SATERDAG 12 SEPTEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT i vvto/t BLAD PAG. f AFDEELING LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND Deze rubriek verschijnt des Zaterdags om de veertien dagen. Brieven, vragen en mededeehngen te richten aan één der redactieleden: Mejuffrouw Jo van der Laan, Rijnsburgerweg 20, Leiden; Zr. 1. van den Abeelen. Willem de Zwijger- laan 25, Oegstgeest; Mevr. Fehmers—Boer—Knottnerue, Warmonderweg 37. 12 Sept. '31. HET FEEST VAN DEN H. NAAM VAN MARIA. Op bevel van Gcd was aan Joachim en Anna, de ouders van Maria, deze naam gegeven. Meestal was het de gewoonte een naam te geven, die reeds in de fami lie gedragen werd. Maar dit wonderkind ontving van Godzelf haar naam. De naam Maria heeft verschillende be- teekenissen. De voornaamsten zijn wel: Vrouwe, Meesteres, Koningin en Ster der Zee. We komen deze benamingen ook voor haar tegen bijv.: Onze Vrouwe, onze lieve Vrouwe, Koningin des Hemels. De H. Ber- nardus zegt: „Zij is dié schitterende en edele ster, glanzend door haar verdien sten, lichtend door haar voorbeeld. O, gij, die voelt, dat gij op den wereldstroom meer door onweders en stormen wordt heen en weer gezweept, dan op vasten bo dem voortschrijdt, wend uw oogen niet af van de stralen dezer ster, indien gij door de stormen niet wilt omkomen. Als de slagen der bekoring opsteken, als gij slaat op de klippen der beproeving, zie op naar de ster, roep tit Maria' Denk aan Maria, roep tot Maria in alle gevaren, in alle angsten, in alle radeloosheid"! Wij moeten den H. Naam van Maria vereeren en dikwijls aanroepen, den naam van Maria, die de vreugde der hemelin gen, de kracht en de troost der mensch- heiJ, de schrik des duivels is. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. WINTER PROGRAMMA. Donderdag avond 1.1. werd in het gebouw der Zita- vereeniging eene algemeene bestuursver gadering gehouden. Het bestuur onzer af- deeling, alsmedo de besturen van alle on deraf deelingen waren daar vertegenwoor digd. Besproken werd het algemeen beleid, waarbij het winterprogramma 1931'32, als volgt, werd samengesteld. 8 October 1931. Donderdagavond ope ning. 7.30 openingslof in de kapel van het St. Elisabethsziekenhuis, waarna ten half negen vergadering in de kleine Stadsge hoorzaal, opgeluisterd door een zangkoor onder leiding van Mej. Jo Kortmann. 23 November 1931. Maandag. Lezing in de kleine Stadsgehoorzaal door den heer Piet Kasteel. Onderwerp: Van Dominé tot Kardinaal. 21 Januari 1932. Donderdag. Jaarverga dering in de kleine Stadsgehoorzaal. Er zal hierbij tusschen de verschillende jaar verslagen een thee met verrassingen wor den aangeboden. 4 Februari 1932. Donderdag. Feestver- gadering. Opgevoerd zal worden: „Een Zomerzotheid" van Cissy van Ma-rxveld" door de tooneelver. „Peter Kanis". 7 Februari 1932. Zondagmorgen 9 uur Mis met algemeene H. Communie in de kapel van het St. Elisabethsziekenhuis. April 1932. Op nader te bepalen dag. Sluiting. Lezing door Pater H. de Gree- ve S.J. De avonden zullen steeds precies op tijd aanvangen en als regel ten 8 uur, hetgeen nader in deze rubriek zal worden bekend gemaakt. Van het programma kan worden afgeweken. THEEMIDDAGEN. Het voornemen be staat de volgende reeks theemiddagen te geven 1 October 1931: Dr. Berger opvoedkun dig onderwerp. 2. November 1931Roosje Driessen en Irma Timmermann. Muzikale middag. 3. Januari 1932. Prof. van der Wiel, Heemstede. Gregoriaansche Zang. 4. Februari 1932. Mej. Strengen, Mon- tessori in het huisgezin. 5. Maart 1932. Ellen Russe. Literaire middag. Deze middagen zullen toegankelijk zijn voor de leden tegen 3 per reeks, voor nietdeden tegen 1 per middag. Alleen bij voldoende deelname zullen deze mid dagen doorgaan, waarom verzocht wordt inschrijvingen daarvoor uiterlijk vóór 1 October a.s. te zenden aan Mevr. J. Man- dersVermeulen, Oegstgeesterlaan 12. Tel. no. 292. Aan andere R. K. Vereenigingen wordt vriendelijk veraocht met bovenstaand pro gramma bij de vaststelling van vergade ringen en uitvoeringen rekening te wil len houden. Contributie. Deze week wordt begon nen met de inning der contributies. Het winterprogramma is op de achterzijde der kaarten afgedrukt. Dringend wordt ver zocht het bedrag der contributie klaar te willen leggen. Verhuizingen. Nogmaals vestigen wij er de aandacht op, dat bij verhuizing of adresverandering hiervan aan het bestuur kennis moet worden gegeven, indien men ervan verzekerd wil zijn toegangskaarten enz. tijdig te ontvangen. ALGEMEENE H. COMMUNIE. Was 't een mooi initiatief van de Inter nationale Unie van R. K. Vrouwenbonden een Algemeene H. Communie uit te schrij ven tot intentie van Z. H. den Paus, het was ook een goed idee van ons bestuur om deze algemeene H. Communie voor de Leidsche afdeeling te doen plaats hebben in de intieme kring en de besloten sfeer der kapel van het St. Elisabethziekenhuis. Dit goede plan werd voor uitvoering vatbaar door de welwillendheid van onzen Geest. Adviseur, die spontaan bereid was een plechtige gezongen H. Mis te cele- breeren, waaronder Rector Reijnen een opwekkende predicatie hield, om ons aan te sporen de H. Mis en H. Communie op te dragen in den geest van eerherstel aan God, die in Zijne dienaren en vooral in zijn plaatsbekleeder, den Paus, gehoond en met satanische haat vervolgd wordt. Immers, zoo zeide de Eerw. spreker, deze vervolging verschilt in dit opizcht van de vroeger, dat zij zich keert niet tegen den een of anderen vorm van godsdienst maar zich uit in een haat tegen God. Met dui zenden R. K. vrouwen van de geheele we reld hebben wij ons één gevoeld en onze H. Communie tot één en dezlfde intentie opgedragen. Die eenheid kwam hier, hoe wel op kleine schaal, zeer goed tot uiting. Natuurlijk, we weten 't, de H. Commu nie door velen der leden afzonderlijk op gedragen heeft als gebed en offer even veel waarde gehad; maar evengoed we ten we, dat onze aanhankelijkheid aan onzen heiligen Vader mooier en meer de monstratief tot uiting ware gekomen, in dien alle Vrouwenbondsleden massaal wa ren opgekomen. Na de H. Mis werd een collecte gehou den, waardoor het Bestuur in staat werd gesteld de Eerw. Zusters, die zelf de ge zangen van de H. Mis hadden uitgevoerd en haar mooie kapel gastvrij hadden open gesteld namens alle aanwezigen dank te betuigen in den vorm van bloemen voor de kapel. Laten we hopen dat we nog vele malen van de gastvrijheid der Eerw. Zusters ge bruik zullen mogen maken. H. v. d. MEER, Secr. BEDEVAART NAAR ST. JEROEN. Evenals vorig jaar heeft de R. K. Vrou wenbond van de afd. Leiden een oproep gedaan bij de leden om met de Leidsche processie op te trekken naar St. Jeroen. 50 leden met 30 bruidjes hebben zich aangesloten en, St. Jeroen ter eere, de bedevaart naar Noordwijk medege maakt. Jammer dat we ditmaal tijdens de pauze ons reidansolubje moesten missen. Volgend jaar zal het bestuur wederom pogingen in het werk stellen om de namid dagpauze op aangename wijze te verkor ten. H. M. H. v. d. MEER, Secr. „ST. FRANCISCUS XAVERIUS". De Missie-naaivereeniging „St. Francis- cus Xaverius" zal dit jaar haar tentoon stelling houden op Zondag, Maandag en Dinsdag 20, 21 en 22 September in de kleine Stadsgehoorzaal. Het Bestuur hoopt dat zeer velen het werk der vereeniging komen beziohtigen en daardoor hun belangstelling voor de Missie zullen toonen. Dit geeft ook weer moed voor onze werkende leden' om in den komende winter, wederom met grooten ijver op den ingeslagen weg voort te gaan. HET BESTUUR. Aan de Jeugdclub wordt verzocht Dins dag a.s. allen aanwezig te zijn voor de bespreking der tentoonstelling. „SANCTA VERONICA". Donderdagmiddag had onze uitloting plaats. De prijzen zijn gevallen op de num mers, die gisteren (Vrijdag) per adverten tie in ons dagblad zijn bekend gemaakt. Nogmaals dank aan allen, die door hun bijdragen ons gesteund hebben. Moedig gaat „Sancta Veronica" verder met haar heerlijk werk. DE GRAAL. Een cultureele beweging. „De Graal" is niet alleen een godsdien stige beweging, maai ook een jongevrou- wenbeweging, ook een cultuur-beweging en ook een sociaal-economische-beweging. Ditmaal willen wij het hebben over de Graal als cultuur-beweging. BIJ VETZUCHT, jicht en diabetes verbetert het natuurlijke „Franz-Josef"- bitterwater de ,onaag- en darmfunctie en bevordert de spijsvertering op blijvende wijze. Bij Apofch. eiy Drog. verkrijgbaar. 8561 I Daar de mensch bestaat uit ziel en ichaam, behoort er bij het Katholiek ge loofsleven, ook altijd een Katholiek be schavingleven. D.w.z. het Katholieke geloof moet het geheele leven van den mensch doordringen, en alle uitingen daarvan be zielen. Zij moet de bezieling zijn van ontspan ning en omgangsvormen, van de stoffelij ke ontwikkeling van den mensch (als b.v. mode en techniek) en van zijn hoogere geestelijke ontwikkeling, van wetenschap dus en schoone kunsten, letterkunde en tooneel, muziek en dans, schilder- en beeld houwkunst. Wanneer zoo bet Katholieke geloof en het beschavingsleven zijn sa mengegroeid, noemt men dat een Katho lieke beschaving, of een Katholieke cul tuur. Het cultureel program van „De Graal" dat zij in en door haar Graalleden in onze tegenwoordige maatschappij wil verwezen lijken, luidt als volgt: 1. Bij de zoozeer veranderde tijdsom standigheden, die het leven van de vrouw veel dieper gewijzigd hebben, dan dat van den man, wil de „Graal" voor de Katho lieke jonge vrouw van eiken stand, die nog niet in den ouden stijl is vastgegroeid, een nieuwe levenshouding vinden, die vol komen aansluit. Op de eerste plaats bij de tot moeder geschapen vrouwelijke natuur. Op de tweede plaats bij de bovennatuur lijke uitverkiezing der vrouw het duide- liikst zichtbaar in de tegenstelling tusschen Maria en Eva, de zegen en de vloek der we reld. 2. Yoor die nieuwe levensverhouding wil „De Graal" vinden een nieuwe uitings vorm in stijl, kunst (vooral bewegings kunst) mode, wetenschap, ontspanning, enz. De Graal als zoodanig wil mee opbou wen aan de vernieuwing der Katholieke cultuur, die men overal in het rond voelt aankomen, zij wil haar deel daartoe bij dragen door eigen initiatief op cultuurge bied, in allerlei vorm, voor zoover dat in haar beweging past, Ook van de Graalbe weging moeten uitgaan nieuwe ideëen, nieuwe stroomingen, nieuwe uitingsvor men voor wat in den mensch een intellect en schoonheid, aan diepe en edele gevoe lens leeft. KALENDER DER WEEK N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria, geen Credo. De gewone Prefatie. ZONDAG 13 Sept. Zestiende Zondag na Pinksteren. Mis: Miserere. 2e gebed A Cunctis (om de voorbede der Heiligen); 3e naar keuze v. d. priester. Credo. Prefatie v. d. Allerh. Drieëenheid. Kleur: Groen. Met de woorden van den H. Paulus bidt onze Moeder de H. Kerk, dat in onze har ten Christus wone door het geloof, dat wij gevestigd en geworteld moge zijn in de lief de van Christus; dat wij die liefde mogen kennen, want de kennis dier liefde is de hoogste wetenschap. Bidden wij met onze Moeder mee om die groote goddelijke gave (Gebed) maar bid den wij met nederigheid, want alleen aan de nederigen geeft God Zijne genade (Evan gelie). Alleen voor wie Hem in nederigheid aanroepen is Hij overvloedig in barmhar tigheid en goedheid. (Introitus). Vragen wij aan God, Die machtig is en wonderen heeft gewerkt (Graduale en Alleluja-vers) om Zijn onmisbare hulp in geheel ons leven (Communio) en om zuivering door de kracht van het H. Misoffer, zelfs van den geringsten smet van hoogmoed (Stilgebed en Postcommunio). MAANDAG 14 Sept. Feestdag van H. Kruisverheffing. Mis: Nos autem. Credo. Prefatie v. h. H. Kruis. Kleur: Rood. Koning Chosroas van Perzië had bij de inname van Jeruzalem het H. Kruis mee genomen naar Perzië. Later overwon keizer Heraclius Chosroas, die door zijn zoon Si- roës werd vermoord. Siroës vroeg aan He raclius zijn rijk terug, welk verzoek werd ingewilligd onder bepaalde voorwaarden, waarvan de eerste was de teruggave van het H. Kruis. Na veertien jaren in de han den der Perziërs te zijn geweest, droeg kei zer Heraclius het op zijn schouders naar Jeruzalem. DINSDAG 15 Sept. Feestdag van de Ze ven Smarten van Maria. Mis: Stabant. 2e gebed (alleen in stille H.H. Missen) v. d. H. Nicomedes, Martelaar. Credo. Prefatie van Maria (invullen: En U om de doorboring). Kleur: Wit. De smarten onzer moeder megen wij niet vergeten. Daarom, o Moeder, smeeken wij om uwe tranen, om de droeve begrafenis van uwen Zoon, om het purper Zijner H.H. Wonden, prent ons diep in het hart uwe smart. (Kerk. Get.). Cyprianus begaafd met een vlug en scherp doordringend verstand, was een wel sprekend redenaar en beroemd geleerde. Eerst op lateren leeftijd werd hij Christen. Zijne talenten stelde hij toen in dienst vau de Kerk. Een sterk bewijs voor zijn deugd is wel, dat hij, ofschoon bekeerling, prie3 ter werd en later zelfs bisschop van Car thago, welke waardigheid hij wel niet wenschte, maar waartoe hij door den volks wil als het ware gedwongen werd. In den strijd van Paus Cornelius tegen Novatus en Novatianus was hij met den Paus in voortdurende briefwisseling ten gunste van de Kerk. In 257 is hij onthoofd. Cyprianus was de eerste bisschpp van Carthago, die zijn bloed en leven gegeven heeft voor den Naam van Jesus Christus en voor de ver dediging des geloofs. DONDERDAG 17 Sept. Gedachtenis- feest van het indrukken der H.H. Wonde- teekenen des Heeren in het lichaam v. d. H. Franciscus van Assisië. Mis: Mihi autem. Kleur: Wit. Op den berg Alverna ontving de van liefde voor Christus brandende Serafijn de H. Franciscus van Assisië de heilige wonde- teekenen. Na eene verschijning van een ge- kruisten Serafijn vertoonden zich in Fran ciscus' handen en voeten de teekenen der nagelen en in de zijde het teeken van den lanssteek. Uit de zijde-wonde vloeide bij Franciscus meermalen bloed. VRIJDAG 18 Sept. Quatertemperdag, Geboden Vasten en Onthoudingsdag. Mis v. d. H. Joseph van Cupertino, Belijder: Dilectia. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. quatertemperdag. Kleur: Wit. Ook is geoorloofd de H. Mis v. d. quater temperdag: Laetetur. Geen Gloria. 2e ge bed v. d. H. Joseph van Cupertino. Kleur: Paars. Zóó geheel en al leefde de H. Joseph van Cupertino volgens zijn kloosterregel, dat de H. Kerk hem de woorden in den mond legt: „Ik ben gestorven (voor de wereld) en mijn leven is met Christus verborgen in God". ZATERDAG 19 Sept. Quatertemper, Ge boden Vasten en Onthoudingsdag. Mis v. d. H.H. Januarius en Gezellen, Martelaren: Salus autem. 2e gebed v. d. quatertemper- Zaterdag; 3e v. d. Vigilie v. d. H. Mat- thaeus; 4e voor den Paus. Laatste Evan gelie v. d. quatertemper-Zaterdag. Kleur. Rood. Ook is geoorloofd de H. Mis v. d. Vigilie: Venite. Geen Gloria 2e gebed v. d. H.H. Martelaren; 3e v. d. Vigilie; 4e voor den Paus. Laatste Evangelie v. d. Vigilie. Kleur: Paars. Bij de vele martelingen, welke de Heili gen van dézen dag hebben verduurd, ge beurden de heerlijkste wonderen. 0.a. trad de H. Januarius geheel en al ongedeerd uit een gloeiende oven. De landvoogd van Campanië, Timotheüs, die de heiligen mar telen liet, werd plotseling van het gebruik zijner oogen beroofd, maar op het gebed van den H. Januarius kreeg hij het gebruik zijner oogen weer terug, 't Gevolg was de bekeering van bijna 5000 menschen, waar over de landvoogd in razernij ontstak. Het lichaam v. d. H. Januarius rust te Napels, waar ieder jaar het bekend bloedwonder plaats heeft. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN. Alles als in bovenstaande kalender, be halve ZONDAG. 2e gebed v. d. Z. Franciscus van Calderola, Belijder; 3e A. Cunctis. DONDERDAG. Eigen Mis: Mihi autem. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. toen 600 Graalleden, allen zwijgend, elk met een helder brandend licht in de hand 's avonds trokken langs de grachten van Amsterdam. Elk van die 600 meisjes dacht in dien tijd aan een heilige vrouw, die als een stralend licht door de wereld was ge gaan, en elk heeft in dat uur gebeden dat ook haar lichtje helder moge stralen haar leven lang. Het schouwspel heeft de Graalleden, zoowel als de toeschouwers diep aangegre pen. Men ziet hoeveel men kan bereiken met zeer eenvoudige middelen. Men ziet ook, hoeveel belangrijker deze soort uitingsvormen is dan hetgeen men ge woonlijk tooneel noemt. En ten slotte blijkt hier ook, dat het zeer juist en diep waar is, wat door mevr. RolandHolst kort geleden gezegd werd in een causerie te Arnhem over het lee- kenspel; „deze wording (van goede lee- kenspelenj is alleen mogelijk uit de span ning tusschen beide polen, die ten slotte na en aan elkaar verwant zijnreligieus en sociaal gevoel. Groei is allen mogelijk, wanneer die spanning behouden blijft, maar meer nog, wanneer het sociaal den ken de wortels zal vinden van het religieus beleven zonder hetwelk alles verschraalt. Het spreekt vanzelf dat wij ook in deze richting nog verder zullen gaan en wij hopen en vertrouwen, dat wij hier nog slechts staan, aan een nieuwe vorm van volkskunst, waar nog haast onbegrensde mogelijkheden open staan. En op den 2en Paaschdag hebben wij een nieuwe proeve genomen, die ons zeer duidelijk geleerd heeft, dat het „Massaal Spreekkoor" thuis hoort in onze massabeweging. Het succes van dit eerste stoute pogen is van dien aard, dat wij meenen het Massaal Spreek koor voorloopig een plaats te moeten in men op ons Cultureel Program. Inderdaad, daarmede is nog veel goed: en moois op religieus gebied te bereike En hier staan wij voor tallooze mogelijk heden oj' allerle*' gebied der cultuur van geest en hart, en het zou onbegonnen werk zijn, te trachten een overzicht te geven van wat er in onze beweging hier meer, daar minder vast omlijnd, agn initiatief leeft op dit gebied. Wij zullen ons dus bepalen tot een punt, nL de evolutie, die zich in onze bewe ging heeft voltrokken op het gebied van wat men gewoonlijk noemt „tooneel". Het is aigemeen bekend, dat jonge meisjes verzot zijn op tooneelspelen en reeds aanstonds bij de oprichting van de Graalbeweging was de drang en de vraag naar „tooneel" geweldig groot. Maar ook van het begin af aan werd door de leiding van de Graalbeweging er naar gestreefd te voorkomen, dat dit too- neelspel zou vervallen tot het peil van dilettantisme en vulgariteit, waarin helaas nog zoovele van de tegenwoordige „too- neelstukjes voor de jeugd" zijn geschre- Het was van den aanvang de bedoeling, dat het tooneel dienstbaar gemaakt moest worden, zoowel aan de persoonlijke karak tervorming en de cultureele opvoeding der meisjes, als aan de nieuwe Katholieke cultuurbeweging van onzen tijd. Van elk stuk moest iets uitgaan op speelsters en toeschouwers; waardoor zij als betere menschen van het stuk zouden heengaan, al was het alleen (dit was de minimum- eisch) dat haar goede smaak voor wat mooi is, er door werd ontwikkeld. Het spreekt vanzelf, dat zich hierbij groote moeilijkheden voordeden. Wij hebben geëxperimenteerd op alle gebied, daarbij trouw gesteund door het enthousiasme van onze Graalleden. Wij zijn begonnen met stukken uit de wereld literatuur en uit het middel-nederlandsch, waarvan enkele boeiden, maar met de meesten niets werd bereikt. Het beste vol deden nog de symbolische en zinnespelen, als Elcerlvc, Mar. van Niemeghe, de stuk ken van Calderon, waarvoor jonge meisjes een bijzondere voorliefde blijken te heb ben Wij hebben het geprobeerd met Ghéon en andere moderne stukken, en wij hebben daarmede in het geheel niets be reikt (men houde hierbij in het oog, dat ik alleen ondervinding heb van onze meis jes). En ten slotte zijn we er toe gekomen zelf te gaan werken, en stukken voor onst» meisjes te gaan ontwerpen en te schrij ven en hebben zoo langzaam aan den goeden weg eindelijk gevonden. Wat bleek ten slotte? Het „tooneelspel" door.onze jonge meisjes kan inslaan, en boeien, kan iets gaafs en schoons, iets zeer ontroerends zelfs geven, zoodra het niet meer behoeft te zijn „comedie", „tooneel" maar kan en mag worden waarheid, als zij in en door het stuk, en in en door haar rol uiting uiting kunnen en mogen geven aan wat er moois en diep innerlijks leeft in haar zelf of in de groep. Dan komt opeens een klank van zui ver en oprecht gevoel in de stem, dan ge ven zij zich, oprecht spontaan, geven en willen zij geven en uiten 't mooiste wat in haar leeft, en vinden zij dan ook de juiste expressie, voor wat haar immers diep eigen is. En het zoo gezamenlijk zich uiten brengt bij de meisjes en bij de gelijk gezinde toeschouwers eveneens het beste omhoog en op zoo'n oogenblik voelen zich WOENSDAG 16 Sept. Quatertemperdag. Geboden Vasten en Onthoudingsdag. Mis v. d. H.H. Cornelius en Cyprianus, Marte laren :lntret. 2e gebed v. d. Quatertemper dag (Zie in het Misboek achter den 17e Zondag na Pinksteren); 3e v. d. H.H. Euphemia, Lucia en Geminianus, Martela ren. Laatste Evangelie v. d. Quatertemper dag. Ook is geoorloofd de H. Mis v. d. Qua tertemperdag: Exsultate. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H.H. Cornelius en Cyprianus; 3e v. d. H.H. Euphemia en Gezellen. Kleur: Paars. Na den dood van den heiligen Paus-mar telaar Fabianus werd de H. Cornelius tot Paus gekozen. Cornelius heeft vooral veel te kampen gehad met inwendige scheurin gen in de Kerk, veroorzaakt door twee hoogmoedige geesten Novatus en Novatia nus. Toen onder de regeering van keizer Gallus weer een kerkvervolging uitbrak, werd Paus Cornelius verbannen naar Civita Vecchia en stierf hij na vele ontberingen als balling in de gevangenis. Daarom ver eert de H. Kerk hem als martelaar. Latere schrijvers meenen, dat Cornelius, naar Ro me teruggevoerd, aldaar onthoofd is. allen één in den besten zin des woords. Want dat gezamenlijk uitzeggen of uit- beelden van wat er diep in haar leeft aan schoonheid en idealen, doet die idealen vaster, bewuster, concreter vorm krijgen èn voor het individu, èn voor de groep. Het dwingt er toe, het dan ook niet te laten bij gedachten, woorden of gevoelens al leen, maar het om te zetten in practische daad. En hier vinden wij weer het middel om té bereiken, wat bij jonge vrouwen (im mers concreet van aard) zoo brood- en broodnoodig ishet concreet maken van het ideaal. En dan mag die uiting gerust symbolisch zijn, elk jong meisje houdt van symboliek en begrijpt ze, maar het symbolisch beeld moet waarheid spreken. Onze eerste proef op dit gebied was het Graalspel. Een schuchtere stap nog slechts, die nog allerlei elementen van het oude in zich droeg, en ten slotte ook te veel aan symboliek vertoonde. Maar toch, het was doorleefd, en de meisjes voelden het als haar eigen stuk, als de verzinnebeelding van haar eigen idealen; mee met eigen middelen, met eigen vrouwelijke deugden, van mildheid en liefde, van deemoed en overgave om de wereld te winnen voor Christus. In deze richting gingen wij een tijd door, ontleenden onze stof aan mysteriën van ons H Geloof, Kerstmis, Paschen, H. Sacramentsfeest, en schreven symbolische spelen. Maar steeds voelden wij ons meer ge drongen, nu ook de traditioneele techniek van het tooneelspelen te verlaten. Immers, wij hadden begrepen, dat het niet zooveer ging, om een goede vorm van jeugdtooneel, maar om een uitingsvorm van onze idealen. Een uitingsvorm, die te gelijk waar, s'èhoon en boeiend was. En zoo kwamen wij er toe, langzamer hand het begrip „tooneel" meer en meer naar de achtergrond te dringen en schoo ne uitingsvormen te zoeken waar die te vinden waren. Een flinke resolutie stap in die richting was de Allerheiligentocht,

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6