MAANDAG 12 OCTOBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 lijk maakt. (33). Na de rust zijn beide doelen om beurten in gevaar, de Ruiter van A.S.C. raakt wat uitgespeeld, maar Josison en de Jong zwoegen hard. Na een half uur komt voor A.S.C. de belooning en Van Goor doelpunt fraai 43. Nog eenmaal zet R.V.C. de tanden op een en wil met ruw en bonkend spel een doelpunt forceeren. Het lukt echter niet. Als bij een aanval van A.S.C. de Ruiter iets te hard voorzet, vangt van der Leeden de bal op, zet opnieuw voor en 't is de links binnen die via de binnenkant van den paal A.S.C. in veiligheid brengt 53. Rest ons nog te vermelden, dat A.S.C. met vier in vallers verscheen, terwijl de ploeg van R. V.C., speciaal de achterhoede en keeper verre van safe waren. U. V. S.—SCHEVENINGEN 0—2. Schevingen heeft voor de rust een over rompelend spel vertoond, waardoor het noodzakelijk was dat geheel U. V. S., waarin keeper Kramp als de beste man fungeerde, een verdedigde positie moest aannemen. Scheveningen is een zwoegend elftal, doch perfect voetbal is nauwelijks te ontdekken. Het voetbalsyseem van U. V. S. is ontegenzeggelijk gunstiger. Reeds bij den eersten aanval wordt U. V. S. inge sloten, het resultaat, een kopbal, wordt door Kramp keurig verwerkt. Telkemale komt Schevingen door de middenlinie, en de U.V.S. achterhoede heeft machtig veel werk om deze gevaarlijke bezoekers weer stand te bieden. Soms ontglipt U.V.S. aan de verdediging, doch een voorzet van H. Laman, kanjert Kooreman over zulks doet ook kort daarna C. Laman. Een verdienst- lijke aanval van U. V. S. strandt op buiten spel. Korten tijd daarna komt op drie me ter afstand de Scheveninger rechtsbinnen., een schot maar Kramp redt. C. Laman komt alleen voor, 't doel, zijn schot is te tam. U. V. S. mag ook nog een vrije trap nemen, en dan is het rusten. Geheel anders is de strijd na de rust, Hoewel Scheveningen somst aanmerkelijk sterker is, lijkt het niet op haar spel van voor de rust. Het combineeren van U.V.S. is vlotter, de middenlinie sneller, en vooral Boom speelt er lustig op los. Men voelt dat U.V.S. geen doelpunt wil'cadeau geven. Schevingen kopt weer voor de zooveelste maal naast. Kooreman met alleen de kee per voor zich tipt naast. Eindelijk komt het succes voor Scheveningen. Wanneer de achterhoede niet vlug genoeg den bal weg werkt, is de snelle midvoor degene die het eerste doelpunt scoort 01. Vreugde bij de vele supporters. Ongeveer 10 minuten daarna maakt een der U.V.S.-spelers hands in het strafgebied. De penalty wordt in een doelpunt omgezet, (02). U.V.S. speelt on versaagd verder, doch de stand blijft tot het einde onveranderd. Z.N C.—Aiphen 4—7. In den beginne ontwikkelt zich een meestal gelijk opgaande strijd, tot dat op een gegeven moment de linksbinnen van Z.N.C. er met den bal van door gaat en met een fraai schot onhoudbaar doelpunt (10). De vreugde blijkt van korten duur want wanneer een ZN.C.-back het leder met zijn handen bewerkt, wordt de penalty door Hesseüng in een doelpunt omgezet. Ook aan de andere zijde ontstaat een zelfde si tuatie die Z.N.C. op haar beurt weer be nut (21). Uit een voorzet van rechts heeft Vreekamp het genoegen voor Aiphen weer gelijk te maken. Even voor rust herneemt Z.N.C. weer de leiding, wanneer de links binnen het leder met zijn handen in doel slaat De scheidsrechter ontgaat dit, zoodat hij dat doelpunt toekent. "(32) Hierna is het rusten. In de tweede helft komt Alphen dadelijk sterk in de meerderheid. Zij weet dit ech ter niet in doelpunten uit te drukken, inte gendeel is het Z.N.C. die uit een doorbraak de voorsprong vergroot (42) Enthousiast werpt Alphen zich nu in den strijd en heeft weldra door van Kook den achterstand verkleind (43). Een tweede schot stopt de Z.NC'.-keeper achter de lijn, wat den scheidsrechter ontgaat Toch blijkt dit maar een kort uitstel van executie want wanneer Ivrumpe'man fraai voorzet is het weer v. Kook die éven fraai doelpunt (4—4). Alphen heeft nu het spel geheel in handen en weet deze meerderheid door v. Kook in een tweetal doelpunten uit te druk ken en als even later Windhout nogmaals het net weet te vinden, komt spoedig daar na het einde met een alleszins verdiende overwinning van' Alphen. Alphia—L.F.C. 2—0. Alphia heeft de puntjes thuis weten te houden en L.F.C met een 20 nederlaag naar huis gestuurd Deze uitslag heeft even wel niet geheel de juiste verhouding weer gegeven. Met een beetje meer geluk aan de zijde der Leidenaars zou 'n gelijk spel niet te verwonderen zijn geweest De Leidsche voorhoede ontbrak 't aan goede schutters en de schoten op doel wist de Alphia-ver- dediging naar behooren te verwerken Kee per Radstok had dan ook een gemakkelijke middag en tegenstelling met zijn Collega Duffels, die over werk niet had te klagen. In de eerste helft wist geen der elftallen het net te vinden. Na de rust kwam Alphia het meest in den aanval. Voorloopig wist de Leidsche achterhoede erger te voorko men. Na eenigen tijd moest Duffels voor een schot van den linksbuiten der thuis club zwichten. LT.C. komt direct daarna opzetten. Een te ver o-pdringenden achterhoede wordt evenwel L.T.C. noodlottig. Als Zwaan den bal te pakken krijgt, passeert hij de beide backs en schiet het leder buiten bereik van den keeper in 't doel (2—0). De bezoekers trachten alsnog door een tegenpunt de eer te redden, doch de verdediging van Alphia houdt stand en einde breekt onveranderd aan Alphen II—D.O.S. II 2—2. Het spel is nauwelijks een minuut oud of Jansen weet reeds uit een .voorzet den linksbuiten Alphen de leiding te geven. Een tweede voorzet van Mulder wordt door de geheele voorhoede gemist. De NprVPIK en over8Panuen> onrustig slapeloos. Men gebruike hiertegen dezenuwstillende en zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabietten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten 9522 Utrechtenaren die er wat beter inkomen, brengen nu en dan een bezoek aan de overzijde. Bij een dezer aanvallen, maakt Grobbe een blunder door te vroegtijdig uit zijn doel te loopen, waardoor het leder in het leege doel belandt. Hij maa-kt deze fout weer goed door een penalty keurig te houden. De bezoekers blijven aanvallen, hun rechtsbuiten plaatst goed voor en D O.S. leidt met 21. De rust breekt on veranderd aan. In de tweede helft komt Alphen spoedig in den aanval, doch hoe de voorhoede ook zwoegt, doelpunten blijven uit. De D.O.S.- keeper blijkt lang niet voor de poes en weet vele gevaarlijke schoten goed te verwer ken Eindelijk brengt een penalty voor Al phen redding. J Mulder plaatst zich achter het leder en sohiet buiten bereik van den keeper in het Utrechtsche doel (22). Met dezen stand komt spoedig het einde. Zeist II—Alphia II 0—3. Als wordt afgetrapt gaat het spel aan vankelijk gelijk op en beide doelen komen beurtelings in gevaar. Als de bezoekers on verwacht met een hard schot de leiding nemen, komt Zeist wat meer in den aan val. De Alphia-verdediging weet daarbij erger te voorkomen. Rust breekt aldus on veranderd aan. Na de rust zijn de bezoe kers het meest in den aanval, doch de Zeister keeper blijft voorloopig de situatie meester. Toch moet hij eindelijk voor een hard schot zwichten. Bij een nieuwe aanval der bezoekers weten zij uit een corner nog maals den voorsprong te vergroof-en, waar na met dezen stand het einde komt. DE ENGELSCHE WEDSTRIJDEN. Zaterdag zijn gespeeld: Eerste afdeeling. Aston VillaBolton Wanderers 21 Blackburn RoversManchester City 2—2 BlackpoolArsenal 15 Derby CountyBirmingham 21 Grimsby TownChelsa l2 Huddersfield TownW. Bromwich 22 Leicester CitySheffield Wednesday 32 LiverpoolWest Ham United 22 Newcastle United—Middlesbrough 31 Portsmouth—Sunderland 0—0 Sheffield UniterEverton 15 Tweede afdeeling. BradfordSouthampton 21 Bristol CityBarnsley 4—0 BuryLeeds United l4 Charlton AthleticMill wall l3 Mach. UnitedPreston North End 32 Nottingham ForestChesterfield 40 Oldham AthleticSwansea Town 20 Plymout Argyle—Notts County 34 Port ValeBradford City 20 Aotenham HotspurBurnley 1l Wolverhampton Wand.Stoke City 01 KORFBAL NEDERLANDSCHE KORFBALBOND. Westelijke afdeeling. Eerste klasse N.-H. Koog Zaandijk—DDV 3—1Olympia— Hercules 2—0; Swift—DVD 56; DTV— Westerkwartier 33. Eerste klasse Z.-H. FluksVitesse 30; Ons Eibernest— Deetos 24; Het ZuidenVelox 81; D KC—HKV 1-3. Derde klasse G. Tergouw—Ready 4—3; OLI—Emma 5—0 Oostelijke afdeeling. Eerste klasse A. RapiditasECKA 14; Noviomagum Onder Ons 2—5; 't Overschotje-Hellas 2—1. Eerste klasse B. Achilles—Naiis 1—6; DOS—HKC 5—0; Ons Clubje—iWit Blauw 2—2; AKC—Ri°-- tersbleek 22. Noordelijke afdeeling. Eerste klasse. Friso—Leeuwarden 2—6; NIC—Sparta 3—1. Fluks—Vitesse 3—0. De tijd, dat de beide Leidsche vereeni- gingen elkaar de hoogste of een hoogere plaats betwistten, is voorbij. De wedstrijd gisteren ging om de laatste plaats. De roodwitten wonnen. De overwinning was verdiend, maar Vitesse had niet zonder tegenpunt behoeven te blijven. De wed strijd mocht gezien worden en bleef op een enkele uitzondering na van beide zijden sportief 't Verloop was als volgt. Fluks begint met- enkele goede aanval len zonder succes. Vitesse wordt over 't al gemeen goed bewaakt, maar weet zicfh toch eenige kansen te scheppen, eveneens zonder tot een doelpunt te komen. Dan gaat het spel gelijk op. De Roodwitten mis sen een hun toegekende strafschot. Dan is Fluks 't gevaarlijkst in den aanval. Doch rust komt met blanken stand Als daarna weer bijna een kwartier gespeeld is, weet Van Wezel met een goed schot den mand te vinden. 10, hetgeen hij tien minuten later herhaalt. 2—0. Dan verruwt het s>pel eenigszins, gelukkig echter slechts tijde lijk Ter Poorten van Vitesse levert enkele goede schoten, maar zonder resultaat Het middenvak van Fink's werkt niet best. De Blauw-witten voeden hun aanval beter Vijf minuten voor het eind maakt Meylink het derde punt. Wolf heeft met enkele mooie schoten geen geluk, zoodat t daarbij blijft en Fluks zijn eerste overwinning kan boe- en Jammer dat die eerste overwinning ten koste van zijn stadgenooten moest worden behaald. ROEIEN WEDSTRIJDEN WESTELIJKE R0EIB0ND. Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de roeivereeniging „De Laak" te Den Haag, organiseerde de Westelijke Roeibond gisteren op den Trekvliet wedstrijden, waarvoor zoowel van de zijde der deelne mers als van het publiek, groot-e belangstel ling bestond. Het weer was bovendien zeer fraai, zoodat de diverse wedstrijden schit terend geslaagd mogen heeten. De wissel- beker werd door Het Spaarue gewonnen, wegens het behalen van de meeste succes sen. Na afloop der wedstrijden had des avonds een feestmaaltijd in den Haagschen Dieren tuin plaats. Met voldoening kan „De Laak" op dezen jubileumdag terugzien. De uitslagen luiden als vlogt: Sciff beginnelingen: na vier heats en een demifinale, had de finale tot resul taat: 1. Het Spaarne, 2. De Laak. Vierriems beginnelingen: hiervan was het resultaat na 4 heat-s en demifinale: 1. De Laak 4.40 2/5; 2. Die Leythe. Sciff beginnelingen dames: Winnaar le heat Het Spaarne, 2e heat Delftsche Sport; finale: 1. Delftsche Sport; 2. Die Leythe. Vierriems Seniores: winnaar le heat De Laak in 4.45 3/5 winn. 2e heat Het Spaaj-ne (9 row over). Finale: 1. Het Spaarne 4.24; 2. De Laak. Aohtriemsgieken: 1. Combinatie (de Sohie, De Laak en Delftsche Sport. 2. Het Spaarne (1 lengte). Vierriems seniores dames: 1. Het Spaar ne; 2. de Laak (buitenme'dedinging). Vierriems beginnelingen dames: winn. le heat De Laak, winn. 2e heat Die Leythe, finale: 1. Die Leythe, 2. De Laak. ATHLETIEK Nieuw wereldrecord 30 K.M. hardloopen. Zaterdag vestigde de bekende Argentijn- sche hardlooper Zabala te Weenen een nieuw wereldrecord over 30 K.M. hardloo pen. Hij legde dezen afstand af in 1 uur 42 min, 31.2 sec. en bleef hiermede 30 sec. on der het oude wereldrecord, dat sedert 192S op naam stond van den Fin Sipilae met 1 uur 43 min. 7.8 sec. Gangmakers waren de loopers van een 3 X 10000 Meter estafe.te der W.A.F. Weenen. De loopers kondon echter slechts eenige ronden Zabala vol gen, gewoonlijk liep hij alleen. 25 K.M. hardloopen Nederl. Kampioenschap. De Rotterdamsche athletiekvereenigiug DOS heeft gistermiddag athletiekwedstrij den georganiseerd ter gelegenheid van haar jubileum. De uitslagen op de verschillende nummers luiden: 25 K.M. hardloopen: Groeneweg (Pro Pa- tria) Kampioen van Nederland, tijd 1 uur 37 min. 31,2 sec. 2. Leenen (DOS) 1 uur 42 min. 0.7 sec. 3. Rooyakkers (DHC Delft). 4. Wijburg (Pro Patria, Rotterdam). 5000 Meter hardloopen: Baars Steineman (Pro Patria) 17 min. 35.5 sec. 2. P. Hart man Jr. B. klasse: 1. J. Hoogeveen (athletiek ver. 1931) tijd 17 min. 42.2 sec. 2. Toorenbutg (AVAC). R.-K. Ath. Ver. „De Bataven". Enkele leden van „De Bataven" waren uitgenoodigd uit te komen op de missie- ath.-wedstrijden te Haarlem. Van deze uitnoodiging heeft alleen ons lid P. v. Dam gebruik gemaakt. Hij wist zich te plaatsen als nummer 2 op de 4000 M. (W. Vessies werd No. 1). Het bestuur wijst alle Bataven er op. gezien ook weer het succes dat zij toch vooral allen deelnemen aan de training avonden, want alleen door training is er iets te bereiken. Daarom allen hedenavond op de indoortraining, welke onder leiding staat van den heer J. v. Oerle. Nieuwe leden kunnen zich op de indoor- trainingsavonden opgeven, welke gehouden worden in de zaal Pieterskerkhof, contri butie 15 cent voor senioren, 10 cent voor junioren. WANDELSPORT De Leidsche W andelsportvereeniging. Opgericht is de „Leidsche Wandelsport- Vereeniging". Het bestuur is als volgt sa mengesteld: J. Zwart, voorzitter, Atjeh- straat 4, J. v. Weesel, secretaris, Hooge- woerd 112, S. van Weesel, penningmeester, Hoogewoerd 112, B. v. Roov, Alg. adjunct, v. d. Duynstraat IS, allen te Leiden. Aan deze adressen kunne zich nieuwe leden aanmelden. GYMNASTIEK R.K. S.V. „Jeanne d'Arc". Tn de afgeloopen week heeft bovengenoem de vereeniging haar onderlinge gymastiek wedstrijden verwerkt. Zij hadden een prettig verloop en de onderlinge band is er zeker door versterkt. Tevens is het een aanmoediging om zich steeds beter te oefenen en de lessen trouw te bezoeken. Gisterenavond had in Oud Hortuszicht de prijsuitreiking plaats waarbij ook de geestelijk adviseur van zijn belangstel ling liet blijken. Na een inleidend woord van den voorzitter, den heer Castelein, deelde hij de navolgende prijzen uit: Dames 1ste graad. 1. A. Kellenaar 53 pnt., buiten mededinging; 1ste pr. M. Goddijn 52 pnt.; 2de pr. M. Vorst, 47 pnt.; 3de pr. M. Houps 44 pnt.; 4de pr. H. Dinten, 43j/£ pnt. Dames 2de graad: 1. A. Nijssen 44Y-. pnt.; 2 ,M. Bonnet 43j^ pnt.; 3. M. Stralen 41'/$ pnt.; 4. M. Dieren, 40 pnt.; 5. Molenkamp 40 pnt. Meisjes asp.: 1. M. Bouwman, 47 pnt.; 2. G. Hares, 46 pnt.; 3. M. Franken, 43 pnt.; 4. H. Franken 41 pnt.; 5. N. Devilee, 39 K pnt. Heeren: 1. J. Bekkering 63 pnt.; 2. S. Bra- kel 50pnt.; 3. J. Nijhuis, 50 V: pnt.; 4. B. Wijsman, 49,pnt.; 5. P. Steenbergen 49 pnt.; 6. Stikkelman, 49 pnt.; 7. J. Raaphorst 48 pnt.; 8. P. Meershoek 42 pnt. Jongens asp.: 1. J. van Velsen 56 'A pnt.; 2 F. Wijsman, 52J< pnt.; 3. K. Zijlstra 51 pnt.; 4. P. Veen 51 pnt.; 5. W. Houps 49J£. APOLOGIE. „Wij moeten de dolers van den tegen- woordigen tijd, in wier kringen zoo veel Katholieken en niet-Katholieken de laatste resten van hun geloof hebben verloren, te gemoet gaan" zoo schrijft Pater Quirinus O. M. Cap. in eCn artikel in de „Maasbo de", waarin hij constateert, dat wij, Katho lieken, tegenover de sociaal-democraten, min of meer afkeerig staan. Wij kunnen deze houding verklaren, zegt hij. Doch wij keuren ze niet goed En hij vervolgt dan: „Wij moeten tot hen komen met onze leer. Wij moeten trachten de begrippen te verhelderen. De bekeering is ten slotte Gods werk en de prijs van ons gebed, ons persoonlijk offer eno.. ons voorbeeld. Wij moeten de menschen die met ons leven, getuigenis geven van hetgeen wij geloo- ven en hopen: zij hebben recht om het te weten, wij den plicht om het te doen. Dit willen we wel zegen: een gemakke lijke taak wacht ons niet, omdat het bij die dolers een samenraapsel is van aller hande brokken van waarheden en dwalin gen. Doch in iederen mensch zit iets goeds en ieder stukje goed in den mensch is een poort voor God om binnen te komen. Natuurlijk komt bij ons de gedachte niet op aan zoogenaamde debat-vergaderingen: die zijn voor den godsdienst, zooals trou wens voor alle andere punten, zonder be- teekenis en zonder zin, wijl de groote me nigte niet eens snapt, waar het over gaat. Een uiteenzetting van de leer voor een groep, die iets willen weten van datgene waarvan ze onkundig zijn, blijft de eenige, redelijk, mogelijkheid. Tijd en wijze, waar op dit moet geschieden, moeten anderen maar uitmaken. Dat de leiders de so ciaal-democraten een zeer eenvoudige uit eenzetting goed zouden kunnen gebruiken, dunkt ons buiten kijf." DR. BROM OVER HET KATHOLICISME. Voor de Vrije Gemeente te 's-Gravenhage De Vrije Gemeente te 's-Gravenhage laat vier lezingen over levensbeschou wingen houden, waarbij een Katholiek, een Gereformeerde, een Israëliet en een Vrijdenker aan het woord komen. Don derdagavond was prof. Brom aan het woord. De belangstelling was in het gebouw de Ruyterstraat enorm. Volgens het verslag van het „Vad." zei de professor het volgende. Wij nemen dit verslag hier gaarne Pro-f. Brom begon met te zeggen, dat het wel een toppunt van onbescheiden heid en bekrompenheid moet schijnen in dezen kring te durven beweren: Wij weten het. Het Roomsch-Katholicisme wil het heele leven dragen, bezielen en vervullen. Katholiek wil zeggenalge meen. Katholieke waarheid beteekent de algemeene waarheid. Het volledige kan alleen den mensch voldoen. Het Rocvmsoh Katholicisme pretendeert dat volledige te bezitten. Partij, sekte vertegenwoor digen slechts een deel, maar alleen het geheel kan ons op den duur voldoen. Wat gescheurd is, moet verder scheu ren, alleen het geheel kan z.ieh handha ven. De R. Kerk staat in het midden. In de eerste eeuwen (formuleering der leer) hebben de kerkvergaderingen steede elkaar aangevuld. Een toekomstinstinct heeft, volgens Pierson, de verkonders geleid. Spr. zou liever van inspiratie WIELRENNEN Leidsche Ren- en T oeristvereeniging „Swift" Gistermorgen heeft „Swift" haar korte af stand kampioenschap over 1 K.M. laten ver rijden .waarvoor buitengewoon veel belang stelling was. Nadat allen zich in het clublokaal hadden vereenigd werd naar de startplaats gereden. Daar er voor dien tijd was ingeschreven kon de heer Veldhuizen, de leider der wedstrijden, spoedig een begin maken met het starten. De wedstrijden werden gereden match a deux, waarvan de uitslag is geworden in de A klasse 1 ,J. Verschoor, 2. C. de Ruiter, 3. D. Ramp, 4. J. v. Wezel, 5. A. v. Egmond, 6. P. v. d. De uitslag der B.-klasse is geworden: 1. E. de Blanken, 2. R Riethoven, 3. C. Paats, 4. C. Hoogendijk, 5. C. den Uil. Hierna reden de winnaars der A en B een rit over den zelfden afstand, wie den Kampioenstitel zou behalen. Het gelukte J. Verschoor na de zeer spannen de ritten van E. de Blanken te winnen. Direct na afloop werd er teruggereden naar het clublokaal, waar door den voorzitter de prijzen werden uitgereikt, en wel de Kampioen- prijs aan J. Verschoor met het daarbij behoo- rende kampioenlint, de 2de prijs aan C. de Ruiter, beide A-klassers. C. de Blanken had de 1ste prijs in ontvangst te nemen der B-klas se, aan R. Riethoven viel de 2de prijs ten deel, waarmede deze mooie wedstrijddag ten einde BILJARTEN LEIDSCHE BILJARTBOND. De Competitie. Het wedstrijd programma voor Oct. luidt: le afd. 20 Oct. KI. Rustoord I,P. v. Cleef I. le afd. 22 Oct. 't Gr. laken IHollandia I. le afd. 24 Oct. Hollandia IKI. Rustoord I. 2e afd. 22 Oct. T.O.G. I.Zeezicht I.; idem. 22 Oct. de Krans Ide Kroon I.; idem 29 Oct, Hollandia 2de Krans I. 3e afd. 15 Oct. P. v. Cleef 2 A—P. Cleef 2 B.; idem O. G. I.— F.O.G. 2; idem 27 Oct. P. v. Cleef 2 B—P. v. Cleef 2 A: idem 29 Oct. F.O.G. 2—"t Gr. La- ken 2. 4e afd. 21 Oct. A D.O. 2De Kroon 2; idem 21 Oct. O.G. 2—I.D.O. 3 A: idem 22 Oct. S.D.O. 3 BZeezicht 2; idem 29 Oct. S.D.O. 3 AS.D.O. 3 B; 29 Oct. De Kroon 2O.G. 2; idem 30 Oct. Zeezicht 2D.O.S. 4; 5e afd. 19 Oct. T.O.G. 3Zeezicht 3; idem 19 Oct. 't Gr. Laken 3De Kran s2; idem 27 Oct. De spreken. De tegenstellingen bleven zon der tegenspraak, zij duider» integendeel elkaar aan. •Spr. geeft een paar voorbeelden. Het goddelijke eft het menschelijke, de ver houding van genade en natuur, het Ka tholicisme ziet daarin geen onverzoen lijk contrast. Hetzelfde geldt van genade en wil; zij grijpen in elkaar; ook geloof en rede (geloof zou denken uitsluiten leerde b.v. het Rationalisme); het Roomsoh-Katholiciscue leert eenvoudig, dat wij met onze rede de beperkbheid onzer rede kunnen leeren beseffen en daarom de behoefte aan geloof gaan voelen (en daarom de redelijkheid van geloof inzien). Het leert dan ook niet de absolute verdorvenheid van den roenech, maar zijn steun behoevende zwakheid; het wijdt het zinnelijke en zintuigelijke door het geestelijke. De Kath. Kerk is vol symbolen, want het uiterlijke en innerlijke hangen samen, al is het innerlijke het zwaartepunt in ons leven. Sprak ook de Christus niet in parabelen, om het uiterlijke het gees telijke te laten dienen? De Katholieke Kerk is de kerk van de leer; zij weet het, maar daarom is zij nog niet uitsluitend leerkerk, want zij weet, dat elke waarheid wordt tot een kraoht, welke haar bezitter in staat stelt tot een leven van rijkdom en vruchtbaar heid. Scholastiek en mystiek worden dik wijls verkeerd beoordeeld. De moderne mensch prijst de mystiek, veracht de scholastiek. Vroeger stonden scholastiek en mystiek niet tegenover elkaar. Een mysticus als Ekkchardt leefde uit de scholastiek, een Thomas van Aquino kon de mystiek niet missen. Dante verzoent in zijn meesterwerk beide geesteshou dingen volkomen. De Katholieke Kerk behoudt het oude zij is in zoover conservatief, maar zij stoot geenszins het nieuwe van zich. Zij assimileert zich ook het nieuwe en neemt het op in organisohen groei, zoowel in haar stoffelijken als in haar geestelijken bouw. In het. oude kerkgebouw kan men soms alle stijlen aantreffen. Dit is geen synkretisme, zooals men wel eens ver wijt, maar organische groei onder de leiding Gods, welke alleen het goede uitkiest en bewaart. Het gemeenschapsgevoel is het Katho licisme bijzonder eigen en de enkeling gaat daarin op. Het excentrieke, bizarre, het vreemde, valt ten slotte weg, het evenwicht wordt steeds hersteld. (Petrus en Paulus, Hieronymus en Augustinus, Thomas van Aquino en Franciscus van Assisi enz.). De R. Kerk is de kerk van Petrus èn van Paulus; van de rots en van den stroom aan de rots ontsprongen. Het Dubbelkoor geeft het rustige, dei nende aan den Roomschen eeredienst; dat evenwicht is de kraoht van het R. Katholicisme. De moderne verscheurd heid, de 'habituecle twijfel, zij zijn ten slotte niet-mensohelijk, vooral niet nu een nieuw seizoen (o deze tijd is zoo merkwaardig en vol van beloften) gaat komen in de wereld, en zij zijn als een noodkreet naar penheid, zooals de Christus gezegd heeft„Dat zij allen één zijn". Het heilloos individualisme van dezen tijd doet velen voelen, dat we weer naar harmonie, eenheid, stijl, schoonheid terug moeten. Wij leven in wanorde en niet in orde. Ons diepste wezen snakt naar de Liefde van het Hooge-priesterlijke Gebed. De R. Kerk nu is de kerk van de liefde; zij is ge plant op het kruis van den Christus en zij kan en zij wil de heele wereld dragen. Klasse C. nieuwelingen 3.5 K.M.: Schin kel AVAC 12 min. 53,8 sec. 2. Snijverberg. 3. Graafland. LUCHTV A ART DE VERONGELUKTE VLIEGER VAN DE „BREMEN", Had nog geleefd, kort voordat men hem na 3 1/2 dag vond. Fritz Simon, een der twee piloten van het verdwenen catapultvliegtuig van de „Bremen", wien lijk, zooals wij reeds meld den, gevonden is, moet volgens de meening van den* bestuurder, die hem niet zijn vlieg tuig heeft opgespoord, 's morgens nog ge leefd hebben. Toen het lichaam werd gevonden, hield het nog 'n monocle in de verstijfde hand en uit een wond aan het hoofd vloeide nog steeds bloed, waaruit blijkt, dat Simon drie en een halven dag in het leven is ge bleven, terwij! dc zoekende vliegtuigen en booten de verloren aviateurs trachtten op te sporen. Vijf personen bij vliegramp omgekomen. Uit Mexico City wordt gemeldNabij Toluca is een vliegtuig neergestort. Vijf personen zijn hierbij om het leven geko men. Hoe laat vertrekt de boot naar Ame rika? Over 10 minuten? Gaat er geen een vroeger. Ik heb erge haast.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7