LAND- EN TUINBOUW DINSDAG 6 OCTOBER 1931 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 VOETBAL Laatste oproep. Aan de Juniorenleiders van het District Leiden. Reeds 3 maal is door den Compe titieleider een oproep gedaan en tot zijn leedwezen zijn van de 13 afdeelingen, 3, zegge drie, die, zich hebben doen inschrij ven. Dit is een treurig verschijnsel. Wan neer het zoo gaat met onze toekomstige voetballers zal dit zich later wreken. Onze Competitieleider is dit moede en verzocht mij deze oproep te doen plaatsen waaraan ik gaarne gevolg geef. De inschrijving kan tot en met 15 October nog plaats hebben. Verzocht wordt ook de verplichte storting te doen. Daarna worden alle bescheiden toegezonden. Zou dit weer op een niet voldoende deelname uitloopen, dan vree- ze wij dat de heer De Vrind het bijltje er bij neerlegt. Wij rekenen dan ook op uw voile medewerking. Namen, leeftijd en stortgeld, en de competitie kan gaan draaien. A. H. SGHRAMA, Voorz. District Leiden. GYMNASTIEK R. K. S. V. „Jeanne d'Arc". De leden worden eraan herinnerd, dat morgenavond voor de heeren en jongens en Donderdagavond voor de dames en meis jes, de onderlinge wedstrijden verwerkt Zullen worden. De meisjesgroep van 7 uur, moet beslist op tijd aanwezig zijn voor de laatste repetitie, om half negen beginnen de wedstrijden. Het inschrijfgeld bedraagt 15 cent voor senioren en 10 cent voor junioren, wat op de wedstrijdavonden voldaan moet wor den. Voor elke groep zijn drie keurige prij zen beschikbaar. Geen fietsen medebren gen. SCHAKEN Winterwedstrijd Leidsche Schaakclub „Philidor". De wedstrijd 19311932 van Phüïtlor wordt ditmaal gespeeld in 2 groepen, die een dubbele ronde spelen en zal beginnen in het clublokaal (Café Neuf) op Maandag 12 October a.s. In de eerste groep zijn ge plaatst: J. J. Abspoel, J. de Boer, E. W. van den Burgh, J. Kooreman, H. I. de Nie, G. Pels, W. F. Snieder en J. Stol. In elke groep zijn een drietal prijzen uitgeloofd, in de eerste groep wordt bovendien ge speeld om oen wisselprijs, een fraaie bronzen plaquette, voor enkele jaren door den heer W. Brouwer, alhier, beschikbaar gesteld. Deze wisselprijs is achtereenvol gens gewonnen door W. H. v. d. Nat (2 x), H. I. de Nie (1 x) en J Stol (1 x). LUCHTVAART NIEUW RADIO-PEILSTATION BIJ SCHIPHOL. Hulpmiddel voor de luchtvaart.- Wie Schiphol nadert, ziet thans een eind je buiten het vliegveld vier hooge ijzeren masten Deze dienen voor het nieuw radio- peiLstation van het Rijk, ten bate van de aviatiek. Met behulp van deze radio-peil- innohtiixg en van andere stations kan men bij mist de plaats bepalen, waar een vlieg tuig zich bevindt, daar zoodoende een kruispeiling kan worden genomen Het nieu we station, dat over eenigen tijd in gebruik zal worden genomen en staat aan den Spaarnwouderweg. wordt dus een-zeer nut- nig hulpmiddel voor de luchtvaart, als mist of nevel het uitzicht belemmeren. Men kan de positie der vliegmachines dan toch be palen, berichten kunnen worden uitgezon den en ongelukken voorkomen. De gewone d.Taadlooze weerbenichtendienst blijft op Schiphol. GESLAAGDE PACIFICVLUCHT. Pangborn en Herndon zonder tusschenlan- ding van Japan naar de V.S, gevlogen. De Amerikaansche vliegers Pangborn en Herndon, die Zaterdag j.l. te Samosjiro in Japan zijn opgestegen ten einde een non stop vlucht over den Stillen Oceaan te be proeven, hebben dit voornemen volbracht en zijn gister te Wenatchee in den staat Washington geland. Zij hebben het onge veer 8400 K M. lange traject in circa 41 uur afgelegd. Dit is de eerste geslaagde vlieg tocht zonder t-usschenla-nding over den Stillen Oceaan en men gelooft dan ook, dat de beide Amerikanen hiermede den prijs van 5000 pond sterling hebben gewonnen, die door het groote Japansche blad „Asahi" voor dit waagstuk was uitgeloofd. De vliegers hadden alles in het werk ge steld om te slagen. Zelfs hadden zij kort na hun vertrek uit Samosjiro het landings onderstel van het vliegtuig eenvoudig la-ten vallen, ten einde het gewicht der machtine te verminderen en zoodoende langer met hun benzinevoorraad toe te komen. Zij moesten dus de landing zonder wielen volbrengen. De breede va-llei van de Colum- bia-rivier, welke dwars door den staat Washington stroomt, bleek hun daartoe een geschikte gelegenheid te verschaffen, zoo dat zij besloten, te Wenatchee, dat aan deze rivier ligt, te landen Even tevoren hadden zij hun restant benzine laten wegloopen, ten einde een ontploffing te voorkomen. Toen het vliegtuig den grond raakte, gleed het nog even voort in een enorme stof wolk. Ëen moment scheen het, alsof het over den kop zou slaan, doch het herkreeg zijn evenwicht, maakten ten slotte een draai naar links en kwam tot staan, steu nend op den linkervleugel De schroef van de machine werd bij deze hachelijke ma noeuvre vernield, doch Pangborn en Harn- don waren volkomen ongedeerd gebleven. Heden gingen een vijftigtal missaals en nog meerdere vulpenhouders en vulpotlooden af. U weet toch dat U voor de aanwer ving van drie nieuwe abonné's recht kunt doen gelden op een pracht-mis- saal of zeer solide vulpenhouder met gouden pen. U kunt toch ook eigenaar (es) van een dergelijk missaal of vulpenhouder worden. Vraagt eens proefnummers aan of Iaat ons proefnummers bezorgen bij adressen, die in aanmerking komen voor een abonnement op „De Leidsche Courant". U hebt niets te doen dan ons de adressen op te geven. Wij bewerken die adressen zelf en komen er drie abonné's van, dan krijgt U een missaal of vulpenhouder. De proefnummers moeten het doen. Men kent „De Leidsche Courant" niet. Onbekend maakt onbemind. Nogmaals vraagt proefnummers aan. DE DIRECTIE. Twee Roemeensche vliegers neergestort. De beide Roemeensche vliegers Rusesku en Leona-rd, die Maandagochtend om zeven uur van het vliegveld Le Bourget voor een recordvlucht om den BibeskuPokaal startten, moesten korten tijd later wegens motorpech terugkeeren. Bij de landing stortte het vliegtuig tengevolge van te geringe snelheid van een hoogte van onge veer 30 M neer. Het vliegtuig werd geheel vernield. De beide vliegers werden ernstig gewond naar het ziekenhuis gebracht. UIT DE RIJNSTREEK BODEGRAVEN. Wijding Theresiabeeld. Zondagavond onder het Lof werd het beeld van de H. Theresia plechtig gewijd door den zeerw. eerw. pater v. Benten O.Carm. Nadat de gebeden der Octobermaand waren gebeden beklom zijneerw. den kan sel. De gewijde redenaar gaf in het kort weer het ontstaan van de orde van den Carmel. Hoe godvreezende mannen op den berg leefden en vele kruisvaarders, door hen gesticht-, zich bij hen aansloten, dat zij later door de Turken werden verjaagd en zich verspreidden over Europa. Wat voor de Europeesche landen een zegen is geworden. De orde heeft vele heilige mannen en vrouwen voortgebracht, doch vooral over de jongste bloem van de Kar- mel, de H. Theresia, een heilige van onzen tijd wilde zijneerw. spreken. In een gloedvolle rede schetste zijneerw. in de Heilige bijzonder de gvoote deug den van nederigheid, liefde en lijden. Zijneerw. spoorde allen aan in hun nooden zich tot de H. Theresia te wenden. Met een bede voor het geestelijk en tij delijk welzijn der parochianen eindigde Zijneerw. deze schitterende predicatie, die door een stampvolle kerk met alle aan dacht was gevolgd. Vervolgens begaf Zijneerw. zich, voor afgegaan door misdienaars en een stoet van bruidjes in het wit gekleed en een tak rozen in de hand, naar achter in de kerk waar het beeld, dat keurig was ver sierd, werd gewijd. Onderwijl werd door de aanwezigen een lied ter eere van de Heilige gezongen. Met herhaling van het lied na het Lof werd deze plechtigheid gesloten. Botsing. Gistermiddag 2 uur kwam een motorrijder op den hoek Brugstraat-v. Tolstraat met een auto in botsing. De mo torrijder kwam er wonderwel goed af. Voor eenige minder ernstige wonden moest hij zich bij dokter v. B. laten ver binden. De motor was vernield. Door de politie werd proces-verbaal opgemaakt. DE GLIJDENDE HUURSCHAAL. Een nieuwe methode voor het billijk verhu- huren van wei.and voor melkvee bedrijven Voor meer dan S0 belangstellende boeren uit wijde omgeving van Purmerend, hield de Hoogeerw. Heer Reken A. Hollen-berg op een vergadering van de parochiale afdee- ling van de L.T.B. een rede over boven staand onderwerp. De vergadering werd met een kort toe passelijk woord geopend door den heer N* Al, .voorzitter van de afdeeling van de L.T.B.die er op wees dat het onderwerp door den Hoogeerw. Deken te bespreken, de volle belangstelling zou hebben van de boeren, omdat er sedert- vele jaren is geble ken dat de landpacht beschouwd wordt als een specula tie object, waarbij van eenige be staanszekerheid van den pachter geen spra ke is. Den Hoogeerw. Heei Deken Hollenberg brengt spr hulde voor zijn voortdurende belangstelling in het wel en wee van den boerenstand en inzonderheid voor zijn stre ven om in de moeilijke kwestie voor het paohtvraagstuk verbetering te brengen. De Hoogeerw. Deken zijn rede aanvan gende zegt dat de groote opkomst op deze bijeenkomst wel de nood der tijden bewijst en het doet- hem genoegen over deze zaak tot zoovele boeren te mogen spreken De boerenstand is een belangrijk onderdeel van de Maatschappij en de Kerk intres- seert- zich bijzonder voor dien stand, want hij is de oudste en eerbiedwaardigste stand in de Maatschappij. De positie van-den boerenstand welke fei telijk reeds na den zondenval van Adam in moeilijkheid is gekomen, is thans wel zeer slecht, ja bijna noodlijdend. De oor zaken daartoe zijn velen. Velen zeggen: de sociale lasten zijn te hoog Doch spr. vraagt: is 't zegeltjes plak ken nu zoo erg? Dat kan de nood van de boeren niet geven zeker niet van de melk veehouders. Doch bovendien moet men niet aan 't loon van den werkman tornen, want het loon der boerenwerklieden is in 't alge meen niet hoog. Neen, het moet den boer zóó gaan dat Hij een behoorlijk loon kan betalen. Dat het den boeren slecht gaat komt hoofdzakelijk omdat de landhuren te hoog zijn. Dat die huren zoo hoog zijn komt in 't algemeen door de onverbiddelijke wet van vraag en aanbod. Er zijn te veel concur renten in het vak, althans tot voor korten tijd. Als een pachter zïi boerderij moest veriaten omdat hij het niet meer kan hou den omdat z'n huur te hoog was, dan stond een ander klaar om dezelfde pacht of nog hoogere te bieden als z'n voorganger en de landeigenaar moest dan wel weer conclu- deeren dat de gevraagde pacht niet te hoog was, doch de slechte bedrijfsuitkom- st ende schuld waren van de onbekwaam heid van den pachter Men stelt de vraag! is daar nu niets aan te doen Sommigen zeggen dat de pachtwet komen moet om de gewenschte uitkomst te bren gen. Spr. hoopt van harte dat deze wet in zoo goed mogelijken vorm tot stand zal komen. Doch dat deze afdoende verbetering zal brengen kan spreker zich niet indenken. Door Mgr. den Bisschop van Haarlem is voorgeschreven het z.g continuatierecht. Dat is een mooie maatregel, maar ook niet afdoende. De groote kwaal is; men stelt de huur voor te langen tijd vast. Dat heeft vaak ernstige gevolgen. Volgens den Z.Ew. Spr is de beste wijze van land verhuren, die waarbij de huur automatisch op en neer gaat- met den tijd. Nu is het een groote moeilijkheid om ieder jaar opnieuw de hrur vast te stellen en als er nu een middel was hetwelk dat over bodig maakte, dan was men een grooten stap in de goede richting. De Hoogeerw. Deken hoopte dat middel te hebben ge-vonden en hij noemt hei „de glijdende huurschaal." Men spreekt ook wel van „glijdende loon schaal" doch deze heeft practisch geen toe passing kunnen vinden omdat het loon dan zou moeten worden bepaald aan de hand van de indexcijfers en dat levert in de pra-ctij-k te veel moeilijkheden op, omdat de indexcijfers loopen over meer dan 100 arti kelen (levensmiddelen, kleeding, enz. enz.) Met de melkveeboeren is dat echter an ders, daar speelt de melkprijs of de kaas- prijs de hoofdrol. De afzet van vee is van veel minder in vloed, want daarbij moet men alleen het verschil in opbrengst nemen. Bijvoorbeeld als men gewoon is 6 koeien per jaar af te zetten en de prijs van de koeien in een be paald jaar gemiddeld 50.per stuk lager is dan 'n jaar te voren dan »s het daaruit voortkomend verlies J 3000.Dat is geen vergelijk met den afzet van de melk. Melkt men in een jaar 3500 I. melk per koe en is de melkopbrengst 1 cc t per liter minder dan vorig jaar, dan heelt een boerderij van 20 koeien reeds een mindere melkopbrengst per jaar van 700.—, De melkopbrengst maakt voor 95 pCt. het inkomen uit,van den melkveehouder of is deze alt-hans van zooveel invloed op de bepaling van de winst naar welke de huurprijs dient bepaald te worden. De varkenshouderij etc. staat daar bui ten, want voor varkenshouderij heeft men desnoods weinig grond noodig en dus ook weinig landhuur te betalen. Er moet nu een vast punt gevonden wor den dat men bij de berekening van de te bepalen huurprijs als grondslag neemt, en de H Ew. spr. noemt dat de „canon". Hoe bepaalt men nu dien canon" voor een be paalde boerderij. Eerst moeten verhuurder en huurder het eens worden over datgene wat in het afgeloopen jaar een billijke pachtsom zou zijn gewest per bunder, of per morgen. Vervolgens berekenen ze aan de hand der officieele marktberichten de gemiddelde hoogste prijs der kaas op de markt van die landstreek in hetzelfde afgeloopen jaar. Daarna deelt men die bovengenoemde, door beide partijen a's billijk erkende pachtsom door de berekende gemiddelde hoogste kaas-prijsen dat is nu de canon van die boerderij. Gedurende den gansch'en huurtijd betaalt nu de pachter zooveel malen dien canon per bunder (of morgen) als de gemiddelde hoogste kaasprijs van ieder jaar zal aan wijzen. En zoodoende gaat de huurprijs automatisch met den tijd op en neer. Die canon is dus overanderlijk geduren- den den ganschen hurtijd en wordt alleen opnieuw vastgesteld met een nieuwen huurder Laten we een voorbeeld nemen: Eigenaar en pachter omstreeks het einde van he-t jaar de huur besprekend voor het vervolg, k-omen samen tot de conclusie dat een billijke huur over het afgeloopen jaar zou zijn geweest 120 per bunder, en dat de ge-middelde kaasprijs is geweest 32. dan is voor die boerderij de „canon" voor taan 120: 32 is 3. 75 per bunder. Is dus de gemiddelde hoogste prijs het volgend jaar 30, dan is de pacht ook 30 maal 3.75 is 112.50 per bunder enz enz. Het parochiaal Kerkbestuur te Purmer end heeft z'n boerderij op deze voorwaar den verhuurd en tot bevrediging van beide partijen, Z Eerw. haalt 't geval als een prae- tisch voorbeeld aan. Daarbij is men ook tot de conclusie ge komen dat wordt de kaasprijs hoog, dan daarvan ook de landeigenaar profiteert, wat op zichzelf in 't geheel niet onbillijk is, doch dat de pachter het meest profiteert. Tegenover het afstaan van het groote voor deel aan den landeigenaar staat het voor deel van de boer die bij laige kaasprijs' min der heeft te betalen. Een goede huurboer-is bij een pachtbe- rekening naar de glijdende huurschaal goed af. In de pachtwet zou een bepaling komen welke de boer die zijn bedrijf verlaat even tueel een vergoeding zou geven voor land- verbetering. Van die bepaling ziet de E-w. spr. echter veel bezwaren en zal dit z.i. een bron van eindeloos kibbelen en rechten worden. I Bij sprekers systeem is zulk een bepa- j ling overbodig, want in zijn stelsel komt de ijver den pachter ten volle tot z'n recht. Immers de canon eenmaal vastgesteld, blijft van kraoht- wanneer de pachter zijn land, zijn fokkerij, zijn bedrijfsmethoden, enz. ver betert. Wordt het systeem veel ingevoerd dan ziet Deken Hollenberg daarvan groote voordeelen. Het zal groote tevredenheid en rust brengen voor eigenaars en pachters. Een groote rust welke bij de boeren stellig de ijver en werklust zal bevorderen en heil mede. in staat zal ste len de werklieden, zoowel als hun groote kinderen het loon te geven dat hun toekomt. Na deze met zeer groote aandacht ge volgde rede volgde eenige geda ch ten wisse ling j De heer N. de Goede (Wijde wormer) juichte het plan van den H. Eerw. Deken toe. Hij vreest dat de concurrentievrees niet geheel kan worden weggenomen. In dien de een als canon het cijfer 3 biedt dan kan een ander wel 3 14 bieden. Dan hebben we nog hetzelfde. De Z Ew. spr daarop ant- I woordend zegt dat hij door propaganda voor zijn systeem hoopt- dat dit ingang zal vin- I den allereerst bij kerkelijke instellingen. Zoo ook hoopt Z.Eerw onzen Hoogw. Excel- j lent-ie den Bisschop voor dit systeem te winnen en dan zal deze zeker pressie uit oefenen op de rekenplichtige besturen en passen die dit systeem toe dan volgen er meerderen Veel schuld aan hooge huurprij zen hebben de boeren zelf, die steeds maar meer boden voor 't land De heer W. van Gel de ren (W. Wormer) vroeg hoe het moest met de eigenaren die te duur hebben gekocht! Iemand die te duur koopt is een stak kerd zegt Deken Hollenberg en „de glij dende huurschaal" zal bevorderen dat- ook de landprijzen zullen dalen, want deze komen voor een deel van de buitensporige pa-chtiprijzen. De heer N. de Jong Nz (W.Wormer) zou de veeafzet wel verdisconteerd willen zien in de huurprijs, z.i. is dit toch wel van be- teekenis. Daarop herhaalt de H.Ew. spr zijn uit eenzetting daaromtrent nog eens en zegt dat bij een melkveebedrijf de melkop brengst toch verreweg de groote hoofdfac tor is. Het gaat alleen maar om het ver schil in opbrengst en dat komt in de melk prijs veel sterker tot uiting dan bij den veeafzet. De heer J. N. van Baar (Beemster) j dankt de afd Purmerend van de L.T.B. voor de uitnoodiging tot deze vergadering tot allen gericht en aan de H. Ew. Deken voor z'n uiteenzetting Vervolgens geeft spr. eenige praetische wenken. Kapelaan Plaat, geest, adviseur van de LT.B. afd. spreekt de vergadering toe en spoort aan om de „R.K. Boerenstand" te gaan lezen, het ka tholieke vak-bla-d bij uitstek voor de boe renstand. Met een woord van dank aan de H.Ew. Deken en de talrijk opgekomen be'ang- stellenden sloot voorz N. Al daarna de v-er-

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6