RECHTZAKEN STADSNIEUWS VRAGENBUS WOENSDAG 14 OCTOBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 11 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Kind overreden en gedood. Gisteravond is het 3-jarig zoontje van den heer G. Gerritzen te Eindhoven onder een kar van de gemeentereiniging geraakt. Het kind is kort daarna overleden. Wielrijder aangereden. Gistermiddag wilde op den Schipluiden- schen weg de 26-jarige- wielrijder G. van der Stap uit Schipluiden een voor hem rij dende autobus passeeren, toen uit de te genovergestelde richting een vrachttiuto passeerde. De chauffeur kon niet tijdig meer stoppen, waardoor van der S. werd overreden. In zorgwekkenden toestand werd hij per politieauto naar het St. Hip- polytusziekenhuis vervoerd, waar hij ter verpleging is opgenomen. Voet afgekneld. Dame bij een botsing zwaar gewond. Gistermiddag ontstond op den hoek v»in den Utrechtschen weg te Amersfoort en de Pieter Bothlaan een aanrijding tus- schen een auto en een motorfiets. Van de duorijdster, mevr. Veldhuis te Amersfoort, werd door knelling tusschen de bumper en de motorfiets de linkervoet boven den en kel afgekneld. De dame is naar het zie kenhuis ,.De Lichtenberg" overgebracht, waar een deel van haar been is geampu teerd. Haar toestand is zorgwekkend. De motorbestuurder bleef ongedeerd. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Oude man gedood. Tengevolge van kolendampvergiftiging is de de 82-jarige D. v. W. te Oud-Beyer- land in zijn woning bewusteloos atnge- troffen. Met een zuurstof toestel is getracht de levensgeesten op te wekken, v. W. is echter overleden. Droevig ongeluk. Gistermorgen in de vroegte "werd bij het emplacemnt-Zuid te Enschede de 31- jarige voerman Vermaas dood gevonden, hangende aan een hek met de handen in het prikkeldraad, dut boven het hek was aangebracht, geklemd. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de ongelukkige, die op het emplacement werkzaam was, bij het klimmen over het hek is uitgegleden, waardoor hij zijn nek heeft gebroken. BRANDEN. Dubbel woonhuis uitgebrand. Bewoners met moeite ge red. Gistermorgen brak brand uit in een dub bel woonhuis, bewoond door de gezinnen Bos en Koenderink, staande nabij de Ka- belfabriek te Haaksbergen. De bewoners lagen nog te bed, met uitzondering van de gezinshoofden, die reeds naar hun werk waren vertrokken. Een viertal kinderen kon met moeite uit het brandende perceel gered worden. Het geheele pand brandde uit. Van de resp. inboedels kon weinig wor den gered. De motorspuit nam nog aun het blus- schingswerk deel, maar vermocht niet veel uit te richten. De schade wordt slechts ten deele door verzekering gedekt. Landbouwstalling afgebrand. Gisteravond zijn in.de Weerd, onder de gemeente Horn, huis, schuur en stallen van den landbouwer J. Hamans afgebrand. De inboedel ging geheel verloren, doch het. vee kon worden gered. Verzekerig dekt de schade. Loodsen uitgebrand. In den afgeloopen nacht om half een werd brand ontdekt in twee houten lood sen staande op het terrein van den scheeps werf „Feyenoord" te Rotterdam. De vlam men sloegen dndelijk fel uit, terwijl ook twee explosies werden vernomen. In de loodsen bevonden zich eenige vaten olie en een aantal werktuigen, benevens opge slagen materiaal. De brandweer wns peodïg met veel mate riaal aanwezig. Ook twee drijvende spui ten werden derwaarts gezonden, doch be hoefden geen dienst te doen. Vlak bij de brandende loodsen stond de stookoliein- richlino', die wel even gevaar heeft geloo- pen. Dit gevaar kon echter door het door tastend optreden van de brandweer spoe dig als geweken worden beschouwd. Met zes stralen water werd het vuur gebluschL De loodsen zijn geheel vernield. HET DRAMA TE WATERINGEN. Nog steeds geen bekentenis. Het is thans ruim een week geleden dat het vreeselijk drama te Wateringen, waar Zondagnacht twee kinden werden ver moord, plaats greep. Nog^ steeds is over dit drama niet het volle licht gekomen, al zijn er reeds scher pe vermoedens geuit. Het is n.l. niet mogelijk geweest tot nu toe de vrouw een verhoor af te nemen om trent dit drama, daar een absoluut rusti ge verpleging in de Raemer-kliniek te Loosduinen noodzakélijk is. HET LIEFDESDRAMA TE AMSTERDAM Toestand der beide getroffenen gunstig. De toestand van den man en de vrouw, die Maandagavond in de St. Willibrordus- straat te Amsterdam door revolverschoten gewond werden, was heden naar omstan digheden gunstig. De vrouw werd door drie, de man door twee kogels getroffen, doch er zijn geen edele deelen geraakt en de kogels konden reeds verwijderd wor den, zoodat men mag aannemen dat de mixn en de vrouw van hun wonden zullen herstellen. De man, die gehuwd is, heeft bekend de schoten te hebben gelost. Ove rigens geven de man en de vrouw elkaar de schuld *in de verwijdering en het af breken van de liefdesbetrekkingen tus schen hen. Op den revolver is nog één ko gel gevondendaar er een magazijn voor zes was, staat 't dus vast, dat er inderdaad vijf kogels 'afgeschoten zijn. 'N TAAIE. Met twee gebroken halswervels naar den dokter geloopen. In een groot Brabantsch dorp was een 64-jarige boer we zullen hem voor 't ge mak Hannes noemen bezig de laatste pe ren van een boom te plukken. In een oogenblik van onoplettendheid viel hij er uit, met zijn hoofd omlaag en de beenen in de lucht. Toen hij opgekrabbeld was, was zijn eerste gedachte om 't afgebroken werk te hervatten. Maar dat viel toch niet mee. Daixrom ging hij naar binnen en legde zich te bed. Maar ook dat beviel hem niet en hij besloot naar den dokter te gaan. On derweg voelde hij zich verplicht af en toe met beide handen naar zijn hoofd te grij pen. „Die stond zoo aorig te wiebelen", vertelde hij later. De dokter was echter uit en onverrich- terzake keerde Hannes naar huis toe. Daar vond hij het gezin aun den disoh: gebakken aardappelen met pap. Dat had hij nog nooit laten voorbijgaan en dus nam hij nu z'n part ook maar mede. Maar, nix afloop van den maaltijd verklaarde Han nes, dat hij naar den dokter terug wilde. Moeder de vrouw vergezelde hem. Nu was de geneesheer thuis. Nadat hij kennis ge nomen had van 't gebeurde, onderzocht hij den patiënt en constateerde al heel spoedig, dat Hannes een halswervel ge broken bid. „Maar, Hannes", riep hij uit, „weet je wel, dat je je nek gebroken hebt?" Neen, dat wist Hannes niet. Maar de re solute geneesheer gaf hem ook geen tijd er lang over te denken. Handig stopte hij het verblufte echtpaar in zijn auto en reed met hen ijlings naar het ziekenhuis in een nabijgelegen sltod. Daar werd vastgesteld, dat Hannes niet één, maar twee halswervels gebroken had en dat operatief ingrijpen ten eenenmale uitgesloten was. Men zou probeeren met behulp van een gipsverband het, hoofd onbeweeglijk op den hals te houden en dan moest Hannes daar maar een maand of vier het bed houden. En zoo gebeurde het; d.w.z.: Hannes kreeg het „kastje" om z'n hoofd en hals. Maar vier maanden daar blijven .Ha, wel. „Zuster", zei hij 'n paar dagen later tot de verpleegster, ..hoe lang moet ik hier zoo blijven liggen?" „Ja, beste man. dat heb je van den dok ter gehoord. Zeker vier maanden." ,,'t Zal wel niet gaan, zuster. Ik kan thuis evengoed liggen als hier. En als ge geen auto haalt, loop ik te voet naar huis." De verpleegster kende haar patiënt al genoeg, om te weten, dat hij z'n bedrei ging zou ten uitvoer brengen en zoo ge schiedde het, dat Harrnes een paar diagen na zijn val, weer thuis kwam, met ,,'n kast je op zijn kop." Twee dagen later liep hij al in zijn hof te wandelen hij was nieuwsgierig of er nog peren aan den boom hingen. En nog geen week midien was hij al op zijn akkers te vinden om te zien of het „volk" z'n werk wel deed. Daar ontmoette hem een jeugdvriend, die hem belangstel lend vroeg, hoe het er mee ging. „Ja", zei Hannes, ,,'t Is beroerd genoeg. De dokter zegt, dat het wel in orde znl ko men. als ik me maar heel rustig houd. Maar ik zal m'n hoofd niet meer kunnen bewe- sen. Hoogstens een béetje kunnen knik ken." „Hannes", zei de ander n>x eenige oogen- blikken peinzend, „we zullen je den volgen den keer lid van den gemeenteraad maken. „Msbd." Een mislukte oplichterstruc. Sedert eenigen tijd heeft een huis aan den 's-Gravendijkwal te Rotterdam te koop gestaan. Tegen het einde van Aug. verscheen een gegadigde, een Duitscher, die het pand zou koopen. Hij wist den eigenaar te bewegen hem het pand voor- loopig in gebruik te geven, zonder d»xt hij handgeld had gegeven. Op 1 September trok de Duitscher in het pand, dat maar heel gewoon werd gemeubileerd, omdat de eigenlijke boedel nog uit Duitschland moest komen. Dezer dagen kwam de oorspronke lijke eigenaar er achter, dat de Duitscher het huis aan een derde thixd verkocht. Bo vendien had hij de bovenwoning verhuurd. De nieuwe kooper zou 2000 gulden hand geld geven en de huurder ruim 60 gulden per maand betalen. De oorspronkelijke eigenaar waarschuwde de politie, die wist te verhinderen, dat het geld aan den Duit scher ter hand werd gesteld. Sindsdien is de man verdwenen en vanmorgen heeft een deurwaarder den schiamelen boedel op straat gezet. Toevallig kwam toen juist een radiohandelaar voorbij. Deze schrok geweldig, toen hij den boedel op straat zag staan. Hij had n.l. aan den Duitscher twee mdiostoestellen verkocht, die wel ge leverd, maar niet betaald zijn. Het is niet onwaarschijnlijk, dat nog meer gedujueerde winkeliers voor den dag zullen komen. Een speelhol ontdekt. De marechaussee te Groningen heeft, in samenwerking met de politie aldaar, een inval gedaan in het café Pan den heer Drent aan den Caroliweg, waar eenige per sonen met dobelsteenen bezig waren om geld te spelen. Vastgesteld werd, dat het hier een spel betrof, waarbij meest groote bedragen als inzet golden. Zeven spelers en de caféhouder zijn nuar het hoofdbu reau van politie overgebracht. Belastingplaatjes voor autopeds. De hoofdcommissaris van politie te Rot terdam maakt het volgende bekend: Het komt den laatsten tijd veelvuldig voor, dat kinderen gebruik mixken van kin derrijwielen of autopeds, welke door trap pen worden voortbewogen, e.d. De vraag naar deze speeltuigen die naar thans blijkt in den zin der Rijwielbe lastingwet beschouwd moeten worden als rijwiel iszelfs van dien aard, dat parti culieren verhuurinrichtngen van dergelijke instrumenten hebben opgericht. Bij contro le blijkt herhaaldelijk, dat deze speeltui gen voorzien zijn van luchtbanden of van wielen, bekleed met andere banden, doch met een grooteren omtrek dan 5 c.M., ter wijl dloarvoor geen rijwielbelastingmerk is afgegeven. Aangezien niet te evrwachten is, dat de spelende kinderen met bovenstaande op de hoogte zijn, worden ouders en eventueele exploitanten van verhuurinrichtingen als hier bedoeld er met nadruk op gewezen, dab met gestrengheid zal worden gelet op de naleving vun bovenvermelde bepaling, neergelegd in artikel 5 der Rijwielbelas tingwet, en dat daarbij zoo noodig tot in beslagneming zal worden overgegaan. Hierbij kan worden aangeteekend, dat overwogen wordt, te Rotterdam een nieu we gemeentelijke verordening in het leven te roepen, waarbij voor het spelen met autopeds bepaalde straten worden aange wezen, evenals dit voor vliegeren is ge daan. Zooals gemeld, heeft de politie te Breda het spelen met autopeds geheel ver boden. UIT DE SCHOOL GEKLAPT. Wegens het openbaar maken van een in besloten zitting genomen gemeente raadsbesluit, waaromtrent geheimhouding was opgelegd, werd 't raadslid F. J. L. Eijsden, die deswege door de Maastricht- sche rechtbank veroordeeld was tot 300 boete subs. 2 maanden hechtenis, gisteren door het gerechtshof te 's-Hertogenbosch veroordeeld tot 100 boete. Schietpartij te Utrecht. Gisteren is voor de Utrechtsche recht bank behandeld de zaak tegen den jeugdi gen rijksveldwachter, die beschuldigd werd van poging tot doodslag op den majoor van de rijksveldwacht in 't districtskantoor te Utrecht. De majoor had zijn ondergeschik te daar ontboden om hem te ondervragen naar verduistering van boetegelden, wfiar- van hij verdacht werd. Dit onderhoud wond den jeugdigen veldwachter zoo op, dtxt hij zijn dienstrevolver trok en daar mee zijn superieur een kogel in den rech terschouder joeg en zichzelf vervolgens niet gevaarlijk verwondde. Verdachte be kende. De officier van justitie verklaarde, dat het gebeurde een ernstige smet op het corps der Rijksveldwacht had geworpen, en al heeft de verdachte in drift gehandeld, toch achtte hij een ernstige straf op zijn plaats. Hij eischte daarom veroordeeling tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief en vier jh.ar schorsing van rijksveldwacht. De verdediger vroeg een veroordeeling, gelijk aan dn straf, doorgebracht in pre ventieve hechtenis en onmiddellijke invrij heidstelling van zijn cliënt. Het laatste verzoek wees de rechtbank af. Uitspraak 27 dezer. GESTICHTEN „ENDEGEEST", „VOOR GEEST", EN „RHIJNGEEST". Verslag over 1930. Aan het verslag van het Krankzinnigenge sticht „Endegeest" de afd. voor jeugdige Zwakzinnigen „Voorgeest" en het Sanatorium „Rhijngeest" te Oegstgeest over het Dienst jaar 1930 is het volgende ontleend: Het jaar 1930 was voor onze inrichting een jaar van rustig werken zonder schokkende ge beurtenissen. De verpleging van onze geestes zieken werd volgens de hier in 1927 ingevoer de actieve opvoedmethode van Simon voort gezet. Wij blijven zeer tevreden met de reeds behaalde resultaten. Ook op de onrustige Vrouwenafdeelingen, die volgens de algemeene ervaring veel moeilijker in de goede richting te leiden zijn dan de overeenkomstige Mannen- afdeelingen, komt geleidelijk een aangename sfeer van rustige ordelijkheid en beginnen sto rende incidenten als luidruchtigheid, vernie lingen en vechtpartijen, die vroeger vrijwel da gelijks voorkwamen, tot zeldzame gebeurtenis een te worden. Behalve de toenemende ervaring van de ver pleegsters met de nieuwe behandelingswijze, heeft zeker tot dit resultaat bijdragen de in het vorige jaarverslag vermelde restauratie dezer paviljoens. Nu de vroeger, uitgewoonde, kale dagverblijven in vroolijke kleuren geschilderd en van nieuwe meubelen, cocosloopers, schilderijen en van ra dio voorzien zijn, kunnen er met een tafelkleed je hier en een bloemvaasje daar aardige zitjes gevormd worden, die aan de patiënten het ge voel van huiselijke gezelligheid geven. Een rustige ordelijke en prettige omgeving werkt uitermate kalmeerend op deze patiënten, zoo dat hierdoor veel onaangenaamheden voorko men worden. Er blijft nog veel te doen om de verple ging op een lxooger peil te brengen, zoowel in materieel opzicht, door ook nog andere paviljoens op te knappen, kleeding en ge bruiksvoorwerpen (als bijv. eetserviezen) te moderniseeren, alsook door de psycho therapeutische maatregelen nog meer te individualiseeren, zoodat iedere patiënt juist de behandeling krijgt, die hij noodig heeft. Om ons op de hoogte te stellen van de wensohen der patiënten en hunne familie leden,' werd in 1930 begonnen aan de fami lie van iederen vertrokken patiënt schrif telijk te vragen of deze op- of aanmerkin gen had ten opzichte van de ondervonden behandeling en verpleging. Veel aanwijzin gen voor verbeteringen ontvingen wij op deze wijze niet. Behoudens enkele kleine klachten over bepaalde feiten of bepaalde verplegenden, bevatten de antwoorden slechts tevredenheids- en dankbetuigingen. De bezetting van „Endegeest" was in 1930 wederom gunstiger dan het vorige jaar. Het gemiddeld aantal open plaatsen be droeg 6 tegen 11 in 1929 en 13 in 1928. De mannenafdeeling was evenals in 1929 bijna voortdurend geheel bezet; slechts in Mei was er 1 plaats open. Het aantal open vrouwenplaatsen, dat aan 't begin des jaara 14 bedroeg, liep ook geleidelijk terug, zoo dat gedurende de beide laatste maanden van 1930, de vrouwen-afdeeling eveneens geheel bezet was. Herhaaldelijk moest dan ook een aan vraag tot opneming wegens plaatsgebrek geweigerd worden. Hierin is dan ook wel de reden gelegen, dat het aantal opgeno- menen dit jaar met 1 man en 4 vrouwen gedaald is. De bezetting van „Voorgeest" was dit jaar ook heel goed; er waren gemiddeld slechts 3 plaatsen open, tegen 7 in 1929, 11 in 1928 en 17 in 1927. De jongens-afdee- ling was evenals het vorige jaar bijna steeds geheel bezet; bij de meisjesafdeeling was dit van Mei tot September eveneens net geval. In verband hiermede pasten wij dit jaar de leeftijdsgrens van 20 jaar streng toe; als gevolg hiervan werden 14 jongens en 12 meisjes uit „Voorgeest" ontslagen en overgeplaatst naar „Endegeest" of een ander gesticht voor volwassenen. Door de ze evacuaties waren aan het einde des jaars 7 meisjesplaatsen open gekomen, ter wijl de open jongensplaatseu alweer ge heel waren ingenomen. Heb Sanatorium „Rhijngeest" was in 1930 eveneens goed bezet. Het gemiddeld aantal patiënten bedroeg 80.3 tegen li.3 in 1929, 76.2 in 1928 en 75.2 in 1927, te weten: in de eerste klasse gemidd. 8.5 (1929: 8.1) in de tweede klasse A gemidd. 40.6 (1929 32.8); in de tweede klasse B gemidd. 12. (1929 12.6); in de Rijks-afdeeling gemidd. (1929 18.9). Op sommige tijden was het Sanatorium geheel bezet, met uitzondering van de le klas-se, zoodat meermalen aanvragen tot opneming geweigerd moesten worden, vooral voor de 2e klasse B. Dit jaar werden 7 Leid/sohe patiënten tegen gereduceerd tarief in de 2e klasse B verpleegd, n.l. 3 mannen en 4 vrouwen. Er werden in 1930 in „Endegeest" in be waring gesteld 51 patiënten (31 mannen en 20 vrouwen). Door de wijziging van de krankzinnigenwet blijft thans de in-bewa- ring-stelling drie weken geldig (vroeger slechts 1 week). Daardoor is het aantal der in-bewarinig-gestelden, die niet definitief opgenomen worden, toegenomen. Van do bovengenoemde 51 patiënten werden 3 man nen en 2 vrouwen na ongeveer 14 dagen uit de bewaring ontslagen, omdat zij w dien tijd weer voldoende van hun psychose hersteld waren. Twee mannen, beide seniele lijders, die wegens delireeren uit het Aca demisch Ziekenhuis naar „Endegeest" over gebracht moesten worden, stierven voor hot einde van den bewarings-termijn. Drio mannen werden in een ander gesticht op genomen, zoodat tenslotte slechts 20 man nen en 18 vrouwen definitief in „Endegeest opgenomen werden. Aan het einde des jaars bevonden zich nog 3 mannen in bewaring. In 1930 werden uit „Endegeest" afge schreven als: (genoegzaam) hersteld 11 mannen en 12 vrouwen; verbeterd 9 man nen en 8 vrouwen; niet verbeterd 1 man en 4 vrouwen; overgeplaatst naar ander gesticht 4 mannen en 5 vrouwen; overleden 23 mannen en 14 vrouwen. Te za-men 58 mannen en. 43 vrouwen. Bleef het aantal der afgeschreven man nen, vergeleken met vorige jaren dus vrij constant, dat der vrouwen daalde, zoowel wat betreft het aantal ontslagenen als do overledenen; in 1929 stierven 28 vrouwen en in 1930 sleohts 14. Bepaalde redenen zijn hiervoor niet aan te geven. Van de 54 mannen en 61 vrouwen, die in het vorige jaar in „Endegeest" waren op genomen, waren aan het einde van 1930 nog aanwezig: 21 mannen en 21 vrouwen, terwijl 23 mau- nen en 27 vrouwen reeds waren ontslagen, 2 mannen en 2 vrouwen waren overge plaatst naar ander gesticht. 8 mannen en 11 vrouwen waren overleden. Uit „Voorgeest" werden afgeschreven: 9 jongens en 13 meisjes, op verzoek der fa milie. 14 jongens en 12 meisjes, wegens net bereiken van den 20-jarigen leeftijd, 2 jon gens wegens overlijden. Van de op verzoek der familie ontsla genen vertrokken 4 jongens en 6 meisjes reeds 3 maanden na haar opneming, soms al na een paar weken, omdat meestal do moed ens hun kind niet konden missen. Eén en 2 meisjes, die minder zwakzinnig dan wel moeilijk opvoedbaar waren, waren echter na een verblijf van een paar maan den in „Voorgeest" al zoodanig verbeterd, dat gegronde hoop bestond, dat het thuis verder goed zou gaan. Van de 20-jarigen en ouderen werden 3 jongens en 7 meisjes naar „Endegeewt" overgeplaatst; de overigen naar een ander gesticht voor volwassenen. De gezondheid-stoetand der patiënten was dit jaar ook weder gunstig. Evenals andere jaren kwam in het voorjaar een lichte griep-epidemie voor, vooral aan de vrouwenafdeeïing. Ook dit jaar werd de mannen-afdeeling hierdoor minder bezocht, hetgeen wij toeschrijven aan het werken in de buitenlucht, waardoor de patiënten gehard worden. Er overleden dit jaar in het geheel: in „Endegeest" 23 mannen en 14 vrouwen, in „Voorgeest" 2 Jongens en meisjes, in „Rhijngeest" 1 heer en 3 dames. Het aantal overledenen was dus geringer dan vorige jaren, met name het aantal vrouwen en meisjes, terwijl dat der man nen iets toenam. Bijzondere voorvallen. Als gewoonlijk hadden een aantal min of meer geslaagde pogingen tot ontvluch ting plaats, hetgeen bij de groote mate van vrijheid, die tegenwoordig de patiënten ge nieten en het veelvuldig buiten werken, niet behoeft te verwonderen. Tooh blijlt hierin een gevaar schuilen, waarop niet vaak genoeg gewezen kan worden. Geluk? kig bleven wij dit jaar gespaard voor ern stige ongelukken, doch uit is als een geluk kig toeval te beschouwen, daar men bij ieuere geslaagde ontvluchting bloot staut aan een zeer onaangename verrassing. Her haaldelijk hebben wij dan ook het perso neel weer gewezen op de gevaren, die kun nen ontstaan bij het verslappen van het noodzakelijk toezicht op onze patiënten. In het geheel wisten 6 mannen en 4 vrou wen aan het toezicht te ontsnappen. Allen werden door ons personeel teruggebracht, grootendeels, terwijl zij nog in de buurt van het gesticht liepen1 man moest uit Leiden en 1 man en 1 vrouw uit Den Haag worden gehaald; 1 vrouw verschool zien op een zomeravond in het bosch, waar zij pas na verscheidene uron zoeken gevonden werd. Een vrouw, die door een verpleegster naar de naaikamer gebracht werd, liep weg, sprong in een sloot, waar zij door de zuster onmiodelijk werd uitgehaald. Hetzelfde geschiedde bij een wandeling met een man. Een jongetje van „Voorgeest" liep weg uit den afdeelingstuin en viel in een sloot, ge lukkig eveneens zonder ernstig gevolg. Een man, lijder aan dem. paralytica, liep op de observatiezaal plotseling met zijn hoofd door een ruit, waardoor hij eeni ge snijwonden door de glasscherven opliep, die na gehecht te zijn, goed genazen. De Godsdienst. De geestelijke verzorging der patiënten bleef ook in dit jaar, evenals in 1929, opge dragen aan de eerwaarde heeren Ds. M. J. Punselie en pastoor P. M. de Vetten, van wie de laatste daarbij geassisteerd werd door den kapelaan N. F. J. van Schaik. De gewone godsdienst-oefeningen had den wederom plaats de» Zondags van 89 uur voor de Protestanten en van 9.3010.30 voor de Katholieken. Naar de godsdienstige gezindheid wer den in 1930 in „Endegeest" en „Voorgeest" verpleegd: „Endegeest'': Protestanten 242 mannen en 242 vrouwen; Roomsch katholie ken 44 mannen en 79 vrouwen; Israëlieten 3 mannen en 5 vrouwen, totaal 289 mannen en 326 vrouwen. „Voorgeest": Protestanten, 80 jongens en 85 meisjes; Roomsch-Katholieken, 26 jongen» en 14 meisjes; Israëlieten, 3 jon gens en 1 meisje. Totaal 109 jongens eu 100 meisjes. In totaal dus: 649 Protestanten, 163 Roomsch-Katholieken en 12 Israëlieten. Kapelaan Van Sokaik meldt in zijn rap port: „Terugziende op het jaar 1930 van de godsdienstige verzorging op „Endegeeit", „Voorgeest" en „Rhijngeest", ben ik dank baar gestemd. Met blijdschap breng ik in herinnering, behalve de gewone zorg voor de R.K. patiënten, door mijn wekelijksch bezoek, door de gelegenheid voor de pa tiënten om iederen Zondag en ook op feest dagen de H. Mis te kunnen hooreu, dour het Lof des zomers iederen Vrijdag en ver der op iederen eersten Vrijdag van den maand, de mooie feestdag van 't H. Hait op den 27en Juni, waarop na een lange voorbereiding vijf kinderen van „Voorgeest" hun Eerste H. Communie hebben gedaan, des morgens onder een gezongen H. Mis met gezamelijke H. Communie van patiën ten en verplegend personeel". Na de H. Mis wachtte den kinderen met hunne ouders een gemeenschappelijk ont bijt, aangeboden door de Directie. Des avonds waren alle wederom ver- eenigd in 't Kapelletje, ook Directie en personeel, om de plechtige hernieuwing van de lntronisatie van het H. Hart bij te wonen, die gehouden werd onder 't Lof, ge celebreerd door den Zeereerw. heer pastoor en kapelaans der parochie. Moge het komende jaar met dezelfde medewerking ook dezelfde of nog betere resultaten voor de H.K. bewoners der in richtingen worden bereikt". V raag: Weet u misschien, of de vrouw van een dienstplichtige vergoeding vai het rijk krijgt gedurende den tijd van de dienstplicht? Antwoord: Gedurende de eerste oefening (en dat is hier het geval) krijgt de vrouw geen vergoeding. Vraag: Tot wien moet mij wenden voor het bekomen van een kraam of stand plaats op de Rotterdamsche markt eu wordt deze markt alleen op Zaterdag ge houden? Antwoord: Wend u tot den dienst van de Markten, Hoopstraat 125 te Rotter dam. Vraag: Ik heb reeda 2J^ jaar een dienstmeisje, dat haar loon wekelijks ont vangt en dat in de meoste gevallen nog vóór is met haar loon. Hoe lang moet ik haar van te voren opzeggen? Antw oord: Indien niet anders is af gesproken, kunt u haar met de week op zeggen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 11