MIDDEN-AMERIKA, EEN LAND VOL ONRUST Amerikaansche soldaten in de straten van Paijama. Als we van Amerika spreken dan bedoelen we in de meeste gevallen daarmee de Ver eenigde Staten van Noord-Amerika. IV^aar we weten natuurlijk wel, dat het werelddeel i Amerika heel wat landen meer omvat en dat zelfs van Noord-Amerika de Vereenigde Staten slechts een deel zijn. Het geheele we relddeel verdeeld men gewoonlijk in drie deelen: Noord-Amerika, Zuid-Amerika en daar tusschen een smal gedeelte, dat Midden Amerika genoemd wordt. Midden-Amerika is het slanke deel, dat als een slingerende hangmat tuschen Noord en Zuid-Amerika is opgehangen. Het is in verhouding tot de beide andere deelen van de nieuwe wereld, die op het einde der vijftiende eeuw door Columbus ontdekt werd, maar klein, maar het is voor al door zijn ligging volstrekt niet van ge ringe beteekenis, wat al reeds wordt bewe zen door de belangstelling die de Noord-" Amerikanen er steeds weer voor gekoesterd hebben. We komen hier nader op terug. De laatste jaren is ook telkens opnieuw onze aandacht op deze verbindingsbrug tus schen de beide groote deelen van Amerika getrokken door de bijna voortdurende onrust die er heerscht, want een rustig land is het hier niet. Men kan zelfs in dubbelen zin I spreken van de onrust die hier heerscht. Het volk en de bodem beide zijn altijd weer opnieuw in beroering. De bodeni" is onrustig, gevolg van de vulkanische samenstelling, die al zeer dik wijls tot aardbevingen aanleiding heeft ge geven, aardbevingen van grooten omvang, die dikwijls geheele steden verwoestten en duizenden menschenlevens eischten. En alsaf dit nog niet genoeg ware, krijgt men er ook zijn deel mede van andere na tuurrampen, thans weer is een deel van Midden-Amerika Britsch Honduras, door een vreeselijken storm en vloedgolf geteisterd, die de stad Beliza verwoestte en waarbij 1200 menschen om het leven kwamen, king behoort niet tot dat soort menschen, dat kalm daarheen leeft en zich zonder meer rustig regeeren laat. Immers zoo nu en dan, en dat beteekent hier heel dikwijls, hoort men van revoluties in een of meer van de zeven republieken, die er in Midden-Ame rika gevonden worden. Zooals de Vulkanen de veiligheidskleppen van den aardbodem zijn, zoo zijn de opstanden en burgeroorlo gen daar als een soort uitlaat van het vu rige gemoed der bevolking. Dat hebben de republieken in Midden-Amerika gemeen met de Zuid-Amerikaansche Staten, waar ook op gezette tijden de bom barst en het spel begint. Ieder begrijpt wel, dat dit de voor uitgang niet bijzonder dient en ook dat die vurige vrijheidsliefde, die altijd waer die troebelen heet te veroorzaken niet geschikt is om die staten vrijelijk over hun eigen lot te doen beslissen. De groote broer in de buurt, de Vereenig de Staten van Noord-Amerika houden een oogje in het zeil en profiteeren van de du rende machteloosheid der kleinen. Het hee- jten dan ook wel onafhankelijke staten daar :in Midden-Amerika maar vah verschillende moet men dat niet al te letterlijk opnemen. De Yankee's hebben er heel wat in de melk te brokken. Niet, dat zij daar zooveel zouden kunnen verdienen, maar ze zijn er toch graag een beetje baas, omdat daarmee an dere, groote belangen gemoeid zijn. Maar laten we eerst wat van land en volk vertellen. Land en Volk. In Midden-Amerika liggen niet minder dan zes republieken die ruim zes millioen inwoners tellen en te zamen ongeveer acht tien maal de oppervlakte van Nederland hebben. Van een dichte bevolking kan men dus niet spreken. Het grootste is Guatemala, dat 2 millioen inwoners telt en vier maal zoo groot is als Nederland. Even groot is Honduras, dat echter nog geen millioen inwoners heeft. Salvador is het dichtst bevolkt, het heeft een bevolking van 1,6 millioen en is zoo groot als ons land. Nicaragua is zoo groot als Hon duras, maar heeft nog minder inwoners. Costa Rica, dat anderhalf maal zoo groot is heeft slechts een bevolking van een half mil lioen, terwijl Panama, dat drie maal de op pervlakte van Nederland heeft zich ook met 'een klein half millioen tevreden moet stellen. De bevolking bestaat voor het overgroote .deel uit Indianen en kleurlingen, ze is bijna geheel katholiek, maar hoe? Het volk is on wetend en onontwikkeld, het getal priesters is er gering, de loge is er machtig, men kan dus zeggen er heerschen Zuid-Amerikaan- sche toestanden. Het hoofdmiddel van be staan is er de landbouw, de bodem is vruchtbaar, het klimaat is tropisch, men vindt er nog veel onontgonnen wouden. De hoofdproducten zijn koffie, cacao, bananen en langs de Caraibische zee verf- en meu belhout (mahonie). Al is de bodem vruchtbaar en al zou in Midden-Amerika bij welgeregelde toestan den en met moderner methoden zeker heel wat meer uit den bodem gehaald kunnen worden, de staten van dit land zijn toch daarom geen object van vurige begeerte om hen te beheerschen. Stel dat deze landen nog koloniën waren dan zouden de koloniee- rende mogendheden er heusch niet zulke ontzagliike rijkdommen uit putten. Een klein niet een kanaal te graven op dit smalste gedeelte. Noordelijker was het veel breeder maar daar waren een paar meren en afwa teringen, men kon allicht daar gebruik van maken. In 1530 verkende de Spanjaard Dié- go Machuca dit land, hij noemde het meer, waarvan hij de oostelijke afwatering onder zocht naar een bevriend Indianen-opper hoofd Nicara en daarnaar heet dit gedeelte thans Nicaragua, land van Nicara. In 1779 zond de Spaansche koning er een expeditie heen onder Manuel Galestreo om de verkeers- en transportmogelijkheden tus schen de beide oceanen te onderzoeken. De ze bracht echter een zeer ontmoedigend ver slag uit, daar de stroomversnellingen volgens zi:n meening niet te verbeteren waren en het binnenmeer 134 voet hooger lag dan de Oceaan. Een Engelschman, die de expeditie vergezelde, beweerde echter boudweg, dat hij er wel kans toe zag en dat een kanaal daar goede kansen had. Wel licht zou er op zijn aansporing reeds toen met een kanaal begonnen zijn gewor den, als er geen oorlog tusschen Spanje en Engeland uitgebroken was. De Engelschen veroverden hier toen en kele punten en hielden ze bezet, maar lang duurde dat niet, want het land was door malaria verpest, men was blij er weer weg te zijn. Er is van een Nicaragua-kanaal niets gekomen, men heeft zich later weer tot de landlengte vah Panama gewend, die door smalheid vanzelf meer moest aantrekken. Het Panama-kanaal. Toen de landlengte van Suez, die Azië en Afrika verbindt, doorgraven was en de weg naar Indië daardoor zoo ontzaglijk veel verkort was, toen had men alle goede verwachting, dat nu ook spoedig de land lengte van Panama doorgraven zou zijn, al bood deze dan ook-andere moeilijkheden. Ferdinand de Lesseps, de man van het Suez-kanaal zou ookdit werk tot stand brengen, meende menr, Hij had de leiding van het werk, dat de groote Panama-Maat schappij geestdriftig ondernam, maar de onderneming werd tot.een smadelijke mis lukking. De moeilijkheden van het terrein bleken ontzaglijk, het klimaat was voor de werklieden moordend, maar daar kwamen bij beruchte financieele schandalen, die tot een hopeloos debacle leidden. Het werk bleef dus onvoltooid* een groot aantal mil- Kust aan de Caraibische Zee. stuk Britsch Honduras behoort aan Enge land, het is voor de Engelschen van weinig beteekenis. Toch is er om Midden-Amerika al heel dikwijls wat te doen geweest en dat ver schillende van deze staatjes dikwijls be langstelling trokken danken ze in de .-lier eerste plaats aan hun ligging. Amerika is een vreeselijk lang uitgestrekt werelddeel. Het strekt zich uit van de Noord pool-streken tot dicht bij de Zuidelijke Poolzee en scheidt de twee groote wereld zeeën van elkaar, de Groote'en de Atlanti sche Oceaan. Men zou eigenlijk evengoed van twee werelddeelen kunnen spreken: Noord- en Zuid-Amerika, die verbonden worden door een smal gedeelte, dat op eenige plaatsen al heel smal is, zoodat slechts een landlengte hier de beide wereld zeeën scheidt. Amerika op z'n smalst. Juist omdat Amerika hier is op z'n smalst, juist daarom is het in vele opzich ten van beteekenis. Om van de Atlantische Oceaan naar de Groote Oceaan te komen moest men geheel Zuid-Amerika omzeilen, een ontzaglijke weg. Wat lag er dus meer voor de hand, dan dat men een verbinding tusschen de twee wereldzeeën zou tot stand trachten te brengen. Men behoefde daar voor slechts een landlengte te doorgraven. Dat is dan ook gebeurd, al heeft het lan ger geduurd dan zich eerst wel liet aanzien. Columbus is bij zijn vierden tocht bij Pa nama geland, maar hij wist nog niet van de landengte. Balbao overschreedt in 1503 de landengte en hij noemde de door hem ontdekte Groote Oceaan de Zuidzee. De Spanjaarden al zagen zeer goed in dat het van bijzondere beteekenis zou zijn als men van den eene naar den anderen Oceaan een waterverbinding tot stand zou kunnen bren gen. Maar de landlengte van Panama hoe betrekkelijk smal ook bestond niet uit een bodem waarin men zoomaar een kanaal gra ven kon. Er waren zware-rotsen en bergen, daar een waterweg maken zou pas aan later geslacht mogelijk zijn. Men zocht echter ook lioenen waren er weggegooid. Maar de Vereenigde Staten van Noord- amerika waren er ook nog Men mag ge rust gelooven, dat de Yankee's heelemaal niet met enthousiasme gezien hadden, dat dit kanaal eigenlijk van Europa uit tot stand zou komen, de verbinding was allereerst voor de Vereenigde Staten van belang en beteekenis. De Unie heeft dan ook het Pa nama-kanaal tot stand gebracht. De Vereenigde Staten gaven daarvoor hun geld niet in de eerste plaats, omdat men het een schitterende belegging vond, ze wilden baas zijn óver deze verbindings weg tusschen de beide Oceanen. Daarvoor was het niet voldoende, dat zij alle rechten kochten van de failliete Panama-Kanaal Maatschappij, want het kanaal liep door een gebied dat tot de Zuid-Amerikaansche republiek Columbia behoorde en 't was niet denkbaar, dat deze republiek dit grond ge bied aan de Vereenigde Staten zou afstaan. Nu, toen kwam er over de bewoners van deze streek een sport vrijheidskoorts, ze wilden van Columbia onafhankelijk worden, ze begonnen een revolutie. Zoo'n revolutie is hier niet zoo iets bijzonders zooals we wel weten. Maar deze revolutie van de vrij heidlievende bewoners van Panama werd gesteund door de machtige regeering der Vereenigde Staten, die het middel goed ge noeg achten, om Panama los te maken van Columbia. Het gevolg was, dat in 1903 de onafhankelijke republiek Panama ontstond, door de teedere zorgen van den grooten broer, die dat dit keer bijzonder jovel vond. Die onafhankelijkheid moet men niet ai te serieus opnemen, want men begrijpt dat de j nieuwbakken republiek de Vereenigde Sta- ten naar de oogen keek en dat de nieuwe regeerders bereid waren te doen, wat de Vereenigde Staten verlangden. Nu die verlangden niets anders dan dat hen de kanaal-zone werd afgestaan, wat ook gebeurde. Ze mochten er alles doen, wat ze wilden, havens aanleggen, verster- j kaingen bouwen, enz. Dat is ook gebeurd 1 en zoo is het Panama-kanaal in handen gekomen van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Een mooi werk. Men heeft zoo gauw dat in orde was. den aanleg van het kanaal krachtig aan gepakt en ongetwijfeld is die aanleg ook het land ten zegen geweest. Want Goet- hals, aan wien de uitvoering van het reus achtige werk werd toevertrouwd, vatte zijn taak prachtig op. Hij wist. dat vooral he' klimaat en de muskieten zijn vijanden wa ren. De ellendige moerassen kende hij ah de kweekplaats van milliarden muskieten de verspreiders van de malaria, die tijden* de eerste werkzaamheden aan het Panama kanaal duizenden arbeiders het leven har1 gekost en die geheele streken bijna onbe woonbaar maakte. Goethals maakte dus eerst een goede afwatering, die de moeras sen deed verdwijnen en zoo werd df streek malaria vrij, omdat de muskieten di< zich in stilstaand water vermenigvuldigen nu hun broedplaatsen misten. De kanaal- zóne was nu bewoonbaar en de werkzaam heden werden krachtig voortgezet, zoodal het kanaal in 1914 kon worden geopend. De scheepvaart door dit kanaal is al even druk als die door het kanaal van Suez, er gaan gemiddeld, tenminste voor de malaise. 12 groote schepen per dag door. meestal door vier groote locomotieven getrokken. En die betalen natuurlijk een zeer hoog ka- naalrecht, zoodat de onderneming ook financieel niet eens nadeelig werd. Maar ten slotte was dat slechts bijzaak. Door den bouw van het Panamakanaal is de zeereis van New York tot San Fran cisco met 7873 mijlen bekort. Het heeft de Ver. Staten en Europa 3000 mijlen dichter bij de Chileensche markten gebracht, het heeft den afstand tusschen Europa en de graanmarkten van Canada en Noord-West- Amerika met 5000 mijlen verminderd. Deze tijdsbesparing is belangrijk, niet alleen uit commercieel, maar ook uit strategisch oog punt. De Vereenigde Staten kunnen immers hun oorlogsvloot van de Oost kust naar de Westkust dirigeeren en omgekeerd en waar het kanaal stevig in hun handen is zouden zij in oorlogstijd anderen het gebruik'Van het kanaal kunnen beletten. Van het standpunt van internationale ga rantie lijkt het Panamakanaal minder op een internationalen waterweg dan ieder ander belangrijk kanaal ter wereld. De vrij heid van handel in het Suez-kanaal, fcoowel als zijn neutraliteit, zijn gewaarborgd door de Conventie van Constantinopel van 1888, onderteekend door negen mogendheden. De vrijheid van handel in het Kieler-kanaai is onder de internationale garantie van het Verdrag van Versailles geplaatst. Er is evenwel geen internationaal verdrag, dat het recht van handeldrijven door het Panama kanaal aan de wereld waarborgt. Men begrijpt nu wel, dat de Vereenigde Staten niet zonder reden zich als een soort van toeziende voogd opwierpen voor de Midden-Amerikaansche republieken. Zij dulden niet, dat andere mogendheden daar grooten invloed zouden krijgen. De weg tusschen de beide Oceanen moet hen be- hooren. Zoo kan men ook vooral verklaren waar om de Amerikanen zoo'n groot belang stel len in wat er gebeurt in Nicaragua. Er zijn immers altijd nog plannen voor een nieuw inter-oceanisch kanaal door dit land. Nicaragua. Reeds vele jaren hebben ingenieurs en diplomaten de wenschelijkheid besproken, om een kanaal door Nicaragua te graven. Het voordeel van deze route zou zijn, dat het kanaal de San Juan-rivier en het Nica- raguameer zou kunnen benutten, waardoor de noodzakelijkheid om nieuwen grond uit te baggeren, vermeden zou worden, behal ve over een afstand van ongeveer zeven tien mijl tusschen Brito, aan de kust der Stille Zuidzee, en het Nicaraguameer. De totale lengte van de route door Nicaragua bedraagt 183 mijl tegenover de 49 mijl van het Panamakanaal. In 1901 bracht de Isth mian Canal Commission, die door de regee ring der Ver. Staten was aangewezen om de beste kanaalroute door de landengte te bestudeeren, een rapport uit ten gunste van den weg door Nicaragua. Het Congres ging niet op de aanbeveling in en gelastte daar entegen den bouw van het Panamakanaal. In elk geval de Ameriaknen houden wel degelijk de mogelijkheid in het oog, dat dit kanaal nog eens gebouwd zal worden. Zij hebben er voor opmetingen en dergelijke voorbereidingen reeds heel wat geld aan besteed. De voorstanders wijzen er op, dat de capaciteit van het Panamakanaal te ge ring zal worden, dat het telkens te lijden heeft door oeverstortingen, •enz. Maar er zijn ook vele tegenstanders van zoo'n twee de kanaal, omdat als Amerika ook daar baas zou zijn, er weer ernstige politieke en diplomatieke bezwaren zouden moeten wor den overwonnen. Er zijn ook financieele bezwaren, die het plan nog moeilijker uitvoerbaar maken. Voorstanders van het Nicaragua-kanaal hebben beweerd, dat het vermogen van het Panamakanaal weldra zal zijn uitgeput en dat een nieuw kanaal dus wenschelijk is om aan de behoefte van den wereldhandel tegemoet te komen. Maar volgens een Een straat in Managua. recent onderzoek van de Foreign Policy, Association is er weinig grond voor deze conclusie. De gouverneur van het kanaal, Walker, heeft onlangs geconstateerd, dat het bestaande Panamakanaal een mogelijke capaciteit heeft, die meer dan driemaal zoo groot is als noodig was geweest voor het verkeer in de laatste paar jaar de maximum capaciteit van het Panakanaal eerst in I960 gebruikt zal worden. Met andere woorden, er zal de eerste 30 jaar bij den handel geen behoefte bestaan aan een nieuw kanaal. In dien dan nieuwe faciliteiten noodig zijn, zal het goedkooper zijn om het Panamakanaal te verbreeden, dan om een kanaal door Ni caragua te graven. Men neemt aan, dat voor 100 millioen dollar een derde stel schutsluizen te Panama gebouwd zouden kunnen worden, waardoor de capaciteit van het kanaal verdubbeld zou zijn. Wat er van zij, als er zoo'n kanaal zou komen, dan zullen de Vereenigde Staten er voor zorgen dat zij het in handen houden. Het zou over het grondgeb ed loopen van de republiek Nicaragua, nu ja maar men zorgt wel daar baas te zijn. Als er een regeering is, die de Unie welgevallig is ,dan wordt deze door haar gesteund. Men heeft de laatste jaren trouwens vaak genoeg kun nen lezen, dat Amerikaansche troepen den president helpen tegen zoogenaamde revo lutionairen, zijn gezag te handhaven. Zou den er lieden aan het roer zijn ,die werkelijk meenden geheel onafhankelijk van den voogd te kunnen regeeren ,nu dan komt er wel een revolutietje, dat hen wegvaagt. De Vereenigde Staten wenschen nu ven- maal controle over Midden-Amerika. Mis schien verandert dat mettertijd als werkeli:k de schoone gedachte dat er op de wereld vrede door recht moet heerschen veld wint en de mogendheden zich niet meer alleen op hun machtspositie verlaten. Maar voor-' loopig laten zij zich nog door machtover wegingen leiden. Revolutionairen in Honduras. Het is al heel dikwijls gebeurd dat de Unie meende tusschenbeide te moeten ko men als in een der nabije staten een burger oorlog dreigt of woedt. Mexico heeft er meer dan eens last van gehad, vooral toen het ging om petroleumbronnen in dit land. Maar makkelijker dan met dergelijke grootere staten ook in Zuid-Amerika heeft het de Unie met machtelooze staatjes als die van Midden-Amerika, waarvan het er drie onder z'n protectoraat heeft en ook de andere weet te beïnvloeden. Het is hier niet in de eerste plaats om afzetgebied te doen of om groote exploi tatie-mogelijkheden, maar wel allereerst om de strategische ligging van deze verbin dingsbrug tusschen de twee groote 1 Iften van het werelddeel. Voorloopig zal Midden-Amerika nog wel een onrustig gebied blijven, de natuur reeds heeft hiervoor het land voorbestemd. Tel kens hoort men er van vulkanische uitbar stingen, van aardbevingen, nu pas nog van een vreeselijke storm vergezeld van een vloedgolf. En de bevolking beproeft telkens opnieuw dan in deze, dan weer in een andere staat de bestaande regeeringen omver te werpen, revoluties zijn er aan de orde van den dag. Gezicht op Belize in Honduras, dat door een natuurramp werd getroffen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9