22ste Jaargang VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1931 No. 6998 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND 3)e £cidóelve(Soii^CMit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Vooi LeideD 19 cent pei week 12.50 pej kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per poet f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is toot de Abonné'» ver krijgbaar tegeD betaling van 50 cent per kwartaal bij ▼ooruitbetaling. Afzonderlijke nummer® 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel* Voor IngezondeD Mededeelingen wordt hét dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Bezuiniging. Dat er door besturen van Stoat, Provin cie en Gemeente moét worden gestreefd naar bezuiniging dat staat onomstoote- lijk vast. Natuurlijk, in de eene gemeente zal deze eisch dringender zijn, dan in de andere, en men zal ook wel gemeenten kunnen aanwij zen, welke op dezen regel een uitzondering vormen, maar in het algemeen is be zuiniging in de regeerings- en bestuurs colleges eisch des tijds. Velen zullen dit niet zoo voetstoots aan nemen. Maar zij nemen dan 'ns met eenige aandacht kennis van b.v. de begrooting voor 1932 van Amsterdam en Amsterdam vormt, wat haar ongunstige financieele po sitie betreft, helaas, geen uitzonde-ring op wat het Rijk en vele andere gemeenten in deze te zien geven, al is 't dan ook in Amsterdam nog al vrij erg triest gesteld met de geldmiddelen. In Amsterdam heeft men het nu zóó ver gebracht, dat alle crisisuitgaven, zoowel voor het begrootingsjaar 1932 als voor het begrooting'sjaar 1931, met leéningsgeld moe ten worden gedekt, en dat heel het re servefonds tob een bedrag van 4.973.000, alsmede de meeste bijzondere bedrijfsreser- ves tot een bedrag van 1.313.610 hierme deuitgeput zijn! Dan is er nog iets met de gemeente tram niet heelemaal in orde: volgens de cijfers van thans zal er in 1932 op de tram exploitatie §en verlies van 900.000 geleden worden, maar gemakshalve laat men dit in de begr,ooting nog niet tot uitdrukking ko men; dit stropje denkt men, buiten de be grooting óm, weg te werken door reorga nisatie of tarievenverhooging. Amsterdam staat waarschijnlijk te wach ten, dat heb aantal op de gemeentefonds belasting te heffen opcenten opgevoerd moet worden van 38 tot 68! i Als men zulke feiten even overweegt, dan spreekt toch wel duidelijk de noodza kelijkheid van bezuiniging! Bezuiniging dit woord heeft bij velen een bitteren klank; en bezuiniging wordt door velen misbruikt, om zich te ver ontschuldigen voor het nalaten van uitga ven, die zij moeten doen; om daarachter te verbergen een gemis aan een christelijk sociale opvatting en overtuiging! Daar zijn er, die willen bezuinigen op alles, behalve op datgene, waardoor zij zelf zouden worden getroffen. Daar zijn er, die bij hun bezuinigingsstreven vergeten, dat op de allerlaatste plaats mag worden ge tornd aan het arbeidsloon, hetwelk den ar beider en zijn gezin een menschwaardig be staan moet verzekeren. Daar zijn er, die als bezuinigings-object liever de levende ar beidskracht schijnen te aanvaarden, dan het doode materiaal Bezuiniging, die onder verscheiden op zicht gevvenscht en noodig is, kan ook heel vaak verkeerd zijn, onder verscheiden op zicht! NED. R. K. MIDDENSTANDS BOND. CONGRES TE VENL0. Gistermorgen 10 uur waren de congres sisten wederom in het Rembrandt-theater aanwezig, waar tegenwoordig was mr. A. baron van Wijnbergen, voorzitter van den Middenstandsraad, die na de heropening der vergadering de aandacht der aanwezi gen vroeg voor de wijziging in 't erken- ningsbesluit van den Middenstandsraad. Spr. hoopte dat de Middenstanders het nu zelf eens mogelijk zouden maken, dat de bevoegdheid tot regeling der wettelijke publiekrechtelijke bedrijfsordening aan don Middenstandsraad wordt toegekend. Spr. brengt hulde aan de twee prae- adviseurs, die zoo uiterst belangrijke kwesties aan dit congres voorlegden. Voor al het uitgebrachte prae-advies van den heer van Neerven beval de heer van Wijn bergen ter lezing en bestudeering aan. Inzake het praeadvies betreffende de publiek-rechtelijke bedrijfsordening, uitge bracht door mr. F. Bach, werd door de vergadering de volgende resolutie aange nomen Resolutie. Het negende congres in den Ned. B.-K. Middenstandsbond, gehoord het gesproke ne in verband met het praeadvies van mr. F. Bach over „Publiekrechtelijke Bedrijfs ordening", spreekt de urgentie uit van een wettelijke voorziening, die bet mogelijk maakt aan een bedrijfsorgaan verordenen de bevoegdheid te geven ten aanzien van de economische bedrijfspolitiek, en draagt het hoofdbestuur op al het noodige te doen. zoowel tot een breeds pvopageering van den gewenschten maatregel onder den Ned. Middenstand en in andere kringen, als tot verder onderzoek der materie aan de hand van het uitgebrachte praeadvies en het daarover ten congresse gesprokene, ten einde een spoedige totstandkoming van een wettelijke voorziening op dit punt zoo krachtig mogelijk te bevorderen. Praeadvies-van Neerven. Hierna werd het praeadvies van den heer J. G. van Neerven, accountant te Eindhoven en voorzitter van de B.-K. Mid- denstandsvereeniging te Eindhoven, over „De beteekenis van de moderne bedrijfs leer voor de handeldrijvenden en indus- trieele middenstand" in behandeling geno men. De heer van Neerven begon zijn toelich ting met dank te brengen aan de midden standers, die reeds getoond hadden zoo veel belang te stellen in het uitgegeven praeadvies, dat volgens spr. eigenlijk geen praeadvies is Vooral dankt hij voor de uit gebrachte critiek op zijn werk, doch legde er uitdrukkelijk den nadruk op lat hij nim mer de bedoeling heeft gehad iemand in dit werk onaangenaam te zijn, maar uit sluitend de waarheid heeft willen zeggen om niet de innerlijke waarde op te offe ren aan den uiterlijken schijn. De huidige tijd is te nuchter om waar heid te verbloemen, aldus spr. De con clusie op dit praeadvies, welke niet in werk is vervat, formuleerde de heer van Neerven als volgt: De B.-K. Ned. Midden standsbond geve permanente en deskundi ge voorlichting op alle gebied, speciaal op dat der moderne bedrijven. Spr. achtte het, mede in verband met den omvang van het praeadvies, niet noo- dig verdere toelichting daaromtrent te ge ven en was van oordeel Hat de ui'wisseling van gedachten bij de debatten van meer nut zou zijn. Verschillende aanwezigen voerden het woord over dit praeadvies. Rondvraag. In de rondvraag sprak de heer Krop- velder uit Den Haag namens de verschil lende Kamers van Koophandel woorden van waardeering over het onderwerp van het gehouden congres, hetgeen niet enkel voor de katholieken maar voor alle mid denstanders van Nederland van buitenge woon groot nut is geweest. Sluiting. In het slotwoord sprak voorzitter Locke- feer zijn groote voldoening uit over het welslagen van het congres en over de aangename en prettige wijze, waarop de congresdagen in Venlo waren doorge bracht. Hij richtte woorden van dank aan de praeadviseurs, de Venlosche Midden- standsvereeniging, die het cougres reci pieerde, en verder tot alle congressisten voor de belangstelling en voor de aan dacht, waarmee de besprekingen waren gevolgd Een nieuwe periode voor den B.-K. Midenstand is ingeluid en met vertrouwen gaan we den toekomst tegemoet, zoo sloot de heer Lockefeer het negende Ned. B.-K. Middenstandscongres. Na afloop der vergadering werd door de congressisten een bezoek gebracht aan het graf van mgr. Nolens, waarna per autocars een excursie werd gemaakt naar de Tegelsche Nijverheids'.enloonstelling „Ten ij to 1931". Geen verhooging van het Duitsche invoerrecht op haring. Men schrijft aan de „N. B. Crt.": Naar aanleiding van e-en door het Hamburger Dopeschenbureau Siegfried Jonas ver spreid bericht, als zou het Duitsche minis terie van levensmiddelen welwillend ge stemd zijn tegenover een door de Duitsche zee visscherij vereeniging en de vereeniging van Duitsche haring vis sche r i jmaats chap^ pijen ingediend verzoek om het invoerrecht op haring van 3 tot 6 mark te verhoogen, bericht men ons van bevoegde zijde, dat daarvan bij het betrokken ministerie niets bekend is en het ook niet waarschijnlijk wordt geacht. DE OPENING DER STATEN-GENRAAL Het programma. De Staatscourant publiceert het pro gramma voor de opening van de zitting der Staten-Generaal op Dinsdag 15 Septem ber a.s. Des namiddags te half één zullen de Le den der Stoten-Generaal in vereenigde ver gadering in de Bidderzaal op het Binnen hof te zamen komen, onder leiding van den door H. M. de Kóningin benoemden Voorzitter van de Eerste Kamer. De Ministers Hoofden van Ministe- rieele Departementen en de Leden van den Baad van State zullen zich, des namid dags te één uur, mede in de zaal vereeni gen. Ten einde de zitting der Staten-Gene raal te openen, zal H. M. de Koningin te één uur met den volgenden stoet van het Koninklijk Paleis afrijden: a. een Com mando Cavalerie tot opening van den stoet; b. een Rijknecht-majoor en twee rij knechts te paard; c. de Kamerheer-Cere moniemeester, gezeten in .een rijtuig met twee paarden bespannen, gaande één lakei naast elk portier; d. acht Kamerheeren, volgens rang van benoeming gezeten in twee rijtuigen, elk met twee paarden be spannen, gaande twee lakeien naast elk portier; e. de Grootofficieren, volgens rang van benoeming gezeten in twee rijtuigen, elk met twee paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier; f. de Grootmeesters en de dienstdoende Dame du Palais, gezeten in een rijtuig met twee paarden bespannen;, gaande twee lakeien naast elk portier; g. de Opperceremonie- meester gezeten in een rijtuig met twee paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier; h. H. M. de Koningin, vergezeld van Z. K. H. den Prins der Ne derlanden, Hertog van Mecklenburg en van H. K. H. Prinses Juliana der Nederlanden, gezeten in een Staatsiekoets met acht paar den bespannen, gaande één koetsier naast elk paard en vier lakeien aan elke zijde van de koets. De Chef van het Militaire Huis en de Gouverneur der Koninklijke- Residentie, te paard, rijden resp. ter rechter- en ter lin kerzijde van de Staatsiekoets, een weinig achter het portier. De Officieren der Landmacht van het Militaire Huis, te paard, rijden achter de Staatsiekoets, twee aan twee, naar ouder dom van rang, de oudsten voor. Een Commando Cavalerie tot sluiting van den stoet. De stoet zal rijden door de Heulstraat, Lange Voorhout (Schelppad), Korte Vijver berg en Binnenhof. Te kwart vóór één zullen aan den in gang van de Bidderzaal aanwezig zijn de Officieren der Zeemacht van het Militaire Huis. Bij aankomst van den stoet aan de Bid derzaal zal H. M. de Koningin aan den in gang ontvangen worden door eene Com missie uit de Vergadering, die, voorafge gaan door den Kamerheer-Ceremoniemees ter, de 'acht Kamerheeren, de Grootofficie ren en den Opper ceremoniemees ter, H. M. geleidt naar de vergaderzaal. De Grootmeesteres en de dienstdoende Dame du Palais, de Chef van het Militaire Huis, de Gouverneur der Koninklijke Besi- dentie, de lste-Stalmeester en de Officie ren van het Militaire Huis volgen onmid dellijk. Zoodra H. M. de Koningin op den Troon is gezeten, Z. K. H. de Prms der Nederlan den, Hertog van Mecklenburg rechts en H. K. H. Prinses Juliana der Nederlanden links van H. M. de Koningin hebben plaats genomen, plaatsen de Grootmeesters en dienstdoende Dame du Palais zich ter zijde achter Hare,, Majesteit. De Grootofficieren en do Gouverneur dei- Koninklijke Residentie plaatsen zich achter den Koninklijken zetel. De lste-Stalmeester, de Kamerheer-Ce remoniemeester en de acht Kamerheeren plaatsen zich echts, de Officieren van het Militaire Huis links van den Troon. Nadat de zitting door H. M. de Konin gin is geopend, wordt Hoogstderzelve door een Commissie, voorafgegaan door den Op- perceremoniemeester, naar de wachtkamer geleid. De Kamerheer-Ceremoniemeester en de acht Kamerheeren gaan den Opper- ceremoniemeester vooraf tot aan de in gangsdeur van de vergaderzaal, waarna zij zich met de overige genoemde personen, die H. M. gevolgd zijn, naar de voor hen be stemde wachtkamer begeven. H. M. de Koningin keert naar het Ko ninklijk Paleis terug met den stoet, waar mede Hoogstdezelve is gekomen, en in de vermelde orde, waarbij de volgende weg zal worden genomen: van het Binnenhof, over den Korte Vijverberg, door het Lange Voorhout (Schelppad), door de Heulstraat, naar het Koninklijk Paleis. Minuutschoten uit het geschut zullen worden gelost gedurende den rit van H. M. de Koningin naar de vergaderzaal en ge durende den terugrit van Hoogstdezelve naar het Koninklijk Paleis. KONINKLIJKE BESLUITEN. Notariaat. Bij Kon. Besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Zwolle, ter standplaats de gemeente Kampen, J. van Willigen, candidaat-notaris te Ammerzo- den is benoemd tot notaris binnen het arron dissement Almelo, ter standplaats de ge meente Haaksbergen, H. E. J. Berendsen, candidaat-notaris te Nijmegen. DE HAAGSCHE WETHOUDERS KWESTIE. Een ruim voldoend aantal leden van den Centr. Raad der B. K. Kiesvereenigingen heeft een buitengewone vergadering van den Centralen Baad aangevraagd, ter be spreking van de Haagsche wethouders kwestie. Deze vergadering zal plaats hebben a.s. Donderdagavond 17 dezer, in „Amicitia", Westeinde. DE ROTTERDAMSCHE WETHOUDERS KWESTIE. Gistermiddag vergaderde de gemeente raad ter benoeming van een wethouder, nu de heer de Groot (V.B.) had medegedeeld zijn benoeming niet te kunnen aanvaar den. Maar tot een benoeming is het niet gekomen. De rechtsche groepen hebben bij monde van den heer Hanemaaijer (A. B.) uiteengezet, dat volgens hun inzicht het college zooveel mogelijk een afspiege ling moet zijn van de samenstelling van den Baad. Dus moet de Vrijheidsbond, die in den Baad met 7 zetels is vertegenwoor digd ook in het college worden opgeno men. Volgens spr. was de Vrijheidsbond wel zeer laat gekomen met den eisch van een werkprogram. De rechtsche groepen hadden niet den indruk gekregen, dat de bedoelingen van den Vrijheidsbond ernstig gemeend waren en ook na 1 September toen de heer De Groot als wethouder is gekozen, is daarvan niet gebleken. Het lag in de bedoeling van de rechtsche groe pen ook thans weer een lid van den Vrij heidsbond te kiezen. Mocht vóór of na de verkiezing een benoeming andermaal wor den afgewezen, dan zouden de rechtsche groepen zich darover nader te beraden hebben. De heer Dutilh (V. B.) heeft daarop nog maals het standpunt van den Vrijheidsbond uiteengezet en verklaard, dat geen lid der fractie bereid zal worden gevonden in het college zitting te nemen. De heer Donker heeft namens de S. D.- fractie uiteengezet, dat volgens het oor deel dier fractie een lid van den Vrij heidsbond in het college moet worden op genomen. Blijft de Vrijheidsbond weige ren, dan zullen drie vertegenwoordigers van rechts in het college moeten worden gekozen. Nadat ook de heer van Burink nog zijn inzichten heeft kenbaar gemaakt en er door de fractieleiders nog verder was ge discussieerd werd de benoeming van een wethouder tot nader aangehouden. CENTRAAL VERBAND ST. JOSEPHS- GEZELLEN-VEREENIGING IN NEDERLAND. Congres voor Seniores en Commissarissen op 12 en 13 September 1931, in het Gezel- lenhuis Stadhouderskade 55 te Amsterdam. Het programma van bovengenoemd con gres luidt: Zaterdag 12 September: 's Middags 4 uur: Ontvangst en kennis making. 5 uur: Vergadering. 1. Opening door Jan Hersbach (Rotterdam I) Vice-Voorz. Cen- traal-Senioraat. 2. Pater P. C. Biesta O.P.: „De Godsdienstige teak" der Gezellen-Ver- eeniging". Gedachtenwisseling. 3. Joh. Sluy- tef: „Ons Retraitewerk". Gedachtenwisse ling. 4. Behandeling ingekomen voorstel len. 5. Sluiting met Kolpingslied. 7 uur: Avondboterham. half 9: Fakkeloptocht door Amsterdam- sch,e Gezellen. Zondag 13 September: Kwart voor tien: Hoogmis met Algemee- ne H. Communie. 11 uur: Gemeenschappelijk Ontbijt. 12 uur: Vergadering. 1. Opening door Jan Eyckelhof (Den Haag I) Penningm. Centraal Senioraat. 2. Vlaggelied. 3. Jan Hersbacho „De Sociale taak der St. Jo sephs Gezellen Vereeniging". Gedachten- wisseling; 4. Rector Th. Boonekamp: „De cultureele taak der Gezellen-Vereeniging'. Gedachtenwisseling. 5. Slotwoord Centraal- Praeses: „Wij dragers van de toekomst''. 6. Sluiting met gebed. Na de vergadering vrije tijd tot: half 4: Diner in het Coöp. Restaurant, Molenpad. half 8: Eenigszins feestelijke bijeenkomst in het Gezellenhuis. Er schreven reeds 80 vereenigingen in l met een totaal van 446 afgevaardigden. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Aftreden van den Duitschen minister Curtius verwacht. (Buitenland 2e blad). Snowden's bezuinigingsmaatregelen. (Bui tenland 2e blad). Vriendschappelijke onderhandelingen van Spanje met de Kerk. (Buitenland 2e blad). Verlaging luchtvaarttarieven. (Lucht vaart 2e blad). Nat. Hanzebond van Sigarenwinkeliers. Onder voorzitterschap van den heer P. J. Hol uit Utrecht werd Woensdag 2 Sep tember jl. te Breda de 13e Jaarvergade ring van den Nat. Hanzebond van Siga renwinkeliers gehouden. Vertegenwoordigd waren alle af deelin gen op een na. Een groot gedeelte van de vergadering werd bijgewoond door den heer Mr. Bach, directeur van het Centraal BLanzebureau voor het bisdom Haarlem. Na een begroetingswoord door den voor zitter van de afd. Breda, hield de Bonds voorzitter de openingsrede, waarin hij er aan herinnerde, dat de Bond in het afge- loopen jaar ook terrein in 't Zuiden ge wonnen heeft door de oprichting van de afdeelingen Breda, Helmond en Tilburg. Spr. noemde het een verheugend ver schijnsel, dat de Bond in bloei toeneemt en er onder de R. K. Sigarenwinkeliers een stijgende belangstelling voor deze or ganisatie valt waar te neemen. Er heersch- te dan ook in het afgeloopen vereenigings- jaar een opgewekt Bondsleven en veel werd gedaan tot verbetering van verkeer de toestanden in het vak. Tenslotte wijdde spr. eenige gevoelvolle woorden aan de nagedachtenis van Mgr. Dr. Nolens, voor wiens zielerust door de vergadering ge beden werd. In het jaarverslag van den heer C. Goe- demans te Amsterdam, werden uitvoerig de verschillende werkzaamheden en ac ties van den Bond gememoreerd. Het le dental is belangrijk vooruitgegaan. Be halve de nieuwe afdeelingen in het Zui den, werd ook te Lichtenvoorde eene af- deeling opgericht. Het Orgaan „Ons Dekblad" rnag zich in eene toenemende belangstelling ver heugen. Het jaarverslag werd onder dankzeg ging aan den secretai'is goedgekeurd. De penningmeester, de heer P. J. M. Luyke te Rotterdam, deed rekening en verantwoording over het, boekjaar J930-31 en werd van zijn beheer over 1929-30 ger deohargeerd. De door het Bondsbestuur aangeboden begrooting 19311932 werd vastgesteld; daarbij werd de contributie voor dit jaar bepaald op 4.per lid. Bij enkele candidaatstelling werd de heer P. J. M. Luyke te Rotterdam als be stuurslid herkozen In behandeling kwam vervolgens het rapport inzake Inkoop-Coöperatie door een drietal leden samengesteld in op dracht van de op 12 Febr. jl. te Botter dam gehouden voorzitters-vergadering. Naar aanleiding van een voorstel- Utrecht werd besloten een adres te rich ten tot den minister van Financiën, met het verzoek ter bescherming van eigen merken aan de winkeliers de bevoegdheid te geven zelf een nummer op de banderol les te hebben. Voorts werd aangenomen een voorstel Utrecht, het Hoofdbestuur verzoekend bij de Commissie, die bij het Mimstei'io van Justitie pogingen zou aanwenden eene wettelijke bescherming van den bande- rolleprijs te verkrijgen, op spoed in deze aangelegenheid aan te dringen. Besloten werd de volgende jaarver gadering rc Delft te houden. Na rondvraag hield de Bondsadviseur, rector J. Bots te Amsterdam, eene toe spraak, waarin spr. wees op het groeiend organisatiebesef onder de leden en hen opwekte deze omstandigheid goed te benutten voor het voeren van propaganda Met een kort woord van dank sloot de Bondsvoorzitter de welgeslaagde jaarver gadering. Hierna vereenigden de congressisten zich aan een gemeenschappelijken maal tijd terwijl de dag besloten werd met een gezelligen feestavond, aangeboden door de afdeeling Breda. Den volgenden dag werd per touring car een door mooi weer begunstigde autotocht gemaakt ter bezichtiging van de nieuwe wijken van Breda en voor een bezoek aan het Mast- en Liesbosch, terwijl tenslotte nog bezocht werd het K. J. V.- huis van rector Froncken.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1