BERICHT 22ste Jaarsrang VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1931 No. 7004 2>e Êciddelve0oii^omt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor LeideD 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per port f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné'a ver krijgbaar tegeD betaling vaD 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke aummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oenfc. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 10^003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. HET PETITIONNEMENT VOOR AANGEBODEN ONTWAPENING Titulescu's diepe eerbied en groote onbeperkte bewondering DE ONTVANGST DER DELEGATIE. Minister Beelaerts van Blokland had reeds bij de ontvangst der delegatie zijn groote instemming met de adresbeweging nogmaals betuigd. Lord Cecil, de bekende kampioen der ontwapenigsgedachte, heeft de delegatie ontvangen en eveneens met geestdrift van de resultaten der Nederlandsche petitie kennis genomen en daarbij de hoop uitge sproken, dat de Britsche pers het Neder landsche voorbeeld zal volgen. Gistermiddag heeft ook de voorzitter van de Twaalfde Volkenbondsvergade ring, Titulescu, in niet minder warme woor den zijn instemming te kennen gegeven, toen hem het resultaat van de Nederland sche adresbeweging werd aangeboden. De aanbieding geschiedde in de kamer van den secretaris-generaal van den Volken bond. Sir Erick Drummond, die niet aan- zig kon ziin, omdat hij bij de begrootfngs- discussies in de vierde commissie moest tegenwoordig zijn. Behalve Titulescu, wa ren mede aanwezig de voorzitter van de derde commissie der Volkenbondsverga dering, die de ontwapeningskwestie behan delt, n.l. de minister van Buitenl. Zaken van Denemarken, Munch, en de directeur van de ontwa.peningsafdeeling van het Volkenbondssecretariaat, Aghnides, en de directeur der persafdeeling van het Vol kenbondssecretariaat, Comert. Bovendien waren tegenwoordig vele Nederlanders met. minister Beelaerts van Blokland aan het hoofd. Behalve onzen minister waren n.l. aanwezig prof. Francois, alle Neder landsche leden van het Volkenbondssecre tariaat en alle te Geneve aanwezige ver tegenwoordigers der Nederlandsche pers bij den Volkenbond. Minister Beelaerts stelde d e delegatie der Dagbladpers aan Titulescu voor, waar na de heer Henny de rede voorlas, die reeds is bekend gemaakt. Aan het einde daarvan overhandigde hij een fraaie oor konde over de resultaten der petitie aan Titulescu. BEDE TITULESCU. Titulescu verklaarde met diepe ontroe ring als voorzitter van de Twaalde Volken bondsvergadering uit de handen der dele gatie van de Nederlandsche Dagbladpers het schitterendste en meest concrete getui genis van den wil van een volk om een einde te maken aan den bewapenings wedloop in ontvangst te nemen. Deze wil van het Nederlandsche volk heeft ten doel, dat men in vrede en eendracht vol komen kan werken aan de verwezenlij king van de bestemming der menschen, dat is te scheppen en te leven en niet te verwoesten en te sterven. De daad der Nederlandsche Dagblad pers eert hoog haar vaderland, het jour- nalistenberoep en de geheele menschheid. Sinds langen tijd is de naam van Neder land gelijkluidend aan vredeswil en viw- desorganisatie. Reeds voor den wereld oorlog kwam in Nederland de eerste con ferentie bijeen, waar over ontwapening ge sproken werd. Nederland kreeg dan ook de eerste organisatie van de internationale ge rechtigheid, n.l. het Permanente Hof van Arbitrage. Na den wereldoorlog heeft men natuur lijk weer aan Nederland gedacht voor de huisvesting van het eerste permanente or gaan, dat bestemd is het recht voor het geweld in de plaats te stellen, n.l. het in ternationale gerechtshof. In Nederland is voorts in 1929 en 1930 de conferentie bij een geweest voor de oplossing vin de meest verbitterende strijdvragen, die tot dusver door hun ingewikkeld karakter hadden doen twijfelen of een minnelijke re geling wel ooit mogelijk zou zijn. Ten slotte heeft, zei Titulescu, de Vol kenbond aan Nederland edeten en zuive ren steun te danken in elke aangelegen heid, welke voor den vooruitgang van den vrede van belang is. In dit opzicht is de naam van minister Beelaerts van Blokland sinds langen tijd met gouden letteren in het eereboek van den Volkenbond inge schreven voor zijn grootmoedige en dappe re initiatieven. Bovendien zal de ontwapeningsconferen tie haar arbeid niet kunnen beginnen zon der een betuiging van diep erkentelijkheid jegens jhr. Loudon, die door zijn gezag, zijn vertrouwen, en zijn leiding aan de voorbereidingscommissie heeft mogelijk ge maakt haar taak te voltooien. Titulescu richtte zich daarna als volgt tot de vertegenwoordigers van de Neder landsche dagbladpers: Waarom biedt Nederland een zoo gun stig terrein voor vredelievende gedachte en actie? Omdat zijn roemrijke geschiede nis vervuld is met lijden, waardoor gij een afschuw van den oorlog hebt verkregen. Omdat Nederland een haard is van vrij heid en democratie, die haar voldoende actie door de wereld verbreiden. Omdat en dit is uw grootste verdien 3te en kraoht van uw ras gij den vrede gebruikt hebt om aan de volkeren ie toonen, dat arbeid, energie en organisatie in staat zijn zede lijke en materieele rijkdommen te schep pen. waartegen de resultaten van een gioote militaire verovering van welken aard ook, niet opwegen. Ik richt dus tot uw vaderland, tot de verheven souvereine Koningin Wilhelmina, de verzekering van mijn diepen eerbied en groote onbeperkte bewondering. Maar uw daad eert ook de pers, die gij met zooveel gezag vertegenwoordigt. Wanneer wij, staatslieden, zij het ook met de grootste overtuiging en uit het diepst van ons hart, verklaren, dat de wereld 'den vrede wil, dan vertolken wij toch slechts een gevoelen. Gij Nederland sche journalisten zult voortaan voor den vrede en de ontwapening arbeiden kunnen krachtens een geschreven en in goeden vorm opgemaakte machtiging van uw volk. Fn daar niets wat mensc lelijk is ons vreemd kan zijn, hebt gij aldus uw vader land geëerd hebt gij ook de geheele we- ield geëerd. Ik gevoel ten volle de ontroerende ernst van de taak, die uw ontwaper.ingspetitie mij oplegt. Ik ben slechts de bewaarder van deze bevestiging van heb geloof en den wil van het Nederlandscne volk. Ik moet haar aan den voorzitter der ontwa- penigi'conferentie overhandigen, die dan van den eerster conferentiedag af, aan zijn collega's zal kunnen verklaren* „Mijne Heeren, uw werk voor ontwapening heeft reeds bij volksstemming de goedkeuring verkregen van een der edelste volken van Europa". Laat mij in naam van de Twaalfde Vol- kenbondsvergadering en ook in mijn eigen naam u van ganscher harte dank zeggen voor de bemoediging, die gij ons in onze moeilijke taak hebt gebracht. Natuurlijk is deze redevan Titulescu met diep ontroering door allen, en vooral door aile Nederlanders, aangehoord. Nadat in opdracht van het Volken- bcndssecretariaat een foto van deze histo rische gebeurtenis genomen was, hebben Titulescu, minister Beelaerts van Blok land en minister Munch, de oorkonde o«- derteekend, waarna minister Beelaerts dankte voor de hulde van Titulescu aan Koningin Wilhelmina en aan Nederland en voor de ontvangst van'de delegatie. BINNENLAND EERSTE KAMER. Het adres van antwoord op de Troonrede. In de zitting van gisteren is het adres van antwoord op de Troonrede vastge steld. In dit adres zegt de Kamer o.a., dat zij beaamt, dat bij den zorgwekkenden eco- nomischen toestand tot het behoud van het financieel evenwicht, eischen van bui tengewone ingetogenheid en offerzin moe ten worden gesteld en dat zij de overtui ging deelt, dat het Nederlandsche volk, hetwelk reeds meernu len met groote ze delijke kracht onder ods hulp ernstige moeilijkheden heeft ov rwonnen, ook thans zijn verleden getrouw tal blijven. Met be langstelling nam de Kamer kennis van het voornemen tot instelling van een Departe ment van Economische Zaken en Arbeid. TWEEDE KAMER Toespraak van den voorztter. Mr. van Schaik heeft het voorzitterschap aanvaard met een rede, waarin hij er op wees dat in deze bewogen tijden het par lement over gewichtige volksbelangen zal hebben te beraadslagen cn beslissen. Spr. schetst de wanverhouding die ontstaan is tusschen werkgelegenheid en beschik bare arbeidskracht. Dat de grenzen van het publiek recht ter wille van het gemeen schapsleven en het algemeen welzijn naar verschillende zijden moeten worden uitge zet, lijkt hem nauwelijks voor twist vat baar. De Kamer is hierop met haar werk zaamheden begonnen. Benoemd worden tot leden in de com missie voor de buitenlandsche aangele genheden de heeren Heemskerk, Marchant Schokking, Vliegen, Bongaorts en Knotte- belt; tot leden van de commissie voor rijksuitgaven de heeren Aalberse, van Vuuren, Oud, Schouten, Bierema en Rut gers van Rozenburg. Tot voorzitters der afdeelingen werden benoemd de leden: Schokking, Aalberse, Colijn, Marchant en Alberda; tot onder voorzitters de leden: Vliegen, Van Wijn bergen, Snoeck Henkemans, Knottenbelt en Hermans. De Voorzitter stelt voor den heer Van den Tempel verlof te verleenen tot het richten van vragen aan de regeering be treffende maatregelen ter verbetering van den economisohen toe-stand en in het bijzonder betreffende voorzieningen in den nood der werklooze arbeiders in den aanstaanden winter. De heer De Visser (Com.) zal zioh tegen het houden dezer interpellatie niet ver zetten, maar dringt aan op spoedige be handeling van het voorstel van wet van den heer Wijnkoop, waarover weldra de M. v. A. zal verschijnen. De interpellatie wordt toegestaan en zal worden gehouden op nader te bepalen dag. De Voorzitter stelt voor in een open bare vergadering op Dinsdag 13 October des middags te 1 uur aan de orde te stel len een aantal wetsontwerpen o.m. dat tc* steun aan mobilisatieslachtoffers, voorts de interpellatie-Van den Tempel en het wetsontwerp betreffende den economi- schen voorlichtingsdienst, indien tijdig eindverslag zal zijn verschenen. WAT „OORLOG" BEZUINIGT. Eén schip ter verdediging van Curacao! Voor den gewonen dienst is door Defen sie voor 1932 3.000.098 minder aange vraagd dan voor 1931 werd toegestaan. Wegens den toestand van 's Lands finan ciën zijn de verminderingen in hoofdzaak gevonden door: lager ramen van artikelen in verband met algemeen dalende prijzen; voor de bescherming van Curasao voor 1932 slechts één oorlogsschip te bestemmen, den aanbouw van den flottiel-leider en van de onderzeebooten K. XIX, K. XX eenigs- zins te verschuiven, waardoor voor 1932 ge ringere bedragen voor deze schepen noodig zijn; niet over te gaan tot aankoop van vliegtuigen en verspermijnen voor de zee macht; het aannemen van personeel voor de marine in een eenigszins Langzamer tempo te doen geschieden; door het z.gn. Bewapeningsfonds, dat gedurende enkele jaren tot een bedrag van 4.000.000 op de begrooting was gebracht, thans voor 3.463.0000 uit te trekken, waarbij in acht is genomen dat in verband met prijsdaling van vele artikelen deze som in koopkracht vermoedelijk niet minder zal zijn dan de voor 1931 uitgetrokken 3.700 0000; door geen legeroefeningen op groote schaal on der leiding van den commandant veldleger te houden en een geringer aantal reserve officieren in werkeüjken dienst te roepen. BEURSSLUITING TE AMSTERDAM? GEEN ONGEMOTIVEERDE VERK00PEN. Gistermiddag had een bijeenkomst plaats van de besturen van de Vereeni- ging voor den Effectenhandel te Amster dam, de Vereeniging van Effectenhandela ren te Rotterdam en van den Bond voor den Geld- en Effectenhandel in de Pro vincie, in welke vergadering mede de heer J. A. Luyserburg, als lid der Commissie van Bijstand voor de Uitvoering van de Beurswet 1914, aanwezig was. Deze vergadering was belegd in verband met de groeiende ongerustheid, welke zich langzamerhand van het Nederlandsche publiek dreigt meester te maken en welke vooral in de laatste dagen meer en meer ter beurze tot uiting komt. Met algemeene stemmen besloot de ver gadering geen voorstellen te doen aan den Minister van Financiën, om tot sluiting van de beurzen over te gaan. Door het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel zal bij het vaststellen van de prijscourant ten scherpste worden toe gezien, dat de koersen niet ten onrechte en noodeloos worden gedrukt door invloe den, die hun grond niet vinden in de wer kelijke marktpositie. Aldus zullen execu ties worden tegengegaan. Éénstemmig achtte de vergadering zich verplicht het publiek ten sterkste te waar schuwen, zich niet door een paniekstem ming tot ongemotiveerde verkoopen te la ten verleiden. „De Tijd" teekent bij die bericht aan: Bovenstaand bericht spreekt voor zich zelf. De toestand voor de kapitaalbezitters is kritiek geworden. Sinds den dertiende Juli, den dag, waar op de Duitsche beurzen gesloten werden om een catastrophe in Duitschland te voor komen, heeft de Amsterdamsche beurs bij na geen goeden dag gekend. De wisselval ligheden met het pond sterling, de „zwarte I dagen" te Stockholm en Kopenhagen, en j ten laatste de millioenennota hebben ten overvloede de aandacht van het publiek en I de beurs op den deplorabelen economischen i toestand gevestigd. Het gevolg was, dat liet aanbod de laatste weken allengs toe nam en waar er niemand was, die voldoen de vertrouwen had om fondsen op te ne men, zijn de koersen hier zoowel als eldeis geweldig gezakt. Vanwege haar internationale positie heelt de beurs te Amsterdam het dubbel i hard te verantwoorden gehad. Onze Staats- en Gemeenteleeningen, fondsen als Konink- lijke Olie en H.V.A. zijn langen tijd een veilige toevlucht voor het buitenland ge- weest. Naarmate de vertrouwenscrisis ver- i scherpte en naarmate het gebrek aan con- j tante middelen toenam, werd het aanbod j te Amsterdam grooter. I Deze week is het aanbod wel zeldzaam groot geweest. Bij iedere verdere daling kwamen nieuwe posities in het gedrang en werden allengs goed-gesecureerde waar den in het liquidatie-proces betrokken. De individueeie fondsenbezitter zag zich door de koersaf'oraak genoopt ook zijn obligaties op te offeren, omdat de bankiers en kas siers hem iederen ochtend tot supplceren maanden. Vandaar de koersdaling ook in Nederlandsche, Nederlandsch-Indische en Gemeentelijke leeningen. Degenen die tot bijstorten niet in staat waren, zagen hun bezit beëxecuteerd; men behoeft de da- gelijksche lijst van executoriale verkoopen maar na te slaan om te zien, hoevelen in zwakke positie zijn komen te verkeeren. Dit laatste dwingt ons inmiddels tot een opmerking. Ons inziens had het noch hier in Amsterdam, nóch elders, zoover behoe ven te komen. Het kwaad der speculatie, dat in de haussejaren zoo welig tierde, heeft ook na het najaar van 1929 nog voort gewoekerd. Is het in normale tijden reeds verkeerd met geleend geld ter beurze te opereeren, in tijden als deze is dit hoogst onverantwoordelijk, om niet te zeggen im moreel. Want naar onze meening zijn het vooral de met prolongatiegelden opge bouwde posities, die op het oogenblik de beurs doen wankelen. De speculant, hoo klein hij ook moge zijn, doet in zijn benau wenis de koersen tuimelen en sleept daar door den serieuzen belegger mede. Door dat hij zijn aandeelenpositie op een wan kele basis gesteld heeft, veroorzaakt hij een ontwrichting ook van de beleggings- markt. Welke onheilen hij daardoor aan richt, hij beseft het niet en het deert hem niet. Of .de beurs gesloten moet worden? De Vereeniging voor den Effectenhandel meen van niet. Zij zal daarvoor haar reden hebben. Een sluiting werkt misschien nog deprimeerender dan welke koersdaling ook. Maar, als de beurs geopend blijft, mogen wij verwachten, dat het bestuur het beleg gende publiek in alle opzichten vrijwaart Dit nummer bestaat uit drie bladen Zij, die zich met 1 October op „De Leidsche Courant" abonneeren, ontvangen de voor dien datum ver schijnende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De matrozen-actie op de Engelsche vloot. (Buitenland 2e blad). Bewapenings-vacantieplannen. (Buitenl. 2e blad). Vliegramp in Zweden, 4 dooden. (Lucht vaart, 2e blad). BINNENLAND. De ontvangst van het Ontwapeningspe titionnement. (Binn-, 1ste blad). De Ver. van Effectenhandelaren besloot de Amsterdamsche Beurs niet te sluiten. (Binn., 1ste blad). Vergiftiging door blauwzuurgas. Eén doode, (Gem. Ber., 2de blad). Ontploffing in een motorboot bij Gies- sendam, (Gem. Ber., 2de blad). van den funesten invloed, welke op het oogenblik van de speculatie en haar uitwas sen uitgaan. Met andere woorden, dat het bestuur zoo noodig alle noteeringen schrapt, die het kapitaal bezittende publiek noode loos verliezen berokkenen. Vragen aan den Minister over de speculatie ter beurze. Het Tweede Kamerlid mr. Boon heeft de volgende vragen tot den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid gericht: 1. Is het den Minister bekend, dat het bestuur van de Vereeniging voor den Ef fectenhandel niet de hand houdt aan het artikel uit het Reglement voor den Geld en Effectenhandel dat voorschrijft, dat levering van gekochte fondsen in het al gemeen moet plaats vinden uiterlijk den vierden dag na het sluiten der transactie? 2. Is de Minister niet van oordeel, dat hierdoor de speculatie a la baisse sterk wordt bevorderd, waarvan in het bijzonder misbruik wordt gemaakt door internatio naal opereerende groepen en waardoor tal van intrinsiek voortreffelijke fondsen tot afbraakprijzen op de markt worden gewor pen, doordien 'n angstaphyehose 't publiek heeft bevangen en groote en kleine beleg gers zich tot iederen prijs van hun bezit al of niet gedwongen ontdoen? 3. Is de Minister niet van oordeel, dat deze praktijken uitermate zouden worden bemoeilijkt, wanneer niet slechts aan deze bepaling streng de hand werd gehouden, maar bovendien levering binnen 24 uur verplicht zou worden gesteld? 4. Is de Minister bereid van zijn bevoegd heid hem krachtens art. 8 der Beurswet 1914 gegeven, gebruik te maken door rqet den meesten spoed voorschriften in be doelden geest te geven of te doen geven? REGEERING EN SALARISVERLAGING. Treedt bij niet aanneming het kabinet af? Naar „De Grondwet" uit goede bron verneemt, heeft Zaterdagmiddag een bij zondere Kabinetszitttuig plaats gehad, waarin voor al de bezuinigingsplannen der regeering ter sprake zijn gekomen, en waar in het besluit zou zijn genomen, dat het geheele Kabinet een homogeen stand-punt 'bal innemen met betrekking tot de doorvoe ring der in de millioenennota aangekondig de salarisverlaging. In geval de salarisverlaging in de Kamer niet zou worden aangenomen, zal de regee ring in haar geheel aftreden. Rotterdams college van B. en W. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteren met 393 stemmen besloten het aantal wethouders voorloopig tot vier te beperken.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1