Qfcdeic deeC 1 otóvwiqjE k eati pufo MGR. AENGENENT OVER DE WERELDCRISIS. BUITENLAND SPORT UlNSDAG 6 OCTOBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. F FOUTEN VAN HET KAPITALISTISCH PRODUCTIESTELSEL Harmonische ordening van kapitaal en arbeid. Iedere deelnemer aan de Sanella- Prijsvraag ontvangt in den loop van de maand December een mooie verkeerskalender voor 1932. Voorts heeft iedere deelnemer kans om den hoofdprijs van f 5000.— of één der 1190 andere geldprijzen te winnen. In de leeraarskamer van het R. K. Ly ceum aan den Zijlwe-g te Haarlem werd Zaterdagavond een vergadering gehouden ter oprichting van een afdeeling Haar lem der Katholieke Jonge Werkgevers- vereeniging. Deze werd bijgewoond door Z. H. Exc. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haar lem. De voorzitter van het voorloopig af- deelingsbestuur, de heer F. P. Th. Roh- ling, leidde Mgr. Aengenent, nadat deze in den tuin van het lyceum door een eerewaoht van Bavoknapen met banie ren was begroet, binnen en sprak een welkomstwoord. Hierna nam Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent het woord tot het houden eener rede over: „Harmonische samen werking tusschen werkgevers en werk nemers volgens de Encycliek „Quadrage- 8imo Anno", en over enkele tekortko mingen aan weerszijden". Van deze zoo duidelijke en klare, bij zonder actueele rede, willen ook wij gaarne onzen lezers het verslag geven, zooals de „Tijd" het gisteravond publi ceerde. Z. H. Exc. sprak, na de Kath. Jonge Werkgevers ver. te hebben begroet als een der meest ideale vereenigingen uit ons katholiek organisatieleven, ongeveer als volgt Immers, de vereeniging stelt zich ten doel en heeft dat altijd gedaan, de har monie tuss-ohen kapitaal en arbeid te herstellen in den geest van de encyclie ken der laatste pausen en arbeidt daar om geheel in de lijn van de uiteenzet tingen, die in de laatste encycliek, „Qua dragesimo Anno", worden gegeven. De geheele grondtoon, die uit deze ency cliek opklinkt, is deze dezelfde die het ideaal is van uw vereeniging dat wij moeten streven met alle kracht naar de ideale verhouding tussohen arbeider en werkgever. Ik vestig er bijzonder de aandacht op, dat bij de studie door de leden der K. J. W. V. van de encycliek „Quadrage- simo Anno" daarop bovenal gelet dient te worden. Tekortkomingen bij Katholieke werkgevers. In verband daarmede wil ik wijzen op enkele tekortkomingen, die ook in onze katholieke gelederen niet kunnen worden ontkend, aan weerszijden, zoowel aan werkgevers- als werknemers zijde. Het komt voor, dat uit katholieke werkgeverskringen door enkele aanvoer ders of leiders soms termen worden ge bruikt, die den vrede tussohen werkge vers en werknemers niet makkelijk kun nen herstellen; integendeel tot uitwer king moeten hebben, dat onder de werk nemers wantrouwen ontstaat. Wanneer b.v. een minister een socialen maatregel treft, die geheel is in de lijn van de ar beiders, ook de katholieke arbeiders, een maatregel, waaromtrent ook door onbe- vooroordeelden wordt gezegd, dat hij valt toe te juichen en die volkomen in de lijn der katholieke gedachte ie gedaan, en er naar streeft, de samenwerking tus- schen werkgevers en werknemers te ver sterken, dan komt het voor, dat klanken worden gehoord van critiek op een der- gelijken socialen maatregel, die geheel en al dien maatregel verwerpt; terwijl bovendien de toon, welke daarbij wordt aangeslagen, ook niet is van dien aard, dat het vertrouwen van de arbeiders ge wonnen kan worden. Dat is niet in den geest van „Quadragesimo Anno", die een betere harmonie en samenwerking beoogt. Deze kan alleen komen, wanneer men elkaar vertrouwt. Dan moet men gema tigd zijn, en de toon zóó zijn, dat men geen aanleiding geeft tot wantrouwen in de arbeiderswereld. Tekortkomingen bij Katholieke werknemers. Ook in onze katholieke arbeiderskrin gen en ook in die van degenen, die zich als voorlichters opwerpen, worden soms klanken gehoord van critiek, die weer niet bevorderlijk zijn, om het vertrouwen der werkgevers in de arbeiderseischen te versterken. Zoo b.v. de critiek in den laatsten tijd op het kapitalistisch pro ductie-stelsel. Men hoort voortdurend, dat het kapitalistisch productie-stelsel failliet is en daaraan een einde dient te worden gemaakt. Dit is niet in den geest van „Quadragesimo Anno" en daardoor kan de goede samenwerking niet worden bevorderd. Op deze beweringen wil ik twee din gen zeggen Verschillende oorzaken van de crisis. lste: het is buitengewoon simplistisch, de economische crisis van onzen tijd lou ter en alleen toe te schrijven aan het kapitalistische productie-stelsel. Ik acht mij niet competent, al de oor zaken van de wereldcrisis op te noemen, maar weet toch wel, dat er eenige, be langrijke oorzaken zijn, die niets met het kapitalistisch productiestelsel te ma ken hebben. Allereerst is daar de ge weldige wereldoorlog, dien wij beleefd en waardoor het economisch le ven der volken op verontrustende wijze is aangetast. Vervolgens de omstandig heid, dat een groot deel der wereld zich is gaan bezighouden, om zich economisch onafhankelijk te maken van het beschaaf de Europa, waardoor de handel, welken Europa op deze werelddeelen had, bui tengewoon is geschokt geworden. Een verdere oorzaak is, dat nieuwe Staten en ook de oude hooge tolmuren hebben opgeworpen, waardoor de internationale handel is geschokt. Dit zijn drie feiten, die zeker oorzaak zijn van de tegenwoordige crisis, zoodat de bewering toch al te simplistisch is: het kapitalistisch productie-stelsel heeft zijn onmacht bewezen, dat blijkt wel uit de tegenwoordige crisis. Bovendien zijn zeker ook nog andere oorzaken op te noemen. Fouten van het kapitalistisch productie-stelsel. 2de. In de tweede plaats wil ik dit zeggen: kleven er dan geen fouten aan het kapitalistisch productie-stelsel? Ik geloof, te mogen zeggen, dat ik in mijn 30-jarigen professortijd en ook later als Bisschop, er dikwijls op gewezen hebt, dat er groote fouten kleven aan onze samenleving en dat er moet worden ge streefd naar het verdwijnen van den in- dividualistischen geest, en dat men moet komen tot de instelling van beroeps- standen, m. a. w. van publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie Ik ben er diep van overtuigd, dat er fouten kleven aan het kapitalistisch pro ductiestelsel, maar dat zijn fouten, die ontsproten zijn niet aan dit stelsel als zoodanig, doch die een gevolg zijn van den individualistischen geest, waardoor dit stelsel behccrscht werd en wordt. Met andere woorden kan men hetzelf de zeggen als volgt: Er is geen harmonische samenwerking, omdat aan den factor kapitaal in de maatschappelijke samenleving een veel te groote en een te veel beteekenende rol wordt toegekend en meermalen de waarde van den arbeid wordt miskend. Maar dat is een uiting van den mam- monistischen geest. En het kapitalistisch productie-stelsel op zich heeft geen schuld aan dit gebrek van harmonische samen werking, maar dit gebrek is een gevolg van den mammonistischen geest. Nog eens: Dat is de fout in het kapitalistisch productie-stelsel: dat het kapitaal, voor al het geldkapitaal een te groote rol speelt en de waarde van den arbeid daaraan ondergeschikt wordt gemaakt. Het is een groote fout, dat sommigen beweren, tegen dat kapitalistisch pro ductiestelsel als zoodanig den strijd te moeten aanbinden en dat zij zich niet afvragen: wat moet nu eigenlijk in het kapitalistisch productiestelsel bestreden worden? Maakten zij maar duidelijk on derscheid, dan zou er niet zooveel wan trouwen ten opzichte der arbeiderseischen geschapen worden. Wat verstaat men onder het kapitalistisch productiestelsel? Wat is eigenlijk het kapitalistisch pro ductie-stelsel Vooreerst verstaat men er onder een stelsel, waarin naast de factoren arbeid en natuur als derde factor optreedt het kapitaal. Maar in dezen eersten zin kan men het toch niet bestrijden, zelfs een socialistische samen leving zou in dezen eersten zin kapita listisch zijn. Op de tweede plaats verstaat men er onder: een productie-wijze, waarbij de kapitaalgoederen zich bevinden in privaten eigendom, waar dus de produc tiemiddelen in handen zijn van personen- werkgevers, die niet-werknemers zijn. Tegen het kapitalistisch productiewe zen in dezen zin kan onze strijd ook niet gaan. In dezen zin bestrijden de socia listen het kapitalistisch productie-sys teem. Het kan niet bij de Katholieken dat de strijd gaat tegen het privaat-bezit, immers overeenkomstig de sociale Ency clieken moet het privaat-bezit, als zijnde een eisch van het natuurrecht, onaange tast blijven. Ten derde verstaat men er onder een productiestelsel, waarbij aan het geld-kapitaal een te overwegende rol wordt toegekend en aan de waardigheid van den arbeider te weinig wordt ge dacht. In dezen laatsten zin zijn ook de katholieken tegen kapitalistische produc tiewijze. Maar dan begrijpt men gemak kelijk, dat het hier eigenlijk geldt een strijd tegen het economische liberalisme. Want 't kapitalistisch productie-stelsel is in zich niet verkeerd, maar wordt eerst dan verkeerd, zooals „Quadragesimo Anno" zegt, wanneer aan het kapitaal een te overqjatigen nivloed wordt toege kend. Wij kunnen daartegen dus ook positie nemen. Maar als men dit ook maar dui delijk zeide, dan zou het wantrouwen bij de werkgevers verdwijnen. Eenvoudig maar te zeggen: wij zijn tegen kapita listisch productie-wijze, dat moet eener- zijds verwarring stichten bij de arbeiders en anderzijds wantrouwen bij de werkge vers. Die terminologie kan niet andere of moet bij arbeiders een verkeerde mee ning vestigen, n.l. die, dat strijd gevoerd moet worden tegen de bezitters van ka pitaal. Het kan niet anders, of daardoor moet wantrouwen worden gesticht bij de werkgevers. En er zullen er velen zijn, die door deze terminologie een vrees krijgen voor de arbeiders en het recht matige van hun eisohen van het onrecht matige niet meer voldoende zullen on derscheiden, waardoor wantrouwen wordt gezaaid, terwijl toch juist den laatsten tijd zoo veel gedaan is door zeer vele werkgevers om aan de belangen der werknemers tegemoet te komen, waaraan ik hier gaarne openlijk hulde wil bren gen. Door dit alles wordt dus tegengewerkt het ideaal der encycliek „Quadragesimo Anno", n.l. dat alleen redding is te wachten van de maatschappij als een harmonische samenwerking tusschen werk nemers en werkgevers tot stand komt. DUITSCHLAND EEN NIEUWE DUITSCHE NOODVERORDENING. In verband met de crisis-periode. De nieuwe noodverordening, die Woens dag a.s. van kracht wordt en vermoedelijk even omvangrijk zal zijn als die van 1 De cember 1930, bepaalt met betrekking tot de sociale lasten der gemeenten, dat het door het rijk hiervoor verstrekte bedrag, dat uit de opbrengst der loonbelasting wordt verkregen, verhoogd wordt van 60 tot 150 millioen mark. Hiervan krijgen de stedelijke organisaties driekwart, die der landen een kwart. Voor de steunverleening aan gemeenten voor bijzondere gevallen wordt daarenboven 80 millioen beschik baar gesteld. Wat de werkloosheidsverzekering be treft, wordt bepaald, dat van rijkswege kan worden gelast, dat de steun voor een der de deel in natura wordt uitgekeerd. Voorts worden groote bezuinigingen aan gebracht in staatsuitgaven. Zoo mogen bijv. tot 31 Maart 193-4 geen nieuwe gebouwen voor doeleinden van openbaar bestuur in aanbouw worden genomen. Uitzonderingen zullen slechts met goedkeuring van de rijks en landsregeering worden toegestaan. De verlaging van de huurbelasting, wel ke op 1 April a.s. in werking zal treden, zal 20 k 25 pet. bedragen. Een groot deel der noodverordening houdt zich bezig met de voorschriften voor de kolonisatie. Vooral de kolonisatie op het platteland en bij de steden, alsmede het aanleggen van volkstuintjes voor werkloo- zen zal bevorderd worden. Voor de koloni satie op het platteland zal ten behoeve van de uniformiteit in elk land een staats- commissaris worden aangesteld. Die bij de steden zal ónder het toezicht staan van een rijkscommissaris, die zorg moet dragen voor het beschikbaar stellen van geschikte gronden. Voorts bevat de verordening bepalin gen voor het verminderen der salarissen en pensioenen, wanneer deze niet langer in overeenstemming met de huidige econo mische situatie moeten worden geacht. Deze salarissen enz. kunnen, voor zoover zij den 15.000 mark 's jaars overschrijden, dooi* een schriftelijke mededeeling aan den betrokkene verlaagd worden. Hiervan kan in beroep worden gegaan bij een arbitrage commissie. Ook omtrent de organisatie der spaar banken bevat de verordening uitvoerige bepalingen. CURTIUS' HEENGAAN DEZER DAGEN VERWACHT. Nog meer mutaties? In verband met de hardnekkige geruch ten over een op handen zijnde reconstruc tie van het rijkskabinet, schrijft het Cen trum-orgaan de „Germania": Het mag als vaststaand worden aange nomen, dat het rijkskabinet in zijn huidige samenstelling niet meer voor den Rijksdag zal verschijnen. Dat de minister van Bui- tenlandsche Zaken, dr. Curtius, in den loop der eerstvolgende dagen zal aftreden, is niet langer aan twijfel onderhevig. Boven dien kan worden verwacht, dat nog deze week een reconstructie van het kabinet zal plaats vinden. Echter staat het nog niet vast, of men daarbij alleen zal hebben te doen met een bezetting der sedert langen tijd vacantie ministeries van Economische Zaken en Justitie, waarbij dus thans ook de portefeuille van Buitenlandsche Zaken j komt, dan wel of een verdergaande recon structie van het rijkskabinet zal plaats vinden. In elk geval kan echter worden aangenomen, dat nog deze week de beslis sing zal brengen. SPANJE BLOEDIGE BOTSINGEN. Algemeene staking uitgeroepen. Na een werkloozendemonstratie te Cadiz die door de politie ontbonden was, heb- i ben de syndicalisten een oproep verspreid j tot den strijd voor de sociale revolutie. Hieiop werden groepen gewapende arbei- ders gevormd, die zich verschansten op de 1 daken der huizen, vanwaar zij het vuur op de politie openden. De leider der politietroepen en 3 arbei ders werden zwaar gewond. Tegelijkertijd is te Cadiz de algemeene staking afgekondigd. De minister van bin- nenlandsche zaken heeft de politie en de troepen van het garnizoen versterkt. SNL-O c. RUSLAND. GEVECHT VAN WIT-GARDISTEN MET GEPEOE-TROEPEN. Nabij Blagowesjtsjensk traohtte een groep Wit-Gardisten de Russisohe grens te overschrijden, waarbij zij verrast wer den door troepen der Gepeoe. Er ont stond een vuurgevecht, waarbij vier Wit- Gardisten werden gedood, alsmede een Russisch grenssoldaat Acht Wit-Gardis ten werden gevangen genomen en zullen door de Gepeoe veroordeeld worden. Een Gepeoe-leider vermoord. Lamanof, lid van de Gepeoe, is in de nabijheid van Moskou vermóórd. Lama nof was een der medewerkers van Dzer- zjinsky en had een groot aandeel in de bestrijding van de oontra-revolutie. De moordenaar kon nog niet worden opge spoord. AMERIKA VERLENGING VAN HOOVER- MORATORIUM? Besprekingen te Washington. Van betrouwbare zijde meldt United Press, dat de besprekingen over een ver lenging van het Hoover moratorium in zake de oorlogsschulden voortduren. Bankbelangen oefenen druk uit ten gün- ste van een dergelijke verlenging, doch men meent, dat de Congres-leiders hier tegen sterk gekant zijn. Een beslissing is tot dusver niet bereikt. Een Berlijnsch avondblad meldt dat de Amerikaansche gezant Sackett een onderhoud heeft gehad met dr. Curtius en staatssecretaris Von Bülow over de door zijn regeering voorgenomen bijeen roeping eener internationale valuto-con- ferentie. Het betrof hierbij voorloopig slechts de voorbereiding van zulk een conferentie, waarover Hoover en Laval binnenkort te Washington zullen confe- reeren. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat Sackett in de afgeloopen dagen uitvoerige besprekingen met Cur tius en Von Bülow heeft gevoerd, over alle kwesties, vooral van economischen aard, die thans actueel zijn. HOOVER'S NIEUW PLAN. Een vijfjarige vlootvacantie. De correspondent van dè „New York Times" te Washington verneemt uit wel ingelichte bron, dat president Hoover eerlang een belangrijke verklaring zal doen betreffende een vijfjarige stopzet ting van den vlootbouw. Naar verwacht wordt, bevat deze ver klaring bovendien een voorstel inzake de belasting en andere punten der regee- ringspolitiek, welke den tegen woordigen toestand der markt zouden kunnen sta- biliseeren. SENATOR DWIGHT MORROW OVERLEDEN. Schoonvader van Lindbergh. Uit Englewood (New Jersey) wordt ge meld: Senator Dwight Morrow is gister middag om 1.52 gedurende zijn middag slaap plotseling ten gevolge van een be roerte overleden. Hij was pas terugge keerd van een reis naar Washington, waar hij met officiéele persoonlijkheden had geconfereerd over internationale economische problemen. Zooals men weet is Morrow langen tijd gezant der Ver. Staten in Mexico ge weest; hij was een der voornaamste Ame rikaansche afgevaardigden op de Londen- sche vlootconferentie. Morrow was de schoonvader van den vlieger kolonel I Lindbergh. 9307 BUITENL. BERICHTEN. HEVIGE ORKAAN TEISTERT ARGENTINIË. Verscheiden dooden. Een hevige orkaan heeft de laatste paar dagen in geheel Argentinë gewoerd en in de landbouwdistricten, met name in Guil- lermina en Santa Fé groote schade aange richt. Hier kwam verscheiden menschen ten gevolge van instorting om het leven. Te Reconquista werd door den cycloon groote schade toegebracht aan 60 huizen, waarbij 25 personen werden gewond. Tal van tele graaflijnen werden vernield. DEENSCH-ENGELSCH INCIDENT OP DE NOORDZEE. Netten van Deensche visschers vernield. Naar gemeld wordt hebben zich in de Noordzee incidenten voorgedaan tusohen Deensche en Engelsche visschers. Volgens een telegram, ontvangen van een Deensch visscherij-inspectieschip, zagen rich vier Deensche kotters ongeveer 90 mijl ten wes ten van Graadyb aan de Deensche kust, plotseling omringd door verscheiden En gelsche treilers. Deze laatsten scheurden met opzet de netten van, de Deensche vis schers los van de touwen. Een der treilere, zoo meldt het telegram, is niet minder dan drie uur bezig geweest de Deensche netten te vernielen. Eerst toen de Deensche boo ten noodsignalen uitzonden, gaf zij haar pogingen op. Behalve dit incident zou nog een oneenigheid hebben voorgedaan tus schen drie andere Deensche kotters en een Engelschen treil er. Deze laatste trok zich terug, toen er een Deensch inspectie-schip ten tooneele verscheen, om den Deenschen booten bijstand te verleenen. DE PAUS SCHENKT 250.000 LIRE. Voor de slachtoffers van den watersnood in China. De Ohineesche kranten vermelden met groote letters op de eerste pagina van hun blad, dat de H. Vader een bedrag van 250.000 Lire heeft beschikbaar gesteld voor de slachtoffers van den watersnood in Chi na. De hoogste burgerlijke autoriteiten heb ben reeds aan den Bisschoppen hun dank betuigd voor dit nieuw bewijs van vader lijke goedheid jegens het Ohineesche volk Zooals bij vroegere natuurrampen heeft ook thans de missie een buitengewone liefda digheid betoond jegens de talrijke slachtof fers. Men heeft overal uitgebreide maat regelen genomen om de vluchtelingen in de missieposten onderdak te verleenen en hen in ruime mate kleeding en voedsel te ver schaffen. Handtasch met 108 dynamietpatronen. Een sjiek gekleed jongmensch stapte gis teren uit een autobus te Saragossa met een handtasch, die zoo zwaar scheen, dat een agent informeerde, wat de inhoud was. Als eenig antwoord overhandigde de jongeman de tasch en de sleutels en nam de vlucht, terwijl de politieman verwonderd met de tasch in zijn hand bleef staan. De agent had echter een goeden neus gehad, want dc inhoud van de tasch bleek te bestaan uit 108 dynamietpatronen en 25 meter lont. Hoewel door de politie de geheele stad werd doorzocht, kon men den eigenaar van de tasch niet vinden, zoodat niet opge helderd kon worden met welk doel deze zonderlinge reiziger zijn gevaarlijke la ding vervoerde. ZWEMMEN Vijftigduizend bezoekers in „De Zijl". In de Zweminrichting „De Zijl" zijn ge durende het tijdvak 1 Mei1 Oct. 1931 in totaal 49849 baden genomen tegen 59953 in 1930, alzoo 10104 baden minder dan hel vorige jaar. Het aantal schoolbaden bedroeg 747.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5