T. ^ee® eT Uw mood BUITENLAND ONDERWIJS Financiën en Economie FAILLISSEMENTEN MAANDAG 5 OCTOBER 1931 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. ir DRAlSltlA-vAN-VALKEMBUFG'S' e A „LËVERTRAfo I y~EEU WARDE r<- cessekadeKort Rapenburg bij het Ge meentehuis aan het Rapenburg gearri veerd was, werden het bestuur der 3 rwo- ververeeniging, het collegium van L. S. C. en het bestuur van de V. V. S. L. door het gemeentebestuur, dat voltallig aanwezig was, ontvangen. De burgemeester, rar. A. van de Sande Bakhuyzen, sprak daarbij een woord van hulde aan het bestuur der 3 Octobervereeniging voor al hetgeen dit doet ter herdenking van Leiden's Ontzet, welke toespraak door den heer W. van der Laan werd beantwoord. Nadat de eerewijn was rondgediend sloot het collge van B. en W. zich bij den stoet aan, waarna de weg naar het Van der Werffnark vervolgd werd. Dit was ■wederom door schijnwerpers verlicht even als het standbeeld van den grooten Van der Werff, terwijl op verschillende plaat sen Bengaalsch vuur werd afgestoken. Toen allen rond het standbeeld ge schaard stonden, hielden de trommelsla gers en de bazuinblazers der Kol. Reserve een taptoe, waarna de muziek het Wilhel mus speelde. Daarna hechtte de heer van der Laan een krans aan het standbeeld en de stoet vervolgde weer zijn weg. Inmiddels begon het te regenen en het bleef regenen totdat de tocht ten einde was. Doornat kwamen de deelnemers terug Een gedeelte was in- tusschen vanaf de Heerengracht linea rec ta naar de Kaasmarkt teruggekeerd, een verstandig besluit ongetwijfeld dat de vraag deed opperen of het niet beter was, dat de stoet vroeger ontbonden was. Zulks levert wel teleurstellingen op, maar nie mand zou zulks het bestuur euvel hebben kunnen duiden. In ieder geval lijkt het ons niet ondienstig, dat in den vervolge met de mogelijkheid van regen en vroeger ont binden van den stoet rekening worde ge houden. Met angst en vreeze wachtte men Vrij dag af wat de komende dag zou brengen, maar gelukkig was alle vrees ongegrond. De feestdag brak aan in zonneeloren en het werd een prachtige herfstdag, wel frisch, maar vroolijk door het zonnelicht. De reveille. Honderden en honderden waren weer vroeg uit de veeren en trokken op naar de Breestraat. waar het Leidsch Politie Mu ziekkorps traditegetrouw weer zorgde voor de reveille. Te zeven' uur ving deze aan onder leiding van den heer M. Bolderdijk en werd het volgende, programma ten ge- hnore gebracht: Wilhelmus. Psalm 150, Wilt heden nu treden. Ga niet alleen, Bel- phegoi en Wien Neerland's Bloed. Voortdurend groeide de schare luiste raars en tegen het einde zag het reeds zwart van de menschen, en na afloop van dezen inzet der feestnummers trok men reeds naar het van der Werfpark voor De Koraal-muziek. Daar zoowel als aan den overkant aan de Steenschuur groeide de menschenma»- sa spoedig en om 8- uur kon men in de na bijheid geen plaatsje meer krijgen. Ook op het water hadden velen met bootjes een plaatsje gezocht in de nabijheid van de muziek. Onder leiding van den heer Leo J. Mens en met begeleiding van het Stedelijk Muziekkorps zongen de zangers en zange ressen weer hun programma af. Wanneer we hier een aanmerking op dit nummer mogen maken, dan is het dit, dat er tel ken jare nog zangers en zangeressen zijn, die te laat komen, een hinderlük gedoe, maar meer nog niet passend. Een eerste eisch moet hier zijn, dat men op tijcl kome en we zouden niets liever zien, dan dat clc laatkomers, indien 't eerste nummer bereids is aangevangen, eenvoudig niet worden toegelaten. Op dezen enkelen dag van vroeg-opstaan kan men toch wel maken op tijd te zijn De koraalmuziek werd behalve door het bestuur der Vereenieing bijgewoond door den burgemeester, den oud-burgemeester, jhr mr. dr. N. C de Gijselaar, mr. V E. Briët en het collegium van het L. S. C. Voor het laatste nummer werd den bur gemeester verzocht een krans te willen hechten aan het standbeeld van Van der Werff, waaraan deze met enkele vriende lijke woorden van dank voldeed, terwiil ook de heer van der Laan een dankwoord sprak. Uitdeeling van haring en wittebrood. Inmiddels was reeds te 8 uur de uitdee ling aangevangen van haring en witte brood aan de 2255 personen, die zich daar voor hadden opgegeven. Het Waaggebouw en zijn omgeving vertoonde weer hetzelfde beeld als anderen jaren. Door de Manden- makerssteeg kwamen de deelnemers bin nen en het kijkgrage publiek werd door de politie, die zich weer uitstekend van haar taak kweet, op eerbiedigen afstand gehouden. Ook hier de officieele belang stelling als vroeger, een leger van fotogra fen en film-operateurs, alles wachtend op het Japansch dagvuurwerk dat omstroeks half tien vanfa het water vóór de Waag werd afgestoken. Er stond een sterke wind die de verschillende gedrochten, welke uit de afgeschoten bommen te voorschijn kwamen bliksemsnel wegvoerde, zoodat ze spoedig uit het gezicht verdwenen waren. Overigens waren er nogal mislukte num mers, zoodat dit nummer niet zoo goed ge slaagd mag heelen als voogaande jaren. Op het Waaghoofd werd oor de Harmo- nievereeniging ,,T. en D." weder een con cert gegeven onder leiding van den heer H. Noordanus. Behendigheidswedstrijden voor de jeugd. De Jan van Houtkade was in den mor gen weer het wedstrijdterrein voor de jeugd, alwaar de kinderen van leden op hun rijwielen hun krachten beproefden in behendigheidswedstrijden. Ook hier werd goede belangstelling getoond, niet in het minst door de ouders, die hier hun kin- dern wel eens aan het werk wilden zien. Onder leiding van de trouwe commissie van regeling en met behulp van de padvin ders had alles een zeer vlot verloop en wa ren alle deelnemers zeer voldaan met het toegekende prijsje. De uitslagen luiden: Balletje-rijden meisjes beneden 12 jaar: 1. Elly IJdo, 2. Anna Leemans, 3. Corrie Nagel, 4. Dora Caspers, 5 Toni Trip, 6. Nel ly Bink. Balletje-rijden jongens beneden 12 jaar: 1. G. Holtz ,2. H. Coppier, 3. J. v. Zijp, 4. L. Servaas, 5. G, Brinks, 6. M. v. Schaik, 7. J. v. Dijk, 8. J. Büter, 9. D. Wetselaar. Ringsteken meisjes boven 12 jaar: 1. Jaca Nieuwenhuyzen, 2. B. Jagerman, 3. Abranda Verhoog, 4. Cor v. d. Steen. Ringsteken jongens boven 12 jaar: 1. J. den Olders na loting met 2. B. Ouweelen, 3. H. Stoeke na loting met 4 en 5, 4. P. v. Remundt. 5. W. Bonte, 6. W. van Berge Henegouwen, 7. J. Verhoog na loting mét No. 8 J. Kanbier. De optocht De optocht bezorgt het bestuur van de 3 October-vereeniging ieder jaar het mees te hoofdbreken. Koraalmuziek, haring- en wittebrood, vuurwerk en vermaarde hos- vlonder zijn nummers van het programma, die ieder jaar hetzelfde goede en ge- smeede verloop hebben maar de optocht moet, wil hij geslaagd heeten, bij iedere viering wat nieuws, wat anders te zien ge ven. Wanneer het eene 3-Octoberfeest in vuur en. vlammen en onder groot spekta kel gestorven is, begint het bestuur de ge boorte van het nieuwe feest van volgend jaar weer voor te bereiden. Een jaar ge leden kwam het plan te berde: een Indi sche stoet. Het plan werd goedgekeurd; niemand wist hoe het zou uitpakken. De optocht Zaterdag heeft geleerd, dat het plan bijzonder goed heeft uitgepakt. Ieder een was erover in de wolken. De optocht was kort maar mooi: zoo luidde de al- gemeene opinie. De voorsteven van de optocht bestond uit de achtersteven van het Prinsen vaar tuig „Mauritius", waaraan niet veel inte ressants te bespeuren viel. Heel wat geslaagder was de praalwa gen „O. I. Compagnie" met Johan van Oldenbarneveld onder een schokkerige troonhemel. De wagen „Hoorn des Overvloeds" was goed verzorgd, maar het onderwerp leek ons wat afgezaagd. Een kranig figuur in do stoet maakten de mariniers, de staf- muziek der koloniale reserve en een deta chement koloniale reserve, een tandenbor stel bij wijze van pluim op den hoed. De wagens, voorstellende Indië's land bouwproducten: suiker, thee, tabak, rub ber (de Rubberband op den wagen is wel willend vervaardigd door een timmerman koffie en West-Indische bananen waren stuk voor stuk goedgeslaagd. De meest ar tistieke van dè vijf, was de koffiewagen met een koffiestruik in bloëi en eenige koffiepluksters. De sensatie van deze optocht was de Indische bruiloft. Wat een verschil tusschen Oost en WestHier te lande een zwarte stoet, alsof man en vrouw (levend) begra ven worden; in het overzeesche een pra lende processie, kleurig en bont met veel muziek en veel drukte. Het Japaansche bruidje, als een godin onder de troonhe mel van haar draagstoel gezeten, had het meeste bekijks; het bruidje in een bruids gewaad, waarmede zij niet in de kerk zou worden toegelatenDe gelukkige brui degom reed te paard achter zijn gade aan, omgeven door een groep geschenken-dra gers en muziekmakers. Het gamelan-orkest, onder een „pendo- po" gezeten, begeleidde de bruidsstoet met zijn eentonige, maatlooze muziek. De reu zen, welke voor de stoet uitgingen, met hun afgrijselijke maskers en zwaaiende reuzen-armen, maakten ruimte tusschen de menigte. Kan bij een volgende optocht de gebruikelijk opening met politie-te-paard niet vervangen worden door een rij van zulke afschrikwekkende „barongans". Wij geven de verzekering, dat het publiek uit elkaar stuift, zoodra de stoet nadert. Een prachtige wagen was „Javaansch tooneel en dans", gevormd door Javaan- sche danseressen en een viertal boogschut ters. Niet minder mooi was het Balineesche tempeltje, omgeven door vrouwen, die vruchtoffers naar de goden brengen. Groep 19 en 20 hebben menigen kleinen Leidenaar een benauwden droom bezorgd de „Tjap Gomé", de roode reuzendraak van de Chineezen, daarachter maskers van Dajaks. Om te griezelen! De laatste praalwagen symboliseerde op meer dan ééne wijze wat in het voor bijtrekken zoo gauw niet bekeken kon wor den de band tusschen moederland en Indië. De optocht heeft zonder eenig incident plaats gehad, ondanks allerlei geruchten. Des avonds. Het avondfeest op dezen mooien dag ving aan met de gebruikelijke binnenhuis-, festiviteiten, waarvoor overweldigende be langstelling wa®. Het programma in de Stadsgehoorzaal gaf een avond van vroolijke kunst, een ca baretavond, die door de bekende impres- sario Max van Gelder keurig verzorgd was. Dit programma werd gegeven èn in de groote zaal én in de foyer, die beiden tot de laatste plaats bezet waren. Het moet voor artisten op 3 October in 9287 Leiden prettig werken zijn. Het publiek komt in drommen opzetten, wat reeds sti- muleerend werkt, het is al in stemming vóórdat het binnen is en een aardig strijkje verhoogt nog die stemming. Eerst kwam er een jongleur, die zich de grandiose naam van „The great Selbo" had aangemeten en clan ook eenige grandiose staaltjes van jongleurkunst vertoonde. Sig- nor Marchetto zong met een wat lichte stem heel aardige Napolitaansche liedjes en hij kon er zelfs zonder een toegiftje niet af komen. Eenige gespierde knapen deden acrobatische toeren met een schoone joffer, die behandeld werd als een baaltje meel en het trio Didama maakte sensatie met een aftandsch ameublementje, tafels met drie, stoelen met twee pooten of een poot, die opgestapeld werden en waar bovenop twee van 't trio zeer ijzig deden, terwijl de jong ste joffer inmiddels op den beganen grond roimops-allures aannam. Daarna kwam Speen'hoff, die dezen avond bijzonder op dreef was en wat aar dige liedjes zong en leuke moppen tapte. Na een pauze van een kwartiertje bege leidde Alex de Haas zich zelf aan den vleu gel met een liedje en een praatje. Daarna kwam mijnheer „Fantasio", een muzikale clown, die viool speelde, zooals het met hoort en een vermakelijke parodie gaf op het bekende kozakkenkoor, waarop we de laatste jaren zijn vergast. De nieuwste Nederland®che Cabaretster Suzie Klein, zong vervolgens zeer verdiens telijk een drietal aardige liedjes, waarna tenslotte de Hassan Kadhr-troep, waarvan er drie echt Egyptisch waren, met eenige acrobatische toeren een goed slot van dit programma was. In omgekeerde volgorde werd., zooals ge zegd, dit programma in de foyer vertoond. Toen al deze menschen de stadsgehoor zaal uitstroomden, werd de feestviering bui ten op de gebruikelijke wijze voortgezet. Hier groepte men saam om een paar mannen, die een openbare acrobatische voorstelling gaven en een van hen, de 'in- pressario, die ook met z'n pet rondging, riep telkens: Loopt u niet weg dames en heeren, straks zal u de reuzensprong wor den vertoondEn men offerde weer en wachtte geduldig op de reuzensprong, die misschien nooit kwam. Het Vuurwerk. Langzaam echter bewoog de compacte mensckenmassa zich in de richting van het Schuttersveld, waar om elf uur het groote en luisterrijke vuurwerk zou worden afge stoken. Zonder vuurwerk is immers geen openbare feestelijkheid mogelijk en 'n vuur werk, zoo grootsch en grandioos mogelijk behoort dan ook zeker een dag als 3 Octo ber te bekronen en te besluitenook al denkt men er daarna voorloopig nog niet over om naar huis te gaan. Zoo stond de menschenmassa dan weer om elf uur op het Sohutterstteld, waar het prachtige weer en een onbewolkte sterrenhemel allen in hoogste spanning bracht voor dit festijn van vuur en licht. De wind woei weg van het Schutters veld en de maan stond hoog boven de stellages om het licht, dat straks van daar zou opstijgen, nog meer luister te geven. Wie het programma van dit vuurwerk- feest in vuurwerklitteratuur geschreven, gelezen heeft, weet, dat het iets grootsch geweest is en wie het bovendien gezien heeft, weet het nog beter. Het festijn was verdeeld in 12 afdee- lingen, te samen niet meer of minder dan 65 nummers, welke door de firma Kat schitterend waren verzorgd. Het zou te erg zijn om u allen nog eens te vergasten op deze orgie van vuur en licht, aan deze kanonnade van vuurpijlen en bommen (geen zure). Er waren tusschen de signaal-bommen bliksemlichten en brillantvuren, tusschen dc zilverregenbouquetten, magnesiumlicht- kogels en glanzende meteoren, eenige prachtige tooneeltjes als het slangenta bleau, de duiventil, waar snel de vuurdui- ven in- en uitvlogen, de schitterende Mid-"' dernachtzon en de groote electrische dia mantwaterval. En of men ook meende, dat dit le overtreffen was, het volgende waa weer mooier. Het mooist was wel de slot- decoratie, bestaande uit de woorden: „Holland en Koloniën één", in blokletters van diamantvuur, geflankeerd, in gekleurd diamantlicht, door palmengroepen. En toen deze woorden in vurige letters aan den hemel stonden geschreven, speelde de mu ziek het Wiliieimus en de menigte zong het enthousiast mee. Toen was het feest ten einde. De dui zenden spoedden zich heen van het Schut tersveld om op straat luid zingende te verkondigen, dat men nog niet van plan was om naar huis te gaan. Men ging elkan der en zichzelf nog eens tracteeren en af scheid nemen en elkander naar huis bren gen en wéér afscheid nemen en nóg een afzakkertje nemen en dan weer afscheid nemen en., ad infinitum En ware 't niet dat er een tijd voor de sluiting der café's was bepaald, en waren de lichten niet naar bin nen en de muzikanten uitgegaan, dan zou het nu nog 3 October zijn en morgen nóg, ook weer.ad infinitum. Maar den morgen daarop waren de straten leeg van menschen en vol van overschotten van ver pakkingen en van bananen en pinda's, die de Stadsreiniging ijverig zal 'verzamelen. Het was de morgen van den vierden October. Zaterdagvond reeds werd in het Luxor- theater een geslaagde opname vertoond van de feesten des morgens en van den op tocht. Hedenavond zal in het Trianon theater van dp geheele 3 Octobcvfeesten een ge luidsfilm worden vertoond. BELGIE ERNSTIG INCIDENT BIJ HASSELT. Tijdens protestbetooging van oud-strijders. Zaterdag hielden patriottische organisa ties en de vereenigingen van oud-strijders te Hasselt een groote betooging als pro test tegen de betooging der Vlaamsche nationalisten gedurende, den zomer, waar bij o.a. een Belgische vlag was verscheurd. Duizenden betoogers uit het geheele land waren naar Haselt gekomen, doch ook de Flaminganten waren aar het stadje getrokken, waardoor herhaaldelijk botsin gen ontstonden, zoodat de gendarmes, die extra versterkt waren, in verband met de verwachte ongeregeldheden, herhaaldelijk moesten optreden. Een trein met oud-strijders uit Gent werd even voor het station door een groep van ca. vijftig personen met stec- nen en leege fleschen bekogeld, zoodat de ruiten werden vernield en eenige inzitten den lichte verwondingen opliepen. Ook een groote auto werd aangevallen en omverge worpen bereden gendarmes wisten de aanvaller te verjagen, doch verscheiden personen liepen verwondingen op. Ern stige ongeregeldheden kwamen ook voor op een kerkhof, ten Noorden van Hasselt gelegen, waar Walen bloemen wilden leg gen op het graf van een gesneuveld Fransch soldaat. Vlamingen trachtten dit te verhinderen en er ontstond een handge meen, waarbij zeven leden van de nationale liga werden gewond. Een ander kerkhof, waar bloemen zouden worden gelegd op de graven van twee personen, die tijdens den oorlog waren gefusilleerd, was des nachts door de Vlamingen bezet, zoodat niemand het kerkhof kon betreden, ook- hier werden talrijke personen gewond. Hoewel het den geheelen dag zeer ru moerig bleef kon de stoet verder ongehin derd door de straten trekken. ENGELAND WEDER ERNSTIGE RELLETJES TE GLASGOW. Winkels geplunderd. Vrijdagavond hebben in het centrum van Glasgow opnieuw relletjes plaats ge had, die veel ernstiger waren dan die van Donderdagavond en tot tooneelen van wilde wanorde en paniek leidden. De wan ordelijkheden bleven niet beperkt tot het samenscholen van een groote massa, maar gropte menigten holden van plein naar plein, smeten de ruiten in en plunderden de winkels. De wanordelijkheden begonne om half- negen. De politie moest herhaaldelijk char ges uitvoeren. Agenten, die in gevangenis wagens naar de bedreigde gedeelten wer den vervoerd, joegen de personen met den gummistok uit elkaar. Verschillend voor werpen werden naar de agenten gesmeten, die bij het arresteeren van verscheiden personen op heftigen tegenstand stuitten. Om 11 uur waren 49 personen gearresteerd. Tegen middernacht was de rust eeniver- mate teruggekeerd, doch de politie bleef nog door de straten patroulleeren. FRANKRIJK DON JAIME VAN BOURBON OVERLEDEN. Prins Don Jaime van Bourbon, hertog van Anjou en Madrid en troonpretendent der Carlisten, is Vrijdagvond te Parijs overleden. De prins, die een autotocht maakte, moest plotseling naar huis terug- keéren in verband met het begin van een hartaanval. Ex-koning Alfonso, die den prins zooals bekend onlangs een bezoek heeft gebracht, is gewaarschuwd en wordt elk oogenblik verwacht. POINCARE'S TOESTAND ERNSTIG. Naar de Parijsche uitgave van de „Chi cago Tribune" verneemt, is de toestand van Poincaré zeer ernstig geworden, zoo dat er op een volledig herstel van den zieke niet meer valt te hopen. SPANJE DE SPAANSCHE REPUBLIEK. Tijdelijke onteigening van grootgrondbezit De „Gaceta" van Madrid publiceert thans een wetsontwerp bef 'fende de gedwongen bebouwing van landerijen. In alle gemeenten, waar zich landerijen bevinden, die door den eigenaar zelf niet worden bebouwd, zullen deze tijdelijk over gaan in het bezit van plaatselijke land- bouwcomissies. Na een onderzoek ter plaatse door een politioneele commissie zal den eigenaren nog twee dagen tijd gegeven worden, om zich te bedenken. Daarna zal tot tijdelijke onteigening worden overgegaan. Voor de bebouwing der landerijen, zul len in de eerste plaats werklooze landar beiders in dienst worden genomen. Eerst wanneer de geheele oogst is bin nengehaald. zullen de landerijen wederom aan de eigenaars w rden teruggegeven, echter zonder schadeloosstelling Een derde van de opbrengst van den oogst zal ten goede komen aan de perso nen, die zich met de exploitatie belasten, een derde aan de arbeiders en een derde aan de gemeenten. OOSTENRIJK OVEREENSTEMMING OVER OOSTENRIJKS BUDGET. Geëischte bezuinigingen gewaarborgd. De langdurige onderhandelingen tus schen de Oostenrijksohe regeering en de partijen over het in evenwicht brengen der begrooting hebben tot overeenstemming ge leid. Het totale bedrag der bezuinigingen, welke door het Geneefsche program wor den vereischt, is gewaarborgd. De wijzi gingen hebben hoofdzakelijk betrekking op de korting der salarissen van het staats- personeel. De fina-ncieele oommissie heeft besloten, door een subcommissie de redac- tioneele werkzaamheden te laten verrich ten. Een der voornaamste voorstellen betreft het invoeren van een speciale crisis-belas ting, welke tot einde 1923 van kracht blijft. Voorts zal de toeslag van 20 pCt. op de bier- en suikerbelasting, welke tot einde 1931 van kracht zou blijven, verlengd wor den De benzinebelasting zal van 13 tot 30 grosehen per liter worden verhoogd. Boven dien zal een speciale vervoerbelasting van 3 a 5 pCt. worden geheven. CHINA JAPAN-MANDSJOERI JE. Overwintering in bezet gebied? Uit Peking wórdt gemeld, dat gedurende de afgeloopen tien dagen van de Japansche bezetting in Zuid-Mandsjoerije in de ver schillende bedrijven in totaal ongeveer 150.000 arbeiders zijn ontslagen. Volgens dit bericht zouden drie-en-twin tig Japansche oorlogsschepen de Chinee- sche wateren zijn binnengedrongen, terwijl nog meer Japansche oorlogsschepen worden verwacht. De Japansche ambassadeur te Moskou, Hirota had gisteren opieuw een langdurig onderhoud met den Russischen volkscom missaris van buitenlandsche zaken, Litwi- nof, ter bespreking van de situatie in Mandsjoerije. In officieele Russische kringen gelooft men, dat de bezetting van Mandsjoerije door de Japansche troepen van langen duur zal zijn. Men verwacht, dat zij min stens ze-s maanden zal duren, aangezien de Japanners thans reeds maatregelen hebben getroffen, om hun troepen in Moekden te laten overwinteren. Een Russisch bericht uit Tokio meldt, dat het Japansche ministerie van oorlog heeft gelast, nieuwe troepen naar Moekden en Tsjang-Tsjoeng te zenden ter verster king van de Japansche bewaking der spoor wegen Het transport der Japansche troe pen zal geschieden van uit Dairen en Osaka. China vraagt Amerika's bemiddeling De Chineesche minister van Buitenland sche zaken heeft thans officieel Amerika's bemiddeling ingeroepen in het conflict met Japan en verzocht dat nog voor 14 dezer de toestand in Mantsjoerije door vertrou wensmannen welke de Vereenigde Staten aanwijzen, zal worden onderzocht. INSPECTEUR L. Th. HESSELFELT. Tot inspecteur van het Nijverheidsonder- onderwijs is benoemd de heer ir. L, Th. H. Hesselfelt te Dordrecht. De nieuwbenoemde is in 1883 te Amsterdam geboren. Hij doorliep de St. Vincentiusscholen en de H.B.S. met 5 j. c. te 's-Gravenhage, stu deerde daarna aa^ de Polytechnische school en de Technische Hoogeschool te Delft, waar hij het diploma van werktuigkundig ingenieur verwierf. Van 1906 tot 1913 was hij werkzaam bij de machinefbriek der Kon. Mij. ,,De Schelde" te Vlissingen. Tevens was hij aldaar leeraar aan de avondschool voor handwerkslieden. Van 1 September 1931 af is hij leeraar in de werktuigbouwkunde aan de Middelbare Technische School te Dordrecht; sedert 1930 ook plaatsvervangend directeur van deze school. Bovendien is hij van 1923 af leeraar aan de Gemeentelijke Nijverheidsschool te Dordrecht. Ook hield hij zich bezig met op leiding voor de examens voor verschillende nijverheidsonderwijsakten. Van zijn hand verscheen een aantal tijd schriftartikelen en het werk „Zuigerstoomma chines", in twee deelen (uitgave A. E. Kluwer te Deventer). Hij bewoog zich bovendien op het terrein van de volksuniversiteit. NED. HANDELS- EN LANDBOUWBANK. Aanvrage surséance van betaling. Naar wij vernemen, zal de Nederlandsche Handels- en Landbouwbank hoofdkantoor te Haarlem surséance van betaling aanvragen. De bank werd in 1915 opgericht. Het kapitaal bedraagt 1 millioen verdeeld in 40.000 aan- deelen aan toonder elk groot 25.waar van geplaatst 250.000. Bovendien staan 100 oprichters aandeelen uit. De laatste jaren werd 4 pCt. dividend uitgekeerd. Over 1930 werd het winstsaldo over 1930 ad 21.129 (v.j. 22.351) besteed voor afschrijvingen en het saldo aan de reserve toegevoegd die daar door tot 92.500 stijgt. De vennootschap heeft bijkantoor in Sid- deburen, Santpoort, Oude Pekela, Haren en Wildervank. Uitgesproken: W. v. d. Pijl, koopman, Sasssenbeim; Cur. Mr. H .R. Goudsmit, Leiden.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10