BINNENLAND Agenda KERKNIEUWS SPORT ACADEMIEMEUWS DINSDAG 22 SEPTEMBER 193i DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 „Verwacht u een ernstige depreciatie van het Pond 1" „Wat moet men een ernstige deprecia tie noemen? Laten w ijtoch geen voorbeel den in het hoofd halen als de marken- inflatie. Zonder nog daarvan de dessous aan te raken, zou ik zeggen, dat hier hoog stens van een stabilisatie naar oen punt een betrekkelijk aantal procenten lager dan f 12.sprake kan zijn. „En de bezitter van Engelsche fondsen „Die zal zich met die relatieve waarde daling van zijn bezit moeten tevreden stellen. „Acht u het verstandig onze beurzen te sluiten 7" „Door menig effect is de beurs feitelijk al gesloten, n.l. door zijn onverkoopbaarheid. Als de hoofdbeurzen sluiten, dan zal het er noodgedwongen wel van moeten komen. Wij hebben het in 1914 ook een aardigen tijd zonder beurs gesteld en de hemel is niet gevallen Verstandig gesloten en voor al heropend kan veel onheil voorkomen. Persoonlijk ben ik geen voorstander van sluiting, omdat dit het wantrouwen te gen de economische en financieele positie van Nederland zou kunnen versterken.^ Een positie, die immers volkomen gezond is Maar is sluiting wel het eenige middel tegen onrust verkoopen men zou toch b.v. een handel tegen minmumkoersen kunnen toelaten, beneden dewelke niet mag wor den gehandeld". „Argezien van deze omstandigheden, wat is uw meening over een goud stan daard „Heeft men niet in ons land gedurende den oorlog de dekking van de bankbiljet ten-circulatie op willen ruimen en onzen gulden alleen op het vertrouwen en moge lijk uiteindelijk ingrijpen van de Neder land sche Bank willen laten drijven". Dit moge in theorie mogelijk zijn, m^»r ik vind het toch maar gelukkig dat 'het niet gebeurd is. Wij hebben gezien welke waarde wij aan vertrouwen in gegeven om standigheden moeten toekennen en goud, iets tastbaars, is tot nu toe het eeniew middel, dat voor dekking geschikt is, daar zilver al de schommelingen van andere metalen ondergaat." Zullen ook andere landen den Gouden Standaard opgeven? In de „Daily Tel." meldt Pertinax, dat Laval Zaterdagochtend met den gouver neur van de Fransche bank had afgespro ken, dat een leening op langen termijn ten bedrage van 32 millioen pond sterling ten behoeve van Engeland op de Fransche markt zou worden gebracht. De invloed van de Engelsche nieuwe financieele poli tiek is zeer ver strekkend. Het zal thans veel moeilijker zijn een nieuwe regeling der schadevergoeding tot stand te brengen daar het thans waarschijnlijk is, dat ook Duitschland en andere landen den Gou den Standaard moeten opgeven. DE AMSTERDAMSCHE BEURS WEER GEOPEND. Hedenmorgen heeft het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel op nieuw vergaderd ter bespreking van den toestand in verband met de financieele crisis in Engeland. In deze vergadering heeft het bestuur besloten, dat er geen reden meer aanwezig is den Minister van Financiën te verzoe ken de Amsterdamsche effectenbeurs he den te sluiten. De beurs was dus héden weer gewoon geopend. In vervolg op het bericht deelt het be stuur van de Vereeniging voor den Effec tenhandel mede: Na de verstrekkende bereidverklaring van de Nederlandsche Bank, welke als re sultaat van de gisteren gehouden bespre kingen in de bladen van hedenmorgen is gepubliceerd, zal de handel ter beurze he den weder worden hervat. Als bijzonderen maatregel is echter vastgesteld dat koersen, tot stand komen in gesloten hoeken, welke lager zijn dan de koersen van jongsctleden Zaterdag, slechts in de prijscourant zullen worden opgenomen, na beoordeeling door de com missie voor de noteering. Alle noteeringsbriefjes betreffende de hierboven genoemde koersen moeten door een der commissarissen voor de noteering worden geparafeerd. DE LOONKORTING BIJ RIJKSAMBTENAREN. Besprekingen te Amsterdam. Vanwege den Nederlandschen R.-K. Bond van Overheidspersoneel „St. Faulus" wordt het volgende medegedeeld: Donderdag 24 September komt de cen trale groep Rijkspersoneel van den Ned. R.-K. Bond van Overheidspersoneel „Sf\ Paulus" te Amsterdam in vergadering bij een ter bespreking van de in de Miilioe- nen-nota aangekondigde loonkorting. Vervolgens kan nog worden medege deeld, dat 't bestuur van de R.-K. Cen trale van Burgerlijk Overheidspersoneel Vrijdag 25 September samenkomt ter be spreking van hetzelfde onderwerp. In de kringen van het R. K. Overheids personeel leeft sterk de gedachte, dat krachtige pogingen moeten werden aan gewend ten einde te voorkomen dat de plannen der Regeering ten aanzien van de loonkorting worden doorgevoerd. Deze opvatting vindt vooral haar grond in het feit, dat sedert de vaststelling der loonen en salarissen in 1920 deze reeds een verlaging ondergingen van 20 tot 25 pet. TWEE DUIZEND KATHOLIEKE BOEREN TE ARNHEM BIJEEN. Minister Ruys over den toestand In den Landbouw. „Wat baat het kerken te bouwen, scho len te stichten, patronaten op te richten, als er niet is een Katholieke pers!" PAUS PIUS X. DREIGEND CONFLICT IN DE METAALINDUSTRIE. Loonsverlaging afgewezen. Te Rotterdam en Schiedam hebben Za terdag bijeenkomsten plaats genad der verschillende metaalbewerkersbonden ter bespreking van de door de werkgevers aangekondigde loonsverlaging van 5 pet. Zoowel de katholieke, christelijke, als moderne organisaties wezen elke loons verlaging van de hand. Aangekondigd was, dat de loonsverla ging vanaf Zaterdag 19 Sept. zou in werking treden. Wordt in bepaaide onder nemingen een loonsverlaging afgekondigd, dan zal het personeel van elk dier onder nemingen zijn definitief in te nemen hou ding bepaln. BELANGRIJKE GRONDAANKOOP VAN RIJKSWEGE. Voor bewerking door werkloozen. In verband met een kort geleden versche nen bericht over een belangrijken grondaan koop ten behoeve van rijkswerkverschaffing te Drenthe vernam „Het Volk', dat de spoe dige indiening kan worden tegemoet gezien van een wetsontwerp tot aanvulling vaa hoofdstuk V der Rijks begrooting 1931, waar bij een bedrag van omstreeks 185.000 zal worden aangevraagd tot financiering van den aankoop van een uitgestrekt heideveld onder Elp, Grollo en Schoonloo. De regee ring heeft aldaar tot dusver de hand ge legd op een complex van bijna 1400 hect aren, hoofdzakelijk bestaande uit heile, met eenige oppervlakte ontgonnen grond. Met een groot aantal eigenaren zijn daar toe reeds koopcontracten gesloten tegen prijzen van 125.— en deels van 100.— per hectare voor heide, die uitsluitend in aanmerking komt om te worden beboscht. Het is de bedoeling, dit werk bij wijze van werkverschaffing te laten uitvoeren door het Staatsboschbeheer, dat er een bosch- waohterij zal stichten, zooals het er de laatste tien jaar verschillende in Drenthe en in het Oosten van Friesland heeft ge vormd. Met de exploitatie-uitgaven dezer nieuwe boschwachterij „Grollo" is reeds rekening gehouden in het pas ingediende wetsontwerp tot vaststelling van het vijfde hoofdstuk der Rijks begrooting voor 1932. In verband met de omstandigheid, dat het crediet voor dezen omvangrijken terrein- aankoop, waarbij snel moest worden door getast, nog niet door de wetgevende macht is toegestaan, zijn in de inmiddels reeds gesloten koopovereenkomsten ontbindende bepalingen opgenomen. BUITEN LANDS HE WERKKRACHTEN. Het euvel in de grensgebieden. Men bericht ons uit de Zuidelijke grensgebieden, dat uit verschillende stre ken steeds ernstiger klachten rijzen om trent het op groote schaal te werk stellen van buitenlandsche, in hoofdzaak Belgi sche arbeidskrachten. Het euvel wordt steeds erger en heeft met name een be langrijk grooteren omvang aangenomen dan enkele maanden geleden. DE BELGISCHE-NEDERLANDSCHE ONDERHANDELINGEN. Een nota van de Nationale Unie. De Raad van Bestuur der Nationale Unie heeft aan de beide Kamers der Staten- Generaal een nota gericht: Pacta Servanda Sunt, nopens den stand van de Belgiscn- Nederlandsche onderhandelingen. Het gaat thans, aldus de nota, uitsluitend over de vraag, of door de Regeering 't Ne- derlandsch standpunt, zooals dat in gemeen overleg met de Staten-Generaal door de Regeering is vastgesteld en in het memo randum van 7 Mei 1929 en daaropvolgende parlementaire debatten is vastgesteld, bij de loopende besprekingen is gehandhaafd, ja of neen. Volgens dat Nederlandsch standpunt is aanvaardbaar elk kanaal, dat "t karakter draagt van een verbeterd, her opend of nieuw geschapen Tusschenwater; onaanvaardbaar een verbinding Antwerpen Rijn, die deels of geheel zou liggen buiten het Tusschenwater-gebied en de een di recte verbinding van Antwerpen met den Rijn zou vormen. COLLECTE VOOR ONZE R.K. UNIVERSITEIT. Bisschoppelijke aansporing. Z. H. Exc. Mgr. Aengenent wijst in ..St. Bavo" in een schrijven aan de ZeerEerw. heeren Pastoors op het belang der jaarlijik- sche inkomsten en verzoekt hun dringend de aankondiging der verzameling te doen vergezeld gaan van een krachtige aankon diging. „Het. eminente belang onzer Nijmeegsche Universiteit eisebt zoo schrijft Mgr. dat wij alle krachten inspannen om haar tot steeds grooteren bloei te brengen. Daar om mag het zeker niet langer gebeuren, dat de opbrengst in Ons Diocees een be langrijk tekort aanwijst. Wij vert -ouwen op de volle medewerking van Onze Pastoors". DE BIJZONDERE EN DE OPENBARE SCHOOL. Wij gaven pas nog een aanwijzing, dat de duurte oer school meer steekt in de openbare dan in de bijzondere. Vandaag weer een nieuw bewijs. In het zoo judst verschenen Jaarverslag van het Katholiek Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, dat zooveel prachtige ge gevens inhoudt, zegt de directeur dr. Ver hoeven „Wie op zuiniger schoolbeheer wil aan dringen, moet niet het eerst bij het bij zonder onderwijs aankloppen. Op 1 Januari 1927 gingen er op de openbare scholen 262.000 leerlingen en op de bijzondere scho len 306.000; toch gaven de gezamenlijke ge meenten in ons land over 1927 voor het openbaar onderwijs nog bijna 3 millioen gulden meer uit dan voor het bijzondere." Commentaar overbodig. Dinsdag. Donderdag, Zaterdag, Vincentiu* Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. Woensdag, R.-K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden, opening winterseizoen, Hotel „Den Burcht", 8.16 uur. Vrijdag, R.K. Tooneelcluib M.E.S.A., repe titie in de Romanuszaal ingang Mare, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 21 tot en met Zondag 27 Sept. a.s. waarge nomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, telf. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313. De Kamerzetel van Mgr. Nolens. Het Hoofdbestuur van den Limburgsohen R.K. We-rkliedenbond heeft aan zijn voor zitter Dh. J. Maenen te Heerlen toestem ming verleend tot het aanvaarden van het Tweede Kamerlidmaatschap, ter voorzie ning in de vacature van Mgr. Nolens z.g. Dh. Maenen zal tevens lid blijven van ge deputeerde Staten van Limburg. Hij zal evenwel zijn salaris als vrijgestelde ter be schikking van den bond stellen. De heer Donné wordt, naar wij vernemen, voorzitter van den Werkhedenbond. De Ver. van Katholieke Duit se h e meisjes te Haarlem heeft een tehuis geopend in de Coornhertstraat 20. Te Haarlem wordt tot en met Vrijdag de 7de Kruideniersbeurs gehou den in het gemeentelijk concertgebouw. Te Amsterdam zijn bij Ce tram de eenmanswagens afgeschaft en is het ta rief verhoogd van 10 op 11 cent. Te Arnhem is failliet verklaard de effectenfirma G. C. van der WalL Er is een tekort van zes ton. Dinsdag a.s. herdenkt pastoor A. F. Suidgeest, te Hem en Venhuizen, den dag, waarop hij voor vijf-en-twintig ja ren tot pastoor werd benoemd. Tevens zal dien dag de R. K. Vaoantiekolonie te Eg- mond aan Zee haar zilveren bestaansfeest vieren. Te Nijmegen is overleden, 78 jaar oud, de heer F. M. A. v.'Schaeck Ma- t h o n oud-burgemeester dier gemeente, nl. van 1898 tot 1929. De overledene heeft zich als burgemeester van Nijmegen zeer verdienstelijk gemaakt. Te 's Gravenhage is, 68 jaar oud, overleden mr. dr. A. J. Heynsius, oud-secretaris der gemeente Rotterdam, nl. van 1903 tot 1923. Gisteren is door pastoor v. d. Ven ingezegend het clubhuis van de Graal aan de Frederik Hendriklaan te 's-Gra- venhage. De typografische studie- kring te Haarlem, heeft Zaterdag en Zondag een tentoonstelling gehouden van buitenlandsche drukwerken. Em. pastoor W. M. H. Jocsten overleden. In den ouderdom van 76 jaren is, voor zien van de laatste H.H. Sacramenten te Vroenhof (L.) overleden, emeritus-pastoor W. M. H. Joosten. VOETBAL NATIONALE P0LITIE-SERIE- WEDSTRIJDEN. Morgen worden op het L.P.S.V.-terrein de jaarlijksehe nationale politie-serie-wedstrij- den gehouden om den van Spall-wissel- beker. Om 10 uur wordt een voorwedstrijd ge^ spee.d tusschen L.P.S.V. II en Wassenaar (Crama). Het programma luidt verder: A. 11.30—12.50 uur: L.P.S.V. I— H.P.S.V. Oomb. Den Haag (Hensbeek). B 1 uur—2.20 D.P.S.V. 1 (Delft)— D.P.S.V. I (Dordrecht) (Orama). Pauze. 3 u-ur en 4.10 Verliezer AVerliezer B. (Crama). 4.205.50 Winnaar AWinnaar B (Hens beek). De wedstrijden zullen te 11.30 worden geopend door den Commisaris van Politie, die tevens den aftrap zal verrichten. De wedstrijden worden opgeluisterd met muziek, waarvoor de firma van Lu ijken, muziekhandel aan de Bre-estraat, geheel be langloos zorgt. LEIDEN. Geslaagd: Candidaats-examen wis- en natuurkunde letter D, de heer A. I. M. Keulemans, (W a s s e n a a r). Doctoraal-examen ethnologie, de heer G. W. Locher (L e i d n). (Cum laude). Idem voor het econ. cand.-examen ind. recht de heer A. van Geus (Middel- I b u r ej In de groote zaal van „Musis Sacrum" te Arnhem kwamen uit het Aartsbisdom Utrecht ruim twee duizend katholieke boeren bijeen tot het bijwonen van de algemeene vergadering van den A. B. T. B., welke Maandag en heden gehouden wordt, onder voorzitterschap van den heer L. baron van Voorst tot Voorst uit Twello. De Maandag werd ingezet met de alg. vergadering van den Handelsraad van den A. B. T. B. Aan de bestuurstafel hadden 's mid dags bij de komst van Z.Exc. Minister jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck plaats genomen het Eerste Kamerlid, de heer Dobbelman, en de Tweede Kamerleden de heeren Suring en Engels en voorts de Commissaris der Koningin in Gelderland mr. S. baron van Heemstra. Baron L. van Voorst tot Voorst heette den Minister jvelkom. In dit woord van welkom wees spr. er op, dat dit de eerste keer was, dat spreker jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck in een vergadering als deze welkom mocht heeten. Spr. ging na hoe het karakter van den landbouw in Nederland in vergelijking met dat van andere landen in dit op zicht op hoog peil staat. Het Holland- sche vee heeft internationaal een uit stekenden naam. De wijze, waarop de tuinbouw beoefend wordt, kan alle cri- t-iek doorstaan. Niettemin staat het land- en tuin bouwwezen in Nederland op den rand van den afgrond. De landbouw ie steeds het stiefkind ran de overheid geweest. Om den hopeloozen toestand te' verbe teren ziet spr. het meeste heil in invoer rechten met een beschermend karakter. Spr. kan n.l. niet aannemen, dat we hier met onzen eenzijdigen vrijhandel de wijs heid in pacht zouden hebben en dat an dere landen met hun in de laatste jaren toegenomen agrarische protectionisme aan economisohe verdwazing zouden lij den. Thans ziet de Regeering in, dat de landbouw buiten zijn sohuld in een el- lendigen toestand is gekomen. Spr. be treurt het, dat de regeering eerst gewil lig oor heeft verleend aan groepen der bevolking, buiten den landbouw staande, waardoor de zoo hoog noodige steun aan de aardappelmeelindustrie en daarvoor aan de veenkoloniale boeren en aan de bietenverbouwers is uitgebleven, waar door groote ontevredenheid en animosi teit tegen de regeering is gewekt en waardoor de werkloosheid ten platte- lande aanmerkelijk is toegenomen. Spr. verzoekt den Minister de advie zen van hen, die het goed me4" den land bouw voor hebben, niet in den wind te slaan. De gezamenlijke landbouworganisaties vragen een verhooging der invoerrech ten, om de prijzen der producten op een behoorlijk peil te brengen. Spr. hoopt, dat de minister zich niet zal laten inti- mideeren door de tegenstanders. Dien, zegt spr., de noodige wetsontwerpen ter verbetering in, houd voet bij stuk en laat 't desnoods aankomen op Kameront binding. Dan zou spr. toch wel eens wil len zien, of er in het Nederlandsche volk geen meerderheid is te vinden, die den stervenden landbouw wil te hulp komen (applaus). Vervolgens hield de secretaris van den A. B. T. B., de heer H. Ruyter, een rede over het onderwerp: Overheidszorg voor den landbouw in crisistijd. Op deze rede volgde een gedachten- wisseling. Rede Minister Ruys. Hierna kwam Z.Exc. de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw aan het woord. Wanneer men op een vergadering wat leert, zeide Z.Exc., gaat men steeds ver genoegd naar huis. Hier heeft spr. ge leerd dat men in een goed georganiseer de boerenvereeniging zijn wenschen en verlangens naar voren brengt op een wijze waaraan menig parlementslid zich spiegelen kan. Wij, u en ik, als vrije Ne derlanders, gaa-n niet op zij voor drei gementen, wel voor argumenten. Ik ver heug me, zegt spr., hier argumenten te hebben gehoord. Spr. weet dat de landbouw moeilijke tijden doormaakt, al is deze er niet over al even slecht aan toe. De leiders moeten de waarheid zeggen, niet overdreven naar boven of naar be neden. Spr. gaat dan de geschiedenis der laatste twee jaren in den landbouw na, en wijst er op, welk een uitstekende diensten een instelling als de commissie- Lovink den landbouw en den minister bewees. De regeering heeft bovendien na veel vechten de tarwewet tot stand doen komen. Bovendien is het contact tus schen het departement en de leidende organisaties in de laatste jaren zeer ver sterkt. Dan komt spr. tot het wetsontwerp tot regeling van de pacht. Men moet be grijpen, dat spr. op een vergadering als deze, terwijl een ontwerp nog niet in de Eerste Kamer in behandeling is geweest, niet veel zeggen kan, maar spr. hoopt van dit ontwerp dat hij het zoo spoedig mogelijk zal kunnen onderteekenen, om het dan met de leden van den A. B. T. B. in het Staatsblad te zien verschij nen. Wat de overige klachten betreft wijst Z.Exc. er op, dat er verschillende bij zijn ambgenooten van financiën en Wa terstaat behooren. Van alle negen spre kers hebben er verschillende niet den Minister v&a Landbouw direct vragen kunnen stellen. Spr. brengt den A. B. T. B. en zijn lei ding alle hulde voor het werk in 't be lang der boeren, en hoopt dat met de macht der organisatie en zooveel moge lijk den steun der regeering en het vertrouwen op God er betere tijden zul len aanbreken. Spr. spoort aan moed te houden(Applaus). De voorzitter dankt Z.Exc. en wijst er op dat hij, nu meer dan 2000 boeren uit het Aartsdiocees hier gekomen zijn om hun klachten te doen hooren, meer had verwacht van den minister, zooals b.v. toezegging van zooveel mogelijk steun bij het pogen tot verbetering in ver schillend opzicht. Hierna wordt de vergadering ge schorst. RIJKSCOMMISSIE WERKLOOSHEIDSVERZEKERING. Herdenking mgr. dr. Nolens. Zaterdagmiddag j.l. hield de Rijkscom missie van Advies voor de Werkloosheids verzekering haar 183e vergadering onder presidium van den plaatsvervangend voor zitter, den heer H. de Bordes, die bij de opening van <ie vergadering wijlen prof. Nolens in de volgende bewoordingen her dacht. „Onze laatstgehouden vergadering van de Rijkscommissie stond voor het eerst se dert ettelijke jaren niet onder leiding van haar voorzitter mgr. dr. W. H. Nolens. In zijn afwezigheid vond men de bevestiging van de toen reeds loopende geruchten, dat de gezondheidstoestand van oeze sterke fi guur, die uiterlijk immers zoo krachtig was, doch doodelijk vermoeid uit Genève was te ruggekeerd thans ernstige zorgen baarde. Bij die gelegenheid heb ik de beste wen schen der Commissie uitgesproken voor een mogelijk herstel en daaraan toegevoegd „wij kunnen dr. Nolens niet missen". Maar de mensch wikt en God beschikt. Met groo te ontroering werd den 27en Aug. j.l. in ons land de tijding vernomen, dat dr. Nolens het tijdelijke met het eeuwige leven had verwisseld. Aan de nagedachtenis van dezen grooten Nederlander zijn in de bladen van alle richting waardeerende en dankbare woorden van herinnering neergeschreven; ook in de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal hebben dezer dagen, zoowel de voor zitter üier Kamer als de Minister-President treffende woorden gesproken welke er van getuigüen, welk eene belangrijke plaats deze priester en staatsman lange jaren in ons volksleven innam. En nu komt het mij voor, dat ook wij deze vergadering met kunnen beginnen zonder met een sober woord te gedenken hem, die gedurende vele jaren de vergaderingen onzer commis sie op voorbeeldige wijze heeft geleid en aan wiens krachtige medewerking het mede is te danken, dat de werkloosheids verzekering in ons land vasten voet heeft gekregen en tot zulk eene groote expansie is gekomen. Ünder de vele werkzaamheden welke Jr. Nolens' rijke leven zoo geheel vulden, had den ook die van onze commissie zijne voort durende belangstelling en de ouderen onder de leden dezer vergadering, die met mij zoo vele jaren de oommissifjvergaderingen in particuliere gebouwen en in onderschei dene departementen hebben bijgewoond, weten bij ervaring, hoe die arbeid hem bef was geworden, omdat de groote beteekenis van de verzekering tegen werklooshei<i zoo onweerlegbaar kan worden aangetoond. Die practische sociale arbeid trok dezen zoo diep sociaal voelenden man wel bij uitstok aan. Onze Commissie verliest in dr. Nolens een voorzitter, die niet zal zijn te vervan gen, en het werk, dat wij hier hebben te verrichten en dat onze liefde en belang stelling heeft, heeft een machtigen bescher men verloren, die nimmer teleurstelde, doch alles gedaan heeft wat in zijn vermogen was om onzen arbeid te doen slagen en die hier leg ik den nadruk op den grooten invloed welken hij bezat steeds onmiddel lijk aanwendde om dat sociale werk te be schermen, wannneer, van welke zijde dan ook, die arbeid naar zijn meening werd be laagd en de daarmede gepaard gaande be langen zouden kunnen worden geschaad. Wij allen zullen in ons leven, zoowel ambtelijk als op vereenigingsgebied, wel een korter of langeren tijd hebben samen gewerkt met personen, wier dood ons ge weldig trof en wier verscheiden wij als een verlies gevoelden, maar toch: hoe snel vervaagde soms de herinnering, zoo dat reeds betrekkelijk spoedig hun beeld ons niet meer volkomen duidelijk voor den geest stond en gaandeweg verdween in den mist 'der jaren. Maar van enkele zeer groote figuren, waartoe dr. Nolens zeker rechtens behoort behoeven wij dat niet te vreezen. In den nevel der jaren zal voorzeker de herin nering aan Nolens niet verflauwen; integen deel, als een lichtende persoonlijkheid zal de beteekenis van dezen hoog begaafden en nobelen mensch bij het voortschrijden van den tijd zich voor ons geestesoog zelfs scherper afteekenen en steeds duidelijker worden. Naast den blijvenden weemoed aan tiet sterven van dezen wijzen mensch verbon den, blijft de dankbaarheid, dat wij hem op onzen levensweg hebben ontmoet eu met hem zoo vele jaren hebben mogen samenwerken. Ik heb er behoefte aan gevoeld deze woorden aan de nagedachtenis van onzen voorzitter te wijden". De leden hoorden dit'staande aan en het bleek uit den indruk, welken het maakte, dat deze woorden ook de gevoelens der leden weergaven. Hierna werd de agenda afgehandeld.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2