Aan- en Verkoop lO van Effecten. UIT DE OMGEVING Agenda STADSNIEUWS WOENSDAG 14 OCTOBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 DE KOLONIALE TENTOONTELLING TE PARIJS. Een corr. van het „Hbld." te Parijs deelt mede, dat er een rapport bestaat ter zake de oorzaak van den brand op de Ned. afd. dat berust o.a. bij den hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhnge, doch niet bij het Nederlandsche comité. Het uitvoerend comité in Nederland kent dus officieel den inhoud van dit rapport niet. Dit kan ik u, aldus de corr., mededeelen; van eenige kwaadwilligheid van de zijde van communisten of ontslagen arbeiders is geen spmke. De oorzaak der catastrophe was wel degelijk een zusje van kortsluiting: oververhtiting van het geheele net door overbelasting. Zeker is hier, naar men mij verzekerde en naar in het rapport zou zijn vastgelegd, sprake van nonchalance der met den aanleg Min de electrische installa tie belaste ingenieurs. Er werd reeds' melding gemaakt van het besluit om dc Koloniale Tententoonstelling te Vincennes met ingang van 15 Nocember te doen eindigen. Thans meldt Havas nog, dat det desbe treffende mededeeling van den Franschen minister van Koloniën de mogelijkheid openlaat, om bij gunstig weer de tentoon stelling eerst op 1 December a.s. te slui ten. Het volgend jaar zal de Fransche re geering de tentoonstelling in geen geval heropenen. UIT DE MT^\ALINDUSTRIE. Tn verband met den uitslag der schrif telijk gehouden stemmingen over al of niet staken inzake de loonsverlaging in de metaalindustrie te Hengelo hebben de thoofd- en afdeelingsbesturen der werk nemersbonden besloten de staking niet te proclameeren. Van de vijftig procent der leden, die zich over de vraag „al dan niet staken" hadden uitgesproken, verklaarde zich de meerderheid vóór staken, doch het feit, dat een te groot aantal ongeorganiseerden niet ter ver gadering aanwezig was en de houding van een groot aantal ongeorganiseerden niet bekend was, heeft geleid tot boyen genoemd besluit. Omtrent de uitvoering der loonsver laging zullen de werknemersorganisaties zich in verbinding stellen met de werk gevers-. Met ingang van 15 October a.s. zal de werktijd bij Werkspoor te Amsterdam belangrijk verkort worden. Voor het ge heele bedrijf zal de dertig-urige werk week worden ingevoerd. Reeds geruimen tijd geleden is aan ongeveer 250 arbei ders met ingang van dien-zelfden datum ontslag aangezegd. In verschillende andere metaalbe drijven te Amsterdam, o.a. bij de meeste soheepsbouwondernemingen, wordt de werktijd verminderd tot 44 uur per week. TUINBOUW TE OSS. Uitbreidingsmogelijkheden. Sedert een jaar ongeveer is te Oss ge vestigd een inrichting voor het conser- veeren van groenten, de N.V. Zwanen- bergs Fabrieken. De bedrijfsresultaten zijn van dien aard, dat de directie uit breiding overweegt. In verband hiermede is in het ge meentehuis van Oss een vergadering ge houden, waar behalve het gemeentebe stuur van Oss aanwezig waren vertegen woordigers van de gemeenten Ra ven- stein, Geffen, Megen, Heesch, Herpen, Lith, Lithoyen, Nuland, Oen c.a. en Reek. De heer S. van Zwanenberg, lid van de directie der genoemde fabriek, hield een rede, waarin hij er op wees, dat de tuinbouw in Oss en omgeving niet op een dergelijke schaal wordt uitgeoefend, dat de fabriek de groenten uit hare onmiddellijke omgeving kan betrekken. De firma is genoodzaakt elders de noo- dige voorraden op te koopen. In de huidige omstandigheden zeide spr. verdient daarom het vraagstuk van den tuinbouw voor Oss en omstre ken bijzondere aandacht. Volgens mededeeling van deskundigen zouden vele gronden in deze streek zeer geschikt zijn of althans met deskundige bemesting zonder groote kosten geschikt te maken zijn voor de teelt van grove groenten. Daar deze aangelegenheid voor Oss en omliggende gemeenten van belang is wegens werkloosheid die ondertus- schen nog grooter dreigt, te worden is men overeen gekomen, al het mogelijke te doen om den tuinbouw te bevorderen. GELUIDDEMPENDE WEGEN TE AMSTERDAM. B. en W. vragen vijf millioen. B en W. van Amsterdam stellen den raad voor hen uit te noodigen voort te gaan met het jaarlijks doen van voorstel len tot het van geluiddempende wegbe- dekkingen voorzien van straten en pleinen, binnen de grenzen van de telken jare daar voor door den Raad te hunner beschikking te stellen bedragen, en wel tot een gezamen lijke som van ten hoogste 5.000 000 boven de voor de uitvoering van dergelijke werken bestemde som van 10.000.000, bedoeld in het raadsbesluit van 29 November 1923. Tweede Kamerlid Severijn neemt ontslag. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een schrijven van dr. J Severijn, houdende me dedeeling, dat hij in verband met zijn be noeming tot het hoogleeraarsambt te Utrecht op 20 October a.s. zal ophouden lid der Kamer te zijn en als zoodanig be dankt. WAARHEEN MET HET NEDERL. VARKENSVLEESCH? Het invoer-maximum dat FnaDkrijk heeft vastgesteld voor varkensvleesch is zooals gemeld voor ons land thans reeds bereikt. Toch was de export uit Nederland deze week kleiner dan de vorige week, n.l. 2500 stuks tegen 3759 stuks. Aan de Fransche grens staan op het oogenblik vrij groote hoeveelheden Mirkens, die niet geëxpoi- teerd mogen worden. Mr. dr. H. van Deth, verbonden aan de Nederlandsche bacon- controle, wien wij zijn meening over deze zaak vroegen, zeide ons dat men vermoe delijk zal trachten deze varkens in België te plaatsen zoo dit niet gelukt zullen zij weer naar Nederland terug moeten gaan. Wat verder te nemn maatregelen be treft deelde de heer Van Deth ons nog me de, dat de heer Mansholt, chef der afdee- ling export van het dep. van Buitenland- sche Zaken reeds besprekingen voert met den Nederlandschen landbouwconsulent te Parijs, dr. ir. Sevenster. die echter tot nog toe weinig resultaat hebben opgeleverd. In verband met de dnling van het En- gelsche pond gaat de export naar Enge land ook achteruit. In de laatste week toch zijn de baconprijzen 3 k 4 shilling ge daald. De Duitsche invoerrechten op varkens vleesch zijn zoo hoog, dat dit land geen exportmogelijkheden oplevert. „Tel." MGR. W. H. NOLENS Z.G. Nog een herinnering. Het is al een paar jaren geleden en het gebeurde te Genève. Een Hollandsche echtpaar, daar woon achtig was op een Zondag met zijn zoon tje naar de Hoogmis geweest. Voor ze huiswaarts keerden, zetten ze zich even neer op het terras van een café Terwijl ze daar zaten kwam langzaam een heer aangewandeld, aan zijn kleeding kenbaar als een Hollandsch geestelijke. „Jan", zei vader tot den kleine, „daar is een Hollandsche pastoor. Ga hem eens goeden dag zeggen." Jtintje bedacht zich geen oogenblik. Hij liep naar den eenzamen heer toe. Met zijn linkerhand trok hij zijn matrozenmuts af en terwijd hij de rechter vol vertrouwen omhoog stak zöi hij: ,J>.g, meneer pas toor". De aangesprokene was natuurlijk wel eenigszins verrast bij deze zoo onver wachte begroeting, maar aanvaardde het toegestoken handje onmiddellijk. Binnen weinige, oogenblikken waren de twee in een druk gesprek. Het duurde zoolang, dat mevrouw tot haar echtgenoot zeide: „Maar ga toch eens kijken. Wie weet wat de bengel daar allemaal staat te ver tellen." Ja, diit vond mijnheer toch ook en hij stond op. En toen zag mevrouw dat haar man voor den „Hollandschen pastoor" diep den 'hoed afnam en er nog een diepe bui ging bij maakte. Öp een wenk kwam ze zich bij het drie tal voegen en werd daar voorgesteld aan.. Mgr Nolens. ,,'n Aardig ventje, mevrouw", zei Mon seigneur. Maar mevrouw wistdaar zoo gauw niet op te antwoorden. „Kom", zei toen Mgr Nolens, .ik heb vandaan tijd genop"-. 't Ts Zondag. Mag ik met jullie opwandelen V' En 7,oo geschiedde. Het viertal vnndelde de Route de Fernex op, terwijl dr. Nolens met vee] belangstelling informeerde naar de levensomstandigheden zijner landge- u oo ten. Voor het huis van den Hollander geko men, noodigde mevrouw Monseigneur uit binnen te komen en wat uit te rusten. „Neen, mevrouw hoe gaarne ook. Ik mag dat niet doen. Ik kom in Genève ner gens, hoeveel malen ik ook gevmagd wordt. En dat zal mevrouwtje wel begrij pen In die gezelschappen is kwalijk nlaals voor 'n Hollandschen pastoor. Maar Zondag zien we elkander weer na de Hoogmis? En Jantje komt mee, niet- Zoo is Monseigneur Nolens meerdere Zondhgen met ziin landeenooten na de Hoogmis opgewandeld. Maar, hoe de zon ook den witten Route de Fernex blakerde en hoe stoffig deze was, geen enkele maal heeft Mgr. een voet over hun dorpel ge zet om ook maar even uit te rusten. „Tijd." R.K. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem. V/oensdag 21 October a.s. vindt te Delft in de Stads-Doelen de jaarvergadering plaats van den HK Middenstandsbond in het bisdom Haarlem Behalve het financieel jaarverslag 1930 en de begrooting voor 1932, zoomede de aanwijzing van commissies en dergelijken is er aan de orde de verkiezing van één lid van den Middenstandsraad, op grond van het thans gewijzigde Erkenningsbe- sluit. Het hoofdbestuur stelt hiervoor candi- daat den bondsvoorzitter, die reeds vele jaren in den Middenstandszaad zitting heeft. Bij de ter behandeling voorgelegde voor stellen is er een van het hoofdbestuur, dat beoogt bij alle verkiezingen voor het hoofd bestuur een dubbeltal Candida ten te steClen. Van de afd, Gouda is er een voorstel tot het invoeren van een zekeren wachttijd voor degenen, die zich voor het lidmaat schap aanmelden. Rotterdam heeft wenschen ten aanzien van de financieele verhouding tot de lan delijke organisatie, en met betrekking tot het kiesrecht voor de Kamers» van Koop handel De afd. Beverwijk vraagt actie voor een mildere toepassing van de arbeidswet; voorts wenscht deze afdeeling een uit spraak omtrent het standpunt der kath. middenstandsorganisatie tegenover het af- be talingsstelsel. Van de afd. Amsterdam is ©en voorst-el =55= 9576 om door een oommissie te laten onderzoe ken, op welke wijze het kortingstelsel kan worden bestreden. 's Avonds na de vergadering vindt een gemeenschappelijke maaltijd plaats in de Doelen, en daarna te half 9 een feestavond met gevarieerd programma, welke door de a-fdi. Delft wordt aangeboden. De voormalige Duitsche keizer heeft een bezoek gebracht aan de tentoon stelling van Egyptische en Voor-Aziatische Kunst. B. en W. van Heemstede stellen voor, om naast de sportvelden aan den Meerweg een nieuwe jichtbaven aan te leggen. De kosten worden op 35.700 gulden geraamd. Vrijdag zal te Rotterdam in de Diergaarde worden geopend de Nationale Tentoonstelling op het gebied van het hotel-, café-, restaurant- en slijtersbedrijf, welke Min 1625 October wordt gehouden. Tegen 4 studenten te Delft is proces-verbaal opgemaakt, omdat zij de colleges volgden zonder door den rector- magnificus te zijn ingeschreven. De Koningin heeft een belangrijk bedrag beschikbaar gesteld aan den Ned. Bond in Duitschland ten behoeve van be hoeftige kinderen in Duitschland. SASSENHEIM. R.K. BOND VAN KOFFIEHUIS- EN RESTAURANTHOUDERS. Het koperen jubileum der afd. Sassenheim. Het koperen jubileum van de afd. Sassen heim van den R.K. Bond van Koffiehuis- en Restauranthouders is gisteren op luisterrijke wijze herdacht. Des morgens werd voor de overledene en levende leden in de parochie kerk te Sassenheim een H. Mis opgedragen. Des middags had een zeer druk bezochte receptie plaats, waar vele handelszaken en particulieren van hun belangstelling blijk ga ven. Des avonds werd in de versierde zaal van Hotel „Het Bruine Paard" een prachtig ge slaagde feestavond gegeven. De voorzitter der feestcommissie, sprak een welkomstlied, waarna gezamelijk het lied „Roomsche Blijdschap" werd gezongen. De voorziter der afd., de heer C. y. Velzen, sprak hierna de genoodigden toe. Hij verheug de zich over de groote opkomst; welk een verschil bij de oprichtingsvergadering. 12 jaar geleden! Spr. verwelkomde een hoofd bestuurslid van den Nat. Bond en het oud bestuurslid, den heer Sneeboer uit Schoten. Spr. herdacht ook de overleden leden. Over het feest van heden sprekend, bracht de voorzitter alle lof en hulde aan den heer Teernstra, vooral ook voor de uitgave van het prachtige jubileum-album. Er is alle reden om feest te vieren; de Bond verkeert, na velerlei wederwaardighe den, in bloeienden toestand. Spr. besloot zijn toespraak met alle genoodigden een recht prettigen avond toe te wenschen. De heer Teernstra huldigde namens de af deeling den voorzitter voor .zijn vele werken. Wanneer de voorzitter er niet geweest was, zou de afdeeling er niet meer geweest zijn. Toen de afdeeling geen kas had, heeft de voorzitter de eer der afd. gered, door uit eigen portemonnaie de bondscontributie te betalen. Spr. bood den voorzitter een zilveren aschbak aan en aan diens echtgenoote een bouquet bloemen. Ook tot den secretaris, den heer Turkenburg, en tot het bestuurslid, den heer v. d .Voorst richtte spr. waardeereqde woor den onder aanbieding van eenige geschenken. De afdeelingsvoorzitter, de heer Van Vel zen verwelkomde vervolgens den Pastoor en de beide kapelaans, die intusschen ter verga dering waren gekomen. De heer Turkenburg droeg daarna met en kele gelukwentchende woorden het vaandel aan de vereeniging over. De geestelijk adviseur, de weleerw. heer Velthuyse, wijdde het vaandel en sprak een enkel toelichtend woord op de beteekenis van liet vaandel. De symboliek van het vaandel wijst de leden op de eeuwigheid; op den weg daarheen moeten de leden zich stellen onder bescherming van St. Petrus. Spr. hoort het St. Petrus, hier zeggen: „Weest matig en waakt", wat niet alleen de leden in hun per soonlijk leven aangaat, maar vooral betreft 'het beheer van de cafés en restaurants. Spr. Spr. heeft staan kijken van het respect dat deze organisatie dezer dagen heeft ondervon den; de organisatie heeft dat respect afge dwongen door haar moedige actie. Na deze plechtigheid werd begonnen met de afwikkeling van hef komisch gedeelte van den avond. Een soort caberet, waarin won derlijke toeren van lenigheid afwisselden met grappen van den humorist of vroolijke muziek van de Dickson Band. Het programma heeft de gasten ten zeerste voldaan; er is echt van dezen feestavond genoten. Gemeenteraad.. Gistermiddag om 3 uur kwam de Raad dezer gemeente in spoedeischende Openbare Vergadering bijeen. In de eerste plaats was aan de orde de beëediging van den heer Speelman als herkozen raadslid, die verhin derd was de vorige zitting bij te wonen. Ver der werd een steunregeling ontworpen voor werkloozen waarover we in ons volgend num mer verschillende bijzonderheden hopen mede te deelen. Ten slotte werd de aankoop bespro- j ken van een strook grond langs de Menne- weg ter verbreeding. NIEUW VENNEP. Auto door een trein gegrepen. Een vrachtauto van de beurtschippers Gebr. M. en C. van Staveren te Nieuw-Vennep, is aan den Leimuiderdijk door den trein gegre pen. De bestuurder kon de spoorbaan, die op deze plaats een bocht maakt, wegens den zwaren nevel niet overzien. De auto, een met benzine geladen vrachtwagen, werd van voren gegrepen, de bestuurder werd uit de cabine geslingerd. De auto, die totaal vernield werd, werd over hem heen geworpen. De toestand van den bestuurder, F, van der Made Gzn. te Nieuw-Vennep, is levensgevaarlijk, OEGSTGEEST. Heling. Eenigen tijd geleden is ingebroken .in een villa te Bergen, waarbij zilverwerk werd ontvreemd. Dit gestolen zilverwerk is thans opgedolven uit den grond bij een be woner dezer gemeente. De politie alhier heeft enkele personen gearresteerd ver dacht van heling. In het belang van het- politie-onderzoek werd ons verzocht, geen verdere bijzonderheden te melden. NOORDWIJK. Hanze. Gisterenavond verga-derde de Hanze in het Juvenaatsgebouw, waarbij de opkomst zeer goed was. De voorzitter, de heer H. v. d. Werf, opende deze bijeen komst met den chr. groet en een woord van welkom tot allen, in het bijzonder tot don geestelijken adviseur, Kap. Meijnders. Gaarne wilde hij in zijn openingswoord even naar voren brengen de groote activi teit van den secretaris, den heer v. Bour- gondiën, die kans. heeft gezien een 12-tai nieuwe leden aan te werven, wat met ap plaus door de vergadering wordt begroec. Een brochure van Philips over de waarde eener goede verlichting van de etalage s wordt aan de aanwezigen verstrekt, terwijl een schrijven van den Ned Middenstands bond over de actie tegen het cadeau-stel sel voor kennisgeving wordt aangenomen. Nog was ingekomen de beschrijvingsbrief van de Centrale Raadsvergadering welke gehouden zal worden op 21 October te Delft, ter gelegenheid van het 25-jarig be staan dier afdeeling. Na behandeling der agendapunten wekte de voorzitter allen op deze vergadering bij te wonen, waarvoor staande de vergadering zioh een 12-tal le den opgaven. Hierna had de installatie van de nieuwe leden door den geest. adv. plaats. Z.eerw. bracht hierbij allereerst hulde aan den secretaris voor diens propa gandistisch werken voor de goede zaak. Hij verwachtte van de nieuw toegetreoen leden, dat zij tot de overtuiging zullen ko men, dat de stap thans d-oor hen gedaan in hun eigen belang is, want middenstan ders moeten niet alleen zijn concurrenten, doch moeten door gemeenschappelijk over leg trachten hun bestaan te verzekeren en te verbeteren. Z.eerw. wees er op, dat van de Hanze in zijn geheel een groote invloed uitgaat-, welke door een echt christelijke samenwerking vele voordeelen zal voort brengen. Tevens deelde zijneerw. nog me de ,dat op 28 October te 7 uur een H. Mis voor de leden zal worden opgedragen, hij verwachtte, dat niet alleen allen hierbij zouden tegenwoordig zijn, doch dat ook allen aan de Algemeene H. Communie zou den deelnemen. Tot afgevaardigde naar de Centrale Raadsvergadering werd gekozen de heer C. G. J. Alkemade Snr. Bij de be spreking over de St. Nicolaas-reclame, waarover het bestuur in beginsel ree.Is besloten had, ook dit jaar deze reclame te organiseeren, verklaarde de vergadering zich hiermede accoord. Besloten werd om de plaatselijke Chr. Middenstandsvereem- gi-ng en de Winkeliersvereniging uit te noodigen om ook aan deze reclame deel te nemen. In de commissie voor het organi- seeren dezer reclame worden benoemd de heeren V. Ph. Braun, C. v. Gerwen, P. v. Dam en Th. Overmeer. In korte trekken werd de Winkel-sluitings-wet besproken; nadere gegevens zullen hierover nog- wor den afgewacht, welke nadien met direct*» b e langh ebben den zullen worden besproken Inzake levering aan de Gemeente, waar voor kort geleden oproep is gedaan aan diegenen, die hiervoor in aanmerking wen schen te komen, maakte de heer Braun de opmerking, dat dit ondervangen kan wor den door een opgaaf te doen van alle Han- ze-leden, met vermelding welke branche zij hebben. Meerderen gingen hiermede niet accoord en vonden opgaaf ieder voor zich beter. Na bespreking werd besloten, dar. ieder individueel deze opgaaf aan de Ge meente kan verstrekken, doch daarnaast ook de Hanze van al haar leden de gege vens aan de Gemeente zal verstrekken op een gezamenlijke lijst. Opgaven voor deze lijst kunnen bij den secretaris worden inge diend tot 1 November a.s.; tevens zal deze lijst aan andere Rekenplichtige instellingen worden toegezonden. Na een korte rondvraag deelde de voor zitter mede, dat hij door omstandigheden zich genoodzaakt zag te bedanken a.s voorzitter. Hij dankte voor de goede saa.ni- hoorigheid en de bijzander prettige wijze, waarop hij steeds aller medewerking had ondervonden en hoewel hij noode vertrok als voorzitter, was het hem toch aangenaam, dat het vereenigingsleven in de Hanze „Excelsior" ging. Hierna volgde sluiting met den chr. groet. TER AAR. Te water. Gistermiddag geraakte de heer Jac. T, door te struikelen over een touw waaraan een roeiboot was vastgelegd, in het Aarkanaal Spoedig snelde de heer Kr. te hulp, en wist hem uit zijn benarde positie te bevrijden. N00RDWIJKERH0UT. Verloting. De verloting van de mu ziekvereniging St. Jeanne d-'Ar.c, die aan vankelijk op 14 Oct. was bepaald, is we gens notarieele werkzaamheden uitgesteld tot 20 Oct. '31. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend s avonds van 7.30—8.30 uur. Woensdag, Dioc. Ver. van R. K. Bijz. On derwijzers, „Den Burcht", 6.30 uur. Woensdag, de Hanze, Jacobazaal van „Den Burcht, 8.30 uur. Woensdag. R. K. Tooneelclub M.E.S.A., re petitie, 8.15 uur. Woensdag. Eigen Huis P. K. Vervolg uit eenzetting „Rerurn Novarum", 8.30 uur. Donderdag. Ver. tot Bev. Belangen van Slechthoorenden, Leidsche Volks huis. 8 uur. Maandag, Feestavond Maria Congregatie, Concertzaal „Concordia", 8 uur. Maandag, Leidsche Kunstkring voor Allen, eerste concert Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. Dc avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 t-ot en met Zondag 18 Oct. a.s. waargeno men door apotheek: P. du Croix, Rapen burg 9, telef. 807. N. Z. H. T. M. Driemaandelijksche conferentie. Dinsdagmiddag, 13 October j.l. hield de Directie in de veigaderzaal van het hoofd kantoor der N. Z. H. T. M. aan de Leid- schevaart te Haarlem de gebruikelijke, drie maandelijksche conferentie met de Vakor ganisaties. Ons beperkende tot de meest belangrijke onderwerpen kwam het eeist aan de orde het verzoek van het personeel om over te gaan bot de afschaffing van den carenzdag uit overweging, dat ondanks de invoering daarvan na een aanvankelijken teruggang in het aantal ziektegevallen ge durende 1927 en 1928, dit aantal thans we derom grooter was geworden en zelfs hoo- ger dan vóór de invoering van den carenz dag. De Directeur wees erop, dat over het verloopen gedeelte van 1931 eene daling van pl.m. 15 pet. had plaats gehad verge leken met hetzelfde tijdvak van 1930; ove rigens de gemiddelde cijfers beschouwende, is er eveneens een daling merkbaar, hoewel een zeer geringe. Eerder zoude de vraag gewettigd zijn, of het bij N. Z. H. bestaan de oarenzsysteem 1 carenzdag bij het 3e en elk volgend ziektegeval in eenig kalen derjaar wel afdoend genoeg is. De Directeur betreurt het met de Vak organisaties, dat bij het carenzsysteem de goeden om de kwaden moeten lijden, doch zoolang het aantal ziektegevallen zoo be langrijk blijft en geen ander remsysteera bij N. Z. H. bestaat, moet het bestaande gehandhaafd blijven. Bij de behandeling van het verzoek, om alvorens tot strafoplegging over te gaan eerst te hooren de(n) getuige(n), wanneer het betrokken personeellid zulks wenscht, bleek, dat zich een dergelijk geval wel had voorgedaan, doch dat in dat geval geen straf was opgelegd. De Directeur verklaar de, dat hij het in beginsel wenschelijk acht dergelijke getuigen te hooren voor het ge val werkelijk straf wordt opgelegd. De Directeur deelue mede, dat na on derzoek op de aangegeven standplaats was gebleken, dat de door de vokargonisatie te berde gebrachte beperkte verleening van verlof in d.en vacantietijd een gevolg was geweest van het toevallig groote aantal ziektegevallen in die periode. Langdurige gedachtenwisseling hai plaats over de inkomsten van en de daar mee in verband houdende steunverleening aan de z.g.n. hulppersoneelleden, waarbij de Directie een uitvoerige uiteenzetting gaf van de besprekingen, die te dezer zake met de Gemeentelijke autoriteiten waren gehou den. Besloten werd, dat de vokorganisaties aan de hand van de door de Directie ge dane mededeelingen een nader onderzoek zullen instellen en den uitslag daarvan zullen berichten. De gemeente Leiden heeft in het begin van dit jaar het rijdend personeel ter standplaats Hillegom voor de laatste 3 ja ren in de forensenbelasting aangeslagen. Waar dergelijke verzoeken om terugbeta ling door de Maatschappij indertijd ten op zichte van andere standplaatsen was afge wezen, kon de Directie hoezeer de/.e aanslagen in de gegeven omstandigheden betreurende thans geen uitzondering maken ten aanzien van de Hillegommers. De Directie verklaarde, dat het perso neel ter standplaats Hillegom, dat na eiec- trificatie van de lijn LeidenHeemstede vermoedelijk gedeeltelijk naar Haarlem en gedeeltelijk naar Leiden overgeplaatst zal worden, in den loop van 1932 te kennen kan geven, aan welke der laatstgenoemde plaatsen het de voorkeur geeft; zooveel doenlijk zal dan met den geuiten wensch rekening worden gehouden. DE TOEPASSING VAN DE ZONDAGS- WET. Het door ons reeds uitgesproken ver moeden, dat B. en W. aan de Zondagswet een milder toepassing zullen geven wordt bevestigd. Binnenkort zullen 's Zondags middags bioscoopvoorstellingen, concerten e.d. in café's geoorloofd zijn, terwijl het ook wat tot nu toe verboden was ge oorloofd zal zijn, 's Zondagsmorgens op de terrassen vóór café's plaats te nemen. Gistermiddag was men in de bakkerij van „de Vooruit" bezig met het sloopen van een oven. Bij die werkzaamheden is de 45- jarie opperman M. W. V. met den rechter voet onder den ovenplaat van 500 K.G te rechtgekomen. waardoor zijn enkel brak. Door een dokter van den E.H.D. werd de man naar het Diaconessenhuis vervoerd.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2