VOOR NIETS BUITENLAND CADEAU NED OOST-INDIE MAANDAG 21 SEPTEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 VOLKENBOND DE INTERNATIONALE WERKLOOSHEID. De enquête van het I. A. B. Thomas, de directeur van het internatio naal arbeidsbureau, publiceert de tot nog toe ontvangen antwoorden op een enquête, ingesteld bij de verschillende regeeringen, wat in de Europee-sche landen kan worden gedaan tot vermindering en opheffing der werkloosheid. De Duitsche regeering stelt voor wegen aanleg, uitbreiding van de electriciteits- voorziening, bodemverbetering, bij voorbaat door ontginning en waterkeeringswerken. Deze werken zouden een crediet van onge veer 100 millioen mark noodzakelijk maken en een werkgelegenheid van 4 k 5 millioen arbeidsdagen scheppen. Oostenrijk zou honderd millioen schilling voor wegenbouw en 625 millioen schilling in tien jaren tijd voor kanaliseering van den Donau kunnen gebruiken en hiervoor gedurende deze periode tienduizend arbei ders te werk kunnen stellen. FRANKRIJK DE TARIEVENSTRIJD. Fransche verbittering. De Parijsche correspondent van de „Msb." schijft: De berichten dat Engeland voornemens zou zijn den invoer van luxe-artikelen te gen te gaan, hebben in Frankrijk enorme ontsteltenis Verwekt; in het bijzonder te Lyon, waar de zijde-industrie door een der gelijke prohibitie uitermate bedreigd is. Hoewel men nog niet weet, wat onder luxe zal worden gerangschikt, vreezen 'n aantal groote, voor den uitvoer werkende bedrij ven een van de beste klanten te verliezen. In de geheele Fransche pers wordt dan ook reeds een dreigende houding aangeno men, die alleen verklaard kan worden door het feit, dat Engeland tot op dit oogenblik een der weinige landen was gebleven, waar heen de uitvoer onder vrijwel normale om standigheden mogelijk bleef. Natuurlijk vergeet men ten eenenmale, dat Frankrijk zelf op het punt van tariefopdrij ving een voorbeeld- heeft gegeven en dat het protectionisme hier zoo welig tiert, en door de onverschilligheid van het publiek voor economische maatregelen, zoo welig tieren kan, dat iedereen zelfs zijn dage- lijksch brood bijna dubbel zoo duur betaalt als de prijs buiten de grenzen is. En de po litici schijnen ook nog steeds niet geleerd te hebben, waartoe het extravagante pro tectionisme leidt, niettegenstaande de Fransche handelsbalans dit jaar reeds een deficit van 15 tot 17 milliard dreigt op te leveren. De Engelsche plannen treffen echter den Franschen uitvoer zoo direct, dat een ware ontsteltenis ontstond en men nu zoo ver gaat een dreigende houding aan te nemen. In verschillende bladen wordt op hoogen toon aan de regeering bevolen de bevrien de mogendheid er attent op te maken, dat zoo de Britsche tariefsmuur Albion gaat 6luiten voor de Fransche luxeartikelen, Frankrijk op zijn beurt ook zal ophouden Engeland zijn klandizie te geven. Frankrijk koopt elk jaar voor ongeveer vijf milliard in Engeland. Zet men nu de uitingen van kwaad hu meur terzij, dan blijft natuurlijk de kwes tie, dat het voor Frankrijk inderdaad niet mogelijk zal zijn voor vijf milliard in En geland te koopen, als het daarvoor getd over het Kanaal moet zenden, doordat de Engelschen niet meer koopen in Frankrijk. Bij het enorme tekort der Fransche han delsbalans zouden dergelijke uitgaven spoe dig den franc uit het evenwicht slaan. In sommige financieele kringen ziet men toch den franc reeds door vele gevaren bedreigd. Reeds de aankondiging van tarief sverh.io- gingen en invoerrestricties hebben de ma laise in de Fransch-Engelsche handelsbe trekkingen doen toenemen. Nieuw bewijs, dat de tarievenoorlog een zeer gevaarlijke vechtpartij is, die trouwens nimmer malai se-to es tanden heeft kunnen beslissen. In de officieele kringen schijnt men ech ter de zaken met het noodige optimisme tegemoet te zien, overtuigd.als men daar is, dat meir over en weer tot onderhandelin gen genoodzaakt zal zijn, die den strijd zullen begrenzen. ENGELAND DE STAKING OP DE VLOOT AFGEL00PEN. Verschillende schepen van de Atlanti sche vloot zijn Zaterdag te Portsmouth, De- vonporth en Sheerness aangekomen. Er was geenerlei verandering in de verschillende gebruiken te bemerken. Te Sheernes kre gen de mannen verlof aan wal te gaan en werden de gebruikelijke verloven voor het weekeinae verleend. De bemanning blijkt tevreden te zijn met de belofte van de ad miraliteit, dat een onderzoek zal worden -n- gesteld naar de onbillijkheden van de gage- verlaging. Den bevelvoerenden officieren der schepen is opdracht gegeven aan den opperbevelhebber nadere inlichtingen te geven over buitengewone onbillijkheden en de namen te vermelden van matrozen wier mondelinge inlichtingen van belang zouden zijn. N'ET SPANJE MILITAIR COMPLOT ONTDEKT IN N00RD-SPANJE. Alfonso uit Spanje gebannen? Naar de „News Chronicle" uit Madrid verneemt, is er onder officieren in Noord- Spanje een complot ontdekt om een mi litaire dictatuur te vestigen. Vrijdag ochtend zijn in dit verband generaal Or- gaz, die het vliegveld Cuatro Vientes liet bombardeeren tijdens de ongeregeld heden van j.l._December, en overste Ortiz de Zarate (die te Pamplona in garnizoen lag) naar de Canarische eilanden ver bannen. Minister Maura zou alle draden der samenzwering in handen hebben; hij moet o.a. ontdekt hebben, dat een rijk Andalusisch landeigenaar meer dan twee millioen gulden heeft gestort in de bas van de samenzweerders. Penalva, een lid van de commissie, die de kwestie van de aansprakelijkheid voor de dictatuur van Primo de Kivera na gaat, heeft verklaard, dat nu wel bewe zen is, dat koning Alfonso XIII zich schuldig heeft gemaakt aan hoogerraad tijdens den staatsgreep van 1923. Ver moedelijk zal de Cortes besluiten, dat hij en zijn familieleden nimmer meer een voet op Spaanschen bodem mogen zetten. Communistische relletjes te Vigo. Als gevolg van de afzetting van den burgemeester van Vigo door den provin cialen gouverneur heeft de bevolking een vijandige demonstratie tegen de socialis tische raadsleden gehouden, die het be sluit van den gouverneur hadden onder steund. Gedurende de raadszitting was de geheele bevolking van Vigo op het plein voor het stadhuis verzameld. De kreten „leve de Sovjet-republiek" werden door de bevolking met applaus beant woord. De politie was niet in staat de orde te herstellen. CHINA MOEKDEN IN JAPANSCHE HANDEN. NOG VERSCHEIDENE ANDERE STEDEN BEZET. Schending van het Kellogg-pact? De Japansche troepen in Mandsjoerije hebben „ten einde te vermijden, dat de zaak zioh verder uitbreidt" aldus meldt het Reuterbureau weder ver schillende stategische punten bezet en Ohineesche detachementen ontwapend te Antoeng, Jinkau, Hopeh, Foesjoen en el ders. De Japanners verzekeren, dat er nabij Moekden 14.000 Chineesche soldaten zijn. Moekden bevindt zioh thans geheel in handen der Japanners, evenals Tsjang- tsoen (Kwantsjengtee). Bij de gevechten in de omgeving van laatstgenoemde stad werden aan Japansche zijde 19 soldaten gedood en 22 gewond, aan Ohineesche zijde bedroegen die cijfers resp. 14 en 13. Bij de gevechten, die voorafgingen aan de bezetting van Nanking werd volgens de Japansche berichten een geheel Ohi- neesch bataljon vernietigd, terwijl slechts een Japansche soldaat werd gedood en vier werden gewond. Een Chineesche ka nonneerboot „Tsjinghai" die bij Seoel in de monding van de Jaloe lag heeft op dracht gekregen zich over te geven. De bemanning heeft alle wapens en munitie aan de Japanners afgedragen, w.o. 12 mitrailleurs. Volgens nadere berichten omtrent de inneming van Nanlin zijn dertig Japan sche soldaten gedood en negentig ge wond. In Tsjangtsjoen werden 350 Ohi neesche politie-agenten gevangen geno men, waardoor het aantal gevangenen in die stad tot 1600 stijgt. Er worden op verschillende punten nog sporadisch ge vechten geleverd. United Press meldt uit Peking, dat de Japansche autoriteiten maatregelen heb ben genomen om een bezoek te brengen aan Tsjang Hsu-liang in het Rockefeller- ziekenhuis, waarschijnlijk om een basas te verkrijgen voor de regeling van het Mandsjoeriische conflict. Aan de Ohinee- zen is medegedeeld, dat de bezetting vol tooid is en dat men derhalve bereid is tot onderhandelen. Uit Nanking meldt Reuter, dat de Chineesche minister van Buitenlandsche Zaken bij den Japanschen gezant krach tig geprotesteerd heeft tegen het voor gevallene en geëischt heeft, dat de vijan delijkheden door de Japansche legers di rect worden gestaakt en de troepen naar hun vroegere stellingen worden terugge trokken. De minister heeft den Chinee- sohen zaakgelastigde te Tokio opgedra gen op gelijke wijze bij de Japansche regeering te protesteeren. Het Amerikaansche departement van Buitenlandsche Zaken is volgens een Reuter-telegram uit Washington van meening, dat de tot heden ontvangen be richten over de gebeurtenissen te Moek den geen aanleiding geven om het inci dent als een schending van het Kellogg- pact te kwalificeeren. Te Moskou heeft het incident volgens- een V. D.-beriöht in politieke kringen groote bezorgdheid verwekt. De Russi sche officieele instanties waren, ondanks hare vriendschappelijke betrekkingen met Japan, niet onderricht van deze stappen, die men overigens niet zoozeer in po litiek dan wel in economisch opzicht belangrijk acht. Japan streeft er klaar blijkelijk naar in Zuid- en Noord-Mands- joerije een economische basis te vestigen. Overigens wil de Sovjet-regeering voor eerst de nadere berichten afwachten. In politieke kringen te Berlijn wordt het gewapend conflict tusschen Japan en China afwachtend en met een zekere gereserveerdheid beoordeeld. In het bij zonder wordt er op gewezen, dat de be richten over de aanleiding tot het con flict met elkander in strijd zijn. Terwijl van Japansche zijde wordt beweerd, dat de oorzaken van de botsing gezocht moe ten worden in de poging om een brug van den t Mandsjoerijschen spoorweg in de lucht te laten vliegen, wordt van Chi neesche zijde als motief voor de Japan sche actie de moord op kapitein Naka- moera opgegeven. kunnen wij U in het bezit van een dergelijk Missaal stellen. TOCH geven wij het als 't ware wanneer U ons vóór 1 November drie nieuwe abonné's van „De Leidsche Courant" (voor minstens drie maanden) aanbrengt, zenden wij U dit pracht Missaal gratis toe. Dat is toch in werkelijk heid een kleine moeite. U moogt en kunt het blad, gezien zijn inhoud en ver zorging gerust aanbevelen. Begint nog heden met de aanwerving van abonné's. Wij wachten ook gaarne adressen in van personen aan wie wij proefnummers kunnen zenden. Vraag zelf ook proef nummers aan. Wie(n) zenden wij het eerste missaal DE DIRECTIE ONGELUKKEN. TREINBOTSING IN RUSLAND. Drie dooden, 21 gewonden. In de nabijheid van het station Swan- ka aan den Moerman-spoorweg in Noord- Rusland, kwam een personentrein in bot sing met een goederentrein, waarbij 29 wagons beschadigd werden. Zeven wagons met schapen en paarden vlogen in brand en gingen met hun levende have verloren. Drie personen, o.w. twee spoorwegbeamb ten, werden gedood, terwijl 21 personen min of meer ernstig gewond werden. Vier personen vergiftigd. Zaterdag werden in hun woning in de „Querallee" te Dresden de architect Karl Schmidt, zijn vrouw, hun 10-jarige dochter en zijn 37-jarige schoonzuster vergiftigd gevonden. De geneesheer kon slechts den dood constateeren. GRUWELIJKE MISDAAD IN SILEZIE. Achttienjarige knaap maakt zijn moeder, broer en zuster met bijlslagen af. Een 15-jarige molenaarszoon uit Troit- schendorf heeft zich in den afgeloopen nacht bij de politie aangemeld met de be kentenis zijn moeder en zijn broer en zus ter, een tweeling van negen jaar, met bijlslagen te hebben gedood. Het onder zoek der politie toonde de juistheid van deze zelfbeschuldiging aan. De moeder van den dader werd in de kamer gevonden het lijk van den jongen in den kelder en dat van het meisje op zolder. Wat het mo tief voor deze gruwelijke misdaad, die reeds in den nacht van Maandag op Dins dag 1.1. moet zijn gepleegd, is geweest, is nog niet bekend. GOLD RUSH IN RHODESIA. Een rijk rif ontdekt? Een Beuter-bericht uit Salisbury meldt, dat in Rhodesia een ware goudkoorts heerscht. Allerlei geruchten doen de ronde en binnen enkele dagen verwacht men een nieuwe groote goudrush. Rattray, een gouddelver, die sinds 1922 in het Bindura- district aan het werk is, heeft korten tijd geleden een rif ontdekt, waarvan het erts goud opleverde. Sedert dien hopen alle boeren in dit district goud te kunnen vin den. Talrijke prospectors uit alle deelen van het land zijn naar hier gekomen. De regeering staat sympathiek tegenover de beweging en laat thans het geheele dis trict onderzoeken, in de hoop, op deze wijze de geologische structuur van het goudrif zoo vlug mogelijk vast te kunnen stellen. DE „NAUTILUS" TE BERGEN. De „Nautilus' is gistermorgen te Bergen aangekomen. Sir Hubert Wilkins kon nog niet mededeelen, hoe lang de duikboot te Bergen zou blijven liggen. DE SPOORWEGAANSLAGEN Op de plaats van den spoorwegaanslag bij Bia Thorbagy nabij Boedapest heeft men opnieuw eenige opzienbarende vond sten 'gedaan, die verrassende overeen komst vertoonen met de omstandigheden, waaronder de spoorwegaanslag bij Jü- terbog plaats vond. Geconstateerd werd, dat de springstoflading niet, zooals aan vankelijk werd aangenomen in een fie- ber-koffer verpakt was geweest, maar evenals bij Jüteibog in een gaspijp waar van men de versplinterde deelen giste ren heeft gevonden. Door deze buis was een electrische contactkabel getrokken, die met de batterij was verbonden. Op grond van deze overeenkomst met den aanslag bij Jüterbog heeft de politie te Boedapest een uitvoerig rapport aan de Berlijnsche politie gezonden. Loonsverlaging in de Belgische metaal industrie. Nadat het in de Belgische gemengde na tionale commissie voor de metaalindustrie tot een breuk was gekomen tusschen de werkgevers en arbeiders, hebben de werk gevers besloten van 15 October af een loonsverlaging van 5 pet. in te voeren. Zooals de ouden zongen Tijdens een twist tusschen drie school jongens te Dortmund haalde de een plot seling een kleine windbuks te voorschijn, waarmede hij een anderen jongen in de heup raakte. Hij verklaarde bij de politie, dat de twee andere jongens hem hadden aangevallen, nadat hij op hun vraag had geantwoord, dat hij tot de Reichsbannor behoorde. Heidensche autoriteiten bij een kerkelijke ceremonie. Onlangs heeft Mgr. Carlo, vicaris apos- tolicus van Lanlang (Ohina), de H. Orden, toegediend aan een groep inheemsche se minaristen. De gouverneur van de provin cie Kweiohow woonde de wijding bij, ver gezeld van zijn lijfgarde en civiele staf, benevens de administratieve ohefs dei- provincie. Al deze autoriteiten waren heidenen en volgden met de grootste aan dacht de plechtigheden. De katholieke pers In Japan. Dezer dagen verscheen het eerste num mer van het Katholieke Japansche week blad „Nippon Katoriku Shinbun". Dit weekblad is ontstaan uit de fusie van het oude' orgaan van het aartsbisdom Tokio met verschillende plaatselijke weekbladen. Van het eerste nummer werden ongeveer 10.000 exemplaren verkocht. Droogte in Zuid-Oost Afrika. In den Laasten tijd lijden Zoeloe-land en het Nooren van Natal in Zuid-Oost Afrika onder de vrees el ij ke droogte. Sedert ruim 12 maanden heeft het in deze streek niet meer geregend. Naar wordt gemeld, zouden per dag ongeveer 1000 stuk vee sterven. De bodem is zoo hard, dat hij niet meer omge ploegd kan worden. De „Daily Tel." meldt dat de meeste inboorlingen verhongeren. Door de Zuid-Afrikaansche autoriteiten worden thans hulp-expedities uitgerust. Het lijden der inboorlingen is zoo groot, dat de vxeeselijkste dingen voorkomen. Zoo be- besloot een vrou/w dezer dagen tot het brengen van een kinderoffer. Zij gaf haar twee kinderen van 2 en 4 jaar een vergif in, zoodat de kinderen stierven. De lichaamp jes brak zij stuk en maakte er medicijnen van, waarvan de inlanders gelooven, dat er regen door wordt verwekt. De vrouw en haar man werden gearresteerd. BLOEDWRAAK IN DE DESSA. Ex-rechercheur neergestoken. Wanneer men zoo in het dagelijksch le ven Inlandsche politie-agenten en recher cheurs tegen hun eigen landgenooten ziet optreden bij het constateeren van een kleine overtreding, dan vraagt men zich wel eens af, aldus het „Bat. N.bl.", of dan werkelijk slechts fictie is, dat soort over soort genade is. De landgenoot, die ge tuige is van een berispelijke wijze van up- treden van de zijde der politie, gaat er niet gauw toe over om tusschenbeide te treden, bang als hij is, aangehouden te zullen worden wegens „verzet tegen de po litie'' of iets dergelijks. Een Europeaan daarentegen, zich bewust van zijn positie in dit land, en ook meer impulsief van ka rakter, maakt zijn afkeuring op daadwer kelijke of hoorbare wijze kenbaar. Andere gevolgen, dan hoogstens een proces-ver baal, heeft het voor den Westerling niet. Niet aldus bij den inheemsche, vooral in de dessa. Die verkropt zijn wraak, maan den en jaren lang, want eens immers zal die politieman weer in zijn eigen maat schappij terugkeeren. Enkele weken geleden heeft zich weer zoo'n geval van wraakneming voorgedaan. Eenigen tijd tevoren werd een inlander op Bekassie door een rechercheur gearres- I teerd en zooals het meer gaat, geschiedde j de arrestatie niet op de zachtste wijze. Niet zoodra was de rechercheur uit zijn betrek- king ontslagen en weer gewoon dessa-man, of een familielid van den gearresteerde ging zijn gangen na, tot de kans schoon was, om af te rekenen. Op de pasa-r werd I de ex-rechercheur neergestoken. De I moordenaar gaf zich vrijwillig aan bij de i politie. Aangezien de ex-politieman ook fa milieleden heeft, die het mes niet voor hc' eerst hanteeren, zal hieruit wel weer e vendetta voortvloeien, zooals in het Bel- sische thans nog in nagenoeg elke dr voorkomt.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9