LAND- EN TUINBOUW HAARLEMMERSTRAAT UIT DE OMGEVING DONDERDAG 1 OCTOBER 1931 DE LEIDSCHE COURAN i TWEEDE BLAD PAG. 5 R. K. TU1NBOUWW1NTER- SCHOOL TE BEVERWIJK GEOPEND. Heden is te Beverwijk de nieuwe R.-K. Tuinbouw wintersohool officieel in ge bruik genomen. Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem droeg in de Ka pel van de Bisschoppelijke Kweekschool te 10 uur een H. Mis op, geassisteerd door Deken Lucassen en pastoor Nagel. Te 11 uur arriveerde Mgr. in het nieuwe Schoolgebouw. Rector Kok verwelkomde hier Mgr. en de overige autoriteiten, o. w., het gemeen tebestuur van Beverwijk, mr. Romme, voorzitter van de Ver. tot bevordering van het Katholiek Onderwijs in het Bisdom Haarlem, het Kamerlid v. d. Bilt en mr. Haastert, vertegenwoordigers van L. T. en „St. Deus Dedit", den Bisschoppelijken Inspecteur, Broeder Athanasius als ver tegenwoordiger van den Algem. Overste, de heeren ir. Moerland (Boskoop), Volkersz (Lisse), Heijmcijeren Bles (Voorhout), ir. Koeman (Aalsmeer) enz. Hierna wijdde Mgr. Aengenent de school op plechtige wijze in. 'Na de inwijding opende Minister Ruys de Beerenbrouck met een rede officieel de nieuwe school. Rede van Minister Ruys de Beerenbrouck. De opening van de eerste Katholieke Tuinbouwwinterschool te Beverwijk is in de geschiedenis van het landbouwonder wijs in ons land een feit van beteeke- nis. Het is mij een voorrecht deze plech tigheid te mogen bijwonen en haar te mogen verrichten. Dat er in onze dagen van gevoelige depressie juist voor den Minister van Landbouw een eigenaardige bekoring in gelegen is, deze stichting als resultaat van krachtig persoonlijk initiatief te mo gen openen, zal niemand minder dan uw bestuur ontgaan. Ik heb uw woord onthouden, dat gij bij de stichting van deze school, verge leken bij die van de Landbouwwinter- school te Voorhout, nu eens geen zwart kijkers ontmoet hebt. Terecht hebt gij aan dat feit de ge volgtrekking verbonden, dat er,, in de laatste jaren in de beoordeeling van het groote maatschappelijke n"ut van dege lijk land- en tuinbouwonderwijs veel ten gunste van dit onderwijs is veranderd. Juist ook in de kringen, die er de vruch ten van moeten plukken en die er het grootste voordeel mede zullen moeten doen. Het doel uwer vereeniging, die dit onderwijs wil verschaffen en bevor deren, geeft als het ware de verheffende oplossing van een dier vele jeugd vraag stukken, welke onzen tijd ter oplossing worden voorgelegd. Vakonderwijs ge paard aan zedelijke en godsdienstige vorming en verheffing onzer landelijke jeugd. In zijn bekende radioteospraak heeft uw voorzitter, rector Kok, dit doel aldus toegelicht: dat het streven, ook van deze nieuwe inrichting in het Beverwijksche tuinbouwcentrum zal zijn, de zoons van onze boeren en tuinders op vakkundig gebied meer kennis bij te brengen, op dat zij hun bedrijven meer economisch kunnen inrichten en beheeren dan hun vaders, groot- en overgrootouders dit hebben gedaan. Doch daarnaast degelijke organisatiemannen van hen te maken, door hen ook de noodige godsdienstige en sociale ontwikkeling bij te brengen. Ondanks een enkele donkere grond toon, ontleend aan het bezuinigingsmo tief, mag de verdere wordingsgeschiede nis van deze eerste R. K. Tuinbouwwin- tersohool toch een alleszins voorspoedige worden genoemd. "Wie zou hebben voorspeld, dat uwe vereeniging tot verschaffing en bevor dering van opvoeding en onderwijs ten behoeve van den land- en tuinbouwen- den stand, in 1921 opgericht, reeds 10 jaren later het resultaat van haar stre ven zou zien belichaamd in de succes volle Landbouwwinterschool in Voorhout en nu weer in de Beverwijksche Tuin- bouwwinterschool, beide voorzien van een internaat, waarin onfce jonge land en tuinbouwers onder beproefde leiding zich kunnen vormen tot kundige vaklie den, tot godsdienstige en sociaal ont wikkelde mannen, die kunnen en zullen worden een sieraad van hun stand! Het is mijn hartelijke wensch, vooral gericht tot het bestuur van uwe ver eeniging en haar onvolprezen voorzitter, alsmede tot de leden der Commissie van Toezicht, dat dit ideaal onder Gods on- misbaren zegen moge worden bereikt, althans zoo dicht mogelijk moge worden benaderd. Een goed onderlegde en de gelijk gevormde land- en tuinbouwstand beteekent een eminent belang voor onze volksgemeenschap, die noodig, hard noo- dig heeft kundige vaklieden, die zijn groot gebracht in een klaar besef van hunne godsdienstige en sociale plichten. Met den wensch, dat de Beverwijksche Tuinbouwwinterschool zulke mannen in toenemende getale moge afleveren, ver klaar ik haar thans geopend. Hierna nam Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem het woord. De Bisschop spreekt zijn vreugde uit over de Oprich ting van deze school. Nu de minister deze school officieel heeft willen openen, is het voor mij als Bisschop van het diocees, als degene dus, aan wien het oppertoezicht toekomt, een voorrecht, mijn eerbiedigen en oprechten dank te betuigen aan den minister van Landbouw, dat hij deze openingsdaad zelf heeft willen stellen. Ik spreek zeker na mens den geheelen L. T. B., als ik hem bijzonder dank breng voor de ondervon den medewerking bij de oprichting der school. 't Was mgr. ook een voorrecht jhr. Roëll, Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, te begroeten. De Katholieken in deze provincie eeren in hem den drager van het gezag namens de Koningin, eeren hem ook om zijn persoon, omdat hij de belangen van deze provincie met breedheid van blik behartigt. Wij, Katholieken, verheugen ons bijzon der in de totstandkoming van deze eerste tuinbouw-winterschool op katholieken grondslag, want 't is onze innige overtui ging, dat het onderwijs in al zijn geledin gen bewaarschool tot hoogeschool gebaseerd moet zijn op katholieken grond slag. 't Kan niet anders, of de levensopvat ting en wereldbeschouwing geven aan iemand vanzelf een bijzondere visie op alle dingen van deze aarde, waarmede wij ons tijdens dit kortstondig bestaan moeten be zighouden, dus ook op de vorming van de jeugd. Mgr. besloot met Gods zegen toe te wen- schen aan deze inrichting van onderwijs en opvoeding, die ons, Katholieken, weer een stap nader brengt naar het ideaal, dat wij ons stellen. Hierna hebben nog het woord gevoerd de Burgemeester van Beverwijk en mr. Romme, die aan het bestuur der school een schilderij aanbood van den Bisschop, mgr. Aengenent, namens de Ver. tot bevor dering van het Katholiek Onderwijs in het Bisdom Haarlem. Een rondgang door de school, die ge bouwd is door den arohietct den heer J. B. vhn Santé te Zaandam, toonde ons de keurige inrichting en afwerking van •het gebouwencomplex, dat bestaat uit een school, internaat en Broederhuis. De school zelf heeft vijf groote leslokalen, voorts een laboratorium, een directeurs kamer, een leerarenkamer, enz. Het in ternaat kan vijftig leerlingen huisvsting bieden. De verzorging van het internaat geschiedt door de Eerw. Brooders van O. L. Vrouw van Zeven Smarten. De huishoudelijke zorgen zijn toevre- trouwd aan de Eerw. Zusters van den Allerheiligsten Verlosser. Het onderwijs aan de nieuwe tuinbouw winterschool, waarvan de heer ir. H. A. B. Bünnmeijer directeur is, omvat de vakken bollen-, groente- en fruitteelt, terwijl ook aan het onderwijs in de han delsvakken, alsmede aan de algemeen vormende vakken groote aandacht wordt besteed. Facultatieve vakken zijn o.m. de drie moderne talen, zoomede steno graphic en machineschrijven. De tweede cursus ving heden, bij do officieele opening, aan. BLOEMBOLLENTEELT EN STERLING- CRISIS. „Koop geen bollen in het buitenland." De president van de Kon. Engelsche Tuinbouwvereeniging heeft in de Engel sche dagbladen reeds op Woensdag 23 Sept. (dus twee dagen na het verlaten van den goua^» standaard), de volgende mede- deeling doen opnemen onder het hoofd: „Engelsche bloembollen": „Ongetwijfeld zal nog versch in ons al ler geheugen liggen de dezer dagen door den Eersten Minister gegeven waarschu wing om in het belang van de stabiliteit van ons betaalmiddel te vermijden het op zich nemen van verplichtingen buiten het land (no unavoidable commitments should be undertaken outside the coun try). Hoewel de R. H. S. natuurlijk pp geen enkele wijze partij kiest in politieke vraagstukken, wensoht mijn bestuur onder de speciale aandacht van onze leden te brengen en van allen, die in den tuinbouw belang stellen, het klaarblijkelijke belang, om in den huidigen critieken toestand af te zien van het koopen van planten of bloembollen met buitenlandschen oor sprong". De onderteekenig is Henry D. McLaren. Zooals men weet, had de Engelsche Tuinbouwhandelsvereeniging een motie aangenomen, om in afwachting van een invoerrecht op tuinbouwproducten een invoerverbod uit te vaardigen. De „Nurseryman and Seedsman" be spreekt deze motie thans en zegt, dat wel iswaar een invoerverbod geen principe is, dat kan worden aanbevolen, maar dat een half ei toch beter is dan een leege dop, n.l. dat een invoerbeperking met speciale li centies (zooals in Amerika) beter is dan in het gehéél geen verlichting, al zou zulk een beperking volgens het blad slechts een beproefd beetje helpen. Na er op ge wezen te hebben, dat er evenveel, zoo niet méér, Engelsche handelaars zijn, die be lang hebben bij buitenlandsche ballen- en plantenimport en -handel, dan bij de pro ductie van en den handel in Engelsch goed. Het blad wil daarom niet speciaal verbod, doch een tarief op een ge zonde economische basis. Het voegt er aan toe, dat het feit, dat de geheele En- jelsche landbouw achter den eisch voor een tarief staat, van veel meer politiek belang is dan welk voorbeeld ook van „moorden de" concurrentie. De vooruitzichten van onzen bloembol- lenuitvoer zijn dus in meer dan één op zicht ongunstig. „Hbld." Voor de bouw van de BRUG OVER DE WAAL bij Zalt-Bommel is Woensdag een aanvang gemaakt met de constructie van den eersten stroompeiler. Het nieuwe ins truc tie vaar tuig „PRINSES JULIANA" van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, dat te Rotterdam ligt, werd Woensdagmiddag bezocht door den 'burgemeester van Rotterdam en enkele wethouders. Het défilé voor de gasten. Voor den bouw van de BRUG OVER DE de RATAVIERLIJN naar Londen ver trokken van de Boompjes te Rotterdam. Het vertrek ging met vlagvertoon ge paard. In het vervolg vertrekken de boo ten van Je Jobshaven. BLOEMBOLLEXSCHUUR AFGE- BRAND. Gisteravond te half acht brak brand uit in de bloembolensdbuur van de firma H Zijp Co. aan de 'Kfyksstraatweg alhier. Het vuur greep snel om zich heen en spoe dig stond het geheele bloembollenhuis, dat van steen was opgebouwd, in lichter laaie. Het gebouw brandde geheel af. Te half tien was men den brand meester. Het woon huis van den eigenaar, dat vlak naast de schuur stond, kon door het actieve optreden van de brandweren uit Lisse en Sassenheim, blijven behouden, hoewel de wind zeer on gunstig was. De oorzaak van den brand is onbekend Verzekering dekt de schade. Groote Kinderfeesten. Woensdag heb ben ouder groote belangstelling de Kinder feesten plaats gehad. Het weer liet zich in den morgen uitstekend aanzien, hetgeen verder den geheelen dag zoo bleef Het co mité samengesteld uit diverse heeren, met medewerking van dames, kan op zijn ar beid dankbaar neerzien. Niet minder dan 200 schoolkinderen deden aan de spelen mede. In de voormiddag werden de spelen opge luisterd door „Trou moet Blyctken", in de namiddag door „Adolf Kolping". Om negen uur werd de stoet opgesteld op het par keerterrein van de Ilobaho, waarna men onder de vroolijke tonen der muziek door het dorp trok naar het feestterrein. Op het terrein waren de onderwijzers der di verse scholen. Ook burg Baron v Wijnber gen was tegenwoordig. De spelen bestonden "uit blokjesrapen, zakloopen met paraplui, blaastrappcn, krui wagenrijden met blazen of ballenwedloop met hindernissen, vaatjekruien, kruistouw- trekken Al deze spelen voor jongens. Voor meisjes bestond het programma uit de na volgende spelen: vlaggetjesteken, potlepel met baldragen, wasoh ophangen, zakloo pen met parapluie, stoelendans en ringste ken per rijwiel. De prijzen bestonden uit kinderspeelgoed en luxe voorwerpen Na afloop werd druk gebruik van de di verse vermakelijkheden gemaakt, welke op het terrein aanwezig waren. Do kermis, welke dit jaar in Lisse wordt gehouden, be looft heel gezellig te zullen zijn. Er is ook voor elk wat wils. De inschrijving voor de harddraverij is ook dit jaar uitstekend. Voor den voormid dag waren 14 paarden ingeschreven, voor de namiddag 33. VOORSCHOTEN. St. Deus Dedit. Dinsdag 1.1. vergader de de R.H Bond van Land- en Tuinbouw- arbeiders alhieer ter bespreking steunver- leening en werkverschaffing. Na opening der vergadering wordt ver slag uitgebracht van de districtswergade- ring, waarna ter sprake komt de werkloos heid en de middelen ter bestrijding daar van. Algemeen is de vergadering van oor deel, dat er meer moet worden gedaan dan tot nog toe. De conclusie is, in samenwer king met de andere R.K. vereenigingen en zoo mogelijk ook met de vakafdeelingen van andere richting een dringend verzoek tedoen aan het gemeentebestuur ten einde te verkrijgen een behoorlijke steunverlee- ning van uitgetrokkenen (of) nog niet rechthebbenden op steun uit de werkloozen- kassen en tevens ongedaan te maken dab dit jaar vroeger dan anders de werkver schaffing zal beginnen Door een vertegenwoordiger van „Con cordia" (instelling van liet R.K Werklie denverbond) wordt een uiteenzetting gege ven van deze instelling en gewezen op de voordeelen die deze geeft, vooral in dezen crisistijd nu zoo velen door werkloosheid getroffen, kans loopen te worden geroyeerd of de verzekeringen moeien afkoopen, wijl de premie niet kan worden voldaan. Maar ook in dezen tijd is „Conoordia" gebleken te zijn een van dc allersolicdstc verzeke ringen, in tegenstelling met zooveel ande ren, die thans millioenen verloren op hun aandeelenbezit. De vraag werd gesteld ol het juist was, dat de R.V.S zulke groote verliezen heeft geleden. Medegedeeld werd, dat blijkens de evrslagen de laatste twee

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7