KINA^UPPELS BUITENLAND WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. r Dr hLNANNING'S EETLU51-0PW|j>griD /l.30pfl. Stakingsonlusten in verschillende steden. In verscheidene steden zijn in den loop van Dinsdag stakingsonlusten uitgebroken. Te Santiago ontstond een gevecht tusschea stakende en werkwillige spoorwegarbeiders, waarbij eenige schoten vielen en een arbei der werd gedood. Te Granada dreigt het spoorwegpersoneel met. staking ingeval de looneischen niet worden ingewilligd. Te Valencia ontstonden onlusten in verband met de kelncrsstaking. Van verschillende café's werden de vensters ingeslagen. Te Manresa bij Barcelona veroorzaakten sta kende arbeiders bij den telefoondienst op zestien verschillende plaatsen ontploffin gen, waardoor verscheidene telefoonver bindingen werden vernield. Te Sevilla trachtte werkloozen verschil lende kramen op de weekmarkt in brand te steken en werden vijftig parkeerende autos door het werpen van steenen ernstig beschadigd. CHINA VREDE TUSSCHEN NANKING EN CANTON? Besprekingen begonnen. De „Times" verneemt uit Honkong, dat de vredesdelegatie van de regeering van Nanking aldaar is aangekomen en dat de eerste voorbereidende besprekingen met de vertegenwoordigers van de bewindheb bers te Canton reeds hebben plaats gehad. Uit Sjanghai wordt aan de „Daily Tele graph" gemeld, dat de gebeurtenissen in Handsjoerije in talrijke steden van China tot anti-Japanscheb etoogingen hebben ge leid, vooral m Sjanghai, Peking en Nan king. Zelfs in Hankau, dat nog zeer onder de overstrooming heeft te lijden, werd een massa-vergadering gehouden. In de meeste gevallen hadden de vergaderingen een or delijk verloop, hoewel propaganda werd ge maakt voor anti-Japansche boycot, een krachtige buitenlandsche politiek van Chi na en zelfs voor een gewapende aanval op Japan. De Japanners in Sjanghai en Hankau houden zich zooveel mogelijk achteraf, of blijven aan boord van schepen, die in ce rivier liggene totdat de opwinding zal zijn verminderd. Ook een separatistenregeering te Moekden. Volgens een officieel Russisch bericht uit Moekden heeft zich ook aldaar een provin ciale regeering gevormd. De regeering ver klaarde bereid te zijn direct vredesonder handelingen aan te knoopen met Japan, onder voorwaarde dat de Japansche opper bevelhebber alle wapenen die door de Ja panners in beslag zijn genomen, weer aan het Chineesche leger terug zullen worden gegeven. De houding van Tokio is nog niet be kend. AMERIKA AMERIKA BEZUINIGT OP DE VL0 0TUITGAVEN. Door reorganisatie-maatregelen. Van de zijde eener hooge regeeringsin- stantie te Washington werd medegedeeld, dat de openbare uitgaven tot het uiterste beperkt moeten worden, om op die manier alles te doen tot het in evenwicht bren gen van de begrooting. Zoo zal men de ma- rinebegrooting, welke voor het volgend jaar een bedrag van 400 millioen dolalr zou eiscken, met 60 millioen dollar verminderen, en wel door bezuinigingen, verkregen uit reorganisatie binnen het kader van de vloot, en niet door het stopzetten van den aanbouw, die op het oogenblik aan den gang is. Men zal integijdeel, om de werk loosheid op de werven zooveel mogelijk Ie lenigen, het scheepsbouwprogramma met 15 millioen verhoogen, maar de totale uit gaven der marine tot 340 dollar beperken. (Jok dan blijft de bouw van nieuwe sche pen nog belangrijk onder de op de Lon- densche conferentie vastgestelde tonnage, maar de regeering moet voor alles met haar eigen financieelen toestand rekening hou den en de begrooting zoo samenstellen, dat de belastingbetalers niet te zwaar worden belast. Scherpe critiek wordt op dit marine-offi- cieem van het departement van Marine uit geoefend, die in de vlootvereeniging en langs andere wegen tegen de bezuinigings- politiek van president Hoover ageereu. Verklaard wordt, dat alleen de regeering en het volk en niet de leden der ministe ries ove rde uitgaven hebben te beslissen. BUITENL. BERICHTEN. DE BUITENLANDSCHE WEER BERICHTEN. De beteekenis daarvan. Bij de opstelling van het uitvoeriger weevovevzicht streeft het Meteorologisch Instituut er naar zooveel mogelijk vakter men te vermijden. Om het overzicht eenigs- ins te kunnen bekorten en niet telkens in uitvoerige omschrijvingen te moeten vei- vallen, is het echter gewenscht enkele sinds lang in weerkunde gebruikelijke ter men te bezigen, waarvan bieronder een verklaring volgt. Ieder die thuis een barometer bezit, is er mee vertrouwd, dat weersveranderingen worden voorafgegaan, vergezeld en ge volgd door rijzingen of dalingen van den barometer. De groote verdienste van Buys Ballot is geweest, ook te letten op de gelijktijdig op verschillende plaatsen, zelfs in geheele werelddeelen voorkomende barometerstan den, temperaturen en weersgesteldheden, waarbij hij tot de wet kwam, dat de wind waait van de plaatsen waar de barometei hoog staat naar die, waar hij laag staat, maar met een afwijking, die op het nooi- delijk halfrond naar rechts is. Staat dus de barometer in Frankrijk hoog, op de Noord zee laag, dan waait het niet uit het Zui den, maar uit het Zuidwesten. De voortzetting van deze studie van het weer, dat gelijktijdig op verschillende plaatsen heerscht, heeft gevoerd tot den tegenwoordigen weerdienst, die met be hulp van de radiotelegrafie ons in staat stelt het weer over bijna het geheele nooi- delijke halfrond eenige m&len per dag te ERNSTIG VERKEERSONGELUK. 9 zwaargewonden. Te Lyon heeft een ernstig verkeerson geval plaats gehad. Een groep kinderen trok in optocht met fakkellicht door de straten der stad, toen plotseling een vracht wagen kwam aanrijden, die op de kinderen inreed. Een politiebeambte en 8 kinderen werden tegen de straat geslingerd en over reden. Terwijl de woedende menigte den chauffeur aanviel en een poging deed den man te lynchen, werd eerste hulp geboden. De politieman en vier kinderen hebben zulke ernstige wonden opgeloopen, dat voor hun leven wordt gevreesd. Ook de ove rige vier kinderen bekwamen" ernstige kwetsuren en beenbreuken. Steiger bij Maimédy ingestort. Gistermorgén vond m het dorpje Mor- bertsville nabij Ma-lmédy een ernstig on geval plaats. Arbeiders waren op een stei ger bezig met het metselen van een muur van den Warche-stuwdam. Plotseling stort te de steiger in met het gevolg dat 20 arbeiders omlaag stortten Twee hunner werden ernstig en 17 andere licht gewond. Een der gewonden verkeert in levensgevaar. Op het moment van de instorting bevonden zich onder den steiger de directeur van de electvichc L.oaatscha.ppij, welke het ge heele gebied van stroom voorziet, en een ingenieur. Zij werden door de neervallende stukken onmiddellijk gedood. HET EUCHARISTISCH WERELD. CONGRES TE DUBLIN. Een processie zonder weerga. Men schrijft uit Rome aan de Msb.: De „Osservatore Romano" verneemt uit Dub.in interessante details over de feesten bij gelegenheid van het aldaar in den ko menden zomer te houden Eucharistische wereiucong.es. Zondag 26 Juni, zal de groote Eucharis tische processie worden gehouden, waaraan meer dan een millioen leeken en 5000 pries ters deelnemen. De processie zal ongeveer vijf uur noodig hebben om voorbij te trekken. De monstrans zal door den kardinaal legaat op een praalwagen worden gedragen. De afstand v n het Phoenixpark naar cle O.Connellbrug, waar de zegen zal worden gegeven, bedraagt namelijk ongeveer vijf kilometer en is dus te groot dan dat men den monstrans den hee.en weg zou kunnen dragen. De praalwagen wordt door studenten ge trokken en begeleid door de meest vooraan staande persoonlijkheden van geheel Ier land. In het midden van den praalwagen wordt een bidstoel geplaatst, waarop de kardinaal- legaat knielt, terwijl hij den monstrans met beide handen vasthoudt. Elf leden van het Amerikaansehe episco paat zullen aan de feestelijkheden deelne men. De altaardoek, welke tijdens de feesten gebruikt wordt, wordt vervaardigd uit Bel- fasterlinnen, rijk bestikt door de arbeid sters daar en wel volgens een prachtig oud- Keltisch patroon. De stad Belfast heeft voor de feesten een speciale commissie benoemd, welke het cen traal comité voor het congres genoemd ge schenk heeft o-verhandigcl. leeren kennen, om daaruit onze gevolgtrek kingen te maken. Bij die studie nu is gebleken, dat in het algemeen streken, waar do barometer hoo- ger staat dan in de omgeving, rustig, droog, in den zomer zonnig, in den win ter vriezend of mistig weer hebben, die, waar de barometer lager staat dan in do omgeving, meer winderig weer met veel bewolking en neerslag, koeler in den zo mer, zachter in den winter. De eerstge noemde streken noemt men gebieden van hoogen druk barometerstand), de laat ste gebieden van lagen druk of depressies, welk laatste woord letterlijk inzinking of neerdrukking beteekent. Bij de depres sies is gewoonlijk een scherpe scheiding tusschen de voorzijde, dat is de zijde waarheen zich het gebied beweegt en de achterzijde. Is de voorzijde vooral de ze tel van opstijgende luchtstroomen met re gen, de achterzijde geeft plotselinge op klaring, afgewisseld door buien, de beken de Noordwesterbuien, terwijl de ove»- gang dikwijls door een plotseling uitschie ten (met zon draaien en toenemen) van den wind en buien, ook onweer, geken merkt wordt. Slechts zelden zijn de hoogedrukgebie- den daarop goed afgerond veel bijzon derheden van het weer hangen samen met smalle tongen van hooge drukking tus schen twee depressies, die men ruggen van hoogen druk noemt, en V-vormige uit- loopcrs van depressies, in onze streken gewoonlijk met de spits naar het Zuiden, die men secondairen, somg omveerszakken noemt. De binnenste lijn van gelijken druk in hooge of lage drukgebieden omsluii de kern die de plaatsen van het gebied in ons werelddeel het duidelijkst aangeeft. GROOT WERK IN ST. PIETER. Beeld van 20 ton wordt geplaatst. Men schrijft uit Rome aan de Msb.: Zooals men weet^ bevinden zich langs de wanden van de St. Pieier boven elkaar in speciaal daarvoor ingelichte nissen twee rijen beelden van de groote ordestichters en stichtsters. Thans zal binnenkort wederom zulk een beeld worden geplaatst en wel van den H. Johannes Eudes, den stichter van de Con gregatie van Jesus en Maria, gewoonlijk Congregatie der Eudisien genaamd. De H. Eudes werd eenige jaren geleden door paus Pius XI heilig verklaard. Zijn beeld dat een hoogte heeft van zes meter, wordt thans te Florence vervaardigd. Het zal naar Rome worden overgebracht en op e-cn hoogte van 17 meter in een nis in de bovenste rij worden geplaatst. Daar het hier een kolos van meer dan 20 ton betreft, moeten groote, stevige stel lages worden opgesteld om het beeld op zijn plaats te brengen. Dit verantwoordelijke werk wordt uitge voerd door de zoogenaamde .,sampietrini", een beroep, dat erfelijk overgaat van vader op zoon en het aanhoudende leven in de Sint Pieter maakt deze lieden met de ge weldige afmetingen ervan vertrouwd. üniler het toezicht van hun leider, den aan alle bezoekers van de St. Pieter wel bekenden signore Gianfranceschi, zijn de sampietrini reeds bezig cle geweldige bal ken op te richten, welke de stellage zullen vormen om daaraan het beeld op te hij- schen. De nis in de bovenste rij in het midden schip van de basiliek, tusschen de Sacra mentskapel en cle kapel van clen H. Se- bastiaan, is bestemd voor het beeld van. den H. Johannes Eudes. ARRESTATIE VAN EEN VERDACHTE BIJ DEN SPOORWEGAANSLAG BIJ JUETERB0G. De politie te Stendal heeft gister een 30-jarige schoenmaker, Lamprecht genaamd, gearresteerd wegens het stelen van een rijwiel. De man, die reeds eenige malen we gens delicten gestraft is, zou tegen beloo ning met 300 mark hebben deelgenomen aan de voorbereiding van den spoorweg- aanslag bij Juterbog. U.a. zou hij do buizen met springstof onder do rails hebben ge schoven. Een Berlijn9che commissaris van de re cherche heeft zich naar Stendal begeven om een onderzoek in te stellen. Uit het feit, dat Lamprecht geld heeft ontvangen meent hij, niet te mogen afleiden dat hij inderdaad schuldig is. Tegen Lamprecht pleit echter het feit, dat hij de plaats van den fianslag tot in bijzonderheden kon be schrijven. De vrouw van Lamprecht beves tigt, dat haar man zich op den dag van den aanslag bij Jueterbog niet te Stendal heeft bevonden. Het bandietisme te New York. In het Jodenkwarlier te New York had een hevig gevecht p nats tusschen bandie ten en politie, waarbij verscheidene perso nen werden gewond. De politie verrastte de bandieten bij het ledigen van de zakken der zakenmensehen in een zaal, behoorende bij de synagoge. Danenhower over Poolonderzoek per duikboot. UIT DEN LEIDSCHEN RAAD. Het geleek Maandag wel een begroo- tingsvergadering, zóó lang van stof en van duur. Onderwerpen als de financieele ge lijkstelling van openbaar en bijzonder lager onderwijs, volkshuisvesting, werkloozenzorg de raad goochelde ermee tot ua het middernachtelijk uur. Aanvankelijk leverde de agenda weinig stof tot praten. Pas bij punt 19, toen aan de orde kwam de vaststelling van de ver goeding krachtens de L.O.-wet over de ja ren 1926, 1927 en 192S aan' de besturen van verschillende bijzondere scholen, pas toen kwamen de tongen wat los. Het werd een kleinzielig geknibbel op de becijfering. De sociaal-democraat Croeneveld, die zich nog immer voorstander van de financieele ge lijkstelling noemt, kon het toch met laten, om op verschillende posten af te dingen. Ofschoon wethouder Coslinga, die tijdens afwezigheid van wethouder Tepe, het wet- houdeischap van onderwijs waarnam en met talent de onderwijsburcht verdedigde! - ofschoon wethouder Coslinga met klem ca zoo evident mogelijk betoogde, dat de I. ecijfenng der onkosten van het openbaar onderwijs (voor het bijzonder onderwijs de grondslag voor de vergoeding van ge meentewege) geheel berustte op de L. On derwijswet 1920 en aldus was opgemaakt om een onrechtvaardige scheeve verhou ding weg te nemen, bieef de heer Croene veld met halsstarrigheid vasthouden aan zijn meening, dat teveel vergoed werd, wel ke meening duidelijk berustte op een ge brek aan inzicht in dit gedeelte van de onder wijs wetgeving. Ook de democraat Vos vergiste zich en erkende dat; toch stemue hij met de sooiaal-democraten en den com munist tegen deze vergoeding. Wat den communist Knuttel betreft, deze werd door den wethouder niet onaardig in het zonne tje gezet, toen hij verklaarde tegen dit voorstel te zuilen stemmen, omdat hij vlak weg tegen iedere financieele steun aan iiet confessioneel onderwijs was. Dat is ten minste een royaal standpunt, maar toen de wethouder hem vroeg, hoe hij dat stand punt rijmen kon met zijn bij zijn installa tie afgelegde belofte van. trouw aan de wetten des rijks, toen had de anders zoo gevatte heer Knuttel daarop geen antwoord. Dit was het voornaamste debat tijdens de middagzitting. Een langdurige geheime zitting noodzaakte den raad om 's avonds terug te keeren. Er stonden toen nog vier punten op de agenda, waarvan het laatste de reeds meermalen uitgestelde interpellatie van den heer Schiiller ook nu niet meer aan de orde kwam, daar inmiddels het midder nachtelijk uur geslagen had. De sociaal-democraten, die 's middags niet genegen bleken, om aan het bijzonder onderwijs te geven wat het toekwam, pleit ten nu sterk voor een verhooging van het subsidie aan de neutrale „Vereenigmg lot verzorging van kleine kinderen". Niemand zal een streven afkeuren om dergelijke in richtingen voor kleine kinderen beter te huisvesten, maar het bestuur van deze vereeniging wenscht wel wat al te veel te leunen op gemeentesteun en terecht wees wethouder Coslinga op het voorbeeld van de R. K. Margarita van Cortona-stich- ting, die een tekort had van 3000 en slechts 1000 subsidie vroeg, daar het oe- stuur vertrouwde, het restant wel van par ticuliere zijde te zullen ontvangen. Dat is de durf en het vertrouwen der christelijke eharitas. Een wonderlijke houding namen de so ciaal-democraten aan in hun bestrijding van het voorstel inzake den bouw van 56 ge- meentewoningen. Zij konden bezwaarlijk tegen stemmen, maar konden toch ook hun lust tot critiek niet bedwingen. De wonin gen moesten grooter zijn, royaler, meende de heer Kooistra. En dat terwijl degeneq, die om wille van de groote gezinnen steeds haduen aangedrongen om het percentage groote woningen ruimer te maken, thaus hun voldoening erover te kennen gaven, dat meer en meer rekening wordt gehouden met de belangen der groote gezinnen! De rest van den avond was gewijd aan de werkloosheid, naar aanleiding van het afwijzend praeadvies van B. en W. op de voorstellen-Manders. De voorsteller zag zelf weinig heil in de handhaving van zijn voorstellen en trok ze in, doch opperde daarvoor in de plaats het denkbeeld oin een commissie in te stellen, die tot taak zal hebben de mogelijkheid tot beperking en bestrijding der werkloosheid onder de oogen te zien en die ook de denkbeelden, neergelegd in de voorstelien-Maiiders zal kunnen overwegen. Ofschoon wethouder Coslinga sceptisch gestemd was omtrent de practische resultaten van de werkzaam heid dezer commissie, zegde hij toe net denkbeeld in overweging te zullen nemen. Wanneer men zich een oogenblik renen- scnap geeft van „de'' groote Hinderpaal bij de werüloosheidsbesirijuing n.l. de beperkt heid uer beschikbare financiën (dubbel Hin derlijk m dezen crisistijd) dan lijkt ïnder- daau de kans niet groot, dat zulk een com missie B. en W. een acceptabel oorspron kelijk plan aan de hand kan doen. Maar onmogelijk is het ook niet en daarom is het miduel allicht toe te passen. De heer Manders wil echter ook en zelfs op de eerste plaats dat deze commissie zal be ramen, of en hoe pai ticulieren en organisa ties de werkloosheid en dezer gevolgen kunnen bestrijden en verzachten. JLn de in ternationale politiek vindt men het al een heel succes, wanneer men als vrucht van moeizame debattan een nieuwe commissie kan instellen. Hopen wij, dat hier het suc ces bij de instelling dezer commissie niet ophoudt. VOLKENBOND HUL.P AAN CHINA. Ter bestrijding van besmettelijke ziekten. De Volkenbondsraad heeft gistermiddag den wensch van de Volkensbondsvergade- ring besproken, dat de hygiënische organi satie van den Volkenbond alle mogelijke hulp zalverleenen aan China ter bestrij ding van de besmettelijke ziekten, die dit land bedreigen, als gevolg van den nood, dien de overstroomingen veroorzaakt heb ben. De Volkenbondsraad heeft besloten, de gewenschte opdracht aan de hygiënische Volkenbondsorganisatie te geven en heeft tevns een beroep gedaan op alle regeerin gen en staatsburgers om medisch mate riaal en personeel ter beschikking van de hygiënische volkenbondsorganisatie te stellen,opdat aldus China op zoo ruim mo gelijke schaal geholpen kan worden. In dit verband heeft de rapporteur, do vertegenwoordiger van Ierland, medege deeld, dat reeds enkele regeeringen, name lijk Nederland, Denemarken, Polen en Spanje hulp hebben toegezegd. Gift van Nederland. Vooral sprak hij met waardeering van de gift der Nederlandsche regeering, die dank zij het Kinabureau te Amsterdam, niet minder clan duizend kilogram kinine ter waarde van ongeveer f 45.000 ter be schikking van China heeft gesteld, in het belang van de bestrijding van besmette lijke ziekten. Zeer ontroerd heeft de Chineesche ge delegeerde Sze, voor al deze nieuwe bewij zen van sympathie en vriendschap be dankt. BELGIE VLAAMSCHE DIENSTWELIGERAAR VEROORDEELD. De krijgsraad van Antwerpen heeft gis teren uitspraak gedaanin het proces tegen drie Vlamingen, die hadden geweigerd dienst te nemen in het Belgische leger. Zij werden veroordeeld tot resp. één jaar, zes maanden envijf maanden gevangenisstraf. De officeren, die getuigen waren geweest, ewrden na de rechtszitting door een tal rijke menigte uitgejouwd. De politie moest tusschnbeide komen om verdere ongere- geldhden te voorkomen. FRANKRIJK DE FRANSCHE MINISTERS TERUG UIT BERLIJN. Een verklaring van Laval. De Fransche ministers Laval en Briand zijn gisteren weer te Parijs teruggekeerd. Minister-president Laval heeft aan het grensstation Jeumont de volgende verkla ring afgelegd: Wijhadden te Berlijn de moeilijkste taak te vervullen, waarvoor zich ooit een Fransch minister gesteld zag. Het het bezoek, dat wij bij den Rijkskan selier en bij den Rijksminister van Bui tenlandsche Zaken brachten, wilden wij de betrekkingen tusschen beide landen door een daad verbeteren. Ik heb bij de Rijkskanselier dr. Bruening de totstandko ming van een Fransch-Duitsche economi sche commisssie aanhangig gemaakt. Dit plan kon in den loop van onze besprekin gen verwezenlijkt worden. Er werd ter stond een commissie gevormd, die de pro blemen moet onderzoeken, waarbij de twee landen belang hebben. Daadoor is een nieuwe methode toegepast. Ten aanzien van de huidige meoilijkheden en van de op den voorgrond tredende vraagstukken mag dit alles misschien bescheiden lijken, doch men zal het bereikte pas door zijn resultaten kunnen beoordeelen. Thans kan men slechts cle bedoeling apprecieeren, die er aan ten grondslag ligt. Alle maatrege len, die zijn ontworpen om hulp te bren gen in de ellende, die op de wereld heerscht zullen moeten bijdragen tot het vestigen van den vrede. Wij hebben "niets van de belangen van ons land' geofferd, omdat wij steeds rekening hebben gehouden met el ke mogelijkheid om deze belangén in over eenstemming met de eischen der interna tionale solidariteit. Evenals gisteren te Berlijn zal ik binnenkort te Washington al het mogelijke doen om bii te dragen tot een oplossing van de moeilijkheden, die cle wereldcrisis alle regeeringen oplegt." ENGELAND DE BEZUINIGINGSWET AANGENOMEN. Het ontwerp bezuimgingswet is in derde lezing in het Lagerhuis aangenomen met 297 tegen 242 stemmen. SPANJE DE ONRUST IN SPANJE. Bom-ontplcffing te Sevilla. In het telegraafkantoor te Sevilla ont plofte gisteren een door stakende telefoon arbeiders neergelegde bom, waardoor de in den kelder gelegen telefoonlijnen wer den vernield. Hierdoor was Sevilla gedurende het grootste deel van den morgen van het ove rige Spanje afgestreden. De ontploffing was zoo hevig, dat allo ruiten in een omtrek van honderd meter braken. De bevolking van het betrokken deel der stad was zeer verschrikt. ONGELUKKEN. MIJNONGELUK IN HONGARIJE. 6 dooden. Naar uit Vad wordt gmeld, heef! in een kolenmijn aldaar een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij zes mijnwerkers om het le ven zijn gekomen. Na een hevige ontploffing drong in een mijngang, wr.ar negen arbei ders aan het werk waren, water binnen Drie arbeiders slaagden er met groote moeite in, zieh in veiligheid te brengen; de Izes anderen verdronken. Er wordt een on derzoek ingesteld naar de oorzaken van het ongeluk. Opnieuw bankroof te Berlijn. Dinsdagmiddag zijn twee gewapende mannen onder het geroep: „Hiindc hoch" irf de dépendance van de spaarbank ie Lichtervelde binnengedrongen. Slechts de kassier en een volontair waren aanwezig Toen de jonge man door een achterdeur wilde verdwijnen om hulp te halen, losten de roovers twee schoten, waarvan een den jongen man in de rug trof. Do daders roof den 1200 R.M. waarmede zij in do rich ting Lichterfelde-Zuid ontkwamen. Onder dezelfde omstandigheden zijn begin van dit jaar reeds 3000 R.M. uit het zelfde fi liaal «gestolen. Het onderzoek naar de da ders is in vollen gang. Kapitein Danenhower. die gezagvoerder is geweest op de „Nautilus", is te Parijs aangekomen. Hij verklaarde ten aanzien van de vooruitzichten van een nieuwe Pool expeditie per onderzeeër, dat het minstens twee jaar zou duren, voor men een duik boot gebouwd had, die met eenige kans op succes een dergelijke» tocht kan wagen. Een speciaal geconstrueerde duikboot zou, zoo meent hij, vanaf den rand van het ijs veld de Pool in ongeveer twaalf dagen kun nen bereiken en met een snelheid van drie knoopen kunnen varen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5