DE FINANCIEELE CRISIS IN EUROPA 22ste Jaargang MAANDAG 28 SEPTEMBER 1931 No. 7012 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week - 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 een! per week f 2.60 per kwartaal Franco per port 12.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummer» 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele vaD het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. De goudpositie van de Nederlandsche Banlc is sterker dan ooit. Opschorting van den gouden standaard in Scandinavië. Boeven en Schuimers! De Beurs is nog schrikkelijk overstuur en heeft verleden week Vrijdag weer een kwaden dag doorgemaakt. De buitenland- sche speculanten schijnen het op den gulden gemunt te hebben: zij versprei den allerlei geruchten om de bezitters van Nederlandsche waarden schrik aan te jagen. Het Amsterdamsch Effectenblad waar schuwt daar niet klem tegen. „Wij kunnen er niet genoeg tegen waarschuwen, de uit het buitenland ko mende geruchten zonder meer au se- rieux te nemen. Boeven van het ergste allooi vinden in de positie van ons land een dankbaar object voor hunne manipulaties en hgt is vooral in Frankrijk, dat deze schui mers gezocht moeten worden". Dit is een duidelijke illustratie van de vragen, welke de heer Dobbelmann aan den Minister van Financiën heeft ge richt. Maatregelen tegen immoreele beurs- prakt ijken, vraagt hij. Op de Beurs, zegt een insider als het Amsterdamsch Effectenblad, werken op dit oogenblik boeven en schuimers. Zijn boeven en schuimers alleen veilig op de Beurs? Op straat worden ze opgepakt. Op de Beursvoeren zij de leiding! Verklaring van de Ned. Bank. Om aan ongemotiveerde geruchten om trent de positie van den gulden een ein de te maken heeft de directie van de Nederlandsche Bank de volgende ver klaring gepubliceerd „Naar aanleiding van vragen die tot ons gericht worden berichten wij hierbij, dat er voor ons geen enkele aanleiding bestaat te verzwijgen, dat onze buiten- landsche wisselportefeuille voor een deel bestaat uit ponden sterling. Wij hebben op grond van besprekin gen nog zeer onlangs met de Bank of England gehouden en gezien het bijzon dere karakter van ons pondenbezit als goud-wrisselportefeuille van een circula tiebank alle reden om aan te nemen, dat voor ons in de toekomst geen verlies op dit bezit is te duchten. Verder brengt het ponden-gedeelte van onze buitenlandsohe wisselporte feuille rente op die in den tusschentijd een eventueel tijdelijkboekwaardever- schil vanzelf amortiseert. Voor De Nederlandsche Bank als cir culatiebank kan zich nooit een" reden voordoen om zich op een ongelegen oogen blik van haar pondenbezit te ontdoen. Wij verklaren met de grootste stellig heid dat ons bezit aan ponden sterling nimmer eenige belemmering kan zijn voor De Nederlandsche Bank om haar func ties als circulatiebank en centrale bank in h^ar vollen omvang uit te oefenen. Tevens verklaren wij, dat wij den gouden standaard onvoorwaardelijk zul len handhaven. Inflatie van het ruilmiddel is niet aanwezig en niet te verwachten. De goudpositie van De Nederlandsche Bank ie sterker dan ooit tevoren". Ned. Indië handhaaft den gouden standaard. Naar aanleiding van de aanhoudende geruchten, dat Nederlandsch-Indië den gouden standaard zou hebben verlaten, kunnen wij mededeelen, dat noch het Departement van Koloniën, noch de Bij bank van de Javasehe Bank te Amster dam eenige aanwijzing hebben, dat deze maatregel zelfs in overweging zou zijn genomen. Noorwegen en Zweden schorten de gouden standaard op. De Zweedsche regeering heeft gister avond besloten, den gouden standaard op te schorten. De Zweedsche Rijksbank heeft het dis conto met 2 pet. verhoogd tot 8 pet. Ook in Noorwegen is, naar uit Oslo wordt gemeld, de gouden standaard tij delijk opgeschort. De Noorsohe regeering heeft den uitvoer van goud verboden. Ook hier is het disconto van 6 tot 8 percent verhoogd. Men verwacht, dat de Deensche regeering heden dezelfde maat regelen zal treffen, aangezien het Deen sche kabinet voor een vandaag te hou den kabinetszitting is bijeen geroepen. De president van de Estlandsohe Staatsbank heeft verklaard dat de re geering en de Estlandsche Staatsbank besloten hebben, den gouden standaard te handhaven. DR. H. COLIJN OVER DE CRISIS. Geen reden voor nervositeit. Een redacteur van het Nederl. Corres- pondentiebureau heeft een onderhoud gehad met dr. H. Colijn, die dezer dagen' uit Genève is teruggekeerd. De eerste vraag, welke den heer Co- lijn gesteld werd, was: Hoe was de stemming in Genève, toen het bekende besluit der Engelsohe regeering tot op heffing van den gouden standaard be kend werd? „De stemming in Genève", antwoordde dr. Colijn, „was zeer gedrukt". Een al- gemeene nervositeit heeft zich van de menschen meester gemaakt; van een juist aanvoelen der gevolgen was slechts in geringe mate sprake. Ik voor mij ben er zeker van, dat die nervositeit absoluut zonder eenigen grond is. Dat men zooveel geld uit Engeland heeft teruggetrokken, komt alleen door de grenzelooze nervositeit, waardoor de menschen onder dergelijke omstandighe den bevangen worden. Engeland is sinds een paar eeuwen de centrale geldmarkt van de wereld. Maar de wereld is niet bereid handelswissels te verhandelen in de munt van een land, waar de stabiliteit zoek is. En nu is de groote moeilijkheid, dat er geen ander centrum is, dat de plaats van Engeland kan innemen". „Wat zullen de gevolgen voor andere landen zijn?" „De mogelijkheid bestaat, dat zwak kere landen genoopt zullen worden het Engelsch voorbeeld te volgen". „Zullen wij daar ook toe behooren?" „Daar behoeft absoluut geen vrees voor te bestaan. De positie van den gul den is volkomen safe vooropgesteld, altijd, dat de regeering er voor zorgt, een werkelijk goed sluitend budget te krijgen en dat het publiek zich niet aan een onzinnige angst overgeeft". BINNENLAND EINDE ZOMERTIJD. Wij herinneren er nogmaals aan, dat in den nacht van 3 op 4 October de zomertijd in ons laud eindigt. „DE KAMPIOEN" OVER DE BENZINEBELASTING. Een prettig en verstandig geluid laat in verband met de voorgenomen benzi nebelasting „De Kampioen", het orgaan van den A. N. W. B. hooren. De „Kampioen"-redactie dan schrijft onder meer: „Hoezeer wij het natuurlijk minder aangenaam vinden, wanneer nieuwe las ten op het automobilisme gelegd worden, vooral wanneer die niet, als- b.v. de we genbelasting, indirect den gebruiker van motorrijtuigen ten goede komen, geloo- ven wij toch, dat inderdaad Minister de Geer, in dezen de publieke opinie aan zijn zijde zal vinden". „Wij gelooven, dat de automobilisten, voor wie het toch altijd een puzzle is geweest hoelang zij nog van de abnor maal lage benzineprijzen zouden profi- teeren, zullen inzien, dat hier voor het voeren van agitatie geen plaats is en dat crisistijden crisismaatregelen noodzake lijk maken". HET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. Het Koninklijk Gezin heeft gisterenmor gen in de Nieuwe Kerk aan den Dam de godsdienstoefening bijgewoond, welke het karakter droeg van een jeugddienst. Voor ganger was ds. G. A. den Hertog. De Koningin, de Prins-Gemaal en de Kroonprinses legden den korten weg naar den ingang der kerk te voet af. De mari niers en matrozen, die de wacht voor het Paleis betrokken hadden; brachten hierbij de gebruikelijke eerbewijzen. Kort voor tienen maakte ds. Den Her tog van den kansel bekend, dat het Ko- ni jki ijk Gezin bij de godsdienstoefening aanwezig zou zijn. Hij zeide voorts, dat het de wensch van Hare Majesteit was, niet door de gemeente te worden toegezongen en dat dus de dienst het gewone verloop hebben zou. De Hooge Bezoekers werden naar de ronde bank tegenover den kansel geleid door de kerkmeesters Breda, Kleynenberg en Schokkinghet gevolg nam plaats in de beide ronde banken ter linker- en rech terzijde. In het gebed het kerkgebouw was ge heel gevuld smeekte ds. Den Hertog Gods zegen af voor het Koninklijk Huis. Zijn predikatie had tot onderwerp: „Harte- zaak", naar aanleiding van Spreuken 23 26. Op eenvoudige en heldere wijze tracht te de voorganger, zich daarbij in de eerste plaats tot de jonge menschen richtende, de ware bedoeling van God's woord: „Mijn zoon, geef mij Uw hj§rt£--te- verklaren en ingang te doen vinden. Na de zegenbede was de dienst geëin digd en verliten de Koningin, de Prins en de Prinses, terwijl de gemeente eerbiedig wachten bleef, met het gevolg de kerk, om te voet naar het Paleis terug te keeren. De wacht van mariniers en matrozen bracht hierbij opnieuw de eerbewijzen. Een vrij groote menigte heeft op den Dam den kerkgang en den terugkeer uit 't kerkgebouw gadegeslageij. Door de Koninklijke familie werd gis termiddag een bezoek gebracht aan „Werk- poor" op Oostenburg. Na een korten rit werd via de Sarphatistraat gereden naar de Oostcnburgermiddenstraat. Door de groo te poort kwam de stoet op het voorpein van het uitgestrekte fabrieksterrein. Het hoog gezelschap werd daar ontvangen door ir. J. A. Kalff president-commissaris en ir. M. H. Damme, directeur. Het geheele gebouw werd bezichtigd, waarna in de commissariskamer aan het Koninklijk gezelschap thee werd aange boden. Nadat door Hare Majesteit dank was betuigd voor hetgeen men Haar had laten zien werd afscheid genomen. Langs de Oostenburgermiddenstraat en de Oostenburgergracht werd naar de Sar phatistraat gereden om vervolgens door de Plantage, de Keizersgracht, de Bla.uwbrug, Reguliersbreestraat naar het Paleis terug' te keeren. R. K. METAALBEWERKERSBOND. Reeds negen ton aan werkloozen uitgekeerd. De Ned. R. K. M^taalbcwerkersbond „St. Eligius" heeft in het loopende jaar reeds de som van 900.000 aan werk- loozensteun uitgekeerd. Pater Hyacinth Hermans 0. P. Zaterdag heeft pater Hyacinfah Her mans O. P. te Rotterdam zijn zilveren jubileum gevierd als redacteur van „De Maasbode". Des morgens heeft de jubilaris in de Dominicanenkerk een H. Mis van dank baarheid opgedragen. Te half twaalf werd pater Hermans op het bureau van de courant ontvan gen in een der feestelijk versierde re dactie-lokalen. Daar werd hij allereerst toegesproken door den directeur, den heer H. Kuypers, die in een van persoonlijke sympathie getuigende toespraak de werkzaamheid van Pater Hermans besprak op algemeen journalistiek gebied, in het bijzonder als redacteur van „De Maasbode". Namens het bestuur van de courant werd door den directeur een fauteuil met rookstan- daard aangeboden. Namens de redactie sprak de hoofd redacteur, de zeereerw. heer dr. J. Wit- lox, die pater Hermans' journalistieke werk besprak en daarbij zijn verdiensten in het licht stelde als priester en mensch. Een fraaie schemerlamp en eenige andere geschenken werden aangeboden. In aansluiting hierop spraken de hee- ren W. van Eyck namens de adminis tratie onder aanbieding van een boeken- standaard en de heer J. Abels namens het technisch personeel onder aanbie ding van een §chrijfgarnituur. De jubilaris sprak een dankwoord. Uit alle deelen van het land mocht de jubilaris persoonlijke, schriftelijke en te- legrafisohe gelukwensohen ontvangen. DE SALARISKORTING. Onaanvaardbaar voor de R. K. Centrale van burgerlijk Overheidspersoneel. Vrijdag jJ. kwam onder leiding van haar voorzitter, den 'heer Bulten, de R. K. Centrale van Burgerlijk Overheids personeel te Den Haag in bestuursver gadering bijeen ter bespreking van de door de regeering in uitzicht gestelde korting op de loonen en salarissen van het Rijkspersoneel. Breedvoerige besprekingen, die een sterke onderlijning vormden van hetgeen reeds in de aangesloten organisaties over deze kwestie tot uiting kwam. Daarbij werd volkomen goedgekeurd het beleid der vertegenwoordigers in de Centrale Commissie voor Ambtenarenzaken, die, evenals de vertegenwoordigers der an dere centralen, de aangekondigde loon- korting niet aanvaardbaar achtten. Dit standpunt werd daarom vooral in genomen, omdat de thans aangekondigde loonkorting niet is los te maken van het geen 'bij een vorige economische inzin king reed& van het rijkspersoneel werd gevraagd, n.l. een offer van 20 procent tot 25 procent der salarissen. Wel vond daarna eenig herstel plaat-s, doch dit herstel moet van geringe waar de geacht worden bij de groote verminde ring van inkomen, die reeds plaats vond. Als groot bezwaar tegen de plannen der regeering werd nog aangevoerd, dat doorvoering daarvan een sterke sfeer van loonsverlaging bevordert, niet alleen voor andere groepen van overheidsperso neel, dooh eveneens voor de werknemers in het particuliere bedrijf. Mede in verband met dit laatste werd besloten, dat de R. K. Centrale zich in verbinding zal stellen met het R. K. W erkliedenverbond. Besloten werd verder een bespreking aan te vragen bij de R. K. fractie dei- Tweede Kamer. Aan do komende bespreking tusschen de besturen der verschillende centralen van overheidspersoneel zal worden deel- gomen. Plannen van verdere actie werden in beginsel besproken. Weldra zal de R. K. Centrale opnieuw in vergadering bijeen komen. DE NIEUWE DRANKWET. Systematisch uiteengezet. De nieuwe Drankwet is in verschillende onderdeelen ingewikkelde* dan de meeste andere wetten. Dat zegt niet weinig! En daarom zal een systematische dui delijke uiteenzetting van deze wet velen zeer welkom zijn. Zulk een uiteenzetting hebben gegeven de heeren R. Ensingh en C. J. van der Le lie, hoofdcommiezen ter gemeente-secreta rie van Leiden. De uitgave, verschenen bij de N.V. Leid- sche Uitgeversmaatschappij, zal haar weg wel vinden. EEN KWALITEITSMERK OP SCHOENEN. Te Utrecht is een bijeenkomst, gehouden van schoenwinkeliers en schoenfabrikanten waar de organisatie van een Nederlandsche sehcenencontrolesta-tion en de technische voorwaarden van een kwaliteitsmerk op schoenen zijn behandeld. Besloten is, d^t organisaties van het pu bliek en scihoenwinkeliersbonden 't contro lestation stiohten en fabrikanten van goed schoeisel als lid toetreden, hun productie onder controle stellen en dat schoeisel zal worden voorzien van een kwaliteitsmerk, waardoor de koopers zijn gewaarborgd voor het koopen van goed schoeisel. Een reclame-affiche. De Erven de Wed. J. van Nelle, Rot terdam, heeft uitgegeven een nieuw affi che, vervaardigd door den bekenden affi che-teekenaar Cassandre. De tcckenaar heeft tot uiting willen brengen, dat het uit hygiënisch oogpunt een vereischte is, dat koffie gekocht wordt in een goed luchtdicht gesloten pak je, vervaardigd in een moderne en goed in gerichte fabriek. Hij laat dat uitkomen door een groote koffiebaan in een transpa rant pak af te beelden, waarnaast de naam „Van Nelle". Het geheele affiche draagt het kenmerk van zindelijkheid en zorgvul dige fabricage. Wij gelooven, dat de heer Cassandre met dit affiche zeer geslaagd is en het mede door zijn frissche kleuren wel tot het publiek zal spreken. Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Fransche ministers te Berlijn. Er de den zich geen incidenten voor. (Buitenland 2e blad.) Treinovervallen op de lijn PekingMoek- den. (Buitenland 2e blad). BINNENLAND. Een verklaring van de Nederlandsche Bank over de positie van de gulden (le blad). Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. (lste blad). De beschildering van de Franciscaner- kerk aan den Haagweg beschreven. (2de blad). Uit het Sted. Museum de Lakenhal werd Zaterdagmiddag een schilderijtje ont vreemd. (lste blad). De toestand van den Pastoor te Katwijk. (lste blad). Een interview met de burgemeester van Hillegom inzake het Electriciteitsbedrijf Hillegom—Lisse—Sassenheim. (listo blad^. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Mr. D. J. Schepers wint het fioretkam- pioenschap schermen in Leiden. Dr. G. J. NIEUWENHUIS, rector van de academie voor Lichamelijke Opvoe ding te Amsterdam, is Zaterdagavond nabij Deventer tengevolge van een auto ongeval om het leven gekomen. Misstanden in den bierhandel. Het is den nieuwen Nederl. Bond van Koffiehuishonders en Slijters gebleken, dat er in het kot'fiehuisbedrijf een stre ven aanwezig is om te geraken tot een oplossing van bestaande misstanden in den bierhandel. In de overtuiging dat er thans wel iets te bereiken is, heeft het Bondsbestuur alle hoofdbesturen van or ganisaties in het koffiehuis- en restau rantbedrijf tot een bijeenkomst op 14 October a.s. te Amsterdam nitgenoodigd ter bespreking van het vraagstuk in bij zonderheden. Prof. dr. B. J. K o u w e r is Zaterdag te Utrecht gehuldigd ter gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag. De Gemeenteraad van Amsterdam zal worden voorgesteld, het maximum be drag der vlottende schuld van tien op der tig millioen te brengen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1