STADSNIEUWS RECHTZAKEN DINSDAG 22 SEPTEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. fi GEMEENTERAAD. De gemeenteraad vergadert op Maandag 28 September, des nam. te twee uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" Steen- sohuur 21. De vergadering zal, zoo noodig; des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: 1. Benoeming van twee Curatoren van het Gymnasium. 2. Benoeming van een tijdelijk leeraar in het Nederlandsch aan de Hoogere Bur gerschool voor Meisjes, voor den cursus 1931—1932. 3. Benoeming van een fröbelonderwijze res aan de school verbonden aan het ge sticht „Voorgeeft". 4. Prae-advies op het verzoek van dr. G. J. Thierry, om eervol ontslag als leer aar in het Hebreeuwsch aan het Gymna sium. 5. Prae-advies op het verzoek van A. Horree, om eervol ontslag als onderwij zer bij het Openbaar Vervolgonderwijs. 6. Prae-advies op het verzoek van prof. mr. G. André de la Porte, om ontslag als Regent van het Geref. Minne- of Anne Oude Mannen- en. Vrouwenhuis. 7. Suppletoire begTooting, dienst 1930, van het H. G. of Arme Wees- en Kinder huis. 8. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1930, van die instelling. 9. Rekening, dienst 1930, van die instel ling. 1 10. Rekening, dienst 1930, van den Ar menraad. 11. Begrooting, dienst 1931, van het Ge meentelijk Radio Distributie-Bedrijf. 12. Voorstel in zake het sluiten van kas- geldleeningen gedurende het 4e kwartaal 1931 en het le kwartaal 1932. 13. Voorstel tot het indienen van bezwa ren tegen aanslagen in de Forensenbelas ting. 14. Voorstel: a. tot ontbinding van de met H. L. Speel aangegane huur van een strook grond aan de Boommarkt; b. tot verhuring van de sub a bedoelde strook grond aan H. Hoppenbrouwer. 15. Prae-advies op het verzoek van de N. V. Leidsche Duinwater-Maatschappij, om toestemming tot het om niet afstaan aan de gemeente Katwijk van een strookje grond, groot pl.m. 40 M.2, gelegen in de Nieuwsteeg te Katwijk aan den Rijn. 16. Voorstel tot verkoop aan den Staat der Nederlanden van een gedeelte van het perceel Sectie L No. 1351 nabij het Nieuw Academisch Ziekenhuis. 17. Voorstel tot verkoop van een strook je grond en te dempen sloot aan de Wal deck Pyrmontstraat, Sectie N. Nis. 138 en 137, beide ged. 18. Voorstel tot wijziging van het raads besluit van 7 Juli 1930, in zake den ver koop: a. van een terrein gelegen ten Noorden van den Maresingel, voor den bouw van 8 beneden-, 16 bovenwoningen en 15 een gezinswoningen aan de Woningbouwver- eeniging „De Goede Woning"; b. van een terrein gelegen ten Noorden van den Maresingel, voor den bouw van 5 beneden-, 5 bovenwoningen en 18 eenge zinswoningen aan de Woningbouwvereeni- ging „Ons Belang". 19. Voorstel tot vaststelling: a. van de vergoeding, bedoeld in art» 101, lid 1 tot en met 7, van de Lager On derwijswet 1920, over de jaren 1926, 1927 en 1928, aan de besturen van verschillende bijzondere scholen; b. van het alsnog, krachtens het 8e lid van het sub a genoemd wetsartikel uit te keeren bedrag over de jaren 1924 tot en met 1926, 1925 tot en met 1927 en 1926 tot en met 1928 aan de besturen van ver schillende bijzondere scholen; c. van het door de besturen van een 2-tal bijzondere scholen over de jaren 1925 tot en met 1927 in de gemeentekas te &torten bedrag; d. van de verordening, houdende wijzi ging van de verordening van 17 December 1914 (Gem.blad No. 32), houdende regle ment op het beheer en bestuur der Ste delijke Fabrieken van Gas en Electriciteit te Leiden. 20. Voorstel in zake de vaststelling van het overschot op de vergoeding, bedoeld bij art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, over het jaar 1931, aan de besturen van verschillende bijzondere scholen. 21. Voorstel tot- beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van het afbreken van de tegenwoordige Concierge-woning van het museum „de Lakenhal" aan den Ouden Singel no. 30 'en het inrichten van perceel Oude Singel no. 28 tot Concierge-woning en atelier van den Directeur van het mu seum. 22. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van het aanbrengen van antivries-transformatoren aan de brandleiding van het tijdelijk Gemeente- huis. 23. Voorstel in zake de finantiëele con trole op de boekhouding van verschillen de gemeentediensten. 24. Voorstel m zake verlaging van de rente en opschorting van de aflossing van het bij Raadsbesluit van 29 Maart 1920 aan de vereeniging ,,'s Zomers Buiten" ver strekte voorschot voor den bouw van een dubbele vacantiewoning te Katwijk. 25. Voorstel in zake de toekenning van een subsidie over 1930 en 1931 van ten hoogste 1000.—, aan de „Vereeniging tot verzorging van kleine kinderen", en bot beschikbaarstelling van de daarvoor be- noodigde gelden. 26. Voorstel in zake den bouw van ge meentewege van 56 eengezinswoningen op en terrein gelegen tusschen de Lusthof - -laan en de Os- en Paardenlaan. 27. Prae-advies op de voorstellen-Man- dors, in zake bestrijding van de werkloos heid en het verkrijgen van eigen wonin gen door minder gesitueerden. 28. Interpellatie van den heer Schüller, in zake den verkoop van Provinciale gron den aan het Rijn- en Schiekanaal. Curatoren Gymnasium. Met 1 Ootober 1931 zullen aftreden de Cu ratoren van het gymnasium Prof. Dr. P. C. T. van der Hoeven en Dr. W. P. Jorissen. Voor de vervulling van de aldue ontstaande vacaturen worden aanbevolen: A. Vacatu re Prof. Dr. P. 0. T van der Hoeven: 1. Prof. Dr. P. C. T. van der Hoeven; 2. Prof. Dr. J. H. Zaaijer. B. Vacature Dr. W. P. Jorissen: 1. Dr. W. P. Jorissen; 2. Dr. C. A. Crommelin. Leeraar H.B.S. voor meisjes. Wegens toeneming van het aantal klas sen aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes is het noodig, dat aan die inrich ting van onderwijs voor den duur van den cursus 19311932 een tijdelijke leerkracht in het Nederlandsch wordt aangesteld. Aan bevolen wordt de heer Drs. A. van Slooten, tijdelijk leeraar aan het Gymnasium. Fröbelonderwijs in „Voorgeest". In verband met de uitbreiding van de school, verbonden aan het gesticht „Voorgeest" te Oegstgeest, met een derde afdeeling, een zoogenaamde voorbereiden de klasse, waarin de kinderen met elemen taire verstandsoefeningen en vaardigheide oefeningen worden bezig gehouden en waar zoo mogelijk nog .iets wordt gedaan aan lezen, Bohrijven en rekenen, werd in 1929 de aan die school verbonden adjunct-fröbel onderwijzeres, Mej. de Wekker met goed vinden van den Inspecteur van het Buiten gewoon lager onderwijs voor een proef tijd van één jaar aangesteld tot tijdelijk fröbelonderwijzeres aan die inrichting. Omdat Mej. de Wekker niet in het bezit is van de vereisohte bevoegdheid, werd voor haar aanstelling vrijstelling als bedoeld in artikel 11, 6e lid, van het Kon. besluit van 22 October 1923 (Stsbld. 489) aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen gevraagd en verkregen. In 1930 werd die proeftijd met één jaar verlengd, opdat Mej. de Wekker geduren de dien tijd in de gelegenheid zou zijn de akte als fröbelonderwijzeres te behalen. Zulks bleek echter niet mogelijk, zonder dat Mej. de Wekker haar werk aan de school „Voorgeest" onderbrak; met het oog o-p een en ander zag zij zioh genoodzaakt van het volgen van een cursus tot opleiding voor de akte fröbelonderwijzeres af te zien. De Minister van Onderwijs, hierover in- gelioht, verleende daarop voor Mej. de Wek ker, voor zoolang zij aan de school van het gesticht „Voorgeest" verbonden blijft vrij stelling van den eisoh gesteld in het 5e lid van artikel 11 van het hier voren aangehaald Koninklijk besluit. Op grond van een en ander geven B. en W. den FJaad in overweging te benoemen tot fröbelonderwijzeres aan de school ver bonden aan het gesticht „Voorgeest', Mej. M. de Wekker, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Leeraar Gymnasium. B. en W. 8tellen voor, Dr. G. J. Thierry op diens verzoek eervol ontslag te verlee- nen als leeraar in het Hebreeuwsch aan het Gymnasium. Onderwijzer Openbaar Vervolg onderwijs. B. en W. stellen voor, aan den heer Hor- rée op diens verzoek eervol ontslag te ver- leenen uit zijn betrekking van onderwijzer bij het openbaar vervolgonderwijs. Regent Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. B. en W. stellen voor aan Prof. Mr. G An dré de la Porte, wegens vertrek uit de ge meente. op diens verzoek op de meest eer volle wijze ontslag te verleenen als Regent van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen>- en Vrouwenhuis alhier. Kasgeldleeningen. B. en W. geven den Raad in overweging hun Ooilege te machtigen gedurende het 4e kwartaal 1931 en het le kwartaal 1932 over te gaan tot het sluiten van kasgeldlee ningen to-t zoodanig bedrag, dat op geen enkel tijdstip in die kwartalen de kasschuld de som van 2.000.000.— te boven gaat en onder voorwaarden als door hun College zullen worden bepaald. Kiosk Boommarkt. Bij raadsbesluit van 29 Maart 1929 werd aan H. L. Speel voor den prijs van 175. per jaar verhuurd een strook grond aan de Boommarkt, groot 23 M2., ten einde daarop een kiosk te houden, zulks voor één jaar, met bepaling dat de huur met 1 Mei tel kens voor een jaar wordt geacht te zijn verlengd, indien zij niet drie maanden te voren door een der parrijen is ongezegd. De kiosk is door den heer Speel verkocht aan den heer H. Hoppenbrouwer, te Leiden, m verband waarmede verzocht wordt de huur van het gedeelte grond aan dezen te mogen overdragen. Hiertegen bestaat bij B. en W. geen be zwaar. met dien verstande intuss-chen, dat in het begin van het volgende jaar door hen nader zal worden overwogen of, mede in verband met het tegenwoordig onooglijk uiterlijk van de kiosk verlenging van de huur ook nè, 1 Mei 1932 kan plaats hebben. Voorschot exploitatiekosten bijzondere scholen. Met betrekking tot de door de besturen van de in deze gemeente gevestigde bij zondere scholen ingediende aanvragen om een voorschot op de vergoeding in de ex ploitatiekosten dier scholen over het jaar 1931, deelen B. en W. den Raad mede, dat over 1928, het laatste dienstjaar waarover de gemeenterekening is gesloten, per leer ling van het openbaar lager onderwijs f 15.40 en per leerling van het openbaar uit gebreid lager onderwijs f 28.31 werd uitge geven. Voorts heeft de gemeente over 1930, met inbegrip van de te haren laste geble ven pensioensbijdragen, gemiddeld per we- kelijksch lesuur uitgegeven voor het vak onderwijs in nuttige handwerken f 97.67, voor dat in lichamelijke oefening f 135.28 voor gewoon lager onderwijs en f 144.71 voor uitgebreid lager onderwijs en voor dat in handelskennis f 137.47. Op grond van een en ander stellen B. en W. den Raad voor, het voorschot op de vergoeding, bedoeld bij artikel 101 der La ger Onderwijswet 1920, over het jaar 1931, vast te stellen op een totaalbedrag van f 96.484 (inbegrepen de vergoeding voor vakonderwijzers) nader gespecificeerd. Woning concierge Lakenhal. In de Raadsvergadering van 10 Novem ber 1930 werd besloten tot aankoop van het perceel aan den Ouden Singel No. 28 onmiddellijk grenzende aan de conoierge- woning van het Stedelijk Museum „De Lakenhal". Met de commissie voor het Stedelijk Mu seum „de Lakenhal" achten B. en W. 't noo dig, dit perceel te bestemmen als woning voor den concierge. De koBten voor de vereischte verande ringen bedragen 3600 gld. Brandleiding gemeentehuis. De Commandant van de Brandweer heeft de aandaoht gevestigd op de om standigheid dat de brandleiding in het perceel Rapenburg 12, waarin thans het Gemeentehuis is gevestigd, één geheel vormt met de gewone huiswaterleiding in dat perceel en dat zulks uit een oogpunt van brandgevaar bij strenge vorst, wan neer de kans op het bevriezen van de leiding groot is, bedenkelijk is te achten. Hieraan zou tegemoet gekomen kunnen worden door het aanbrengen van z.g. anti- vrie8-traneformatoren, welke het bevriezen van de leiding zullen voorkomen. Omleg ging van de zeer ongunstig gelegen en in ernstige mate aan bevriezing blootgestelde leiding zou belangrijke kosten medebren gen, terwijl het bovendien niet mogelijk is de leiding in voorkomende gevallen af te tappen. De kosten van het aanschaffen en plaat sen van de boven bedoelde transformato ren worden geraamd op pl.m. f 1.200dis van het stroomverbruik zullen ongeveer f 1.per vriesetmaal bedragen. B. en W. stellen voor, daartoe te beslui ten. -mm m- Financieele controle Gemeentewerken. Overeenkomstig een rapport van de Commisie van Finaciën, achten B. en W. het bij nadere overweging gewenscht van de gemeentediensten, op wier boekhoo- ding de controle in den vervolge door het Centraal Bureau voor Verificatie- en fi- nancieele adviezen zal geschieden, uit te zonderen den Dienst van Gemeentewer ken. Zoodra mogelijk zullen B. en W. een na der voorstel doen ter voorziening in de controle op de administratie van genoem den tak van dienst. Stookje grond te Katwijk. De N.V. Leidsche Duinwater Maatschap pij vraagt goedkeuring op het om niet in eigendom afstaan aan de gemeente Katwijk van een strookje grond, gelegen aan de Nieuwsteeg aldaar. B. en W. stellen voor, deze goedkeuring te verleenen, onder bepaling, dat door en voor rekening van de gemeente Katwijk op dien grond een trottoir wordt aangelegd. Verkoop grond. In Uwe Vergadering van 2 September 1929 werd besloten tot den aankoop van en den verkoop aan den Staat der Neder landen van terreinen nabij het Nieuw Academisch Ziekenhuis. In deze grondtransactie kan nog betrok ken worden een gedeelte van het perceel Sectie L. No. 1351, ter groote van 75 M2, grenzende aan het reeds aan den staat overgedragen perceel Sectie L No. 1350 (ged.). De eigendom van bedoeld gedeelte van het perceel No. 1351, dat uit tot sloot ver graven grond bestaat, is voor den Staat van belang, terwijl de gemeente aan het behoud daarvan niets gelegen ia. De Staat is bereid een prijs van 2.50 per M2 te be talen, welke prijs overeenkomt met het be drag, waarvoor ook het perceel Setie L, No. 1350, is verkocht. B. en W. stellen den Raad voor, tot deze verkoop te besluiten. De Waldeck Pyrmontstraat Voor den bouw van een boven- en bene denwoning op het perceel sectie K, No. 2891, heeft de heer D. Kret de beschikking noodig over een aan de gemeente toebe- hoorende, strookje grond en sloot aan de Waldeck Pyrmontstraat. Ter verkrijging van een regelmatige be grenzing van de eigendommen aldaar ver dient het voorts aanbeveling dat de wo- ningbouwvereeniging „Ons Belang" van •den heer Kret een gedeelte sloot koopt. Indien tevens de aanwezige sloot over de diepte van het bouwterrein wordt ge dempt, dan zal een belangrijke verbetering van den toestand ter plaatse worden ver kregen. De heer Kret en „Ons Belang" zijn be reid het slootgedeelte voor gezamenlijke rekening te dempen, terwijl met betrekking tot de grondtransactie's tussohen partijen overeenstemming is bereikt op de basis van een verkoopsprijs van 7.50 per M2. B. en W. stellen voor, goed te keuren. „De Goede Woning" en „Ons Belang". Bij besluit van den Raad van den 7en Juli 1930 werden aan de woningbouwver- e«enigingen „de Goede Woning" en „Ons Belang" voor de stichting van haar 3e reap. 5e bouwplan verkocht de noodige bouw terreinen aan en nabij de Marnixstraat en de van der Duynstraat tor grootte van 3660 M2. en 3200 M2. In verband met den voorgenomen aan leg van een kinderspeeltuin op den aan- grenzenden grond, achten wij het met de Commissie van Fabricage gewenscht de diepte van de verkochte perceelen, voor- zoover gelegen aan en nabij de Marnix straat, terug te brengen van reap. 25 M. en 24 M. tot 22 M., opdat het nog beschikbaar blijvende bouwterrein een voldoende diepte (20 M.) behoudt. In beide gevallen wordt de achtertuin dus iets minder lang; bij de verdere uitwerking van de plannen van „de Goede Woning" werd met een diepte van 22 M. te dezer plaatse reeds dadelijk rekening gehouden, terwijl een nadere op meting van het geheele bouwterrein heeft uitgewezen, dat de totale oppervlakte ook na deze wijziging nog plm.3650 M2 bedraagt. In afwachting van het binnenkort in te dienen voorstel inzake den aanleg van be doelden speeltuin, geven B. en W. den Raad. mitsdien in overweging, met wijziging 'an het besluit van den 7en Juli 1930, tegen den prijs van 7.50 per M2. te verkoopen: I. aan d® woningbouwvereniging „de Goede Woning" ten behoeve van den bouw van 8 beneden-, 16 bovenwoningen en 15 ééngezinswoningen een terrein ter opper vlakte van plm. 3650 M2., deel uitmakende van de kadastrale perceelen der gemeente Leiden, Sectie N, Nis. 137 en 810, gelogen ten noorden van den Maresingel; II. aan de woningbouwvereniging „Ons Belang" ten behoeve van den bouw van 5 beneden-, 5 bovenwoningen en 18 éénge zinswoningen een terrein ter oppervlakte van plm. 3078 M2., deel uitmakende van de kadastrale perceelen der gemeente Leiden, Sectie N, Nis. 132, 137 en 810, gelegen teil noorden van den Maresingel. Vergoeding explotatiekosten bijzondere scholen. Verhoogd bedrag. Nu de gemeenterekening over de jaren 1926, 1927 en 1928 zijn gesloten, kan worden overgegaan tot vaststelling van de vergoe-- ding wegens exploitatiekosten van de bij zondere scholen over die jaren. Gelijk bekend is, werd het gemiddeld bedrag van die vergoeding per leerling en per jaar, op grond van eene Koninklijke be slissing, tot nu toe telken jare verhoogd met 0.50, wegens z.g.n. administratiekos ten, enz. Houdt men echter, gelijk toch alleszins wenschelijk en billijk is, zooveel mogelijk rekening met alle ten behoeve van het openbaar lager onderwijs gemaakt en niet onmiddellijk uit de geméenterekening af te leiden kosten, dan is het bedrag van 0.50 te laag en dus niet te handhaven. Naar de meening van B. en W. moeten bij de berekening van de exploitatiever goeding in aanmerking worden gebracht: 1. 21 Yi pCt. van de loonen der gemeente werklieden uitgekeerd wegens door hen ten behoeve van het openbaar lager onder wijs verrichten arbeid; 2. de kosten van rentezegels der school- schoonmaaksters 3. de kosten van voorbereiding van- en toezicht op onderhoudswerken aan de open bare lagere scholen; 4. 0.80 per leerling en per jaar, wegens administratiekosten van het openbaar la ger onderwijs. Verder wijzen B. en W. er op, dat bij de berekening.van de vergoeding over de ja ren 1926 tot en met 1928 niet meer, gelijk te voren geschiedde, de totale opbrengst wegens verhuur van gymnastiek- en andere schoollokalen in mindering is gebracht, doch slechts een zoodanig gedeelte van die to tale opbrengst als overeenstemt met da meerdere kosten, welke het gebruik door derden van die lokalen medebrengt. Bij de berekening van de vergoedinn over de evegenoemde jaren is met oen en ander rekening gehouden. Volgens die berekeningen beliepen de gemiddelde kosten per leerling en per jaar met uitzondering van die wegens salarieering van vakonderwijzers over de jaren 1926, 1927 en 1928. a. voor het gewoon lager onderwijs, resp. f 16.66, f 16.92 en f 1504 b. voor het uitgebreid lager onderwijs, resp. f30.76, f2 9.94, en f28.31. Voorts merken B. en W. nog op, dat het naar hunne meening, uit het oogpunt van de financieele gelijkstelling van het bij zonder met het openbaar onderwijs, niet juist is, dat aan de openbare lagere scho len voor gas, electriciteit en cokes lagere prijzen in rekening worden gebracht, dan aan de bijzonder scholen ;h.i. behoort in deze tusschen het openbaar en het bij zonder onderwijs geen verschil te worden gemaakt. Teneinde dit verschil op te hef fen bieden B. en W den Raad ter vast stelling aan een ontwerp tot wijziging van de bedrijfsverordening der Lichtfabrieken, waarbij wordt bepaald dat voor gas, elec triciteit en cokes gelevrd ten behoeve van de openbare Lagere scholen, dezelfde prijzen zullen worden berekend als door de bijzondere scholen worden betaald KANTONGERECHT TE ALPHEN. AAN DEN RIJN. Door het kantongerecht alhier werden de navolgende verstekvonnissen geveld: Wegens overtreding der algemeene poli tieverordening der gemeente Boskoop H. M. S. te Boskoop 2 of 1 week tuohtr scboolstraf; Overtr. van art. 424 wetb. v. Strafrecht C. K. 4 of 1 week tuohtschool straf; Visscherijwetovertredin A. N. W. te Rijpwetering, H. Th. v. d. S. te Alkemade, beiden 5 of 2 d. met verb, verkl. aaldob bers, A. N. W. te Rijpv etering 3 of 1 d. met verb, verkl. peuren, H. J. H. te Delft, idem verb, verkl. hengel, D. T. te 's-Gra- venhage 4 of 2 dagen, J. V. idem 3 of 2 d. verb, verkl. hengel, Art. 460 wetboek van Strafrecht, A. N. W. te Rijpwetering 2 of 1 dag; H. Th. v. d. S. te Alkemade idem; Politieverord. der gemeente Alphen, B. J. W. B. te 's-Gravenhage 3 of 1 d.; Overtr. Motor en Rijwielwet: J. V. te Haarlemmermeer 5 of 2 d., G. G. den H. 6 of 3 dagen, P. N. Th. v. d. W. te Nieuwkoop 3 of 2 d., H. R. te Zwammer- dam en P. L. idem, T. W. te 'a-Gravenhage allen 4 of 2 d., M. v. d. H. Wagenin- gen 10 of 4 d., Terzake wegens overtre ding van het Mellfbesluit: G. W. 5 of 2 d. C. B. te Nieuwveen 4 of 2 d., Politiever ordening der gemeente Koudekerk S. F. zonder bekende woonplaats hier te lande 3 of 1 d.; Art. 453 wetb. v. Strafr. G. P. en J. S. beideri zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande 7 of 3 dagen; S. D. te Wormerveer 6 of 3 d., C. A. van E. zonder bekende woon- of ver blijfplaats hier te lande 7 of 3 d., Ar beidswetovertreding H. H. te Boskoop 6 of 3 dagen. Kieswet: H. v. d. G. te Zwam- merdam 1 of 1 dag; Joha. Ga. G. te Zwammerdam 1 of 1 dag. Waar geen woonplaats vermeld wonen veroordeelden te Alphen aan den Rijn. INGEZONDEN STUKKEN „Een Dubbeltje van Eerherstel". Het Centraal Comité der St. Radboud- 8tichting heeft gemeend via de Katholieke Pers de aandacht van de Katholieken van Nederland er op te moeten vestigen, dat, hoewel dankbaar voor de jaarlijks ge brachte offers ten bate van onze Katholie ke Universiteit, jaarlijks een achterstand van f 80.000 moet worden geconstateerd. Zulks is inderdaad te betreuren en in zooverre kan een herinnering van bedoeld Centraal Comité nuttig werken. Toch wil het mij voorkomen, dat het Centraal Comité meer succes zou bereiken, indien het bij de plaatselijke comité's eens een onderzoek instelde, teneinde te weten te komen, of die plaatselijke comité's in derdaad actief werkzaam zijn, door met ijver te trachten de jaarlijksche bijdragen zoo hoog mogelijk op te voeren. En dat zulks in Leiden het geval is, ben ik zoo vrij te betwijfelen. Men kan niet aan den indruk ontko men, dat bijdragen voor de Katholieke Universiteit alleen worden verwacht van een bepaalde categorie van personen. Van eenige actie om het getal van contribuan ten ook uit te breiden tot andere groepen der bevolking, is nimmer iets te bespeu ren. Ik geloof mij niet te vergissen als ik als de algemeen geldende gedachte in Leiden moet constateeren, dat bijdragen van b v. één of twee gulden per jaar niet in aan merking komen; moeite om dergelijke bij dragen in Leiden te krijgen, wordt er al thans m.i. niet voorgedaan. Of dit niet het logisch gevolg is van de samenstelling der plaatselijke comité's, laat ik op het oogenblik in het midden. Aangezien echter in den oproep van het Centraal Comité der St. Radboudstichting gesproken wordt van één dubbeltje per Katholiek, schijnt het toch wel niet de be doeling te zijn geweest de steun aan onzo katholieke Universiteit aan enkele groe pen der bevolking over te laten. Welnu, ik ben er van overtuigd, dat bij een doeltreffend gevoerde actie en een jaarlijks hernieuwde actie onder alle ka tholieken van Leiden, velen, die tot heden nog nimmer om een bijdrage voor dit sym pathieke doel werden gevraagd, met lief de niet alleen het minimum-dubbeltje zul len willen offeren, maar ook nog wel voor 5 of 10 verloren katholieken erbij, waardoor de aan het Centraal Comité jaarlijks af te dragen som van contribu ties aanmerkelijk zal kunnen stijgen. H. LOMBERT. Leiden, 21 September 1931. =3 STOOMVAARTBERICHTEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT (uitr.) pass. 18 Sept. Perim. POELAU TELLO (uitr.) pass. 20 Sept. Perim. PRINS DER NEDERLANDEN (thuisr.) vertr. 20 Sept. van Sabang. SEMBILAN (uitr.) pass. 20 Sept. Perim TABIAN (thuisr.) arr. 21 Sept. te Triëst TABINTA (thuisr.) vertr. 19 Sept. van Belawan. KON. NED. ST00MB. MIJ. HERMES vertr. 21 Sept. van Candia naar Piraeus. ILOS arr. 21 Sept. van Gvon te Oporto. JASON (uitr.) vertr. 19 Sept. van Mol- lendo. ORPHEUS arr. 20 Sept. van Kopenha gen te Danzig. PLUTO arr. 21 Sept. van Amsterdam te Kopenhagen. RHEA vertr. 17 Sept. van Port-au-Prin- ce naar Cap Hoitien. TELAMON arr. 21 Sept. van Civita Vec- chia te Napels. TRAJANUS arr. 21 Sept. van Lissabon te Villa Real. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. TASMAN arr. 19 Sept. van Kaapstad te Beira. HOLLAND—AMERIKA LIJN. EDAM, Rott.N. Orleans arr. 21 Sept. te Vera Cruz. GAASTERLAND vertr. 21 Sept. van Rotterdam naar Brisbane via Antw. H0LLAND-00ST-AZIE LIJN. MEERKERK (thuisr.) vertr. 18 Sept. v. Yokohama. OLDEKERK vertr. 21 Sept. van Am sterdam naar Hamburg.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6