DE CRISIS. INGEZONDEN STUKKEN Financiën en Economie WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. P BUITENL. BERICHTEN. TWEE VROUWEN EN TWEE KINDEREN GEDOOD. Op onbewaakten overweg. Op een onbewaakten overweg tusschen de stations van de lijn ZeppernickLo- burg kwam Maandagmiddag om drie uur een auto met zeven vrouwelijke inzitten den in botsing met een personentrein. Van de inzittenden van den auto werden twee vrouwen en twee kinderen gedood, twee vrouwen werden zwaar en een dame licht gewond. Volgens de üieening van oogge tuigen is er hier sprake van onvoorzich tigheid van de bestuurster van den auto. ONVEILIG WEST-DUITSCHLAND. Onrust en bandietisme. In het Westfaalsche- en Rijnlandsche gebied neemt de onrust onder de bevol king groote afmetingen aan. De werkloos heid neemt hand over hand toe en waar nog gewerkt wordt is loonsverlaging aan de orde van den dag. Onder de jongere Duitschers, vooral onder de communistisch gezinden, heerscht in het grensgebied een ontstellende geest van opstandigheid en brutaliteit. Bepaalde volkswijken in de beneden steden van Keulen, Dusseldorf, Dortmund en andere handels- en industrieplaatsen zijn absoluut onveilig terrein. Het jonge, ongebreidelde volkje schoolt daar samen in de achterbuurten, waar blijkbaar jonge rooversbenden gevestigd zijn, die er in auto's op uit trekken voor inbraak, straat- roof enz. De laatste dagen hebben de Keulsche autobandieten op verschillende manieren hun slag geslagen. Donderdag botste een Mercedes, waar in vier jonge kerels zaten, tegen een poli- tie-auto. De vier inzittenden namen de vlucht doch werden door de politie onder schot genomen waarbij er een getroffen werd. Toen de politie den auto onder zocht, bleek deze vol te liggen met gesto len waar en voorzien te zijn van schietga ten. Vrijdagavond trachtte een Keulsche autobandiet den auto van een dame te stelen. Toen de eigenares om hulp riep en een heer in de Sperlingstrasze te hulp schoot, trok de autobandiet zijn revolver en trof zijn tegenstander midden in het hoofd. Deze viel dood neer. De bandiet loste nog meerdere schoten op voorbijgan gers en trof er nog een zeer ernstig. Hij zelf wist met den gestolen auto te ont komen. Het is thans voor vreemdelingen le vensgevaarlijk zich bij.avond en zelfs ook overdag in de oude wijken van de stad te begeven. En wat hiervan uit Keulen ge meld wordt, is evenzeer van toepassing op verscheidene andere Duitsche plaatsen waar de muren vol hangen met ophitsen de plakkaten van communistische drijvers. De overheid blijft evenwel zeer actief. Mislukte aanslag. Zondagavond werd door het openstaande raam van de eerste verdieping van het gebouw van het Oostenrijksche boschbe- heer te Goisem (Oostenrijk) een dynamiet- patroon naar binnen geworpen. Er be vond zich aan de patroon een brandende lont. De patroon viel in de kamer van den leider van het boschbeheer Renner, doch kwam doordat de lading vochtig was, niet tot ontploffing. Typhus te Gent. In de banlieue van Gent is een typhus- epidemie uitgebroken. Verscheide perso nen zijn reeds gestorven. Er zijn in allerijl maatregelen getroffen, om uitbreiding der besmetting te voorkomen. DE WERELD WIL NOG ALTIJD BEDROGEN ZIJN. Gesalarieerde apachen in de Parijsche onderwereld. Spe ciaal ten dienste van het vreemdelingenbezoek. Dat te Parijs het zaken maken met vreemdelingen, liever gezegd de „vreemde lingenindustrie" den laa-tsten tijd achteruit gaat, is niet al'.een een gevolg van de eco nomische wereldcrisis. Er is de laatste ja ren te veel uit de school geklapt, men heeft eenige brutale Amerikaansehe journalisten al te diep in de kaart Laten kijken en men heeft de traditioneele lichtgeloovigheid van het puibliek wel wat erg overschat. Een „sightseeing" te Parijs omvatte al les wat men redelijkerwijze volgens het prospectus verwachten mocht. De eigenlijke bezienswaardigheden, de kerken en musea, waaraan Parijs zoo rijk is, speelden in dit program slechts een betrekkelijk beschei den rol. Men was vooral benieuwd naar het in uitzicht gestelde „onderaardsche" Parijs naar de apachenkelders en wat daarbij be hoort. Daar men van den eenen kant den vreemdelingen wel een bijzondere zenuw- prikkeling wilde verschaffen, maar van den anderen kant natuurlijk voor hun leven en hun bezit moest instaan, stelde men zich in den beginne werkelijk met de onderwe reld in verbinding. Men haalde de eigenaars van enkele be ruchte kroegen er toe over voor een flinke vergoeding hun gasten op bepaalde uren „apachentooneel" te laten spelen. De ge wone werkelijkheid, het. alledaagsohe leven in deze lokalen is verschrikklijk saai. Als dus de vreemdelingen met hun gidsen kwa men, moest op commando een heusche kloppartij losbarsten, messen moesten flik kerennatuurlijk allemaal zonder dat den dames en heeren ook maar een haar gekrenkt werd. Later begonnen de reisbureaux te be grijpen, dat dit apachentooneel, dat spoe dig op het vreemdelingenprogram onont- veel beter door echte toonsal- De weg naar herstel. „Ons staatsleven is gezond" „Men houde dus het hoofd koel". In een artikel over de crisis schrijft de „Maasbode" o.m.: „De weg naar het herstel wordt den laatsten tijd door de openbare meening in Amerika steeds duidelijker aangegeven. De eigenlijke oorzaak van de crisis, resumeer^ de gisteren de New-Yorksche „World", is de ondraaglijke last der bewapenings-uit- gaven en der schuldenbetalingen. „Zonder schrapping der herstel- en oorlogsschul den, zonder drastische verlaging der be- wapenings-uitgaven en zonder afbraak der tariefmuren zal de samenleving zich in den afgrond van een algemeen bankroet stor ten" Zoo worden de groote vraagstukken, waarover men te Genève zoo vaak gespro ken heeft, doch welke men nooit krachtig heeft durven aanpakken, nu door den loop der gebeurtenissen in het centrum der re- geeringsbesprekingen geplaatst. De inter nationale samenwerking, tot dusverre een ideaal, wordt een vraagstuk der actueele politiek. Voordat hij echter de kwesties aan de openbare behandeling voorlegt, wil presi dent Hoover ditmaal, de moeilijkheden bij zijn moratorium-voorstel indachtig, zich de loyale medewerking van Frankrijk ver zekeren: hij heeft den Franschen minister president Laval tot een bezoek aan de Vereenigde Staten uitgenoodigd. Wat tusschen Hoover en Laval te Wash ington besproken zal worden, is geen ge heim: de boven aangeduide middelen om tot herstel van het evenwicht te komen, de redding der wereld dus uit de greep der crisis." En aan een artikel in de „N. R. Crt" ontleenen we: „Ook te Amsterdam is men, na rijp be raad, tot sluiting overgegaan. Aandrang daartoe was reeds eenige dagen gele den uitgeoefend, vóór en dus onafhanke lijk van de acute crisis van het pond ster ling. Er was alle reden om zich toen te gen sluiting van onze beurs te verzetten. Maar toen gisteren zoovele buitenland- sche beurzen hun deuren sloten, ontstond er voor Amsterdam een gevaar, dat oprui mingen voor buitenlandsche rekening, die te Londen of elders niet berekstelligd kon den worden, op onze beurs ontreddering zouden vergrooten. Onder die omstandig heden is het begrijpelijk, dat men van twee kwaden het minst erge heeft gekozen. In middels is de sluiting te Amsterdam slechts van korten duur geweest. Vandaag reeds konden, dank zij de vèr strekkende bereidverklaring van de Nederlandsche Bank, die zich trouwens van meet af te gen de sluiting had verzet, de handel en de koersvorming, zij het ook onder eenige beperking, worden hervat. Dit is onge twijfeld als een bewijs van innerlijke kracht te beschouwen, dat vertrouwen voor de toekomst geeft. De ééne dag van beurs- sluiting is voor velen hopelijk reeds een goede gelegenheid geweest om tot bezin ning te komen en hen er van te weerhouden uit overwegingen, die met de innerlijke waarde van hun bezit geenerlei verband houden, zich van hun fondsen te ontdoen. Wij willen hier geen oordeel uitspreken over de waarde, die de beurs de laatste dagen der vorige week aan tal van effec ten heeft toegedacht. Doch zeker is het, dat heel wat fondsen verhandeld zijn ver beneden den koers, die zelfs bij matige schatting van de dadelijk realiseerbare activa der betrokken onderneming aan de ze aandeelen moet worden toegekend. Angst is een slechte raadgever, en wie niet door de omstandigheden van een onvoor zichtig en met geleend geld opgezette spe culatie genoodzaakt werd, zijn positie te liquideeren, moge zich hoeden voor onbe raden stappen. De wereld maakt onge twijfeld moeilijke tijden door. De goederen- prijzen zijn op een uiterst laag peil aange land, het wintsvermogen van tal van on dernemingen is daardoor gekortwiekt of geheel verdwenen, de handel stagneert, de scheepvaart kwijnt. Doch er heerscht geen gebrek aan dingen, die voor het leven nood zakelijk zijn. Integendeel is er genoeg, te vee] zelfs. De huidige crisis is in hoofd zaak een distributiecrisis. In tegenstelling met wat in andere crisistijden het geval was, wekt de toestand onzer groote ban ken, die uit vroegere moeilijkheden, vooral in hun effectenbedrijf, leering hebben ge trokken, geenerlei bezorgdheid. Ons staatsleven is gezond, en in onze circula tiebank met haar enormen goudvoorraad hebben wij een kern van weerstand, die ons voor erge dingen kan behoeden. Men hoede dus het hoofd koel." spelers kon worden gespeeld. Er loopen in Parijs 1500 werld-ooze a-oteurs rond, die elke verdienste dankbaar aannemen De agenfcsohappen stelden zich met hen, voor zoover ze geschikt waren, in venb<nding en het moet gezegd worden, dat de imitatie eerste klas was. In alle buurten, vooral in het Quartier Lat-in en op het oude Mont- martre schoten de m:sdadigerslokalen als paddestoelen uit den grond op. Elk had zijn eigen aardigheid, zijn specialiteit, elk wilde beter, interessanter, origineeler zijn dan het andere. Spoedig stichtten onderne mende zakenlui o-p eigen gelegenheid a<pa- chenkroegen, welke pijnlijk nauwkeurig de echt- lokalen nabootsten en welke den reis gezelschappen tegen een passende vergoe ding per avond ten dienste stonden. Een dezer namaak-apaohen, Claude Segal genaamd, heeft te Parijs een boek uitgege ven, getiteld „Apaches a prix fixe", waar: in hij zijn leven als gesalarieerd pseudo- apache beschrijft. Hij was student aan de Parijsche handelshoogeschool, en de wis sel welke hij van thuis kreeg, was nauwe lijks genoeg voor een week Daar hij een vrijpostig uiterlijk had, trad hij in dienst van een reisbureau. Er werd een formeel contract, opgesteld, waarin Segal als figu rant" vermeld stond. Zijn we-rk begon el- ken avond om 10 uur en duurde tot 4 uur 's morgens. Voor de noodzakelijk bij het be roep behoorende kleeding moest hij zelf zorgen. Zijn loon bedroeg 30 francs per avond. Voor bijzondere prestaties waren verliooigjmgen vastgesteld. Aan vreemde lingen werd hij voorgesteld als „Jonny van Montparnasseen bij navraag moest hij verzekeren al een keer uit Cayenne te zijn gevlucht. Hij had drie menschenlevens op zijn geweten en in zijn tasch droeg hij zoo demonstratief mogelijk een krom mes waaraan geronnen bloed kleefde. Als hij 's avonds zijn „werkplaats" betrad, moest hij eerst voorzichtig rondkijken, ajsof hij achtervolgd werd. Nu en dan dook er een valsche commisaris van politie op. Dan ver dween hij door een geheimzinnig valluik een poosje naar den achtergrond. Dit valluik kregen de vreemdelingen slechts tegen extra be baling te zien. De commisaris van politie was een kameraad en bewoonde samen met Segal een kamer tje in het Quartier latin. Als „eohte" apache moest hij ook ©en rooversbruid hebben. Deze rol werd voor 20 francs per avond vervuld door de kleine Louise Dumaie, die oevrdag midinette in een modezaak was. Ze had rood haar en een ietwat heersche stem en zij stond er voor bekend, dat ze twintig minuten kon vloeken, zonder een oogenbuk op te hou den. Wanneer Jonny uit zijn humeur was, daartoe was hij tweemaal in de week verplicht moest hij Louise, die daar voor een toelage van 5 francs ontving, bij de haren paken en met een ruk op den grond smijten. Dan begonnen de aanwezi gen Anierikaansche dametjes van schrik te gillen en schreven ellenlange brieven naar huis over de afsohuweiijkheden der Parij sche onderwereld. Claude Segal eischte op een goeden dag salarisverhooging en aandeel in de winst. Daar hem door zijn patroon te verstaan werd gegeven, dat anderen met graagte zijn baantje wilden overnemen, 'ging hij heen en schreef zijn boek. Mijnheer de Redacteur. In uw blad van gisterenavond komt on der de rubriek „Binnenland" een stukje voor onder het opschrift „De Bijzondere en de Openbare school". Ik las een dergelijk bericht ook in de „Maasbode" en m'n recht vaardigheidsgevoel dwingt me om tegen zulke berichtgeving te protesteeren. Natuurlijk is het bericht volkomen juist, maar ieder ter zake kundige weet, dat de betrekkelijke duurte van het openbaar on derwijs een gevolg is van het leegpompen der openbare scholen door het oprichten van bijzondere. Ik wil in 't geheel geen lans breken voor 't openbaar onderwijs, maar 't gaat toch niet aan en 't is zeker verre van christe lijk, het openbaar onderwijs te gaan verwij ten, dat het duurder is, wanneer deze toe stand door anderen is veroorzaakt. Het geheele onderwijs is vooral in kleine plaatsen door splitsing duurder geworden. Waarom moeten wij dat altijd ontkennen? Ons katholiek geloof leert ons zelfs liefde voor onze vijanden, dus zeker rechtvaar digheid. Hoogachtend, Uw dr. J. B. WILMINK, leeraar Gem. H.B.S. te Leiden. Wij willen gaarne beginnen met te con- stateeren, dat wij het met den laatsten zin van den geachten inzender volkomen eens zijn; terwijl wij hieraan willen toevoegeu, ons niet bewust te zijn, in eenig opzicht te hebben gezondigd tegen de liefde of tegen de rechtvaardigheid wat betreft onze hou ding ten opzichte van het openbaar onder wijs 1 (Terloops zij hier even in herinnering ge bracht het feit, dat het voortbestaan van het openbaar bewaarschool-onderwijs in Leiden onlangs is verzekerd geworden, dank zij het initiatief van den katholieken wethouder mr. Tepe, die in deze den steun had van de geheele Katholieke Raads fractie). Wat het gewraakte stukje betreft in onze courant: het bevatte de letterlijk overge nomen tekst uit een artikel van dr. Ver hoeven in het door vriend en vijand hooggeprezen jaarboek van het Katholiek Bureau voor Opvoeding en Onderwijs. Niets meer. Indien er dus gezondigd is, is er gezon digd allereerst door dr. Verhoeven en door ons als verspreiders van deze bericht geving, welke in strijd, zou zijn met da rechtvaardigheid. Doch o.i. is hier geen sprake van eenige onrechtvaardige berichtgeving. Dat door de gemeenten in ons land over 1927 3 millioen gulden meer is uitgegeven voor het openbaar lager onderwijs (262.000 leerlingen) dan voor het bijzonder (306.000 leerlingen) is een feit, dat natuurlijk ook de geachte inzender niet in twijfel trekt. Hoe dat komt? 0.i. eenvoudig doordat het open baar onderwijs in veel plaatsen bijzonder goed verzorgd wordt wat betreft aanial schoolgebouwen enz. Het openbaar onderwijs, dat in dat jaar met 14.283 leerlingen achteruitging, kreeg toch in dat jaar 274 scholen meer! In dat zelfde jaar ging het bijzonder on derwijs vooruit met 3S.048 leerlingen, cn kreeg (in verhouding: slechts) 289 scho len meer. Als de geachte inzender deze cijfers 'ns wil bezien, dan zal hij misschien het niet meer zoo ergerlijk vinden, als dr. Verhoeven daarop de aandacht vestigt. Niet om het openbaar onderwijs a a n t e vallen (wij willen mèt den geachten in zender liever den schoolstrijd niet) maar om de voorstanders van het bijzonder on derwijs, te verdedigen tegen de altijd maar weer opnieuw gemaakte bewering en beschuldiging, dat zij, en zij alleen, het on derwijs duur zouden maken. Red. L. Crt. Leiden, 23 Sept. 1931 Geachte Redactie, Wanneer er in den lande iets bijzon ders plaats heeft en vooral als dab van regeeringswege afkomt is de pers er bij als de kippen, om haar afkeuring (haar •goedkeuring geeft zij zelden; de pers weet het altijd beter) uit te drukken. Welnu, hoe vindt u nu de daad van be zuiniging onzer Koningin in Amsterdam. Waar moet het heen, als iedereen dat slechte voorbeeld zou volgen, iedereen die bijv. jarig is zijn half pond koekjes, taartjes enz. aflast. Het ware dan maar beter, dat de wereld verzonk. Welnu, de conclusie van dit schrijven is: breng de Nederlandsche pers in actie tegen dat besluit der koningin, want het is een slecht voorbeeld, en er zullen er altijd wel zijn die het navolgen. Ik heb ©ok aan de Koningin mijn af keuring over haar besluit doen toekomen. Dat is een voorbeeld, dat kan er niet mee door. Hoogachtend, W. J. DE GOOIJER Met de geachte inzender zijn wij het niet eens. Hij leze nog Jns over onze drie star van gisteren. Geld vasthouden kon verkeerd zijn; velen kunnen in dezen tijd beter, de dubbeltjes laten rollen, dan dat zij ze opsparen. Maar nil dringt nog sterker dan anders de plicht, om de dubbeltjes zóó te laten rollen, het geld zóo te gebrui ken, dat het het grootst mogelijk nut tig effect heeft. En nu zijn er zóó veel nood en ter leniging, dat men wel aan wat anders moet denken dan aan het organiseeren van groote feesten met een uitstalling van veel rijkdom en weelde! Wij bedoelen natuurlijk niet alle festiviteiten en ontspan ningen in dezen tijd te veroordeelen! Ook mag niet worden voorbijgezien dat in een tijd, waarin er zooveel ge brek en armoede is als in den onze, een openbaar rijk-doen en smijten- met-geld afgunst opjaagt en verbitte ring kweekt. Dit voor oogen houdend meenen wij het voorbeeld van de Koningin te moeten prij zen en aanbevelen als een goed voorbeeld. Roelofaren,dsveen, 22 Sept. 1931. De slechte dorpsweg te Roelofarendsveen. Weled. heer Redacteur. Beleefd verzoek ik UEd. een plaatsje in UEd.s ten onzent algemeen gelezen blad. Hoewel niet gewoon zijnde in een courant te schrijven, gevoel ik mij gedwongen, de pen op te nemen voor een zaak, die zeker de belangstelling heeft, niet alleen van onze plaatsgenooten, maar zeker ook van geheel de omgeving. Het betreft het droeve ongeval, overko men aan een zoon van een van onze geaente ingezetenen. Ieder gevoelt het, hoe diep treurig het moet zijn, zijn zoon op zulke wijze en onder zulke omstandigheden te moeten verliezen. Ik zou niet gaarne durven beweren, dat hier geen schuld van nalatigheid is te con- sbateeren. Maar nu na het droevig gebe.i- rein,' wat het leven kostte van een veelbe lovend jongeling, zou men redelijkerwijze mogen verwachten, dat de gevaarlijke kui len in den weg, waar het ongeluk gebeurd is, zoo spoedig mogelijk zouden hersteld worden. Maar neen, er zijn al weer enkele dagen overheen gegaan en de kuilen blijven maar onveranderd liggen, tot groot gevaar van zeer velen, die daar passeeren moeten. Het gemeentebestuur durft wel een groo te verantwoording op zich te nemen. De verontwaardiging over zulk een houding is algemeen. Ten slotte kan ik hier nog aan toevoe gen, dat het nieuw gekozen Raadslid, de heer J. P. Hoogenboom, in de laatstgehou den Raadsvergadering al heeft gewezen op den slechten toestand van dat gedeelte van den dorpsweg. Met alle hoogachting, Ook een inwoner van Roelofarend veen. Naar wij vernemen, is men juist gisteren van gemeentewege begonnen met de ver betering van den weg. Red. L. Crt. GEWIJZIGDE WET RIJKS POSTSPAARBANK. De wet van 21 Mei 1931 zal 1 Januari 1932 in werking tre den. Verschenen is het Staatsblad No. 392, houdende afkondiging van het Koninklijk Besluit va 3 September, waarbij is be paald dat de wet van 21 Mei 1931, houden de wijziging van de wet tot instelling cener RijkssportspaarK nk, op den len Januari 1932 zal in werking treden. Bij de hierboven bedoelde wijziging wordt, zooals destijds reeds vermeld, het maximum op f 2500 en het rentepercentage van 2.64 op 3. Wetenschappelijke Berichten PROF. PICCARD. Volgend jaar opnieuw naar de stratosfeer. De Brusselsche correspondent van de „Msbd." meldt: Prof. Piccard zal volgend jaar in de lente of in het begin van den zomer een nieuwe reis naar de stratosfeer maken. Hij zal echter ditmaal niet zelf loods bij de hooglevaart zijn, omdat hij, als blijk van dankbaarheid voor den in België on dervonden materieel en steun bij zijn eer sten tocht een Belgische loods de gelegen heid wil geven, het hoogte-record voor Bel gië te behalen. Piccard heeft thans verklaard, dat hij niet slechts een hoogte van 15.781 M. heeft bereikt, doch een van 16.200 tot 16.500 M. Dat dit niet door de barograaf geregis- streerd werd, vindt zijn reden in het feit, dat dit instrument, toen do ballon 15.781 M. hoog was, defect raakte. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. STEUNREGELING VOOR WERKLOOZEN. Een adres van de gezamelijke bonden. Hedenmorgen is aan B. en W. verzonden een ontwerp steuregeling. Het ontwerp is ondertee kend door voorzitter en secr. van den R.K. Volksbond, den Alphensche Besturenbond en den Chr. Besturenbond. Adressanten verzoeken B. en W., gezien de nog steeds toenemende werkloosheid, aan den Raad der Gemeente te willen voorstellen, 'n zoodanige steunregeling te willen goedkeuren, dat daardoor de gelegen heid tot voorziening in het aller noodzakelijkste wordt geboden. Bij het adres is een bijlage ge voegd betreffende een ontwerp, waaruit we de belangrijkste artikelen vermelden: Art. 2. De steun, welke hierna zal worden genoemd, .wordt niet eerder verleend, dan na dat 'n verzekerde zijn eerste reglementaire trekkingsperiode heeft beëindigd, terwijl een niet-verzekerden zal moeten kunnen aantoo- nen, dat hij gedurende drie weken werkloos is geweest. Art. 4. Bij de beoordeeling van de vraag, of in in welke mate ondersteuning noodig is wordt met inachtneming der na te noemen normen, die als maxima gelden, 'nauwlettend met den toestand van elk gezin in het bijzonder rekening gehouden. Voor ondersteuning komen slechts in aanmerking degenen, die zich 't noodzake lijke levensonderhoud niet kunnen verschaffen terwijl slechts in zoodanige mate steun wordt verleend, als met het oog op de behoeften en de omstandigheden van den ondersteunde nood zakelijk moet worden gacht. Niemand kan aan deze regeling eënig recht op ondersteuning ontleenen. Art, 8. De steun bedraagt ten hoogste: a. voor gehuwden en ongehuwde kostwinners 10.per week, benevens 1.per gezins lid boven de twee personen tot zes personen, en daarboven 0.50 per persoon en per week, 1 H.L. brandstoffen per week b.v. voor kostgan gers-6.per week. Voor verzekerden zullen de uitkeeringen per week worden verhoogd, voor die sub a. met ten hoogste 2.voor die sub b. met ten hoogste 1.50. Art. 13. De uitvoering dezer steunregeling wordt opgedragen aan een commissie, bestaan de uit zeven leden. Twee dezer leden worden door den raad uit zijn midden benoemd, twee door het Burgelilk Armbestuur uit zijn mid den en drie uit. de Besturen-Bonden, door hen zelf aan te wijzen. Burgerwacht. De heer B. F. J. Knaapen is benoemd tot commandant van de Alphensche Burgerwacht. Inbraak. Hedennacht werd in de Rozenstraat al hier ingebroken bij den winkelier W. S. De dieven hebben zich door het forceereu van een tuindeur toegang weten te ver schaffen, waarna zij uit de toonbanklade een bedrag van pl.m. f 25.hebben ont vreemd-. Voor zoover kon worden nage gaan werd er anders niets vermist. De daders zijn onbekend. De politie heeft de zaak in onderzoek. BODEGRAVEN. Bezoek van Minister Reymer. De Minister van Waterstaat, Mr. P. J. Rey mer, heeft gisteren, vergezeld van den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswater staat P. J. P. v, d. Steur en den hoofdingenieur L. J. Bergansius, Bodegraven bezocht in verband met de voorbereidingen van den weg van Rotterdam naar Utrecht. NIEUWKOOP. Personalia. Tot lijdelijk onderwijzer aan de Christelijke School is benoemd de heer Joh. Rigtering. Waarnemend Burgemeester. De heer A. J den Hartog is wederom toe waarnemend Bur gemeester benoemd. Ziendeweg. Op Maandag a.s. zijn enkele Gemeente- en Polderbesturen door Gedepu teerde Staten uitgenoodigd om ter provinciale Griffie den toestand van den Ziendeweg te be spreken.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6