NEGEN JUBILARISSEN BIJ DE N. Z. H. T. M. BUITENLAND WOENSDAG 14 OCTOBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD RAG. 5 De Noord-Zuid-Hollandsóhe Tramweg Mij. telt wederom negen jubilarissen onder baar personeel in het rayon Leiden, die Vrijdagavond a.s. in de Concertzaal „Concordia" te Leiden zullen gehuldigd worden. Van deze jubilarissen, wier portretten wij hieronder geven vieren de eerste zeven hun vijf en twintig-jarig feest, de twee laats ten hun veertig-jarig jubileum. De namen der jubilarissen zijn: A. HEYBOER A. H. MEINDERTS H. DE KLOET D. v. VELZEN J. TH. ZANDVLIET H. D. SIGLé J. HOOGLAND P. HOOGENDOORN W. H. G. DEEN Wagenvoerder Chef Onderh. Mont. Werkmeester Conducteur Voorwerker Onderhoudsman Ploegbaas Gepens. Conducteur Remise-beambte Leiden. Leiden. Rijnsburg Hillegom Hillegom Voorburg Voorburg Voorburg Hillegom BELGIE STUDENTEN-RELLETJES. Bij de opening van de Gentsche Universiteit Bij gelegenheid van de hervatting der colleges aan de universiteit te Gent heb ben studenten een betooging gehouden. Een vrouw trachtte de Belgische vlag, die van het gebouw wapperde, af te scheuren. De politie kwam tussehen beide en er ont stonden relletjes De studenten verschan sten zich in een college-zaal en wierpen van daaruit alle mogelijk voorwerpen naar de agenten, van welke er verscheidene ge wond werden. Eindelijk gelukte het de po litie in het lokaal binnen te dringen, waar de demonstranten uit verwijderd werden en naar het politie-bureau overgebracht, waar proces-verbaal werd opgemaakt van dit verzet tegen de politie. DUITSCHLAND BRUNING VOOR DEN RIJKSDAG. Gistermiddag kwam de Rijksdag bijeen om de regeeringsverklaring voor het nieu we kabinet>Briining aan te' hooren. Toen de rijkskanselier het woord nam werd hij door de communisten met de kre ten: „Hungerkanzler", „Diktator" be groet. Spreker begon met een woord van dank te uieten voor den arbeid van de afgetreden ministers Curtius, Wirth en v. Guerard. De leiding van het rijksweenninisterie en vun binnenlandsche zaken is in één hand vereenigd, aldus verklaarde de rijks kanselier o.a. Meer dan vroeger dwingt de huidige noodtoestand tot een samenvat ting in gelijken geest van de machtsmidde len van den staat, vooral ook van de door den rijkspresident verleende bijzondere miichtsbevoegdheden, tegen de stroomin gen en pogingen, welke den staat trachten te bedreigen. De verzekering van het ge zag van den staat is de voorwaarde voor de vestiging van het vertrouwen naar bin nen en naar buiten en voor" het politieke en economische herstel, waaraan alle po sitieve krachten moeten meewerken. De leiding zal berusten in handen van den rijkskanselier. Ik zal de buitenlandsche politiek in den geest voortzetten van de besprekingen ge durende de laatste maanden, in de eerste plaats der jongste Fransch-Duitsche ge- dachtenwisseling te Berlijn, aldus dr. Brü ning. De rijksregeering verwacht het heil niet alleen van internationale besprekingen of hulp van het buitenland. Maar Duitsch- land heeft in het laatstedecennium aan eigen lijf meer dan alle naburen ondervon den, hoe de onopgeloste politieke wereld vraagstukken den nood tot de grenzen van hetgeen te dragen is, doen toenemen en de vertwijfeling in alle lagen der bevolking doen groeien. Daarom heeft Duitschland het recht op de volken een beroep te doen, teneinde eindelijk de pogingen tot solidaire samen werking in daden om te zetten. Ik geloof, dat in de laatste maanden een zekere vooruitgang in dezen geest is bereikt. Zijn rede vervolgende, verklaarde de kanselier dat de regeering besloten heeft een adviseerende economi- schen raad te benoemen, die de rijksregee ring in de wisselvallige ontwikkeling van de crisis moet bijstaan. Met hem tezamen wordt in een kort tijdsbestek een econo misch program voor de komende maanden uitgewerkt. Dit program heeft tot eerste voorwaarde de stabiliteit van de Valuta, waaraan onder geen omstandigheden ge tornd mag worden. Yan beslissende betee- kenis is het ten uitvoer brengen van een plan tot delging der schulden op korten termijn en een definitieve oplossing van het herstel vraagstuk. Omtrent de tariefpolitiek zeide Brüning. dlat de tarieven sneller aan de gewijzigde omstandigheden moeten kunnen worden aangepast. De grondgedachte van een goede socia le politiek vooral in den tegenwoordigen tijd van nood moet deze zijn, dat werkge vers en arbeiders den plicht erkennen hun zaken gemeenschappelijk en zooveel moge lijk op eigen verantwoordelijkheid zonder inmenging van den sttiat te regelen. Rentebetaling en delging der commer- cieele schulden van het Duitsche volk is niet mogelijk als de wereldmarkt voor Duitsche waren steeds meer wordt geslo ten. Een dergelijke politiek leidt tot ver nieling van de wereldeconomie en verar ming van alle volken. De rijksregeering is bereid alles te doen om zulk een politiek tegen te gaan. Bemoedigende verklaringen van den Rijkskanselier. Na de voorlezing der regeerigsverkla- ring heeft rijkskanselier Brüning nog een rede gehouden, waarin hij naar het W. B. meldt breedvoerig de redenen, die hem tot zijn handelingen hebben geleid, uiteenzet te en met zijn tegenstanders afrekende. Onder verwijzing naar de Engelsche va luta-catastrofe betoogde Brüning, dat zijn politiek van geleidelijke aanpassing bij den economische toestand zich had ge rechtvaardigd. Juist doordat de Duitsche regeering vroeger dan andere zonder vrees voor impopulariteit tot harde malatrege- len heeft besloten, is zij gespaard voor de noodzakelijkheid plotseling zulke maatre gelen te treffen als thans de Engelsche valuta schokken. Met eenige korte maar scherpe zinsne den kwam spr. op tegen de door Schacht te Harzburg gehouden rede, zonder diens naam evenwel te noemen. Wie het geloof van het Duitsche volk aan zijn valuta doet wankelen en ongerechtvtoardigd een pa niekstemming wegens den toestand der Duitsche rijksbank teweeg brengt, onder mijnt ook de kansen op succes eener latere rechtsche regeering. Als de regeering aan de lokstem van rechts gehoor zou geven en de mark den gang van het Engelsche pond liet volgen, waren er geen noodverordeningen noodig, maar het Duitsche volk zou den last drio- gen. Zijn regeeringsprogram vatte Brüning samen in deze woorden: „besef der werke lijkheid". SPANJE DE GODSDIENSTSTRIJD IN SPANJE. Geen officieele staatsgodsdienst. De Spaansohe kamer heeft met 247 te gen 41 stemmen het derde artikel van den nieuwen grondwet aangenomen. Dit luidt: Er is geen officieele staatsgodsdienst. Wederom een kerk in brand gestoken. Te Santander is het bij een optocht tot anti-religieuze betoogingen gekomen. De demonstranten staken de Carmelietenkerk in brand, nadat zij alle houten gedeelten met petroleum hadden overgoten. Aan het ingrijpen van de brandweer is het te dan ken, dat de kerk gespaard bleef voor vol komen ondergang. Ook in een dorp in de nabijheid van Santander poogden commu nisten het klooster aldaar in brand te ste ken. De gendarmerie sla&gde er in dit te verhinderen. Het klooster wordt thans door een sterke politiemacht bewaakt. CHINA HET CHINEESCH-JAPANSCHE CONFLICT. De buitengewone zitting van de Bondsraad. De buitengewone zitting van den Vol kenbondsraad, bijeengeroepen ter bespre king van het conflict tussehen Japan en China in het verre Oosten, is gistermorgen onder voorzitterschap van den vertegen woordiger van den Spaansohen minister van buitenlandsohe zaken, Madariaga, ge opend. Engeland, Frankrijk en Italië waren ver tegenwoordigd door hun ministers van bui- tenlandsche zaken, respectievelijk Lord Reading, Briand en Grandi. Duitschland was vertegenwoordigd door den gezant van Mutius. De raadszitting werd voorafgegaan door een geheime bespreking van de commissie van vijf, waaraan werd. deelgenomen door Lord Reading, Briand, Grandi, den Duit- schen gezant von Mutius en den vertegen woordiger van den Spaanschen minister van buiten land sche zaken, Madariaga. Op algemeen verzoek aanvaardde Briand het voorzitterschap van den raad en daar mede de leiding der besprekingen. Van Fransche en Amerikaansohe zijde streeft men er duidelijk naar, de Japansche regeering te dwingen tot het onmiddellijk staken der militaire operaties. Het valt iedereen op, dat Amerika zich op een wijze als nooit te voren bij het optreden van den volkenbond heeft aangesloten. In vooraanstaande kringen wordt ver klaard, dat men de onderhandelingen daar om van zoo groote beteekenis acht, omdat het de eerste maal is, dat het volkenbonds apparaat in werking wordt gesteld om een militair zwakkeren staat te beschermen tegen een grootere militaire mogendheid, terwijl tegelijkertijd het Kellog-pact en het Stille Oceaan-verdrag practisch in toepas sing kunnen worden gebracht. Iets meer optimisme. Na de vergadering van den volken- bondsraad die van half vier bot zes uur geduurd heeft, had men wel een iets opti mistischer indruk van den toesband en was de hoop herleefd, dat het Briand toch nog zal gelukken, dank zij zijn groot internatio naal gezag en zijn onbetwistbare handig heid als diplomaat, het Ghineesch-Ja-pan- sohe geschil nog tot een goed einde te bren- gen. Gistermiddag hebben Yoshisawa en S<ze ieder driemaal het woord gevoerd, zonder huil standpunt principieel te veranderen, De Japansche gedelegeerde maakte echter toch wel eenigszins den indruk, tot gelei delijker concessies te zijn dan men ver wacht had. Japansche vliegtuigen bombardeeren Chineesche transportroepen. Volgens te Nanking gepubliceerde be richten hebben Japansche vliegtuigen de Chineesche treinen waarmede troepen werden vervoerd gebombardeerd. Omtrent de verliezen is nog niets bekend. Bij de militaire attaohés der ambassades te Pe king is bericht ontvangen, dat Chineesche troepen in vrij groote formatie van het Yangtsedal in Noordelijke richting opanar- cheeren. BUITENL. BERICHTEN. ONGELUKKEN. NOODLOTTIGE DIJKBREUK IN JAPAN. Meer dan tweehonderd menschen verdronken. Het blad „Mainitsgi" te Osaka meldt volgens de teJe graaf^agen tschap pen dat ten gevolge van het bezwijken van een rivier dijk in het district Mija meer dan tweehon derd menschen verdronken zouden zijn De watermassa's stroomden verscheiden dor pen binnen waarin alles vernield werd. ERNSTIG ONTPLOFFINGSONGELUK. 20 dooden, 40 gewonden. Door een ernstige ontploffing in de spin nerij der firma Burnley Sons bij Leeds (Engeland) werden twee vrouwen gedood en veertig anderen min of meer ernstig ge wond. Door de ontploffing stortten het glazen dak en de muren der werkplaats in, waarbij een groot aantal arbeiders en arbeidsters onder het puin werden bedolven. Er was spoedig hulp ter plaatse. MATUSCHIKA'S BEKENTENIS. Zij blijkt op waarheid te berusten. Het „Neue Wiener Abendblatt" meldt, dat de vermoedelijke dader van de spoor wegaanslagen, Matuschka, tijdens zijn ver hoor als den eigenlijken dader van de aan slagen bij Jüterborg en Bia Torbagy een zekeren Bergmaain heeft genoemd, Hoewel Matuschka toegeeft verscheiden malen in gezelschap van dien man te zijn geweest, zou hij diens voornaam en woonplaats niet kennen en evenmin op de hoogte zijn van nadere details omtrent Bergmann. De Weensche politie deelt mede, dat bij onderzoek is gebleken, dat de mededeelin- gen van Matuschka over zijn reis naar Ber lijn juist zijn. Volgens den waarnemenden hoofdcommisaris van politie Brandl, berust het grootste gedeelte van de bekentenis, gisteren door Matuschka afgelegd, op waar heid. De aanhouding van nog meer perso nen, die deel moeten hebben genomen aan den aanslag bij Bia Torbagy, zou aanstaan de zijn. Naar uit Boedapest wordt gemeld, is bij vergelijking van het handschrift van den gearresteerden verdachte Matuschka met het briefje, dat nabij het viaduct van Bia Torbagy werd gevonden, gebleken, dat het briefje inderdaad van Matuschka afkomstig moet zijn, zoodat men er van overtuigd is dat hij de hoofddader van den aanslag is. In juridische kringen in Hongarije ge looft men, dat Duitschland ten gunste van Hongarije van het recht op uitlevering af stand zal doen. De vrouw van Matuschka, die inmiddels te Boedapest is aangekomen, is niet door de politie gehoord, aangezen zij niet onder verdenking staat. Driemaal ter dood veroordeeld. De rechtbank te Tübingen heeft heden den arbeider Eugen Beyle uit Engelsbrand wegens drievoudigen moord driemaal ter dood en wegens doodslag tot acht jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Beyle had in den nacht van 2S Maart te Engelsbrand zijn schoonoudere, zijn vrouw en zijn achtjarig zoontje met een bijl vermoord. De Ne>d. Mycologische Vereenigi ng heeft dezer dagen in de omge- Te Vorden is de jaarlijksohe RALLY PA- Het CALMETTE-PRiOCES in verband met het overlijden van ving van Nunspeet een ALGEME ENE PADDENSTOELEN EX- PER gehouden, welke voorafgegaan werd meer dan 70 kinderen te Lübeck na toediening van een anti-tu- CURSIE gehouden, teneinde een beeld te verkrijgen van de pad- door dressuurproeven. Luitenant Ruys de berculose serum is te Lübeck aangevangen. De rechtszitting, denstoelenflora op dit ge deelts van de Veluwe. Perez op Agan.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7