BUITENLAND VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. F VOLKENBOND STEUNVERLEENING AAN OOSTENRIJK. Het financieele Volkenbondscomité heeft gisteren beraadslaagd over de Oos- tenrijksche financiën, met name over even- tueele hulpverleening aan Oostenrijk, waarbij de regeering van dit land verte genwoordigd was door den bondskanselier Buresch, den minister van Financiën Red- licli en den oud-minister van Financiën Juch. ONTWAPENING BEWAPEN INGSVACANTIE. Het Amerikaansche departement van Buitenlandsc'ne Zaken heeft zijn volledige principieele instemming te kennen ge-e ven met de door senator Borah voorgestel de vijfjarige bewapeningscacantie. Zou dit denkbeeld algemeen aanvaard worden, dan zou het in drieërlei opzicht een zegen rijke uitwerking hebben. In de eerste plaats zou de ontwapening^ co:^rentie te Genève, aan welke openings datum men hier uitdrukkelijk vasthoudt, in een veel gunstiger atmosfeer plaats vin den, want „de horloges der gedelegeerden zonden niet door het gehamer der marine werven en munitiefabrieken geïrriteerd worden." In de tweede plaats zou een dergelijke pauze den landen tijd geven, en zoodoende betere psychologische omstandigheden scheppen voor de bespreking der verschil lende politieke problemen. De Amerikaan sche regeering verwacht niet van de con ferentie te Genève, dat alle bewapening plotseling zal ophouden, doch slechts een eersten belangrijken stap in de richting van een stopzetting van den .bewapenings wedstrijd wat betreft landlegers en een be perking van de bewapening in het alge meen. Een bewapeningsvacantie zou onge twijfeld zoowel hiervoor als voor de gelei delijke oplossing der verschillende Euro- peesche problemen zeer gunstig zijn. In de derde plaats zou een bewape ningsvacantie zonder eenigen twijfel van groot nut zijn ten opzichte van de econo mische wereldcrisis, in verband met de hierdoor te bereiken bezuiniging op de oorlogsbegrootingen. Dit. is het principieele standpunt, dat de Vereenigde Staten innemen. Wel is waar heeft men tot dusver noch van Grandi, noch van Borah bijzonderheden omtrent hun voorstellen vernomen, doch men is bereid, deze voorstellen te onder zoeken en men hoopt, daarbij nuttige wen ken te kunnen geven. Amerika zal zich gaarne ten gunste van een bewapeninga- pauze uitspreken, wanneer ook de andere mogendhedendaaraan meedoen. ITALIË MUSSOLINI NOG NIET NAAR HET VATICAAN. Woensdagmorgen hebben op het Vati- caan verschillende besprekingen plaats ge had, waaraan o.m. ook de kardinaal-staats secretaris Pacelli deelnam. Deze besprekin gen hebben aanleiding gegeveji tot allerlei geruchten. Zoo werd beweerd, dat Musso lini zich naar het Vaticaan zou begeven, waar hij door den paus en kardinaal Pa celli zou worden ontvangen. In dit verband wordt er op gewezen, dat een dergelijk gerucht reeds eerder de ronde heeft ge daan, doch dat het bezoek niet heeft plaats gehad. MOEDERS. Vrouwengids. Wegen en Wendingen. Onder redac tie van M. Kasteel-Baltussen. Uitgave J. J. Romen en Zo nen, Roermond. In een rede over de viering van 'n Moe derdag, die ik bij verschillende gelegen heden hield, haalde ik eens het woord van den bekenden bisschop Mgr. von Ketteler aan, die in zijn prachtig „Mehr Freude" schreef: „De grootste weldaad, die God aan een mensch in de natuur kan schenken is zonder twijfel het geschenk van een waarlijk christelijke Moeder.... Onmetelijk gelukkig is het kind, dat een waarlijk christelijke Moeder heeft, zij het ook, dat het in lompen opgroeit en in lompen ten grave daalt Wanneer de Moeder reeds lang in het graf rust, de zoon echter door de stormen her- en deswaarts wordt geslingerd en op het punt staat geloof en zeden te, verliezen en het eeuwig verderf in te gaan, dan zal de vrome, edele gestalte van zijn christe lijke Moeder hem nog verschijnen en hem met wonderbare macht op den weg van deugd en plicht terugvoeren". En wij hebben ons toen verstout daaraan toe te voegen het volgende: „Al denkt hij dan maar aan het woord „Moeder", dat voor ieder van ons een eigen'klank heeft, dan zal hij zich herinneren, die zee van goedheid en mildheid, van toegevendheid, geduld, offervaardigheid, zelfopoffering en van vertrouwelijke, innige liefde. Dan zal hij zich herinneren, hoe hij eens naar haar toeging in alle noodwendigheden, dat hij zich bij haar beklaagde over elk leed, dat hij haar vroeg bij iederen tweijfel, dat hij haar vertelde wat hij had misdaan en dat hij haar vroeg bij iederen twijfel, dat hij Moeder riep Als u nu dit boek, dat samengestel 1 is uit een keur van artikelen, ter hand neemt en inziet, kunt u begrijpen, hoe ver.mug., ik was met het verschijnen van dit boek. Want dit boek zal helpen zulke Moeders te maken. Wij leven nu eenmaal in een tijd, dat het ENGELAND MATROZEN-ACTIE VOORTGEZET. Werk echter weder hervat. Zooals door den minister van Marine, sir Austen Chamberlain, in het Lagerhuis medegedeeld, was den schepen van het Atlantische vlooteskader opdracht gege ven zich naar de havens waar zij thuis hooren, te begeven in afwachting van het onderhoek, dat naar de grieven van de manschappen zal worden ingesteld. Om halfvijf werd op de schepen te In vergordon het bericht ontvangen, dat een onderzoek zou worden ingesteld. Van den wal af kon men zien, dat vergaderingen werden gehouden, waarbij de manschap pen door de officieren werden toegespro ken. De mededeeling scheen eenige ont spanning bij de matrozen teweeg te bren gen, want soms werd gejuich gehoord. Opnieuw werd nu, overeenkomstig de or ders van de admiraliteit, bevel gegeven om de ankers te lichten en uit de Schotsche wateren te vertrekken. Dit ging echter niet zonder meer. De matrozen weigerden namelijk de ankers te lichten, daar zij vreesden, dat de schepen afzonderlijk ge- isoleerd zouden worden. De bevelhebbers saven den manschappen echter de na drukkelijke verzekering, dat de schepen der Atlantische vloot naar de havens zou den vortrekken, waar zij thuis behooren. Het duurde echter nog twee uur, voordat de matrozen toegaven, en eindelijk om don. De schepen voeren één voor één weg, de „Repulse" het eerst en de „Rodney" 't laatst. Wanneer de- schepen op volle zee zijn, zal de vloot in formatie verder varen. De vloor-correspondent van de „Daily Tel." meldt aan zijn blad, dat de schepen zeer rustig en kalm wegvoeren alsof het een vertrek voor gewone manoeuvres gold. Om halftwaalf was het laatste vaartuig uit Invergordon vertrokken. Uit dit vertrek mag nog niet geconclu deerd worden, dat de actie stopgezet wordt. De matrozen schijnen vastbesloten te zijn vol te houden, indien geen tegemoet koming wordt betoond tegenover hun be zwaren in zake de gageverlaging. die voor de laagste rangen 20 tot 25 pet. zou bedra gen. Hoewel de matrozen zich vrij kalm ge dragen, lijdt het geen twijfel, dat onrust stokers aan het werk zijn, en zelfs wordt beweerd, dat de actie bijna hoofdzakelijk een gevolg is van communistische propa ganda. Een bewijs hiervoor is, dat men in de zeemanscantine te Invergordon Zondag verscheiden exemplaren van de communis tische „Red Flag" heeft gevonden. OOSTENRIJK NA DEN STAATSGREEP IN OOSTENRIJK. Dr. Pfriemer over den Putsch. D'e „Prawda" publiceert een interview, dat een bijzondere correspondent heeft ge had met den leider van den mislukten putsch van de Oostenrijksche Heimwehren, dr. Pfriemer. Het onderhoud had plaats in de Zuid-Sla vische grensplaats Marburg. Dr. Pfriemer toonde zich over de Oos tenrijksche gebeurtenissen zeer terneerge slagen en verbitterd. Op de vraag van den journalist, waardoor de putsch mislukt was, verklaarde dr. Pfriemer, dat de zaken er in Oostenrijk thans heel anders zouden uit zien, wanneer er geen verraad was ge pleegd. De schandelijkste rol heeft baron Frank gespeeld, die aan den eenen kant is inge wijd geweest in alle plannen van de Heim wehren en anderzijds met de regeering in contact stond. Het voornaamste gevolg van dit verraad is het mislukken van den putsch geweest. Wij hadden de beschikking, aldus dr. Pfriemer, over 10.000 tot alles bereide man nen. Onze bedoeling was het doorvoeren van een conoentrischen aanval op Graz en daarom hebben wij Opper-Stiermarken tot aan den Semmering bezet. Te Graz, ging dr. Pfriemer voort, ston den we in contact met militaire kringen, die in vertrouwen waren genomen. In liet geval van een aanvankelijk succes, zouden deze militaire kringen zich bij de beweging hebben aangesloten en onze actie hebben ondersteund. De verdere plannen waren een gezamenlijke opmarseh met de Neder- Oostenrijksche Heimwehren naar Weenen. Starhemberg moest in Qpper-Oosbenrijk de dekking in den rug vormen, ingeval de regeering in het Salzburggebied tot mobi lisatie zou zijn overgegaan. Met Tirol bestond wegens den afstand geen contact. Na het innemen van Graz zou de blokkeering van Weenen hebben moeten volgen. Wij waren voorbereid op hindernissen, zeide dr. Pfriemer, en zouden, ingeval van moeilijkheden ook een strijd in grooten stijl niet uit den weg zijn gegaan. Maar de actie mislukte, aangezien de mi litaire kringen niet voldoende overtuigd waren van de noodzakelijkheid van den putsch. Dr. Pfriemer besloot zijn verklaringen met er op te wijzen, dat de Heimwehren er wellicht te vroeg op los getrokken zijn, maar dat zij daartoe waren gedwongen door de ontwikkeling van de buitenland- sche politieke verhoudingen. De verantwoordelijkheid voor de juist heid van dit interview moet natuurlijk vol komen voor: rekening van den bijzonderen verslaggever van de „Prawda" en van de redactie van dit blad blijven. Bij een huiszoeking in een der clubloka len der Heimwehren werden ongeveer 70 geweren en 25 revolvers gevonden. Uit Seegraben in Stiermarken wordt ge meld, dat aldaar een wapendepot der Heimwehren is gevonden met 131 militaire geweren, 80 stalen helmen, 100 bajonetten en een grotoe hoeveelheid munitie. Gistel-en zijn in Stiermarken nog 15 per sonen gearresteerd. Van de te Kloster-Neuburg bij Weenen gearresteerde Heimwehrlieden werden 50 ter beschikking van de justitie gesteld. Stahremberg op vrijen voet. Naar uit Linz wordt gemeld, zijn de Heimwehr-leiders prins Ernst Riidiger Stahremberg en ,generaal-majoor b. d. Franz Buchmayer, die Maandag vroeg in verband met den Pfriemer-putch gearres teerd waren, gisteravond uit het arrest ont slagen. ZUID-AMERIKA CHILEENSCHE MUITERS VEROORDEELD. Zes doodvonnissen. Zes leiders van den jongsben opstand op de Chileensche vloot zijn door den krijgs raad te Santiago ter dood veroordeeld. Twee rebellen kregen levenslange gevan- gennisstraf, terwijl zes anderen gevange nisstraffen, varieerend van 15 tot 10 jaar werden opgelegd. BUITENL. BERICHTEN. ONGELUKKEN. VIJFTIGTAL SLACHTOFFERS IN CALIFORNIE. Orkaan boven Vera Cruz. Gisterochtend heeft boven Vera Cruz een orkaan gewoed, waardoor een aantal kleine schepen in de haven zonk en schade in de stad werd aangebracht. De electrische leidingen werden verbroken. Volgens in Mexico ontvangen berichten heeft de orkaan ook in andere deelen van het land huis gehouden. In Californië zijn jl. Zaterdag en Zondag ten gevolge van den storm ongeveer vijftig personen ge dood. AUTOBUS IN NEW JERSEY DOOR TREIN GEGREPEN. 4 dooden, 10 ernstig gewonden. Uit Merchantville (New Jersey) wordt gemeld: Bij een botsing tusschen een trein en een autobus zijn vier menschen om het leven gekomen en 10 levensgevaarlijk ge wond. AUTO BIJ BRUSSEL INGEREDEN OP GROEP KINDEREN. Een doode en zes gewonden. Gistermiddag is te Auderghem bij Brus sel een auto, die voor een anderen wagen wilde uitwijken, geslipt en in een goep schoolkinderen gereden. Eén kind werd op s-lag gedood en zes kinderen werden ge kwetst, van wie drie ernstig. Het ongeluk heeft groote opschudding veroorzaakt. Het parket was onmiddellijk ter plaatse om een onderzoek in te stellen. De chauffeur is ter beschikking van den procureur gesteld. „Tel." ERNSTIG ONGEVAL MET DIENST PISTOLEN. Aan de Nederlandsche grens. Uit Bocholt wordt gemeld: In het na burige Suderwich heeft in den nacht op Donderdag een ernstig ongeluk plaats gehad. Drie douane-beambten, die dienst deden wilden in de nabijheid van de Nederland sche grens hun dienstpistolen controlee ren. Toen de beambte Brewe zijn pistool wilde nazien, ging de haan onverwacht over. Eenige schoten vielen. De man zelf viel op slag dood neer, terwijl een zijner collega's zwaar gewond in het ziekenhuis moest worden opgenomen Voor diens le ven wordt gevreesd. Zeilboot bij Reval omgeslagen. In de haven is eemzeilboor omgeslagen, waarin zes jeugdige personen waren geze ten. Vijf hunner zijn verdronken. Mist-ongeluk op de Elbe. Tengevolge van mist op de Elbe heeft een aanvaring plaats gehad tusschen een aan de Duilsche reederij Bolte behoorend stoomschip, dat van Leningrad naar Ne derland onderweg is, en het Zweedsche stoomschip „Meteor", dat met vacantie- reizigers naar New-Castle zou vertrekken. Beide schepen werden beschadigd, d-och konden hun reis voortzetten. gen worden er verteld, die allen middelen zijn voor de Moeder, tot dat hooge en ver heven doel: de heiligmaking der kinderen. Een een der mooiste artikelen van dit boek, een der meest voorname en lezens waardige is wel dat van Pater Hyacinth Hermans O.P., die schrijft over het jonge meisje van gisteren, heden en morgen. Hij vertelt daar eerst, hoe het vroeger was, hoe het meisje leefde angstvallig be waakt door zorgvolle ouders, hoe het leefde thuis, bijna alleen thuis tot de droom van een huwelijk in vervulling ing. En de gebre ken van dien tijd ziet de schrijver niet voor bij als hij het leven beschrijft van die meisjes, die niet tot een huwelijk kwamen, die „zorgelijk de jaren zagen verglijden zonder te weten, wat haar bestemming zou worden, als vader en moeder-er niet meer zouden zijn". Zij waren opgevoed thuis braaf en gods dienstig, maar in eenzaamheid, met geen andere kennis dan die van het ouderlijk huis en zij wisten zich dikwijls niet door het leven heen te slaan. En Pater Hermans schrijft dan ook: „Dat het jongemeisje van heden zich aan deze haar bedreigende toe komst heeft weten te ontworstelen, moet en mag gezien worden als een van de blij de en gelukkige zegeningen en resultaten van de voortschrijdende emancipatie der vrouw". Dan: het jongemeisje van heden, dat de vrijheid vond haar eigen leven te bepalen met studie of een betrekking, zoodat zij later niet met de handen in het haar zou zitten, als zij niet tot een huwelijk kwam. Maar deze medaille bleek een donker der keerzijde te bezitten. Want met de eigen vrijheid en het eigen verdiende geld ging de intimiteit van het huiselijk leven te loor, waarvoor in de plaats kwam de be denkelijke weelde van een immoreele mode, bioscopen en dancings, door eigen in komsten en te weinig toezicht mogelijk ge maakt. Zij groeiden weg uit de beschutten de schaduw van het ouderhuis, zooals het klimop in den tuin. Dat is in den avond of op den Zondag als zij vrij zijn, maar zelfs bij den da-ge- lijkschen arbeid op kantoor of in fabriek vertoont die medaille een ernstige keer zijde. DE ETNA IN EEN R00DEN GLOED. Een nieuwe krater gevormd. De directeur van het Etna-observato- rium maakt bijzonderheden bekend over een toenemende activiteit van de Etna, Volgens deze mededeelingen is aan de Oostzijde van den middelsten krater, waar sedert 1928, na de laatste uitbarsting voortdurend zwaveldampen opstijgen, een nieuwe krater gevormd. Sedert korten tijd stijgt uit dezen nieuwen krater een dichte zwavelwolk op, die des nachts in een rooden gloed hangt. Lava-uitbarstingen hebben tot dusverre nog niet plaats ge had. Het phenomeen vormt voorloopig een groote attractie voor de vreemdelingen, die in grooten getale het nachtelijk schouwspel gadeslaan. TREIN DOOR BANDIETEN OVERVALLEN. Een revolvergevecht. Gemaskerde bandieten hebben op het station Timis gepoogd een rijdenden trein te overvallen. Er ontspon zich een kort revolvergevec'ht. De machinist gaf tenslotte vol stoom, zoodat de trein ontkwam. Bij de schiet partij werden vier passagiers licht ge wond. DEMONSTRATIE VAN DUIZEND RENTENIERS. In Czernowitz (Roemenië) is het tor groote demonstraties gekomen van de ren teniers, die sedert Juli jl. geen rente heb ben uitbetaald gekregen. Ongeveer 1000 personen drongen het gebouw van het departement van financiën binnen, waarbij het tot wanordelijkheden kwam. De politie heeft de orde slechts met groote moeite kunnen herstellen. DE GEHEIMZINNIGE LIJKENVONDST BIJ WEZEL. Een Wolff-bericht uit Essen meldt: Het onderzoek der politie in verband met het vinden der lijken van de echtge- noote van den smid Behling en haar beide zoons, te Brünen, bij Wezel, heeft uitge wezen, dat moeder en kinderen met we- derzijdsch goedvinden uit het leven ge scheiden zijn. Voordat de daad gepleegd werd, heeft de vrouw nog een langen brief aan haar nabestaanden geschreven. De smid Behling bevond zich sedert eenigen tijd in financieele moeilijkheden en kon zijn geldelijke verplichtingen niet meer nakomen. Eerst den avond voor haar dood was dit zijn echtgenoote medegedeeld en in vertwijfeling hierover was zij tot de rampzalige daad gekomen. Behling zelf is legen acht uur des avonds, toen hij per fiets zijn woning ver liet, gezien. De fiets is in het open veld bij het oorlogsmonument teruggevonden. Van Behling ontbreekt echter ieder spoor. Men neemt aan, dat hij zichzelf eveneens van het leven beeft beroofd. Nader wordt echter gemeld: De smid heeft zich thans, geheel uitge put, na klaarblijkelijk al dien tijd rondge dwaald te hebben, bij de politie aange meld. Zijn toestand was zoodanig, dat de poli tie hem in een ziekenhuis heeft laten op nemen. Een verhoor kon hem nog niet worden afgenomen. Hiervoor haalt de schrijver aan een uit spraak van den vrijzinnigen M. J. Brusse, „wien niemand toch een al te benepen oor deel of inzicht zal toedichten". Deze schreef reeds in zijn „Rotterdam- sche Zedeprenten": En 's morgens vroeg trekken zij zoo al naar haar werk, gekleed, zooals vroeger alleen voor een bal, voor een avondfeest, in toiletjes, die soms wel badpakjes lijken even maar 'n verleidelijke drapeering en de patroons en de meesterknechts, en de bazen en de chefs, en de medebedienden en medewerk lieden en beambten moeten daar in barre zakelijkheid hun gemoedsrust maar bij be waren". Tenslotte het jonge meisje van morgen. Wij schreven het reeds bij den aanvang, dat er een wending zal moeten komen naar de opofferende liefde der Moeder, om dat deze liefde heb eenigste middel is, dat de maatschappij, die gemaakt is van men- scben, redden kan. De invloed, die, zooals wij schreven, van zulk een Moeder op een kind kan uitgaan, signaleert Pater Her mans in dezelfde gedachten met de zelfde woorden bijna. „De gedachte aan een Moeder, die wacht, die verlangt en uit ziet, doet het kind, ook den ruwen zoon, haastig naar huis keeren". Dit artikel is er een, dat ons uit het hart gegrepen is. We moeten weer terug naar de „blije opofferende liefde", waarvan de inleidiog gewaagt. We moeten weer krijgen brave meisjes, die eens echte Moeders zullen zijn. De in vloed, die er van dezulken uitgaat is ge weldig, voor heel de maatschappij. Als er geen slechte vrouwen waren, zou den er ook geen slechte mannen zijn. Al mogen we deze uitspraak ook niet al te apodictisch beoordeelen, veel waars bevat zij in elk geval. Tot de vorming van zulke vrouwen, van zulke Moeders kan en wil en moet ook dit mooie boek machtig veel bijdragen. Dit is een boek naar mijn hart. Moge het ook zijn naar het hart van iedere ka tholieke vrouw. F. S. niet al te sterk geestelijke leven om ons heen 'vat heeft op ons allen, zelfs op de besten van ons. Onbewust en onbemerkt druppelt op ons in het materialisme van dezen tijd, een materialisme, welker karak ter het is zich met opofferende liefde niet te laten verstaan. En slechts de opofferende liefde der Moeders is het, die de wereld kan redden. Maar inplaats daarvan is er nu zoo dik wijls dat doorwoekerend en doorvretend materialisme, dat steeds meer meisjes en vrouwen ongeschikt maakt voor de rol der opofferende liefde, die de eenige grondslag is, waarop een gelukkig huwelijk rusten kan. Dancings, theaters en bioscopen, een modedictatuur van geestelijk krankzinni gen op materialistisch terrein zijn ze maar al te wel bij het hoofd hebben hun werk maar al te goed verricht en ver richten het nog dagelijks in de harben van vele vrouwen en meisjes. Zeker, daar wordt in onze kringen naar tegengif gezocht, maar een tegengif neu traliseert alleen nog maar de inwerking van het gif, zonder iets, dat positief goed is, dat verheft, in het hart van vrouw of meisje op te bouwen. Maar ook daarnaar wordt gezocht en wij denken dan aan en verheugen ons over het werk van „De Graal", dat de jongemeisjes bijeen houdt met middelen, die in onzen tijd niet meer verwaarloosd mogen wor den, dat de jongemeisjes met alle hen ten dienste staande middelen over alle liniëu tracht op te voeden tot die opofferende Moeders, waar de doodzieke wereld om schreeuwt. Gelukkig, aan dat alles en aan nog veel meer wórdt gedacht en zorg besteed. Nu is er dit boek, dat alle katholieke vrouwen en meisjes moeten kennen, om dat dit boek dan zijn zal een waarachtige „Vrouwengids", dat vrouwen en meisjes zal voeren op de wegen, die leiden tot God, dat wendingen zal veroorzaken in den tred van die vrouwen en meisjes, die nu nog te veel, zij het misschien onbewust, meeloo- pen in het gareel van het stoffelijke leven, dat haar gevangen houdt. Wat is dan deze „Vrouwengids", die wegen en wendingen wijst? Om u dit te "eggen, citeeren wij eenige alinea's uit de inleiding tot dit boek. „Voor katholieke vrouwen en meisjes werd dit boek geschreven. Gedragen door een geest, die eigen, katholieke mentaliteit wil bewaren, ontwikkelen en verdiepen, wenscht het een steun te zijn voor haar, die inzien, dat wij leven in een wereld, waar getracht wordt die vrouwelijke deugden op den achtergrond te dringen, wier beoefe ning noodzakelijk is om het waardevolle en gezonde gezinsleven in stand te houden of te helpen herstellen. Het boek dankt zijn ontstaan op de eerste plaats aan het idealisme van een ervaren kloosterzuster, die schuil gaat on der den naam Elisabeth en wier jarenlan ge werkkring haar in staat stelde vrouwen harten te peilen en vrouwennooden te over zien. Zij begreep, hoeveel dingen anders en beter konden zijn, zoo onze meisjes degel ij ker werden voorbereid voor haar levenstaak en onze Moeders haarheerlijke roeping beter zouden begrijpe n". En „Onder de schutse van Haar, die in alles ons voorbeeld wa-s, moge het boek bewer ken hetgeen 't wenscht: onze vrouwen te helpen zichzelf en anderen gelukkiger men- schen te maken, door draagsters van de vrouwelijke deugd bij uitnemendheid; van blije, opofferende liefde te zijn". De inhoud van dit boek is in drie hoofd stukken ondergebracht en wel: Vrouw en Wereld, Vrouw en Kind, Vrouw en Huis. Elk dezer hoofdstukken is samengesteld uit een keur van wetenswaardige artike len, die de gedachte in ieder hoofdstuk ver vat veelzijdig belichten. In „Vrouw en Wereld" wordt door de meest bevoegde personen gesproken over zelfheiliging, meisjesstudie, maatschappe lijk werk, de rechtspositie der vrouw in het huwelijk, de vrouw en de politiek, Limburg en zijn Graal-beweging. In „Vrouw en Kind" o.a. over opvoeding, het ontwikkelen van sociaal gevoel bij het jonge meisje, de moderne Jeugdbeweging en de Moeder, Roeping en huwelijk, vreugden en feesten in het kinderleven. In „Vrouw en Huis" over de sfeer in huis, bloemen en planten, de maaltijden, zieken verpleging in eigen huis en duizend din-

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5