22ste Jaargang ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1931 No. 7005 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND BERICHT 3)e£eid4elie(Boti/&wit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Vooi Leiden 19 cent pei week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franoo per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegeD betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. BEGROOTING VAN ARBEID, NIJVER HEID EN HANDEL. De crisis in het bedrijfsleven. Aan de Memorie van Toelichting op de Rijks-begroeting voor 1932 van Arbeid, Nijverheid en Handel wordt het volgende ontleend: Waar niet bekend is, wanneer de reor ganisatie der afdeeling Handel en Nijver heid in verband met den Economischen Voorlichtingsdienst min of meer volledig in werking zal kunnen zijn, doch wel vast staat, dat dit later zal zijn dan 1 Januari 1932, is het aangevraagde bedrag uit dien hoofde te hoog. Het ligt in de bedoeling, zoodra de fei telijke kosten kunnen worden overzien en dus ook 'n splitsing in personeele en ma- terieele uitgaven mogelijk is, bij supple- toire begrooting de groepeering der arti kelen nader te regelen. Voorloopig is met het oog op bovenge noemde reorganisatie op dit artikel een bedrag van 150.000 uitgetrokken. Als subsidie ten behoeve van het Eco nomisch Instituut van den Middenstand is 36.000 uitgetrokken. De regeering heeft een haar door de Vereeniging „Nedrlandsch Fabrikaat" voor gelegd plan in beschouwing genomen om op ruimer schaal dan de beperkte midde len dezer vereeniging toetsten, propagan da te maken voor het meer algemeen ge bruik van Nederlandsche producten. DE JAARBEURS GESLOTEN. Drukker bezoek dan in 1930. De 25ste Nederlandsche Jaarbeurs, wel ke Donderdagmiddag werd gesloten, heeft over het algemeen een gunstig verloop gehad. Van verschillende zijden en uit diverse bedrijfsgroepen ontving het jaar- beursbestuur van de deelnemers tevreden heidsbetuigingen over de zakelijke resul taten. De inkoopen geschiedden in hoofdzaak voor de binnenlandsche markt. Het bezoek aan de beurs is zeer druk geweest. De cijfers overtroffen voor eiken dag, die der najaarsbeurs van het vorig jaar. Aan de loketten, de voorverkoop op aanvragen dus niet meegerekend, werden in totaal 33.468 toegangsbewijzen verkocht tegen 29.842 tijdens de najaarsbeurs in 1930 en 21.649 op de najaarsbeurs in 1929. De geheele oplaag van den catalogus was op den voorlaatsten dag den beurs uit verkocht. UITKEERING AAN MOBILISATIE SLACHTOFFERS. De ondersteuning met 3 ton verhoogd. Uit den toelichtenden staat bij de be grooting voor Defensie blijkt, dat voorge nomen is een wijziging in de wettelijke regeling van de ondersterniing der mobili satie-slachtoffers. In verband daarmede zal het in 1931 toegestane - bedrag van 200.000 suppletoir met een gelijk bedrag moeten worden verhogd, terwijl voor 1932 300.000 meer of 500.000 voor deze on dersteuning wordt uitgetrokken. DE SPOORLIJN GOUDA—ALPHEN. De werkzaamheden vorderen goed. De werken voor den spoorweg Gouda Alphen vinden gestadig voortgang. Van Alphen tot op 1 K.M. afstand van de aan sluiting op de lijn GoudaDen Haag na bij Moordrecht, is reeds de spoordijk 'ge stort. Dezer dagen is op het stationsemplace- ment Gouda een aanvang gemaakt met de grondwerken ten behoeve van de nieu we lijn, die aanmerkelijke uitbreiding van het Goudsche emplacemnt noodig maakt. Spoedig zal worden begonnen met het storten van de benoodigde hoeveelheid zand voor den aanleg van het derde spoor, dat tot aan de Moordrecht sche aanslui ting naast de bestaande twee sporen naar Den Haag en Rotterdam zal komen te liggen. Te Alphen worden reeds wisselcom- plexen geconstrueerd, terwijl men 't leg- een der rails op het geheele baanvak dat men in het voorjaar van 1933 hoopt in exploitatie te' kunnen brengen, binnen eenige weken hoopt aan te vangen. VERBINDING TUSSSHEN NOORD EN ZUID. In 1932 worden vier bruggen voltooid. Aan de Memorie van Toelichting tot de begrooting van het Wegenfonds 1932 wordt het volgende ontleend: Wat den vorm aangaat, wijkt het plan 1932 belangrijk af van het plan 1927. De vermoedelijk in 1932 te voltooien Zuiderzeewerken maken mogelijk aan de verbindingen van Amsterdam en Noord- Holland toe te voegen goede aansluitingen met Friesland en Groningen. De Regeering is- bereid in de eerstvol gende werkperiode vermelde afwerking van de wegenverbetering te blijven be vorderen. Zij meent, dat. dit bereikt kan worden door er op aan te sturen, dat in de eerstvolgende 10 jaren zooveel gronden worden beschikbaar gesteld, dat. zoo mo gelijk de meest dringende, groofe werken van het Wegenplan 1932 grootendeels vol tooid kunnen worden. Hiertoe worden ge rekend alle groote rivieroverbruggingen, welke de centra in het hart van het land onderling en deze met de overige lands- deelen verbinden. In de naast toekomst, waarop de be grooting betrekking heeft en welke toe komst meerbedoeld tweede vijfjaarïijksehe werkplan omvat, meent de Minister behal ve bijna 34 millioen voor de overbrugging nog te kunnen beschikken over rond 90 millioen voor verdere wegenverbetering. Het ligt in het voornemen de bruggen te Zaltbommel, Nijmegen, Arnhem en Via- nen in deze periode te voltooien en de brug te Moerdijk beginnen. Omtrent den bouw van andere bruggen, waarmede even eens een aanvang kan werden gemaakt, kan hier nog geene bepaalde mededeeling worden gedaan. Het eindcijfer van de begrooting is 33.05 millioen tegen 30.74 millioen voor de be grooting van 1931. R. K. Bouwvakarbeiderébond. Het getal leden van den Ned. R. K. Bouwvakarbeidersbond is gedurende de maand Augustus weder met 285 toegeno men en bedraagt thans 29.422. GROOTE SCHOONMAAK. In verband met de komst van H. M. de Koningin voor baar jaarlijksch bezoek aan onze hoofdstad wordt het paleis op den Dam te Amster dam, grondig gereinigd. Hiervoor werd de hulp ingeroepen van de Marine. DROOGMAKING VAN DE WIERINGERMEER. De kosten op rond f 100 millioen te stellen. Aan de Memorie van Toelichting op de Begrooting Zuiderzeefonds wordt het vol gende ontleend: Nu aangenomen mag worden, dat tegen het einde van het jaar 1932 de afsluitdijk en de waters-taatskundige werken tot droogmaking van den Wieringermeer on geveer gereed zullen zijn, is het oogenblik aangebroken om de voortzetting van de inpolderingswerken nader in beschouwing te nemen. Alvorens hierop verder in te gaan en mede ter inlossing van de toezegging, door den Minister in de Eerste Kamer gedaan bij de behandeling der begrooting van het Zuiderzeefonds voor het loopende dienst jaar, wordt eerst een overzicht gegeven van hetgeen tot nu toe is geschied en be reikt. Met den rentelast medegerekend, mag worden aangenomen dat de totale kosten van het droogmaken van de Wieringermeer op rond 100 millioen zijn te stellen. Deze kosten zijn aanzienlijk hooger dan de waarde van den grond zelf onder nor male omstandigheden. De Regeering meent op grond van ver schillende overwegingen, dat het maken van de zuidelijke pojders thans niet aan de orde moet worden gesteld. Voortgezet onderzoek voor het inpolde ringsplan van den noordoostelijken polder acht de Minister gewenscht. In Mei 1931 is een voorstel ontvangen van de Unie van Waterschapsbonden be treffende de administratieve organisatie van de Zuiderzeegronden en in Juni en Juli d.a.v. een verslag van de Vereeniging van Ned. gemeenten over de vraag, welke maatregelen te bevorderen zouden zijn tot het treffen van een goede administra tieve regeling ten aanzien van de Wierin germeer. Deze beide voorstellen bevatten waar devolle beschouwingen, welke alsnog over weging verdienen. Dat het voortduren van den tegemvoor- digen toestand van beheer der droogge legde Wieringermeergronden nadeeligen invloed zou hebben op het in cultuur bren gen van die gronden en wat daarmee sa menhangt, behoeft niet te worden ge vreesd. Bij de directie van de Wieringer meer is, na 's Ministers overtuiging, de leiding in goede handen. DR. GERLACH ROYEN. Hoog leeraarsbenoeming in Utrecht te wachter». Naar men in de onderwij&begrooting heelt kunnen lezen, stelt de minister van Onder wijs, K. en W. voor, in de vacature, ont staan door het vertrek van den gewoon hoogleeraar in Sanskrit en algemeene we tenschap aan de Utrechtsche universiteit te voorzien door de benoeming van twee bui tengewone hoogleeraren, t.w. een voor het Sanskrit en één voor de algemeene taalwe tenschap. Nu zou, naar de Msb. vernam, voor het Sanskrit de benoeming tot buitengewoon hoogleeraar te verwachten zijn van dr. B. Faddegön, buitengewoon hoogi eeraar in het Sanskrit aan de Universiteit te Amsterdam en voor de algemeene taalwetenschap die van den Weleerw. Pater dr. Gerlachus Roy- en O.F.M., leeraar aan de R.K. H. B S te Heerlen, HET VERNIETIGEN VAN GROENTEN. Een studiecommissie ingesteld. In den loop van dat jaar zijn er herhaal delijk berichten verschenen over vernieti ging van groenten en andere licht aan be derf onderhevige levensmiddelen, die o-p een of andere veiling of elders onverkocht gebleven waren. Het istooh een wonderlijke gebleven waren. Het is toch een wonderlijke eenvoudig op den mesthoop werpt, terwijl er ongetwijfeld vele personen zijin, die in het geheel niets of zeer weinig veraienen en dat voedsel zeer goed zouden kunnen ge bruiken. Het vraagstuk is dezer dagen in een op het ministerie van binnenlandsche zaken en landibouw gehouden vergadering van marktmeesters uit eenige groote ge meenten en andere bij den steun aan be- hoeftigen betrokken personen besproken. Hierbij werd het denkbeeld overschoten groenten voor distributie aan behoeftigen te gebruiken als onverwezen lijkbaar ver worpen. Voorts is nog gesproken over het inrich ten van gemeentelijke centrale keukens voor het verstrekken van goedkoop voed sel. Aan een commissie bestaande uit ver tegenwoordigers van' Amsterdam, 'Plotter daan, Den Haag en Utrecht, alsmede van het Centraal Bureau van Veilingen is ten slotte opgedragen dat punt in studie te nemen. „VLAGVERTOON" VAN NEDERL. OORLOGSSCHEPEN. Schandalen in Australische havens. Het lid der Eerste Kamer Van Embden heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van defensie: 1. Heeft de minister van defensie in dertijd kennis genomen van het artikel in de „Telegraaf" van 30 Januari j'.l., waarin werd medegedeeld, dat ter gelegenheid van het vlagvertoon van den kruiser Java en een of meer andere Nederlandsche oorlogsschepen in Australische havens in September en October 1930 „zich aan boord niet nader te beschrijven tooneelen hebben afgespeeld", „dronken vrouwen door de Australische politie van een Ne- derlandsch oorlogsschip moesten worden verwijderd" en dat een en ander in pers en parlement aldaar tot voor ons land be schamende besprekingen geleid zou heb ben 7 2. Is het den minister bekend, dat de voorvallen, sub. 1 bedoeld, in de Australi sche pers en in openbare vergaderingen inderdaad besproken zijn met uitdrukkin gen als „Warship liquor", „girls disgus tingly drunk on the Dutch Warship", „utterly disgraceful", „young women of Adelaide in a hopelessly intoxicated state", „the tragedy of the Dutch warboats'S „scandals', e.d.m.Alsmede dat, eveneens blijkens mededeelingen in de pers, een ge nootschap voor drankbestrijding na het gebeurde te Port Adelaide het zijn plicht heeft geacht, waarschuwende telegrammen te zenden aan de vrouwelijke politie in havens, waar het Nederlandsche eskader nog verwacht werd 7 3. Is het Zijn Excellentie eveneens be kend a. dat deze gebeurtenissen ter sprake zijn gebracht in ten minste 3 vergaderin gen van het Huis van Afgevaardigden (House of Assembly) van Zuid-Australië, te weten die van 30 Sept., 7 Oct. en 14 Oct. 1930; b. dat de eerste minister de beschuldi gingen heeft doen onderzooken en uitvoe rige politerapporten aan het Huis heeft overgelegd, welke inderdaad verscheidene voor den naam van ons land zeer pijn lijke bijzonderheden bevatten; c. dat genoemde minister op grond van die rapporten dan ook heeft verklaard, dat zij tot zijn leedwezen een aantal der gegeven uitspraken in grooten omvang bevestigen d. dat dezelfde bewindsman ten slotte heeft medegedeeld, dat de Australische autoriteiten zich thans voorgenomen heb ben, bij volgende vlootbezoeken alles te zullen beproeven om dergelijke onver kwikkelijke ervaringen te voorkomen 7 4. Is de minister niet van oordeel, dat de Nederlandsche regeering, zoolang zij met het op bezoek zenden van oorlogs schepen voortgaat, veeleer harerzijds de maatregelen behoort te nemen, welke bij zondere voorzorgen der bezochte regee- ringen overbodig maken 7 5. Zoo ja, welke maatregelen zullen dat zijn? 6. Heeft de minister na het verschij nen van de mededeelingen, sub 1 bedoeld, een onderzoek doen instellen en, zoo ja' op welke wijze en met welke uitkomsten? 7. Indien deze uitkomsten voor ons land aanmerkelijk minder ongunstig zou den zijn dan de bevindingen der Australi sche politie-ambtenaren, is de minister dan bereid, enkele exemplaren van laatst bedoelde rapporten bij de regeering van Zuid-Australië aan te vragen ter overleg ging aan de Staten-Generaal 7 8. Wordt de door hem op 9 December j.l. aan de Tweede Kamer geschreven meening: „Van de beteekenis, welke aan vlagver toon moet worden gehecht, is ook hij ten volle overtuigd en deze aangelegenheid heeft steeds zijn volle aandacht, zooals o.a. moge blijken uit de vlagvertoonreis, die nu onlangs door een eskader naar Austra lië gemaakt is" door Zijn Excellentie gehandhaafd? Wederantwoord van de Koningin. H. M. de Koningin heeft als volgt ge antwoord op het Adres van Antwoord der Eerste Kamer op de Troonrede: Mijne Heeren, Terwijl Ik dank zeg voor het Adres van Antwoord op de rede ter opening van de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal verzoek Ik U aan de Eerste Kamer te willen mededeelen, dat het Mij aange naam was te vernemen, dat de indiening der aangekondigde wetsontwerpen met be langstelling door de Kamer wordt tege moet gezien. Met voldoening vernam Ik de instem ming, welke Mijn wensch, dat Gods zegen op haar arbeid moge rusten, bij de Eer ste Kamer vond. Zij, die zich met 1 October op „De Leidsche Courant" abonneeren, ontvangen de voor dien datum ver schijnende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een beroep van de z.g. Oslo-staten op de naties. (Buitenland, 3de blad). Gaat Mussolini niet naar Berlijn? (Bui tenland, 3de blad). Chineezen en Japanners bij Moekden slaags geraakt. (Buitenland, 3de blad). Nieuwe treinaanslagen in Duitschland aangekondigd. (Buitenl. Berichten, 3de blad). BINNENLAND. In 1932 zullen vier öruypen over de groo te rivieren worden afgebouwd. (Binnenl.) Hoe onze' Jantjes voor „vlagvertoon" in Australië zorgden. (BinnenL) Verschillende doodelijke verkeersonge lukken. (Gean Ber. 3de blad). De salarisverlaging der rijksambtenaren. Het bestuur der Centrale van Neder- landsch Overheidspersoneel (C.N.O.P.) kwam gisteren bijeen ter bespreking van de in de millioenennota aangekondigde salariskorting der Rijksambtenaren. Besloten werd tegen deze maatregelen actie te voeren en de overige centrales van Overheidspersoneel tot een bespre-- king uit te noodigen om tot een gezamenlijk optreden te geraken. R.K. Bond van Meubelmakers-, behangers- en stoffeerderspatroons „St. Reinoldus". De Ned. R.K. Bond van Werkgevers in het Meu.belma.kers-, Behangers-, Stoffeer ders- en Beddenimaikersbedrijf „St. Reinol- dus" heeft op 15 en 16 September een alge meene vergadering gehouden in een der bovenzalen van Hotel „Victoria" te 's-G-ra- venhage. Na de gebruikelijke inl eidingspu nten kwam in behandeling een drietal voorstel len van de afdeeling Amsterdam. Bij het eerste voorstel, dat beoogde maat regelen te nemen tegen het in den laatsten tijd veel voorkomende euvel, dat leveran ciers rechtsstreeks leveren aan z.g inkoop- combinaties van particulieren, deelde do voorzitter mede, dat de ingeste'de commis sie ter bestrijding van dit euvel haar werk zaamheden zal beginnen, doch dat aller eerst voor het verkrij.gen van betere resul taten de medewerking van de anders vak bonden zal worden ingeroepen. Het tweede voorstel betreffende de te voeren propaganda werd uitvoerig bespro ken. Het derde voorstel van de afdeeling Am sterdam werd gelijktijdig behandeld met een eensluidend voorstel van de Haags-che afdeeling, betreffende de officieels inkoop- vereendging van den Bond „St. Homobo- mus" en de in den laatsten tijd sterk aan beteekenis winnende inkoopvereeniging „St. Thomas van Villanova". Besloten werd een commissie te benoemen, die deze zaak in behandeling zal nemen en verslag zal uitbrengen aan het hoofdbestuur. Een uitvoerige bespreking had plaats over de arbeidsvoorwaarden in verband met het afloopen van het thans geldende eoleetieve arbeidscontract. Mr. F. Bach, Directeur van het Centraal Hanzebureau te 's-Gravenhage hield ver volgens een inleiding over het onderwerp: „De weg naar Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie". Op Woensdag 16 September werd door den Bondsadviseur Pastoor Th Holtman in de kerk van den H. Jacobus aan de Parkstraat een H. Mis opgedragen voor de zielerust der overledene leden en tot geestelijk en tijdelijk welzijn van de I-eden van den Bond. Vervolgens werd door het gezelschap per a-ubo gereden naar de fabriek van de fa. Rath en Doodeheefver te Sohie-broe'k, ter wijl tot slot van deze Bondsdagen een auto tocht gemaakt werd naar Wassenaar en Scheveningen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1