WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1931 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. Verdronken. Gisteravond omstreeks zes uur is na langdurig zoeken en dreggen uit een sloot in de nabijheid van de Loosduinsche vaart het lijkje opgehaald van den anderhalf-ja- rigen jongen Tony M., wonende Haagweg 254. te Loosd-uinen, die 's middags in een onbewaakt oogenblik kans had gezien, de ouderlijke woning te verlaten. De ouders waren overdag in verband met de kostwin ning afwezig; de kindeien er waren nog eenige andere broertjes of zusjes waren aan de zorg van den oudste, een kind van 12 k 14 jaar, toevertrouwd. Te Hoorn is de 63-jarige C. Schouten, door de duisternis misleid, te water ge raakt en verdronken. Over boord geslagen. Gistermorgen geraakte de 49-jarige huis houdster van schipper Van het Woud uit Alkmaar, tengevolge van een aanvarig van diens vrachtschip met een motorboot in een tochtsloot under de gemeente Wormer- veer te water. Het slachtoffer, mej. Kat uit Amsterdam, werd bewusteloos met verschil lende kneuzingen uit het water gebaald. Ka naar het gemeente-ziekenhuis te Wor- merveer te zijn overgebracht, is zij daar aan de gevolgen overleden. In de sloot gereden. In het dorp Leegkerk ontmoette gister middag een uit Groningen komende auto twee wie. rijders, die midden op den weg reden en niet wilden uitwijken. De bestuur der van de auto, de heer F. J. W uit Gro ningen, haalde daarom sterk uit, doch reed dientengevolge in de sloot. Beide inzitten den van de auto kregen ernstige verwon dingen. UITSLAANDE BRAND TE ROTTERDAM Twee gezinnen met moeite gered. Gisteren omstreeks kwart voor zeven is brand uitgebroken in het, winkelpand Noortumo.enshaat 40 te Ktotterdam alwaar is gevestigd een hoedenzaak, welke in li quidatie was en werd uitverkocht door den heer van Dalen. De brand, die achter den winkel in het magazijn begon, breidde zich zeer snel uit en in weinige oogenblik- ken was de geheele winkel één vuurzee en sloegen de vlammen naar buiten. Do bewoners van de twee étages boven den winkel merkten eerst van den brand toen het geheele benedenhuis reeds in lichte laaie stond. In grooten angst holden zij naar beneden, om langs de buitendeur zich in veiligheid te stellen. Dit was even wel al te laat, de vlammen versperden hun den doorgang. Een sprong uit heit raam, waaraan door een der bewoonsters werd gedacht, werd niet' gewaagd, omdat nog niemand beneden met een vangzeil of iets dergelijks gereed stond. Door den verstikkenden rook zijn de be woners daarop naar de zolderverdieping gevlucht. Het gezin Spitzen, dat de tweede verdieping bewoonde en waarvan thuis wa ren de moeder, twee kinderen, benevens een zieke broer van de vrouw, werd door het zijraam op de da-ken gered. Het gezin van Loon werd uit hét dakvenster aan de Noord zijde door eenige omwonenden, die ijlings te hulp waren gesneld met levensgevaar in veiligheid gebracht. Inmiddels was de brandweer spoedig ter plaatse. De machinale ladder is nog opgesteld, doch hiermede behoefde niet gewerkt te worden, omdat inmiddels de brand bedwon gen was. De verpleger van den G. G. D heeft nog een brandweer-man moeten verbinden, daar hij een kleine blessure had opgeloopen, benevens een der bewoonsters, die het van angst danig te kwaad had gekregen. Het bene. enhuis is geheel uitgebrand, als mede het trappenhuis, terwijl de boven ge legen verdiepingen brandschade hebben bekomen. Begrijpelijk trok de brand groote belang stelling, doch door de politie-afzetting werd de menigte op een afstand gehouden. MET EEN KLOMP GESLAGEN. Het slachtoffer overleden. Zaterdag kregen te Doetinchem twee jongens bij het naar huis gaan ruzie. Plots trok een hunner zijn klomp uit en sloeg den ander, H. H., zoodat deze bewusteloos neerzeeg. Thuis gekomen te Kilden voelde hij zich niet wel. Zondag is de geslagene overleden. Nader vernemen wij, dat het parket uit Arnhem gistermorgen ter plaatse vertoefde. Dr. Hulst uit Leiden verrichtte de sectie en stelde vast. dat een slag met een klomp als de doodsoozaak moet worden beschouwd. Den 17-jarigen dader werd een verhoor af genomen, waarbij deze een volledige beken tenis heeft afgelegd. De justitie vond geen aanleiding den knaap gevangen te nemen. Het lijk van den verslagcne is door de jus titie weer vrij gegeven met verlof tot be graven. DIEFSTAL VAN POSTZAKKEN. Naar het „Vad." verneemt, ia gister avond diefstal ontdekt van eenige (vermoe delijk drie) postzakken uit een postauto, genummerd H 77354, welke zakken afkom stig zouden zijn van het bijkantoor Charl. de Bourbonstraat, Den Haag. Op navraag kreeg het blad ten antwoord, dat het onderzoek nog in een stadium ver keerde, waarin het niet mogelijk was, mede- deelingen to doen. RUWE ZEDEN IN GIETHOORN. Jongeman neergeknuppeld. Uit Giethoorn wordt aan de „Tel." ge meld: Zondagnacht heeft in deze gemeente een geval van ernstige mishandeling plaats gehad Des avonds was er in café Dam te Zuideinde muziek en dans geweest. Na. af loop van het bal, dat overigens een rustig en ordelijk verloop had, vergezelden twee jongelui uit Steenwijk, zekere Scholten en Krist, hun meisjes, in het Zuideinde alhier woonachtig, huiswaarts. Toen Soholten te rugkeerde schijnt hiij te zijn opgewacht dgor enkele Giethoornsche jongens, die hem hebben lastig gevallen en bedreigd. Schol- ten zette het, toen de bedreigingen ernst begonnen te worden, op een loopen in de richting van den straatweg, daarbij ach tervolgd door zijn belagers. Om dezen voor te blijven trok hij de planken der brugge tjes achter zich af. Een der Giethoornsche jongelingen nam echter een korteren weg en zoo werd Schollen nog voordat hij café Dam bereikte, waar zijn rijwiel zioh bevond, achterhaald, met het gevolg, dat een hand gemeen ontstond. S. wist zijn aanvaller we derom te ontvluchten en kon zich bij het café in het bezit van zijn rijwiel stellen, voor hij zich hierop kon verwijderen werd hij echter door zijn aanvaller met een dik ken knuppel neergeslagen en verder op er gerlijke wijze afgeranseld. Met versoheide- ne bloedende wonden aan het gezicht heeft hij het café kunnen bereiken, waar onmid dellijk de hulp van den dokter ter plaatse is ingeroepen. Deze heeft den jongen be handeld. Daar men verwachtte, dat ook Krist moei lijkheden zouden overkomen is deze alhier van ue woning van zijn meisje gehaald. Als verdacht van deze mishandeling is Maandagmorgen een jonge man aangehou den. Hij heeft een bekentenis afgelegd. DRIE MEISJES AANGERAND. De dader aangehouden. Maandagavond zijn te Hallum drie meis jes aangerand- door den twintigjarigen P., afkomstig uit Groningen, die met een woon schip in de buurt lag. Op hun hulpgeroep kwam een der omwonenden, die zich reeds ter ruste had begeven, te voorschijn en slaagde er in den dader te achterhalen. Deze werd aan de politie te Hallum overge leverd. WERKLIEDENVERBOND IN NEDERLAND. Door het R.-K. Werkliedenverbond is aan den Raad van Ministers het volgend adres gezonden: DE DUBBELE MOORD TE ZUIDBROEK. Een verdachte te Winschoten gebracht. Te Winsohoten is gisteravond uit Eind hoven binnengebracht L. S., vroeger koe- drijver te Winsohoten, verdacht van den dubbelen moord op de familie Molanus te Zuidibroek. Hij is ter beschikking van de justitie Een granaat gevonden. Tusschen Bergen aan Zee en Kamper duin heeft de wind een 24 cm gra-naat blootgewoeld. Van de vondst is kennis ge geven aan de kustwacht te Egmond aan Zee. Men vermoedt dat dit projectiel af komstig is van de Engelsche torpedobooten, die in 1916 op onze kust twee Duitsche vrachtschepen hebben beschoten. Van je vrienden.... De recherche te Groningen heeft aange- h r ?n een 39-jarig man te Hoogezand, die verdacht wordt van dieistal van een por- temonnaie met 600 ten nadeele van een vriend, die in beschonken toestand te wa ter was geraakt. De man is ter beschikking van de justitie gesteld. De vechtpartij te Cabouw. De 19-jarige G. de W. die bij de ernstige twist te Cabouw bij Schoonhoven door een vriend met een mes in de buik en de borst werd gestoken, is aan zijn wonden overle den. Op 30 December van het vorige jaar wendde ons bestuur zich, in verband met de toen ook in ons land ingetreden crisis, tot Uwe Excellenties met een program, be vattende een aantal punten, die, indien ze zouden worden verwezenlijkt, deels de ar beidsgelegenheid op den duur zouden kun nen verruimen, deels in de oogenblikke- lijke behoefte aan werk zouden kunnen voorzien, terwijl ten slotte een deel be trekking had op de ondersteuning van de genen, die tengevolge van de crisis werk loos zouden zijn en voorloopig blijven. Inmiddels heeft zich de crisis nog ver- cherpt en het laat zioh aanzien, dat het hoogtepunt nog niet is bereikt Een der meest schrijnende gevolgen hiervan is, dat thans reeds de werkloos heid een zeer grooten omvang heeft aan genomen, terwijl algemeen wordt ver wacht, dat buitengewone omstandighe den uitgesloten in de komende winter maanden het aantal werkloozen grooter zal zijn dan ooit te voren. Wij twijfelèn er niet aan of de Regee ring zal, zooveel dit binnen haar macht ligt, er naar streven, dat een zoo groot mogelijk aantal arbeiders on normale wijze het onderhoud voor zichzelf en de hunnen kunnen verdienen, maar de grootste be reidwilligheid en activiteit op dit gebied zal niet kunnen voorkomen, dat een zeer groot aantal arbeiders voorloopig nog geen werk zal kunnen vinden. Thans wordt reeds zeer veel van de werkloozenkassen gevorderd en men be hoeft geen profeet te zijn, om met zeker heid te kunnen voorspellen, dat de kassen zonder bijzondere hulp reeds niet of zeer bezwaarlijk zullen kunnen voldoen aan de reglementaire verplichtingen. Daar komt nog bij, dat de reglementai re termijn van uitkeering in de huidige omstandigheden zeker onvoldoende is. Ten slotte zijn vele werkloozen tenge volge van de, bij den langen duur der werk loosheid ontoereikende uitkeeringen in een zoodanigen toestand gekomen, dat zij niet in staat zijn de barheid van den winter te weerstaan. Met het oog op een en ander hebben wij de eer Uwe Excellenties het volgende verzoeken de subsidies der Overheid aan de werkloozenkassen zoodanig te verhoogen, dat de kassen in staat zullen zijn haar re glementaire verplichtingen na te komen en daarnaast een beduidende verlenging van den reglementairen uitkeeringster- mijn een verlenging met tenminste 48 da gen te financieren. De kosten van deze maatregelen zullen, naar ons oordeel, geheel moeten worden gedragen door de Overheid (Rijk en Ge- moenten), opdat de werkloozenkassen voor normale tijden zooveel mogelijk intact blij ven. Deze maatregel zou o.i. voor alle werk loozenkassen moeten worden toegepast; b. de regelen, geldend bij gedeeltelijke werkloosheid, te herzien in dezen geest, dat het recht op uitkeering worde ver ruimd. Door een dergelijken maatregel zal on getwijfeld worden bevorderd, dat werkge vers, die niet de heele week met hun volle aantal arbeiders kunnen werken, in plaats van een gedeelte te ontslaan, den werk tijd van alle inkorten. Meerdere arbeiders, die onder de huidi ge regelen worden ontslagen, zullen langs dezen weg nuttig werkzaam kunnen blij ven, wat als moreele winst van groote be teekenis moet worden beschouwd c. te willen bevorderen het spoedig tot stand komen eener wettelijke regeling, waardoor de Gemeenten worden ver plicht ten behoeve van uitgetrokken leden der werkloozenkassen steunregelingen in 't leven te roepen en uit te voeren of voor werkverschaffing te zorgen. Het Rijk verleen© daarbij een goed ge- regelden steun en drage zorg, dat zoowel de normen der steunregeling als de ar beidsvoorwaarden in werkverschaffing aan redelijke eischen voldoen. De steunrege ling gelde voor de werkloozen uit alle be drijven. Bij de uitvoering der steunregelingen en bij de regelingen voor de werkverschaffin gen worde 'n behoorlijke medezeggenschap aan de arbeidersorganisaties verleend; d. als één der voorwaarden voor 't erleénen van Rijkssteun bij de uitvoering van steunregelingen te willen stellen den eisch, dat de Gemeentebesturen eventuee- le werken, zoo eenigszins mogelijk, door binnenlandsche ondernemingen doen uit voeren; te willen bevorderen, dat, in ver band met den naderenden winter, aan alle werklooze gezinshoofden, die door lang durige geheele of gedeeltelijke werkloos heid in groote financieele moeilijkheden zijn gekomen, een uitkeering ineens kan worden verstrekt, waardoor het mogelijk zal zijn te voorzien in de allernoodzake lijkste behoefte aan kleeding, dekking en er warming. Is hiermee het meest urgente op den voorgrond geplaatst, naast het voorzien in den onmiddellijken nood blijft natuurlijk van overgroote beteekenis de zorg voor de welvaart van ons volk in de naaste en meer verwijderde toekomst en voor een zoodanige verdeeling van den beschikbaren arbeid, dat daarbij bet maatschappelijk welziin zooveel mogelijk worde bevorderd. Met 't oog hierop véstigen wij nogmaals de aandacht op verschillende punten, ge noemd in ons schrijven d.d. 30 December van bet vorige jaar, welke nog niet of slechts een gedeeltelijke uitvoering heb ben gevonden. Wij laten die punten hier volgen: a. wettelijke maatregelen, waardoor de Regeering sterker komt te staan bij het af sluiten van handelsverdragen b. het géven van ruimere economische voorlichting (zoowel ten aanzien van de in- dustrieele ontwikkeling als met betrek king tot de buitenlandsche markt); c. verlaging der vrachttarieven bij de spoorwegen, in het bijzonder voor het ver voer van voortbrengselen van land- en tuinbouw en voor het vervoeren van Ne- derlandscbe producten van de uitmiddel puntige industriestreken van ons land naar de havens en de buitenlandsche grenssta tions d. hulpverleening bij kapitaalbehoefte in levenskrachtige ondernemingen; e. het treffen van zoodanige maatrege len, dat bij geldbelegging in het buiten land voorwaarden worden gesteld, gericht tegen ontoelaatbare handelspractiiken f. bij rationaliseeringsmaatregelen van de zijde der Overheid worde gewaakt te gen het ontslag van ambtenaren of arbei ders. Daartoe is wellicht een zekere ma tiging bij de doorvoering van bedoelde maatregelen vooralsnog gewenscht. g. het geven van redelijke voorkeur aan voortbrengselen van nationalen ar beid en ter bevordering hiervan het orga- niseeren van nationale tentoonstellingen; h. het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid eener rendabele ontginning van steenkolenvelden Peel, ook in verband met de veredeling van het steenkolenproduct (gas- en electri- citeitsvoorziening over groote afstanden); i. de bevordering van een technolo gisch economisch instituut tot het uit werken van plannen voor de stichting van nieuwe industrieën (zooals dit is uiteen gezet en verklaard door prof. dr. Gelissen) met name van groote electriciteitsbedrij- ven door waterkracht-centrales, chomische bedrijven j. krachtige bevordering van ontgin ning. ontwatering en inpoldering van gron den, ter aanvulling van de cultuurgron den, die door uitbreiding der steden, we genaanleg e.d verloren gingen, en ter be perking van den trek van het platteland naar de stad. Deze ontginningswerkzaaiu- heden, al gaan daarmede grootere kosten gepaard, ook dos winters uit te voeren; k. krachtige bevordering en vervroeg de uitvoering van openbare werken, als aanleg van nieuwe wegen en kanalen, we genverbetering enz. Aan deze punten meenen wij nog eenige te moeten toevoegen, waarvan de strek king is óf den nuttigen arbeid te vermeex- deren óf den beschikbaren arbeid meer in overeenstemming met het algemeen be lang te verdeelen. Zij mogen hier volgen: 1. Opruiming van krotwoningen, waar- door de volkshuisvesting verbeterd en de werkgelegenheid, voornamelijk in de bouw bedrijven, verruimd wordt 2. Krachtige bevordering der rogulari- satie van werkgelegenheid, vooral om werk zaamheden, die uit gewoonte in bepaalde tijden van het jaar plegen te worden ver richt, zooveel mogelijk over het geheele jaar te verdeelen; 3. Verbod van arbeid voor gehuwde vrouwen, wier echtgenoot in staat is kost winner voor het gezin te zijn: 4. Zooveel in haar vermogen ligt, ver- hindere de Regeering cumulatie van func ties. Meer bepaaldelijk worden verboden, dat pensioengerechtigden met een behoor lijk pensioen nog inkomsten uit een be trekking hebben 5. De Regeering bevorder© een ver bod van kinderarbeid en arbeid van ge huwde vrouwen in den land- en tuinbouw, waardoor de daar te verrichten arbeid voor volwassen mannelijke werkkrachten beschikbaar blijve. Blijkens onze inlichtin gen komt kinderabeid en arbeid van ge huwde vrouwen in den land- en tuinbouw thans veelvuldig voor 6. Door maatregelen, als buitenland sche Regeeringen hebben genomen tot be houd, zooveel mogelijk, van hunnen ar beid ten behoeve der eigen arbeiders, ver- hindere de Regeering,dat buitenlandsche arbeiders hier komen werken, terwijl dui zenden onzer eigen arbeiders geen werk kunnen vinden en dientengevolge moeten worden gesteund. Ons bestuur vertrouwt, dat de buitenge wone omstandigheden, waaronder wij thans gebukt gaan, voor de Regeering aan leiding zullen zijn onverwijld over te gaan tot het treffen, althans ernstig overwegen, van de door de Kath. Arbeidersbeweging hoogst wenschelijk geachte maatregelen. Wat de financieele zijde der voorgestel de maatregelen betreft, meent ons bestuur, dat leniging van den crisisnood, althans bij hen, die geen gelegenheid kunnen vin den om het noodzakelijke levensonderhoud te verdienen, taak en plicht is van de ge heele volksgemeenschap en wel in den ruimeren zin, die ook de toekomstige le den 'der gemeenschap omvat. De achteruitgang der inkomsten van de Overheid mag o.i. hiervoor geen beletsel vormen, wijl het in standhouden van de volkskracht eerste en voornaamste plicht la De achteruitgang behoeft ook geen belet sel te zijn, nu de Regeering, o.i. volkomen terecht, tot het bestrijden der financieele gevolgen van de huidigen crisis, het lee- ningfonds 1914 weer heeft opengesteld, terwijl daarnaast, indien noodzakelijk, zou kunnen worden geleend tot het financie ren van werken, waarvan de kosten tot dusver werden bestreden uit de gewone middelen. Vertrouwende, dat Uwe Excellenties het bovenstaande in ernstige overweging zullen willen nemen, ziet ons bestuur gaarne be richt tegemoet omtrent het resultaat dier overweging. Met verschuldigde gevoelens, Namens bet Bestuur: DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENT JE. Nu gaan we jullie vertellen van een verkeersagentje, die allerlei avonturen beleefde. Het agentje, zooals jullie ziet, is een pop, die door een vliegenier was gekocht, om hem mee te nemen op zijn vliegtocht om de wereld. Jullie kent wel die poppetjes, die ook wel boven den radia tor van een auto staan of in de auto's han gen. Het zijn zoogenaamde „gelukspoppe- tjes" omdat dwaze menschen meenen, dat ze geluk aanbrengen en zorgen, dat men geen ongeluk krijgt op z'n tocht. Het was een echt mooi verkeersagentje met een helmhoed op en een R"bel n*r/ en met zijn eenen arm in de hoogte, alsof hij wil zeggen: „stop nou even, laat eerst de lui, die van den anderen kant komen, voorbijgaan." En wat een bof voor zoo'n eenvoudig agentje om een reis om de wereld in een vliegmachine te mogen maken. Op zulk een reis kan men heel veel zien en bele ven. Die zal wat ki ""en navertellen als de reis is volbracht. eemde landen te zien en vreemde volkc bezoeken is een voorrecht, dat niet ic te beurt valt. En de verkeersagent -Jan ook erg blij, toen de vliegenier eve.i vóór de reis om de wereld begon, hem in zijn vliegmachine zette, terwijl tal van menschen, die wa ren gekomen om den vliegenier te zien vertrekken, het zagen. Ik wou, dat ik mee mocht," riep een jon gen, „en de plaats in mocht nemen van zoo'n kleinen verkeersagent." „Mocht je willén", zei een ander, „kun jij de orde en de rust bewaren, daar boven m de lucht V' (get) A. C. DE BRUIJN, Voorzitter, (get.) J. A. SCHUTTE, Secretaris. Financiën en Economie VERKLARING MUSSOLINI INZAKE DE LIRE. Mussolini heeft alle diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers met klem verzocht alle geruchten categorisch tegen te spreken, volgens welke de Italiaansche regeering voornemens zou zijn de stabili- seeringkoers van de lire, vastgesteld bij de wet van December 1927, te wijzigen. (De koers bedroeg 92 lire). KAMPER- EN B0AZ-SPAARBANK FAILLIET. Directeur voorloopig in arrest. De Zwolsche rechtbank heeft het faillis sement uitgesproken van de Kamperbank en van de Boaz-Spaarbank te Kampen. Aanvankelijk bestond er een Spaar- en Voorschotbank „Boaz", doch toen het mot enkele zusterinstellingen elders minder gunstig afliep, werd het wenschelijk geoor deeld de zaak administratief te splitsen in een bankinstelling „De Kamper Bank" eu een „Boaz-Spaarbank". Opnieuw heeft de uitkomst het gevaar betoond van dergelijke samenkoppeling van bank en spaarbank. Toen ten aanzien van de eerste het vertrouwen van het beleggend publiek werd geschokt en de terugvorderin gen elkaar in snel tempo opvolgden, bleek al spoedig, dat ook de spaarbank niet maer aan haar verplichtingen kon voldoen. De directeur is na verhoor voorloopig in ar rest gehouden. Inmiddels heeft dit geval reeds ten ge volge, dat ook de Zwartsluizer Bank, welke zeer nauw met de Kamper Bank gelieerd was, ook haar loketten heeft moeten slui- ten. Naar analeiding van dit bericht deelt de directie der N.V. Haagsche Boaz Bank te VGravenhage mede, dat zij hoegenaamd geen relatie heeft met bovengenoemde Kamperbank en derhalve geen enkele ver lies uit hoofde van een debacle bij voormel de bank kan lijden. Ten overvloede wijst de directie der N.V. Haagsche Boaz Bank er nog eens op, dat deze bank een geheel zelfstandige in stelling is, met een gestort kapitaal van 500.000 en een totale reserve van f 230.000. De bank heeft geen bijkantoren elders en staat geheel buiten alle andere Boazban- ken hier te lande

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6