UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK VRAGENBUS ALLERLEI DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 NOORDWIJKERHOUT De oranjefeesten. Woensdagmiddag, de tweede dag van het oranjefeest, werden de kinderen uit de hoog ste klassen van ale scholen vergast op een voorstelling in het theater Bakker. 's Avonds gaf de muziekvereeniging „St. Jeanne d'Arc" een concert op de gemeente lijke muziektent. De verschillende nummers werden mooi uitgevoerd en een talrijk publiek luisterde. Het weer liet zich in het begin van den avond niet erg mooi aanzien, maar klaar de later toch wat op. Op het kermisterrein en in het dorp heerschte een gezellige drukte. Velen uit de omliggende plaatsen kwamen naar hier gefietst om een kijkje te nemen. In de café's zijn gezellige jazz-bands aan wezig en er werd vroolijk gedanst. Uitslag étalage-wedstrijd: le pr P. Mens, 2e H .van Hensbergen, 3e L. Driebergen, 4e A. van Eeden, 5e H. Buschman, 6e Uitendaal, 7e P. Marijnen, 8e J, Rodenburg. NIEUWE WETERING Opening Bazar. Woensdagmiddag had in tegenwoordigheid van tal van genoodigden de opening plaats van de bazar ten bate van de muziekvereeniging alhier. De veestal van den heer A. Los, voor dat doel welwillend afge staan was in een feeststal herschapen en bood een gezellige drukte. De stal was met vlaggen doek geheel behangen, terwijl aan de binten en aan de zoldering kleurige vlaggetjes waren aangebracht, Dat er in de laatste dagen door het dames- en heeren-comité hard gewerkt was, bleek al dadelijk bij het binnenkomen. Vele tentjes zijn aanwezig, waar men naar ieders gading kan uitzoeken. Ook aan de noo- dige attracties ontbreekt het niet. De voorz, van het Bazarcomité opende de bazar met een woord van welkom toe toe te roepen tot de genoodigden, inzonderheid dr, van der Bijl als eere-voorzitter en den gemeente-secetaris, die namens het gemeentebestuur van zijn tegen woordigheid blijk gaf. Spr. herinnerde eraan, dat ongeveer een jaar geleden eenige leden van de muziekvereeniging bij hem waren ge komen om loten te verkoopen en dat hij toen aan die heeren den raad had gegeven om een bazar op touw te zetten, omdat een dergelijke beweging mer geld inbracht. Spr. had niet kun nen vermoeden, dat hij, na eenige maanden reeds zou aangezocht worden om als voorzitter van het comité op te treden. Spr, brengt dank aan de milde geefsters en gevers, die zoo spontaan hebben bijgedragen om deze bazar in alle opzichten te doen slagen. Voorts brengt hij dank aan de dames en heeren, die zoo zeer hun best hebben gedaan om het aanzien van deze bazar te verhoogen. Vervolgens geeft spr. het woord aan den gemeente-secretaris en verzoekt hij dezen den bazar te willen openen. De heer van Harteveld, het woord nemende, zegt allereerst, dat zoowel de burgemeester als de loco-burgemeester door afwezigheid niet in de gelegenheid zijn om de opening van dezen bazar bij te wonen. Vervolgens brengt hij het comité vriendelijk dank voor de tot hem gerichte uitnoodiging. Tenslotte, wenscljt spr. aan het comité het grootst mogelijke suc ces toe en hoopt hij, dat de muziekvereeniging onder leiding van haar bezwamen directeur, de heer de Haan en haar energieken voorzit ter, de heer Spring in 't Veld, nog lange jaren za! mogen groeien en bloeien. Hierna verklaarde spr. de bazar voor ge opend. Nadat de eere-wijn was rondgediend, maak ten de aanwezigen een rondgang langs de ver schillende standen; er heerschte reeds dadelijk een opgewekte stemming. Het muziekgezel schap luistert de bazar met vroolijke muziek op. We raden een ieder aan een kijkje te gaan nemen; men zal zeker niet teleurgesteld wor den. TER AAR Een vaandel voor St. Deus Debit. De landarbeidersbond St. Deus Dedit heeft een vaandel gekregen, dat dezer dagen door den pastoor plechtig gewijd werd. Hierbij waren uitgenoodigd het kerkbestuur, dè beide wet houders, en de leden van St. Deus Dedit Ook was nog aanwezig een lid van het hoofdbe stuur, de heer Kuipers. De pastoor als geestelijk adviseur van de vereen., opende de vergadering met den chr. groet en heette allen van harte welkom. Waar wij naar gestreefd hebben, aldus spr., hebben wij nu: een mooi vaandel. Spr. gaf een uitleg van de verschillende emblemen, op het vaandel aangebracht, De voorz., de heer G. Mesman, dankte den geestelijk adviseur, die ook een zeer groot aandeel heeft gehad bij het aanschaffen van het vaandel. Spr, hoopt, dat de arbeiders vele jaren pleizier hiervan mogen hebben. De pastoor maakte van de gelegenheid ge bruik om den heer D. v. d. Hoorn geluk te wenschen met zijn jubileum als raadslid. Spr. hoopte, dat hij .nog vele jaren als ijverig raadslid, hier in het midden mag zijn. Daarna hield het hoofdbestuurslid een inte ressante, boeizame rede over de huidige cri sis, die door allen met volle aandacht werd gevolgd. Een hartelijk applaus was de tolk, hoe deze rede in den smaak gevallen was. Aan het einde gekomen werden er nog en kele huishoudelijke puntjes besproken, waarna de voorz. tot sluiting overging. ZOETERMEER Gemeentebestuur. In het college van B. en W. is als plaatsvervangend burgemeester aangewezen de heer J. W. Groenewegn, bij diens afwezigheid, ontstentenis of ziekte de heer A. G. Scheer. ZEGWAART Geboren: Gerrit Pieter z. van G. J. Roos en A. Bouman Annie d. van A. du Clou en C. Westhoek. Getrouwd: A. Viergever 24 j. en D. P. van den Haak. ZOETERMEER—ZEGWAART Aanrijding. Op het smalst gedeelte der aan beide zijden bebouwde Stationsstraat pas eerde gistermorgen 8 uur elkaar een voertuig met paardentractie, een vrachtauto en een wielrijder uit Schiedam. De wielrijder kwam van tegenovergestelde richting gereden als de voertuigen. De wielrijder werd geraakt door d enachterkant van de vrachtauto, waardoor hij kwam te vallen en ernstig aan het hoofd werd verwond. Door dokter Pal te werd hij verbonden en moest per auto naar zijn wo ning worden vervoerd. Het politie-onderzoek heeft uitgemaakt, dat de autobestuurder schuld treft, terwijl daarbij nog komt, dat hij met ondeugdelijk werkende temmende reed Trekhonden-keuring. De keuring van trekhonden zal in deze gemeenten worden ge houden op Maandag 14 September a.s., des morgens 10 uur, voor het Raadhuis der ge meente Zegwaart. SASSENHEIM De oranjefeesten. De uitslag van de -olksspelen tijdens de oranjefeesten, is als volgt: Eerste dag. Vogelschieten, door personen boven 18 jaar, Vogel A, 12 deelnemers: romp: J. Philip- po Sr., kop: C. Guldenmond, le vleugel: C, Gouverneur, 2e vleugel: L. Guldemond, staart: L. Guldemond, vlag: B. Philippo. Vogel B, 12 deelnemers: romp: G. Dannijs, kop: D. den Boer, le vleugel: C. v, d. Berg, 2e vleugel: T. Philippo, 6taart: J. v. d. Wil de, vlag: D. den Boer. Stoelendans voor meisjes van 1315 jaar, 117 deelneemsters, le pr. Sjaan Rosema, 2e Tine Witteman, 3e Hester Berg, 4e Magda Meyer, 5e Sjaan Meiman, 6e Annie Nicola, 7e N. Hoogeveen, 8e A. v. d. Mey, 9e Annie Bergman, 10e Tonia Witteman, lie M. IJzel- doorn, 12e Jo Elstgeest, 13e Greta Gordijn. Turfrapen voor dames van 16 jaar en ouder, 33 deelneemsters, le pr. Bets v. d. Burg, 2e Mien Hoogstraten, 3e Etje Moolenaar, 4e Nel lie Kaspers, 5e Annie Berbee, 6e Annie v. Munsteren. Ringrijden per fiets voor dames van 15 jaar en ouder, 83 deelneemsters. Voor het mooist versierde rijwiel: le pr. D. du Croix, 2e M. Ammerlaan, 3e R. Reeuwijk, 4e C. Ammer- laan. Ringrijden: le pr. Levia van Stijn, 2e G. Dannijs Fd., 3e Martha v. d. Zwet, 4e D. du Croix, 5e Annie Berg, 6e Gerarda Beijk, 7e J. Dannijs Fd., 8e Corri Hoogkamer, 9e A. Noordermeer. Naar den trein,voor jongens van 1315 j., 68 deelnemers, le pr. J. Noordermeer, 2e A. van Kesteren, 3e J. Star, 4e W. Noort, 5e Jo slot, 6e A. Beerhorst, 7e Dirk van Biezen, 8e N. van Hage, 3e Ant. v. d. Geest. Na een pauze van 2 uur werd gisteravond te acht ur aangevangen met het zingen van volks liederen, begeleid door muziek. Dat di; zeer in den smaak viel, bleek aan de groote toeloop naar het middenveld, Het bestuur heeft daar van zeker groote Voldoening. Hierna volgde een gezellig samenzijn op de hosvlonder, waar voor eenige populaire tnuziek was gecompo neerd. Hiervan bleek, het publiek niet genoeg te krengen, want bijna twee volle uren hébben de feestelingen hiervan gebruik gemaakt Verder waren op ret terrein eenige amusante vermakelijkheden en consumptietent, welke tot in den nacht geopend waren. Geboren: Johannes Theodorus z. van W. Q. van der Kroigt en H. C. v. d. Ploeg Cor nelia Maria z. van H. Weijers en H Brouwer. Ondertrouwd: J, J. van den Bosch 33 j. en C. G. Overvoorde 22 j. Gevestigd: C. van Werkhoven en gezin, Hoofdstraat* 358, van Voorhou tMej. D. P. P. Willems, Hoofdstraat 167 van Alkemade. J. J. Alkemade, Charbonlaan 15, van Leiden Mej. G. Esman, Hoofdstraat 82 van Veghel Mej. C. G. Wijntjes, Molenstraat 2 van Voor schoten. Vertrokken: Mej. C. J. Jansen, van Warmonderdam 25 naar Zoeterwoude Mej. C. M. de Kooker, van Hoofdstraat 159 naar Hillegom Mej. E. Verho.ef, van Hoofdstraat 15 naar Meerkerk Mej. B. C. van Hemert, van Kerklaan 22 naar Alphen a. d. Rijn. ALPHEN AAN DEN RIJN Hengelaars- vereeniging.De Hengelaars- vereeniging „Ons Genoegen" herdenkt dezer dagen haar tien-jarig bestaan. Dit tweede lus trum zal worden herdaoht met een feestavond in de zaal van hotel „Centraal". Medewerking aan dezen avond verleenen o.m. het trio van der WoerdBeurze. NIEUWKOOP Jaarbeurs. Voor de excursie van de sme den naaar de jaarbeurs te Utrecht op 10 dezer hebben zich opgegeven 34 patroons en 17 zoons in het vak werkzaam. Getrouwd: D. Griffioen 34 j. wonende te Hilversum en E. C. van Leeuwen. Overleden: H. Verdegaal, 34 j. echtg. van H. L. Steenbeek. WOERDEN Aanrijding Gistermorgen te 10 uur had op Geestdorp een aanrijding plaats. Uit de richting Bodegraven kwam een auto, bestuurd door J. A., wonend te Rotterdam. Ter hoogte van de Boschlaan moest de auto plotseling remmen, maar gleed door De 15-j-arige P. J. Sch., schipperskneoht, die daar ter plaatse met een kruiwagen stond, geraakte met zijn voet tusschen wagen en auto, waardoor een bloeduitstorting ontstond. Een tegemoetkomend motorrijtuig werd aangereden en beschadigd. Bij controle bleken de remmen der auto in 't geheel niet te werken. Proces-verbaal is op gemaakt. BODEGRAVEN Missie-tentoonstelling. Gisterenmorgen werden in bet Patronaat tentoongesteld de goederen, vervaardigd door de Missie-naai- kring van den Vrouwenbond. Bestonden an dere jaren deze goederen uitsluitend uit klee- dingstukken voor de bewoners der warme lan den, thans was het in hoofdzaak kerkklee- ding. Een tweetal prachtig bewerkte ka.suifels met bijbehoorende stukken, verschillende com- muniebank-kleeden, waaronder met prachtig gehaakte kant, en voorts verschillende andere paramenten, welke in den dienst gebruikt wor den, zooals: ziekenbeursjes, stolen enz. Ook was er nog een flinke sorteering kleedingstuk- ken voor de missie in verre streken, en een geheele afdeeling voor de inlandsche missie. De Missienaaikring heeft wederom prachtig werk afgeleverd. Ter bestrijding der groote kosten stond een missiebusje (dat wel aardig wat zal opgele verd hebben) en werd een gehaakte sprei ver- lcot. R.K. Vrouwenbond. Dinsdagavond wer den de leden van den R.K. Vrouwenbond in het Patronaat bijeengeroepen voor een gezel- ligen avond. De presidente, mej. de Koning, heette allen welkom en opende met den chr. groet de bijeenkomst. Vervolgens kwam een zuster aan het woord om te spreken over het werk van de Reinilda- Huizen, tot bekeering van de Nederlandsche heidenkinderen. In een keurige rede maak te de zuster het werk voor de aanwezigen duidelijk en besprak ook de resultaten die bereikt waren in het 12-jarig bestaan dezer stichting. De aanwezigen werden daarna onthaald op koffie met koek, waarna nog eenige kunstvoor werpen, welke voor bestrijding der kosten voor den missienaaikring waren geschonken, werden verloot. Hierna werd de avond met een woord van dank door de presidente gesloten. Auto-ongeluk. Gistermiddag had een groote auto-veewagen, beladen met 9 paar den, het ongeluk om op de Noordzijde tegen over Breedijk voor een luxe wagen te ver uit te halen. De zware wagen zakte in den slap pen grond weg en sloeg om. Een der paarden moest worden afgemaakt, de overige kwamen er met kleine verwondingen af. De chauffeur heeft zich door gebroken glas aan den neus en het gezicht leelijk gewond. Met een zware kraanwagen is men geruimen tijd bezig ge weest, het groote gevaarte weder op den vas ten weg te brengen, hetgeen tegen den avond eerst gelukte. KOUDEKERK Fiets gevonden. Bij de politie zijn inlich tingen te bekomen omtrent een nog in goeden staat zijnd heerenrijwiel, merk „Balaco met gabardine overjas op de bagagedrager, het welk op 1 September l.L onbeheerd onder deze gemeente is aangetroffen. Vraag ^oe kan een azijn vlek uit een granietvloer verwijderd worden1? Antwoord Tracht genoemde vlek door behandeling met ammonia te ver wijderen. Vraag: Hoe kan men kachelpijpen! tegen roe-sten beschermen 'l Antwoord Kachelpijpen moeten bij het opbex'gen flink ingevet worden en daarna in krantenpapier gewikkeld en op een droge plaats bewaard worden. Moge lijk heeft bovengenoemde abonné geen aandacht geschonken aan het wikkelen in papier en bewaren op een droge plaats om het inwerken van vocht tegen te gaan. Vraag: Hoe kan men vlekken van patentolie verwijderen uit licht grijs plu che en stoel'bekleeding1? Antwoord: De olievlekken kunnen verwijderd worden met tetra of benzine (meer gevaarlijk). Mochten deze middelen niet baten dan kan men de vlekken nog bewerken met terpentijn, welke in een bakje met warm water verwarmd wordt. ST00MVAARTBERICHTEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE (thuisr.) vertr. 9 Sept. van Colombo. POELAU LAUT (thuisr.) arr. 9 Sept. te Londen. P. C. HOOFT (thuisr.) vertr. 9 Sept. 5 uur van Genua. KON. NED, ST00MB. MIJ. AMAZONE vertr. 9 Sept. van Amster dam naar Rotterdam. BOSKOOP vertr. 9 Sept. van Amster dam naar Chili. THESEUS vertr. 9 Sept. van Amster dam naar Stettin. TRAJANUS veitr. 9 Sept. van Amster dam naar Rotterdam. TRITON vertr. 9 Sept. van Amsterdam naar Rotterdam. KON. H0LL. LL0YD. MONTFERLAND arr. 9 Sept. van Ham burg te Amsterdam. HOLLAND—BR ITSCH-I ND IE LIJN. RIDDERKERK (thuisr.) vertr, 9 Sept. 6.30 uur nam. van Antwerpen n. Rott. ROTTERDAMSCHE LL0YD. BLITAR (thuisr.) pass. 9 Sept. Kaap del Armi. DEMPO vertr. 9 Sept. van Rotterdam naar Batavia. INSULINDE (uitr.) pass. 9 Sept. Suez. R0TERDATM—ZU ID-AMERI KA LIJN. ALCYONE vertr. 9 Sept. van Rotter dam naar Hamburg. De Raad dezer gemeente vergaderde gisterenavond te half zeven. Voorzitter: burgemeester Van Wijnbergen. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering, komt in behandeling de uitvoering der besmette lijke ziektewet. Ingevolge artikel 3 der Besmettelijke Ziektenwet moeten lijders aan bepaalde besmettelijke ziekten worden afgezonderd en verpleegd in eene openbare of andere inrichting, bestemd voor de verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten. Dit voorschrift is vooral voor de kleine re gemeenten ingrijpend en door haar zelf standigheid niet na te komen. Zuiks is door het Staatstoezicht op de Volksge zondheid begrepen, waarom samenwer king tusschen gemeenten door hem wordt bevorderd. Zoo is door den Burgemeester van Lei den contact g&zooht met de Gemeentebe sturen rondom Leiden en zijn deze doo hem opgeroepen, om gezamenlijk overleg te plegen. Naar aanleiding van deze bijeenkomst heeft het Gemeentebestuur van Leiden zich gewend tot den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, om die gemeente te vergunnen op het terrein van het nieuwe Academische Ziekenhuis een barak te bouwen voor de verpleging van ruim 60 lijders en tevens eene overeen komst te willen aangaan omtrent de alge heel verpleging van die lijders vanwege het Academisch Ziekenhuis, tegen een zoodanig vooraf vast te stellen verpleeg- prijs per dag en per patiënt, alp noodig is om de kosten te dekken. Voor medische hulp zal niets in rekening worden ge bracht. Wat de kosten der te stichten barak be treft, behoeven deze, blijkens inlichtingen van den heer Inspecteur van de Volksge zondheid, Dr. Hulshoff Pol, niet meer te bedragen dan 2500 per bed, derhalve 150.000.Hieronder is niet begrepen den grond, doch bij genoemden Minister worden ernstige pogingen aangewend, om den grond kosteloos te verkrijgen. De heer Segers meent, dat, waar het hier een Landswet is, wij hebben te ge hoorzamen. Maar heeft het nu wel zin waar de kans op epidemieën steeds klei ner wordt zoon dure inriohting te bou wen. Kan het niet stukken goedkooper. Bij het lezen flitste spr. door het hoofd, als deze barak bij het Leidsche Zieken huis komt, komt het eene schandaal bij het andere te staan. Spr. vindt de opzet, overdreven kostbaar. Ook op den heer Verduijn maakte het plan een duren indruk. Voor 2500. bouwen we een huis, en krijgen we hier een bed in de barak. De heer A. H. Sohrama vroeg, hoe de opzet zou zijn als de gemeente de verple ging zelf ter hand nam. De voorzitter zet uiteen, dat heel wat gemeenten' bri's' zullenbèhijden 'om de na bijheid vtfn de gemeente Leiden. Als de Bollenstreek zulk een inrichting zelf zou exploiteeren, zou het veel duurder uitko- ST00MVAART MIJ. OCEAAN. HELENUS, Japan n. Rott., vertr. 8 Sept. van Port Said. MENTOR, Japan-Rotterdam, arr. 8 Sept. te Londen. PEIS ANDER, Java-Amsterdam, arr. 6 Sept. te Marseille. SERBINO, Japan-Rotterdam, pass. 8 Sept. Gibraltar. Een eeuw cholera. In dit jaargetijde is het een eeuw ge'eden, dat de cholera haar intrede deed in Middel- Europa en speciaal in Oostenrijk. In Juli 1831 werd zij uit Rusland naar Galicië overgebracht, eenige maanden later was zij in Weenen. Het uitzicht der stad en het gezellige leven waren totaal veranderd. In al'e straten ontmoette men de zwarte en groene brancards waarop de cholera-lijders naar de hospitalen en de lijken naar de kerkhoven gebracht werden. Bij het einde van het jaar had men in Weenen 4895 ziektegevallen geregistreerd, waarvan 1958 met doodelijken afloop, De Weener Cou rant van 11 Februari bestreed nog het epide misch karakter der cholera. Dezelfde verwarring, die ten opzichte van den aard der ziekte bestond, heerschte ook met betrekking tot de behandeling der zieken. Sommige dokters bevalen aderlating, anderen waren voor opium, muskus en bloedegels Een dokter uit Weenen bestreed het gebruik van bismuthzout en verving het door kamillenthee tegelijk met toepassing van een Spaan^che vliegenpleister op het heele onderlijf Onverkoopbare naalden. Wanneer de Duitsche artikelen de buiten- landsche markt voor den oorlog in zoo groote mate konden veroveren en ook tegenwoordig weer flinken afzet vinden, dan is dit hoofd zakelijk te danken aan de omstandigheid, dat de Duitsche koopman en fabrikant er slag van heeft de geleverde waar bij de behoefte van den kooper aan te passen. Ook de Engel- schen, die vroeger van opinie waren maar moesten nemen zooals ze waren, zijn nu ook tot dit inzicht gekomen. Thans zien zij in, dat de waren niet zoo gemakkelijk te verkoopen zijn, wanneer zij niet aantrekkelijk gemaakt worden voor den kooper. Zoo ondervonden b.v. de Engelschen, dat naalden die zij naar China exporteerden, wer kelijk onverkoopbaar bleven en wel om de zeer eenvoudige reden, dat de naalden in zwart papier verpakt worden, dat de Chinees als onheilbrengend beschouwt. Tegenwoordig verpakt ook de Engelsohman de naalden, wel ke voor de export naar China bestemd zijn, in rood-goud papier. GEMEENTERAAD VAN LISSE men. Men kan wel goedkooper. bouwen, dooh het Rijk zal bepaalde eisohen stel len. Voor den plaatselijke barak blijft ook een groote moeilijkheid de verpleging. Men moet de kosten beschouwen als een soort verzekering tegen epidemie. Wethouder Warmerdam hoopte, dat bij dezen bouw nauwlettend wordt toegezien, dat zoo sober mogelijk wordt gebouwd. De heer Langeveld informeerde, hoe veel randgemeenten aan dit plan meedoen Spreker vreest, dat Leiden ervan prcfi- teeren zal, zooals Leiden ook in zijn be drijven van de omringende gemeenten profiteert. De voorzitter stelde voor in een schrij ven aan de gemeente Leiden de gevoerde besprekingen mede te deelen. Het voorstel werd aangenomen; tegen stemde de heer Segers. Ingekomen is een schrijven van de Oranje-commissie, dat geen medewer- ng voor een gezamenlijk kinderfeest is •rkregen van het Geref. Schoolbestuur. Vel zullen vele kinderen dier school het feest bezoeken, waarom de commissie verzocht toch de subsidie der gemeente te verleenen Hiermede verklaarden alle leden zich accoord. Nu de sohoeiing bij den heer Persoon als losplaats is aangewezen, willen B. en W. een andere ligplaats voor woonschui ten zoeken. Zij stellen voor bij de vuilnis belt een plaats aan te wijzen. De vaart zou daar enkele meters verbreed en een hou ten sohoeiing aangebracht moeten worden over een lengte van 150 M Dit werk zou bijna geheel in eigen beheer kunnen wor den uitgevoerd, zoodat het een prachtige werkverschaffing is. De heer Yerduyn vroeg, of, men door de nabijheid van de vuilnisbelt, weer niet in aanraking komt met het Kantongereoht in Hoofddorp. Weth. Warmerdam zeide, dat geen an dere geschikte plaats t.e vinden was. De heer Pijnaoker kan zich wel met het plan vereenigen; 2 Meter verbreeding vindt spr. te weinig; 4 Meter lijkt hem wenschelijk. Weth. Tromp zeide, dat B. en W. tegen een grooter verbreeding geen bezwaar hebben. De heer A. H. Schrama vond de lengte niet voldoende; de thans daar liggende scheepjes nemen een dergelijke ruimte reeds in. Spr. vroeg, of het niet wensche lijk was, havengeld te heffen. Spr. voelde veer meer om een nieuwe sloot in het land uit te graven. Weth. Tromp antwoordde, dat ingraven van een sloot daar niet mogelijk is. De heer Verduyn vond dit punt te be langrijk om zoo maar te beslissen. Laat een commis>sie dit plan uitvoerig onder zoeken. De voorzitter noodigde daarom de we gencommissie uit, een onderzoek in te stellen en v.öor de volgende vergadering 'rapport in te dienen. Hierna "sluiting 'dér openbare vërgade- ring. De koffteboonen werden ontdekt door de geiten. De koffie is een der genotmiddelen die tot ons dagelijksch menu behooren en we' zóó dat we haar niet eens meer uit ons leven kun nen wegdenken. Wat was een stevige maaltijd als aan het slot de aromatisch bruine drank de levens geesten niet kwam opfrisschenl Vele beroemde mannen wisten den heerlijken smaak en op wekkende uitwerking van de koffie naar waarde te schatten! Hoe de koffie als genotmiddel eigenlijk ont dekt is, zal de meesten wel onbekend zijn: Een Arabische herder hoedde zijn geiten. Op zekeren keer viel het hem op, dat de die ren welke tot nu toe heel rustig gegraasd had den, plotseling lustig in het rond begonnen te dartelen. Hetzelfde feit constateerde hij meer malen op dezelfde weideplaats. Hij sprak met een prior van een klooster over dit verschijn sel en nu begonnen beide mannen in de be wuste weide te zoeken naar het kruid dat die eigenaardige uitwerking op de dieren had. Bij dit onderzoek vonden zij onbekende vruchten en deze vruchten waren koffieboonen. De prior nam ze mee naar huis en kookte ze op. Toen hij den drank proefde constateer de hij bij zichzelf den opwekkenden invloed. De juiste koffie-bereiding en behandeling der koffieboonen, vooral het branden heeft men pas veel later uitgevonden. In ieder geval wordt beweerd dat de Azia tische geiten het eerst den heerlijken smaak en de opwekkende uitwerking der koffieboo nen wisten te waardeeren. „Zijn jullie de bemanning van die boot?'' „Neen. wij zijn de eigenaars. De beman ning spoelt juist het dek."

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7