3)e £eicbcli^0oii^omt 23ste Jaargang WOENSDAG 14 OCTOBER 1931 No. 7026 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent pei weet f 2^>0 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per port f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia roor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. BEDRIJFSORGANISATIE. Wat onzerzijds reeds gepoogd werd. Nu minister Versohuurs wetsontwerp in zake de Bedrijfsorganisatie onderweg ie naar de Sbaten-Generaal, moge herinnerd aan het feit, dat men 't van katholieke zijde in het verleden niet bij woorden heeft gelaten op dit gebied, maar reeds een poginig heeft gedaan om langs parti culieren weg tot bedrijfsorganisatie te ko men. Dilt was al vlak na den oorlog, in 1919. Bereids toen oordeelde men onder ons, dat er woorden genoeg gewisseld waren en het op daden moest aankomen. Dit leidde tot de oprichting van een „R, K. Centralen Raad van Bedrijven1", zijnde dit het vereenigingspunt der over het ganeche land te stichten Bedrijfsna- den. Hoewel hiervan niet veel, beter gezegd: niets is terecht gekomen, mag er toch wel eens aan herinnerd wroden. „Men reken dJ uitslag niet, maar tel' het doel alleen". En dit doel was zoo juist, dat het nu de verwezenlijking steeds nader komt. Men stelde zich een Bedrijfsraad voor als een instituut, gevormd door de B. K. vakvereenigingen in een bepaald bedrijf, welke vakvereenigingen moesten zijn aan gesloten bij: het Bureau van hetR. K. Verbond van Werkgevers vakvereenigin gen, het Nationaal Hanzebureau, het Bu reau van den Nederlandschen Boeren bond of het Bureau voor de B. K. Vakor ganisatie. In eiken Bedrijfsraad zouden zitting hebben vier afgevaardigden aan werkge vers- en vier afgevaardigden aan werkne merszijde. Zoo'n raad kon zioh toevoegen een voorzitter, een secretaris, een econo misch of rechtskundig adviseur benevens andere leden met ad vise eren de Stem. Die verschillende Bedrijsfsraden zouden dan vormen den Centralen Raad, omvat tend alzoo het geheele bedrijfsleven in al zijn schakeeringen en ten doel hebbend: de bevordering van den socialen vrede tusschen de verschillende standen en klas sen der samenleving. Middelen tot bereiking van dit doel zouden zijn: het totstandbrengen in alle bedrijven van collectieve arbeidsovereen komsten; de bevordering van prijsregelin gen voor diensten en goederen, waarbij een billijke winst en rente benevens goede arbeidsvoorwaarden gewaarborgd worden en de afnemers derhalve prijzen betalen, die redelijkerwijze gevraagd kunnen wor den; voorts het verleenen van bemiddeling ter voorkoming en oplossing van strijd tus schen verschillende sociale groepen. Dat was allemaal voorwaar geen klei nigheid! En toch zou nog weinig of niets bereikt worden, indien men zich bepaalde tot het katholieke deel der samenleving. Neen, gansch de maatschappij moest aan het werk deelnemen, wilde men practisohe resultaten kunnen boeken. Vandaar dat mede tot taak voor dien Centralen Raad gedacht werd: het bevor deren van het tot stand komen der soort gelijke organisaties, met eenzelfde doel en dezelfde middelen, voor de niet-katho- ke groepen der bevolking. En wijl men toch aan 't plannen bera men was, werd het streven ook gericht op de vormang van een internationaal insti tuut van gelijke strekking. Natuurlijk stelde men zich niet voor wat juist gebleken is dat een en ander in a.fzienba.ren tijd tot stand zou komen, maar wel werd tot onmiddellijk doel ge steld: alle pogingen aan te wenden om te bevorderen, dat het bedrijfsleven pu bliekrechtelijk wordt georganiseerd, m. a w. dat door wetten zou worden geregeld de publiekrechtelijke bevoegdheid dezer Bed rijf sorganisatie. Dit is nu op komst, zij het dan dat niet kan worden voortgebouwd op wat men on zerzijds in 1919 beraamde, doch de organi satie nog van meet af moet geschieden wat mogelijk ook beter is. We leven immers zoo snel, dat het wel 't best kan wezen, nu iets te stichten dat zich frisch bij de heerschende denkbeelden aansluit. Aan de vooruitziende mannen van 1919 komt intusschen stellig de eer toe, de eer ste schreden te hebben gezet op het pad, waarop we nu verder zullen schrijden. In dit verband moge nog in wat meer bijzonderheden worden nagegaan, hoe zij zich de werkwijze hunner organisaties voorstelden. Wie weet, wat we daar nog van zullen beleven. De Centrale Raad met de oprichting waarvan indertijd werd begonnen, hoewel hij eigenlijk het sluitstuk behoort te zijn, zoodat het t-oen feitelijk meer een organi satie-comité was die uiteindelijke Raad dan zou worden bestuurd door een college van dertien personen, waarvan twee zou den worden aangewezen door het bestuur aan het R. K. Verbond van Werkgevers- i vereenigingen, twee voor het centraal be stuur der Federatie van Middenstanders in Nederland, twee door het bestuur van den Nederlandschen Boerenbond en zes door het Bureau voor de R. K. Vakorgani satie. Voorts zou één lid, tevens voorzit ter van den Centralen Raad, worden aangewezen door dezen Raad zelf. Eenmaal per jaar zouden alle Bedrijfs- raden in congres bijeenkomen, aan welke samenkomst ook zouden kunnen deelne men de buitengewone leden, als hoedanig echter slechts zouden worden erkend de besturen van meergemelde landelijke or ganisaties benevens van de Katholieke Sociale Actie, toen nog in volle kracht werkend. (Hier zij de onderstelling geuit, dat heel het mooie plan wel in den boezem der K. S. A. zal ontstaan zijn). Als communicatiemiddel was een orgaan gedacht, geleid door het bestuur en een technische redactie. Natuurlijk zou er een geestelijk advi seur wezen, aan te wijzen door Z. H. Exc. den Aartsbisschop. Wat de financiën betreft, per Bedrijfs raad zou contributie worden geheven en niet zoo'n klein beetje ook: minstens 100 per jaar. Een zoo grootsche organisatie zou trouwens heel wat geld noodig hebben. Helaas, 't. is er niet van gekomen. De ongunst der tijden en het al te nieuwe van het denkbeeld hebben de verwezenlijking in den weg gestaan. Maar nu zal 't er toch van komen, in welken vorm dan ook. Het komende wets ontwerp zal ons dit openbaren. Best mogelijk, dat dit ontwerp slechts langzaam zal vorderen op den parlemen tairen weg, maar eens wordt het stellig wet. En dan,zal men van roode zijde weer hooren, zooak daar de gewoonte is: „dat hebben wij gedaan" wat de goe-gemeen- te, overbluft door het reclame-gedoege- looven zal. Maar wij. weten dan beter en zullen dit luide kunnen verkondigen, want men ziet: reeds in 1919 werd door de katholieken het nut van Bedrijfsorganisatie ingezien en een poging tot formeering daarvan ge daan. Laten we dit onthouden. AJO. TWEEDE KAMER Nieuwe leden. Uitkeerin- gen aan mobilisatie-slacht offers. Als nieuwe leden werden gisteren ge ïnstalleerd de heeren J. ter Laan (S.D.) en J. H. Maenen (R.K.). Besloten wordt het nieuwe ontwerp La ger onderwijswet te verzenden naar een commissie van voorbereiding, waarin be noemd worden mej. Westerman, en de hee ren Ketelaar, K. ter Laan, van Wijnbergen, Beumer, Suring en .Tilanus. De heer W ij n k o o p (comm.) vraagt ver lof te mogen interpelleeren over de politie ke verhouding van Nederland tot Frank rijk naar aanleiding van menigvuldige po litieke bezoeken hier en in Indië. Op dit verzoek zal Woensdag worden beslist. Op voorstel van den voorzitter trékt de heer van der Waerden (S.D.) zijn verzoek tot interpellatie over de uitgifte van Zuid er zee-gronden in, daar de kwestie behandeld zal worden bij de begrooting van het Zuiderzeefonds. Het wetsontwerp in zake voorbehoud van de bevoegdheid tot toetreding bot het ont- werp-verdrag betreffende de aanduiding van het gewicht op groote stukken, ver voerd per schip, wordt na eeniige opmer kingen aangenomen z. h. s. Voornaamste punt van de agenda was: de wettelijke regeling in zake het verlee nen van uitkeeringen aan de mobilisatie- slachtoffers. Deze wettelijke regeling om vat twee ontwerpen, één waarbij aan de tot nu toe verleende uitkeeringen een wette lijke basis wordt verleend (hun beloop wordt vastgesteld bij algemeenen maatre gel) en waarin het begrip mobilisatie- slachtoffers wordt vastgelegd en eenigszins uitgebreid, en één dat strekt om de Defen- siebegrooting 1931 in verband 'hiermede te verhoogen met twee ton. Er is veel over gepraat. De laatste spreker van dezen middag was de heer Schaepman (R.K.), d:e liever gezien had, dat de mate van invali diteit in plaats van de maatschappelijke gesteldheid tot grondslag van het ontwerp ware genomen. Voorts bleek hij een voor stander van ©en imperatief voorschrift tot uitkeering, in plaats van ©en facultatief, zooals het ontwerp geeft. Ook vroeg hij een beroepsinstantie. Dit nummer bestaat uit vier bladen GEMASKERDE BANDIETEN- OVERVAL IN AMSTERDAM. BANKROOVERS SLAAN HUN SLAG EN ONTKOMEN. De buit slechts even ƒ200. Men meldt ons uit Amsterdam: Amsterdam heeft thans ook zijn gemas kerde bandieten, die gewapend met revol vers, een inval doen in een bank, de be dienden in bedwang houden met hun vuurwapens en het g«A\ uit de brandkast nemen, om daarna, vóór dat de politie kan ngrijpen, met een auto snel weg te rijden. Hoe de overval geschiedde. Tegen vier uur gistermiddag zijn drie mannen met zwarte maskers voor het kan toor binnengekomen van de Bank-Associa tie op den hoek van den Koninginneweg en Amstelveenscheweg. Voor de ontstelde bedienden begrepen wat er gebeurde, wa ren drie revolvers op hun gericht, werd de deur naast de loketten geopend en wtv- ren de gemaskerden in de lokaliteit van de Bank. Toen werd gecommandeerd: Geef op geldVlug een beetjeEen van de drie liep vlug door het kantoor naar het privékantoor, waar de directeur van het bijkantoor aanwezig was en wioar ook de brandkast staat. De zware deur van de kast, die half geopend was, werd verder opengeduwd, en in een geldtrommel werd een greep gedaan. Een hand met binkpa pier verdween in de zak van een der ban dieten. Deze keerde toen naar zijn kame raden terug. Ongewoon alarm. Op het oogenblik, dat hij zich omdrani- de nam de directeur van het bijkantoor, de heer Van den Berg, een zware aschbak, die op tafel stond en wierp die door de ruiten van zijn kantoor naar buiten. Hij deed dit om de aii-ndacht van het publiek te trekken. Een van de bedienden heeft nog, toen de bandieten in allerijl vertrok ken, den moed gehad een der kerels beet te pakken. Deze rukte zich echter los en sprong toen als laatste in een auto, die snel langs den Koninginneweg verdween. Een geringe buit Dit drama had zich in minder dan vijf minuten afgespeeld. Uit een nader inge steld onderzoek is gebleken, dat de greep in de brandkast voor de roovers» geen goede is geweest. Zij hebben een aantal vreemde bankbiljetten van lige waarde meegenomen. Het was Fransch, Duitsch, Zwitsersch en Belgisch geld ter waarde van ongeveer tweehonderd gulden. In de brandkast llig een zeer groot be drag aan Nederlandsche bankbiljetten. Het politie-onderzoek. De politie heeft een nauwkeurig onder zoek ingesteld, maar zij heeft weinig ge gevens. De bankbedienden kunnen geen of een heel vaag signalement geven. Het ge baat van de mannen hebben ze niet ge zien. Alleen is het nummer van de auto, dat vermoedelijk een Chevrolet is, opgeno men. Het was 15115. Dit nummer kan ook niet helpen tot opsporing van de daders, want het is valsoh. Het behoort aan een wagen buiten Amsterdam en de eigenaar heeft niets uit te staan met dezen roof overval. Door de politie wordt een onder zoek ingesteld in verschillende garages. Gisteravond stonden eenige groepjes men- schen voor het bijkantoor de zaak te be spreken. KATHOLIEKE ONDERWIJZERS- BONDEN. Salariskorting en 45-schaal. De Canisius-Federatie van R. K. Onder wijzersbonden heeft in Hotel Noord-Bra bant te 's-Hert-ogenbosch vergaderd. Alvorens met de behandeling van de agenda dezer vergadering een aanvang te maken sprak de voorzitter enkele woor den van eerbiedige hulde aan de nagedach tenis van Mgr. Nolens z.g. en noodigde de aanwezigen uit een hartelijk gebed te stor ten voor de zielerust van den grooten doo- de. Dit gebed werd door den Zeereerw. ad viseur, rector P. Goorts, voorgebeden, ter wijl de aanwezigen staande mede baden. In zijn openingswoord sprak de voorzit ter, de heer Wijnen, vervolgens over de door de Regeering voorgenomen salaris- korting. Spr. zei, dat wederom de salaris sen der ambtenaren en onderwijzers als sluitpost voor de begrooting gebruikt wer den, dat daardoor wederom een aanslag werd gepleegd op het levenspeil van deze groepen, dat door vroegere kortingen en het wel beloofde doch grootendeels uitge bleven rejres op een te laag niveau werd gebracht. Een krachtige actie, aldus de voorzitter, zal noodzakelijk zijn. Wij zijn geenszins blind voor de nooden onzer hui dige samenleving en wij zullen gaarne, als het noodig is, ons evenredig deel offeren, als dit kan strekken om betere toestanden te scheppen. Wij zijn echter geenszins over tuigd, dat de voorgestelde salariskorting ook maar iets zal bijdragen tot leniging van den nood en allerminst meenen wij, dat hiermede gevraagd wordt ons evenredig deel. Integendeel wij zijn ervan overtuigd, dat deze korting voor ons beteekent een extra-belasting en dat wij reeds jaren lang gedwongen zijn geweest veel meer dan ons evenredig deel bij te dragen. Vervolgens besprak spr. de invoering van de 45-schaal bij de a.s. herziening van de Wet op het L. O. Wanneer ergens dan dieut zeker op dit punt rust voorgeschreven. Een buitenstaander heeft er geen begrip van wat dit beteekent en welke moeilijkheden en nadeelen voor het onderwijs ermede ver bonden zijn. Het materiaal door de Canisiusfederatie ingezameld betreffende de werking van het 48^steLsel geeft ons het recht, de uniforme leerlingenschaal een groot nadeel te noe men voor ons volksonderwijs, die als ze al gemeen werd ingevoerd zoo'n storm zou verwekken, dat ze weer even spoedig zou verdwijnen. Spreker zette uiteen, dat door deze uni forme schaal speciaal de kleine plaatsen en het platteland getroffen worden. One katholiek volksdeel is er in belang rijke mate bij geïnteresseerd. Vandaar dat het van het hoogste belang is, dat dit bij tijds wordt voorgelicht welke belangen op het spel staan en dat de invoering van de uniforme leerlingenschaal, ook ondanks de VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De regeeringsverklaring van het nieuwe Duitsche kabinet (Buitenl. 2e blad). Spanje heeft geen staatsgodsdienst meer. (Buitenl. 2e blad). Het Chineesch-Japansche conflict in de buitengewone zitting van den Volkenbonds raad. (Buitenl. 2e blad). Noodlottige overstrooming in Japan. (Buitenl. Berichten 2e blad). De Spaansche Cortes heeft besloten de Jezuieten uit Spanje uit te wijzen. (Tele grammen). BINNENLAND. Gemaskerde roovers zijn gistermiddag een filiaal van de Bank-Associatie te Am sterdam binnengedrongen. (1ste blad). De Tweede Kamer vergadert (lerte blad) De moeilijkheden bij den export van varkensvleesch. (1ste blad). De poging tot roof te Geldrop. De aan gevallen weduwe overleden. (Laatste Ber.) HET GEHEIM VAN DEN ZWARTEN BOEDDHA. Wij beginnen morgen met een nieuw feuilleton, waarvan de korte inhoud als volgt is: Niet lang geleden vertrokken een Hol lander en een Engelschman naar het myste rieuze binnenland van Britsch-Indië, het land waar geweldige tempels verscholen liggen tusschen oer-wouden en ongenaak bare gebergten, waar de haat tegen den vreemdeling zich hult in een vijandig stil zwijgen en de onbegrepen krachten van het Oosten stil en meedoogenloos hun vernie tigingswerk verrichten. Slechts de Hol lander keerde levend terug, doch hij biuoht den dood met zich mee in den vorm van een zwart Boeddha-beeldje, dat wraak nam. Vóór zijn dood had hij echter gelegen heid zijn wonderlijke ervaringen in een manuscript vast te leggen. mitigaties, die erin worden voorgesteld, een groot nadeel inhoudt voor de opvoe ding en de ontwikkeling onzer Nederland sche jeugd, die ook op het platteland recht heeft op zoo goed mogelijk onderwijs. Met een warm applaus stemde de verga dering met deze woorden in. Na behande ling van enkele huishoudelijke zaken werd een 20-tal ingekomen stukken behandeld. Bij de bespreking van de te voeren actie inzake de salariskorting werd verwegen naar de vergadering van 20 September der Commissie van Samenwerking tusschen de Willibrordus- en de Canisius-Federatie, waarbij besloten werd tot het houden van een congres van alle katholiek georgani seerde onderwijzers van Nederland, waar op tevens een 45-schaal zou worden bespro ken. Getracht zal worden dit oongres te doen plaats hebben in de eerste helft van No vember. CONFERENTIES VOOR NI ET-KATH OLI EKEN. Zooals ook elders worden te Nijmegen conferenties gehouden meer speciaal voor niet-Kutholieken over de Katholieke Kerk door paters Dominicanen. „Ter voorkoming van elk misverstand en tot behoud van eendracht en godsdienstige verdraagzaamheid, die onder de burgers van eenzelfde vaderland en allermeest in dezen woeligen tijd onontbeerlijk is" ver klaren de paters, dht aan hun „optreden elke agressieve bedoeling vreemd is en dat zonder krenking van een ieders overtuiging slechts naar een zakelijke en beredeneer de uiteenzetting zal getracht worden van wat den buitenstaander het meest aan gaande de katholieke kerk interesseeren kan Wat hier door de paters Dominicanen wordt verklaard van hun conferenties voor niet-Katholieken, kan ook gezegd worden van de soortgelijke conferenties van pater Hendriohs S.J. o.a. te Leiden gehouden, en van alle aaider conferenties vocfr niet- Katholieken. Hieraan kan door een zeker soort an dere conferenciers een voorbeeld worden genomen

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1