BUITENLAND ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. ENGELAND ENGELANDS NOODBEGROOTING. Ook het luchtschip R 100 een slachtoffer der bezuiniging. Het lagerhuis heeft gisteren in tweede lezing de nood begrooting behandeld. Mac Donald verklaarde, dat hel bezuini gingsprogram maatregelen bevat, die door de buitengewone toestanden gerechtvaar digd zijn. Hij zou dergelijke maatregelen nooit hebben voorgesteld, indien zij niet een nationale noodzakelijkheid waren. Verder deelde hij mede, dat ter bezui niging het luchtschip R 100, het zuster schip van het verleden jaar verongelukte R 101, zal worden verkocht. Als vertegenwoordiger der arbeiderspar tij sprak na Mac Donald de vroegere mi nister van binnenlandsche zaken, Clynës, die de noodzakelijkheid erkende om, de financiën van het land in orde te brengen. Hij wees er echter op, dat tengevolge van de regeeringsmaatregelen de arbeiders het noodzakelijke zullen moeten ontberen, ter wijl anderen hun leven van luxe zullen kun nen voortzetten. Ook protesteerde hij te gen de methode, welke de regeering wil volgen, om de bezuinigingsmaatregelen bij verordening af te kondigen. De sprekers der conservatieven en libe ralen verklaarden dat him partijen met de voorgestelde maatregelen instemmen. De beraadslaginen worden Maandag voort gezet. SPANJE SPAANSCHE LOGICA. De godsdienstkwestie en het ontwerp- constitutie. Om de lezers eenig idee te geven van de logica der parlementaire commissie, die het Spaansche ontwerp-constitutie heeft samengesteld, plaatst de „Msb." enkele ar tikelen uit het ontwerp tegenover elkaar, die wij „nuchtere" Noordelingen, helaas met den besten wil van de wereld niet met elkaar kunnen rijmen. Art. 2: Alle Spanjaarden zijn voor de wet gelijk. De staat zal oevrgaan tot ont binding van alle religieuze orden. De godsdienstige gezindte zal geen wijzi gende omstandigheid uitmaken van de burgerlijke of politieke persoonlijkheid. Art. 68: Niet verkiesbaar zijn noch kunnen candidaat gesteld worden voor het presi dentschap der republiek: de geestelijken, de bedienaren der verschillende godsdien sten en de geprofeste religieuzen. Art. 36: Erkend wordt het recht, om op vreedzame wijze en ongewapend te verga deren. Voor het houden van openluchtver gaderingen zal voorafgaande toestem ming der overheid noodig zijn. Art. 25: De godsdienstige gezindten kunnen haar eeredienst alleen uitoefenen binnen haar resp. kerken. Art. 31Iedereen is vrij in de keuze van zijn beroep en art. 37: De Spanjaarden zullen zich vrij in vereënigingen of bonden kunnen organiseeren tot de verschillende doeleinden van het menschelijk leven, en daartegenover art. 24: De staat zal over gaan tot ontbinding van alle religieuze or den. Art. 42: De straf van confiscatie van goederen zal niet worden opgelegd. Art. 24: De staat zal de goederen van alle re ligieuze orden confisceeren. Art. 47: Het gezin staat onder de bij zondere bescherming van den staat. En in hetzelfde artikel: Het huwelijk kan we gens wederzijdsche oneenigheid ontbon den worden door den vrijen wil der vrouw of op verzoek van den man, in het laat ste geval, onder opgave van een gegronde reden. Art. 24: Alle godsdienstige gezindten zullen worden beschouwd als organisaties, onderworpen aan de algemeene wetten van den staat, en in hetzelfde artikel nog heet het, dat de religieuze orden, die toch een integreerend deel uitmaken van den Katholieken godsdienst worden ontbon den. BUITENL. BERICHTEN. ONGELUKKEN. ONTPLOFFING BIJ KODAKFABRIEK IN DE V. S. Tengevolge van een ontzettende ont ploffing in de Kodak-fabrieken te Roches ter (New-York) zijn twee personen ge dood en veertien gewond. Men vreest voor het leven van vier der gewonden. Boven dien kregen talrijke leden van het 800 man tellende personeel brandwonden door rondspattend zuur. Verscheidene hoeven in asch gelegd. Gisterenmiddag ontstond in de gemeen te Rettvik bij Falun (Zweden) een groote brand. Tot nog toe zijn negen boerenhoeven met alle bijgebouwen in asch gelegd. Het vee kon gered worden doch de ge- heele oogstvoorraad werd door het vuur vernietigd. Ongeveer vijftig personen zijn dakloos geworden. Het vuur woedde gisteravond nog steeds voort. TYPHUS-EPIDEMIE. Te Sangerhausen is een typhus-epidemïe uitgebroken. Voor zoover tot nu toe kon worden vast gesteld zijn zeventien personen door de ziekte aangteast, voor het meerendeel stu denten van het gymnasium. De oorzaak der ziektegevallen moet ge zocht worden in het gebruik van melk en chocolademelk. De betreffende melkerij is voorloopig door de politie gesloten. VOLKENBOND BRIAND OVER DEN VOLKENBOND. De bereikte resultaten. Gisteren heeft de Fransche staatsman Briand een groote rede gehouden voor de Volkenbondsvergadering. Er heersckt thans niet bepaald een geest van optimisme, constateerde Briand. Men spreekt zeer veel van teruggang van den volkenbond vanwege de teleurstellingen, die eenige volken, die in den volkenbond zijn vertegenwoordigd, door het tekortko men van deze internationale organisatie hebben ondervonden. De moreele positie van den volkenbond staat echter vast en is verzekerd, doch, daar elke directe mogelijkheid van aanval len op den volkenbond ontbreekt, trachten al die kringen, welker plannen door den volkenbond werden verstoord, langs indi- recten weg moeilijkheden en onverdraag zaamheid te scheppen. Velen stellen zich de vraag: Wat heeft de volkenbond gedaan? Waarom heeft hij de volken in onrust en leed laten verzin ken? 1 Het spreekt vanzelf, dat de volkenbond op economisch en financieel gebied initia tief kan nemen, doch het ontbreken van een gemeenschappelijk gevoel heeft den vol kenbond verhinderd, tot nu toe nuttigeD arbeid te verrichten. In het vervolg van zijn rede kwam Briand tot de kwestie van de Europeesche unie. De gebeurtenissen van den laatsten tijd hebben hen, die voorstanders zijn vaD de Europeesche unie, volkomen in het gelijk gesteld. Briand wees verder op de bezoeken der staatslieden te Parijs, Rome en Londen en op het bezoek, dat nog door de Fransche staatslieden aan Berlijn zal worden ge bracht. Al deze bezoeken zijn uiteindelijk toe te schrijven aan den volkenbond, die den grondslag en den geest daarvoor heeft ge schapen. Het is van groot belang, dat het univer- seele karakter van den volkenbond be waard blijft. Het zou onjuist zijn, wanneer eenigen afzonderlijk zouden gaan werken. Het is een feit, dat, zoodra de naties het niet met elkaar eens zijn, de gevolgen daar van op de economische werkzaamheid merkbaar zijn- Alle vraagstukken der wereld zijn tegen woordig van invloed op den volkenbond. Het vorig jaar, in een toestand van al gemeene onrust, hebben de staatslieden elkaar gevonden en in een groot manifest opnieuw hun vredeswil en de wil tot sa menwerking bekend gemaakt. Dit manifest heeft een gunstigen invloed gehad op den economischen toestand. Twee groote volken, Duitschland en Frankrijk, hebben sinds vijf jaren getracht elkander te vinden; zochten zich nieuwe waarborgen voor den vrede te verschaffen en tot toenadering te komen. De Fransche staatslieden zullen in de eerstvolgende dagen naar Berlijn gaan om daar den grondslag van een duurzame sa menwerking met het Duitsche volk te leg gen, niet met woorden, doch met werkelijke daden. Briand verklaarde, gelukkig te zijn, aan dezen arbeid te kunnen deelnemen. DE KWESTIE DER ONTWAPENING. Nederl.-Scandinavisch initiatief. De regeeringen van Nederland, Dene marken, Noorwegen en Zweden en Zwitser land hebben gemeenschappelijk een reso lutie in de volkenbondsvergadering inge diend waarin de overtuiging wordt uitge sproken, dat de ernstige economische cri sis voor een groot deel te wijten is aan het gebrek aan wederzijdsch internationaal vertrouwen. De overtuiging wordt verder uitgespro ken, dat de verwezenlijking der verplich ting van het volkenbondsverdrag met be trekking tot de vermindering van bewape ning één der middelen zou zijn voor het herstel van het internationaal vertrouwen en voor de vermindering der economische lasten, die de volkeren dreigen te verplet teren. De volkenbondsvergadering wordt dus uitgenoodigd een beroep te doen op allen, die ijveren voor de beginselen van vrede en rechtvaardigheid om alle krachten in te spannen voor de schepping van een open bare meening in de wereld, sterk genoeg om te verzekeren, dat de ontwapeningsco- ferentie tot positieve resultaten zal komen. De bovengenoemde regeeringen stellen bovendien voor, dat de volkenbondsverga deringen den voilkenbondsraad zal uitnoo- digen, bij alle regeeringen, die tot de ont wapeningsconferentie zijn uitgenoodigd, er op aan te dringen, dat zij een blijk geven van hun vasten wil om bij te dragen tot de verzekering van den vrede en tot herstel van het internationaal vertrouwen door zich, in afwachting van het resultaat van de ontwapeningsconferentie van iederen maatregel te onthouden, die gericht is op verhooging van het tegenwoordige peil van hun bewapening. Het Nederlandsche petitionnement. De voorzitter van de volkenbondsverga dering, Titulescoe heeft zich bereid ver klaard, om een deputatie uit de vereeniging „de Nederlandsche Dagbladpers1" de vol gende week Woensdag of Donderdag per soonlijk te ontvangen. De deputatie zal San Titulescoe ^an de twee millioen vier honderd duizend hand- teekeningen der Nederlandsche burgers onder het bekende ontwapeningspetition nement aanbieden. Titulescoe zal dan in een antwoord zijn warme instemming met het initiatief der Nederlandsche Dagblad pers uitspreken. Dit initiatief heeft ook in de Zwitsersche pers de verdiende aandacht gekregen. Een uitvoerig artikel in de „Neue Zür- cher Zeitung" gisteravond wijst erop, hoe thans dank zij het Nederlandsche initiatief eindelijk een petitie ten gunste van de ont wapening tot stand is gekomen, die niet een partij-karakter draagt, maar het werk is van een geheel volk, dat zich ten gunste van de ontwapening heeft uitgesproken. FRANKRIJK DE ONTVANGT VAN GANDHI TE MARSEILLE. Gandhi is gisteren te Marseille aangeko- Hoewel geen officeele persoonlijkheden aanwezig waren, om den mahatma te be groeten, werd hij toch opgewacht door een leger van journalisten uit alle deelen der wereld en door velen zijner aanhangers uit Berlijn, Parijs en Londen. Een uitgebreide veiligheidsdienst der Fransche politie verhinderde storende be toogingen en uit Londen aangekomen de tectives zorgden voor Gandhi's persoon lijke veiligheid. Van de brug af beantwoordde Gandhi blootshoofds en met sandalen geschoeid het gejuich der ontzaglijke menigte. Toen hij het op hem gerichte „snelvuur" van fotografen en filmoperateurs bemerk te, trok hij zich haastig terug in zijn ca bine zonder verder eenige verklaring af te leggen. Daar Gandhi zoo spoedig mogelijk te Londen wenscht aan te komen, is hij reeds gistermiddag met den sneltrein naar Galais vertrokken. PRINSES JULIANA is Donderdagavond te Parijs aangekomen om een bezoek te brengen aan het nieuwe Nederl. Paviljoen op de Intern. Kol. Tentoonstelling. Bij haar aankomst werd zij verwelkomd door den heer Carré (rechts) als afgevaardigde van den minister van buitenlandsche zaken Briand. COMMUNISTISCHE UNIVERSITEIT. Te Pokrowsk, de hoofdstak der Wolga- Duitsche republiek, is de eerste commu nistische Duitsche universiteit geopend. Als toehoorders der universiteit worden niet alleen Russen van Duitsche origine toegelaten, doch ook Duitsche onderdanen die door de Duitsche sectie der Komintern naar Pokrowsk zijn gezonden. De universiteit wordt op staatskosten onderhouden. Leervakken zijn, behalve het Marxisme, o.m. de tactiek van den burger oorlog ook de geschiedenis der Duitsche revolutie. Afschuwelijke moord. Te Delmenhorst werd Woensdagmorgen vroeg de 16-jarige dochter van den herber gier Clasen gewurgd in het hooi gevon den. De dader, die bij Clasen in dienst is, heeft zichzelf gisteravond bij de politie aangemeld. Hij is totaal verslagen en deelde bij het eerste verhoor mede, dat hij zich niets van het gebeurde herinneren kan. Kinderen met Röntgenoogen? Uit Rome wordt een merkwaardig ge val gemeld van twee Itaiiaansche kinoo- ren, die in staat zijn met hun oogen door vaste stoffen heen te dringen, d.w.z. de kinderen kunnen tloor de planken van een kist en door doeken kijken. De geleerden staan op het standpunt, dat deze kinderen zoo iets als Röntgen oogen hebben doch dat ze daarmee geen uitzondering vormen, omdat ieder nor maal oog deze eigenschap bezit. Ze is bij de ander menschen nog niet genoeg ontwikkeld. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Het ongeluk bij de Zweth. Een der gewonden overle den. De heer J. J. van T., een 23-jarige leer ling van de Middelbaar Technische School in Den Haag, die Donderdagavond bij het auto-ongeluk op den Rotterdamschen weg bij de Zweth ernstig werd verwond, is kort na aankomst in het gasthuis te Delft overleden. De bestuurder van den auto, de 41-jari- ge V. uit Wassenaar, is gisternacht bij zijn thuiskomst aangehouden. Zeer waarschijn lijk verkeerde hij, toen hij op drie fietsrij ders is gereden, eenigszins onder den in vloed van alcoholhoudenden drank. Voor zoover is gebleken, was er tijdens het on geluk ander verkeer op den weg. In den auto zat naast den bestuurder een dame, die onbekend is gebleven, haar wordt drin gend verzocht, zich bij de politie te Delft afdeeling recherche, te mélden. De auto en de drie zwaar beschadigde fietsen zijn door de politie in beslag ge- Knaapje te Bunnik dood gereden. Het zoontje van den heer J. v. d. G. te Bunnik stak aldaar plotseling den weg over, toen hij werd gegrepen door een vrachtauto uit Utrecht. De jongen was op slag dood. De chauffeur treft geen schuld. Hij remde uit alle macht. Twee jaar geleden werd een ander kind van deze familie door een spoortrein over reden en gedood. Onder een kar doodgereden. Donderdagmiddag vijf uur is de vijf en veer tig-jarige B. de P. in den Bieschbosch- polder te Dubbeldam, toen hij van een door hem bestuurd voertuig sprong, onder den wagen geraakt en doodgereden. Tegen een boom gereden. Gistermiddag te ongeveer half zes heeft halverwege OldenzaaADenekamp een ern stig auto-ongeluk plaats gehad. De architect Andriessen, uit Hilversum, reed met groote snelheid van Oldenzaal naar Denekainp. Nabij het Haakenberg kwam een auto van den heer Rennes uit Enschedé uit een zijweg. De heer Andirdes- sen week uit en remde, met het gevolg, dat hij met groote bracht tegen de links van den weg staande boomen reed. De aohterinzittende dame, de 37-jarige schoonzuster van den heer Andriessen, mej. Sdeibman, werd doodgedrukt. De heer Andriessen, die zelf chauffeerde, bekwam een hersenschudding, brak een arm en liep snijwonden op. Zijn vrouw, die naast hem zat, bleef zoo goed als onge deerde, evenals hun kind. De maiechaussee uit Oldenzaal stelt een ondersoek in. Het lijk van het slachtoffer en de gewon de zijn overgebracht naar het R.K. Zie kenhuis te Oldenzaal. De carrosserie van de auto werd totaal vernield. Garagehouder uit Sneek ern stig gewond. Gisternacht is de garagehouder S. H. uit Sneek met een personenauto in een bocht onder Deer?urn tegen een boom gereden, waardoor hij zwaar aan 'het hoofd werd ge wond. Per ziekenauto is de ongelukkige naar het St. Anthoniuaziekenhuis te Sneek vervoerd. Motorrijder bewusteloos naast zijn voertuig. Donderdagavond werd omstreeks acht uur op den Aaltenschen weg bij Lichten voord de 40-jarige motorrijder R. G. Pa- piermole uit Aalten bewusteloos naast zijn motorrijwiel aangetroffen met zware verwondingen aan linkerarm en been. Een arts uit Lichtenvoorde verleende de eer ste hulp, waarna hij naar het ziekenhuis te Winterswijk werd overgebracht. Het slachtoffer heeft veel bloed verloren. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men in het duister. Wielrijdster onder een auto. Een ernstig ongeluk met doodelijken af loop heeft gistermiddag te Amsterdam te omstreeks half zes plaats gehad op den hoek van Keizersgracht en Leidschevaart. Op de gracht stond het verkeer stop in af wachting van het belletje om doorgelaten te worden. Onder de wachtenden was een vrachtauto en een ongeveer 40-jarige wiel rijdster. Deze laatste heeft vermoedelijk haar voet op de treeplank gezet van de auto om dadelijk te kunnen voortgaan als het sein daarvoor zou worden gegeven. Toen dat gebeurde schijnt zij haar even wicht te hebben verloren. Zij viel. Het achterwiel van de reeds in beweging zijnde auto ging over haar heen. In bedenkelijken toestand werd zij naar het Tesselschadeziekenhuis vervoerd, waar zij later is overleden. DE RELLETJES TE ROTTERDAM. De Maasstad is den laatsten tijd het tooneel geweest van verscheidene relletjes. In de Beverstraat zijn Woensdag 25 gezinnen uit htm woning gezet wat echter nogal rustig verliep. Donderdag hebben een groep opgeschoten jongens het de politie nogal lastig gemaakt door met stee nen en andere voorwerpen te gooien. Vrijdagmorgen waren reeds vroeg de reinigings- en straatmakers bezig de Tweebosch straat te Rotterdam te zuiveren.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9