VOOR NIETS UIT DE PERS SPORT LUCHTVAART Financiën en Economie UIT DE RIJNSTREEK VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 EEN HINKEND VOORSTEL. K. schrijft in de Volkskrant: Over de wijze waarop de regeering het geraamde tekort op de Rijksbegrooting in de komende 3 jaren wil dekken, loopen de meeningen natuurlijk nogal uiteen. Tegen bepaalde bezuinigingen als die op de reserves van het Invaliditeitsfonds rijzen bezwaren, tegen de „opschorting" der Zuiderzeewerken komen bedenkingen in, evenals tegen de benzine belasting en de verhooging van 8 op 10 percent van het invoertarief, en wel het meest tegen de beoogde korting op de salarissen van het rijkspersoneel. Alleen tegen de bez1 -ging met 3.1 millioen op den aanbouw van marine-mate rieel, hebben we nog geen protesten ge hoord of gelezen. Dit verheugt ons, en wij sluiten ons bij die stilzwijgende goedkeuring van gan- scher harte aan. Bovendien sluiten wij ons dezen keer ook eens aan bij de N. Rott. Crt., die van oordeel is, dat de korting op de ambte naarssalarissen geen bewondering af dwingt. Dat we het met dit Rotterdamsche blad een keer eens kunnen zijn, is een tweede reden om ons te verheugen. Ondanks de goede stemming die daar uit volgt, kunnen we het echter niet ééns zijn met hetge'en de N. Rott. Crt. in plaats van de salariskorting meent te moeten aanbevelen. Het blad wil de regeering niet dringen op den weg naar verhooging der Inkom stenbelasting, maar wil niettemin een cri sisheffing, een soort hoofdelijken omslag heffen op alle inkomens, maar alleen tol van 9000 gulden 's jaars. Het bedrag waarmede de hoogere en allerhoogste inkomens dus boven 9000 gul den uitgaan, zou buiten schot moeten blijven. Het idee moge op zichzelf iets aanlok kelijks hebben, in zooverre namelijk de 7 millioen die de korting opbrengt beter over het geheel verdeeld zou worden en dus gemakkelijker te dragen is, maar het lijdt aldus toch aan een sterke inconse quentie. De heffing van een hoofdelijken omslag als crisisbelasting, zou toch naar redelijk heid niet alleen gedragen moeten worden door allen die het kunnen dragen, ^maar ook naarmate de draagkracht daartoe in staat stelt. Waarom bij 9000 gulden ophouden, zoo dat op een inkomen van 100.000 gulden hetzelfde bedrag aan crisisla-sten wordt geheven? Waarom de menschen ontzien, die ten slotte het beste in staat zijn om de tekor ten op de Rijksbegrooting te helpen dek ken? Daar is geen enkele reden voor, en het zou dan ook logischer zijn de inkomens van 100.000 'gulden en hooger progressief wat méér te belasten en de lagere, zeg die van 3000 gulden en minder, geheel vrij te stellen. Als men crisislasten wil heffen, en dus de heffing geheel en al van het dienstver band los wil maken, dan is het stellen van elke grens waarop de lasten ophouden, pure willekeur. Het op zichzelf niet kwade voorstel van de N. Rott. Crt., wordt door zulke wille keur een onooglijk hinkend voorstel. Zij moge de regeering al niet in de rich ting van verhooging der Inkomstenbelas ting willen dringen; wat het blad ter ont lasting vrn he r: r e soneel voorstelt, leidt consequent tot de heffing van crisis- opcenten op de belasting naar het inko men. Zoodat we dan zouden krijgen een crisisheffing naar draagkracht. Met 10 opcenten zouden we dan reeds het kortingsbedrag van 7 millioen bijeen hebben. De administratie zou wat om vangrijker zijn, maar is toch niet van dien aard, dat het daarop zou moeten afstuiten. Of het. voorstel echter veel kans heeft, is een geheel andere' vraag. Toch zijn wij desniettemin van oordeel, dat de regeering er al te vlot bij is om de ambtenaarssalarissen te korten. Maar wij zouden de nieuwe lasten, na^ melijk verhooging van het invoertarief, willen aanwijzen als het meest onschade lijke middel om ook de 7 millioen voor haar rekening te nemen, en de salarissen te laten rusten. Het hinkende voorstel van de N. Rott. Crt. is onbruikbaar, en leidt daarom tot niets. Het is hoogstens een schoon gebaar, waaraan het rijkspersoneel echter niets heeft. VOETBAL Oefenwedstrijd Ned. Elftal. Woensdag 30 September om half vier nam. wordt te Rotterdam op het ter rein van Sparta een wedstrijd gespeeld tusschen een Nederlandsch B-elftal en een combinatie. De samenstelling is: B-elftal: Doel: Odijk (De Hollandiaan) achter: De Bruin (Hermes-D.V.S.) en Van Zeyl (P.S.V.); midden: Scheffers (Hermes-D.V.S.), v. d. Wildt (V.U.C.) en Breitner (A.D.O.); voor: Hanse (R.C.H.), Duinhouwer (Feijenoord), Ruisch (D.F.C.), Post (D.H.C.) en Van Nellen (D.H.C.). Combinatie: Doel: v. d. Male (Feijen oord); achter: Peters (Blauw Wit) en v. d. Griendt (Hermes-D.V.S.); midden: Verploegen (Xerxes), Den Hoed (Hermes- D.V.S.), Paulissen (P.S.V.); voor: Van Gelder (V.U.C.), Vente (Neptunus), Op- horst (H.B.S.), v. d. Tuin (Hermes-D.V.S.) en Visser (P.S.V.). NIET zoo schreven we, kunnen wij U het pracht-missr al geven. EEN KLEINE MOEITE, het aanbrengen van slechts drie nieuwe abonné's (voor minstens drie maanden) brengt U in het bezit er van. Wij ontvingen dezer dagen van een onzer abonné's de mededeeling, waarin ons werd kenbaar gemaakt, dat niettegenstaande deze reeds in het bezit is van een missaal, hij er toch gaarne toe zal meewerken om het abonnementental van „De Leidsche Courant" met minstens drie abonné's te verhoogen. Hij verklaarde: „Uw blad mag er zijn". Zoo'n verklaring De Leidsche Courant mocht een soortgelijke ook reeds van Hoog Kerkelijk gezag ontvangen stemt ons natuurlijk dankbaar. Wij hebben op de allereerste plaats te zorgen, dat de courant kwalitatief aan haar doel beant woordt en dan terstond volgt daarop, dat wij zorgen voor een zoo groot moge lijke algemeene verspreiding in Leiden en Omgeving. Wij moeten in abonnementen aantal vlug vooruit. Binnen den kortst mogelijken tijd willen wij het 2de tienduizendtal volmaken. Een ieder moet daaraan meewerken. Daar moet een aanmoediging, een aansporing voor zijn. Dat is het missaal. De missaalbezitters(sters) zouden wij evenwel missen in ons aanwervingsleger. Daarom laten wij de keuze tusschen een MISSAAL of een VULPENHOUDER. Deze vulpen werkt volgens het Amerikaansch drukvulprincipe en wordt door een druk op den vulknop uit den een of anderen inktpot automatisch gevuld. Gij hebt voor het vullen geen glazen spuitje noodig en men behoeft ook den gouden pen niet op en neer te draaien. En om ons ten slotte tegenover hen, die bij de aanwerving van één abonné bleven steken, door welke omstandigheid dan ook, niet onbetuigd te laten, zullen wij dezen een aardig VULPOTLOOD doen toekomen. Nogmaals, wij zenden U op aanvraag gaarne proefnummers. DE DIRECTIE. LEIDSCHE VOETBALBOND. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zaterdag. Eerste klasse. L. R. C. IA. R. C. I 3.30 uur; Quick B. IF. Pacta I 3.30 uur; S. C. O. I Rijnsb. B. I 3.30 uur; Terleede IS. L. F. I 3.30 uur. Tweede klasse. A. R. C. IIQuick B. II 3.30 uur; D. V. E. I—S. C. O. II 3.30 uur; O. D. I. I— L. R. C. II 1.30 uur; Rijnsb. B. IITer leede II 5.30 uur. Derde klasse A. A. R. C. IllQuick B. III 5.30 uur; L. R. C. IllAchillea 5.30 uur; Terleede IIIRijnsb. B. III 5.3o uur. Derde klasse B. F. Pacta IID. V. E. II 3.30 uur; Rijush. B. IV—O. D. I. II 3.30 uur; S. L. F. II—L. R. C. IV 3.30 uur. Juniores. AchillesF. Pacta 3.30 uur. GOLF Om den Dharmajiva-cup. Zondag a.s. wordt op de banen van de Noordwijksche Golfclub een open wedstrijd, 18, holes medalplay, om den bekenden Dharmajiva-cup, gespeeld. Tot de duisternis intreedt kan gespeeld wor den. ZEILEN DE NA-KAAG. Naar wij vernemen zullen de najaars wedstrijden van de Kaag, onderlinge wedstrijden, gehouden worden op Zater dag en Zondag 10 en 11 October. ROEIEN Wedstrijden Westelijke Roeibond. De jaarlijksche wedstrijden van den Westelijken Roeibond worden Zondag 11 October te Den Haag gehouden. De organisatie berust bij de Haagsche Roeivereeniging De Laak. De Fransche minister van luchtvaart verbiedt nieuwe recordvluchten. Zooals bekend wachten de beide Fran sche vliegtuigbernatiningen, Boussotrot en Rossi, en Mermoz met zijn makker sinds eenige dagen op een verbetering in de weersomstandigheden, ten einde een po ging te doen het wereldrecord lange af stand-vliegen te verbeteren. Aangezien de atmosferische verhoogingen intusschen verbeterd zijn, zijn de aviateurs voorne mens Vrijdag of Zaterdag te starten. De Minister voor Luchtvaart heeft even wel op het laatste moment iedere pogiug tot verbetering van het lange afstandsre cord verboden. In het verbod wordt ver klaard, dat dit niets uitstaande heeft met het verongelukken van de beide aviateurs Doret en Le Brix. Nog grooter luchtschip dan de „Akron"? De succesvolle eerste vlucht van de „Akron", het nieuwe Amerikaansche lucnt- schip, heeft aanleiding gegeven tot ge ruchten volgens welke de Amerikaansche regeering voornemens zou zijn een lucht schip te bouwen, dat tweemaal zoo groot is als de „Akron". Hiermede zou Amerika definitief de leiding nemen op het gebied van luchtschepen. Verder wordt gezegd, dat als de Engelsche regeering de R 100 wenscht te verkoopen, zooals Snowden in zijn aankondiging der bezuinigingsmaatre gelen, mededeelde, Amerika bereid is de R 100 als trainingschip aan te koopen. Zeilvlieger in Saksen neergestort. Uit Chemnitz wordt gemeld: Op het ter rein van de Saksische zeilvliegerschool bij Pöhla is gisternamiddag de leerling-vlieger H. Fleischer uit Berlijn met zijn toestel van het type Gronau van 30 M. hoogte neerge stort. Fleischer bekwam een zware scne- delbreuk. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij in den loop van den avond is overleden. Het vliegtuig is slechts licht beschadigd. BERLIJNSCHE BEURS. Voor Dinsdag geen heropening. De beurslokalen van de Berlijnscne beurs waren ook gisteren weer voor de led-cn opengesteld. Koersen kwamen echter niet tot stand. De freie Makier gingen tot de monstraties over. Zij verlangen de hervat ting van den effectenhandel. Het beurs- bestuur heeft onmiddellijk daarop verga derd en gaf daarna door middel van twee van zijn leden geruststellende verklaringen af. De Berlijnsche beurs zal voor Dinsdag a.s. in ge-en geval heropend worden. Het staat echter nog te bezien of ook dan de heropening zal plaats vinden. Het is ech ter mogelijk, dat de niet-officieele handel zal worden toegestaan. De tendenz in het telefonisch verkeer was heden voor aandee- len zeer vast. De metaalbeurs werd gisteren heropend. De tendenz was vast. Op de goederenbeur zen was de hausse zoo sterk, dat verschil lende noteeringen niet tot stand konden komen. HET GOUDPROBLEEM. De Fin. Times over de oorzaken der wanverhouding. In een hoofdartikel over het goudpro- bleem schrijft de Fin. Times: Het is duide lijk, dat het vraagstuk der gouddistributic onder handen genomen moet' worden cn dat het niet herzien kan worden zonder te vens de oorzaken der wanverhouding, zoo als de herstelbetalingen en de oorlogs- schuldannuïteiten onder de oogen te zien. Voorts is het duidelijk, dat het verlaten van den gouden standaard door Engeland een dergelijke actie zal bespoedigen. Zon der te veel beteekenis te hechten aan liet hangende bezoek van minister Laval den Franschen eersten minister is het toch moeilijk om aan te nemen, dat deze reis geen verband houdt met dit groote inter nationale financieele probleem. Zoowel in Frankrijk als in de Vereenigde Staten valt te constateeren,- dat commer- cieele, onderscheiden van zuiver finan cieele kringen zich slechts weinig bezorgd maken over de algemeene vooruitzichten van den handel, welke door den Engelschen goudmaatregel geheel gewijzigd zijn. De Vereenigde Staten hebben in het bui tenland minder geinvesteend dan het bui tenland hun had te betalen aan interest en aflossing op schulden, en oorlogslasten, zoolang die toestand aanhoudt kunnen an dere landen slechts goud zenden totdat zij daartoe niet meer in staat zijn. Dan moeten moeilijkheden volgen, tenzij de inhoud van het groote reservoir weer vrijgegeven zal worden om het internationale economische terrein te irrigeeren. De gouden standaard heeft niet gefaald. Het is een instrument dat, op de juiste wijze gehanteerd, veel goeds kan doen. On verbiddelijk zeker zullen tal van naties ertoe gebracht worden om deze feiten goed te beseffen en ernaar te handelen, ook al mocht het nog eenigen tijd duren. KADE-DOORBRAAK KROMME MIJDRECHT IN 1928. (Vervolg en slot.) Een vorige maal hebben wij een verslag gegeven van het debat in de Statenzitting van Zuid-Holland over de kostenverdee- ling van de kade-doorbraak in de Gecom bineerde Noordschebuurter en Voordijksche Polders langs de Kromme Mijdrecht op 28 November 1928. Thans volgt het antwoord van het Lid van Gedeputeerde Staten, den heer J. H. A. Schapér, die in een gemoedelijke rede, welke af en toe niet onaardig gekruid was, het standpunt van Gedeputeerde Staten uiteenzette. BOERHAAVE VERHUISD. Zag U opk dat leuke plaatje Gisteren in onze krant? 't Was, wat men op het tooneel noemt, Een volmaakt „tableau vivant". In het stille nacht'lijk duister 's Nachts wordt dubbel uitbetaald - Is de groote Leidsche dokter Van zijn voetstuk afgehaald. Van zijn hoog-geleerde standpunt Keek hij op de menschen neer, Maar hij moest geofferd worden Aan den Moloch van 't verkeer. Hij moest naar een nieuwe woning, Hij werd uit zijn huis gezet, In zijn tijd was er geen sprake Van den dwang der woningwet. Voor het eerst na tal van jaren 't Is toch waar, wat ik u zeg Stond de groote Leidsche dokter In zijn Leiden in den weg. In de stilte en het duister Van den nacht is 't toen gebeurd, Is hij van zijn hooge standplaats Zondei eerbied afgesleurd. Hij moest van zijn eigen woning, Van zijn eigen huis vandaan, En de hooggeleerde is niet Op zijn stukken blijven staan. Maar ook op zijn nieuwe standplaats Ziet de hooggeleerde heer, Op de jongste resultaten Van zijn eigen arbeid neer. TROUBADOUR. Correspondentie. A. L. Aan Uw verzoek is natuurlijk aanstonds vol daan. Ben ik voor mijn examen geslaagd? Tr. De heer Schaper sprak in hoofdzaak als volgt Mijnheer de Voorzitter! Laat ik begin nen met dank te zeggen voor den steun, dien Gedeputeerde Staten hebben ondei- vonden van den kant van de commissie, zij het ook van sommige leden a contre coeur, en van andere leden van de Staten, in het bijzonder van den heer Schilthuis, met zijn gedocumenteerd betoog. Een der geachte sprekers, de heer van Walsum, noemde dit een „eigenaardige quaestie". Men kan verder gaan en zeggen: dit is een moeilijke quaestie en zij is wei nig dankbaar. Wanneer iemand een panne- koek te verdoelen heeft is het vaak moei lijk den vrede te houden, maar wanneer men de betaling van een schuld te verdoe len heeft, wordt het nog moeilijker, en dat geval doet zich hier voor. Het is moeilijk vast te stellen wat men gezamelijk zal be talen en wat ieder afzonderlijk zal moeten betalen. Tooh is onze positie in dit geval aangenamer dan in de zaak, waarop de Kroon zoo juist haar zegen gegeven heeft, de zaak van IJsselmondc. Toen waren de Staten verplicht, als deurwaarder op te treden voor eigen zak, omdat zij verplicht waren geweest het werk uit te voeren. Hier betreft het de verdeling van kosten tua- schen de polders onderling. Dat geen al te groote tevredenheid heerscht bij allen, spreekt vanzelf. Er zij een dertig adressen ingekomen, er is een „commissie van bezwaarden" gekozen en nog gister in 'n adres ingekomen, dat hier getypt is rondgedeeld en dat blijkbaar op sommige leden nogal indruk gemaakt heofr., waarschijnlijk omdat zij het niet haddon gelezen, want in dat adres staat niets wat niet reeds te voren bekend was. Het spreekt vanzelf, dat de rechtskundige adviseur vat) de bezwaarden gaarne nog eens een adres heeft gezonden. Dat is ook een van de re denen om aan deze zaak een einde te ma ken: hoe langer het duurt, hoe hooger de kosten worden van al die papieren en van den rechtskundigen bijstand, en wij moeten deze menschen tegen zich zelf beschermen. De commissie, voorgelicht door den hoofd ingenieur, heeft ten slotte, zij het dan met een bezwaard hart, gezegd: er zit niei-s anders op, wij moeten de zaak aldus rege len. Nu zijn een aantal sprekers gekomen, en er is ook een motie van uitstel ingediend. Dat laatste zijn wij langzamerhand gewoon, het is de zooveelste motie van uitstel, die wij hier de laatste dagen gehad hebben! Gelukkig zijn de Staten wijzer en stellen zij de zaken niet altijd maar weer uit. Er wordt tegenwoordig door sommige men schen nogal eens gesmaald op de demo cratie, die zoo weinig tot stand brengt, en er is zelfs een strooming, ver in het Zuiden, óm de zaken maar door een dictator te laten doen. Maar wanneer men de demo cratie in discrediet wil brengen, moet men steeds maar uitstellen, zoodat er niets ge beurt. Deze zaak loopt nu al van 1928, en men moet de menschen" niet langer in de onzekerheid laten, wat zij betalen moeten, ook de rente. Een van de sprekers heeft voorgesteld, de rente maar door de Provincie te laten betalen. Dit is een heel dankbaar voorstel tegenover de polders, maar wanneer de Provincie die gelden betaalt, waar blijft men dan? Als men in die richting een vin ger geeft is er geen dringende noodzaak meer om het land tegen het water te be schermen, want als er ongelukken gebeu ren, ooh dan zal de Provincie wel bijsprin gen! Dat moet dus het allerlaatste zijn wa: men doet. De heer van Walsum zeide, dat de kad. niet voldoende sterk was. Dat is nadei hand gebleken, want er is nog 30.000.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9