BUITENLAND LAND- EN TUINBOUW ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 VOLKENBOND EEN DRINGEND BEROEP OP DE STATEN. En een rede van dr. Colijn. Door de delegaties van Nederland, België, Luxemburg, Denemarken, Zweden en Noorwegen (de staten, die indertijd de conventie van Oslo hebben gesloten) is een resolutie aan de Assemblée voorgesteld, waarin een dringend beroep op alle staten wordt gedaan, ales in het werk te stelleu, om alle wijzigingen in de handelspolitiek te vermijden die het economisch evenwicht en de betalingsbalans nog meer zouden kun nen verstoren. In den considerans wordt gewezen op de ernstige belemmeringen van het handelsverkeer door de voortdu rende veranderingen in de handelstarieven en op het feit, dat de economische deskun digen der Europeesche studie-commissie hebben betóogd, dat dergelijke veranderin gen de pogingen van hen, die trachten de muntsystemen en het credietwezen te orga- niseeren, belemmeren. In de tweede commissie der Assemblée verklaarde dr. Colijn gisteren, dat hij be grijpelijkerwijs volkomen instemt met deze resolutie; hij onderstreepte hetgeen over de betalingsbalans wordt gezegd. De besprekingen hebben duidelijk aan getoond, dat het heel moeilijk is voorstel len van constructieve beteekenis te doen. Dit is niet te verwonderen, want al jaren heeft men alle middelen beproefd. Meer dan drie jaren is vastgehouden aan de aan bevelingen van de economische conferentie van 1927 en heeft men getracht de richtlij nen, die door deze conferentie zijn aange geven, te volgen. De resultaten zijn vrijwel nihil geweest. Voor moreele ontwapening. Door den Poolschen minister van Buiten- lanosche Zaken, Zaleski, zal heden een me morandum in zake moreele ontwapening op het Volkenbondssecretariaat worden gede poneerd De Foolscbe bladen deelen hier over mede, dat het memorandum vier pun ten naar voren brengt, waarvoor practische samenwerking tusschen alle staten noodig is, n.l.: lo. het vaststellen van gemeenschappelij ke juridische normen in de strafrechtwet- ten der verschillende staten, die ten doel hebben campagnes, welke aansporing tot oorlog beteekenen, onmogelijk te maken; 2o. een uniforme codificatie van alle wettelijke bepalingen voor de organisatie van vereenigingen, waardoor de oorlogs propaganda en de ontwikkeling van den haat tusschen de volken onmogelijk wordt gemaakt 3o. oplossing van de vraagstukken met beirekkmg tot de internationale pers, met het doel ue publicatie van onjuiste benen- ten onmogelijk te maken, de uitwisseling van reciiiicaues in de internationale pers te vergemakkelijken, tot de stichting van een internationaal disciplinair gerechtshof j voor journalisten te komen en tut ue«sticu- ting van eeii internationaal agentschap voor de uitwisseilng van persberichten uit Genève; 4o. het bevorderen van een pacifistischen geest bij het schoolonderwijs ten gunste van het internationaal vertrouwen en ter bestrijding van de oorlogsinstincten. De Poolsche regeering constateert ten slotte, dat de moreele ontwapening geen belangrijke vorderingen zal maken, indien men zicli met phrases tevreden stelt. Daar om heeft zij dit concrete ontwerp ingediend ter practische regeling van de onderhavige kwestie. ENGELAND GANDHI WAARSCHUWT DE AMERIKANEN. In een interview, speciaal aan de „Uni ted Press" toegestaan, heeft Gand-hi een scherpen aanval gericht aan het adres des Vereenigde btaten, over het opstapelen van gou<i en tarwe en het vereeren van den Mammon. Verder verweet Gandhi aan Amerika, dat het geen aandacht schonk aan den eisch eener billijke veideeling der rijkdommen. Er zal volgens Gandhi een dag komen, waarop het voor Amerika uit zal zijn met den Mammon-dienst; dan zal het Anierikaansche volk misschien wel het beste volk zijn, dat de wereld heeft, want de Amerikaan heeft den moed van het idealisme. In de Vereenigde Staten liggen groote hoeveelheden goud opgestapeld, hetgeen het land tot een vloek is geworden en de voornaamste oorzaak is van de depressie. Dit goud moet volgens Gandhi worden ge distribueerd en in circulatie gebracht, zoo dat de welvaart zich weer meer algemeen verdeelen kan. De Vereenigde Staten vor men een groot productieland, dat nog moet leeren hoe het zijn welvaart op billijke wijze moet verdeelen en dat thans zijn weelde nog in weinige handen besloten houdt. Gij hebt, zeide hij, in uw land groote voorraden tarwe en toch verhongeren er talrijke personen. Ondanks alles zijn de armste Amerikanen nog steeds welvaren der dan de armen in Indië. Ik ken dorpen, waarvan de bewoners bezwijken onder het gewicht hunner economische ellende. Ten aanzien van het drankverbod ver klaarde Gandhi, dat het drinken in de Vereenigde Staten een mode-zonde is ge worden, die geheel en al een deel is gaan worden van de dagelijksche gewoonten van het volk. In Indië behoort het drinken ech ter niet tot den goeden toon. Gandhi verklaarde openhartig geen vast omlijnde meening te hebben omtrent de zilverkwestie, daar hij geen expert was in financieele aangelegenheden. „Ik luister naar de argumenten van tegenstanders, zoowel als van voorstanders van den zilve ren of den gouden standaard, en hel dan eens over naar de eene zijde en dan naar de andere. Ten slotte moet de beslissing worden overgelaten aan de financieele ex perts, doch er dient aan te worden herin nerd, dat Indië feitelijk een land is, dat zil ver gebruikt en de neiging om zilver als ruilmiddel te gebruiken, is een sterke eco nomische gewoonte geworden". Een vrij Indië, zeide hij ten slotte nog, zal gaarne waren willen invoeren. Als wij een schepel tarwe kunnen uitvoeren om een schepel mais er voor terug te krijgen, welke Indië van noode heeft, dan kan ik daar van harte mee instemmen, doch de uit voer van een schepel tarwe, om een Engel- schen soldaat of een vaatje alcohol te kun nen importeeren, doet schade aan de ziel. SPANJE DE SPAANSCHE REPUBLIEK IN DE MAAK. De grondwet van de nieuwe Spaansche republiek vordert nog niet erg. Eergisteren had de Cortes art. 1 aldus vastgesteld: „Spanje is een democratisch liberale arbeidersrepubliek." Tegen deze benaming -arbeiders-repu bliek" is evenwel zulk een verzet gerezen, dat dit eerste grondwetsartikel weer is geannuleerd. Bloedige botsingen tusschen communisten en politie. Te Ronda bij' Saragossa, hebben com munistische arbeiders gepoogde de gen darmerie-kazerne te bestormen. Zij werden ontvangen met geweervuur. Een arbeider werd gedood, een ander zwaar gewond. Ook te Olivarez bij Sevilla is het tot bloedige botsingen gekomen, tusschen de „guardia civil" en de bevolking. Bij een vuurgevecht weiden drie personen zwaar gewond. De politie van Barcelona zet haar on derzoek naar de communistische wapende pots met kracht voort. Woensdag heeft zij buiten de stad een in een veld begraven kist ontdekt, waann niet minder dan zeven groote bommen en een aantal revolvers alsmede een voorraad munitie waren geborgen. De bommen had den een doorsnede van 28 c.M. en een hoogte van 20 c.M. Te Bilbao zijn twintig veroordeelde Baskische nationalisten, die hun straf uit zitten in de Larrenadagevangenis, in hon gerstaking gegaan. Acht en twintig com munisten en syndicalisten, die in dezelfde gevangenis zijn opgesloten, volgden hun voorbeeld. ITALIË MUSSOLINI'S TEGENBEZOEK AAN BERLIJN. De ducé heeft het voorloopig te druk. De Romeinsche correspondent van de „Temps" meldt, dat Mussolini zich in de èerstvolgende dagen in verband met het tegenbezoek aan Berlijn in verbinding zal stellen met de Duitsche regeering. Mussolini heeft weliswaar de Duitsche uitnoodiging, om naar Berlijn te komen, aanvaard, het zal hem echter niet mogelijk zijn, binnenkort dit plan door te voeren. Daarvoor in de plaats echter zal minister Grandi in het begin van October in Ber lijn aankomen en tegelijkertijd in naam van Mussolini het Duitsche minis-terbe- zoek beantwoorden. FINLAND OUD-MINISTER GEARRESTEERD. Wegens verduistering op groote schaal. De voormalige Finsche minister van jus titie, thans rechter, dr. Ernst Otto Aakes- son tegen wien een arrestatiebevel is uit gevaardigd, is bij een poging om over de Russische grens Rinland te verlaten, door de Finsche politie gearresteerd. Hem wordt ten laste gelegd, een bedrag van ruim driehonderd vijftig duizend Fin sche marken aan wisselgelden te hebben verduisterd. Dr. Aakesson is 63 jaar. CHINA CHINEEZEN EN JAPANNERS SLAAGS. Nabij Moekden. Nadat Chineesche troepen een poging hadden gedaan om een spoorbrug van den Zuid-Mandsjoerijschen spoorweg te vernie len, zijn Japansche en Chineesche troepen Donderdagavond in de buurt van Moek den slaags geraakt. De Japanners hebben het Chineesche garnizoen van Peitaiying gevangengenomen. Een United press-telegram uit Tokio meldt, dat Moekden-troepen na een deel van den Zuid-Mandsjoerijschen spoorweg te hebben opgeblazen de Japansche troe pen hebben aangevallen, die de lijn bewa ken. De Japansche troepen hebben daarna in een hevig gevecht met de Chineezen^ de barakken der Moekden-troepen be stormd en bezet. De Japanners hebben dringend draadloos om versterking ver zocht, waarop de commandant van het Ja pansche garnizoen te Kwantoeng bevel heeft gegeven troepen uit Liaoywan naar Moekden te zenden. Omtrent het gevecht tusschen Japan sche en Chineesche rtoepen bij Moekden worden de volgende bijzondeheden uit Pe king gemeld: Bij den onverhoedschen aanval der Ja panners zijn 70 k 80 Chineesche soldaten gedood. De Japansche troepen begonnen om tien uur 's avonds op de stad te schie ten. Elke tien minuten viel er een projec tiel, hoewel de Chineezen niet terugscho ten. Toen maarschalk Tsjang Tsu-lang, de gouverneur van Mandsjoerije, hiervan be richt ontving, gaf hij den Chineeschen troepn bevel, hun wapenen in de opslag plaatsen op te bergen en zich van elke tegenweer te onthouden. De Japanners, die aanvankelijk hun vuur richtten op het arsenaal, bombardeerden later het. kamp en de stad. Men gelooft te Peking, dat de Japansche militaire autori teiten tot deze onverwachte actie zijn over gegaan om de Chineezen te dwingen tot afdoening der aangelegenheid betreffende den moord op kapitein Nakamura van den Japanschen generalen staf, die in Juni j.l. in Moekden is gedood. De langzame behan deling dezer zaak heeffc in militaire Ja pansche kringen groote ergernis verwekt. BUITENL. BERICHTEN. ONGELUKKEN. DE YANGTSE STIJGT NOG. Alle nieuwe dijken bezweken. Naar uit Sjanghai gemeld wordt, breidt de overstrooming zich nog verder uit. Alle nieuwe dijken zijn bezweken. De bedreigde gebieden worden tot groote meren. Meer dan 100.000 personen zouden zijn omgekomen in de provincie Anhwei. HEVIGE WERVELSTORMEN BOVEN CALIF0RNIE. Ruim 100 personen gedood. Volgens een bericht uit Mexico City is het Californisehe schiereiland de laatste dagen door hevige wervelstormen bezooht, tengevolge waarvan ruim 100 personen om het leven zijn gekomen. VERDENKING TEGEN EEN BURGEMEESTER. Gerechtelijk onderzoek ingesteld. Eenigen tijd geleden richtte de burge meester van Blankenberghe. de heer G. D., eigenaar van verscheidenehotels al daar en in het buitenland, tot de handels rechtbank van Brugge een preventieve concordaat-vraag tot het ontgaan van faillissemen ten. De expert, die door de rechtbank aange steld was om de zaak te onderzoeken, ontdekte dat de heer D. in een van zijn hotels 140 Engelsche gasten had, die een veel te lagen pensionprijs betaalden. Zooals dra daarop aan het licht kwam, verloor de eigenaar niets bij deze handel wijze: hij betaalde geen enkelen leveran cier; zijn eenige ambitie was om het geld maar steeds binnen te doen komen. Aan sommige crediteuren was de heer D. meer dan 200.000 frs. schuldig en aan een groenten- en fruithandelaar 50.000 frs. Toen deze ontdekking was gedaan, liet het gerecht het hotel in kwestie en nog andere inrichtingen eveneens aan den burgemeester toebehoorende ontruimen en werd alles verzegeld. Men viel echter van de eene onaange name verrassing in de andere: Eenige dagen geleden kwamen klachten binnen van de leveranciers yap den heer D., die zich beklaagden, dat deze laatste van zijn functie en invloed als burgemeester der badplaats misbruik maakte, om pressie op hen uit te oefenen, teneinde telkens uitstel van betaling te bekomen. Dan nog een derde en niet minder ern stig geval: de burgemeester zou door frau duleuze middelen hypothecaire leeningen bekomen hebben. Hierbij zou hij echter niet alleen gehandeld hebben en het par ket zoekt dan ook naar de medeplichti gen. Dit alles verwekt natuurlijk in de kust streek waar burgemeester D. zeer bekend was, een begrijpelijke opschudding. EEN NIEUWE TREINAANSLAG AANGEKONDIGD. Thans in Hessen. De politie te Darmstadt ontving uit Hep- penheim aan de Bergstrasse een anonieme briefkaart, waarin meegedeeld werd, dat Vrijdag of Zaterdag bij Langen in Hessen een aanslag op den sneltrein naar Ham burg uitgevoerd zal worden. De schrijfster deelt daarin mede, dat zij lid van een bende is geweest, die verschil lende treinaanslagen, o.a. dien bij Jüter- bog, heeft uitgevoerd Zij heeft de verbin dingen met de bende eohter verbroken, omdat haar minnaar een andere vriendin heeft gezocht. De vrouw verklaart, dat zij een einde aan haar leven wil maken, doch tevoren nog wil beleven, dat de aanslag verhinderd wordt. Zij geeft een uitvoerig signalement van haar minnaar. De politie zoekt thans ijverig naar deze vrouw, die een zekere Bertha Kroeskiny moet zijn. Overigens zijn de noodige maatregelen getroffen, terwijl ook de spoorwegdirectie gewaarschuwd is. Nader wordt uit Darmstadt gemeld: Het onderzoek van de politie in verband met. de verklaringen van Bertha Kröskiny over een zoogenaamden spoorwegaansla-g, welke bij Langen in Hessen was beraamd, heeft niets opgeleverd. Hedenmorgen ontving de politie nog een tweede schrijven van dezelfde schrijfster uit Lörzenbach. Dit schrijven is zoo onsa menhangend, dat de politie hieruit afleidt, dat men te doen heeft met eon krankzinni ge, of met een poging om haar met voorbe- dachtenrade op een dwaalspoor te brengen. De politie hoopt de schrijfster weldra te kunnen opsporen. Petroleumbrand na 2 1/2 jaar vanzelf gedoofd. Na bijna 2 1/2 jaar ononderbroken te hebben gewoed is de brand in de petroleum- bron bij Moreni (Roemenië) vanzelf ge doofd. De eene zijde van den krater is in gestort en door de neerstortende aardmas- sa's is het vuur volkomen verstikt. Na de instorting stegen nog steeds gassen om hoog, die door de op ongeveer 150 meter af stand liggende rookvanger in de vrije lucht afgevoerd worden. De omgeving van de bron wordt 6terk bewaakt. Plan tot opblazing van de Elbe-brug? Vrijdagmorgen is een afdeeling van de politie uit Sobwerin te Doernitz aan de Elbe aangekomen, waar zij de woningen van vooraanstaande communisten geheel onverwachts aan een huiszoeking heeft on derworpen. Deze huiszoekingen duurde tob in de na middaguren, doch hadden, naar officieel wordt medegedeeld, geen resultaat. Bij geruchte verluidt in de stad, dat com munisten een aanslag met dynamiet op de Elbebrug bij Doernitz hadden beraamd. DAHLIA-TENTOONSTELLING TE DEN HAAG. Bekroningen in de omgeving. Eer e-p r ij z e n: Bronzen med. van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, aan decor. gr. Dahlia's, ingezonden door J. G. Ballego Zn. Zilv. med. van H. K. H. Pr'nses Juliana, aan decor, groep Dahlia's, ingezonden door C. Via- nen te Rijnsburg. Zilv. med. van den Burge meester van Den Haag aan decor, groep Da hlia's, ingezonden door W. Boekee T.zn., te Zoeterwoude. Verguld Zilv. Med. van 't Kon. Zoöl. Bot. Gen. te Den Haag, aan decor, groep Dahlia's van R. A. v. d. Schoot, te Hilegom. Bronzen Med. van Kamer van Koophandel te Den Haag, aan decor, groep Dahlia's van W, Buurman te Oegstgeest. Zilv. Med. van Ver. tot Bev. van Vr., Den Haag, Scheveningen en Omstreken, aan decor, groep Dahlias van A. Th. Kroone te Hilegom. Kleine Gouden Med. van de Alg. Ver. v. Bl.-cul'uur voor belang rijkste collectie aanwinsten van binnen- en buitenlandsche oorsprong aan J. G. Ballego Zn. te Leiden. Zilv. Beker voor beste bui tenlandsche nieuwigheid aan Dahlia Schiller van K. Maarse Dzn. Jr. te Aalsmeer. Gouden Medaille: Aan Decoratieve groep afgesneden Dah'ia's en Dahlia's in pot, inzeder J. G. Ballego Zn. te Leiden. Kleine Gouden Medaille: Aan De cor. groep afgesneden Dahlia's, inzender G. Vianen te Rijnsburg; aan decor, groep afge sneden Dahlia's, ingez. R. A. v, d. Schoot te Hillegom; aan decor, groep afgesn. Dahlia's, inzender W. Boekee, T.zn., te Zoeterwoude. Verguld Zilveren Medaille: Aan Decor, groep afgesneden Dahlia's, inzender A. Th. Kroone te Hillegom; Decor, groep afge- gesneden Dahlia's, inzender W. Buurman, te Oegstgeest. Zilveren Medaille: Aan bloemstuk van Dahlia's, ingezonden door W. Buurman, te Oegstgeest; aan decor, groep afgesneden Dahlia's, inzender Gebr. Zandbergen, te Val kenburg bij Leiden; aan decor, groep afgesne den Dahlia's, ingezonden door A. G. van Tol, Wasenaar. Getuigschrift van verdienste: Aan Dahlia Red Champion, inzender R. A. v. d. Schoot, Hillegom. De kleur is bessenrood; Aan Dahlia JePow Favorite, inzender R. A. v. d. Schoot, te Hillegom. De kleur is groen achtig geel. DE IEPENZIEKTE. Hoe kan de bestrijding het best geschieden? Het Comité in zake bestudeering en bestrij ding van de iepenziekte verzoekt ons opname van het volgende: Al omstreeks 13 jaar heeft de iepenziekte in ons land huisgehouden en nog is van ver mindering geen sprake. Is er nu inderdaad niets aan te doen? Deze vraag behoeft geluk kig niet bevestigend te woiden beantwoord. Langen tijd verkeerde men in het onzekere, omtrent den eigenlijken verwekker der ziekte. Het wetenschappelijk onderzoek heeft thans aangetoond, dat zij wordt veroorzaakt door een zwam, die in het hout woekert. Daarmee was echter nog niet het vraagstuk opgelost, hoe de ziekte van den eenen boom op den anderen wordt overgebracht. Voortgezet onderzoek heeft echter uitgewezen, dat de overbrenging door iepenspintkevers geschiedt, die in de schors van zieke of door iepenziekte gestor ven, al of niet gevelde boomen voorttelen. Aan gezien er tot dusver geen afdoend middel is- gevonden om de iepenziekte rechtstreeks te bestrijden, moet de strijd dus tegen de iepenspintkvers worden gevoerd, die zich juist ten gevolge van de iepenziekte buitengewoon sterk hebben kunnen vermeerderen. De vraag is dus, hoe de spintkevers moeten worden bestreden. Alle boomen, die een broedplaats voor spint- kevers vormen (dat zijn dus de ten gevolge van de iepenziekte of door andere oorzaken kwij nende of reeds gestorven boomen), moeten zoo spoedig mogelijk worden geveld en de schors er van moet onmiddellijk onschadelijk worden gemaakt. Het beste is, de schors dadelijk te verbranden. Als dit te groote bezwaren ople vert, kan desnoods worden volstaan met de schors al of niet met den stam ten minste 3 maanden onder water gedompeld te houden. Omdat het op het oogenblik veel beter te zien is, welke boomen dood of stervende zijn, dan straks, wanneer de boomen hun bladeren heb ben laten vallen ,is het van groot belang, reeds nu de boomen te merken, die in dezen winter moeten worden geveld. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat alle gevelde boomen, hetzij deze vóór de velling ziek of gezond waren, een broedplaats vormen voor de spintkevers, zoo dat het noodzakelijk is, ook de gezonde boo men te ontschorsen of onder water te bewaren. Dit geldt stellig niet het minst voor de iepen op houtopslagplaatsen. Het middel ter bestrijding is uitvoerbaar voor iedereen. Om practische resultaten te be reiken is het echter een vereischte, dat nie mand nalate, zijn doode en stervende boomen op te ruimen en de schors onschadelijk te ma ken. Het betreft hier een nationaal belang, zoodat met recht mag worden gehoopt, dat een ernstig beroep op den gemeenschapszin van alle eigenaren van iepen, om door het ne men van de hierboven omschreven maatrege len mede te werken aan de bestrijding der iepenziekte, niet vergeefsch zal zijn. Rijkstuinbouwschool te Boskoop. Voor het toelatingsexamen voor de Rijks tuinbouwschool te Boskoop op 8 en 9 Sep tember slaagden 70 candidaten: L. de Vries, Aalten; K. Visser, Ter Aar; G. G. Braams, F. J. Boelen, J. Groenewoud, G. Klaveren, H. Mielatz, R. J. Loeff, J. W. Vol- kert, Amsterdam; L. Laporte, J. Prins, W. v. d. Poll, AmersfortjJ. Groot, Arhem; J. v. Amstel, Barendrecht; A. W. Broese, W. R. Broese, Bloemendaal; Adr. v. d. Berg, P. Boer, J. P. Hage, H, Oosterwijk, K. Rosbergen, Bos koop; H. Biegel, H. J. Scheepens, Bussum; H. Roraijn, Delft; L. K. J. Ilsink, J. G. v. Rhijn, Deventer; B. J. J. de Ruijter, Dongen; F. Le- verland, Ermelo; E, J. v. Bel, Gorsel; H. A. Bosschart, J. J. Hollenberg, B. D. G. Warden burg, Haarlem; W. de Blauw, O. Birnie M. R. Butin Bik, J. Chr. Drieisma, B. C. v. Es, W. E. Felix, H. P .H .Gans, G. Geerts, P. D. v. d. Harst, J. G. Hoevenaar, F. W. Mann, C. B. Moorman, J. Nieuwraeijer, J. Noordink, B. Pfeiffer, W. A. Plugge, H. v. Rees Vellinga, W. W. v. Riemsdijk, M. S. P. Straatman, J. Th. Salomons, G. W. Veeren, R. J Werner, Th. v. Wijngaarden, Den Haag; J. T. Bruins, Haren (Gron.); P. E. v. d. Gaast, R. C. Pekel haring, Hilversum; W. H. Ledeboer, Overveen; H. Bornkamp, W. ten Bosch, Rotterdam; A. Korn, Rijswijk (Z.-H.); L. Cals, Schaasberg; W. Barnard, J. Ederkoort, Utrecht; P. R. Schell, Veveij (Zwitserland); H. Dekker, Warnsveld; G. H. N. Steenwijk, Wormerveer; J. Giesberts, Woudrichem; J Willemsen, Zut- phen. Afgewezen werden 22 candidaten. Nederlandsch Eiercontrolebureau. Het bestuur van het N.E.B. vergaderde te 's-Gravenhage onder voorzitterschap van Dr. L. G. Kortenhorst. Medegedeeld werd, dat den aangesloten exporteurs bericht is gezonden hoe de sorteerings-voorschriften bij beschikking van den minister van binnenlandsche za ken. en landbouw zijn gewijzigd, terwijl tevens te hunner kennis werd gebracht dat het stempel „Holland", dat op elk versch ei, bestemd voor Engeland of Bel gië moet voorkomen, vanaf 7 September in rooden inkt moet worden aangebracht. Het Eieren-besluit volgens de Warenwet isj juist afgekondigd. Er wordt gehoopt dat de uitvoering zoodanig zal zijn, dat hier van krachtige steun, zal worden ondervon den bij de verbetering van de kwaliteit van voor uitvoer bsetemde eieren Er werd van gedachten gewisseld over de wenschelijkheid van beperking van het aantal plaatsen van uitvoer van eieren. Een schrijven waarin <1® zienswijze van verschillende koelhuisdirecties met betrek king tot enkele punten' inzake de uitvoer regeling van eieren werd weergegeven, werd in handen gesteld van een com-missie bestaande uit de heeren B. H. Vos te En schedé, D. van Ree te Amerongen, Prof. C. F. van Oyen te Utrecht en Ir. J. G. Tuk ker te Beekbergen. Over de voor- en nadeelen van uitvoer van eieren in nie-t-gesloten verpakking werd uitvoerig gediscussieerd. Er werd be sloten een onderzoek in te stellen naar de resultaten van deze wijze van verpakking. Door het in werking treden van het eieren- besluit volgens de Warenwet is de controle op de juiste naleving der bepalingen bij uit voer in nie-t-gesloten verpakking veel verr gemakkelij'kt. De regeling biet betrekking tot den eier- handel in Duitschland, waarin ook de ver plichte stempeling van eieren bij invoer in Duitschland was opgenomen, is voorloopig opgeschort. De consequenties voor de Ne- derlandsche belangen werden onder het oog gezien. Naar de berichten luiden wordt het oorspronkelijke Duitsche ontwerp om gewerkt, zoodat de invoering van st-empe- Mngsvoorschriften toch eerlang tegemoet kan worden gezien. In de koelhuizen zijn eieren opgeslagen onder oofitrolemerk, onder coutroleteeiken en zonder controlemerk of -teeken. Bij. uit voer moet op de verpakking het controle- teeen voorkomen. Ten einde hiertoe te ko men werd een regeling getroffen, waarbij een vlotte gang van zaken en goede con trole op de juiste naleving der voorschrif ten gewaarborgd is. Er werd besloten op de Grocer's Exhibi tion in Londen met een kleine inzending uit te komen. „Kijk eens. wat verkwistend je geweest bent. Eén was meer dan genoeg geweest."

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10