelijk. Wilt ge u eens een denkbeeld vormen hoeveel dat wel Kan zijn? Er is een heel aardig middeltje om zoo'n sporen-hoeveelheid van een nacht bij elkaar te zien. We nemen een mooie öave vliegenzwam mee naar huis en leggen 's-avond-s de zwamhoed met de plaatjes naar beneden natuurlijk op een stun wit papier, en laten maar rustig een naciit voorbijgaan. Als ge dan de volgenden och tend het hoedje van het papier wegneemt, dan ziet ge een behoorlijke sporen-hoeveel heid, in de vorm van de stand der plaatjes van de paddestoel. Een bekende Engelsche natuurvorscner heeft zich eens bezig gehouden met het De- rekenen van de hoeveelheid sporen die een paddestoel in een tijdsverloop van twee et malen uitzond. De man zag z'n eigen ver wachtingen overtroffen. Hij vond een ge tal van... 1500 millioen, hetgeen neentomt ALS DE NACHT viel zwierven de heksen door 't woud. op 10.000 per seconde. Een dergelijke voortplantings-mogeiijk- heidheid van de zwammen doet het gejacht aan uitsterven natuurlijk naar het rijk der fantasieën verhuizen. Hun verspreiding. Inderdaad zijn de paddestoelen over de geheele wereld verspreid in naar globale s.hatting ruim 150.UU0 verschillende soor ten. Kieskeurig wat,de streek van vestiging betreft zijn ze allerriiinst. Men vindt ze zoo wel in de warmste als in de koudste stre ken. De onderzoeker Regui-en heeft op den top van Mont Ventoux meer dan 1600 me ter ooven de zee stuifzwammen gevon den, terwijl dr. Matin op 2680 meter noog- te bij de bestijging van de raulhorn plaat- jeszwammen vond. Anderen o.a. Robert Brown, spreekt van paddestoelen op bet eiland Milville op 74u 4711. N.Br. In ons lief klein landje alleen zijn 800 a 1000 variëteiten. Het spreekt van zelf, dat een plant, als de zwam er een is, die zich op zoo'n buitengewone verspreiding mag verheugen door alle tijden heen de aandacht heeft ge trokken van den mensch. En dat men uiter aard reeds vroeg op de hoogte was van verschillende eigenschappen van de padde stoelen. De eetbaarheid en giftigheid kent men reeds lang. De eetbaarheid. Dat de Keizerszwam een lekkernij vormde op de tafel der Romeinen is een publiek geheim. De voedselwaarde van ae zwam bestaat in het groote gehalte aan eiwit, zouten en suiker. Volgens de nieuwste onderzoekingen zijn de paddestoelen wat hun gehalte aan eiwit betreft boven het koren en naast de peul vruchten te stellen en en dientengevolge als een niet te onderschatten volks-voe- dingsmiddel te beschouwen. Daarbij komt nog dat zij vrijwel zonder moeite en kos ten bij groote hoeveelheden verzamelt Kun nen worden. Die eiwitonderzoekingen heb ben bovendien aan het licht gebrachf, dat jonge paddestoelen heel wat mee. eiwit be vatten dan oude en de hoed meer dan de steel. Ondanks deze aanlokkelijke eigenschap pen van de zwammen is het heel gevaar does in een eldorado van paddestoelen. Het regenachtige weer der voorafgaande dagen had zeer zeker tot het scheppen van dit zwammen-paradijs meegeholpen, want het is een voldongen feit dat regen en onweer een buitengewone drijfveer zijn om de p»1 destoelen „als paddestoelen uit den grond te doen verrijzen". De varieerende padJe- stoelverzamelmg deed een onzer kampge- nooten, op het idee komen een heerlijk soepje van de smakelijke hanekammetjes te koken. De heerlijke smaak van dat eerste, op primitieve wijze klaar gemaakte zwam- mensoepje, heef me voorgoed voor -eze gerechten gewonnen. Later hebben we nog verschillende kee- ren van allerlei paddestoelgerechten ge smuld. De giftigheid. Zooals we reeds elders schreven, kende men in de oudheid de eetbaarheid va>» ue paddestoelen, maar ook van de giltigneio van enkele soorten was men volkomen op de hoogte. Zoo kunnen we lezen in ue Griekscne mymuiogie, hoe Eurmues met zijne kinderen en d-e keizer Diocletian tan paddestoel-vergiltiging stierven. De naam van heel giftig te zijn heeft de bekende vliegenzwam, een zwam die .ve Lijna ovrr- al aantrelfen. Als zij even slim als mooi was zou zij wel oppassen om pardoes n.d- den in een karspoor z'n roode, witgepiext kopje te vertoonen. Maar ach, hij kan nu eenmaal met slim zijn en groeit overal waar maar gelegenheid tot ontwikkeien ,s. Die vliegenzwam is erg verraaeriijk. Z'n prachtig kleed bedekt een der gevaarlijkste eigenschappen der paddestoelen. Nu is net gitt-gehalte van de vliegenzwam wel me. direct doodelijk, maar toch van dien aard dat een eventueele vliegenzwam-aerij hoogst ernstige vergiftigings-verschijnseien mt zich mee brengt, die bij vele mensehen den dood ten gevolge kan hebben. Ja, de zwammen zijn rare natuurproduc ten.. Er zijn er niet alleen die voor het men- schelijk lichaam schadelijk zijn, maar ook die aan de boomen van het woud reusach tige schade kunnen veroorzaken. We Jen- ken maar aan de gevreesde wor.elzwam die vooral in de mastbosschen danig hjiï, kan houden en menig forsche den als slachtoffer doet vallen. Dan hpbben wc de gaatjeszwam en de Pleurnfuszwamvnen, die ook al geen goede vrienden met de boomen ziin. Neen. dat ziin iiïtprc* rro.-^r- lijke klanten voor de landgoed-eigenaren. Hun werkkring. Toch zouden we de zwammen ondanks al hun goede en kwade ei een scha noen met kunnen en willen missen. 7ii toch vormen een onmisbare schakel in de^eeuwige cir kelgang van dood en leven in de natuur. Zii ziin de natuur-reini^e»-* ei vervullen hun taak uit den aard van hun bestaan. De zwammen missen de eigenschap van de overige vertegenwoordigers van de nlantenwere'd om. door m'dde' van groene korrels (chlomphyl korrels) die hoofdza kelijk in de bladeren en stengels van de olanten zitten, en daaraan de bekende groene kleur geven. om door middel van die korrels uit de in de lurht aanwezige elementen, zuurstof, koolstof, waterstof en de in de grond zittende zouten en stikstof verbindingen, hetwelk alle anorgan sehe stoffen ziin. organische stoffen zooals sui ker. zetmeel, celstof, planten-eiwit en m a. te bereiden. De zwammen, maken hierop natuur'ijk weer een uitzondering. Zij missen het ver mogen om het hierboven genoemd omzet tingsproces te bewerkstelligen en hebben dus van zelf sprekend het zonlicht vet noodig. Dat verklaart waarom de zwam men bii voorkeur groeien op die plaatsen waar het zonlicht slechts spaarzaam wordt gezien. Op schaduwriike plaatsen onder het dichte bladerendak der beuken-bosschen in de diene duisternis der ionge den-aan- nlantingen, in de donkerte van het eiken hakhout vinden we de meeste «-norten. Nu is het wel eigenaardig, dat de zwam men, die zelf geen organische stoffen kun nen bereiden, die stoffen toch bezitten. Zij moeten die stoffen die koolhydraten, dus nemen. Koopen bestaat in de planten- en dierenwereld niet, dus ze ziin zonwat 1'"If en half dieven. Ze leven van een an^er en daarom gaf men aan de zwammen dfn naam van parasieten. Er zijn een heele boel paddestoelen "'ie op een 'hoogst ondankbare wijzge die plan ten behandelen, die hun, zij het onvrijwil lig, voedsel verschaffen. We denken maar eens aan de elders genoemde boomzwam- men die er geen gewetensbezwaar van ma ken om ten eigen bate, praohtige woudreu zen te vellen. Maar er zijn er ook ontelbare die op vreedzamer wijze aan den kost ko men. Zij vestigen zich daar waar de ster vende planten en dierenwereld een hoop afvalstoffen bijeen brengt. Dat sterven van planten en dieren bestaat hierin, dat de organische stoffen wan uit ze bestaan en die ze in het volle leven ge maakt hebben, weer worden omgezet n ue oorspronkelijke anorganische stoffen waar uit ze zijn opgebouwd en die laier weer dienen om een nieuw leven te beginnen. De gewone cirkelgang dusl Die omzetting noemt men het verrottings proces. ledereen weet, dat vooral in dezen tijd van het jaar, in de herfst, er massa's plan ten afsterven en dat het verrottingsp'oct o, hetwelk natuurlijk een zekeren tijd noodig heeft, niet alles kan bijhouden. Zoodoende ontstaat er een reusachtig overschot van organische stoffen die in de natuur een kolosale, onaangenaam riekende vuilnis belt zou maken als... er de paddestoelen niet waren. Deze toch zijn er „als de Kip pen bij", om van dat overschot te piofi- teeren en een handje mee te helpen de rot tende planten op te ruimen. Dat is dan ook een voorname reden, waarom er in het najaar vooral de zwam- vlokken de rottende plantenresten door zeven en hun mooie gekleurde, grillige vruchten vertoonen. Strakjes als de afgeval len bladeren zijn verrot en 't loot van vele planten is vergaan, zijn de zwammen ook verdwenen en is hun taak volbracht. In ons land zijn 't een 800 a 1000 ver schillende soorten die de uitgebreide zwam- menfai.iilie vertegenwoordigen. Het mee- rendeel hiervan zijn de plaatjeszwammen (vliegenzwam). Daarnaast vinden we ste kel, gaatjes, korst, knods, tril, buik en zakzwammen.. Ja, de zwammen voimen een uitgebreide familie, en schenken aan degeen, die ze bestudeert, een ongekende bron van genoegen. K. v. d. W. (Nadruk verboden). DE SCHRIK der houtvesters. lijk zich als leek in 'de natuur te wagen voor het verzamelen van paddestoelen. Neen, daarvoor moet men zich eerst goed op de hoogte stellen van de speciale ken merken der eetbare en giftige zwammen, en dan nog moet men er aan denken geen oude en te lang bewaarde, dus bedorven zwammen te eten. Wilt men ze met alle geweld eens eten. dan doet men er goed aan ze te bestellen bij een vertrouwde firma. De smakeliikste paddp<tnpipn o.a. de Champignon worden in groote hoeveelhe den gegeten en vormen on den dag "'■n heden een beduidend handelsart'kel. In Frankriik. België. Duitschland en Oos tenrijk ziin het de Champignons. Truffels en mnreelties. die zich door hun smakelijk heid bekend zien, in Engeland de Amanita pustulata waaruit men de z.g. Ketchup maakt. De truffel is een kind van de duisternis Hii houdt van een vruchtbaren bodem en is vooral in eiken en beukenwouden te vin den. vanaf September tot dikwijls in Janua ri oo een diepte tot 15 centimeter onder d- aardoppervlakte. Daar deze zwam een op vallende sterken geur verspreid, wordt hii door de dieren die in de uitgestrekte bos- schen leven, opgegraven en met graagte gegeten. Als men zich eenmaal met de kleurige herfst-kinderen vertrouwd heeft gemaakt dan kan men er veel genoegen van bele ven. Vooral op kampeertochten i-n het laat ste gedeelte van de zomervacantie. Eens. ik herinner me het nog t eel duide lijk, oo een zwerftocht door het Zuiden van Brabant, maakte ik het eerst kennis met een cantharellus-soepje. We hadden al een heele week afwisselend koek, jam. bruine boonen en rijst met appelen gegeten en verlangden sterk naar wat afwisseling. Eensklaps was het geluk ons g"nstig. Neergestreken op de Belgische grens aan den rand der uitgestrekte heidevelden ten Zuiden van Hilvarenbeek, stonden we par- DE VLIEGENZWAM.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5