3)e SeJdóelie Soti/ïcml 23ste Jaargang DINSDAG 6 OCTOBER 1931 No. 7019 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Foor Leiden 19 cent pei week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franoo per poet f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Een rede van mgr. Aengenent. De Bisschop van Haarlem, mgr. Aenge nent, heeft te Haarlem op de oprichtings vergadering van een afdeeling der Katho lieke Jonge Werkgevers een ïede ge houden over de wereldcrisis. In den aanvang verklaarde Z. H. Exc.-: „Ik acht mij niet competent, al de oorza ken van de wereldcrisis op te noemen". Deze verklaring is leerzaam leerzaam voor degenen, voor wie het blijkbaar niet de minste moeite kost, om een algeheele verklaring van de wereldcrisis te geven met een oplossing erbij, kant en klaar. Maar dan vervolgde de Bisschop zijn rede, opmerkend, dat hij toch wel eenige belangrijke oorzaken van de wereldcrisis kon aangeven. En hij noemde eerst een drietal oorza ken, gelegen buiten het kapitalistisch productiestelsel: do wereldoorlog, de vor ming van nieuwe onafhankelijke staten, de hooge tolmuren. 't Is merkwaardig, dat Zondag op het congres der S. D. A. P. te Rotterdam de ledder Albarda in een bezadigde rede, sprekend over de oorzaken van de wereld crisis, óók de eerste en derde oorzaak, door mgr. Aengenent genoemd, aanwees. Hij zeide wel niet, zooals mgr. Aengenent, n a- d r u k k e 1 ij k, dat de oorzaken van de wereldcrisis ook buiten het kapitalistisch productietselsel moeten worden gezocht hij zou daardoor wel in een frappante tegenspraak zijn gekomen met de dage- lijksche uitvallen van de „Volk"-agitatie maar hij gaf toch wel duidelijk eenige van die oorzaken buiten het kapitalistisch productiestelsel aan, zooals mgr. Aenge- neri die ook heeft genoemd. Mgr. Aengenent sprak dan verder over de fouten van het kapitalistisch productie stelsel, daarbij duidelijk aangevend, wat onder kapitalistisch productiestelsel wordt verstaan. Deze uiteenzetting den trou wen lezers van onze courant zal ze niet vreemd of onbekend zijn kan velen heel nuttig zijn; wij raden de lezing ervan (op blz. 5 van dit nummer) zeer aan. V Zij, die verbitter ng wekken. Daar zijn er, die zich, helaas, den ernst van den toestand, waarin de wereld nu verkeert, niet voldoende bewust zijn en die daarom niet alles doen, wat zij kunnen, om de oorzaken en gevolgen van de we reldcrisis zoo veel mogelijk weg te nemen of te verzachten. Zoo schreven wij ongeveer gisteren in een korte beschouwing naar aanleiding van een apostolisch schrijven van Z. H. den Paus over den nood, waarin de we-reld verkeert, over de ellende, wellje op talloo- zen drukt. Maar, als wij dit feit constateeren, moe ten daarnaast ook twee andere feiten on der de ernstige aandacht worden ge bracht. Ten eerste, dal er ook zeer velen zijn, re geerders en bestuurders, leiders van orga nisaties en particulieren, die alles in het werk stellen, om zoo veel mogelijk de ellende van de wereldcrisis af te wen den van degenen, die daardoor worden ge troffen. Dit moet toch worden gewaar deerd! Maar, helaas, zijn er maar al te veel door hun voorlichting verderfelijke volksleiders, die met opzettelijken toe leg deze waardeering in den kiem willen smoren en zóó een massa neerwerpen in de heillooze en rampzalige stemming van verbitterde ontevredenheid En, vervolgens, mag niet worden ver zwegen, moet duidelijk worden verklaard, dat de crisis oorzaken heeft, welke niet in een gemeente, n i e t in een land, zelfs niet over heel de wereld zoo maar zou den kunnen worden weggenomen, en even min de gevolgen vbn. die wereldcrisis! De hierboven bedoelde volksleiders, die allen wel kennen, verzwijgen deze werke lijkheid, suggereeren hun volgelingen het tegenovergestelde Opmerkelijk is nu echter in het „Volk" een correspondentie, gepubliceerd uit Goor, een der weinige plaatsen in ons land, waar een sociaal-democraat, het Tweede Kamerlid v. d. Sluis, burgemeester is. In deze correspondentie leven we o.m.: „Zoo draagt dus het program de sporen van de crisis. Helaas! Maar zou er' in Nederland één gemeente zijn, waar die sporen onzichtbaar zijn Ook wanneer wij in de gemeente Goor alléén baas zouden zijn, zouden we dat ontstellende wereldgebeuren niet on gemerkt aan ons voorbij hebben kun nen laten gaan". Inderdaad! Maar ook wanneer de socia listen in Nederland alléén de baas zouden zijn, ook zelfs als ze over heel de wereld alléén de baas zouden zijn, zou de wereld crisis niet zijn opgelost! Volstrekt niet Onze eigen pers. De „Amstelbode" wijst op de propa ganda voor de socialistische pers in Am sterdam en elders. „Indien het Katholicisme te Amster dam zich niet alleen wil handhaven, maar ook moedig den kamp wagen om den in vloed in de hoofdstad, waar nu het so cialisme roept, het gemengde huwelijk kankert en de neutrale vereeniging onze krachten wegzuigt, dan moeten onze lei ders, volksopvoeders en propagandisten met ons één front vormen". „Katholieken, helpt ons voor den apos- tolischen klop op de deur in stad en land!" zoo besluit het blad. Wat de „Amstelbode" voor Amsterdam zegt, geldt ook voor andere gemeenten. De Katholieken hebben reeds vele jaren geijverd voor hun pers, maar nog steeds is de situatie niet volmaak!, zoolang er nog Katholieke gezinnen zijn, waar niet een Katholieke krant wordt gelezen. Wij wenschen den Katholieken bladen, die over het geheele land worden ver spreid en gelezen, van harte heel veel succes. Maar naast en zelfs vóór deze bla den moge worden gepropageerd de eigen plaatselijke en gewestelijke Katholieke pers. Dat is onze bescheiden overtuiging. Maar misschien dat de een of ander denkt aan het preeken voor eigen pa rochie.... Welnu, wij kunnen hem ook de meening van anderen voorleggen; en vandaag willen wij even herinneren aan wat 'ns schreef de bekende redacteur van de „Maasbode", pater Hyacinth Her mans- O. P.: Aan de groote pers hebben wij niet genoeg, en wel om de eenvou dige reden dat zij het plaatselijke nieuws niet voldoende kan verzor gen. En toch, juist een nauwkeurige kennis van het plaatselijke of gewes telijke is- een allerbelangrijkste fac tor voor den bloei van het katho lieke leven. Willen wij Katholieken kweeken van de daad, dan moeten wij zorgen, dat alles wat in een ge meente of een gewest plaats heeft op het gebied van het kerkelijke en godsdienstige leven, op het terrein van het sociale en politieke vereeni- gingsleven, tijdig worde bekend ge maakt., dat de noodige propaganda worde gevoerd en de plicht worde ingescherpt om van ganscher harte mee te leven. En dat kan alleen de plaatselijke of gewestelijke courant. De groote pers moge breeder en dieper de al- gemeene katholieke vraagstukken behandelen, de kleine pers grijpt het katholieke leven uit de onmid dellijke omgeving en kweekt daar voor warmte en toewijding. Hieraan moge worden toegevoegd, dat de gewestelijke pers, die steeds streeft naar uitbreiding en vervolmaking, die begrijpt wat de tijd van haar eisoht, ook wat het niet-plaatselijke of niet-weste- lijke gebeuren betreft, aan velen een hun voldoende inlichting en voorlichting zal kunnen schenken. HAARLEMSCHE DIOCESANE VOLKSBOND. Sociale studiedagen te Bergen (N.H.). Het Centraal Bestuur van den Ned U.K. Volksbond in het Bisdom Haarlem heeft van 36 October Sociale Studiedagen ge organiseerd welke voor wat de deelname betreft al terstond een succes zijn te noe men. Na een zorgvuldige voorbereiding is het gelukt in het Petrus Canisius Retrai- tenhuis te Bergen een 120 menschen onder te brengen, die zich voor deze Studiedagen interesseeren. De eerste dag. De eerste dag werd geopend met een kort Lof in de kapel Retraiténhuis, gecelebreerd door Rector Bots, adviseur van den Volks bond. In de inleidende predikatie wees deze op de oppervlakkingheid. de kwaal van dezen tijd. Wij zijn hier gekomen om ons te verdiepen, te verdiepen vooral in de groote problemen, die onzen tijd beroeren Spr. legde er den nadruk op, dat. wanneer wij willen werken aan een nieuwe orde ning van onze maatschappij, wij bezield moeten zijn met de dienende liefde, die meer kracht in zich draagt dan het heer- schen met geweld. Na het Lof werd in de recreatiezaal de eerste ziting van de studiedagen geopend, met een kort inleidend woord van den voor zatter van den Haarlemschen Volksbond, den heer J W. van den Akker. Met den wensch, dat deze eerste cursus de voorloo- per zal zijn van een reeks opvolgende, be sloot spr. en gaf het woord aan den heer A. O de Bruijn, voorzitter van het Werk liedenverbond, die een algemeene inleiding hield over het onderwerp. „Arbeider en maatschappij". Spr. zag den huidigen toestand als in hooge mate ernstig en onze weg moet lei den naar een betere sociale ordening, waar in de arbeiders de voor hen bestemde plaats innemen. De sociale daad moet leiden tot een samenleving waarin de sociaal-econo mische en juridische orde in nieuwe vor men gegoten zijn. Een geheele ommekeer van de thans bestaande orde dus Spr. wees er voorts op hoe verschillende passa ges uit de encycliek van Paus Pius XI een warm pleidooi zijn, voor de gedachte, die wij hebben neergelegd in de bedrijfsorga- nisate. Bedrijfsorganisatie is dan ook ons so ciaal-economisch ideaal. Wellicht zal het. eerst slechts uitvoerbaar zijn in bescheiden vorm, maar uiteindelijk is ons streven ge richt op de bedrijforganisatie onder sanctie van de overheid. Het ontwerp-Verschuur is een goede stap in de richting van de ver wezenlijking van dat ideaal. Na deze inleiding ontstond een uitvoerige en geanimeerde gedachtenwisseling, waarna door den voorzitter de eerste zitting werd gesloten. De tweede dag. De tweede dag werd aangevangen met een generale H. Communie, waarna het gemeenschappelijk ontbijt plaats had. Om 11 uur werd door den voorzitter van het Centraal Bestuur de 2e les n.l. over ..In dividualisme" ingeleid en dit stelsel ten scherpste veroordeeld. Na deze inleiding werd wederom uitvoe rig van gedachten gewisseld. Pater dr D. Beaufort hield daarna een inleiding over het onderwerp: „De arbeider, zijn gezinslven en opvoeding". In de aliler- erste plaats zette spr uiteen hoe over onze hedendaagsche wereld een stroom van val- sche ideeën gaat omtrent het huwelijk. Daarbij stelt spr. de juiste beteekenis van het huwelijk in het licht. Na dan betoogd te hebben dat het hu welijk één behoort te zijn, met een dienende liefde tusschen man en vrouw, kwam spr. tot de groote gezinnen en de miskenning van den huwelijkszegen De groote gezinnen zitten in de klem en er moet van overheidswege iets gedaan wor den. De kleine woningen werken de N.M. practijken in de hand, maar niet mag wor den vergeten, dat ook de fabrieksarbeid van de gehuwde vrouw, zelfs de arbeid van het meisje, niet bevorderlijk zijn voor de instandhouding va-n de echt christelijke hu welijken. Spr. pleitte tenslotte voor een „reconstructie" van het gezin in christelij- ken geest. Nadat Pater Beaufort de verschillende sprekers had beantwoord werd gepauzeerd en werden des avonds om 8 uur vrije be sprekingen gehouden. „Msb." DE GOUDSCHE-GLAZEN-ZEGELS. Geen onverdeelde instemming met de verschijning. Gelijk men weet, zijn gedurende het tijd vak van 1 October t.m. 15 November 1931 op de postkantoren bijzondere frankeer zegels verkrijgbaar, welke met een bijslag boven de gewone frankeerwaarde verkocht worden, zulks voor het herstel van de Goudsche kerkramen. De uitgifte dezer zegels is in philatelis- tiscbe kringen niet met groot enthousiasme ontvangen. Zoo lezen wij dienaangaande in het maanblad „De Philatelist" o.m.: „Aldus zijn de Goudsche-glazen-zegels toch uitgegeven. We schrijven „toch", om dat wij eenige hoop hebb&n gehad, dat onze regeering, gezien den afkeer die verzamelaars van dergelijke uitgiften heb ben gekregen en de vele artikelen, die zoo wel in de Nederlandsche als in de buiten- landsche philatelistische pers zijn versohe nen, nog tijdig tot inkeer zou zijn gekomen en de uitgifte niet had laten doorgaan. Want, zal er nu veel te verwachten zijn van den verkoop? Zullen verzamelaars de geba-oken ruiten van de Goudsche Kerken gaan betalen? Ongetwijfeld zal de verkoop niet vlot gaan, maar tevens zal zulks juist eenige verzamelaars-speculanten er toe brengen een groote kwantiteit in te slaan. Al is de speculatie met de opdrukken op de brand- kastzegels van Curasao en Suriname mis lukt, wellicht zal men nog eens een kansje wagen. Maar zal de verzamelaar, die nu geen Goudsche-kerkramen-vrijwillige-belastingze- gels koopt, ze later toch willen hebben of zal deze verzamelaar begrijpen dat een col lectie zonder deze zegels er niet minder waardiger om wordt en tegen zijn mede verzamelaar met trots durven zeggen: „Der gelijke zegels behooren in m ij n collectie niet thuis?" Of, laat 1 en die bang zijn voor speculatie, in afwachting van een alge meene en solidaire boycot voor de eerst volgende onnoodige uitgifte desnoods zich één of enkele series aanschaffen, maar méér zeker niet! Zullen nu alle philatelisten gaan be grijpen dat zij dan spreken in het belang van allen? Want het gaat niet alleen om deze uitgifte, maar tevens om in de toe komst te verwachten heele reeksen voor alle mogelijke en onmogelijke doeleinden, die de philatelie kapot zullen maken." ROODHUIDEN IN EEN MEISJES LYCEUM. Toen het circus Gleich in Leiden zijn ten ten had opgeslagen, is het opgevallen, dat een Indiaan in de Hartebrugskerk de H. Mis bijwoonde en tot de H. Tafel naderde. In Amsterdam geeft het circus Sarra- sani zijn vertooningen. De directeur van dat circus heeft één man den heer Pohl speciaal belast met de behartiging van de Godsdienstige belangen van zijn uitge breid personeel. En nu laten wij hier ver der een redacteur van de „Maasbode" aan het woord: Alle Indianen van het circus zijn Ka tholiek. Voor hen had de heer Pohl een keurig lijstje laten tikken, waarop in het Engelsch vermeld stond, dat zij Zaterdag morgen, om elf uur, in de Rozenkranskerk te biechten konden gaan, om Zondagoch tend een Hoogmis bij te wonen in de kapel der Eerw. Zustors, aan de Reynier Vinke- leskade. Het was Zondagmorgen tegen half acht. De straten achter het Concertge bouw en huize „Lydia" lagen nog strak en levenloos. Veel bekijks hadden de auto's die de Indianen en hun vrouwen en kin deren naar het Katholieke meisjeslyceum brachten, dus niet. Ook de intieme kapel vertoonde vele ledige banken, toen de sta tige kleurige figuren naar voren stapten. De mannen als reusachtige hanen. Een bonte vederpracht straalde om hun koper kleurige koppen, waarin donkere oogen glinsterden. Het opperhoofd gaf zelf den toon aan, hij schreed voorop; de krans van lange vogelpennen zette zich over den rug voort langs zijn majestueuze kleedij. De glimmend zwarte haren der vrouwen, tn vlechten samengeknoopt, waren onbe dekt. Wijd hingen haar kleeren tot op de voeten. De sieraden rinkelden als altaar- bellen, toen de vrouwen haar plaatsen zochten. Zij namen de kinderen bij zich in de rechterbeuk, terwijl zich in de eerste rijen links de breede, prachtige kammen naast elkander voegden. De weleerw. heer Van Miert, een pries ter, die aan de gemeente-universiteit stu deert, droeg de Hoogmis op, en richtte zich met een Engelsche preek tot de aan dachtig luisterende Roodhuiden, hen dan kend voor hun komst. Dan volgde een indrukwekkend oogen- blik. Eenige pensionnaires hadden de H. Communie ontvangen. Het opperhoofd verlaat zijn bank. Een boweeg van rood, blauw en geel en groen en een zilveren gerinkel. De Indianen knielden neer vóór de witte dwaal. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Nieuwe Duitsche noodverordening. (Buitoni., 2de blad). Hoovers plannen inzake vlootvacantie en oorlogsschuldenregeling. (Buitenl., 2do blad). Senator Morrow, de schoonvader van Lindbergh, overleden (Buitenl., 2de blad). BINNENLAND. Een rede van Z. H. Exc. Mgr. Aengenent over de wereldcrisis. (2de blad). Het Kamerlid mr. A. Baron van Wijn bergen te Utrecht aangereden. (1ste blad). De dubbele moord te Wateringen. (Gem. Berichten, 3de blad). Brandstichting te Nijmegen (Gem. Be richten, 3de blad). Een rede over het pachtvraagstuk (L. en T., 2de blad). Klonk de zang der Zusters op het koor altijd zoo blij en zoo ontroerend als op dezen Zondagochtend Mr. baron Van Wijnbergen aangereden. Zondagmiddag bevond mr. A. J. M. G. Baron van Wijnbergen, lid van de Tweede Kamer, zich in de Burgem Reigerstraat te Utrecht, toen hij, ter hoogte van den ovei- weg der Spoorwegen den rijweg wilde oversteken en daartoe het trottoir ver liet. Terzelfder oogenblik bewoog zich een motorwielrijder in de Burgem. Reiger- straat, die de Wagenstraat, wilde in draaien. De motorrijder wierp, naar het „LT. D." meldt, den heer van Wijnbergen omver, zoodat deze de motorfiets over zich heen kreeg. De berijder daarvan viel eveneens. Baron van Wijnbergen bleek ernstig ver wond te zijn. Met een beenbreuk en een armbreuk, zoomede een kwetsuur aan het hoofd, werd hij opgenomen en door een auto van den Gem. Geneesk. Dienst naar het Anlonius Gasthuis overgebracht, waai dr. Klinkeberg, de chirurg van het zieken huis, medische hulp verleende. Ook de bestuurder van het motorrijwiel, een bewoner van een der straten achter Oudwijk, bleek kwetsuren te hebben op- geloopen en werd eveneens door den Gem. Geneesk. Dienst naar het Antonius Gast huis meergenomen, doch kon vandaar naar zijn woning teruggaan. Baron van Wijnbergen werd in de zie- keninrichting ter verpleging opgenomen. Zijn toestand was gisteravond redelijk goed. 'k?. gemeenteraadsvergadering van Waalwijk is met algemeene stemmen beslo ten, aan de N.V. E. W. K 1 y b e rgP e r- not's Stoomschoenenfabriek „Hollandia" 'n voorschot te verleenen van f 31.500.tegen een rente van 5 pCt. 's jaars. De leening wordt verstrekt voor den' tijd van één jaar en tegen hypothair ver band op gebouwen en machines. Indien do betreffende autoriteiten hare toestemming zullen verleenen voor deze leening, is mo gelijkheid niet uitgesloten, dat de fabriek, die thans stopgezet is wederom in werking zal worden gesteld. De 110 ontslagen werk lieden zullen allen weer in dienst worden genomen. Het groote complex gebouwen van het moederbuis der Zusters van Lief- d e aan den Ouden Dijk, te Tilburg, is door de oprichting van het nieuwe gebouw voor het Theresia-lyceum voor meisjes wederom uitgebreid. Hot nieuwe lyceumgebouw is door Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen op pon tificale wijze ingezegend. Bij de Haardenfabriek en Ijzergieterij „De Schelde" van de firma Hees en Zonen te Bergen op Zoom, is een staking uit gebroken van 130 arbeiders. De werkne mersorganisaties hadden aan de directie verzocht, om de bestaande bepalingen ten aanzien van loonen, overwerk en vacantie- dagen in een contract vast te leggen en bovendien eenige verklaringen, die enkele leden van het personeel hadden moeten teekenen, ongedaan te maken. De onder- hanlingen zijn mislukt. Het „Volk' meldt, dat de arbeiders in de Rotterdamsche en Schiedamsche metaalnijverheid het advies der besturun van hun organisaties hebben aanvaard om zich bij de loonsverlaging van 5 pet. onder protest naar te leggen. Verscheidene groote kweekers in het Westland hebben de loopende contracten met hun personeel opgezegd en bieden het personeel een nieuw contract aan, met een loonsverminderin g van 4. per week. De standaardloonen zullen van 25 tot 21 worden teruggebracht.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1