RJACKS fl. 3.45 Het Geheimzinnige Document DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 BUITENLAND VOLKENBOND VOLKENBONDSVERGADERING. In de zitting van de volkenbondsverga dering van gisteren werden de algemeene debatten voortgezet. In de kringen van het praesidium van de volkenbondsvergadering bestaat het streven, de vergadering dit jaar met het oog op de wereldcrisis zoo kort mogelijk te houden en haar reeds op 26 September a.s. te sluiten. Bij de algemeene debatten sprak de ver tegenwoordiger van de Indische regeering het verlangen uit, dat de volkenbond zich meer dan tot dusver met de Indische vraag stukken zou bezig houden. De Japansche ambassadeur Yoshisawa betoogde de bereidwilligheid van zijn re geering, met alle kracht mede te werken aan het slagen van de a.s. ontwapenings conferentie. Japan hecht er groote waarde aan, dat in het bijzonder de nabuurstaten van Japan op gelijke wijze tot vermindering van de bewapening als Japan zullen over gaan. De regeering van Guatemala heeft thans officieel het reeds lang verwachte besluit genomen en den secretaris-generaal van den volkenbond medegedeeld, dat zij om financieele reden moet afzien van haar ze tel in den raad. Ontmoeting Briand-Curtius. De Fransche minister van buitenland- sche zaken, Briand, heeft Dinsdagavond aan den Duitschen minister van buitenland- sche zaken, dr. Curtius, een bezoek ge bracht. De „Petit Parisien" verklaart, in tegen stelling met de „Echo de Paris", dat de beide ministers tijdens het onderhoud ook over de kwestie van het Berlijnsche bezoek nader hebben gesproken. Men is echter overeengekomen de regeling van deze aan gelegenheid aan de directe onderhande lingen tusschen de beide hoofdsteden over te laten. De „Oeuvre" meent, in verband met het onderhoud, te weten, dat dr. Curtius den Franschen minister van buitenlandsche za ken heeft verzocht, in zijn rede van van daag op het afzien van Duitschland van de Duitsch-Oostenrijksche tol-aansluiting met het oog op de in Duitschland tegen dr. Curtius gedane aanvallen niet te veel den nadruk te willen leggen. DUITSCHLAND DUITSCHE WERKLOOSHEIN IN DEN A.S. WINTER. Tegen overdreven pessimisme. De rijksminister van Arbeid Stegerwald heeft in een onderhoud met een vertegen woordiger van de „Vossische Zeitung" de ontwikkeling van het werkloozenvraagstuk in den a.s. winter besproken. De minister waarschuwde tegen overdreven pessimis me. De cijfers, die voor het vermoedelijke getal werkloozen genoemd zijn, moeten als volkomen uit de lucht gegrepen worden be schouwd. Uit de in den afgeloopen zomer opgedane ervaring moet men veeleer tot de conclusie komen, dat Duitschlands eco nomisch leven over een verrassend weer standsvermogen blijkt te beschikken. Doch ook wanneer het aantal werkloozen grooter wordt dan in den vorigen winter, behoe ven wij niet te wanhopen, zeide de minis ter; er bestaat nog een reeks mogelijkhe den, diie echter op energieke wijze benut moeten worden. De minister verwacht, dat het rijk en de gemeenten in de eerstko mende zeven m&anden circa twee milliard voor werkloozenverzekering zullen moeten opbrengen. Stegerwald drong er op aan, dat in be paalde gevallen overeenkomsten zouden worden getroffen tusschen de gemeenten eenerzijds en coöperaties en kleinhande laars anderzijds, opdat voorwerpen van da- gelijksch gebruik tegen verlaagde prijzen ter beschikking van de werkloozen zouden kunnen worden gesteld. Voorts wees de mi nister nog op het plan tot kolonisatie in de nabijheid der steden. PENSIOENKORTING IN DUITSCH LAND. De rijksregeering zal zich in haar bijeen komst van vandaag bezig houden met een nieuwe regeling der salarissen en peu- sioenen der ambtenaren. Voorgesteld wordt, gedurende een termijn van twee jaar alle bevorderingen en salarisverhoo- gingen stop te zetten. Voorts ligt het in de bedoeling, het maximumpensioente ver lagen van 80 tot 75 pet. van het salaris, alsmede de pensioenen van meer dan 12.000 mark 's jaa-rs progressief te vermin deren. COMMUNISTISCHE OPSLAGPLAATS VOOR GRANATEN ONTDEKT. Zaterdagavond meldde zich in het zie kenhuis van Stockach de leider der com munisten, Schimanski aan, wiens hand ge heel verbrijzeld was, zoodat deze afgezet moest worden. Schimanski verklaarde, dat hij in een boseh een geweer had gevonden, dat afge gaan was met het g'evolg, dat zijn hand verminkt werd. Bij het onderzoek bleek echter, dat de verwonding niet door een geweerschot, doch door een handgranaat veroorzaakt moest zijn. Dit gaf de politie aanleiding, een na der onderzoek in te stellen, wat tot gevolg had, dat in een bosch bij Stokach een com munistische opslagplaats werd ontdekt, waar oa. stoffen voor de vervaardiging van granaten "bewaard weiden. Ook reeds ver vaardigde granaten werden gevonden. De politie heeft alles in beslag genomen. ENGELAND MACHTIGINGSWET VOOR DE NATIONALE REGEERING. Dictatoriale bezuinigingsmaatregelen. Zooals reeds kort na de vorming van het nieuwe kabinet bekend werd, zal de regee ring vérstrekkende bevoegdheden trachten te verkrijgen om de bezuinigingsmaatrege len niet een zoo gering mogelijk tijdverlies in te voeren. Gisteren diende MacDonald bij het Lagerhuis een speciale bezuinigings- wet in, waarin de regeering machtiging vraagt om de bezüinigingsbesluiten bij „order in council" uit te vaardigen, wat vrijwel gelijk staat met dictatoriale decre ten van het kabinet. Deze machtiging werd de laatste maal in 1926 door het parlement aan de regeeriog verleend, en wel tijdens de algemeene staking. Vrijdag zal het Lagerhuis moeten be slissen, of het ook ditmaal bereid is, de gevraagde machtiging te verleenen. He denmiddag zal het van Snowden vernemen, welke nieuwe belastingen en welke nieuwe bezuinigingsmaatregelen zullen worden af gekondigd om het evenwicht in de begroo ting te herstellen. Zoodoende zal het La gerhuis volkomen op de hoogte zijn van de draagwijdte der nieuwe maatregelen. De regeering wenscht deze bevoegdheid uit sluitend om te voorkomen, dat de maatre gelen door langgerekte debatten in het parlement en door eventueele obstructie van het Lagerhuis worden vertraagd. He den zullen de voor te stellen nieuwe belas tingen onmiddellijk in stemming worden gebracht, zoodat zij reeds Vrijdag vau kracht zullen zijn. Hiertoe werd besloten, ten einde onrechtmatige handelstransacties tegen te gaan. Verder heeft de regeering gisteren bij monde van Baldwin, aan het Lagerhui» machtiging gevraagd en deze ook verkre gen, en wel met 308 tegen 215 stemmen, om den geheelen tijd van het parlement, met uitzondering van één uur daags, be schikbaar te stellen voor de wetsvoorstel len der regeering en de aanneming van de crisismaatregelen, met het doel, deze zoo veel mogelijk te bespoedigen. Het geheim van Snowden's noodbegroo- ting is bijzonder goed bewaard gebleven en de veronderstellingen, welke er over iika in Peau de Pêche en Manchester Peau de Pêche, jongensmaat 8504 worden geuit, zijn nog gelijk aan die van verledeij week. Men verwacht nog steeds met vrij groote zekerheid een verzwaring van de tabaksbelasting, terwijl tevens de verhooging van het recht op suiker en de wederinvoering van een recht op thee waarschijnlijk wordt geacht. Een verhoo ging van de amusements- en radiobelasting wordt eveneens tot de mogelijkheden ge rekend. Wat de bezuinigingen betreft, zijn de verlaging der werkloosheidsuitkeeringen en der salarissen van politie, onderwijzers en andere staatsambtenaren thans zeker heid geworden. Circa 3000 Londensche on derwijzers hebben tegen Vrijdagavond een groote demonstratie voorbereid. Dan zal voor de eerste maal een protest-optocht van leden der vrije beroepen door Londens straten trekken. Relletjes voor het Lagerhuisgebouw. Tijdens de spannende zitting vkn het La gerhuis hebben Dinsdagavond, voor het parlementsgebouw door communisten uitge lokte relletjes plaats gevonden. Ongeveer 1000 politie-agenten waren opgeroepen om de wanordelijkheden te bestrijden, die tot laat in den nacht voortduurden. Vijftig man bereden politie, geassisteerd door een paar honderd agenten te voet, voerden een charge uit om de ongeveer 3000 demonstran ten uiteen te jagen, waarbij 17 personen werden gearresteerd. Een der gearresteer den had getracht een agent van zijn paard te trekken, terwijl enkele anderen in een handgemeen met de politie waren gewik keld. Nadat de bereden politie de hoofd groep der demonstranten uiteen had ge jaagd, werden voor het eerst de nieuwe po- litie-auto's te hulp geroepen. Tien dezer wagens, elk met vier agenten bemand, ble ven over het plein voor het parlement rij den om nieuwe ongeregeldheden te voorko men. De demonstraties, welke waren voorbe reid en werden uitgevoerd door de com munistische partij en door de nationale werkloozen-beweging, waren reeds eerder op den dag begonnen achter het British Museum. Hier werd de menigte toegespro ken door enkele leiders, die de toehoorders aanspoorden gezamenlijk naar Westminster op te marcheeren. Dit werd echter door de politie verhinderd, waarna de demon stranten door hun leiders werden aange spoord, zich weer voor het Lagerhuis te verzamelen. Om acht uur gisteravond be vond zich daar ongeveer een menigte van 3000 man. De politie trachtte de menigte zonder geweld tot doorloopen aan te ma nen, doch de demonstranten begonnen daarop, met de roode banier omhoog en aangespoord door een man met een groote luidspreker, de „Internationale" en de „Roode vlag" te zingen. Nadat alle pogin gen om de menschen op kalme wijze uiteen te doen gaan, waren mislukt, ging de po litie over tot het uitvoeren van een charge. Gedurende den geheelen avond bleef het onrustig. De taak van de politie werd nog zeer bemoeilijkt door de groote getallen nieuwsgierigen, die naar de illuminatie wa ren komen kijken en nu aangetrokken wer den door de heropening van het parlement en de ongeregeldheden voor het gebouw. Eenige personen, die tusschen de demon stranten waren geraakt, werden neerge slagen en licht gewond. Drie hunner moes- UIT DE RADIO-WERELD Programma's van Vrijdag 11 Sept. Huizen, 298 M. Algemeen Programma verzorgd door den KRO. 8.009.15 en 10.0011.30 Gramofoonpl. 11.30 Voor zieken en ouden van Dagen. 12.00 Politieberichten. 12.15 Concert KRO-kwintet o. 1. v. P. Lustenhouwer. 1.00 A. Verdijk (Burgemeester van Eind hoven): „De Uiindnoveusche industrie". I.452.00 Vervolg kwintet-concert. 2.002.20 Henriette v. Breemen (zang), Fr. Boshart (piano). 2.203.15 Concert KRO-Kunstensemble o. 1. v. P. Lustenhouwer. 3.153.30 Vervolg Zang en Piano. 3.304.30 Vervolg KRO-Kunstensemble. 4.455.45 Concert KR O-kwartet. 5.456.00 M. K. Gerisch: „Najaar in Duitschland". 6.00 KRO-kwartet (vervolg). 7.00 'ih. Arts: „Iets over gewassen en Rassenkeuze i. d. landbouw". 7.40 Politieberichten. 7.45 Mr. Dr. A. B. G. M. v. Rijckevorsel: „De ontwikkelingsmogelijkheden voor N. Brabant 8.0011.00 Uit Leeuwarden. Concert KRO-orkest o. 1. v. J. Gerritsen. Dubbel mannen kwartet „St. Dominicus" o. 1. v. Th. Lambooy. II.0012.00 Gramofoonplaten. Hilversum, 1875 M. 6.45—7.00 en 7.30—7.45 Gymnastiek. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgen wij ding VPRO. 10.15 Voordracht door mevr. Liesbeth Herzberg-iSanders. 10.30 Voor de Zieken. 11.3012.00 Gramofoonplaten. 12.00 Het Omroeporkest o. 1. v. N. Treep. M. m. v. Augusta Reclaire (zang). 2.00 Schooluitzending. i 2.304.00 AVRO-kwartet o. 1. v. D. Groe ne veld. 4.00 Piano-stukjes voor de Kinderen door Jan Trom. 4.30 Knutselwerkjes voor de Kinderen. 5.15 Concert VARA-orkest o. 1. v. H. de Groot. 6.00 Concert. J. Kaptein (zang) en Joh. Jong (piano). 6.15 Vervolg concert. 6.45 Actueel allerlei door het N.V.V. 7.00 Vervolg vocaal concert. 7.15 G. v. Uverbeek: „Het P.N.I.-congres en het lot der daarbij veroordeelden". 7.358.00 Vervolg orkestconcert. 8.00 Ds. W. Mackenzie: „Activiteit en Passiviteit in het godsdienstig leven". 8.30 Concert. Frieda Belinfante (cello) en Hans Schouwman (piano). 9.00 Dr. H. Wolf: „Humanistische reli gie. I. Lessing". 9.30 Vervolg concert. 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Herman Rutters: „De muziekfees ten te Bayreuth". 10.45—11.00 Gramofoonplaten. 11.0012.00 Gramofoonplaten van de VARA. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Orkestconcert. 1.05 Orgelspel door O. M. Peasgood. I.50-*-2.50 Gramofoonplaten. 4.20 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 6.50 Piano-duetten door Rae Robertson en Ethel Bartlett. 7.10 Lezing. 7.30 Lezing. 7.50 Lezing. 8.20 Concert. Militair Orkest. D. Brynley (tenor). 9.10 Depression over Fairyland. Muzik. fantasie van H. Ege. 10.00 Berichten. 10.15 Berichten. 10.20 Lezing. 10.40 Concert. Kwintet. II.2012.20 Dansmuziek. „Radio Pari»", 1725 M. 8.05 Gramofoonplaten. 12.50 Gramofoonplaten. I.25 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 „La Traviata" van Verdi. Opgeno men op Gramofoonplaten. L a n g e n b e r g, 473 M. 7.258.20 Gramofoonplaten. II.0012.15 Gramofoonplaten. 12.30 Gramofoonplaten. I.252.50 Orkestconcert. 2.50 Gramofoonplaten. 5.206.20 Vierhandig-pianospel. 6.40—7.00 Gramofoonplaten. 8.20 Zang-voordracht. 8.50 „Mississipi". Drama van G. Kaiser. Daarna: Berichten en tot 11.20: Orkestcon cert. II.2012.20 Orkestconcert. Kalundborg, 1153 M. 12.252.20 Orkestconcert. 3.30—3.50 Zang. 3.505.20 Orkestconcert. 0 8.308.45 Zang-Voordracht. 8.4510.50 Radio-Tooneel. 11.0511.30 Soli voor viola d'amore. Eore SoJin. Brussel, 508,5 en 338,2 M. 508.5 M.Orkestconcert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Gramofoonplaten. 8.45 Gramofoonplaten. 8.50 Vioolsoli door R. Laszlo. 9.20 „De menschelijke stem", tooneelspei van J. Cocteau. 338.2 Meter: 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Orkestconcert. 10.20 Laatste Berichten. Z e e s e n, 1635 M. ca. 7.oo7.50 Gramofoonplaten. 10.30 Uitz. v. Scholen. 10.55—12.20 Berichten. 12.20 Gramofoonplaten. 1.152.20 Berichten. 2.20—3.20 Gramofoonplaten. 4.505.50 Concert. 5.508.50 Lezingen. 8.50 „Die Rauber", opera in 4 acten van G. Verdi. 10.50 Berichten en daarna Dansmuziek uit de „Femina". ten naar het tegenover het parlementsge bouw liggende Westminster Hospital wor den vervoerd. ITALIË VATICAAN EN FASCISME. Eenige dagbladen hebben gepubliceerd dat de jongste overeenkomst tusschen den Heiligen Stoel en de Italiaansche regeering, betreffende de Katholieke ac tie, voor het Vaticaan een volledige ne derlaag geweest is. Deze uitleg is echter absoluut valsch. Uit goede bron verneemt de Msb. in- tussohen (en iedereen die den tekst van de overeenkomst aandachtig leest, be grijpt dit ook), dat aan den Heiligen Vader algeheele voldoening geschonken is en aangenomen is: le. Het recht der Kerk op de ohris- telijke opvoeding der jeugd. 2e. Het recht der Kerk om voor te bereiden en te organieeeren de Katho lieke actie overeenkomstig haar eigen godsdienstige en bovennatuurlijke doel einden. 3e. Het herstel van de mogelijkheid crm te kunnen behooren tot de Katholieke organisaties en tegelijkertijd tot de fas cistische partij. Alvorens tot onderhandelen over te gaan, werd in beginsel vastgesteld, dat de status quo ante hersteld werd en aan stonds allee wat in beslag genomen was, teruggegeven werd. FEUILLETON. door CHRISTIAN HAUGEN. 25) Rodney smeet den brief ongeduldig weg. „Er is iets nieuws en zeer merkwaardigs gebeurd," herhaalde hij vol vertwijfeling. „Alsof ik den laatsten tijd niet genoeg nieuwe en zeer merkwaardige dingen mee gemaakt heb. Het is om er gek van te wor den." Ondanks z'n goede voornemens kon hij toch niet nalaten, over de laatste gebeur tenissen na te denken. En onwillekeurig kreeg hij veel respect en 'n groote bewondering voor den detec tive Merdow, zooal® deze onverschrokken en koelbloedige man z'n achtervolgers ver schalkt had. Die truc met den brief in het salon was eenvoudig geniaal. Merdow had zeker gemerkt, dat hij, terwijl hij zat te schrij ven, door een der sponnen buiten afge loerd werd. En deze moest den brief natuurlijk voor iets zeer gewichtigs hou den, wijl de detective er zulk een langt nachtelijke reis voor gemaakt had. Daar om had Merdow waarschijnlijk slechts een onbeschreven vel papier in het couvert ge daan. Het geschrevene had hij zeker han dig weggemoffeld en was dan vertrokken na miss Franklin met luider stem toegeroe- sn te hebben, dat de brief op tafel in het !on ran buitengewoon belang was. Terwijl de spion op een gunstige gelegen heid wachtte om den „brief" te stelen, was Merdow aan den anderen kant van het huis door een raam in A'lgy's kamer geklommen. Maar omitrent één punt kon Algy niet tot klaarheid komen: waarom was Merdo-w hier niét gebleven, om op hem te wachten, nadat hij er zoo gelukkig in geslaagd wa-s z'n achtervolgers op 'n valsch spoor te brengen. Maar misschien had de detective nog andere pijlen op z'n boog. Met deze moge lijkheid stelde Algy zich tevreden en hij begon aan iets anders, iets lieflijker® te denken aan miss Cynthia. Rodney beschikte over een eigenschap, die hem vanzelf op 'n tevoren bepaald tijd stip wakker deed worden. En voor hij in sliep, zette hij de wekker van zijn onder bewustzijn op zeven uur. Hij legde zich gekleed te bed en toen hij op den aangegeven tijd wakker werd, had hij een gevoel over zich, alsof hij ergens op gewacht had, doch tevergeefs had gewacht. Pas na enkele seconden herinnerde hij zich Merdow en diens brief. De detective was dus toch verhinderd geweest te komen. Maar och, daar maakte Algy zich al heel weinig zorgen over. Im mers, vandaag zou hij Cynthia weer ont moeten en samen zouden zij alle geheim zinnige avonturen voor goed van zioh afschudden. Wat kon het hem nog langer schelen, of de „Dobrowitz"-kwestie opge lost zou worden of niet, of Merdow White te knap af zou zijn of omgekeerd? En wat Stenton betrof, besloot Algy met 'n gevoel van leedvermaak, het „Negentien-zeven- twintig-document" over boord te werpen, als ze 'n heel eind in zee zouden zijn. Hij had er meer dan genoeg van, doch wilde voor komen, dat het Stenton toch nog in handen zou vallen. Algy had de eigenaardige gewoonte, als hij alleen en in goede stemming was, een of ander deuntje te fluiten. Fluitend belde hij om z'n ontbijt en fluitend zette hij zioh voor 't open venster om naar de „E 94" uit te kijken. De boot wa-s nog steeds niet in zicht. Heel in de verte zag hij een ander schip en volgde het met de oogen na, doch eigenlijk zonder eenige interesse. Hij dacht enkel aan de heerlijke toekomst, die hij met Cyn thia tegemoet ging. Nog maar twee uurtjes; het was al na achten. Het kamer-meisje bracht de koffie en onderbrak zoodoende z'n zonnige bespiegelingen. En toen Algy zich aan tafel zette ontmoette hij tevens de eerste verrassing van dien dag. Op het nog steeds ongelezen boek van Kipling, vlak bij het venster lagen vier bankbiljetten van tien pond. Terwijl het meisje de koffie serveerde constateerde Algy, dat hij de verdwenen bankbiljetten teruggekregen had. Doch hij kreeg op dit oogenblik geen gelegenheid dieper over dit raadsel na te denken. Het meisje had hem iets te zeggen. Zij was blijven staan, keek verlegen rond en from melde zenuwachtig aan haar wit schortje. „Wel Molly, wat er", vroeg hij. Molly, een wel niet wonderschoon, maar toch zeer flink meisje uit Cornwall, had. moeite de juiste woorden te vinden om zich uit te drukken. „Daar was een man", zeide zij, „ik kwam hem tegen op de trap". „O ja, en waar ia hij nu „Dat weet ik niet. Maar hij zeide, dat hij een grapje wilde uithaien en ik zei toen, datj ik daar niet van inkwam". Na deze ietwat vage mededeeling zweeg Molly en Algy moest haar on gang helpen. „Dat is flink van je Molly. En je kunt mij gerust vertellen, wat voor grapje dat was." Hij schudde een soort poeder in uw kof fie, maar ik had 't juist gezien." Rodney had intusschen al van z'n koffie geproefd en dacht nu met angst en ontzet ting aan vergif. „Van dezevan deze koffie, waar ik al van gedronken heb?" stotterde hij. Molly sloeg de handen in elkaar. „Natuurlijk nietU moest toch begrij pen, dat ik die koffie direct wegsmeet en in de keuken ander ging halen. Maar die man drong er nog meer steeds op aan, dat ik u koffie met poeder zou brengen. Hij wilde me zelfs een Pond geven, als ik er niets van zou zeggen." „Je krijgt van mij twee Pond, Molly, je bent een braaf meisje. Hoe zag die man er uit?" Zij gaf een zoodanige beschrijving van den man met het poeder, dat Algy direct begreep, dat het de „uitvinder" Fulton geweest moest zijn, de onbekende. Deze had dus voor de tweede maal een aanslag beproefd, doch gelukkig weer zonder re sultaat. „Hij zei. dat hij een goed vriend van u was en enkel maar een grapje wilde ma ken", besloot Molly. Zij kreeg haar twee Pond en stapte trotsch en gelukkig de deur uit. Algy ech ter bleef in diep gepeins zitten en voelde allerminst behoefte om weer een deuntje te fluiten. Verdwenen was het jubelende gevoel van blijdschap en geluk, dat hem enkele minuten geleden nog vervulde. Hij had zich volkpmen veilig gewaand, ver buiten het bereik van zijn vijanden en zelfs niet eens aan de mogelijkheid ge dacht, dat nog iets z'n plannen zou kun nen verhinderen. En plots zag hij zich weer langs alle kanten omringd en moest hij zich weer op het ergste voorbereiden. Hij zag den ernst van den toestand in. De vier bankbiljetten waren op een raadselachtige wijze teruggekomen. Algy kon er slechts één verklaring voor vinden: het was Merdow waarschijnlijk gelukt, White deze bankbiljetten te ontstelen. Daar na was hij naar Franklin's Hotel geko men, zooals hij in z'n brief beloofd had. Op 't oogenblik, dat hij het venster bereiki had. werd hij zeker door een der spionnen overvallen en vóór Merdow op de vlucht moest, had hij nog juist tijd gevonden om de bankbiljetten op tafel te werpen. Misschien werd de detective daarna in gehaald en gedood of gevangen geno men. Toen daarbij bleek, dat de bankbil jetten niet meer in Merdow's bezit waren, had White daaruit de gevolgtrekking ge maakt, dat hij ze dan weer bij Algy zou kunnen vinden vandaar den hernieuw den moordaanslag. Misschien ook was het poeder slechts 'n slaapmiddel geweest, dat White's hand langers in staat moest stellen ongehinderd op z'n kamer rond te snuffelen. Doch dat waren allemaal maar vage vermoedens. Wat er ook van zij, in ieder veval zouden zijn vijanden hem z'n ont vluchting zoo moeilijk mogelijk maken, misschien wel onmogelijk. Daar kwam Algy op 'n gedachte: zou Merdow ook nog gelegenheid gehad heb ben. om een paar regeltjes neer te krab belen, en hem op die manier omtrent een of ander nader in te lichten Hij zocht de tafel af, doch vond niets. Maar opeens ontdekte hij op den vloer onder de tafel een glinsterend voorwerp Cynthia's ring. Dit was de derde verrassing dien dag. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5