Koopt bij WAALS, het is uw voordeel Bij WAALS koopt U meer, beter en voordeeliger VRIJDAG 16 OCTOBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 llllllllllllllllIllllilJIlUllllllllllll111111111II1111111111111111 HAARLEMMERSTRAAT 130-136 li 111111111111111 in 1111111 ii 111 li ii 11111 ii 111 in i Wollen Babypakjes, losse broekjes en truitjes, per pakje 2.15 Witte wollen babyjurkjes 1.40 Babygarnituur, mantel en muts, compleet 1.85 Witte en rose Wollen Baby slobbroeken 1.35 Imitatie Suede Dameshand schoenen nieuw mod. 0.80 Reismanden (pitriet) m. lee- ren hoeken 1.00 Jaeger tricot Heerenbroeken en Borstrokken 0.58 Zware ongebleekte tricot Mansbroeken 0.78 Gemoltonneerde Mansborst rokken 0.89 Flanellen Heerenpyama's 2.15 Flanellen Heeren Overhem den m. vaste boord 2.60 en zelf'binder in zeer aparte kleuren. Flanellen Damespyama's 1.75 Gemoltonneerde Jongens- Borstrokken en broeken 0.50 Kunstzijden gemoltonneerde Kinderdirectoires 0.40 Damesdirectoires 0.95 Gebreide Damescorsages, in crème en rose, zware kwaliteit 0.50 Beige Wollen Kinderkousen kleinste maat 0.40 kleine stijging in maat. Gekleurde Wollen Dames kousen 0.80 Wol met zijde Dames kousen Zuiver wollen donker blauw Ratiné, 140 c.M. br. 2.85 Moderne Najaarsstoffen v. japonnen, vanaf 0.46 Jongens- en Meisjes Pull over m. treksluiting 2.30 Dames- en Heeren Pullovers m. treksluiting 2.90 Jongens- en Meisjes Pull overs m. kraagje 0.77 Donkerblauwe Jongenstruien vanaf 0.44 Gebreide Kinderjurkjes, mo derne kleuren, nieuwste modellen 3.65 ELECTRISCHE TRAM HAARLEM- LEIDEN. Ingediend is een ontwerp van wet tot verklaring van het" algemeen nut der ont eigening ten behoeve van verbouwing van den stoomtramweg van Haarlem naar Lei den tot een electrischen tramweg. In de toelichtende memorie lezen we: „Onder dagteekening van 14 September 1921 is aan de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg-Maatschappij concessie verleend voor een tramweg van Haarlem naar Lei den. De bestaande stoomtramweg zal tot een electrischen tramweg worden verbouwd, zoodat na het gereedkomen hiervan alle door die maatschappij geëxploiteerde tram wegen door middel van electriciteit zullen worden voortbewogen Ten behoeve van de uitvoering der wer ken heeft de maatschappij toepassing van de onteigeningswet gevraagd. Daar toe zijn plannen opgemaakt, die in de be trokken gemeenten ter inzage hebben ge legen. Naar aanleiding van die ter-inzage-lig ging zijn een vijftal bezwaarschriften inge diend. Belanghebbenden zijn in de gele genheid gesteld hun bezwaren mondeling toe te lichten. Geen der ingebrachte be zwaren is gericht tegen het algemeen nut van het werk. Vier hebben betrekking op de hoegrootheid dor te verleenen schade loosstelling en zullen hun oplossing moeten vinden bij de onderhandelingen, bedoeld in artikel 17 der onteigeningswet. De bezwaren van burgemeester en wet houders en Oegstgeest houden geen ver band met de onteigening. In het bezwaar schrift van dit college wordt gevraagd een gedeelte van den tramweg, dat thans onbe straat is. te bestraten en een bocht in den tramweg af te snijden. Hieromtrent is tusschen de maatschap pij en de gemeente reeds overeenstemming verkregen. Overigens ligt het in de bedoeling van de maatschappij door afsnijding van ver schillende bogen den toestand te verbete ren Een eindbeslissing omtrent de bezwaren kan eerst worden genomen nadat gevolg is gegeven aan de artikëlén 10 en vol gende der onteigeningswet." DE TOESTAND IN DE INDUSTRIE. Een onderzoek ingesteld. Zooals men zich zal herinneren heeft de Minister van Arbeid. Handel en Nijvei- heid den Directeur-Generaal van den Ar beid opgedragen op korten termijn een on derzoek in te stellen naar den toestand in de Nederlandsche industrie. De directeur-generaal, de heer Zaah berg heeft oogenblikkelijk met zijn mede werkers aan deze opdracht gevolg gegeven en heeft een enquête ingesteld in alle be drijven, waar meer dan 10 man personeel werken. Via de 11 districtshoofden is aan alle fa brieken en werkplaatsen een vragenlijst gezonden, waarop gegevens moesten wor den ingevuld met betrekking tot de bezet ting van de fabriek, wijziging in den werk tijd en wijziging in het loon. Circa 13.000 van deze brieven zijn rondgezonden. Verscheidene duizenden zijn reeds weer terug ontvangen. Tot 21 October heeft men gelpgenheid de antwoorden in te zenden. De enquête strekt zich ook uit tot de koopvaardij en de steenkolenmijnen. Aan de ingekomen gegevens zal het rap port aan den Minister worden opgesteld. DE CRISIS IN DEN TUINBOUW. De Nederlandsche vakcentrale dringt bij de regeering aan op steun. Wij ontvangen het volgende persbericht: Het bestuur van de Nederlandsche vak centrale heeft dezer dagen de aandacht van de regeering gevestigd op den nood in het West-Friesohe tuinbouwbedrijf. Na de mislukking van den aardappeloogst wordt het bedrijf opnieuw zwaar getroffen, doordat de oogst van bloemkool eu andere stapelgroenten ten deele onverkoopbaar blijkt, tendeele zoo lage prijzen opbrengt, dat de kosten niet meer behoorlijk worden gedekt. Desondanks blijven de prijzen in den kleinhandel op een te hoog peil. Het bestuur van de Nederlandsche vak centrale is van oordeel, dat een regeling tot stand moet komen, waarbij de aange voerde groenten ter veiling in opdracht van de regeering tegert een redelijken prijs wor den aangekocht. Wanneer de regeering met de directie der Nederl. Spoorwegen overeenkomt, dat het vervoer naar de groote gemeenten ge schiedt tegen zeer sterk verlaagde vervoer- kostenn, kunnen de gemeentebesturen maat regelen nemen om oen goedkoopc distribu tie ter plaatse te bevorderen. Hoewel de voorgestelde regeling herin nert aan het distributiesysteem uit de oor logsjaren, meent het bestuur dat de bij zondere tijdsomstandigheden deze maatio- gelen wettigen, waarbij zoowel producent als consument worden gebaat en een be langrijke tak van landbouw voor ondergang wordt behoed. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN Een zeer belangrijke opdracht voor de Nederlandsche Industrie. Op 22 Sept. werd door de Nederl. Spoor wegen aanbesteed bestek 1589 S.S., het ver vaardigen, leveren, stellen en verven van acht enkelsponge vaste ijzeren bruggen, elk lang 59,64., met bijbehooren, voor de over brugging van de Waal bij Zaltbommel, ge legen in den spoorweg van Utrecht naar 's-Hertogenbosch, een en ander in verband met den aanleg van een tweede spoor tusschen de stations Waardenburg en Zalt bommel. De raming voor dit werk bedroeg rond 600.000. Van de 30 inschrijvers, waaronder ver schillende buitenlandsohe, voor dit belang rijke werk bleek de N.V. Kon. Maatschap pij „De Schelde" te VTLf.ngen do laagste te zijn. Deze schreef n.l. m voor 448.000 (volgens bestek). Thans vernemen wij, dat do uitvoering van dit werk heden werd opgedragen aan bovengenoemde bekende Nederlandsche maatschappij, zoodat dit groote werk, zeer zeker tot voldoening van velen, voor onze Nederlandsche industrie behouden blijft. mingen, fabrieken en werkplaatsen, win kels, kantoren, apotheken, koffiehuizen, hotels en verplegingsinrichtingen ge bracht, dat de ambtenaren der Arbeids inspectie steeds voorzien zijn van een legitimatiekaart, die zij verplicht zijn op eerste aanvraag te vertoonen. De beambten der marechaussee, niet zijnde hulp-officier van justitie, de veld en boschwachters en andere ambtenaren van Rijks- en gemeentepolitie beneden den rang van inspecteur der Rijksveld- wacht en van commissaris van politie behoeven, voor zoover zij met het toe zicht op de naleving der arbeidswetge ving zijn belast, een schriftelijken bijzon deren last van den burgemeester of van den kantonrechter. De bedoelde politie beambten zijn gehouden dezen last op aanvraag te vertoonen. Bij eenigen twijfel omtrent de identi teit van den zich aandienenden persoon, staan den werkgevers dus de hier be doelde middelen ter beschikking om zich van de bevoegdheid van den controlee renden ambtenaar te vergewissen. Op grond van de in den laat sten tijd opgedane ervaringen verdient het aan beveling dat zij, die hun patroon bij diens afwezigheid vervangen, nadrukke lijk op het vorenstaande worden gewe zen. „V ad." UIT DE OMGEVING WOUBRUGGE. Aanbesteding. De aanbesteding van een te bouwen villa alhier ten behoeve van Dr. Loth was de uitslag als volgt: Perceel 1. Metselwerk: Moree Woubrug- ge 8222.Donker, Alphen f 6909. Perceel 2. .Timmerwerk: Gebr. Stigter Woubrugge 10498.Meijer Alphen 8700.Van Dam idem 7470.van Raad idem 7750.Bik Rijnsaterwoude 7490.—. Perceel 3. Timmer- en Metselwerk: Smit en Co Alphen 20345.Wijsman, 's-Gra ve nha ge 18900.Groen en Bregman, Benthuizen 18980.Zoet, Oude Wete ring 18560.Wed. Lankhout idem 18498.— Moree, Woubrugge 15612. Vonk, Alphen 15100.Deren'berg idem 15075.Strijk, Rijpwetering 14888. Van Raad, Alphen 14545.—. Perceel 4: Lood- en zinkwerk: Bonte Alphen 1178.Ponsioen, Alphen 990.Slingerland, Woubrugge 750. Perceel 5: Electriciteit: Bonte, Alphen 495; Ponsioen, Alphen 325; Slinger land, Woubrugge 245; Vermaas, Wu- brugge 165. Perceel 6: Schilderwerk: Bosman, Al phen 2945.—, het hoogst en Buis, Wou brugge, het laagst 1580. Perceel 7: in massa: Donker, Alphen 19529.Derenberg, Alphen 18893. van den Bosch, Leiden 17124.en' Bontebal, Woubrugge 16669. ACADEMIENIEUWS LEIDEN Geslaagd: voor het oandidiaate-examen Slavische letterkunde mejuffrouw V. Spatkowa (Ant werpen). arts-examen eerste gedeelte de heeren C. W. Sohoorel (Den Haag), U. V Grun- berg (Den Haag) en A Commandeur (Berk hout). Bevorderd zijn tot arts mejuffrouw J Lonubert (Den Haag) en de heeren Akman ge'.ar Soetan Biheran (Leiden); N. Tom (Katwijk) en J. E. B. Wientjes (Den Haag). STADSNIEUWS VEEFONDS LEIDEN. Hedenmorgen te 11 uur werd in de Con certzaal „Concordia" de jaarlijksche al ge in een e vergadering gehouden van het Vee fonds Leiden. De voorzitteer, de heer S. van der Stoel int Wassenaar, opende de vergadering met een woord van welkom tot de weinige aan wezigen. waaruit hij concludeerde, dat de leden wel een groot vertrouwen stellen in het bestuur. Het afgeloopen jaar heeft weinig zorgen of moeilijkheden gehad. Spr. deelt hierna mede, dat de heer F. Knaap uit Leiden, een der oprichters van het Vee fonds en bestuurslid, gemeend heeft wegens ge zondheidsredenen te moeten bedanken. Dit ontslag werd verleend, terwijl de heer Knaap wegens zijn vele verdiensten tot eere-lid werd benoemd. De notulen der vorige vergadering wer den onveranderd vastgesteld. Aan het financieel verslag over het afge loopen jaar, uitgebracht door den heer P. F. Verkleij uit Leiderdorp, ontleenen we het volgende. Aan assurantiegeldeu werd ontvangen 5919.50, opbrengst vleesoh en vet 990.37, zegels, rente en nieuwe leden 138.25. totaal 7048.12. De uitgaven be droegen aan uitgekeerde schade 5595.87, aan diversen 1266.40, totaal 6863.27, zoodat er een saldo is van 186.64. De kas com miss ie had de bescheiden na gezien en in orde bevonden. De voorz. deelde naar aanleiding van het verslag nog mede, dat in het afgeloo pen jaar de premie met 50 cent verlaagd is, zulks wegens de concurrentie van an dere fondsen en de prijsverlaging der koeien. Den penningmeester werd door den voor zit ter dank gebracht voer zijn accuraat beheer. Hierna was de bestuursverkiezing aan d eorde. In de vacature F. Knaap werd gekozen de heer P. Heemskerk uit Rijp wetering, terwijl het aftredend bestuurs lid J. de Graaf bij acclamatie werd herko zen. De secretaris, de heer C. Bakker, doet hierna eenige mededeelingen betreffende de kwestie van de actie van den Bond van Veefondsen tegenover de Slagershonden inzake de afkeuring der kleine vleeschdee- len. Bij de rondvraag werden nog enkele kwesties van ondergeschikt belang bespro ken, waarna de vergadering werd geslo ten. AAN DE TELEFOON Rrrrt.. Hallo., rrrt. Ja, hallo-hallo, met Wiin! Met Henk? Ja daar spreek je mee. Goed nieuws? 't Kan er mee door: 20 kaarten ge kocht voor a.s. Zondag. Maar dat heeft me tijd gekost. Hoe zoo, Wim, zoo'n toeloop? Ook dat, maar je kreeg niet meer dan 5 kaarten tegelijk, dus kon ik vier maal in de rij staan. Zoo, bof jij even. Overigens nog iets bijzonders? Ja, omtrent het Leidenfeest: iedere honderdste bezoek(st)er ontvangt een ori- neel geschenk, ten nauwste verbandhou dend met de ver. „Leiden", en dat niet in den handel verkrijgbaar wordt gesteld. Zouden wij de gelukkigen zijn, Wim? Best mogelijk hé, we hebben twee kansenkans en geen kans Nu, afwachten dan maar. Jij zorgt Zondagmiddag tusschen 12 en 2 uur voor plaats bespreken? 't Komt in orde, beste jonigen. Zullen we afbreken? Goed, tot een volgende keer dan. Dag Wim. Hallo hoor! Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunnng is verleend aan de N.V. „Het Motorhuis" en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van twee ondergrondsche bewaar plaatsen voor benzine in het perceel Hooge Rijndijk. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis dat zij, uitsluitend ten aanzien van den door den Dameskrans „Clara Dozy", alhier, op 20, 21 en 22 October a.s. in het gymnas tieklokaal van de school aan de Hoogland- sche Kerkgraoht, alhier, te houden bazar, ontheffing hebben verleend van het slui tingsuur voor winkels. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 15 October 1931. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis dat door hen vergunning is verleend aan de firma J. J. Gijzenij en Co en rechtverkrij genden tot het oprichten van een bewaar* plaats voor lompen, oud ijzer, glas, enz. in de Waard, op'het perceel kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie N. Nis. 441 en 443. Agenda Maandag, Feestavond Maria Congregatie, Concertzaal „Concordia", 8 uur. Maandag. Leidsche Kunstkring voor Allen, eerste concert Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 Oct. a.s. waargeno men door apotheek: P. du Croix, Rapeu- burg 9, telef. 807. Demping Levendaal. De dempingsplannen van het Levendaal zijn, lezen wij thans, in de ooramis-sie van Fabricage vrijwel behandeld, zoodat bin nen afzienbaren tijd indiening van deze be langrijke dempingsplannen door B. en W. is te verwachten. Het staat thans vast, dat de voorstellen de demping van het geheele Levendaal zullen omvatten, dus ook het gedeelte KorevaarstraatSteensehuur De weg van Leiden naar Leiderdorp. Naar aanleiding van een door den A.N W.B. en de K.N.A.C aan het gemeen tebestuur van Leiden gedaan verzoek om verbetering van den Lagen Rijndijk tus schen Leiden en Leiderdorp, voor zooveel gelegen in de gemeente Leiden te willen bevorderen, ontvingen genoemde vereeni- gingen van dat college bericht, dat het zich reels go ruimen tijd geleden in verbinding heeft gesteld met gedeputeerde staten der provincie, ten einde in deze een oplossing te verkrijgen. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving. 5827. A. P. van Rijn Sassenheim, Lindelaan 5. Bloembollenhandelaar E.A. P. van 'FJijn, Sassenheim. W ijziging 2477. H. J. Th. Hulse bosch. Sassenheim, Hoofdstraat 216. Slage rij. Overl. E.H. J Th. Huiebosch, Sassen heim/dd. 21 Juni 1931. Wijz hande'sn Wed. H. J. Th. Hulsibosch N E.: Wed. M A Hulsbochvan der Krogt, Sassenheim. HUIS TE WERVE TE VOORBURG. Onlangs heeft de gemeente Voorbrug de groote buitenplaats Te Werve aldaar voor de som van 250 duizend gulden aangekocnc. Het huis Te Werve wordt het eerst ge noemd in 1262, toen Graaf Floris V dit huis, ook wel genoemd Uostwerve en Klem Matenesse, in leen gaf aan Hubrecht, heer van de Werve. Dit geslacht schijnt een jon gere tak van de Rijswijksche heeren vaa cuen naam te zijn geweest. Zoo ontstonden de heeren van Werve, die sedert den naam der heerlijkheid bij hua eigen naam voeg den en het bij vererving tot in de 19e eenw hebben bezeten. In 1392 wordt vermeld, dat het landgoed zich xn vervallen staat bevindt, terwijl het in het jaar 1440 geheel moest worden vernieuwd-. In 1466 kwam het kasteel in het bezit van Philips van Mathenesse, heer van de Werve, die na het overlijden van zijn echtgenoote te Rome in den geestelijken stand trad. Reeds in het jaar 1503 was Jacob van Mathenesse zijn broeder Philips als eigenaar van We-ve opgevolgd. Door zijn zuster Maria, die met Mr. Jan van Duvenvoirde was gehuwd, kwam het slot aan de van Duvenvoirdfta, in wier bezit het tot het laatst der 16e eeuw bleef. In 1597 kwam het toen in het bezit der van Lennips. Toentertijd woonde Magdalena Moons, dochter van Pieter Moons, Raad en Aalmoezenier van Kaïel V op de Werve, die later in het huwelijk trad- met den Spaanschen bevelhebber dou lerdinand de Valdez, de belegeraar van Leiden. Door prins Mauritr werden aan het huis te Werve, met inbegrip van de goede ren en leven-de have, sauvegardes verieena, welke later door Willem III in het jaar 1673 werden vernieuwd. In de volgende jaren wisselde het ka-steel de Werve steeds van eigenaar en in November 1796 kwam het landgoed m handen van particulieren. De dagen van het huis Te Werve waren toen geteld; het kasteel werd oud eu ver vallen, terwijl de smaak voor dergelijke bezittingen was geweken. De toenmalige eigenaren Jan Brouwer Joaohimszn., Abra ham Schulte en Theodorus Aanink, Ja- cobsz, richten in 1801 een verzoek aan de financieele commissie over het voormalige gewest Holland om vergunning tot het sloe pen van het huis Te Werve, hetwelk zeer bouwvallig was. Op dit verzoek werd gun stig beschikt, onder voorwaarde, dat het mede op den grond staande huis en toreu- tjs zou blijven bestaan en behoorlijk wor den onderhouden. Hetgeen dus tegenwoor dig onder het huis Te Werve wordt ver staan is derhalve niet het oorspronkelijke kasteel, maar een links daarvan gelegen gebouw. Het heerenhuis met arbeiderswo ning en stalling, waarbij het tolhuis en schuur behoorde, werd in 1828 bewoond door mevrouw Ancher-Brouwer, die het om streeks 1848 naliet aan haar dochter Mar tha Maria, die te Amsterdam gehuwd was met Jhr. Mr. Frederik Lodewijk Herbert Jan Bosch van Drakenstein. INDRINGERS IN FABRIEKEN. Een waarschuwing van de Arbeidsinspectie. In den laatsten tijd hebben zich en kele gevallen voorgedaan, dat onbeken de personen zich toegang tot fabrieken en werkplaatsen hebben weten te ver schaffen onder voorgeven van ambtenaar der Arbeidsinspectie te zijn, terwijl'ach teraf bleek, dat bedoelde personen niet bevoegd waren aldus op te treden. Daar minder goede bedoelingen hier bij vermoedelijk een rol spelen, wordt nadrukkelijk onder de aandacht van hoofden of bestuurders van onderne De pers te Hilversum. Onlangs is melding'gemaakt van 't feit dat het gemeentebestuur van Hilversum afwijzend heeft beschikt op het verzoek der plaatselijke pers, om voor de ver slaggevers der raadsvergaderingen plaat- gen aan te wijzen, van waar zij de be raadslagingen behoorlijk zouden kunnen volgen. De plaatsen, waarover de pers in het nieuwe gemeentehuis beschikte, waren van dien aard, d'at het onmoge lijk was, het verslaggeverswerk goed te verrichten. Naar aanleiding dezer wei gering besloot de Hilversumsohe pers toen, voortaan geen raadsverslagen meer te publiceeren. Thans vinden wij over deze kwestie een mededeeling in de „Gooi- en Eem- lander", waaraan wij het volgende ont leenen Intussohen hebben B. en W. langs of- ficieuzen weg reeds meer dan eens po gingen gedaan, ons tot andere gedachten te brengen! Zij gaven ons namelijk te kennen, dat zij wel bereid waren met ons over de persplaatsen te confereeren, mits van ons daartoe het verzoek uit ging. Dit meenden zij zelfs te moeten eisohen vanwege hun prestige. Het pres tige van B. en W. verhinderde hun na melijk om ons dit zelf te vragen! Het is voor B. en W. thans dus niet meer een kwestie van eerlijk onderzoek wie der partijen het bij het rechte eind heeft, maar eenvoudig een „machts vraag". De plaatselijke pers zal danEen naar het pijpen van B. en W. De plaat selijke pers zal de bedelaarspij aantrek ken en komen rammelen aan de voor haar neus dichtgeslagen deur. Het spreekt vanzelf, dat een courant, welke zichzelf respecteert en die ook nog eenig gevoel heeft voor het hoog houden der journalistiek in Nederland, zich nooit zal laten vinden tot het doen van een dergelijken vernederenden stap. Zij heeft óók een prestige op te houden, minstens zoo hoog als dat van B. en W. Wel waren en zijn wij echter nog be reid tot het plegen van overleg. Wij denken er echter niet aan, nu, met den hoed in de hand, om gehoor te gaan smeeken, zooals van óns wordt geëisoht. Suikerbietenteelt. In het „Algem. Nederl. Landbouwblad" wordt meegedeeld, dat een voorstel van Kamerleden om de suikerbietencultuur meer loonend te maken in voorbereiding is. De fabriek op het industrieterrein van de Hollandsche Metallurgi- sehe-Bedrijven te Arnhem zal op 1 November worden stopgezet, waardoor circa 70 arbeiders zonder werk komen. De stopzetting van het bedrijf is een gevolg van den economische» toestand. De stop zetting zal van tijdelijken aard zijn. Het kantoorpersoneel en dat van het laborato rium, uit ongeveer 15 man bestaande, wordt in dienst gehouden. De directie der papierfabriek Van Gelder en Zonen te Velsen heeft besloten, dat het geheele bedrijf van Vrijdagsmiddags tot Maandagsmorgens zal worden stopgezet.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2