VOOR NIETS ONDERWIJS CADEAU UIT DE PERS GEMENGDE BERICHTEN DINSDAG 22 SEPTEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. F RECTORAATSOVERDRACHT TE NIJMEGEN. De aftredende rector-magnificus der Nij- meegSche Keizer-Karel-Universiteit, prof. dr. J. Ph. E. Drerup overzag in een bondige rede de gebeurtenissen van het afgeloopen jaar, dat zich onderscheidde door de gede gen rust, waarin 'een wetenschappelijke arbeid het best gedijdt. Prof Drerup ving zijn rede aan met deze algemeene beschou wing: „Het onderwijs aan een Universiteit kan tegenwoordig zonder eigen, scheppende be oefening der wetenschap niet meer bloeien. Neemt men daarom bij het doceeren ook deze andere zijde der profesorale taak, dan is daarmede reeds zonder veel woorden het eigenlijke leven, ook van onze Univer siteit omschreven. Al het andere is bijkom stig werk, dat nauwelijks vermelding ver dient, ofschoon dit menigmaal door den plicht van den kroniekschrijver, om ook de gebeurtenissen van minder belang op te teekonen, bovenmatig uitgroeit, als hadde de essentieele taak der Universiteit daar door een wezenlijken vooruitgang gemaakt". Het nieuwe gebouw. Op geestige wijze repliceerde de schei dende rector-magnificus op zekere, niet ten onrechte uitgebrachte kritieken, die het nieuwe gebouw aan het Julianaplein betref fen. „In het afgeloopen jaar heeft er werke lijk, als ik goed ingelicht ben, een gebeur tenis plaats gehad, die voor het inwendige, als voor het uiterlijke leven onzer Univer siteit van beslissende beteekenis kan zijn en daarom allereerst hier vermelding ver dient. Men is zoo wordt gezegd be gonnen een nieuwe Universiteit te bouwen! Indien de krantenberichten juist zijn, is op het Jiilianaplein, het mooiste plein der stad, een nieuwe Aula opgetrokken, die tiet begin van een nieuw gebouwencomplex der Universiteit vormen moet. De juiste be stemming en de inrichting van het gebouw, weliswaar, is op het tijdstip, waarop dit verslag gedrukt wordt, nog geen der pro fessoren, hoe dan ook, nader bekend. Ook de stijl van het gebouw heeft in het pu blieke leven scherpe en deels zelfs sarcas tische kritiek gevonden. Pas nog heeft een studentengrap het uitwendig voltooide ge bouw door aanbrenging van een groot aan- plakboord „onbewoonbaar verklaard"! Ik haal dit hier aan, om vast te stellen, dat. de Senaat der Universiteit, noch officieel, noch officieus, zoowel van het plan van den bouw, als van de uitvoering daarvan, ook maar eenige mededeeling ontvangen heeft, laat staan, dat men de toekomstige bewo ners van het huis naar hun meening, als deskundig advies, over de „bewoonbaar heid" van het huis gevraagd heeft; ja, reeds onder mijn voorganger ontving den Senaat op een bescheiden informatie naar den stand van zaken het veelzeggende antwoord dat de plannen voor een nieuw gebouw „druk in bewerking" waren en daarom den Senaat niet ter inzage konden overgelegd worden. Dit in het publiek te constateereu, is noodzakelijk om van het begin af aan in de kiem iedere kritiek te smoren, die we- wegens aesthetische of technische fouten van het gebouw tegen Senaat of Rector zou gericht kunnen worden: de verant woordelijkheid voor den bouw ligt in ieder opzicht en ten eenenmale op andere Behouders". Bevredigende cijfers. Na een nauwkeurige opsomming der ge tallen van studenten, professoren, promo ties, etc. concludeert prof. Drerup: „De cijfes toonen dus wel, dat het inwendig le ven van onze universiteit, gezond en wel, op normale hoogte staat. Geestelijken en leeken. Bij de opgave der getallen treft prof. Drerup een vergelijking tusschen leeken studenten en geestelijken. Deze vergelijking luidt als volgt: „Nu zien wij, dat onze Universiteit 311 m. en 73 vr., samen 384 leekenstudenten telt tegenover 23 seculiere, 67 reguliere geestelijken en 8 vrouwelijke religieuzen,- d.i. totaal 98 geestelijken-studenten. Hou den wij dan ook rekening met de 28 niet- katholieke studenten, dan blijven nog over 356 leekenstudenten, dus ruim een derde deel van het totale aantal katholieke lee- ken-studenten in den lande. Daarbij zal de Universiteit minstens nóg een derde tot zich trekken, als zij door oprichting der wis- en natuurkundige en medische faculiteiten geheel voltooid is. Met vertrouwen kan men derhalve vaststellen, dat de katho lieke Universiteit slechts naar haar struc tuur, maar tevens naar den aard harer be zoekers heden reeds de voornaamste draag ster is van het intellectueele leeken-element in de opbouw van het Nederlandsche ka tholicisme en zij het in de toekomst nog in grootere mate zijn zal. Dit kan in theo logische kringen wellicht wantrouwen wek ken: zeker is, dat als overal, ook in katho liek Nederland, het katholieke volk zijn leiders meer en meer onder de intellectueele katholieke leeken gaat zoeken. Wee het volk, dat hen daar niet vindt! Lof de Uni versiteit, die hem geven wil en geven kan! De conclusie ligt voor de hand: de snelst- mogelijke bouw eener wis- en natuurkundige en eener medische faculiteit aan onze Uni versiteit is een dringende, ja dé aller dringendste eisch voor de St. Radboud- stichting niet alleen, maar voor het geheele 'katholieke Nederland." De overdracht. Tenslotte vond de eigenlijke overdracht plaats, waarbij prof Drerup zich aldus wend de tot zijn opvolger: „En nu hooggeleerde Jansen, wend ik mij tot U, om met de ambsketen U de waardig heid van Rector Magnificus over te dragen. N'ET kunnen wij U in het bezit van een dergelijk Missaal stellen. TOCH geven wij het als 't ware wanneer U ons vóór 1 November drie nieuwe abonné's van „De Leidsche Courant" (voor minstens drie maanden) aanbrengt, zenden wij U dit pracht Missaal gratis toe. Dat is. toch in werkelijk heid een kleine moeite. U moogt en kunt het blad, gezien zijn inhoud en ver zorging gerust aanbevelen. Begint nog heden met de aanwerving van abonné's. Wij wachten ook gaarne adressen in van personen aan wie wij proefnummers kunnen zenden. Vraag zelf ook proef nummers aan. Wie(n) zenden wij het eerste missaal DE DIRECTIE Het afgeloopen jaar heeft zichtbaar gestaan onder Gods' zegen, die afgezien van de beide sterfgevallen onder de studenten, docenten en beambten der Universiteit, als ook kaar leidende organen voor zware verliezen genadig heeft bewaard. Wel heeft meerdere malen de bleeke hand van den dood manend geklopt op onze deuren, maar de Voorzienigheid heeft onze. gemeenschap beschermd en haar onverlet bewaard voor haar werk ter eere Gods en van Zijn Hei lige Kerk. Op de knieën zij Hem daarvoor onze dank gebracht. Den Rector zelf maakte Hij zijn taak licht, doordat Hij alle groote oneenigheid verre van docenten en studen ten hield. Hij heeft den Rector persoonlijk de genade geschonken zijn 60sten verjaar dag te mogen vieren, die door de deelname i van collega's, studenten en vrienden in binnen- en buitenland tot een schitterend hoogtepunt geworden is van zijn rectoraars- jaar, dat op zich zelf reeds het hoogtepunt eener academische loopbaan vormt". LOONSVERHOOGING IS VERMINDERING VAN WERKLOOSHEID ZEGT DETERDING. Wij lezen in de Volkskrant: De Engelschman geworden Nederlander sir Henry Detrding oppert in de „Times" een denkbeeld en verkondigt een theorie, waarvan laten we zeggen de heer Kalff vreemd zal staan te kijken. Hij gaat hiervan uit, dat in Engeland de arbeidsvoorwaarden beter zijn dan overal elders. En nu wil hij in Engeland een invoer recht van 40 percent geheven zien van het verschil tusschen de arbeidskosten in En geland en in het land van uitvoer. De heer Deterding neemt aan, dat de arbeid in Nederland 45 percent goedkooper is dan in Engeland, wat, werd zijn denk beeld aanvaard, tot resultaat zou hebben, dat in Engeland een recht van 18 percent zou worden geheven van den invoer uit Nederland. Het gevolg zou zijn aldus de gedach- tengang van sir Henry dat de Neder landsche arbeider "onmiddellijk loonsvcr- hooging zou vragen, ten einde invoer in En geland mogelijk te maken. Andere landen zouden volgen, en de in- voermaatregel van Engeland zou overal een algemeen stijging der loonen teweeg brengen tot hetzelfde peil als in Enge land. Wij laten daar, of hetgeen de heer De terding verwacht zou gebeuren, maar merkwaardig is wel dat deze geduchte za kenman bij een loonsverhooging rekent op een aanzienlijke toeneming van het con sumptie-vermogen. m.a.w. vermeerdering van vraag naar artikelen en geleidelijke vermindering der werkloosheid. Wat sir Henry verwacht is niet zoo dwaas, maar het wijkt volkomen af van hetgeen door de werkgevers .wordt ver langd loonsverlaging. Loons- en salarisverlaging vermindert het consumptievermogen. Wanneer men van de rijksambtenaren zooals minister De Geer voornemens is, zeven millioen afneemt, wordt hun koop kracht met V millioen verminderd, zeven millioen die wel in hoofdzaak besteed worden aan allerlei verbruiksartikelen. Met de arbeidersloonen is het niet an ders gesteld: die gaan voor het grootste deel weg aan hetgeen dag aan dag in het huishouden noodig is Elke korting daarop vermindert het ge bruik en elke gebruiksvermindering heeft een ongunstigen invloed op de werkgele genheid. Het „Hbld." gewaagt van de eenigszinB zonderlinge beschouwing van den heer De terding. Geen wonder voorwaar: van alle bladen heeft dit het warmst, men kan haast zeg gen alleen de voorgenomen salarisverla ging geprezen en enkel betreurd dat ze voor de lagere salarissen niet hooger, voor de hoogere niet lager was. Dan zou ze nog beter dan nu als een aanloopje kunnen worden beschouwd om het bestaan der loonarbeiders aan te tas ten, want, naar de Kalff'sche theorie, moe ten die vooral worden getroffen. En nu komt die mijnheer Deterding, die anders toch niet slecht staat aangeschre ven, vertellen, dat het heil in loonsverhoo ging is gelegen. Moet nu deze Brutus 'het spel bederven en terwijl alle geestverwanten het er ovei eens zijn dat de loonen omlaag moeten, heil verwachten van een loonstijging? Loonsverhooging, toeneming van het consumntie-vermogen,.vermindering vau de werkloosheid, rechtdraads gaat dit in tegen wat Kalff. Zaalberg en de anderen met nadruk voorhouden. Professor Limperg, hoogleeraar in de bedrijfseconomie aan de Amsterdamsche universiteit, heeft onlangs betoogd, dat men in deze tijden beter doet geld uit te geven dan het te sparen. En' de vermaarde Engelsche econoom Keynes is van dezelfde meening. Om de maat vol te meten houdt nu sir Henry Deterding, op wien men huizen zou bouwen, een betoog ten gunste van loons verhooging tot vermindering der werk loosheid, er zullen meer achtbare hoof den dan dat van het „Hbld." geschud worden. ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Vierjarig jongetje doodgereden. Zondagmiddag is het vierjarig zoontje van den hoer S. bij de Ganzenweide te Heerlen door een auto aangereden. De jongen hep een schedelbreuk op en werd naar het ziekenhuis overgebracht. Hedenmorgen is hij aan de gevolgen overleden. Jongen door een autobus aan gereden en gedood. Zondagmidag heeft op het kruispunt StationswegWil.brordstraat te IJmuiden- Oost een doodelijk verkeersongeluk plaats gevonden. Een 13 jarige jongen, W. ge naamd en wonende te Amsterdam, stond op den hoek van de straat te praten, toen hij door het linkerspatbord van een passee- rende autobus, bestuurd door De G„ uit Egmon-d aan Zee, werd aangereden. De jongen viel op den grond en kwam te.gen den trottoirband terecht. Sinoedig waren de doktoren O. De W. ter plaatse, die eerste hulp verleenden en den ernstig gewonden jongen daarna naar het Antoni- us-ziekenhuis te IJmuiden-Oost lieten overbrengen. Zandagavond is hij daar aan de gevol gen overleden. De Velsensche politie stelt een uitge breid onderzoek in. EXPLOSIE BIJ DF. KAZERNE TE ASSEN. Een militair gewond. In één der W.C -gebouwtjes van de ka zerne van het 9de regiment infanterie te xlssen heeft gistermorgen een ernstige ont ploffing plaats gehad. Een tweetal voor her halingsoefeningen onder de wapenen zijnde dienstplicht.!een, bevond zich. naar de „Tel." bericht, te ongeveer halfzeven in deze inrichting, toen plotseling mot een geweldigen knal de ongeveer een halve meter diepe uit metselwerk en graniet be staande vloer met een hevigen slag naar boven werd geslingerd. Een der dienst plichtigen, zekere J. V., werd met den vloer opgeheven en viel daarna met het neerstor. tende puin en beton in den zich onder het gebouw bevindenden grooter» beerkelder. Gelukkig wist V. zich met handen en armen aan het intakt gebleven gedeelte van den vloer vast te klemmen, waardoor hij met het hoofd boven den beganen grond bleef en niet onmiddellijk door de gassen werd bedwelmd. De op den knal zich in de nabij heid bevindende militaren schoten toe en bevrijdden V. uit zijn weinig aanlokkelijke en gevaarlijke positie Hij bleek gelukkig geen ander letsel te hebben bekomen dan een brandblaar op zijn geschroeide rechter heup. De andere zich op het tijdstip der ont ploffing in het gebouwtje bevindende slo- daat S. kon zich aan het houtwerk vastgrij pen en den uitgang bereiken. Beiden ver klaarden, dat op het tijdstip der ontplof fing geen andere militairen er is plaats voor een zevental in het gebouwtje wa ren. De oorzaak der ontploffing kan niet met zekerheid worden vermeld Waarschijnlijk heeft zelfontbranding der gassen plaats ge had. Gelukkig stond het inwendige van het gebouwtje door een open ingang en ver schillende luchtroosters in directe gemeen schap met de buitenlucht. Een der buiten- waren de doktoren O. en De W. ter plaatse buiten gedrukt. ONGELUK BIJ VLI EG DEM ONSTRATIE OP WAALHAVEN. De parachutist Gunermann gewond. De bekende Duitsohe parachutist Heinz Gunermann heeft Zaterdag en Zondag op Waalhaven te Rotterdam een groote menig te verbaasd doen staan over zijn presta ties. Hij deed dit in samenwerking met een aantal Beiersehe piloten, die de meest angstwekkende toeren verrichtten. Ook de Nederlandsche vliegers Schmidt Crans en van Graft verleenden hun medewerking. De verrichtingen van Gunermann vorm den echter den clou van het feest Op een hoogte van 700 meter sprong de parachu tist uit zijn toestel om ca een zwerftocht op sterken wind in de nabijheid van de fa briek van Koolhoven op den grond terecht te komen. Een ongeval deed zich hierbij voor, toen de vermetele het laatste stuk van zijn daling zoo snel omlaag viel, dat hij een salto mortale moest maken, wilde hij een ongeluk voorkomen Hij slaagde echteT niet geheel en kwam onzacht op zijn rug terecht. De pijn, die hem deze val veroorzaakte, werd nog verergerd door het feit, dat Gunermann tijdens den oorlog een sohotwond in den rug ontving, welke 'nog eemge sporen had achtergelaten. Gunermann werd in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Verdronken. De 1 1/2-jarige E. S. te Uithuizermeeden (Gron.) geraakte al spelende in een sloot en verdronk. Bloedvergiftiging. De zestienjarige Alida Marianne Kiars te Blijham, die Woensdag een puistje in haar gezicht openkrabde, is in het R.K Ziekenhuis te Winschoten overleden. Door een schietmasker gewond. Gistermorgen zou de slager A. v. Geelen te Elshout bij Heusden een varken slach ten, als gewoonlijk met gebruikmaking van een schietmasker. Terwijl hij het masker zou onderzoeken ging het schot plotseling af en trof den man in zijn buik. De genees heer uit Heusden was spoedig ter plaatse en liet de man terstond naar 's-Hertogen- bosch vervoeren. De toestand van den pa tiënt wordt levensgevaarlijk geacht. Brand in een manufacturen winkel te Helmond. Gisteravond te half 12 is te Helmond brand ontstaan in den manufacturenwin kel van den heer Klaassen op den Mier- loschen weg. Daar de trap in brand stond kon men de bewoners, die reeds ter ruste waren gegaan, niet op de gewone wijze in veiligheid brengen. Door intusschen toege schoten hulp werd een ladder tegen den muur geplaatst, waarlangs de familie Iv. zich kon redden. De Helmondsciho brandweer, die met groot materiaal ter plaatse was, wist het vuur spoedig te blusschen. De inventaris van den winkel werd een prooi der vlammen. Hot huis zelf liep slechts geringe schade op. De heer K. was verzekerd. Brand in twee woningen onder Haastrecht. Gisternacht is brand uitgebroken in twee, door de gezinnen Sluis en Achter berg bewoonde aaneengebouwde huisjes, staande in de nabijheid van het veer naar Hekendorp onder de gemeente Haastrecht Toen de bewoners wakker werden stond het rieten dak boven hun hoofd in volle vlam. Allen moesten in nachtgewaad met achterlating van vrijwel alles vluchten. Toen de brandweer op de afgelegen plaats van den brand verscheen viel er niets meer te redden, daar de huisjes reeds vrij wel waren verwoest. De oorzaak is onbe kend. In hun ontsteltenis vergaten de be woners een onder het bed staand houten kistje met 200 mede te nemen, zoodat dit eveneens verloren ging. Hofstede afgebrand. Gisteravond is te Oosterhout (Gelder land) brand uitgebroken in de boerenhof stede van den landbouwer K. De boerderij brandde tot den grond toe af. Ook de in boedel ging geheel verloren. Alles was ver zekerd. Brandstichting kerij. in een druk- Gisteravond omstreeks half zeven waar schuwde een bewoner van de Ki'omimestraat te Amersfoort te Amersfoort, dat brand was uitgebroken in het perceel Krommes tra at 77, waarin gevestigd de drukkerij van den heer d. G. De politie ariveerde kort daarop met een kringwagen, sloeg de ruit van de voor deur stuk en blu&chte met een straal op de waterleiding het binnenbrandje. De vuurhaard was een houten kist met eierkolen. Deze werd door de politie naar buiten gesleept en uitgepakt. Eerst kwam een aantal verbrande papieren, daarna een pak dicht opeengepakt, pas half verbrand par>ie"r te voorschijn. Hier onder was een geheel verkoolde jutezak, waaronder een benzine-spuit, wel ke gebruikt wordt om clichés met benzine schoon te spuiten. Id deze spuit bevond zich nog benzine. De eigenaar van de zaak en diens bedien de werden naar het politiebureau ontbo den, terwijl de spudt en de verkoolde zak u beslag werden genomen. Hoe de brand is ontstaan, is tot nu t nog onopgehelderd.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9