UIT DE PERS LUCHTVAART MGR. NOLENS IN DE TWEEDE KAMER HERDACHT WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 GREPEN UIT DE BEGROOTING. op een bedrag van 41.026.000 is gesteld, rekening gehouden. Verlaging van de posttarieven, waarop bij voortduring de aandacht gevestigd blijft, kan echter voor het tegenwoordige behoudens wellicht maatregelen van geringe geldelijke beteekenis niet wor den bevorderd. Om tot verdere beperking der lasten te geraken, zal, waar "fculks mogelijk zal blij ken, worden voortgegaan met vereenvou diging van den exploitatievorm der kan toren. Het aantal ongeadresseerde stukken, bestemd om huis aan huis te worden be zorgd, bedroeg over 1929 pl.m. 49.000.000 en over 1930 pl.m. 51.000.000. Luchtdienst op Ned.-lndië. De luchtdienst op Nederlandsch-Indië is sedert 25 September 1930 om de 14 dagen met een bewonderenswaardige bedrijfsze kerheid uitgevoerd. Van verschillende zijden is aangedron gen op de instelling van een wekelijkschen dienst. Besloten is dezen luchtdienst, in verband met de maatschappelijke en cul- tureele belangen, welke daardoor worden gediend, met ingang van 1 October 1931 wekelijks te doen uitvoeren. Telegrafie. Kon in 1929 nog een stijging worden ge constateerd van het aantal binnenlandsche buiten Europeesche en transito-telegram men, de ongunstige economische toestand heeft zich in 1930 in zoo sterke mate doen gelden, dat het aantal per draad-telegrafie behandelde berichten behalve in het tran- sitverkeer belangrijk is teruggeloopen. Ten aanzien van de raming der ontvang sten van het transatlantisch radio-tele- graafverkeer wil het voorkomen, dat de opbrengst der gewisselde telegrammen op de verbinding met Nederlandsch Indië in 1932 geen aanmerkelijke verandering zal ondergaan. REDE MR. J. VAN SCHAIK. In de gistermiddag gehouden vergade ring van de Tweede Kamer der Staten Generaal heeft de voorzitter mr. Van ■Schaik wijlen Mgr. Nolens in de volgende rede herdacht. Niet meer in ons midden. Het blijkt dan toch harde werkelijkheid, hij is niet meer in ons -midden. Een mee- doogenlooze kwaal heeft dat krachtige li chaam met zijn sterken geest in korten tijd vernield en vernietigd. De Kamer zal dr. Nolens nlocten missen, voor goed moeten missen. Gedurende 35 jaren heeft hij het onver deeld vertrouwen genoten van hen, die hem naar deze plaats afvaardigden. Even onverdeeld heeft hij in al die jaren zijn volle persoonlijkheid aan de belangen van land en volk dienstbaar ^gemaakt. Geboortig uit Venlo. Zijn vaderstad moge weten, dat tot weinigp dagen vóór zijn dood zijne zorgen naar haar welzijn uitgingen. Afgevaardigden van Limburg. De naam van het Kamerlid Nolens zal diep gegrift staan in de geschiedenis vooral van Zuid- Limburg. Een der grondleggers van het Staatsmijnbedrijf heeft hij een groot aan deel gehad in de veelomvattende voorzie ningen welke de industrieele ontwikkeling van die landstreek noodzakelijk maakte. Maar toch vóór alles Nederlander vertegenwoordiger van het Nederlandsche volk en zijn oog uitsluitend gericht op het be lang van het volk in zijn geheel. Theologisch .en philosophisch, zoowel als juridisch en economisch geschoold zijn de, beschikte hij over een uitgebreide theoretische kennis. Zijn rechtvaardig heidsgevoel, de stuwende kracht, die van hem uitging, zijn bovenal praetische zin be zorgde hem als vanzelf de hoogste plaats in de Katholieke Staatspartij, die hem niet enkel als haar leider koos, doch ook erkende en eerbiedigde. Maar ofschoon partijleider, leider zelfs van strenge begin selen, was zijn partijpolitiek toch van een zeer bijzonder soort. Dit scherpe verstand, deze critische geest, met zijn menschenkennis en fijnen kijk op de ontwikkeling van omstandighe den en gebeurtenissen, had immers ook een open oog voor het goede, hetwelk hij in het streven of in de meeningen van po litieke tegenstanders wist te ontdekken. Zoodoende was in zijn praetische poli tiek, vrucht van bedachtzame overpeinzin gen. veelal een stuk van de politiek van den tegenstander verwerkt. Aan een en ander is toe te schrijven, dat hij een man was van groot gezag en van wijd vertakte invloed, om zijn eerlijkheid en oprechtheid geres pecteerd, in en buiten zijn partij aan deze en aan gene zijde van de landgrenzen ook en vooral in' deze Kamer. Nolens was het tegendeel van heersch- zuchlig. Maar die met hem in aanraking kwam, onderging onwillekeurig het dwin- Automatiseering en inter local concentratie telefoon verkeer. De ontwikkeling van het interlocale draadtelefoonverkeer gedurende de eerste maanden van 1931 is bevredigend; de opbrengst over dit tijdperk overtreft de raming: een minder gunstig beeld ver toont het internationale verkeer, waarvan de opbrengst over de eerste maanden van 1931 niet onbelangrijk achterblijft bij de raming. De cijfers stellen den aanhoudenden gunstigen invloed van het nieuwe tarief op de telefonisatie van ons land in een helder licht. Ter uitvoering van de plannen tot auto matiseering en interlocale concentratie van het telefoonverkeer, is een werkprogram ma voor de eerste jaren samengesteld. In het jaar 1932 zal in uitvoering ko men de monteering van de automatische centralen te Enschede, Wageningen, Sneek Breda, de centralen, gelegen in de bloem bollenstreek tusschen Leiden en Haarlem (nl. Lisse, Hillegom, Sassen- heim, Noordwijkerhout en Bennebroek) en voorts de centralen te Hilversum, Bussum, Almelo, Oldenzaal en Hengelo (O.) in welke plaats tevens een interlocale centrale zal worden gevestigd voor het geconcentreerd interlocaal ver keer van Twenthe. Het is voorloopig nog niet mogelijk bij uitvoering van het groote automatisee- ringsplan, de automatiseering per district volledig tot stand te brengen. Postcheque- en girodienst. Bij het samenstellen van de ontwerp-be- grooting, voor zooveel den postcheque- en girodienst betreft, is rekening gehouden met de voortdurend regelmatige toeneming van het aantal rekeninghouders, zoomede met de omstandigheid dat het gebruik, hetwelk van de rekeningen wordt ge maakt, geleidelijk grooter wordt. De winst voor 1932 wordt 448.085 lager geraamd dan die, welke over 1930 is ver kregen. gende van zijn geest, kenmerk van den waren regent. Zijn gansche parlementaire leven heeft gestaan in het teeken van staatkundigen opbouw. Hij stimuleerde in woord en in daad den wetgevenden arbeid. Op elk ter rein was hij thuis, tot in onderdeelen. Van af de eerste schrede in deze Kamer tot den jongsten dag toe ging echter zijn lief de en voorkeur uit naar sociale politiek, naar de verwezenlijking van de sociale gerechtigheid. Bedacht op stabiliteit en continuïteit in het staatsbestuur, was hij een vaste steun voor hen, die met de regeeringsverantwoör- delijkheid zijn belast. Aan welke staats rechtelijke doctrine een Kabinet beant woordde woog voor hem minder zwaar, dan aan welke kwaliteit het voldeed. Hij aanvaardde steeds wat op een be paald oogenblik practisch bereikbaar was. Nolens was een waar staatsmanhij heeft op richting en tempo van de Neder landsche politiek der laatste 20 jaren zijn persoonlijk stempel gedrukt. Zoo was hij in wezen reeds jaren minister van Staat, voordat hij recht kreeg op dien titel. Levend uit zijn geloof, heeft hij in zijn staatkundig leven zijn priesterlijke roe ping op voorbeeldige wijze vervuld. Het land heeft in Nolens een zijner groote figuren verloren. De Kamer zal hem weten te eeren als een die was een harer besten, een be trouwbare en veilige gids, vol plichtsbe trachting. Laten wij hem toewenschen datgene, waarop zijn dagelijksch gebed gericht was: daar te zijn, waar in eeuwigheid het Alle luja wordt aangeheven. REDE MINISTER-PRESIDENT RUYS DE BEERENBR0UCK. De'minister-president sprak als volgt: Het zij mij toegestaan namens de Re geering in den diepgevoelden rouw der Kamer te deelen door in aansluiting aan Uwe woorden een harer meest uitstekende leden te gedenken. Met de hem geschonken rijke gaven van geest en hart, heeft de overledene ge werkt en gewoekerd als met geleende ta lenten, waarvoor hij als een wijs mensch zich rekenplichtig voelde. In het licht dier begrooting kan geen misverstand rijzen over de figuur, die priester was en staats man tevens. Want een moeilijk leven als van den staatsman Nolens ware niet zóó te leven geweest, indien het zijn uitgangspunt niet had gevonden in en zijn dadenrijke stuw kracht niet telkens weer had ontleend aan de diepe overtuiging van den priester No- lens. Die verheven opvatting, die nu eenmaal door velen onbegrepen moest blijven, maak te dit gesloten, eerder eenzame, leven tot een schoon en rijkgeslaagd leven en was zoo geheel in overeenstemming met zijn voor den Christen voorbeeldig, schier benij denswaardig afsterven. In het klare besef van zijne mensehelij- ke verantwoordelijkheid is hij de eeuwig heid tegemoet getreden als de voorzichtige Nolens die zich niet nauwgezet genoeg op al zijn beslisende stappen en daden kan voorbereiden. De leege plaats in deze Kamer van den man, die zich zelfs voor den schiju van ieders gevoeligheid in acht nam, wekt thans in ons een weemoedige herinnering van den sterken strijder, die is uitgestre den. Deze Kamer was de dagelijksche, de meest sprekende achtergrond van het tot in onderdeelen verantwoord optreden van dezen veelzijdigen mensch. Geen gerucht behoefde hij om zijne plaats met zooveel gezag te bezetten. Hij bezat en gebruikte gaven en deug den, die welsprekendheid, juist voor zijn persoon overbodig, wellicht onaanvaard baar maakten. Zijn aan inzicht en doorzicht rijke geest trachtte aan alles zijn eigen tijd te geven en aan ieder zijn eigen plaats, ook aan zich zelf. Met die plaats aanvaardde hij een zeke ren schijn tegen zich, den schaduw der on begrepenheid. Zijn schier koel aandoende beheerschtheid heeft hij geoefend en noo- dig gehad om dien schijn in zijn weggebor gen hart te verwerken en om toch die plaats te blijven bezetten. Want hij wist, dat hij met zijn aanleg en in zijn positie daar en op die wijze het meest kon beteekenen voor de zaak, die hij voorstond. Een vol leven heeft hij geleefd. Een le ven, dat niet geleefd werd voor zich zei ven of ten eigen bate, maar dat werd ge leid en bezield door een doorvoelde ge meenschapsliefde, in welker dienst hij zijn rijke leven lang al zijne talenten en arbeid heeft gesteld. Het staatkundig leven trok hem om deszelfs veelzijdigheid. Zijn begaafde geest vond daar stof in iedere richting. Veilig stond hij op het fundament zijner wijsgeerige vorming. Even gretig als gewetensvol wanb juist in dit opzicht had hij een sterk ver antwoordelijkheidsgevoel heeft hij zich onafgebroken op de hoogte gesteld en ge houden. Zoo is er aan zijne groote werk kracht weinig of niets verloren gegaan. Als ooit van een mensch van zijn onmis- kenbaren invloed kan worden getuigd, dat hij gaaf en onkreukbaar in dit leven stond dan moet dit van den overledene worden gezegd. Naast zijn volle eigen verantwoordelijk heid die groot was onthield hij zich gewetensvol van die van anderen. De breede kennis van en de sterke lief de voor zijn beginsel, beletten Nolens niet een waarlijk nationale figuur te zijn. Hij aanvaardde met de verscheidenheid van inzichten op het politieke erf, de werke lijkheid als basis voor zijn rusteloos wer ken aan de betere toekomst van ons volk, men mag zeggen van de volken. Ook door zijn internationaal werk heeft hij het gezag van Nederland gediend. Niet steeds is zijn beheerschte nuchtere verschijning er in geslaagd tevergeefs naar zijn gemoedsleven te doen gissen. Zijn begeestering getuigde dan van een warm kloppend hart,, dat zijn vaderland en zijn hoog ideaal oprecht lief had. Want bo venal was dat hart de zetel van zijn sterk sociaal rechtvaardigheidsgevoel, dat hem zijn uitgesproken voorliefde voor de natio nale en internationale arbeidswetgeving schonk. Benoeming van een voorzitter. Nadat Minister De Geer de Rijksbegroo- ting had aangeboden, werd overgegaan tot het opmaken van de voordracht voor de benoeming van een voorzitter. Het re sultaat was hetzelfde als verleden jaar. Mr. van Sohaik staat nummer één, de heer Schaper nummer twee en mr. Beumer num mer drie. Vermelding dient speciaal, dat mr. van Schaik 82 van de 86 uitgebrachte stemmen op zich vereenigde. De andere 4 waren blanco. Niet één lid was er dus, dat een anderen president prefereerde. En toen de uitslag bekéhd werd, ging een spontaan en hartelijk applaus op, dat bewijst, hoe zeer de voorzitter op prijs gesteld wordt. Hoe kan het ook anders, gezien de minza me en toch krachtige, de accurate en tac tische wijze, waarop mr. van Schaik den hamer hanteert? Mevrouw BakkerNort, geëscorteerd door de heeren Weitkamp, Smeenk en Kuiper, zullen de voordracht aan de Ko ningin gaan aanbieden. De heer v. d. Tempel vraagt nog een in terpellatie aan over de maatregelen, te nemen met het oog op den economischen toestand en ter voorziening in den nood van werklooze arbeiders in den a.s. win ter. Op dit verzoek wordt Donderdag beslist. De vergadering wordt tot Donderdag verdaagd. LETTEREN EN KUNST De Leidsche Kunstkring „Voor Allen". Deze Vereeniging vangt dit seizoen haar 7de reeks concerten aan, zooals eene ad vertentie in deze courant vermeldt. Het bestuur hoopt hiermede weer zes muziekavonden te organisecren, waarop in den waren zin des woords de KUNST ge diend. wordt. Voor hen die nog geen lid zijn staat de legenheid open zich op te geven bij de fir ma Eggers, Botermarkt alhier tegen eene contributie van ten minste 3.plus rechten. Behalve de gewone concerten, is het de bedoeling van het bestuur bij voldoende deelname weder twee Paedagogische Con certen onder leiding van den heer Willem Andriessen te geven. Voor muziekliefheb bers en studeerenden waren deze avonden steeds een groot genot. Ook hiervoor kan men zich nu reeds op geven bij bovengenoemde firma, of aan het secretariaat. Aan de verschillende hoofdstukken der Begrooting voor 1932 ontleenen we het volgende: Nieuwe land- en tuinbouwscholen. In de begrooting voor Binnenlandsche Zaken en Landbouw wordt o.rn. uitge trokken een subsidie van 50.000 voor 10 nieuwe lagere land- en tuinbouwscho len en voor de stichting van een nieuwe bijzondere tuinbouwwinterschool 15.000. Verder zijn uitgetrokken voor den bouw van het Staats-Veeartsenijkundig Onder zoekingsinstituut (2e termijn) ƒ275.000; annuïteit aan de gemeente Rotterdam inzake het gebouw Rijksseruminrichting pl.m. 40.000 en algemeene landbouwbe langen 39.500. Hooger Onderwijs. In de begrooting voor Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen worden verschil lende verminderingen geraamd inzake de materieele uitgaven (waaronder begrepen onderhoud en nieuw) voor het ziekenhuis te Leiden 386.000. Voor de geologie te Leiden is uitge trokken 140.000 als slottermijn van de bouwkosten van den nieuwen vleugel, welke hét laboratorium verkrijgt. Voor de afwerking van het Nieuw Academisch ziekenhuis te Leiden wordt 175.000 aangevraagd; met behulp daar van zal de chirurgische afdeeling in 1932 voor gebruik gereed gemaakt kunnen worden. Middelbaar onderwijs. De noodzakelijkheid om op de Rijks uitgaven te bezuinigen heeft de minis ter gedwongen ook in zijn plannen ten aanzien van het middelbaar onderwijs wjjziging te brengen. Vooreerst heeft hij moeten afzien, om reeds dit jaar de in uitzicht gestelde verlaging van de minimum-getallen leer lingen, voor klassensplitsing aan handels scholen vereisoht, in toepassing te bren gen. Subsidie voor nieuwe openbare of bij zondere gymnasia, lycea, hoogere burger scholen, handelsscholen of handelscursus sen, worden in verband met de tijdsom standigheden niet aangevraagd. Ruim een millioen meer voor het Lager Onderwijs. Het openbaar en bijzonder lager on derwijs vordert niettegenstaande een zeer scherpe raming een bedrag van rond 1.292.000 meer, als gevolg van het na tuurlijk leerlingen accres en de toe te kennen periodieke salarisverhoogingen. Het artikel voor het buitengewoon lager onderwijs eischt in verband met de te verwachten toename van het aantal leer lingen bij de reeds gesubsidieerde scho len een versterking van bijna 105.000. Mr. P. J. M. AALBERSE, FRACTIE- VOORZITTER. Uit „De Tijd" is de volgende beschouwing genomen Gelijk algemeen werd verwacht, is mr. P. J. M. Aalberse tot voorzitter van de Katho lieke Tweede Kamerfractie gekozen. Dat het met bijna algemeene stemmen gebeur de is een teeken, dat hier door de vox po- puli de vriend van wijlen Mgr. Dr. W. H. Nolens tot diens opvolger als fractie-leider werd gekozen. Zonder mededinging, nu de vroegere President van de R.K. Staatspar tij in het Torentje, en mr. J. R. H. van Schaik op den voorzitterstoel van de Twee de 'Kamer worden teruggehouden. Mr. Aalberse is een practisch idealist, bescheiden, maar van heldere beginselen en van de daad. De belangenkennis en on partijdigheid van den ex-Minister, man van wetenschap en bedreven in politicis, zijn buiten kijf. Als Kamerlid en Minister heeft hij zich gevrijwaard tegen onbesuisdheid en doordraverij. Met beproefd vertrouwen mag de fractie zich dus onder den nieuwen leider stellen, die in zijn ervaring, karakter en bekwaamheid alle waarborgen biedt, dat de leiding onzer katholieke vertegenwoor diging in zijn handen veilig is. DE „GRAF ZEPPELIN". Tweede tocht naar Zuid-Amerika. De „Graf Zeppelin" zal 18 September een tweede reis naar Zuid-Amerika over de Canarische of de Kaap Verdische eilan den maken, waarbij waarschijnlijk boven Las Palmas of Porto Praia post zal worden uitgeworpen. Het eindpunt is weer Pernambuco, waar het luchtschip 21 September zal aankomen en waar de post voor Bra-zilië, Argentinië, Paraguay en Uruguay wordt aangegeven. Daar het luchtschip 4 dagen te Pernam buco blijft, is het mogelijk, de antwoorden op de correspondentie op de terugreis mee te nemen. De poststukken moeten uiterlijk 17 Sep tember om 24 uur te Friedrichshafen ont vangen zijn. NOG GEEN BERICHT VAN R0DY EN JOHANNSEN. Bezorgdheid neemt toe. De ongerustheid over het lot van de Oceaan vliegers Johannsen en Rody neemt van uur tot uur toe. Tot gistermiddag 4 uur Midden-Europeeschen tijd was nog steeds geen bericht van hen ontvangen. Subsidies aan orkesten. Tot 's Ministers leedwezen laat de toe stand van 's lands financiën niet toe de subsidieregeling voor orkesten uit te breiden. Onder de omstandigheden komt het hem bilTTjk voor, de drie orkesten te Haarlem, Maastricht en Leeuwarden, die inderdaad evenzeer als de 5 andere met groote moeilijkheden te kampen hebben, eveneens eenigermate te gemoet te ko men en de verleden jaar tot stand ge komen verhooging van den post van 20.000 te verdeelen over alle 8 orkes ten. Alleen hoofdstuk VUB (Financiën) moest, voornamelijk ten gevolge van de reeds genoemde hoogere uitkeering aan de gemeenten, welke op haar beurt weer een gevolg was van de lagere raming van de opbrengst der gemeentefondsbelasting, tot een hooger bedrag worden uitgetrok ken. Hiertegenover staat echter een nog grootere daling van het eindcijfer van hoofdstuk VIIA (Nationale Schuld), wel ke mogelijk geworden was, o.a. door de aflossing van het deel der leening 1919, dat nog op den normalen dienst drukte, en door de voorgenomen conversie van de 6 pets leening 1922. Het geheele hoofdstuk Financiën is dientengevolge nog met 2 millioen kunnen verlaagd worden. De begrooting van Arbeid, Handel en Nijverheid dankt haar verlaagd eindcijfer in hoofdzaak aan een tijdelijke reductie van de bijdrage aan het Invaliditeits- fonds, waarvoor tegelijk met deze nota een afzonderlijk wetsontwerp wordt in gediend. De verlaging van hoofdstuk VIII (Defensie) is onder meer te danken aan een voorgenomen vertraging van den nieuwbouw voor de vloot. De Zuiderzeewerken stopgezet. De verlaagde raming van hoofdstuk IX (Waterstaat) vloeit voornamelijk voort uit een ook overigen? wenschelijk gebleken opschorting van de verdere Zuiderzee-inpolde- ringswerken. Die opschorting maak te het mogelijk de afschrijving van het verlies op de tot dusver tot stand ge komen werken in een langzamer tempo te doen geschieden dan aanvankelijk in de bedoeling lag. Voorts hebben ook de overige, hier niet genoemde, hoofdstuk ken belangrijke besparingen aangebracht, waardoor niet alleen het natuurlijk ac cres hunner uitgaven is opgevangen, maar zij ook beneden het eindcijfer van het jaar 1931 zijn gebleven. Voor hoofd- stuk VI (Onderwijs) hetwelk een natuur lijk accres heeft, dat op wellicht 4 millioen kan geschat worden, is zulks onder meer bereikt door reeds- rekening te houden met de inwerkingtreding op 1 Juli a.s. van het tegelijk met deze nota in te dienen wetsontwerp tot wijziging van de Lager Onderwijswet. De „Associated Press" meldt uit Halifax, dat bij alle in aanmerking komende lan dingsterreinen van Nieuw-Schotland en Nieuw-Zeeland navraag naar het vliegtuig is gedaan, echter zonder eenig resultaat. Het zicht is nog steeds zeer slecht, daar zich hier een dichte wolkenbank heeft ge vormd. Zooals men weet, waren de vliegers Zon dagmorgen halftien te Lissabon opgeste gen, zoodat sindsdien reecls ruim 54 uur waren verstreken. INGEZONDEN STUKKEN Aan de Leden van de Mij. voor Toonkunst,en van de af deeling „LEIDEN" van de Mij. tot Bevor dering der Toonkunst, en aan alle Muziek- vrienden van Leiden en Omstreken. Voor eenige dagen is U eene cir-culaire toegezonden, betreffende de voorgenomen fusie tusschen de beide bovengenoemde ver- eenigingen, waarin U werd medegedeeld, dat, wanneer deze samenwerking door vol doende belangstelling en steun van heb Leidsche Muziek- en Kunstlievend publiek werd mogelijk gemaakt, niet minder zouden worden gegeven, dan twee concerten van het Mengelbergorkest en twee groote uit voeringen van het zoo bekenue Leidsche Toonkunstkoor onder leiding van den bc- faamden Richard Boer, met begeleiding van het Residentieorkest. Waar dan déze fusie aan Leiden het voortbestaan moet verzekeren van het prachtige Toonkunstkoor, een der aller beste en bekendste gemengde koren van ons land, een koor, waarvoor de grootste buitenlandsche meesters, zooals, Pierue, Vincent Dindy en Honnegger de grootste vereering betoonden, waar ook deze fusie tweemaal per jaar het Mengelbergorkest naar Leiden zal voeren, is zij voor Leiden ongetwijfeld van groot belang. Uf is het niet de zaak van eene stad als Leiden, om 'n bezit als het Toonkunstkoor te bewaren en te behoeden voor opheffing? en alzoo de het meest-voor iecier een toe gankelijke kunst te beschermen? Doch daarvoor is te eenen male noodig een voldoende belangstelling van het pu bliek! Worden er dan in Leiden geen 100U men schel! gevonden, welke 9.— over hebben en kunnen betalen voor vier concerten als boven genoemd? Ziet hier, waarom de besturen der beide Toonkunsten, nogmaals een beroep doen op uw aller kunstzin, belangstelling en daadwerkelijken steun en U oproepen nog heden lid te worden van deze Leidsche Toonkunstvereeniging, opdat de groove waarden, welke voor Leiden gelegen zijn in hetgeen deze vereeniging bewaart, voor onze stad. niet verloren gaan. TREFFENDE REDE VAN DEN VOORZITTER EN DEN MINISTER-PRESIDENT.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10