SPORT VVN/VWWWAi LUCHTVAART De zeven Raadsels DINSDAG 22 SEPTEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 Brand te Egmond aan den Hoef. Gistermorgen omstreeks halftien is brand uitgebroken in de woning van den heer M. Genot aan den Egmonderstraatweg te Eg- mond aan den Hoef. De brand ontstond vermoedelijk in den dorsch. De woning was een oud boerenhuis, waarin tevens een groentenwinkel was gevestigd. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat van het meulbilair niets kom worden gered Met veel moeite wist men het belendend perceel te behouden. Mot twee slangen op de water leiding werd het vuur bestreden. De woning brandde geheel uit en was verzekerd; de winkel was niet verzekerd. DE FRAUDE AAN FINANCIEN. Herhaling na tien jaar? Naar aanleiding van de mededeelingen betreffende fraude aan het Departement van Financiën schrijft een wei-ingelichte aan het. „Volk": Het is een opmerkelijk feit, dat tien jaar geleden precies hetzelfde is gebeurd met een commies aan dat departement. Deze schreef po.stchèques uit tot gefin geerde bedragen op gefingeerden naam, met gefingeerde declaratiën als justifica- toire bescheiden. Hij adresseerde de che ques aan een café-adres te Rotterdam, haalde de stukken aldaar af en inde ze persoonlijk aan het postkantoor te Rotter dam. De Rekenkamer ontdekt dat niet, omdat men daar tevreden is wanneer een betaling door een bewijsstuk is gedekt. Deze zaak is toen gesust. De commies wetd gedegradeerd tot adjunct-commies en over geplaatst naar een ander bureau, aan welk bureau hij inmiddels is bevorderd tot- com mies. De betrokkene behoorde tot die aan de departementen van algemeen bestuur werkzame ambtenaren, welke machtige protectie genieten. Het is ergerlijk, dat nu al weder aan Financiën fraude van denzelfden aard kon plaats hebben aan hetzelfde bureau." Dat eens in de tien jaar een der vele ambtenaren aan een departement zich misdraagt, is betreurenswaardig, maar in direct toch ook een bewijs, dat ons amb tenarencorps zeer betrouwbaar is. Dat eenzelfde soort vei grijp aan een zelfde afdeeling voorkomt, lijkt meer ergerlijk dan het is; immers men moet weten of andere afdeelingen zulke kansen op misr dragingen bieden. Iets anders is wat over een ontrouw ambtenaar wordt gemeld. Indien dit juist is, moge het al pleiten voor het mededoo- gen der Regeering, voor den goeden naam van het corps schijnt het toch beter, de daders van zulke vergrijpen ietwat minder mild te behandelen. BRUTALE ROOFOVERVAL. De daders ontkomen. Zondaga-vond te ruim kwart over 8 dron gen twee personen de woning binnen van den S2-jarigen landbouwer Van der Hout aan den Heikant te Tilburg. De huishoud ster werd door de mannen overvallen. Zij wierpen haar een touw om den hals en ter-p wijl een der mannen haar met een mes bedreigde, eischten zij geld. De vrouw gaf hun 5 briefjes van 10.die zij uit een kabinet haalde. Daarmede niet tevreden, drongen de mannen verder liet huis binnen tot in de kamer, waar de bejaarde land bouwer ziek te bed lag. Zij bedreigden ook hem. De huishoudster wees daarop den mannen een in den hoek der kamer staanden trommel aan en toen de mannen zich daarheen begaven trachtte zij te vluchten. De mannen achterhaalden haar echter en mishandelden haar opnieuw. Bij de worsteling, die ontstond, -werd een lamp stukgeslagen, op het lawaai waarvan een buurman kwam op lo open. Toen hij de wonmg binnenging, ontmoette hij daar de twee mannen, die haastig op de vlucht sloe gen. Hij greep een van hen beet. doch deze zeide. er is hier een ongeluk geburd, laat mij los, ik moet. naar den dokter. In zijn verbouwereerdheid liet de buurman den man los, die natuurlijk wegliep. De politie werd gewaarschuwd. Tot op heden heeft men nog geen spoor gevonden. GELUKKIG AFGEL00PEN. Een boot van de Zeevaartschool te Schier monnikoog zoek maar teruggevonden. Zondagavond omstreeks 11 uur werd het reddingstatio-n Oostmahorn telefonisch uit Schiermonnikoog opgebeld, dat men zich daar ernstig ongerust begon te maken over het lang uit blijven der zeilboot, in eigen dom toebehoorende aan de Zeevaartschool aldaar. Genoemde boot was onder bevel van een der leeraren en bemand met zes personen, voor een oefentocht in den nacht van Zaterdag op Zondag uitgevaren en was nietterugggekeerd. Aangezien de weersge steldheid zeer ongunstig begon te worden en een lang verblijf in de onoverdekte boot voor de bemanning noodlottig kon worden, werd hulp verzocht van de te Oostmahorn gestatioiuieerde motorreddingboot ,,Insu- linde". Onmiddellijk na het ontvangen van dit bericht is deze reddingboot onder bevel van schipper Toxopeus uitgevaren, aan wien het na den heelen narht te hebben gezocht, bij het aanbreken van den dag mocht gelukken, de reeds naar het Gronin ger Wad afgedreven boot terug te vinden, op sleeptouw te nemen en naar Schiermon nikoog terug te brengen. KOFFIEKOP NAAR EEN RAADSLID GEWORPEN. Optreden van een communistisch raadslid te Arnhem. Gistermorgen heeft in de zitting van den gemeenteraad van Arnhem een incident plaats gevonden. Bij de behandeling van het verslag va-n Maatschappelijk Hulpbetoon hield de com munist Brugman een lange rede, waarin hij voor de sociaal-democraten beleedigen- de uitdrukkingen bezigde. Toen hij wederom een krenkende opmer king plaatste, kaatste de soc.-democraat Zolingen den bal terug met een opmerking waarin het optreden van den heer Brugman onbeschoft werd genoemd. Laatstgenoemde werd hierdoor verbol gen en slingerde den heer Zollingen een koffiekop naar het hoofd zonder hem evenwel te treffen. Er ontstond een heftig tumult, waarop de voorzitter de vergadering schorste en den heer Brugman verzocht de zaal te verla ten. Aan dit verzoek werd door den commu nist niet voldaan. Een rechercheur van po litie verscheen in de zaal en maakte van het geval proces-verbaal op. Na tien minuten werd de vergadering heropend, en sprak de voorzitter zijn ver ontwaardiging uit over het- gebeurde, waar door de heer Brugman zijn positie in den raad ónmoge'ijk heeft gemaakt. De communist drukte zijn spijt uit over zijn handelwijze, doch meende, dat zij door de sociaad-democraten was uitgelokt. Zonderling magnetiseur. Zaterdagmiddag werd de heer C K. te Randwijck door een „reizend magnetiseur" te zijnen huize behandeld. Toen de behan deling was afgeloopen bemerkte de patiënt dat met de pijn in de borst, ook zijn gouden horloge met dito ketting en portemonnaie verdwenen waren. Vermoedelijk waren deze voorwerpen door de groot-e magnetische kracht aan de vingers van den medicijnman blijven vastzitten. Om zich hiervan te over tuigen begaf de gedupeerde zich naar de woning van „Herr Doctor" doch deze bleek op het- opgegeven adres niet woonachtig te zijn, zoodat hij blijkbaar zijn adres.... abusief heeft opgegeven. Er zal nu een andere „ziener" nl. de po litie worden geraadpleegd om de verloren voorwerpen op te sporen. SCHERMEN Floretkampioenschfip Leiden en Omstreken. Op Zondag 27 September zullen in de schermschool „Gijsberti" de schermwec)- strijden om het floretkampioenschap van Leiden en Omstreken worden gehouden. De wedstrijden vangen te 2 uur aan. warml Vermoeiend weerl Straks een koel vedrisschend bad met een stuk donzig-schuimende Co-co- i ro-so. Heerlijk J Dobbel ma nn's Cocosrozenzeep is 'J de ideale badzeep. Vooral 'bij warm zomerweer! I 1 M 1 j 8648 ATHLETIEK Nieuw wereldrecord tweehandig kogelstooten. Bij de Zondag te Boedapest gehouden internationale atletiekwedstrijden zijn wat het kogelstoten betreft een tweetal records verbeterd. Allereerst slaagde de Tsjech Douda er in met een stoot van 15.82 meter het bestaande record van Tsjecho Slowakije te verbeteren. De Hongaar, Darany deed daarop een poging het wereldrecord, tweehandig ko gelstooten te verbeteren, waarin hij slaag de. Hij bracht het thans op naam van den Duitscher Hirschfeld staande wereldrecord op 27.67 meter. De Tsjech Doudq! gezette met 27.05 me ter de tweede plaats. WIELRENNEN OM HET CLUBKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND OP DEN WEG. De Bataaf winnaar. De totaaluitslag van het clubkampioen schap van Nederland op den weg, hetwelk gister op het bekende traject op de Velu- we gehouden werd, luidt als volgt: 1. De Bataaf (Halfweg) met de renners A. Scheltes, J. de Reus en C. Louwen, 5 uur 16 min. 14 sec.; 2. Sparta (Den Haag) 5 uur 25 min. 57 sec.; 3. Het Zuiden (Eind hoven) 5 uur 31 min. 33 sec.; 4. De Ger maan (Amsterdam) 5 uur 39 min. 7 sec.; 5. Vitesse (Tilburg) 5 uur 52 min. 41 sec. Het is thans reeds de derde maal in haar negenjarig bestaan, dat de renners- vereeniging De Bataaf uit Halfweg het kampioenschap gewonnen heeft. DE DUITSCHE OCEAANVLIEGERS GERED. Een wonderbare redding uit zee. Een bericht uit New-York bevestigt, dat de Oceaan vliegers Rody, Johansen en Veiga gistermorgen door het stoomschip UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Woensdag 23 Sept. Huizen, 298 M. TJitsT. VARA-Uitzending. 8.008.15 Schriftlezing. 8.159.45 Gramofoonpl. 10.00 Zang NC'L'V Dameskoor. 10.30 Ziekendienst. 11.0012.00 Harmoniumspel. 12.00 Politieber. 12.15 Gramofoonpl. 12.30—2.00 Concert. 2.00 Gramofoonpl. 2.303.00 Lezen van Ohr. Lectuur. 3.00 Concert. 4.304.45 Giramofoonpl. 5.006.00 Kinderuur. 6.00 C. Vink: Zuivelbereiding op de boer derij. 7.00 Gramofoonpl. 7.15 J. F. v. d. Sloot: Inleiding op de a s Engeisohe cursussen. 7.50 Politieber. 7.45 Persber Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Concert XCRV-Orkest 9.00 Dr. E. L. Smit. „Een reisje door Span je" Na afloop Vaz Dias en tot 11.30 Gramo foonpl. Hilversum, 1875 M. Uitsl. NCR V-Uitzending. 6.457.00 en 7.307.45 Gymnastiek. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 P. J. Kers. Onze keuken. 11.00 Gramofoonpl. 1L15 Mev. H. Straalman, Kremer: „Vrou wen van dezen tijd". 11.35 Gramofoonpl. 12.00 Concert VARA-septet o.l.. Is. Eyl en Gramofoonpl. I.45 Pauze 2.15 K. de Boer: Een winter van arbeid". 2.30 Voor de kinderen. 3.30 Maak het zelf door Mevr C. Schaake V erko zen. 4.25 Gramofoonpl. 4.30 Voor de Kinderen. 6.00 Concert VARA-Mandoline-Ensemlre. 6.45 D. J. Fruin. Het bouwen van ontvang toestellen. 7.00 Gramofoonpl. 7.15 Joodsche uurtje. 8.30 „Het hoofd in den strop". Engelsch avontuur in 3 bedrijven door J. v. Bradley. N.V. Vereen. Rott. Hofstad Tooneel. dir. C. v: d. Lugt Melsert. 10.00 Vaz Dias. 10.10 Concert VARA orkest. 10.45 Gramofoonpl. II.00 Vervolg concert. 11.30 Gramofopnpl. D a v e n t r y, 1554,4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel door Q. Maclean. 1.05 Gramofoonpl. 2.05 Concert. 2.45 Sc'hooluitz. „Belmoira" zijn opgepikt. Zij bevinden zich riiomenteel aan boord van het Noorsche schip. Over de wonderbaarlijke redding van de Duitsche Oceaanvliegers wordt uit Ha lifax nog het volgende gemeld: Het Nooi- sche stoomschip „Belmoira" nam het wrax van het vliegtuig waar des morgens om 7 uur op 80 Mijlen van de kust van New- Foundland. De juiste plaatsbepaling was 25 graden 26 minuten Noorderbreedte en 54 graden 31 minuten westerlengte. Het schip zette onmiddellijk koers naar het wark, waarop drie personen voortdurend signalen gaven. Zij werden aan boord van het schip genomen, waar bleek, dat het de Duitsche OceaanvliegeTs waren, die op 13 September van Portugal gestart waren voor den Oceaantocht naar New-York. De vliegers waren geheel uitgeput. Terwijl Ro dy en Johansnen niet gewond waren, had de Portugees Veiga bij het dalen op den Oceaan een lichte beenblessure opgeloo- pen. Vermoedelijk zijn de Oceaanvliegers een 2.50 Lezing. 3.50 Orkestconcert. 4.30 Piano-recital door Jessie Cormack. 4.50 Opening van de Faraday-Tentoon- S'telling. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 6.50 Piano-recital door E. Isaacs. 7.10 Lezing. 7.30 Lezing. 7.50 Lezing. 8.20 Vaudeville. 9.20 Lezing door Généraal Smuts. 10.20 Berichten. 10.25 Concert-Orkest. 11.2012.20 Dansmuziek. „Radio Par is" 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. I.25 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 9.05 Gramofoonpl. 9.50 Gramofoonpl. K a 1 u n d b o rg, 1153 M. 12.251.35 Orkestconcert. 3.205.20 Orkestconcert en zang. 5.205.50 Gramofoonpl. 8.209.10 Orkestconcert. 9.109.30 Combalo-so'li. 10.1511.20 Orkestconcert en zang. II.2012.50 Dansmuziek. Brussel 308,5 en 338,2 M. 508.5 M.: 5.20 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 7.20 Gramofoonpl. 8.20 Harp-soli. 8.50 Gramofoonpl. 9.20 Radio-Tooneel. 338.2 M.: 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Militair oqneert. 9.25 Viool-recital. 9.50 Vervolg militair concert. Langenberg, 473 M. 7.25, 11.00, 12.05, 12.29 Gramofoonpl. I.25 Orkestconcert. 5.20 Operetteconcert. 8.20 Marschen en walsen. Werag-orkest. 9 05 Symphonieconcert. Werag-orkest. Hr. Mittmann, viool, Hr. Fel dim, cello Daarna gramofoonpl. II.3512120 Dansmuziek. Z e e se n, 1635 M. C.a. 7.00—7.50 Gramofoonpl. 9.20—9.45 en 10.30—10.55 Uitz. v. Scholen 10.55 en 12.20 Berichten. 12.20 Gramofoonpl. 1.152.20 Berichten. 2.203.20 Gramofoonpl. 3.204.50 Lezingen. 4.505.50 Concert. 5.50—8.20 Lezingen. 8.20 „Ueberall her aus der Welt", revue van R. Seitz. Muziek van A. Eokle'be. 9 20 „Zweierlei Masz", blijspel van Vi. Shakespeare. 10.50 Berichten en daarna tot* 12.20 Tzi- ganermuziek. uur na de kruising van het Amerikaansche stoomschip „Penland" in de nabijheid van Halifax, waar zij ook het laatst gezien wa ren, wegens motordefect gedaald waarna zii bijna 7 dagen op den Oceaan hebben rond gedreven. Dat de vliegers zoolang met hur. ïandvliegtuig op het water konden blijven is vermoedelijk toe te schrijven aan de omstandigheid, dat de Junkermachine hol le draagvlakken heeft, waardoor het vlieg tuig niet gezonken is. DE ZEPPELIN IN BRAZILIË. Te Pernambuco geland. De „Graf Zeppelin" heeft op zijn tocht naar Zuid-Amerika Zondag om 4.18 n.m. Fernando Noronha gepasseerd en passeer de om halftien de Braziliaansche kust bij Olinda. Om elf uur is de Zeppelin vervolgens op het vliegveld bij Penambuco gedaald. FEUILLETON. door CHRISTIAN HAUGEN. 6) Kcnton waagde het niet om op te - kij ken. De pijnen in zijn hoofd waren bijna on draaglijk geworden en iedere poging tot denken was een hernieuwde marteling. Hij gruwde van de dreigende krakende stem en een onweerstaanbaar verlangen kwam in hein op. om hier weg te komen. Hij vernam het zachte geluid van schre den op een dik tapijt en nu klonk de stem hem toe, als uit de verte. „Ik ga in de groote zaal, Herschel. Leg voor ons beiden daar een pistool klaar, dan hebben wij hem zeker in onze macht. Ga dan direct terug en let goed op hem. Hij is de laatste en mag niet ontbomen."z ïventon hoorde een deur openen en weer sluiten. Aan het onverstaanbaar ge murmel van enkele woorden bemerkte hij dat de beide mannen de kamer verlaten hadden. Hij keek ongemerkt rond. Hij was alleen. De weelderige meubileering in de kamer duidde op rijkdom, doch Kenton gaf zich niet den tijd, om de aanwezige kunst wei - ken nader le beschouwen. Hij voelde zich doodziek en versuft door de chloroform. In zijn hoofd brandde een gloeiend vuur. Doch hij had slechts één gedachte: weg van hier en nu direct. Hij trad op het venster toe en rukte de zware overgor dijnen opzij. Buiten was het donker, maar de nevel was opgetrokken en vóór het ven ster zag hij breede boomkruinen. In de verte brandden op regelmatige afstanden gaslantaarns daar moest dus een straat of een weg zijn. Kenton opende vlug het venster en de koele frissche nachtlucht streek weldadig langs zijn gloeiende slapen. Het venster lag vijf meter boven den grond. Hij zag echter direct, dat een vlucht lang dezen weg wel mogelijk was. De hoo rnen uit het park i*eikten bijna tot tegeil den muur zoodat hij den voorste met. een sprong bereiken kon. Hij klauterde op de vensterbank en stond gereed om te sprin gen terwijl zijn oog een goeden tak zocht, om vast te grijpen. Plots hoorde hij, dat de deur geopend werd en hij wendde het hoofd om. Tn de deuropening stond de man met het litt.ee- ken en, richtte den loop van een revolver op hem. Toen hij merkte, dat Kentom hem gezien had, kwam hij nader en zei: „Het heeft toch geen zin. Komt naar beneden anders schiet ik." Kenton antwoorde niet. Hij sprong in 't donker, niet rechtuit, zooals hij berekend had, maar in schuinsche richting, zoodat de muur hem zou beschermen tegen de kogels. Op het oogenblik dat hij sprong, hoorde hij een knal en tegelijk zwiepten hem twij gen en bladeren in 't gezicht. Hij breidde de armen uit en greep een dunnen tak. die onder den zwaren last brak Kenton greep een anderen, die hem zacht op den grond zette. Hij stond een oogenblik stil, om zich te oriënteeren en keek tusschen de boom slammen door, in de richting waar hij zoo even de lantaarns gezien had. Er viel geen schot meer, doch hij hoorde gb- druisch van luide stemmen en het. dicht smakken van deuren. Hij begreep, dat hii achtervolgd werd en toen hij even later onder 't voortrennen omkeek, zag hij ver schillende lichtbundels als van electrische lantaarns. Onder gewone omstandigheden zou Dick Kenton geen oogenblik getwij feld hebben aan zijn lenigheid en lichaams kracht. Had hij zelfs zijn vrienden niet eens verbaasd doen staan, door op een af stand van duizend M. hun besten polo ponny achter zich te laten? Maar hij voelde nu nog de nawerking van dc ver- doovende chloroform en bovendien hadden zijn achtervolgers nog een grooten voor sprong. Zij kenden het park door en door en droegen licht bij zich, terwijl hij ieder oogenblik gevaar liep over een bank te struikelen of in een struik verwaïd te ge raken. Plotseling zag hij in de donkerte ecu muur opdoemen en hij begreep, dat hij nu den -rand van het park bereikt had. Ach ter den muur lag de weg met. de lantaarns Als 't hem nu maar gelukte om over den muur te komen, die ongeveer drie Meuar hoog was, met op den bo,renrand spitse ijzeren punten, niet meer dan een hand breedte van elkaar. Kenton berekende, dat, als hij twee van die ijzeren punten eenmaal vast had, hij zich wel verder omhoog zou kunnen wer ken. Terwijl hij eenige passen terug ging, spande hij zijn spieren met uiterste krachts inspanning en berekende den sprong. Op het volgende oogenblik smakte hij tegen den muur en voelde de koude ijzers tus- schpn zijn handen. Met een ruk rrok hij zich omhoog, en slingerde zich over den muur. Achter hem klonken de verwarde uitroepen van zijn achtervolgers. Hij her kende de stem van den man met het lit- teeken. „Naar de poortNaar de poortLaat hem niet ontsnappen Dick Kenton was dus in deze verlaten, .stille straat nog niet veilig. Toen hij be bloed en met gescheurde kleeren van den overkant van den parkmuur - r^: klauterde, luisterde hij een oogenbHk, tot hij het knarsen van een opengedraaide tuindeur vernam. Dan rende hij, zoo vlug hij kon, den tcgenovergestelden kant uit. Hij bevond zich nu op 'n vlakken, open weg en twijfelde er niet meer aan, dat het hem gelukt was te ontkomen. Met wilde sprongen zwenkte hij een zij weg in en verdween in een donkere steeg. Toen hij even omkeek, zag hij, dat een van de vervolgens hem toch vlak op de hielen zat. En wel, de man met het littee- ken. Het zag er. naar uit, dat deze hem spoedig zou inhalen. Kenton, die weinig lust gevoelde om half Londen door te ren nen, in de hoop ergens een agent te ont moeten, besloot den strijd tegen hem op tb nemen. Hij verminderde langzaam zijn vaart, tot de andere hem tot op eenige meters ge naderd was. „Halt, of ik schiethijgde deze. Kenton sloeg een dwarsstraat iu en bleef om den hoek plotseling stean. De man met het litteeke/i r-toof hem eenige seconden later voorbij en met een geweldigen vuistslag trof Kenton hem te gen den linkerslaap. Zonder eemg geluid s'orite hij tegen den grond. Kenton rende nu enkele straten door. minderde dan zijn vaart en wandelde ten- iotte kalm verder. Enkele minuten later ontmoette hij een leege taxi en liet zich naar huis rijden. Hij had er niet het minste vermoeden was, in welk gedeelte van Londen hij zich bevond. Wel had hij gezien, dat 't een buitenwijk- moest zijn. „Waar zijn we hier?" vroeg hij den chauffeur. „Hammersmith", luidde het antwoord. Onderweg berekende Keuton, dat het huis, waaruit hij gevlucht was, ergens in Chiswick moest liggen, doch nauwkeuriger wist hij 't toch niet aan te duiden. In zijn wilden ren had hij niet gelet o;j de huizen, noen minder op de straatnamen. Langzamerhand trad nu do reactie in. Na den strijd en de spanning, die hem overeind gehouden hadden, voelde hij zich volkomen wil- en machteloos. En als do auto in Curzonstreet stilhield, sliep hij. De chauffeur wachtte geduldig, tot zijn passagier zou uitstappen. Eindelijk sprong Lij van achter zijn stuurrad en opende het L ortier. Hij had wel vijf minuten noodig om Ken- ion wakker te krijgen. Burke moest er aan te pas komen om zijn meester naar boven te dragen. Kenton was na de geweldige krachtsin spanning stijf in alle spieren en zoo moe. dat hij de oogen nauwelijks kon openen Terwijl Burke bezig was de schrammen ei monden te verzorgen, sliep hij weer in. He' was inmiddels vijf uur in den ochtend g»' werden. En toch begaf hij zich tegei den afge sproken tijd naar Hyde Park, om Lach Eveiyn te ontmoeten. (Wordt vervolg

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10