EDSJRIJDEN BUITENLAND VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1931 JE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. VOLKENBOND DE ONTWAPENINGS-VOORSTELLEN. Een nieuw Italiaansch voorstel. In de Ontwapeningscommissie van don Volkenbond hebben de vertegenwoordigers der meeste regeeringen stelling genomen ten aanzien van het Italiaansche ontwa- penings-voorstel. De vertegenwoordigers van Joego-Slavië, Roemenië en Tsjecho-Slowakije sloten zich bij het Fransche standpunt aan en wezen het Italiaansche voorstel na/drukkelijk van de hand. De Zweedsche minister van Buitenland- sohe Zaken wees er op, dat het Italiaan sche voorstel in geen enkel opzicht meer eenig uitzicht op aanneming heeft en stel de voor, een beroep tot alle regeeringen te doen zich tot de Ontwapeningsconferen tie van iedere verhooging hunner bewape ningen te onthouden. De vertegenwoordiger der Canadeesche regeering wees er op, dat, indien niet eens overeenstemming te bereiken is inzake een stilstand der bewapening, dan in het ge heel geen overeenstemming te verkrijgen zal zijn inzake een algemeene vermindering der bewapening. De Italiaansche vertegenwoordiger, ge neraal Marinis, diende vervolgens een nieuw Italiaansch voorstel in, waarbij de Volkenbondsvergadering een plechtig be roep doet op die mogendheden die bereid zijn de principes der gerechtigheid en van den vrede gestand te zijn ten einde op die wijze een openbare opinie te scheppen, die practische resultaten ter Ontwapeningscoii- ferentie zou kunnen bewerken. Voorts zul len, volgens dit voorstel, alle regeeringen van den Raad de volgende richtlijnen ont vangen nopens een bewapeningsbestand: Iedere regeering verplicht zich de reeds gevoteeide uitgaven voor de bewapening te land tot het einde van het bewapenings bestand niet te verhoogen, voorts geen nieuwe soheepsaanbouw ter hand te ne- men en den bouw van nieuwe militaire vliegtuigen op te schorten. Het bewape ningsbestand zal worden gesloten voor den tijd van een jaar, te beginnen met 1 No vember 1931. De Raad zal de regeeringen verzoeken den secretaris-generaal van den Volkenbond tot 15 October a.s. mede te deelen of zij besloten zijn het bewapenings bestand op deze voorwaarden te aanvaar den. Na langdurige debatten werd besloten een kleine redactiecommissie samen te stel len waartoe alle Europeesche groote mo gendheden zoomede Zwitserland, de Ver- eenigde Staten, Japan, Zuid-Afrika en Chili zullen behooren. DUITSCHLAND SCHEURING BIJ, DE DUITSCHE SOC.-DEMO CRATEN? Geruchten over een nieuwe partij. De sociaal-democratische partijcommis sie heeft een resolutie vastgelegd, dat het medewerken aan de „Freie Verlagsgeseli- schaft" onvereenigbaar is met het lidmaat schap der partij. In deze uitgeverij ver schijnt „Die Fackel", welke tot nu toe het orgaan was van de dissidente afgevaardig den. Het „Berliner Tageblatt" verneemt uit goede bron, dat van de negen betrokken afgevaardigden zeven hebben verklaard zich niet te zullen onderwerpen aan de re solutie en verder zullen medewerken aan „Die Faokel". Naar het „Berliner Tageblatt' voorts verneemt, wordt reeds over een nieuwe par tij gesproken. Indien deze gesticht zal worden, zal zij den naam Socialistische Arbeiderspartij dragen. NDAG A.S. de ENGELAND NIEUWE LABOURSTEUN AAN MACDONALD. Overgang van 20 leden. Naar de Londensche avondbladen mel den zullen twintig Lagerhuisleden der La- bour-oppositie, met inbegrip van twee oud ministers, zeer binnenkort naar de regee- ringsmeerderheid overgaan. Hierdoor zou de kans op het spoedig houden van alge meene verkiezingen verkleind worden. DENEMARKEN DEENSCHE BEWAPENINGS BEPERKING. Voorstellen worden ingediend. Bij de opening van den Deenschen Rijks dag hield de premier Staumng een rede, waarin hij o.a. zeide, dat onverwijld voor stellen zullen worden ingediend voor koloni satie op het land en de organisatie van le ger en vloot tot een bewakingscorps. Door laatstgenoemd voorstel zullen de uitgaven van het land aanzienlijk worden vermin derd. Verder zal, naar de premier mede deelde, een wetsvoorstel worden ingediend in zake de CHINA HET CONFLICT MET JAPAN. Antwoord van den volkenbondsraad aan Amerika. Het volke nb o n ds s e cr e ta r ia a t heeft gister avond nog openbaar gemaakt den tekst van het antwoord van den volkenbondsraad op het schrijven van de Amerikaansche re geering, waarin de Amerikaansche regee ring haar instemming uitspreekt met de door den volkenbondsraad getroffen maat regelen inzake het Chineesoh-Japansche ge schil en zich bereid verklaart nota's van gelijke lijn als die van den voiikenbondsraad naar China en Japan te zenden. De volkenbondsraad verklaart in zijn ant woord aan de Amerikaansche regeering, zeer verheugd te zijn over deze instemming. De raad zal met vreugde voortgaan de Amerikaansche regeering op de hoogte te houden van iedere handeling, die de volken bond zal stellen en van alle inlichtingen, die hij zal ontvangen. De volkenbondsraad spreekt, de hoop uit, dat ook de Amerikaansche regeering be reid zal zijn, op dezelfde wijze den volken- bondsraad in te lichten. De vo'Jkenbonds- raad is overtuigd, dat onafhankelijk van alle individueele stappen, die een of andere regeering wenschelijk acht te ondernemen, in 't bijzonder dus van een voortzetting van gemeenschappelijke pogingen een succesvol resultaat het meest waarschijnlijk te ver wachten is. De brief van den vol'kenbondsraad aan de Amerikaansche regeering is een duidelijke poging, om met Amerika tot een duurzame samenwerking voor een vreedzame regeling van het Japansch-Ghineesehe geschil te komen. Amerika's nota aan Japan. In een memorandum aan het Japans oh e departement vaji buitenlandsche zaken over de gebeurtenissen in Mantsjoerije verklaart de Amerikaansche staatssecretaris Stimson, dat de Vereenigde Staten zich geenszins wenschen te mengen in Japan's aangelegen heden. De door het JapanschOhineesch con flict geschapen toestand heeft echter, aldus Stimson, een ernstige bezorgheid doen ontstaan, van zedelijken zoowr' als van wettelijken aard, bij de andere mogendhe den, deshalve hij Japan raadt, de kwestie ten spoedigste te regelen zonder verder wa pengeweld. Bezetting zal zoo spoedig mogelijk eindigen. De Japansöhe gezant te Washington De- boesji heeft minister Stimson verzekerd, dat de Japansche troepen niet zijn opge rukt voorbij Tsjangtsjoen. Hij ontkende met name, dat. Charbin bezet zou zijn De ge zant voegde eraan toe, dat de situatie gis ter minder gespannen lijkt en dat Japan voornemens is, de bezette steden zoo spoe dig mogelijk te ontruimen. Van opmarsch naar Charbin afgezien. Uit Sjanghai wordt aan de „Petit Pa- risien" gemeld, dat de Japanners er van af hebben gezien verder naar Charbin op te rukken en deze stad te bezetten. Zij hebben zich tevreden gesteld met de bezetting van het Zuidelijkste station van het Oost-Chineesche spoorwegstelsel, dat zij bij hun opmarsch in de richting van Charbin, eenige kilometers ten Noor den van Tsjangtsjoen, hebben bereikt. De hoofdlijn, welke Europa met het Oos ten (Wladiwostok) verbindt, is dus niet aangetast. Aangenomen wordt, dat de Japanners hun opmarsch naar Charbin hebben gestaakt ten einde geen conflict met de Russen uit te lokken. Wapenstilstand tusschen Kanton en Nanking. Het officieele Russische Telegraaf- agentsohap meldt, dat gisteren een de legatie van de Nanking-regeering naar Kanton is vertrokken, teneinde een wa penstilstand met de Kantontroepen te sluiten en een gemeenschappelijk front te vormen tegen het Japansche gevaar. AMERIKA AMERIKA'S ECONOMISCHE CRISIS. Verzoek om den nationalen noodtoestand af te kondigen. Uit Detroit (Michigan) wordt gemeld: Het Amerikaansche legioen zal presi dent Hoover verzoeken, den nationalen noodtoestand af te kondigen en een niet- politieken raad van nationale verdedi ging te benoemen, met dezelfde bevoegd heden als in oorlogstijd om een einde te maken aan de onrust, de onzekerheid en de ontevredenheid, tengevolge van de huidige economische crisis. De resolutie, waarin dit besluit is vervat, is ontworpen door Howard Cof fin, lid van den raad van nationale ver dediging, dien president Wilson in oor logstijd in het leven heeft geroepen. Verder werd een resolutie aangenomen waarin er bij het congres op wordt aan gedrongen, den verschillenden staten te verzoeken, een referdum te houden over wijziging van de drankwet en amendee ring van de wet om het maken en ver- koopen van bier mogelijk te doen wor den. BUITENL. BERICHTEN. ONGELUKKEN. PANIEK IN EEN KERK TE ANGOLA. Ten gevolge van instorting. Uit Belgisch Congo wordt gemeld, dat tijdens een godsdienstoefening van een kerk te Sao Paulo de Loanda in Angola een boog van het koor is ingestort. Niemand werd gedood, doch drie Europeanen en een inboorling werden, zwaar gewond. Boven dien werden tijdens de paniek, welke op het ongeval volgde, 170 personen, van wie de meest inboorlingen, licht gekwetst. „Tel." Noodlottige instorting. Tn een do.rp bij Le Mans is een boeren woning ingestort. De bewoner en zijn doch ter werden gedood, terwijl zijn vrouw en 2 andere dochters ernstig gewond werden. Kinderverlamming in Opper-Savoye. Uit verschillende plaatsen van Opper-» Savoye worden gevallen van kinderver lamming gemeld. MACEDONISCHE WRAAK. Moordaanslag in 'n Bulgaarsche gevangenis. Naar uit Sofia wordt gemeld, heeft Dins dagmiddag in de centrale gevangenis al daar de gevangene Dontscho Zafiroff, die zich wegens moord op dëri Protogerowist Strezoff in arrest bevindt, een aantal re volverschoten gelost op zijn medegevange nen Kosturkoff en Traitschoff. Beiden wer den ernstig gewond. De slachtoffers van den aanslag hadden in Februari van dit jaar op straat den be kenden leider der Mickailowisten, Gjurkoff, vermoord, zoodat deze revolveraanslag schijnbaar een wraak is van de Michailo- wisten voor den moord op Gjurkoff is. De gevangenis-autoriteiten onderzoeken op het oogenblik op welke wijze Zafiroff in het bezit van den revolver is gekomen. Zij vermoeden, dat het gevangenispersoneel medeplichtig is. Executie van twee moordenaars. Hedenmorgenvroeg hebben te Gera twee terechtstellingen plaats gehad en wel van zekeren Petzold uit Schleiz, die door de rechtbank te Gera ter dood is veroordeeld wegens moord op een arbeidster en van een boer uit Zwabitz, Koppe geheet/en, die zijn echtgenoote en zijn huishoudster »m het leven heeft gebracht. Beiden hadden verzoeken om begenadiging ingediend, welke echter verworpen zijn. De voltrek king van het vonnis had op de binnen plaats van de gevangenis plaats in tegen woordigheid van twaalf getuigen. Een opzienbarende arrestatie. Groot opzien heeft" Woensdagochtend gewekt de arrestatie van den vroegeren president van den staatsraad van Genève, den bekenden financier Moriaud, die gedu rende vele jaren een belangrijke rol in de Zwitsersche politiek heeft gespeeld. De arrestatie had. plaats in verband met de ineenstorting van de Banque de Ge nève, in welk Moriaud als regeeringscom- missaris grooten invloed had in den raad van beheer. Moriaud, 4ie een van de bekendste Zwit sersche persoonlijkheden is, .wordt van fraude beschuldigd. Bandieten te Chicago slaan hun slag. Zeven bandieten, die met revolvers ge wapend waren, zijn een bank te Chicago binnen gedrongen. Zij wisten het personeel en de cliënten in bedwang te houden en ontkwamen per auto, met een buit van 10.000 dollar. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Door een auto overreden en gedood. Op de Aalsterweg te Eindhoven is de 41- jarige ongehuwde arbeider bij de Gemeen tebedrijven, Halvaken, „wonende Tweede Akkermanstraat 3. aldaar, door een auto overreden en aan de gevolgen in het zie kenhuis overleden. Doodelijk motorongeval bij Veenendaal. Duorijder zwaar gewond. Gisteravond te ongeveer half tien is in de Klompensteeg bij Veenendaal een ern stig ongeluk gebeurd. Een motorrijder, de scheepskapitein, in dienst der Bataafsche Petroleum Mij.. J. de Ruiter uit Veenen daal, met den duorijder Knobbolt uit Leer dam, reed in volle vaart tegen een met te- lef oonpa'en beladen wagen. De Ruiter was op slag dood en de duorijder werd in hope- loozen toestand naar het ziekenhuis te Arn hem overgebracht. Het slachtoffer was ongehuwd. Autobus in een sloot. Vier gewonden. Gistermorgen om 11 uur is op den A'btswoudschenweg onder de gemeente Schipluiden een autobus van de Vios- maatschappij met groote snelheid in de langs den weg loopende sloot gereden, na eerst enkele knotwilgen omver te hebben geworpen. Van den chauffeur werd de borstkas ingedrukt. Met twee inzittende dames mej. v. B. en mej. v. d. E., beiden uit Kethel, die eveneens vrij ernstig waren gewond, is hij naar het gasthuis te Delft vervoerd. Mej. O. uit Kethel heeft een sohedelfractuur opge- loopen en werd in het St. Hippolytus- Gasthuis opgenomen. Vermoedelijk is de chauffeur het stuur kwijt geraakt doordat de weg daar nogal slecht is. oeierw. Singel 25 Cent, Auto in een sloot. Drie koelen gedood. Gistermorgen vier uur had op den Spon- tersdijk onder Balkbrug een auto-ongeval plaats. De vrachtauto van Wessels uit De- demsvaart, bestuurd door A. Wessels, ge laden met koeien, kwam bij het uitwijken voor een andere auto ondersteboven in de sloot te recht. De bestuurder kon zicih bij tijds in veiligheid stellen. Drie koeien wer den gedood. Zij werden onmiddellijk ge slacht zoodat zij nog voor de consumptie gebruikt kunnen worden. De auto is be schadigd. Wielrijder onder een auto. Gisteravond is te Varsseveld de 51- jarige H. J. L. uit Doesburg met zijn fiets tegen den cadaverwagen van den Winters w ij kschen destructiedienst gere den, met het gevolg, dat hij onder den wagen geraakte en zwaar werd gewond. Bij aankomst in het ziekenhuis te Doe- tinchem waarheen hij werd overgebracht, bleek hij reeds te zijn overleden. Het ongeluk is veroorzaakt, doordat ter plaatse veel militaire wagens ston den opgesteld, waardoor de auto links moest passeeren. De van de andere zijde komende L. moest toen zoover naar rechts uitwijken, dat hij in het mulle zand terecht kwam en de macht over het stuur verloor met bovenvermeld ge volg. GASVERSTIKKINGEN. Man door gas bedweid. Toen de kok van het hotel „Het Hof van Gelderland" te Ede 's morgens niet kwam opdagen, stelde de eigenaar van ge noemd hotel een onderzoek in. Het bleek dat de bediende, een zekere H., door gasverstikking om het leven was gekomen. De man, die voor eenigen tijd zijn vrouw verloor, bereikte den leeftijd van 51 jaren. Twee Duitsche dienstboden te Voorburg dood gevonden. In de van de Wateringenlaan te Voor burg heeft gisternacht een ernstig geval van gasverstikking plaats gehad. Toen de heer van P., meubelfabrikant to Rotterdam, 's morgens omstreeks 7 uur was opgestaan, vond hij zijn ontbijt niet gereed, doch dit bezorgde hem geen argwaan. Hij hielp zichzelf, maar toen hij het huis wilde verlaten, rook hij gas. Hij opende de deur van het kabinet, waar dc 18-jarige Duitsche dienstbode -K, B. uit Duisburg—Hamborn sliep en vond haar bewusteloos te bed. In de kamer heerschte een sterke gaslucht. Onmiddellijk waarschuwde de heer v. P. den dokter en de politie, die met een zuurstofapparaat arriveerde. Dr. Klein constateerde echter den dood. Toen men onder leiding van inspec teur Alberda een onderzoek naar de oor zaak instelde, vond men tot groote ont steltenis in het vertrek Beneden het bo vengenoemde kabinet een tweede slacht offer, de 18-jarige Duitsche dienstbode M. N., eveneens uit DuisburgHamborn. Er werd" nog. getracht met behulp van zuurstof de levensgeesten bij haar op te wekken, doch vergeefs. Dr. Twaalfhoven constateerde den dood. Een kapelaan der St. Liduina-parochie was aanwezig om zoo mogelijk nog geestelijken bij stand te verleenen. Het meisje M. N. was in dienst bij de familie L. in de vande Wateringenlaan 12, mevr. L. is de dochter van den siga renwinkelier K. op no. 2. De scheidings muur tusschen beide perceelen was onder de trap naar de bovenhuizen doorgesla gen en voorzien van een deur. Hot meis je M. N. sliep dus in een kabinet, dat feitelijk deel uitmaakt van perceel no. 2. In het kabinet van no. 2 sliepen de drie kinderen van het echtpaar L. Het slachtoffer had de gewoonte de deur tus schen beide kabinetten te sluiten. Aan deze gelukkige omstandigheid is het te danken, dat de kinderen ongedeerd zijn gebleven. Het laat zich begrijpen, dat de moeder zeer onder den indruk van het gebeurde was. De oorzaak van het ongeluk moet ge zocht worden in een gebrek aan de gas leiding tusschen den meter van no. 4 en de dienstleiding, waarschijnlijk te wijten aan grondverzakking. De ruimte voor deze woningen valt binnen de rooilijn der voortuinen en is door de bewoners met allerlei puin en afval opgevuld. Om kwart voor elf werden de lijken der slachtoffers overgebracht naar het lijkenhuis te Voorburg. Terstond daarna is men de leiding gaan opbreken om naar het lek te zoeken. Aangezien het gas de gewoonte heeft bij een lek de buitenzijde van de leiding te volgen, tot het de vrije lucht bereikt, was de plaats van het lek voor dien niet te bepalen. Het droevig voorval wekte veel con sternatie in de omgeving. De familie der slachtoffers is er voorzichtig van op de hoogte gebracht. Gevaarlijk speelgoed. Ten einde haar tien maanden oud kindje goed ingedekt te houden, stak de huisvrouw L. uit Meerssen Woensdag het overdek je van de wieg met een veiligheidspeld vast. De kleine is waarschijnlijk wakker gewor den en heeft spelend de losgeraakte veilig- heidsspel ingeslikt. De toestand van het kindje was zoo ernstig dat dr. van Au'bl overbrenging naar het ziekenhuis gelastte. Hier heeft dr. Sdblos operatief ingegrepen. DOODELIJK MIJNONGEVAL. De mijnarbeider Geurts uit Hoensbroek, werkzaam op de Oranje-Nassaumijn III, liep Maandagmiddag op zijn werk een „wa gendaling" «af en viel hierbij door onbe kende oorzaak tegen een vaiboom. De man bleef bewusteloos liggen. Het bleek, dat hij aan het hoofd een wonde had bekomen, die aanvankelijk ongevaarlijk scheen te zijn, doch ernstige gevolgen voor G. heeft gehad. De mijnarbeider werd op last van den mijndokter naar het St. Joseph-Zie- kenhuis overgebracht en daar is hij gister middag aan de gevolgen van zijn val over leden, zonder ook maar een oogenblik tot bewustzijn te zijn gekomen. „Tel." ONGELUK BIJ EEN PATIËNTEN- WANDELING. Een verpleegde verdronken. Gistrenmiddag maakten een aantal pa tiënten van de stichting Dennenoord te Zuidlaren onder geleide van vier verplegers een wandeling. Bij 't kanaal aan den weg naar Hoogezand wist de 24-jarige A. de Boer uit Dalfsen aan hun waakzaamheid te ontsnappen en sprong in 't water. Eén van de verplegers, H. Wietkamp, be gaf zich gekleed te water. Het mocht hem echter niet gelukken, den drenkeling te red den. Het lijk is later opgehaald. Toen men zag, dat Wietkamp zich ook in levensgevaar bevond, sprongen twee ver plegers hem na, die hem op het droge wis ten te brengen. Zijn toestand moet echter niet zonder gevaar zijn. Verdronken. Het oudste zoontje van de familie Reits- ma te Leeuwarden is vlak bij de ouderlijke woning in de Dokkummer Ee geraakt. Of schoon hulp spoedig ter plaatse was, bleek het kind te zijn overleden. Haarwasschen met benzine. In een perceel aan de Stellenboschstraat te Den Haag hebben Woensdagavond twee aldaar wonende 20-jarige tweelingzusters getracht met behulp van benzine het hoofd haar te wasschen. Dampen van de vloei stof kwamen in aanraking met de vlam van een in de nabijheid staand theelichtje, waar door het haar van de eene vrouw in brand geraakte. Zij bekwam zware brandwonden aan het hoofd en is per taxi naar het zie kenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Haar zuster bekwam bij het blusschen brandwonden aan het gelaat en aan beide •handen» BRANDEN. Brand te Nijmegen. Bejaarde vrouw van schrik gestorven. Gisternacht omstreeks half een heeft aan den Driehuizerweg te Nijmegen een zware brand gewoed. Buren bemerkten op dit tijdstip, dat uit perceel no. 498 rook kwam. De bewoners van dit per ceel, de ongehuwde broeders Van Rooy, waren niet thuis en kwamen tér plaatse, toen de vlammen reeds uit het dak sloe gen. De buren deden eerst zelf pogingen om het vuur met emmers water meester te worden, welke pogingen echter zonder resultaat bleven. Eerst daarna waar schuwde men de brandweer, zoodat toen c>-ze verscheen, het huis en het naast gelegen perceel no. 500 in volle vlam stonden. De brandweer kon niet voorko men, dat het eerste huis geheel en het tweede nagenoeg uitbrandde. De beide inboedels zijn verzekerd. De oorzaak van den brand is niet kunnen worden vastgesteld. Een in de nabijheid wonende 70-jarige dame schrok bij het zien van het vuur zoodanig, dat zij door een beroerte ge troffen neerviel en korten tijd later overleed. DE OPLICHTINGEN TE OOSTERBEEK. Twee aanhoudingen. Met medewerking van de Utrechbsche po litie heeft de politie te Oosterbeek de hand kunnen leggen op twee personen, waaron der een vrouiw, die getracht hebben door den verkoop van vrijwel waardelooze kunst voorwerpen als etsen, schilderijen, boeken enz. of speculeerden op de liefdadigheid, tal van menschen op te lichten. Terwijl dit tweetal te Arnhem vertoefde, werd hun be kend, dat de politie nasporingen naar hen j deed, waarop zij ijlings naar Utrecht ver- j trokken. De politie» die hiervan kennis kreeg, wist hen daar in den nacht van Dins dag op Woensdag j.l. te arresteeren. De ge arresteerde vrouw, is ongeveer zeventien jaar in gezelschap geweest van den pseudo- Amerikaan van een vorigen schilderijen- zwendel en heeft al diens verrichtingen meegemaakt. I Na een uitvoering verhoor en confron tatie met verschillende personen, bij wie zij op bezoek was geweest, voligde een vol ledige bekentenis. Zij trachtte hoofdzakelijk introductie te krijgen door te zeggen dat zij een goede kennis was van een of ander familielid van haar aspirant-slachtoffer. Beide personen zijn, naar de „Tel." meldt, ter beschikking van de Justitie gesteld. De boekenverkoopende dame, dezelfde die geld ophaalt voor de „arme weduwe" blijft in- tusschen haar praktijken voortzetten. De politie verzoekt onmiddellijk telefonisch be- I richt wanneer zij wordt gezien, terwijl er voorts de aandacht op wordt gevestigd dat aan een door haar verstrekte referentie geen waarde kan worden gehecht. Kerkdiefstal. Dinsdagnacht werd ingebroken in de parochiekerk te Slenaken. De offerblok ken werden uit de muren gehaald, open gebroken en geledigd. De dieven hebben zich blijkbaar laten insluiten.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5