23ste Jaargang ZATERDAG 17 OCTOBER 1931 No. 7029 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN NED OOST-INDIE BINNENLAND ZONDAGSBLAD S)e£cki6oHe6oii^<Mit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal Franco per port f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia roor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers S cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verbuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. Een rede van Ds. Riemens. Dis. Riemens wij mogen hem nog even herinneren aan ons, booh aan alle kanten gereohtmatigd, verlangen, dat hij zijn onzen lezers bekende beweringen omtrent het St. Elisabeths-ziekenhuis, door ons met de grootste stelligheid als onwaar tegenge sproken, bewijst of intrekt; wij wachten nu al zoo lang daarop! ds. Riemens heeft Donderdagavond voor de afdeeling Leiden van den Ned. Christen Vrouwenbond een rede gehouden over het onderwerp: „Waar om Vredesbeweging". En in deze rede heeft ds. Riemens sym pathieke gedachten gepropageerd, die wij hier gaarne willen afdrukken; ook als een tegenhanger van wat wij gisteren op deze plaats citeerden uit de rede van prof. Telders. Wij ontleenen hier enkele citaten uit een verslag in de „Nieuwe Leidsche Courant": Spr. besprak: dan de redeneering va-n sommige menschen, die zeggenliefst geen oorlog, maar als het om het recht van het land gaat, waarom dan niet dat recht met het zwaard in de vuist be- sohermd? Bovendien, zeggen deze men schen, de oorlog komt toch. Kweekt daar om geen defaitisten, maar liever goede vaderlanders, die geleerd hebben voor hun vaderland op te komen. Als spr. deze redeneering onder de loupe neemt, dan wijst hij er op, dat net in den modernen oorlog niet meer gaat om het recht van den sterkste, maar om het recht van den meest geraffineerde. De wereldoorlog is nog veel erger dan wij ons kunnen voorstellen. Heldhaftigheid en dapperheid, komen slechts zelden in aanmerking. Daarvoor is alles te mecha nisch en te technisch. In deze typeering van den modernen oorlog ligt maar al te veel waars. De oor log geeft inderdaad „recht" niet aan dege nen, die daarvoor moreeje gronden kan aan voeren, ook zelfs niet aan den physiek, door wapenmacht, sterkste, maar aan „den meest geraffineerde"! Justitie en politie zijn in de wereld goede en noodzakelijke dingen, maar de oorlog lijkt op justitie en politie oven- veel als de mensoh op zijn eigen spiegel beeld in een z.g.n. lachspiegel in een kin- derpark of in een panopticum. Ons volk moet verlost worden van de waan, dat de oorlog ooit een middel van gerechtig heid kan zijn. Vroeger kon de oorlog wel eens als gerechtigheidsmiddel bedoeld zijn, maar bij den modernen oorlog is dat niet mogelijk. De laatste oorlog is een gruwelijke leugenperiode geweest, waar door men dit gereohtigheidsmotief er nog op wilde leggen, omdat anders mogelijk het geweten der volkeren zou zijn gaan spreken. De pers heeft deze leugen op allerlei wijze verspreid. Het is noodig, dat er een politiemacht is, die revolutionaire woelingen onder drukt en die als het niet anders kan ge weld gebruikt. Maar alleen dat zou in den zin van Rom. 13 zijn tot straf der boozen en tot bescherming der goeden. Dat ook in de kringen van ds. Riemens meer en meer deze gedachten mogen wor den gepropageerd gedachten, die over eenstemming vinden in de vermaningen, die herhaaldelijk gegeven worden, internatio naal, voor heel de wereld door den Paus van Rome. VERSOBERING BIJ HET LEGER. De „Ja va-Bode" verneemt, dat voor den termijn van drie maanden besloten is de schietoefeningen van het leger, be halve door recruten, achterwege te laten. Voorts is besloten om niet meer meer- daagsche oefeningen te houden, tenzij de politieke toestand dit noodzakelijk maakt. Bij gouvernementsbesluit is ingesteld een commissie, welke tot taak zal heb ben van raad te dienen inzake den meest gewenschten vorm van organisatie en de mogelijke versobering van do militaire bedrijven. A WEER EEN GEWAPENDE BANKOVERVAL. THANS TE ROTTERDAM. Twee met revolvers gewapende bandieten doen een overval op een bijkantoor van de Iscassobank. Wilde achtervolging. Een der daders gevat, Geen buit. Gistermii-Ha-g om vijf minuten voor vijf zijn twee mannen, gewapend met revolvers, het bijkantoor van de Inca-ssobank, gelegen aan den Goudsche Singel 239, te Rotter dam, binnengedrongen. De overval geschiedde dus even voor sluiting van het kantoor, terwijl het perso neel reeds de boeken had opgeborgen. De twee mannen, elk gewapend met twee re volvers, hadden de deur achter zich geslo ten. Toen zij voor de balie kwamen, geboden zij het personeel, bes-taande uit 8 man, waaronder de directeur der bijbank, de handen omhoog te steken. Daarna dreven zij hen naar de achterzijde van het lokaal. Een poging van den procuratiehouder om een telefoon te grijpen mislukte, daar een der kerels onmiddellijk een revolver op hem richtte en dreigde te zullen schieten wanneer hij het telefoontoestel aanraakte. Een van de roovers droeg een blauwe bril, de andere een masker. De man met den bril sprong op de balie en klauterde daarna over het traliewerk, van de loketten. Hij ging naar het bureau van den kassier, maar daar dit afgesloten was viel er voor hem niets te halen. De redder in den nood. Op dat moment kwam juist een kaslooper het kantoor binnen. Toen zij dezen zagen, schrokken zij en namen onmiddellijk de vlucht. Een der bandieten hield den kasloo per met een revolver in bedwang en zij za gen zoo kans de straat op te loopen. Tegelijkertijd wierp de directeur een melkfleseh door de voorruit, waardoor de aandacht der voorbijgangers werd getrok ken. Achtervolgd door omstanders en het personeel van de bank vluchtte elk der beide boeven in een andere richting. De achtervolging. De man, die het masker droeg, wist te ontkomen, de andere werd achtervolgd door voorbijgangers en personeel der bank. Bij deze achtervolging wist allereerst een wielrijder den boef te grijpen, doch hij wist zich weder los te rukken. Bij deze worste ling was de bandiet echter een revolver verloren, doch met een tweede revolver zag hij nog kans verder te vluchten. Op de Karnemelkshaven werd hij gezien door den politieschrijver Ruigrok. Deze wilde hem aanpakken, doch kreeg een schot in den kin. Hij werd in het St. Franciscus Zieken huis opgenomen. Op de Linker Rottekado zag de bandiet een leege vrachtauto staan, klom in de cabine en gaf gas. Toen hij wil de wegrijden kwamen echter een aantal mannen, die op het gebeurde attent waren gemaakt, aandraven met eenige kisten, vaten en balen. Deze werden voor den auto geworpen, zoodat de man niet meer vooruit kon rijden. Hij probeerde toen achteruit te rijden, maar hier kwam een andere vrachtauto aanrijden, welke hem klemreed. De bandiet richtte zijn revolver op den chauffeur van dezen vrachtauto, de Laat genaamd, maar zijn schot miste. De chauf feur sloeg toen met den crick den roover op het hoofd. Inmiddels was de pakhuis baas Braggaar naderbij gekomen. Hij rukte de cabine open en sloeg den bandiet met een stuk ijzer op de handen. Daarna reti reerde hij een eindje en keek even daarna om het hoekje van de cabine, om te zien of hij den man misschien bewusteloos had geslagen. Plotseling zag hij een revolver op zich gericht en werd hij in het ach te. hoofd getroffen. De wond was niet ernstig, hij werd in het ziekenhuis verbonden en kon daarna huiswaarts keeren. Bijna een lynchpartij. Tijdens deze laatste schietpartij hadden een aantal omstanders de cabine aan de andere zijde opengerukt en was men den bandiet te lijf gegaan. De revolver werd hem uit de handen geslagen en het publiek takelde hem leelijk toe. Op dat moment verscheen de politie, die den revolverheid tegen het woedende publiek in beschermiog moest nemen. De gearresteerde is daarna naar het po litiebureau Meermansstraat gebracht waar hij verhoord werd. Het bleek de 21-jarige J. Moerman te zijn, die te Rotterdam woont en niet gunstig bekend staat. Hij vertelde, dat het voorbeeld van Amsterdam hem met een vriend er toe had gebracht iets derge lijks uit te halen, daar hij een vrij groove schuld had. De naam var. den voortvluch tige heeft hij echter niet willen noemen. Verwacht wordt echter, dat deze vrij spoe dig door de politie zal worden aangehou den. WETSONTWERP BETREFFENDE DEN INVOER Minister Ruys heeft gisteren in de ver- vergadering van de Tweede Kamer medege deeld, dat een wetsontwerp is te verwaoh- ten, 't welk verband houdt met de vraag- stuken, die in den allerlaatsten tijd met betrekking tot den invoer zijn gerezen. TWEEDE KAMER DE ECONOMISCHE CRISIS. Voortgezet wordlt de interpellatie-w. d. Tempel over de economische crisis. Minist er Ruys vervolgt zijn rede. Het heeft spr. niet verwonderd, dat de interpollarut het kapibalistisrhe stelsel als oorzaak van de crisis noemt. Maar hij noem de nog tal van andere oorzaken, die ieder op zichzelf in staat zouden zijn, ieder ander stelsel in de war te sturen. In ieder geval heeft de heer v. d. Tempel geen weg aange wezen, om uit het moeras te komen. Voor -beleidvol ingrijpen der overheid is plaats en reden. Maar de interpeïLant io te zeer geneigd van overheidsbemoeiing alle heü te verwachten. Spr. deelt mede, dat van de Regeering te verwachten is e e n wets ontwerp, dat verband houdt met de vraagstukken, die in den allerlaatsten tijd met betrekking tot den invoer z ij n gerezen Na deze inleiding komt de Minister tot de vragen van den heer v. d. Tempel. De laatste vergist zich aldus de Minister als hij denkt, dat de kwestie der exportore- dieten een vol jaar is blijven rusten. Er was veel voorbereiding en overleg noodig en voor benoeming van de betreffende commis sie moet men niet alleen geschikte, maar ook beschikbare krachten zoeken. Het overleg met bedrij-ven heeft in den ■laatsten tijd plaats gehad De Regeering hoopt van dit overleg een beter inzicht in de moeilijkheden te verkrijgen bij werkge vers en werknemers. In overleg met de eommisie voor werkverruiming is 'n confe rentie belegd met werkgevers en werkne mers, die daarvoor in aanmerking komen. Deze conferentie heeft jd. Maandag plaats gelhad. Wanneer men vraagt: Was aJge- meene loonsverlaging niet de toeleg? ant woordt spr. met den meesten nadruk ont kennend. Loonsverlaging kan noodziakelijk zijn in een bepaald bedrijf om stopzetting te voorkomen. Zulk een verlaging mag in geen geval verder gaan dan strikt nood zakelijk. Een sfeer van vertrouwen is daar voor noodzakelijk. De leiding der Regee ring is volstrekt noodzakelijk bij de zich elkander bekampende partijen. Wat een indus-triebank betreft, op zulk een bank moet in de huidige moeilijkheden de hoop niet worden gevestigd. Deze kwes tie is overigens nog in onderzoek bij de su/boommissie voor de economische poltiek. De regeering is niet bereid de 40-urige arbeidsweek bij het Intern. Arbeidsbureau aanhangig te maken. De ondernemers moe ten zoo min mogelijk gestoord worden in hun pogingen, in het leven te blijven De regeering erkent ten volle de heilzame ge volgen van de 48-urige arbeidsweek. Hand having daarvan is plicht. Verdere verkor ting zou een groot gevaar met zich brengen. Een groot aantal werkgevers heeft echter verkorting van den arbeidstijd ingevoerd. Vrijwillige invoering zal de regeering bevor deren, maar wettelijke drang is in dezen ontoelaatbaar. De werkverruiming is hoofdzakelijk het terrein der gemeenten. De Staat dient zich zoo weinig mogelijk op gemeentelijk ter rein te bewegen. Anders staat het bij de werkverschaffing. In dezen heeft de regee ring reeds veel gedaan en zij hoopt op dien weg voort te gaan. Een algemeene regeling voor de 'bijdragen van het Rijk aoht de re geering te eenenmale onmogelijk. De bij- dagen in de werkeloozenkassen, waarvan de gemeenten de -helft betalen, kan op 9 k 10 mil li oen worden geschat. De regeering is 'bereid ook voor 1932, zoo noodig. aan werkeloozenkassen extra steun te verlee- nen. De regeering behoudt zich voor, den grooteren steun te weigeren in bedrijven, waar een zoodanig loonpeil is, dat de leden zelf in het tekort kunnen voorzien. De re geering wil gaan tot 300 pCt. van de bijdra gen der leden. Ook kan de re-geering niet het recht d°r kassen erkennen om een gedeelte van de reserve onaangetast te laten Een extra voorziening van brandstoffen is zeer aan trekkelijk maar hier ligt in hoofdzaak een taak voor de instellingen van weldadig heid De regeering gevoelt echter dat zij ten deze iets moet doen in overleg met ge meentebesturen. Een definitief oordeel heeft spr. nog niet over deze kwestie. In dien hulp wordt verleend, zal die een indi vidueel karakter moeten dragen. De steunnormen kunnen niet worden verhoogd. Zelfs kan er een tijd aanbreken, Weekabonné's, die geabonneerd zijn op het Zondagsblad, worden er aan herin nerd, dat dit vanaf heden ad 50 cent betaald moet worden. DE ADMINISTRATIE. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De regeering-Brüning heeft gisteren in den rijksdag een meerderheid van 25 stemmen gehaald. (Buitenl., 3de blad). De Amerikaansche regeering heeft de uitnoodiging van den Volkenbondsraad om deel te nemen aan de beraadslagin gen over het ChineeschJapansche con flict aangenomen. (Buitenl., 3de blad). Z. H. de Paus heeft een algemeenen biddag ingesteld voor de Kerk in Spanje. (Buitenl., 3de blad). BINNENLAND. Weer een bankoverval. Thans te Rotterdam. De aanslag mislukt. (1ste blad). Weer twee aanrijdingen op onbewaakte overwegen. (Gem. Ber., 2de blad). Benoeming Commissaris der Koningin in Drente, (lste blad). De interpellatie over de crisis in de Tweede Kamer, (lste blad). Opbrengst der Rijksmiddelen in Septerrv ber. (lste blad). Dak-instorting aan de Korevaarstraat. (lste blad). dat de huidige normen niet kunnen worden gehandhaafd. De minister wijst op Enge land en DuitschLand. In den loop van 1932 zal de regeering een overzicht verschaffen van de hulp die zij in verband met de werk- keloosheid aan de gemeenten heeft ver strekt. Aan steun aan werkloozenkassen voor normalen steun werd gegeven 1931 5 1/2 millioen, voor extra hulp 8 10 mil lioen. Voor werkverschaffing is besteed 3 3/4 millioen. doch dit bedrag zal wel 6 1/4 millioen worden Van al deze bedragen komt 50 pCt. voor rekening der gemeenten. In de drie noordelijke provincies bedroeg in 1931 het aantal te werk gestelden 2992, tegen 249 drie jaar geleden. De heer v. d. Tempel zegt zeer teleur gesteld te zijn. Spr. dient deze moties in. De eerste de öegeering uituoodigende te bevorderen dat de werkeloozenuitkeering door de ge meenten worde verhoogd van 13.50 tot 15 voor gehuwden zonder kinderen naar evenredigheid te verlagen door kleine ge meenten, en met uitbreiding tot die bedrij ven, die tot nu toe niet met orisiswerke- loosheid hadden te kampen. De tweede mo tie vraagt maatregelen te treffen opdat de werkeloozenkassen in het verzekerings- jaar, dat op 1 Jan. 1932 begint, de normale uitkeeringen nog 6 weken voort te zetten na den reglementairen termijn en deze uit te strekken tot alle werkeloozenkassen, die rich daarvoor aanmelden Voorts dient hij nog 'n derde motie in, verzoekende de 40- urige arbeidsweek te Genève aanhangig te maken. De heer Korten horst (R. K.) vreest, dat over eenige weken het crisis beeld zeer zal zijn verscherpt, zoodat het begrootingsdebat geen herhaling zal be hoeven te vormen van deze besprekingen. De practische politieke vraag is: Hoe kunnen we onze handelsbalans in even wicht brengen zonder gedwongen te zijn het voorbeeld van andere volken te vol gen? Spr. antwoordt: op drie manieren, n.l. door groote bezuiniging, bevordering van den export en vooral door den in voer tot de kleinst mogelijke proporties terug te brengen. Alle landen doen dit laatste, behalve Nederland. Ten aanzien der loonen zegt spr. dat ons volk zich zal moeten aanpassen aan het lagere prijsniveau. Hoe eer dat gesöhiedt hoe I liever, niet in het belang der onderne- I mers, maar in het eigen belang der ar- beiders. Spr. dringt aan op overleg met Engeland inzake exportaangelegenheden, aangezien 22 pet. van onzen export naar Engeland gaat. Met groote voldoening 1 hoorde spr. de aankondiging van een I wetsontwerp, dat den invoer blijkbaar wil beperken. I Spr. vraagt, of het nu onmogelijk is,

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1