BUITENLAND UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK VRAGENBUS DINSDAG 22 SEPTEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 VOLKENBOND BEWAPEN INGSVACANTIE-VOORSTEL Nieuw voorstel van Italië. De derde commissie besprak gisteren het Scandinavisch-Zwitsersch-N ederland- sche voorstel voor een bewapeningsva- cantie. De Italiaansohe gedelegeerde de Ma- rinis verklaarde dat zijn regeering zich wat het doel betreft, volkomen bij de resolutie aansloot, doch dat zij de midde len om het doel te bereiken, te zwak acht. De Marinis gaf een uitvoerige ver klaring van de wijze, waarop de Italiaan sohe regeering had gemeend dit doel te bereiken. Italië doet thans het volgende voor stel. Gedurende een periode van één jaar, te beginnen bij de opening va-n de ont wapeningsconferentie, moeten de staten er van afzien een verandering aan te brengen in de verhouding tusschen hun nationale bewapening en die van andere landen. De Marini'? voorziet aparte overeen komsten voor land-, lucht- en vlootbewa- pening. In verband met de moeilijkheid voor een jaar de geheele wapenfabricage, recruteering der effectieven etc. stop te zetten, meent hij, dat overeengekomen moet worden, dat de staten de posten, die op de begrooting voor het loopende jaar staan, voor materiaal en land-ef fectieven, niet zullen verhoogen. Voor de vloot zou besloten moeten worden geen nieuwen aanbouw te ondernemen, terwijl de bouw van reeds op stapel staande schepen mag worden voltooid. Ten slotte bepaalt het Italiaansche voorstel, dat wat de luchtmacht betreft, geen nieuwe militaire vliegtuigen mogen worden gebouwd, behalv- voor vervan ging van machines, die gedurende dat jaar buiten dienst gesteld moeten wor den Italië is van meening, dat de tijd te kort is om de geheele voo- het sluiten van conventies benoodigde procedure in beweging te zetten en stelt daarom voor, dat de staten een gentleman's agreement zullen sluiten. FRANKRIJK WORDT HET BEZOEK VAN LAVAL EN BRIAND AAN BERLIJN- UITGESTELD? In parlementaire kringen te Parijs ging gisterenavond het gerucht, dat het bezoek van Laval en Briand aan Berlijn in verband met de werkzaamheden voor de te treffen maatregelen inzake hulp verleening aan Engeland, uitgesteld zou moeten worden. Bovendien wordt er op gewezen, dat de voorbereidingen voor deze reis nog niet beëindigd zijn. Bevestiging van deze geruchten wer den noch van Fransohe, noch van Duit- sohe zijde ontvangen. ENGELAND VERMINDERING VAN DE LOONSVERLAGINGEN. Naar aanleiding van een aantal vra gen in het Lagerhuis legden Mac Donald, Snowden en andere ministers de vol gende belangrijke verklaringen af: Met de Fransche regeering zijn tot nu toe geen onderhandelingen aangevangen over een verbod van den invoer van luxe waren. De geruchten als zou het in de bedoeling liggen de oorlogsleening ge dwongen te converteeren zijn absoluut onjuist. De regeering heeft besloten de salarissen en loonen der politie, leeraren, alsmede die van de leger-, marine- en luchtstrijdkrachten met 10 procent te verlagen. De salarissen der politiebeamb ten en der leeraren zouden, naar men weet, met 15 procent verlaagd worden, waartegen deze echter geprotesteerd heb ben. De besparingen op de werkloozenbe- talingen blijven echter onveranderd. De pensioenen worden door de bezuinigings- wet niet getroffen! CHINA HERNIEUWDE GEVECHTEN BIJ MOEKDEN. Aanval van Chineezen. Gisteravond halfelf zijn te Pertaying, de noordelijke voorstad van Moekden, de vijandelijkheden hervat. Ohineesche troe pen hebben n.l. een aanval op deze voorstad ondernomen. Japansche troepen hebben des namid dags Kirin, de hoofdstad van de provin cie Kirin aan den spoorweg Tsjangtsjoen- Kirin bezet. Vooraf hadden Japansche vliegers pamfletten uitgeworpen, gericht aan de bevolking en waarin de motieven voor de bezetting werden uiteengezet. Japansche vliegtuigen bombardeeren de steden. Volgens door de United Press ontvan gen mededeelingen, hebben Japansche vliegtuigen de steden Hsinmintein, Pa- hoesjan, Toenggliau, Taunan en Tausetsai in Mandsjoerije gebombardeerd. Ohinee sche troepen werden door de bommen en door het machinegeweervuur uiteenge dreven. Volgens een officieel communiqué van de Ohineesche regeering is een de tachement Japansche troepen onderweg naar Taunan en Kirin. De Japanners streven er blijkbaar naar, geheel Mands joerije te bezetten en de Ohineezen zijn overtuigd, dat die bezetting van blij ven den aard zal zijn. Chineesch—Japansch conflict heden voor den Raad. Op grond van de gisteren te Genève binnengekomen nota van den leider der Chineesohe delegatie heeft de secretaris generaal van den Volkenbond den Raad tegen hedenvoormiddag bijeengeroepen ter bespreking van het Chineesoh-Japan- sche conflict. De Ohineesche delegatie verzoekt den Raad onmiddellijk maatregelen te ne men om verergering van den toestand, die den vrede in gevaar brengt, te voor komen, den vroegeren toestand te her stellen en den omvang en den aard der schadevergoeding, waarop de Ohineesche regeering aanspraak zou moeten maken, vast te stellen. De Ohineesche regeering twijfelt er dus niet aan of de Raad zal China als het slachtoffer van een Japan- 8chen aanval erkennen. De toestand wordt te Genève niet als gevaarlijk beschouwd. Men neemt aan, dat de Raad na de vertegenwoordigers van China en Japan te hebben gehoord, een rapporteur zal benoemen en twee andere raadsleden zal aanwijzen, die den rapporteur zullen moeten bijstaan bij het opstellen van een resolutie, die dan in de volgende vergadering aangenomen zou kunnen worden. Het wordt niet uit gesloten geacht, dat de Raad nog de volgende week zal vergaderen, terwijl de Assemblée Zaterdag uiterlijk uiteengaat. Ohineesche boycott van Japansche goederen. Volgens een bericht uit Peking heeft een aantal Ohineesche natinoale bonden een proclamatie tot het volk gericht, waarin de boycott van Japansche goe deren geëischt wordt. Ook dienen de Japansche schepen niet meer gebruikt te worden. De boycott zou vanaf 26 Sep tember in geheel China worden inge voerd. AMERIKA HOOVER NOODIGT LAVAL UIT. De gezant van de Vereenigde Staten te Parijs heeft heden minister-president Laval een officieele uitnoodiging van president Hoover voor een bezoek aan de Vereenigde Staten overhandigd. BUITENL. BERICHTEN. EXPLOSIE OP EEN SMOKKELSCHIP. Zaterdagavond j.l. om half elf vond op de motorboot „Karoe" uit Reval een ex plosie plaats. Het schip dat 20 ton benzine aan boord had, was op weg naar de spiri- tussmokkel vloot, welke voor de Finsche kust lag. Door de ontploffing zonk de „Karoe" onmiddellijk. Vijf opvarenden verdwenen met het schip in de diepte. De kapitein werd in zee geslingerd en kon door een Zweedsche stoomschip, dat ijlings ter hulp was gekomen, gered wor den, nadat hij twee uren in het water had gelegen. Zondagmiddag voer de kapi- ten, de beruchte Zweedsche smokkelaar Karl Malmberg met de motorboot „Colon" naar de plaats, waar het ongeval had plaats gehad. Aldaar gearriveerd vond ook op de „Colon" een explosie plaats. Op verscheiden plaatsen ontstond brand. Malmberg, die den vorigen dag op zoo ge lukkige wijze gered werd, moest ditmaal met drie andere personen over boord springen. Zij verdwenen in de diepte. De andere leden van de bemanning waren in staat het vuur te blusschen, terwijl zij na derhand door visschers werden gered. Te Helsingfors vermoedt men, dat het hier een wraakneming betreft van andere spiritussmokkelaars. Van andere zijde wordt beweerd, dat in den Finschen Bocht mijnen -drijven, waardoor de explosies heb ben plaats gehad. HEVIGE AARDBEVING IN JAPAN. Negen dooden, honderden gewonden. Een ernstige aardbeving heeft te Ko- noso en te Kumagae (Japan) groote scha de aangericht en honderden huizen ver nield. In totaal zouden, voor zoover tot dusver bekend is, negen personen gedood en vele honderden gewond zijn. Ook te Tokio heeft de aardbeving eenige schade aangericht, doch de uitwerking in de hoofdstad was slechts gering. NIEUW SPOOR IN DEN TREIN AANSLAG BIJ BIA TORBAGY? Een kellner aangehouden. Bij het onderzoek naar den spoorweg- aanslag te Bia Torbagy heeft een boerin, Julia Habli, verklaard, dat zij er. bij aan wezig was, dat 3 mannen, van wie zij er een kende, de bom op het viaduct hadden gelegd. Volgens „Mai Nap" heeft de poli tie op aanwijzing van deze vrouw den kell ner Toth gisternacht in de nabijheid van Boedapest gearresteerd. Toth ontkent iets met dezen aanslag te doen te hebben, doch de vrouw blijft bij haar bewering, dat de kellner, met twee andere mannen, die Duitsch spraken, den aanslag heeft gepleegd. Te Leoben in Stiermarken heeft de po litie op grond van een van particuliere zijde ontvangen aangifte den 31-jarigen bankwerker Walther von Riesen, in Wur- temberg geboren, gearresteerd eveneens onder verdenking van medeplichtigheid aan den treinaanslag van Bia Torbagy. Von Riesen, die elke schuld ontkent, heeft verdenking op zich gevestigd door zijn uit- latingen omtrent den aanslag. Men heeft talrijke krantenknipsels betreffende de ramp bij hem gevonden. Kort voor den aanslag vertoefde hij te Boedapest en te Steinamanger, doch hij verklaart reeds op 11 September uit Hongarije te zijn ver trokken. De justitie te Leoben heeft zich onverwijld met de Hongaarsche autoritei ten in verbinding gesteld. HILLEGOM. Afscheid van den heer P. J. Litjens. Op 1 October a.s. gaat de heer P. J. Litjens het onderwijs verlaten. Het vervolg luidt dan gewoonlijk: „Om te gaan genieten van een welverdiende rust". Die laatste uitdruk king is niet altoos getrouw, doch zoo zij ooit bestaansrecht had, dan hier! De heer P. J. Litjens werd geboren 29 September 1864 te Horst en heeft dus bij zijn heengaan den leeftijd van 67 jaar be reikt. Na de lagere school in zijn geboorte plaats te hebben doorloopen, genoot hij zijn opleiding tot onderwijzer te Venlo. Na de lagere akte te hebben behaald, was zijn eerste standplaats Arcen (L) waar hij van 1 Juni 1884 tot 1 Nov. 1885 bleef. In dat jaar kwam de Limburger naar Holland en arbeidde te Noordwijk van Nov. 1885 lot Oct. 1891 aan het R.K. onderwijs aldaar. Middelerwijl had de heer Litjens de Hoofd akte behaald en meerdere taaiakten. Op 1 October 1891 werd hij benoemd tot hoofd der Par. Jongensschool alhier. Het niet alledaagsch feit doet zich dus voor, dat de heer Litjens bij zijn heengaan tevens zijn 40-jarig jubileum als Schoolhoofd en wat meer zegt, als Hoofd der zelfde R.K. School viert. Met 3 lokalen begonnen, breide zich de school voortdurend uit, zoodat de 3 lot 7 groeiden. Waar de heer Litjens inzag, dat de ken nis van vreemde talen voor Hillegom een gebiedende eisch was, werd al heel spoe dig met het onderwijs in de 3 moderne talen begonnen en na eenige jaren verkreeg de heer Litjens de dubbele functie van Hoofd der lagere en der M.lkL.O.-School. Deze dubbele functie hoe eervol ook eisohte uit den aard der zaak ontzettend veel van het hoofd. In 1921 na de herziening der Lageronderwijswet werd aan elk der beide scholen een afzonderlijk hoofd gegeven, zoodat de heer Litjens uitsluiten hoofd werd (bleef) der M.U.L.O.-inrichting. Onvermoeid, steeds met dezelfde Lim- burgsche, prettige gemoedelijkheid be zield, heeft deze man zijn groote talenten rondom dienstbaar gemaakt aan de Rootn- sche jeugd, ondanks zijn groot gezin, on danks de moeilijkheden op het gebied van finantiën, leermiddelen, mutaties als an derszins. Het is sinds de pacificatie op onderwijsgebied en de volgens de Wet van 1920 zeker veel verbeterde salarieering dor onderwijskrachten heden ten dage moeie- lijk, zich juist in te denken, wat het heeft willen zeggen te bereiken, wat de heer Litjens inderdaad bereikt heeft. Zijn liefde voor hetr'önderwijs en de jeugd was zoo groot, dat meerderen van zijn ta lenten hebben geprofiteerd en zich een be hoorlijke toekomst hebben geschapen, zon der dat het hun ouders geldelijke offers heeft gekost. KATWIJK AAN DEN RIJN. Bloembollencultuur. Gisterenavond werd in het Parochiehuis vergaderd i.er bespreking van de Bloembollencultuur ten bate der R.K. Kerk. De opkomst was zeer goed. De pastoor leidde de vergadering en wees er in zijn openingswoord op dat ver wacht mag worden, dat, niettegenstaande de heerschende crisis, deze aangelegenheid hieronder niet moet leiden en ook niet zal leiden. De resultaten waren steeds meer dan bevredigend en de opkomst bewees dat er ook nu weer volle medewerking is. Na bespreking van enkele gemaakte opmer kingen ten dienste dezer cultuur kwam aan de orde het planten,, bewerken enz., als mede het innen der gelden van die personen die zelf geen bollen hebbend, toch gaarne voor dit schoone doel hun gave willen of feren. Spoedig waren verschillende perso nen bereid land beschikbaar te stellen, het planten hiervan dekken, schoonhouden, plukken enz., evenzoo de bemesting. Voor dit alles gaven de verschillende personen zich op terwijl een commissie bestaande uit de heeren Castemniller en L. v. d. Valk de ingezetenen, niet bollenkweekers zullen bezoeken. Voor deze gelden zullen daarna evenzoo bollen worden aangekocht en ge plant. Na rondvraag dankte pastoor Schiphorst voor de ondervonden medewerking. Zijn eerw. hoopte dat de zegen van God op dit begonnen werk moge nederdalen. Met ge bed werd hierna de vergadering gesloten. LISSE. Geboren: Geertruida Martha Maria, dochter van A. A. van der Vlugt en M. Walkers Wilhelmina, dochter van I. Faas en J. Weenink Herman Petrus, z. van Th. B. Langelaan en E. A. Melber Dirk, zoon van J. Blitterswijk en H. Sto ker. Ondertrouwd: A. Ph. v. d. Vlugt en H. M. Lomanerse. Getrouwd: A. H. Elfering en P. M. R. Raaphorst E. Timmermans en J. Westerink P. C. Faas en C. Reijerkerk. Overleden: Maria van der Enden echtg. van R. O. Smakman oud 71 jaar. N00RDWIJKERH0UT. Plaatvervangend Burgemeester. Tot plaatsvervangend Burgemeester is door Burgemeester en Wethouders aangewezen de heer E. Oostdam Hzn., Wethouder, en bij ontstentenis van dezen, den heer P. J. Warmerdam, Wethouder. Hinderwet. Door Burgemeester en Wethouders is aan de N.V. American Pe troleum Company te.'s-Gravenhage ver gunning verleend tot uitbreiding van den benzine-pomp bij het perceel van B. Zandbergen, alhier, met een tweeden ketel NOORDWIJK. Wijkbenaming. Naar wij vernemen zijn B. en D. voornemens aan den raad voor te stellen den grooten nie ïwen weg in den Noordzijdsr polder te noemen Bur gemeester van Panhuysweg. Collecte. Mer. toestemming van het gemeentebestuur wordt de joarlijksche collecte voor het Roode Kruis gehouden op Woensdag 23 September. Niet gegund. Naar wij vernemen heb ben Burgemeester en Wethouders beslo ten niet te gunnen de verbouwingswerken van de teekenschool, waarvoot de vorige week een openbare aanbesteding is gehou den. Bouwgrond Noordzijderpolder. Door Ged. Staten is goedkeuring verleend aan hel raadsbesluit om het gehee'e gemeen telijke grondbezit in den Noordzijderpol- der als bouwgrond uit te geven, zoodat. thans spoedig met de verkaveling en uit gifte van dien grond kan worden aange vangen. Woningbouwver. „St. Jeroen". Burge meester en Wethouders stellen aan den Raad voor aan de bouwvereeniging St. Je roen oen voorschot te verstrekken tot het volie bedrag van de kosten van 10 te bou wen arbeiderswoningen in de Egmonder- straat zulks onder hypothecair verband. Geboren: Jacobus Petrus z. van A. v. d. Linden en H. H. Smit. Cornelis z. van G. Plug en A. Ammeraal. Jacoba d. van L. v. Duin en J. Klinkenberg. Hans Maria z. van G. Th. Litjens en Ch. G. M. v. d. Werf. Nicolaas z. van N. v. d. Eijkel en A Barnhoorn. Marinus Tho mas z. van F. A. de Lincel en M. J. Hiep. Ondertrouwd: J. v. Beelen 21 jaar en M. Barnhoorn 22 j. E. J. Hoogcn- doorn 24 j. en M. Duindam 21 j. W. P. v. Schie 25 j. en C. Vink 27 j. H. Scheurwater 24 j. en J. v. Beelen 22 j. J. L. J. Luikx 27 j. en M. v. Deuren 22 j. Getrouwd: J. v. Beelen 21 j. en M. Barnhoorn 22 j. Overleden: Elisabeth Mennings 6y j. geh. met L. B. Houët. Maria Elisabeth Dijkman 82 j. wed. van D. Piena. Ca- tharina Joanna Elisabeth Tukker 84 J. Hendrika Maria Ruigrok van den Werven 34 j. ST0MPWIJK. Geboren: Theodorus Jacobus z. van P. L Dijkgraaf en J. M. de Vette. Anna Maria Catharina d. van A. F. Hilgersom en M. B. Onderwater. Johannes Adria- nus Gerardus Paulus z. van P. J. G. v. d. Zon en M. A. Lelieveld. Gerardus Wil helmus z. van A. C. v. Vliet en M. C. v. d. Winden. Maria Petronella Hendrika d. van M. A. F. Soonius en J. H. P. de Herlogh. Ondertrouwd: Paulus Rietkerk en Elisabeth Jacoba v. d. Kraan. Gehuwd: Jacobus v. Haaster en' Adriana Martina Maria Mooijman. Overleden: Petrus Johannes van der Horst 72 j. Johannes Waasdorp 88 j. Cornelis van Meurs 74 j. VEUR. Geboren: Petronella Clasina Johanna Theodora d. van C. A. v. Nierop en C. van Veen. Theresia Maria d. van C. L. Hen driks en C H. Meeuwisse. Adrianus Mar- tinus z. van G. H. de Vreede en M. A. Hijdra. WASSENAAR Botsing. Op den Rijksstraatweg bij de Oudermeulenlaan heeft Zondagmiddag een botsing plaats gehad tusschen ceu uit de Oudermeulenlaan komende motor rijder, bestuurd door W. uit Rotterdam, met als duo-passagier mej. R. uit Rotter dam en een uit de' richting Wassenaar ko mende auto, bestuurd door V. u:t Den Haag. De duo-passagier beliep een zeei ernstige snijwond san een der beonen en een hoofdwonde. Zij werd naar dr. Boer gebracht, die de wonde heeft gehecht. Auto en motorrijwiel werden licht beschadigd. WARMOND. Personalia. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de R. K. School alhier is benoemd mej. E. P. A. M. v. d Stok te Leiden. Verloren en gevonden voorwerpen: Bij de politie is aangifte gedaan van het ver liezen van een zilveren livret horloge en een belastingplaatje en het vinden van een sleutelring met sleutel. Gevestigd: P. Sohoneveld uit Lisse W. J. J. Dysselbloem uit Oegstgeest M. P. A. van Haaster uit Voorschoten J. C. v. Dijk uit Haarlem. Vertrokken: H. M. J. Brans naar Zoeterwoude J J. Suyker naar Zaan dam W. C. van Seggelen naar Leiden H. W. J. Verbeek naar 's-Gravenhage A. J. N. Bulten naar Ursum J. W. Redeker naar Sehagen H. T. Jansen naar Obdam A. P. Klap naar Hilversum T. Boelrijk naar den Burg C. P. Meere- boer naar Alkemade J. Dekker naar Noordwijkerhout N. J. G. Appelman naar Westwoud R. G. Oud naar Ter Aar H. J. A. Westkamp naar Ouddorp G. Neefjes naar Blokker. Geboren Geertruida Alberta Maria dochter van A. A. Warmerdam en G. H. Waayer Agatha Maria, dochter van Th. J. de Vroomen en S. J. Zandbergen Cornelia Jacoba, dochter van Th. Groen in 't Woud en C. M. Zwetsloot Jacobus Petrus Maria, zoon van G. H. M. Paarden- kooper en J. M. Schavemaker Ansfrier' Anton Maria, zoon van T. Lekkerkerk ei F. C. de Vries Sophia Johanna, dochte van R. Th. de Vroomen en G. P. Meijer - Cornelia Hendrica, dochter van J. War merdam en S. M. Hoogeveen. ALPHEN,AAN DEN RIJN. Voor de kruideniers. De eerste Fede ratie van grootwinkeliers zal a.s. Donder dag een beurs zal organiseeren te Alphen aan den Rijn, waar alleen kruideniers wor den uitgenoodigd deze te bezoeken, ten einde van nabij kennis te maken met. deze Federatie welke een landelijke bond is, waarbij 20 afdeelingen zich hebben aange sloten, terwijl deze jonge Federatie de inkoop zonder risico behartigt en zich niet begeeft op het gebied van de moreele be langen. De beurs is opengesteld van 12 tot 10 uur en wordt gehouden in Hotel 's Mole- naarsbrug te Alphen aan den Rijn. Aanrijding. Op den Gouwsluischeweg werd gisteren een motorrijder, die uit de garage van v. d. Ploeg en v. d. Horst kwam rijden, aangereden door een juist passee- rende auto. Het motorrijwiel werd zoo goed als vernield doch de motorrijder kwam er goed af. Fiets gevonden. Aan het politiebu reau zijn inlichtingen te bekomen omtrent een aan het station der spoorwegen al'hier gevonden heerenrijwiel. De Koningin. Maandagmorgen om streeks 10 uur passeerde H. M. de Ko ningin en H. K. H. Prinses Juliana we derom in een tweetal auto's onze gemeen te komende van Den Haag en rijdende in de richting van het Loo. Evenals dc vori ge week moest ook nu weer de Koninklijke familie voor de voor de scheepvaart ge opende brug aan Gouwsluis wachten, waar het hooge gezelschap door omwoners en voorbijgangers enthousiast werd toege wuifd. Aanrijding. Maandagmiddag werd de bestuurder van het 4-wieüg motorrijwiel de heer L. C. J. op den Kortsteekterweg aangereden door den autobestuurder E. afkomstig uit Gouda. De heer J. kwam er goed af, doch zijn motor werd belangrijk beschadigd. Het ongeval is waarschijnlijk veroorzaakt doordat de autobestuurder niet ver genoeg uithaalde. Door J. werd aangifte bij de politie gedaan, daar de autobestuurder weigerde zijn naam op te geven en doorreed. AARLANDERVEEN. Kaasdag. Morgen zal er in de zaal van den heer N. Delfos alhier een kaas dag worden gehouden uitgaande van den Bond van Oud-leerlingen van Landbouw- wintercursussen „Ons Belang". Voor den veehouder in dezen tijd van ma laise een mooie gelegenheid om hun ken nis te verrijken. Volksbond. A.s. Donderdagavond is wederom de eerste vergaderingavond van bovengenoemde vereeniging in dit winter seizoen. De volgende punten staan op de agenda: Opening, Bondslied, medeelingen ingekomen stukken, bespreking, spaarkas, uitreiking uitgave Rerum Novarum en Quadragesimo Anno boekjes, lezing door den Geestelijk Adviseur, rondvraag en sluiting. BOSKOOP. Gunning schoeiingswerken. Naar wij vernemen, is het maken van schoeiings werken c.a. langs den Laag-Boskoopschen weg, van Burgem. Colijnstraat tot Spoor wegbocht, gegund aan den laagsten in schrijver B. Molenaar, Gouda, voor de som van 16.490. BODEGRAVEN. Gesnapt. Het is de politie te Gouda gelukt de hand te leggen op den persoon, die verleden week de goudsmid v. d. H. voor een gouden horlogeketting heeft op gelicht. Ook te Gouda, Woerden en Rot terdam had deze persoon zich aan oplich ting schuldig gemaakt en te Oudewater een fiets gestolen. Hij zal naar Rotterdam worden overgebracht. WOERDEN. Door een auto overreden. Gister morgen had een ongeluk plaats in de Voorstraat. Het 4-jarig zoontje van den heer v. W., alhier, kwam uit de School straat, toen een auto bestuurd door den heer J. v. D. uit Montfoort passeerde. De kleine had schijnbaar de auto niet gezien en raakte eronder. Een der wielen ging over zijn beentje heen, voordat de wagen kon stoppen. Dr. Dishoeck verleende spoe dig de eerste geneeskundige hulp. Het on geval is nogal goed afgeloopen, daar dq bekomen wonden niet van levensgevaarlij ken aard waren. De bestuurder der auto trof geen schuld. ZEVENHOVEN. Uk- en herijk. Op 28 Sept. a.s. zal ten huize van G. van Trigt de ijk en her ijk van maten en gewichten plaats hebben van voorm. half elf tot nam. 2 uur. V raag: Indien een knecht een ongeval krijgt, is dan een werkgever verplicht ge durende den bij de wet bepaalden termi.i 30 pC't. bij de 70 pCt. bij te passen? Antwoord: De werkgever is verplicli gedurende betrekkelijk korten tijd (h« lang, zegt de wet niet), het loon uit te bi talen, voorzoover daarin niet wordt vooi zien door een uitkeering van een verplichti verzekering. Wanneer de verzekering 70 uitkeert, is de werkgever verplicli gedurende eenigen tijd 30 van het loon uit te betalen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5