VOOR NIETS DONDERDAG 1 OCTOBER 1931 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 HET NIEUWE JAARBOEK DER ST. RADBOUDSTICHTING. Verschenen is, als uitgave van het Cen traal Comité der St. Radboudstichting, het Jaarboek 1931 dier Stichting. „Bezielende Feiten" noemt de Secretans van het Centr. Comité en Jaarboek-redac teur Prof. Dr. Hoogveld enkele verschijnse len op het gebied van het Bijzonder Univer sitair Onderwijs. Het gouden jubileum der Vrije Univer siteit te A dam geeft den schrijver gelegen heid een krans- te leggen voor dat monu mentale stuk pionierswerk, dat een bemoe digend voorbeeld was voor de Keizer-Karel- Universiteit. „Naaf alle zijden is de Vrije voor ons een voorbeeld geweest van beginselvast heid, moed en Godsvertrouwen. Drieën veertig jaar vóór ons heeft een kleine schare het aangedurfd een eigen hooge- school te stichten. Een vraagstuk, ja een belachelijk vraagstuk in de oogen van tal- loozen. En bet is niet mislukt-, omdat het met zulke mannen geen waagstuk was, maar een geloofsstuk, zooals een van Kuypers be- keue reden is getiteld". Een tweede bezielend feit, een bevesti ging van het heilig levensrecht eener Ka- tlioiieke Universiteit, ziet prof. Hoogveld in de toenemende actie bij de Duitsckers voor een Katholieke Universiteit. Het bezit van uitstekend uitgeruste Katholieke Facultei ten aan de verschillende Universiteiten liet daar de behoefte aan een eigen Hooge- school minder zwaar gevoelen. Doch thans blijkt men den nood daaraan dringender dan ooit te beseffen, en werken de voor mannen van Kerk en Wetenschap samen aan de voorbereiding der geesten voor de stichting van een Katholieke Uni versiteit. De „Saizburger Hochsohul- wochen" dienen daartoe als opstap. De hooggeleerde schrijver trekt dan uit deze feiten een conclusie, die hierop neer komt. De moderne Staat, die zeker een roe ping heeft ten opzichte der Universiteit, is onmachtig tot het scheppen van gave, orga nische, harmonische Universiteiten. Daarom zou, naar Heemskerk's richt snoer, de Staat geen Universiteit moeten beheeren, maar vrije Universiteiten onpar tijdig over de geheele linie, dienen te steu nen. Doch vóór dit beginsel kan zegevieren, dient eerst de geestesgesteldheid van een belangrijk deel van het.Fiederlandsche volk een grondigen omkeer te ondergaan. in afwachting daarvan terwijl de Staatssteun voor de R. K. Universiteit een kwart bediaagt van wat de Staat voor de pedellen der Rijksuniversiteiten bekostigt! is onze Universiteit aangewezen op de offervaardigheid van het Katholieke volk. Blijft ons volk grootmoedig en volhar dend offeren, dan zal zeker de onmisbare Staatssteun komen, al zou de schrijver nooit het adelende en bezielende offer, waaraan zweet kleeft en liefde en gebed, Willen mis sen. Het beteekenisvolle woord van Kardi naal Newman bekroont de conclusie: „Onder de menschelijke ondernemingen ik durf dit zonder overdrijving zeggen, Mijne Heeren is er geen, die hooger en edeler kan genoemd worden dan de op richting van een Universiteit". Het kloeke parlementaire pleidooi van Baron van Wijnbergen voor het goed recht der Bijzondere Universiteiten, dat vervol gens wordt afgedrukt, verdient het ten volle in de herinnering te worden vastge nageld. De gebruikelijke jaarrubrieken geven dan aan de Sint Radboudwerkers een blik in de baten en resultaten van hun verbor gen maar niet genoeg te waardeeren arbeid. Er is op allerlei terrein een stille'gesta dige vooruitgang te bespeuren, die zich in de rubrieken weerspiegelt. Men bepale slechts zijn aandacht op het Verslag der Bibliotheek. Groei over de heele linie. Enkele cijfers. Het aantal bezoekers der Leeszaal steeg in één jaar van 4931 tot 6417; het uitlee- ningen van 6272 tot 7255. De daarwerkelijke belangstelling voor de Bibliotheek stijgt in verheugende mate. Werden het jaar te voren 7470 boeken en geschriften ontvangen, in het verslagjaar was dit aantal méér dan verdubbeld: 16460! Het aantal tijdschriften steeg van 444 tot 490. Het catalogiseeren der tijdschriften maakt in vlot tempo voortgang. Een rustig maar niet minder vruchtbaar jaar, zooals ook blijkt uit het Jaarchroni- con, en niet minder uit het Jaarverslag der Studentenvereeniging „Carolus Magnus": een geest van oonsolidatie en pacificatie spreekt er uit na woelige strijdbare jaren. De Moderator der Studenten, Pater Hoogewegen, legt ter bestrijding van factoren, die wellicht een nog grooteren aanwas van het getal Studenten weerhou den de formeele verklaring af, dat de Nijmeegsche Studenten in 't algemeen ge sproken, ernstig studeeren en hun gods dienstige en maatschappelijke verplichtin gen naar behooren nakomen. De voortdurende groei van het aantal studenten der „Carolina" is welsprekend in beeld gebracht. De steil opgaande curve der laatste jaren volbracht ook thans een kleine stijging: het aantal klom van 472 tot 482. Het tweede deel van het Jaarboek is van meer intern belang voor de leden der St. Radboud-comitó's. Het geeft de gede tailleerde cijfers der jaarinzameling, de lijst van de contribueerende kloosters en gestichten en meerdere dergelijke zakelijke gegevens. De Administrateur der St. Radboud- stichting, mr. H. P. M. Steenberghe, vat bet cijfermateriaal in een overzichtelijke be schouwing samen, terwijl graphische voor stellingen een helder beeld geven van wat in de tienjarige historie der inzamelingen de verschillende bisdommen, afdeelingen en jaren vergelijkenderwijs praesteerden. De Jaarbalans van 1930 vermeldt een totaalopbrengst van 194.788.62 tegen 200.688.26 in 1929. Moge dit cijfer zich, niettegenstaande de ongunst der tijden, weer opwerken boven het tot dusver geldend gemiddelde van twee ton. De ontbrekende faculteiten blijven een dringende wensch voor de naaste toekomst. En daarom valt te betreuren, dat groote weldoeners, in hun edelmoedigheid dit on derdeel vergeten. Zooals mr. Steenberghe, tot besluit van zijn overzicht schrijft: „Uit dit overzicht blijkt, dat geen enkele gift bestemd voor de nog ontbrekende fa culteiten door de St. Radboud-Stichting rechtstreeks werd ontvangen; wel kwamen enkele van dergelijke giften tot een totaal bedrag van 1120.via de penningmees ters der Diocesane Comité's binnen. Wij hopen, dat velen, door het edelmoe dige voorbeeld der hierboven vermelde schenkers aangevuurd, in het komend jaar de St. Radboud-Stichting met hun gifben zullen bedenken en dat in het bijzonder het kapitaal, bestemd voor de nog ontbrekende faculteiten een aanzienlijke uitbreiding mo ge ondergaan, hetgeen voor de totstandko ming dezer faculteiten hoogst noodzake lijk is". Het Jaarboek 1931 der St. Radboud- Stichting is wederom een kloek boekdeel over Katholieke wils- en werkkracht. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER Botsing tusschen tram en auto. Op de wegkruising aan den Dal weg te Zeist werd gistermiddag een uit Soest af komstige auto door een uit de richting Huis Ter Heide komenden tramtrein ge grepen en totaal vernield. De bestuurder en een naast hem gezeten broertje kwamen er wonder boven wonder met eenige lichte kwetsuren af. De chauffeur had al zijn aandacht ge vestigd op een uit de richting Zeist ko menden tramtrein en daardoor dien van den tegenovergestelden kant komenden niet gezien.. Achter het stuur onwel geworden. Op den Naarderweg te Blaricum heeft gisteravond een vrij ernstig auto-ongeval plaats gehad. De heer G. J. W. uit Bus- sum reed met zijn auto over den Naarder weg in de richting Blaricum, toen hij ter hoogte van het pension Lucky Home geko men, plotseling onwel werd, waardoor hij het beheer over zijn stuur verloor. Met een harden slag botste de wagen, welke met vrij groote snelheid reed, te gen een rechts op den berm staanden tele foonpaal. De telefoonpaal knapte af en de telefoonverbindingen werden door het breken van eenige telefoondraden niet een gedeelte van Blaricum verbroken. De wa gen werd zwaar aan de voorzijde bescha digd, terwijl de ruiten werden verbrij zeld. De bestuurder, die tusschen een der banken was bekneld geraakt, werd be wusteloos en bloedend uit eenige wonden aan het gezicht door de ijlings toesnellen de omstanders uit den wagen gehaald. De inmiddels gewaarschuwde dr. de Vries Robbé uit Blaricum heeft den ongelukkige ter plaatse van het ongeval verbonden en hem, nadat hij tot bewustzijn was gekomen per auto naar zijn woning te Bussum doen vervoeren. De zwaar beschadigde auto is hedenmor gen per kraanwagen naar een garage te Bussum vervoerd. Auto tegen een boom. Veld wachter gewond. Op den rijksstraatweg tusschen :s-Gra- venpolder en Kloetinge werd de rijksveld wachter Drever door een auto uit België, waarvan een as was gebroken, waardoor de wagen tegen een boom botste, gisteren aangereden. De man moest naar het zie kenhuis te Goes worden overgebracht. De auto is beschadigd. De inzittenden wer den niet gewond. Doodelijk ongeluk te Rotterdam. Op het terrein van de firma Lith en Ma- dern aan de Waalhaven te Rotterdam heeft gisterochtend te 11 uur een zeer ernstig ongeluk plaats gehad. De 30-jarige los werkman W. K., gewoond hebbende in de Tuindersstraat was daar bezig vaten te Iaden in het stoomschip „Rokos". Op een gegeven oogenblik be merkte hij terwijl hij op de loopplank liep da-t hij een vat dat hij op zijn schouder droeg niet kon houden. Hij legde het daar om voor zich neer op de Lopplank, waar het echter terugrolde en K. van de plank afwierp. De ongelukkige kwam eerst op den 4 meter lager gelegen steiger terecht en viel daarna in het water. Hij zonk onmid dellijk en eerst na eenigen tijd slaagde een agent van politie er in den man met een dreg op het droge te brengen. De G.G.D. die onmiddellijk gewaarschuwd was, begon onmiddellijk met kunstmatige ademhaling toe te pasen. Ook na Langdurige pogingen is men er echter niet in geslaagd de levens geesten weer op te wekken. Het lyk is naar het ziekenhuis aan den Ooolsingel overgebracht. NIET zoo schreven we, kunnen wij U het pracht-missaal geven. EEN KLEINE MOEITE, het aanbrengen van slechts drie nieuwe abonné's (voor minstens drie maanden) brengt U in het bezit er van. Wij ontvingen dezer dagen van een onzer abonné's de mededeeling, waarin ons werd kenbaar gemaakt, dat niettegenstaande deze reeds in het bezit is van een missaal, hij er toch gaarne toe zal meewerken om het abonnementental van „De Leidsche Courant" met minstens drie abonné's te verhoogen. Hij verklaarde: „Uw blad mag er zijn". Zoo'n verklaring De Leidsche Courant mocht een soortgelijke ook reeds van Hoog Kerkelijk gezag ontvangen stemt ons natuurlijk dankbaar. Wij hebben op de allereerste plaats te zorgen, dat de courant kwalitatief aan haar doel beant woordt en dan terstond volgt daarop, dat wij zorgen voor een zoo groot moge. lijke algemeene verspreiding in Leiden en Omgeving. Wij moeten in abonnementen aantal vlug vooruit. Binnen den kortst mogelijken tijd willen wij het 2de tienduizendtal volmaken. Een ieder moet daaraan meewerken. Daar moet een aanmoediging, een aansporing voor zijn. Dat is het missaal. De missaalbezitters(sters) zouden wi| evenwel missen in ons aanwervingsleger. Daarom laten wij de keuze tusschen een MISSAAL of een VULPENHOUDER. Deze vulpen werkt volgens het Amerikaansch drukvulprincipe en wordt door een druk op den vulknop uit den een of anderen inktpot automatisch gevuld. Gij hebt voor het vullen geen glazen spuitje noodig en men behoeft ook den gouden pen niet op en neer te draaien. En om ons ten slotte tegenover hen, die bij de aanwerving van één abonné bleven steken, door welke omstandigheid dan ook, niet onbetuigd te laten, zullen wij dezen een aardig VULPOTLOOD doen toekomen. Nogmaals, wij zenden U op aanvraag gaarne proefnummers. DE DIRECTIE. Verdronken. Gisteren is door een fuïkenvisscher, na bij Venhuizen aan den Zeedijk opgehaald het lijk van den 24-jarigen chauffeur J'. de H., woonachtig to Enkhuizen. Onder Wons (Fr.) is het vierjarig dochtertje van den veehouder Elgersma in de Wonserweeren verdronken. Fabrieksongeval te Wormerveer. Toen gistermiddag de 35-jarige arbeider M. Haak, werkzaam bij do Cacao- en Cho coladefabriek de Erven H. de Jong te Wor- merveer, zich over een brug van de derde verdieping van een gebouw naar die van een ander gebouw wilde begeven, viel hij door onbekende oorzaak van de brug. Zwaar gewond werd de ongelukkige opge nomen en naar het gemeenteziekenhuis te Wormerveer vervoerd. Zijn toestand is hopeloos; hij is gehuwd en vader van twee kinderen. Fabrieksbrand te Weesp. Schade circa 90.000. Gistermorgen ongeveer half twaalf brak brand uit in de fabriek „De Magneet" te Weesp. De brand ontstond doordat de weg geworpen lucifer, die een werkman voor het aansteken van zijn sigaret gebruikt had, terecht kwam bij de monding van een lak- buis. De brand werd bestreden met mate riaal van den firma Van Houten en van de gemeente. Des middags slaagde men er in, den brand meester te worden. Tegen 2 uur kon de motorepuit der firma Van Houten en Zn inrukken. Een der spuitgasten liep aan de rechterhand een verwonding op. De helft van do moffelinriohting, waar het vuur zoo fel gewoed had, was geheel intact geble ven. Naar men aan de „Tel1." mededeelde, wordt de schade op 80 k 90.000 geschat. Niettemin hoopt men binnen korten tijd het bedrijf weer in werking te kunnen brengen. Twee boerderijen te Vlijmen afgebrand. De bewoners met moeite gered. Gisternacht omstreeks halftwaalf,toen alle inwoners ter ruste lagen, brak er brand uit in de boerderij van den landbouwer A. van Engelen te Vlijmen. Deze nam terstond zóó s-nel toe, dat ook de naast gelegen boer derij van den landbouwer P. van Heivoort, spoedig in lichtelaaie stond. De bewoners konden zich nauwelijks redden Spoedig was de brandweer ter plaatse. Deze kon nog met groote moeite het naast gelegen hee renhuis van den gemeente ontvanger, dat tot tweemaal toe in brand vloog behouden. De boerderijen zijn totaal verbrand, even als de geheele inventaris met het koren, hooi en de landbouwwerktuigen. In do boerderij van Van Engelen was geen vee aanwezig; dit liep in de wei, doch zij Van Heivoort moest men het op stal staande vee door de woonkamer redden. De boerde rijen zijn verzekerd, evenals de inventaris. Boerderij afgebrand. Gistermorgen te half 8 is te Beerta door onbekende oorzaak brand ontstaan in de boerderij van den heer J. T. Hemminga. Al leen het voorste gedeelte van de boerderij bleef staa.n. Twee varkens kwamen in de vlammen om; het andere vee kon worden WRAAKNEMING VAN AMSTERDAM- SCHE COMMUNISTEN. Deurwaarder en een agent mishandeld. Nu de Koningin Amsterdam weer verla ten heeft en daarmee één kans op het ma ken van reletjes voorloopig verkeken is, hebben de communisten gisterenmiddag verzonnen bij het stadhuis te gaan demon- streeren tegen het optreden der politie ge durende de laatste dagen. Op de Nieuw- markt kwam een troep bijeen, die dado- lijk door de politie uiteen werd gejaagd. In de Hoogstraat, waar de heeren weer bij elkaar kwamen, geschiedde hetzelfde en op den Dam gebeurd© dit daarna nog eens. Ziende dat er van dean onstree ren dus niets kon komen, besloten de communisten op de van hen bekende laffe manier hun woede te koelen. Het was hun bekend, dat er gisteren middag in de Zwanenburger-straat een ge rechtelijke uitzetting plaats had. Tegen half vier verscheen in deze straat plotseling een bende communisten, waarvan versehei- denen den agent, die op de uitzetting toe zicht hield, aangrepen en hem met hun vuisten begonnen te bewerken Een andere troep besprong den deurwaarder om ook met hem eens „af te rekenen," zooals de helden het noemden. Inmiddels wren deze wandaden £>p het politiebureau J. D. Meyerplein niet onbe kend gebleven. Met grooten spoed ver scheen een detachement agentèn onder be vel van oommisaris Quanjer en inspecteur Post, terwijl het bureau Singel een deta chement onder bevel van inspecteur v. Cleef zond. Ook arriveerden vier ruitere Zoodra de communisten de politie gewaar werden, poetsten zij de plaat met medene ming van de sabel van den agent. Het bleek, dat de agent een neusbloeding had gekregen, die in het Binnengasthuis moest worden behandeld. De deurwaarder is er met schrammen en builen afgekomen. De politie heeft de communisten flink achterna gejaagd, waardoor de belhamels zoodanig den schrik te pakken kregen dat zij het niet meer waagden, zich opnieuw te verzamelen. De sabel, die de communisten bij hun vlucht hadden weggeworpen, is later te ruggevonden. EEN SMOKKELAUTO OVER DE GRENS. Door de douanen beschoten. Gisternacht om twaalf uur kwam een hoog beladen vrachtwagen uit België bij Poppcl de grens over. De chauffeur reed zonder aoht te slaan op de sommatie der ambtenaren het douanekantoor voorbij. Na de tweede sommatie maakten de kom miezen van hun vuurwapens gebruik en schoten op den wagen, waarbij blijkbaar een der achterwielen getroffen werd. Toch ging de chauffeur er nog met den wagen van door. Inmiddels werden de marechaussees ge waarschuwd, die nabij Goorle zich op den weg posteerden om den wagen aan te hou den, doch ook thans voldeed de chauffeur niet aan het bevel tot stoppen, zoodat op nieuw werd geschoten en de maréchaus sees per fiets den vluchteling volgden. Toen de chauffeur een erf aan den nieu wen Tilburgschen weg wilde oprijden, werd hij ingehaald en kon de wagen in beslag worden genomen. Het bleek, dat een der achterbanden totaal was vernield en dat het wiel zelfs zijn velg verloren had. Onder de leege kratten, waarin kippen waren vervoerd, trof men 16 balen suiker aan, die men uit België trachtte binnen te smokkelen. Wa gen en lading werden in beslag genomen, en hedenmorgen per kraanwagen naar Tilburg gesleept. De wagen was gemerkt N.L. 26177 en bleek afkomstig uit Wijk- Aalburg. De zwaarbeladen wagen trok voor het belastingkantoor in de Stationstraat te Tilburg veel bekijks. „Msb." Een kustvaarder voor Nijmegen vastge- loopen. Dinsdagavond is de kustvaarder „Strass- bourg", metende ingeveer S00 ton, op de ri vier de Waal voor Nijmegen vastgeloopen. Met sleepbooten heeft men getracht het vaartuig vlot te krijgen, hetgeen evenwel tot nog toe niet- gelukt is. Men heeft thans een Duitsohe sleepboot uit Tiel ontboden om daarmee de pogingen te herhalen. Het schip ligt zeer hinderlijk voor de scheep vaart. Een vreemde bergplaats. Een bewoonster der Goudsbloemstraat te Amsterdam heeft aangifte gedaan, dat kinderen op de straat vóór haar vroegere woning in de Kleine Houtstraat een siga rettendoosje, inhoudende 60.hebben gevonden, welk geld vermoedelijk door haar overleden echtgenoot in die vorige woning tusschen oud hout was verborgen. Dit hout is door de tegenwoordige be woners op straat gegooid. Bij onderzoek bleek, dat het geld is gevonden door een 8-jarigen jongen. Hij heeft twee vriendjes resp. 40.en 10.— gegeven. Op hun beurt hebben de kinderen dat geld aan hun ouders afgegeven, die het onder elkaar hebben verdeeld, zonder van het vinden bij de politie aangifte te doen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5