NED OOST-INDIE KERKNIEUWS UIT DE RIJNSTREEK UIT DE OMGEVING DONDERDAG 8 OCTOBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 VAN BOVEN-DIGOEL ONTVLUCHTE BANNELINGEN. Door Papoea's opgegeten. Het „Soer. Hbld." verneemt uit Nieuw- Guinea, dat de inlandsche bestuursassis- tent van Okaba, die op Frederik-Hendrik- eiland patrouilleerde, bericht ontving, dat de in 1929 onder leiding van Daglan ont vluchte communisten door Papoea's zijn opgegeten. Een militaire patrouille, onder leiding van luitenant Maris, vond bij do monding van de Kawarga verschillende ar tikelen, die vroeger in het bezit waren van de ontvluchten. Frederik-Hendrik-eiland ligt ten Z. van de monding der Digoolriver. Het is be kend, dat verschillende kleine groepen bannelingen, voor het eerst in 1929, de kampen aan den Boven-Digoel zijn ont vlucht. Een groot aantal de Indische regeering noemde het gctal'41 dat naar Australisch gebied was uitgeweken, werd weer aan onze regeering uitgeleverd. An deren werden door Papoea's teruggebracht of aangehouden door onze politie. Om trent een 8-tal bleef men in het onzekere verkeeren. Vermoedelijk zijn deze dus in handen van minder vredelievende Pa poea's gevallen. Omtrent den beruchten communist Dag lan berichtte ons in Februari 1930 een Aneta-telegram, dat hij eind 1929 door zijn medevluchtelingen, waarvan een deel weer was opgepikt, in het oerwoud was achter gelaten wegens uitputting. EERHERSTEL. Het is ongetwijfeld een mooi bewijs van kinderlijke liefde jegens den Paus en van heilige verontwaardiging over de oneer, Christus in zijn Lichaam, de Kerk aange daan, wanneer in troebele tijden door ka tholieke organisaties telegrammen van protest en deelneming aan de Vader dor christenheid worden gezonden. We hebben dergelijke protest-acties mee gemaakt bij de gruwelijke vervolging in Mexico, bij de anti-clericale strijd in Frank rijk, bij de uitingen van kloosterhaat in Spanje. Nu pas weer, toen de Paus in Italië werd gedwarsboomd. En kort geleden stuur den de beide mooi-goslaagde jeugd congres sen der Derde Orde zulke telegrammen naar Rome. Dat is prachtig werk. De Opperherder heeft meermalen zelf verklaard, dat die algemeene uitingen van sympathie hem veel broost hadden verschaft. Maar mca mag het goede doen en moet vooral bet betere niet nalaten. En dan is toch zeker een positief gestelde daad van veel booger gewicht en van rijker vruchtbaarheid dan het zenden van telegrammen. Welnu zoo'n positieve daad gaan de tien duizend Tertiarissen van ons land stellen in hun dag van eerherstel. Het initiatief tot deze dag van eerherstel ging uit van de laatste Eucharistische Der de-Ordedag te Weert gehouden, waar werd besloten alle Tertiarissen van Nederland uit te noodigen er aan deel te nemen. In onderling overleg werd als datum vastge steld: Zondag 11 October, octaafdag van Sint Francisciis. Maar waarom zouden niet- tertiarissen achterwege blijven? Mogen we hier het program even afdrukken? Ie, Algemeene H. Communie van alle Tertiarissen. 2e. 's Middags een gezamen lijke acte van eerherstel. 3e. Zoo mogeiijk een avondvergadering buiten de kerk. Op een en dezelfde dag zullen dus alle Nederlandsche Tertiarissen de Eucharisti sche Heiland ontvangen en Hem in de stilte van hun hart oprechte deelneming betuigen met de onteering, waarmee Hij in verschillende landen werd en nog wordt bejegend. En ze zullen flinke voornemens maken om Hem des te meer te beminnen, naarmate Hij door zooveel verblinden en misleiden wordt bespot en gehoond. Ze zul len, als Franciscus, zich er diep van over tuigen, dat er maar Een is, waard om harts tochtelijk bemind te worden, en dat juist die Eene door de wereld verstooten wordt: „de liefde wordt niet bemind!" Ook in 't openbaar en gezamenlijk zul len de Tertiarissen getuigen van hun trouw aan Koning Christus en van hun leedwezen met de beleedigingen, waarmee men Hem al brutaler in de weg treedt. En daarom zullen ze allen 's middags neergeknield voor het Allerheiligste en tezamen een acte van eerherstel bidden. Overal waar het mogelijk is, wordt verder een protest-avond buiten het kerkgebouw georganiseerd. Een spreker kan daar een rede houden over de kerkver volgingen der laatste tijden, om allen nog eens te begeesteren tot eeuwige aanhanke lijkheid aan Koning Christus en zijn Rijk, de H. Kerk. Kinderen van Franciscus en allen, die met ons meedoen? hebt medelijden met en liefde tot de veelgesmade Koning. Christus dringt ons. PLOTSELINGE GENEZING TE LOURDES. Een Bëlgische jongen de gelukkige. De Brusselsche „Standaard" maakt mel ding van een plotselinge genezing te Lour- des op den eersten dag van de October- maand. Het betreft een jongen steendruk ker, die te Lourdes verbleef als deelnemer aan de processie der Belgische Katholieke Arbeidersjeugd. De gelukkige heet Frangois Maes, gebo ren te Brussel op 25 Augustus 1915. Te Eigenbrakel woont hij bij zijn ouders, en is er drukker. Op 26 December verleden jaar deed hij, bij een arbeidsongeval, waai- bij zijn voet gegrepen werd door een ma chine, een etterende beenziekte op. Tweemaal onderging de jongen een chi rurgische bewerking, doch een etterende wonde van 3 c.M. bleef open. Hij ging Heden gingen een vijftigtal missaals en nog meerdere vulpenhouders en vulpotlooden af. U weet toch dat U voor de aanwer ving van drie nieuwe abonné's recht kunt doen gelden op een pracht-mis- saal of zeer solide vulpenhouder met gouden pen. U kunt toch ook eigenaar (es) van een dergelijk missaal of vulpenhouder worden. Vraagt eens proefnummers aan of laat ons proefnummers bezorgen bij adressen, die in aanmerking komen voor een abonnement op „De Leidsche Courant". U hebt niets te doen dan ons de adressen op te geven. Wij bewerken die adressen zelf en komen er drie abonné's van, dan krijgt U een missaal of vulpenhouder. De proefnummers moeten het doen. Men kent „De Leidsche Courant" niet. Onbekend maakt onbemind. Nogmaals vraagt proefnummers aan. DE DIRECTIE. moeilijk en was spoedig vermoeideen schoen kon hij aan den rechtervoet niet verdragen. Na de processie-feestelijkheden van Don derdag 1 October, rond 8 uur 's avonds, nam Frangois het verband weg van den voet en stelde vast dat de wonde toe Het is zeker een merkwaardige gent- zing, schrijft de „Standaard". Het Bureau de Constatation spreekt zich niet uit, doch heeft het geval in onderzoek. Toen wij den jongen man aan tafel vonden, vertelde hij ons in allen eenvoud wat hierboven staat. Van. opgewondenheid geen zweem, wel van oprechte en stille blijdschap. Zonder twijfel zal ook blijdschap heer- schen bij zijn famile. Zijn vader, die socia list is, wilde slechts amper zijne toestem ming tot het vertrek geven en vergezelde zijn zoon niet naar het station, toen hij hij vertrok. Kon men zich schooner bekroning den ken voor dezen eersten dag van de Ro- zenkransmaand NIEUWKOOP. DE HERLEVING DER SMEDERIJEN. Vergadering waarbij 70 smeden tegen woordig waren. Op 10 September waren de smedenpa troons met hun zoons in het vak werkzaam onder leiding van het gemeentebestuur naar de Jaarbeurs geweest. Donderdag avond waren zij allen uitgenoodigd tot het bijwonen van een vergadering in het Pa tronaatsgebouw om de belangen van het vak te bespreken. Wie kon was opgekomen, ongeveer 70 smeden, terwijl aan de bestuurstafel geze ten waren de leden van het bestuur met den secretaris, een vijtal raadsleden, als mede de heeren W. Graadt van Roggen en C. J. van Wijngaarden van Rees, respectie velijk Secretaris-Generaal en Adjunct-Se cretaris van de Nederlandsche Jaarbeurs. Burgemeester van der Weijden opende de vergadering en hield daarbij de volgen de inleiding. Ik open deze vergadering en heet U allen welkom. Het is mij een bizonder voorrecht voor deze bijeenkomst een woord tot inleiding te mogen zeggen. Op de eerste plaats om dat ik hier aanwezig zie den Secretaris- Generaal en Adjunct-Secretaris van de Nederlandsche Jaarbeurs, wie ik niet meer aan U heb voor te stellen omdat U deze heeren reeds ontmoette en kent, doch die ik toch nog eens hartelijk hier welkom heet, op de tweede plaats omdat wij staan voor een bij uitstek gewichtige zaak, voor een bij uitstek gewichtig gemeentebelang. Bij mijn Wethouders, bij de leden ,rau den gemeenteraad wier aanwezigheid ik hier op grooten prijs stel en niet het minst bij mij zelf leeft diep het- besef en dringt sterk op den voorgrond de plicht om Nieuw koop tot steeds verhoogde welvaart te brengen. Er komt reeds een kentering, doch jaren lang hebben wij ons geboorteover schot niet kunnen plaatsen, wat een oneer is voor een gemeentebestuur. Op verschillend terrein en niet zonder succes waren wij reeds werkzaam en zagen ook meermalen het belang van de industrie onder het oog: met electrisohe kracht, een goede vaartverbindmg, vakonderwijs e.d., waarbij het ons geenszins ontging, dat spe ciaal onze smedenindustrie een zware strijd te voeren had. Wij zagen daar fouten en ge breken, waar ons gemeentebestuur zoo zeiden wij rechtstreeks niets aan kan doen, welke de smeden zelf en wel door or ganisatie moesten bestrijden. Tweemaal reeds hebt gij getracht dat doel te bereiken, doch telkens tevergeefs. 15 jaren geleden is er een plan geweest voor de oprichting van een instructie-werkplaats. Voorgelicht door deskundigen heb ik als raadslid dat plan toen bestreden, omdat eerst begonnen moest worden met .cursus-onderwijs. En vergadering die meening ben ik nog toegedaan. Wij trachten zooveel mogelijk te bevorderen dat jongens de nijverheids- win teravondschool te Woerden bezoeken en in den afgeloopen winter was er slechts één smidsjongen, die er heenging en dat moet eerst veranderen. Eerst moet er so men een andere geest van willen en kun nen. Het bedrijfsleven maakt een ellendige tijd door doch die toestand heeft deze lichtzijde, dat hij een gunstige voedings bodem schept voor verbetering. U en ik en wij allemaal zijn er thans van doordron gen, dat het voor U zoo niet langer kaïp Het is thans er op of er onder. En ons ge meentebestuur zegt: gij inoogt niet ren onder gaan, de eer van Nieuwkoop is er mee gemoeid, en gij behoeft als bedrijf in zijn geheel niet ten onder te gaan, als gij slechts de handen ineenslaat. Gij zijt op de Jaarbeurs geweest, gij zijt er schitterend ontvangen door het bestuur, gij hebt daar gezien hoe er in het bedrijfs leven gewerkt en gezwoegd wordt, doch ook wat er te bereiken is. Het is geweest een dag van leering, maa.r ook een dag van genot. En ons gemeentebestuur heeft ge zegd, wij gaan eerst eens met hen uit, en dan gaan wij eens met hen praten. En ge achte vergadering, dat praten daar zijn wij thans aan toe. U krijgt daarbij ruimschoots de gelegenheid Uw kaarten bloot te leggen en uw belangen naar hartelust uit te zeggen De heeren van het Jaarbeursbestuur, die reeds getoond hebben zoo buitengewoon veel belang in U te stellen, die zelfs ge zegd hebben, dat gij een schoone toekomst kunt tegemoet gaan als gij hun aanwij zingen slechts wilt volgen, kortom die zich uitdrukkelijk en zonder meer voor U willen geven en er een eer in stellen Uw stand en vak en daarbij onze mooie gemeente Nieuwkoop omhoog te voeren, met diezelf de heeren gaan wij thans de besprekingen voeren. En ik zou het daarbij van belang achten, en ook zeer op prijs stellen, wan neer de Secretaris-Generaal, de heer Graadb van Roggen zelf deze besprekingen zou willen leiden. Mijnheer Graadt vau Roggen mag ik U verzoeken de hamer van mij over te willen nemen? De heer Graadt van Roggen nam nu het woord, bracht allereerst dank aan het ge meentebestuur, achtte zich overtuigd, dat allen den ernst en werkelijke toedracht van het bedrijfsleven inzagen, wat een eer ste vereischte is om tot verbetering te ko men, dankte ook voor het bezoek aan de Jaarbeurs, en al heeft het bestuur van de Jaarbeurs zijn volle medewerking toege zegd en al meent het ook wel iets te kun nen doen, de verwachtingen moet men toch niet al te hoog stellen en men moet ook niet nieenen, dat met het uitkomen van een Nieuwkoopsche eigen smeden- si and men er is. De zaak heeft veel groo- ter omvang, de kern zit veel dieper, zoo dat ook andere en grootscher remediën noodig zijn, waarbij een eerste vereischte is, dat men met ernst en toewijding de zaak onder de oogen ziet en vertrouwen stelt in de leiding. Deze vergadering is belegd om geza menlijk den toestand onder het oog te zien en om gegevens te verzamelen, en daar uit zullen de besturen van gemeente en jaarbeurs 'n werkplan opstellen, doch men wil vooraf nog eenige wenken geven, mede aan de hand van de gegevens, welke spre ker in den namiddag bij een bezoek met bet gemeentebestuur aan een zestal smidsbedrijven mocht verzamelen. Oudtijds was Nieuv. koop een alom be kend centrum voor L:t smedenvak, de nieuwe tijden met hun machines en massa productie brachten hierin verandering en de bakens werden bij het verloopen van het getij, niet tijdig verbet. De groot-fabri- cage had haar reizigers en zooveel andere middelen om bekendheid aan haar bestaan en artikelen te geven en de kleine smid, niet beschikkende over die middelen, ge raakte op den achtergrond, en maar steeds blééf men hier op het oude niveau door werken zonder ook in het vak naar aan passingsmiddelen uit te zien. Thans is er noodig een vertrouwensman, die technicus is en voorlichting en onderricht kan geven op elk terrein van het vak. Gezamenlijk en onder leiding moet er opgetreden worden bij de overheid, tegenover organisaties, enz. Men moet profiteeren van de zooveel verhoogde Duitsche valuta, evengelijk als Duitschland bij de iuflatie na den oorlog profiteerde van Nederland. Hef Rijk schonk 100.060.subsidie aan de Ver- eeniging van Nederlandsch fabrikaat, er is een strooming in die richting en deze moet uitgebuit. Overwogen moet worden om de productie van het massa-artikel te gaan vervangen door de productie van het handwerk, dat meer gevraagd gaat worden als de voorteekenen niet bedriegen goede perspectieven biedt en waarvoor Nieuwkoop als aangewezen lijkt om daar van een centrum te gaan vormen. Men moet niet te veel afgeven op hen die het vak inderdaad nog meer in de put helpen, door het maken van veel te lange werkdagen en te verkoopen beneden de verkoopwaarde, want er moet toch ook ge geten worden. Zoodra er werkverruiming komt,-verandert dit vanzelf. Op het oogen- blik is het in alle bedrijven slecht, doch van wat er nog gevraagd wordt, daarvan moet men ook zijn deel zien te krijgen. De gezamenlijke actie moet gaan onder het motto Nieuwkoop en perosonlijk moet men offers weten te brengen, moeite zich wil len getroosten, tijd beschikbaar willen stellen, energiek en met volharding, ten bate van het algemeen Nieuwkoop sch be lang, waar ten slotte allen zij het de een wat meer dan de ander ook weer van profiteeren. Een warm applaus volgde, waarna zich een beredeneerde gedachten wisseling ont spon over de vraag van den spreker of het handwerk dan wel het fabriekmatig karakter van het vak moest worden ge- De heer D. Kranenburg meent, dat de grossiers het vak bedierven, door te veel te eischen voor te weinig geld, waardoor minderwaardig goed gemaakt is en zou er meer heil in zien, wanneer de smeden zich meer in rechtstreeks contact stelden met den afnemer en winkelier. De heer C. Zwart geeft een uiteenzet ting van den bes taanden toestand en noemt als hoofdoorzaak de opdrachten welke vanuit Nederland gegund worden aan Duitschland, niet het minst ook van overheidswege en beveelt hiervoor aan het verhoogen van invoerrechten en goed vakonderwijs. De heer Graadt van Roggen wijst er op, dat alles leveranties voor de regeering thans geschieden door ecu inkoopbureau, doch 't zal de vraag zijn of daar iets be kend is van het hier bestaande bedrijfsle ven en dat is de schuld van de betrokke nen zelf. De heer Stam toont aan, dat men hier zeer veel te kort schiet aan vakkennis en noemt dit een allereerste eisch tot ver betering. Met constructie-werk bijv. zou nog veel te bereiken zijn. De heer J! Bon bepleit de instelling van een algemeen verkoopbureau, wat dan al leen geschikt zou zijn voor de nieuw te verkrijgen relatiën. Thans vermoorden de smeden elkaar en niet het publiek profi teert hiervan, doch de tusscbenhandel. Gepraat wordt nu nog over het oprich ten van een vereeniging en hoe deze zou moeten werken, waarna de heer Graadt van Roggen dankt voor de gevoerde be spreking en hoopt daarmede zijn nut te kunnen doen voor het maken van een plan, waarover tevens contact gezocht zal worden met den Rijksnij verheids-consu lent. De Burgemeester spreekt vervolgens een dank- en slotwoord en hoopt dat in deze vergadering een grondslag gelegd is voor een nieuwe en verbeterde toekomst in het smedenbedrijf, wat ten goede zal komen aan geheel de Gemeente. HOOGMADE. Volksbond. De R.K. Volksbond hield Dinsdag zijn eerste maandvergadering in dit seizoen. De Voorz. opende de vergade ring met gebed, heette de leden van harte welkom en herdacht tevens het overlijden van het mede-lid H. Hoogeboom. Voor de rust zijner ziel werd gebeden. De secr. las de notulen voor, welke onder dank worden goedgekeurd. Daarna werd het Bondslied gezongen met piano-begeleiding van mej. Opdam; de solopartij werd gezongen door J. v. Goozen. Vervolgens verslag van de oentr. raadsverg., welke gehouden is op Maandag 1 Juni te Haarlem. De voorz. dankte den afgev. voor zijn verslag. Daarna cursus G. Adviseur. Spr. zette met zeer duidelijke woorden uiteen de beteekenis van het altaar in onze kerken. De voorz. dankte den G. Adviseur voor zijn mooie uit eenzetting. Vervolgens werden eenigen cir culaires behandeld, onder anderen één over de Volkskrant. Door den voorzitter werd sterk aanbevolen deze krant te gaan lezen. Daarna mededeelingen. De voorz. van de brandstof oommissie deelde mede, dat de betalingstermijn met een maand is verlengd. Daara werd bekend gemaakt, dat Zondag 11 Oct. de bibliotheek wordt ge opend Na rondvraag sluiting. De colleote voor „Hulp in Nood" bracht op 1.48 1/2 cent.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6