EXTRA-NUMMER TER GELEGENHEID VAN DE LEIDSCHE WINKELWEEK WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 1 Nu de belangstelling ook van de omgeving uitgaat naar Leiden, waar Winkelweek en 3 Octoberfeest wordt gehouden, nu willen wij in beeld her inneren aan Leidens ouden tijd, aan den tijd van de Leidsche poorten. De voornaamste reden van het bestaan der poorten verviel in 1865, toen de stedelijke accijnzen werden opgeheven; de poorten werden n.l. 's avonds gebruikt, om de controle op de heffing der stedelijke accijnzen uit te oefenen De Zijlpoort en de Morschpoort zijn de eenigen, die nog behouden zijn. Het moderne verkeer is gelukkig tot nu toe zoo geregeld kunnen worden, dat deze monumenten uit den ouden tijd niet gesloopt behoeven te worden. Wij geven van elk der door ons afgebeelde poorten een korte bijzon derheid. Wat wij nu verstaan onder „Gemeente1 ijke Aankondiging" had men in den tijd der Stadspoorten te Leiden ook al. Een dergelijke „publicatie" drukken wij hier af met belangstelling zal men kennis nemen van deze toen de burgerij bindende bepalingen. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden brengen bij dezen ter kennis van de Ingezetenen dezer Stad, en van een ieder dien zulks verder aangaat, het navolgende, naar aanleiding van Zijner Majesteits besluit, van 28 Julij 1823, No. 55, door den Raad ontworpen en bij opgevolgd besluit van hooggedachte Zijne Majesteit, van den 24 Mei j.l. No. 165, gearres teerde REGLEMENT op het sluiten en openen der Poorten en Waterboomen der Stad Leyden, en tarief van het poort en boomgeld, dat bij de passage moet worden betaald. Art. 1. De poorten zullen voortaan op het klinket worden gesteld, en de waterboomen gesloten, des avonds, op de hierna gemelde uren, waartoe telkens, een vierde uur bevorens, de groote klok in den toren van het Raadhuis, en gedurende dit kwartier ter aankondiging, zal worden geluid, en wel van den 1. tot den 31. Januarij, 's avonds ten 6 uren. 1. Februarij,- 1. Mei tot den 31. Julij, 1. tot den 31. Augustus, 1- 31. Maart, 1. 30. September, - 1. 31. October, 1. Nov. tot den 31. Dec., DE WITTE ow HAAGSCHE POORT. DE HOOGEWOERDvSPOORT. De oude, sierlijke geronde Hoogewoerd'&poort stond aan de Kraaierstaat, aan het eind e van de oude Hoogewoerd; zij wc-rd in 1635 vernieuwd. Ten gevolge van de stads vergroobing van 1644, aan dezen kant van Leiden, werd deze poort overbodig en is af gebroken. Zij is in 1659 vervangen door een nieuwe dubbele poort aan het einde van de nieuwe Hr jewoerd; hie-vror werd de binnenpoort van de oude Hoogewoerdspoort tot buitenpoort der nieuwe poort aangewend en alleen de fondamenten van de nieuwe binnenpoort gelogd met twee pilasters, om daaraan de houten deuren te hangen, welk laatst genoemd werk pae in 1669 in Dorische bouworde voltooid werd, voorzien met een torentje en eene klok met uurwerk, naar de teekening van Wil lem van der Helm, als ook met de wapenschilden der Burgemeesters. De buitenpoort is gesloopt in 1867, de binnenpoort in 1878. De oude Witte of Noordpoort, aan he^ Noordeinde der Breestraat, dagtcekent van de 3de vergrooting der stad, op het eind der 14de eeuw werd in 1592 vernieuw; in dit jaar werden boven den boog van de buitenste poort deze dichtregelen geplaatst: Tot bidden xi bevliit, Weest naerstelicke wakende; Want Gij weet u.yr nog tüt Wanneer u 't quaet es naeckende. In 1650 werd zij vervangen door de Haagpoort, later Witte poort genoemd, staande op het nieuwe Noordeinde aan den Haagweg. Deze nieuwe poort van 1650 bestond uit een monumentale binnen- en buitenpoort van Dorische bouworde, versierd met de wapenschilden van den schout, de 4 burgemeesters en den secretaris. In 17?5 werden toren en klok van de toen afgebroken oude Haarlemsche, Rijnsburgsche of Bla uwpoort geplaatst op de binnenpoort van de Witte poort. De fraaie Witte poort werd in 1865 gesloopt. Art. 2. De sluiting op het klinket zal eindigen des avonds, wanneer de klok in den Raadhuis-toren elf uren zal hebben geslagen, op welk uur dezelve iinaal zullen Worden gesloten. 's Morgens zullen de poorten en waterboomen geheel worden geopend, met het ophouden van het luiden der poortklok, te weten: den 1 Jan. 1. Febr. - 15. 1. Maart - 15. 1. April 1. Mei 1. Aug. 1. Sept. 15. 1. Octob. 15. - 1. Nov. tot den 31 Jan., 14. Febr., 14. Maart, 31. 30. April 31. Julij 31. Aug., 14. Sept., 30. 14. Octob., 31. 31. Dec., Witte-, Hoogewoerds- en Rijnsburger 's morg. ten 6 A uur. 5'A 5A 4 4K 3 X 3K 3*A 4A - 5'A 5 3A 6A Na de finale sluiting zullen poorten kunnen worden gepasseerd, tegen betaling van het hier na ver melde poortgeld; doch zullen, gedurende dien tijd, geene der waterboo men, zonder speciael consent van den Burgemeester, mogen worden gepas seerd, dan door de veerschuiten die aankomen en de Stad moeten passeren. De Zijl-, Koe-, Mare- en Morsch-poorten zullen, gedurende de finale sluiting, mede niet, zonder speciaal consent van den Burgemeester, mogen worden geopend, en zullen zelfs de sleutels van de Morsch- en Zijl-poor ten, en van den waterboom aan gemelde Zijl-poort ,'s nachts ten elf uren, bij den Directeur der Nachtbrandwacht moeten worden gebragt, en 's mor gens bij het ophouden der poortklok weder van daar worden gehaald. Zullende aan de Koepoort de Jagers der schuiten vrij moeten worden doorgelaten. Art. 3. Door de poortiers zal, van een ieder, mogen worden ingevorderd het volgende poort- en boom-geld: POORTGELD. 's Nachts na de fintLe sluiting tot 's morgens met het op houden der poortklok, of het ope- 's Avonds tot elf uren of de finale sluiting Van ieder persoon, zonder onderscheid van jaren, kinderen beneden de drie jaren vrij 2 XA cents Voor een los paard, den geleider mede gerekend 5 Voor een paard onder den man 5 Voor een chais, kar of soortgelijk rijtuig, met een paard bespannen en met een persoon daar op. 10 Voor ieder persoon daarboven 214 Voor eene koets, wagen, caleche of ander soort gelijk rijtuig, met twee paarden bespannen 15 Voor ieder persoon in hetzelve, (behalve den voerman) 2 XA En voor ieder paard, meer dan twee voor hetzelve 5 5 cents 10 10 10 10

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 13