UIT DE PERS STADSNIEUWS Agenda DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 MGR. DR. H. A. POELS. Huisprelaat van Z. H. den Paus. Mgr. dr. H. A. Poels is gisteren benoemd tot Huisprelaat van Z. H. den Paus. Deze hooge onderseheiding werd met vreugde vernomen op de receptie, welke ten huize van den jubilaris aan de Akerstraat ter ge legenheid van diens veertigjarig priester feest te Heerlen werd gehouden. Op de receptie verscheen ook de heer Dupont, consul van Yoego-Slavië, die Mgr. Poels mededeelde, dat hij door de regee ring van Yoego-Slavië was onderscheiden met het Commandeurskruis, eerste klasse, in de Orde van St. Saba. Deze buitenge wone onderscheiding werd verleend voor de groote verdiensten, die Mgr. zich heeft verworven jegens de vele arbeiders uit Yoego-Slavië, die in de Limburgsche mijn streek werkzaam zijn. Alle kringen van Limburg waren verte genwoordigd. Voor zoover wij kunnen na gaan werd de jubilaris o.a. gelukgewenseht door Mgr. dr. B. Eras, Procurator van het Doorluobtig Nederlandsch Episcopaat te Rome; Mgr.-E. Lebouille, coadjutor van den Apost. Vicaris van Yangpingiu; den Com missaris der Koningin in Limburg, mr. E. O. J. M. baron van Hövell tot Westerflier; den secretaris van het bisdom Roermond, den zeereerw. heer Th. van der Marck; de dekens der dekenaten in Zuid-Limburg; tal van burgemeesters; vertegenwoordigers der Staats- en particuliere mijnen en an deer industrieele ondernemingen; vertegen- woordigeis van den Limburgschen R. K. Werklieden vei bond, den Ned. R. K. Mijn- werkersbond en de R. K. Mijnambtenaren- veieeniging „St. Callixtus". Onder de aanwezigen ter receptie werden nog o.m. opgemerkt de oud-ministers ir. M. C. E. Bongaerts, ir. A. König en mr. M. A. M. Waszink, prof. dr. Seb. Tromp S.J. van de Gregoriaansche Universiteit te Rome, kanunnik A. van de Yenne, directeur van Rolduc, prof. dr. F. Feron van het Groot- Seminarie te Roermond, mr. Janssen de Limpens, voorzitter der R. K. Statenfrac tie, het volledig bestuur van het R. K. Werkliedenverbond in Nederland te Utrecht, afgevaardigden van den R. K. Pa troonsbond, Ned. R. K. Bond van Technici, Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen, Ned. R. IC. Bouwvakaibeidersbond, de kring Limburg van den R. K. Ned. Journalisten- vereehiging, tal van vakorganisaties, enz. Voorts waren aanwezig vrijwel de ge- heele geestelijkheid van Heerlen en omge ving, oversten van bijna alle kloosters in de Mijnsteek, leden van gedep. en Provin ciale Staten, leden van den gemeenteraad van Heerlen en vele anderen. Een attentie, die door den jubilaris zeer op prijs werd gesteld was het bezoek van den geneesheer- directeur van het St. Jo- sephs-ziekenhuis, dr. Crobach, vergezeld door twee patiënten van elke afdeeling en de verpleegsters, die een keur van bloe men overhandigden. Ontelbare brieven en tolegrammen kwa men binnen. Zoo was er een telegram van den Pauselijke Internuntius te 's Graven- hage Z. Exc. Mgr. L. Schioppa en een schrij ven van den Minister-President, Z. Exc. jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. Van Z. H. Exc. Mgr. L. Schrijnen, bis schop van Roermond, ontving de jubilaris een telegram van den volgenden inhoud: „Wij danken U voor het werk, dat U ver richt heeft en wenschen U geluk met Uw benoeming tot Huisprelaat van Z. H. den Paus". ONTWAPENINGSACTIE VAN DEN R.K. VREDESBOND. Ter inleiding van de actie, die de R.K. Vredes'bond in samenwerking met de nati onale katholieke organisaties ten behoeve van de onbwapeningsgedaehte gaat voeren, zal op 26 September des avonds om 8 uur een groote vergadering worden gehouden in het Concertgebouw te Amsterdam. De spreker van den avond zal zijn mr. 0. M. J. F. Goseling, voorzitter der R.K. Staatspartij. Ten einde het internationaal karakter onzer ontwapeningsactie duidelij ker te doen uitkomen, zullen ook een Duit- scher en een Franschman het woord voeren. RIJKSPERSONEEL EN DE CRISIS. Denkbeelden der regeering. Er zijn al sedert eenigen tijd geruchten in omloop over salaris-verlaging van het rijkspersoneel, waarover besprekingen zijn geweest in het Georganiseerd Overleg. Naar wij vernemen, hebben deze bespre kingen evenwel niet geloopen over loons verlaging of de pensioenpremie. Wel zijn van regeeringszijde denkbeelden geuit, op dat in overleg met de organisaties, als de crisis bedenkelijke afmetingen gaat aan nemen naar maatregelen gezocht kan wor den om de staatsbegrooting sluitend te ma ken. Aan deze denkbeelden zal nog geen gevolg worden gegeven. Ook de werkloos- heidsuitkeering is ter sprake gekomen, en van regeeringszijde zijn voorstellen ge daan. De verschillende denkbeelden van de regeering ten aanzien waarvan nu de deskundigen der vakbeweging zijn inge schakeld, zullen nu door de vakcentrales nader overwogen worden. Er is evenwel uitdrukelijk aan de leden van het Georg. Overleg geheimhouding op gelegd. Voorloopig is er geen vergadering van de Centrale Commissie in Den Haag, waarvan mr. Woltman, secretaris-generaal van het Departement van inanciën, voor zitter is. „Tel." „De Gouden Keten der Waarheid". Naar wij vernemen is de Engelsche ver taling van dit reeds in meer dan 35000 exemplaren verkochte werkje ter perse en is de Duitsohe vertaling in voorbereiding, heide zullen aan het eind van dit jaar ver schijnen. De wensch van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, dat dit werkje in alle Katholieke gezinnen zou aanwezig zijn schijnt snel in vervulling te gaan. NEDERLAND EN RUSLAND. Twee landen, waarin de laster vrij spel heeft. Het communistisch dagblad „De Tribu ne" gaat door met telkens weer de laagste laster te verspreiden. Men herinnert zich het geval van den belasterden pastoor te Apeldoorn. Dezer dagen werd de nagedaentenis van Mgr. Nolens op gemeene wijze belasterd. En tezelfder tijd bevatte het blad een lasterlijke aanval op het Duitsche Epis copaat, dat van verrijking ben koste der arbeiders, werd beschuldigd. Met name werd aan den Bisschop van het nabij onze grenzen gelegen Aken verweten, dat deze kerkvoogd een inkomen genoot van meer dan 100.000 Mark, terwijl de arbeiders in zijn diocees gebrek leden. Nu moet men weten zoo schrijft „De Tijd" dat juist de Bisschop van Aken als bijzonder milddadig in zijn diocees bekend staat, en dat hij voor zich-zelf geen behoef ten heeft en deze tot het uiterste beperkt, om maar de armen wel te kunnen doen. Maar bovendien was de schatting van het bisschoppelijk inkomen ten eenema.e onjuist en vermoedelijk ontleend aan Duit sohe, anti-kerkelijke bladen. Inderdaad heeft daarin een statistiek gecirculeerd over bisschoppelijke inkomen», die volgens het in werking getreden Concordaat zou den worden uitbetaald. Maar de statistiek was valsch, daar zij op naam van iederen Bisschop afzonderlijk de bedragen ver meldde, die aan alle hooge dignitarissen van het diocees gezamenlijk toekwam. Aan een dier bladen, de „Freie Presse", heeft dan ook het bisschoppelijk generaal-vica- riaat van Aken de volgende tegenspraak doen toekomen: „In uw nummer van 25 Augustus brengt u een artikel onder het hoofd „Die verdienen flink" met de onder-titels „Verbijsterende statistiek" en „In Aken vroeger géén bisschop, thans twee". In dat artikel bemoeit u zich ook met de inkomens van de katholieke bisschoppen en schrijft oa, dat de bisschop van Aken een inkomen heeft van 115.245 Mark. Dit bericht is absoluut valsch. Zooals in de aanvulling van de „Pruisische wetten- verzameling 1929" onder „Wet betreffen de het verdrag met den H. Stoel" te le zen staat, is het daar aangegeven bedrag de gezamenlijke som van de inkomens van den Bisschop, den Wijbisschop, alle leden van het Kathedrale Kapittel en van de Domvicarissen. In het diocees Aken zijn werkzaam een bisschop, een wijbisschop, 'n domproost, 6 domkapittel- heeren en zes dom-vicarissen. Uit ge noemde som worden bovendien nog be taald alle personen in dienst van den Bisschop, representatieve kosten enz. Met de andere Pruisische dioceezen is 't niet anders gesteld. De Staat betaalt op grond van reohtsverplichtingen voor alle genoemde doeleinden voor het bisdom Aken de som van 115.245 Mark, die ech ter geheel ontoereikend is". j Het Duitsche blad, dat de onjuiste be- richten verspreidde, kon krachtens para graaf 11 van de Duitsche Wet op de Pers worden gedwongen, om deze tegenspraak in zijn kolommen op te nemen. Helaas 1 missen wij in ons land deze wettelijke be- I paling. Wij bezitten wel een andere, dio de burgers tegen laster beschermt. Maar „De Tribune", die pertinent weigert ook i maar ooit een leugen tegen de clerus, te rug te nemen, trekt zich ook van dé wet tegen laster en eerroof niets aan. Men her- innert zich, wat 13 Mei j.l. het liberale „Va derland" over de „wat doe je me?"-houding van het orgaan der Communistische Partij Holland schreef: „Eenigen tijd geleden werd een ach- I benswaardig Katholiek Priester, door „De Tribune" op de bekende manier, die het blad er op nahoudt, belasterd. Dit is trouwens zuiver Marxistisch; in den klassenstrijd tegen de kapitalistische bourgeoisie zijn ook leugen en laster ge oorloofde wapens. De belasterde priester heeft toen, zooals zijn plicht was, bij zijn kerkelijke overheid verlof gevraagd, om het lasterblad te vervolgen en verkreeg dit. Maar zijne aanklacht heeft tot niets geleid. Er is toch niemand te vinden, die voor het desbetreffend artikel aanspra kelijk kan gesteld worden; de schrijver niet, omdat niemand wil zeggen, wie dat is; de hoofdredacteur niet, want die be staat niet, volgens hen die het kunnen weten, het blad heeft eene communis- tisch-democratische redactie en er is dus gene leiding. Toen heeft men getracht, er achter te komen, wie de zetter van het artikel geweest is, maar daarop kwam het glundere antwoord, dat men dit niet wist, omdat het blad nu eens door don een, dan weer door den ander gezet wordt. Dat zijn allemaal natuurlijk maar smoesjes, maar toch niet zoo onbeteeke- nend, of vervolging wordt daardoor on mogelijk; men hangt geen dief op of men moet hem eerst hebben, zegt het Duit sche spreekwoord zoo terecht. En toen heeft de Officier van Justitie als laatste troef de vraag uitgespeeld, wie eigenaar van het blad was en daarop tot antwoord gekregen: De communistische partij Hol land; maar wat zal hij, die dit antwoord gaf, eene moeite gehad hebben zijn lachen binnen te houden, want daarmee kwam men geen stap verder, omdat die partij hier officieel niet bestaat, aange zien ze geen rechtspersoonlijkheid heeft. „De Officier van Justitie heeft dan ook de zaak als „a bad job" opgegeven en de zaak m handen van zijn oppersten chef, Minister Donner gegeven, om de beslissing in zijne handen te leggen, wat van zeer groot en gerechtvaardigd ver trouwen in 's Ministers bekwaamheid ge tuigt, Maar al hebben we dat vertrou wen ook, wij hebben weinig hoop, dat Z. E. zich uit deze impasse zal kunnen redden. Hij staat, om zoo te zeggen, voor een klasse, waarvan een van de jongens een leelijk stukje heeft uitge haald, maar waarin al zijn kameraden besloten hebben, hem, die misdeed, tot geen prijs te verraden. „Het geval is, dat „De Tribune" niet vervolgd kan' worden...." Inderdaad is de „Tribune" het eenige Nederlandsche blad, dat zich straffeloos heid schijnt te verzekeren. Pas keerde de laster van het Moskousche blad zich- tegen een Pastoor te Apeldoorn, vandaag tegen den Bisschop van Aken, morgen wellicht tegen het Hoofd van den Nederlandschen Staat, en de Officier van het Recht in Ne derland is machteloos, om den lasteraar voor de rechtbank te dagen, laat staan den laster te doen herroepen krachtens een paragraaf in de wet. Er zijn zoo besluit „De Tijd" op scherpen toon zijn beschou wing, maar twee landen, waarin de laster vrij spel heeft. In Nederland enRus land 1 „Gld." Het Nuyensfonds. Het bestuur van het Nuyensfonds zal op Maandag 21 September 1931 in bijzon dere vergadering bijeenkomen te Nijmegen in een der zalen van het Universiteitsge bouw op het Keizer Karelplein 11 des morgens om half 12 teneinde aan dr. R. Post de bekroning uit te reiken, welke hem voor zijn boek over „De Eigenkerken in het Bisdom Utrecht" door het Nuyens fonds is toegekend. Tot het bijwonen dezer vergadering zijn een aantal belangstellenden uitgenoodigd. HOE LEEREN WIJ ZINGEN? In deze leemte moet worden voorzien. Bij een beschouwing in de T ij d, dat het optreden der Katholieke Arbeidsorga nisatie naar buiten in niets haar waardig heid moet schaden, wat aldus genoemd blad zeker het geval is geweest door het zingen van populaire hosliedjes na de prachtige demonstratie te Utrecht, tee kent Ons Noorden aan: „Deze klacht is ongetwijfeld niet ge zocht of overdreven Toen wij enkele maan den geleden in Rome vertoefden, tegelijk met do 800 Ned. Kath. arbeiders, hebben we ons des avonds wel eens geschaamd en geërgerd als we daar een troep Neder landers tegenkwamen, die hun nationali- liteit verrieden dor het uitgalmen van al lerlei ordinaire Nederlandsche straat deuntjes. In dit opzicht staan wij inderdaad nog wel wat achter bij de socialistische arbei dersbeweging. We zijn dan ook overtuigd, dat hier voor de actieve leiders van de ka tholieke arbeidersbeweging nog een terrein braak ligt, dat zonder twijfel niet straffe loos verwaarloosd kan worden. Want het is volkomen juist, dat het optreden der katholieke organisatie naar buiten in niets haar waardigheid schaden rrihgV En dit gebeurde ongetwiifeld in Rome en schijnt Zondag j.l. ook in Utrecht het geval te zijn geweest. Daarom zal de leiding van onze Kath. Arbeidersbeweging verstandig doen in deze leemte te voorzien. Op welke wijze dit zal moeten geschie den, kan gerust aan haar zelf overgelaten worden." De Katholieke Arbeidersbeweging be zit thans drie liederen. De leiding zorge, dat het aantal grootcr worden endat ze populair worden. NOODZAKELIJKE AANVULLING. De Chr. Hist. „Nederlander" is van oor deel, dat de rede, door ingenieur J. A. Kallf over de heerschende economische cri sis voor het Verbond van Nederlandsche Werkgevers gehouden „menig zeer behar tigenswaardig woord" bevat, maar dat zij toch ten aanzien van een belangrijk punt een aanvulling behoeft." En dan schrijft het blad. „Wij denken hier aan de beschouwing van den heer Kalff over de stijging van het levenspeil der arbeidersklasse. De heer Kalff noemde, als een der oor zaken van den droevigen eoonomischen toestand van onze dagen, „het oogerablik, waarop en het tempo, waarin de gel - verslindende verbetering van de pos-tie der arbeidersklasse heeft plaats gevon- Wij wenschen voor het oogenbliik niet t. onderzoeken de woord ven Ingenieur Kalff Wij w llen slechte wijzen op .P onvolledigheid. Het is niet enkel de arbeidersklasse, wier levenspeil bovenmatig en wonder snel is gestegen. Deze ervaring geldt voor alle kringen der maatschappij, -len verkrijgt een verkeerden blik op den toe stand, door de aandacht gevestigd te houden enkel op de stijging van het le venspeil der arbeidersklasse. Wij spreken hier niet over de groot kapitalisten en groot-ondernemers In deze kringen is de heer Kalff wellicht beter bekend dan wij. Onze waarneming bepaalt zich tot de dusgenaamde inteltectueelen, in dienst van Overheid, handel en nijverheid en tot den ondernemenden middenstand :n de stad en op het platteland. Als ieder, uit dezen kring die gehuwde kinderen heeft, den levens-toon in de ge zinnen zijner kinderen, in gedachten ver gelijkt met den levenstoon ten huize zij ner ouders; hoe groot versohil zal hij kunnen vaststellen Letten wij eens op het aantal automo bielen, dagelijks parkeerend op onze pleinen en markten Raadplegen wij eens de lijsten der Nederlandsche gasten in Luzern en Lugano! Er is in dezen algemeenen vooruitgang iets verblijdends en bemoedigends. Maar deze verschijnselen bewijzen, dat men on volledig is met alleen te gewagen van de „geldverslindende verbetering van de po sitie van de arbeidersklasse." Laten wij niet vergeten, dat er vroeger in het le venspeil, juist van deze klasse, enkele verschijnselen waren, die dringend om verbetering riepen." S. teekent hierbij in het Centrum aan: Het Chr.-Historisch orgaan drukt zich zeer gematigd uit. zooals men ziet, maar het slaat desniettemin den spijker ter dege op den kop. De eisch va-n versobering geldt voor de Maatschappij in 't algemeen niet eenzijdig voor een bepaalde klasse, allerminst wan neer er, zooale de „Ned." terecht doet op merken „vroeger in het levenspeil juist van deze klasse enkele verschijnselen waren, die dringend om verbetering riepen En zulk een verbetering voegen wij er bij kan, noch mag ongedaan worden ge maakt. R. K. SPORTWEEK. MORGENAVOND ALLE R K. SPORTLUI DOOR DE STRATEN. Als September weer in het land is en de beoefenaars der wintersporten zich gereed maken is ook de 'R.K. Sportcom missie weer pa-raat en organiseert zij haar jaarlijksohe R.K. Sportweek. Zooals a'-tijd is de inzet daarvan de op tocht op Vijdagavond. Morgen zrullen de R.K. Sportmensohen dus weer rondtrekken door de straten van Leiden. Zij zullen opnieuw weer toonen wat de R.K. Sportbeweging in Leiden is en hoe zjj het afgeloopen jaar is gegroeid. Er is hard gewerkt het laatste jaar, tus- sohen de muren van de gymnastiekzaal en op de velden, maar morgen komen de sportmensohen op de straten. Onder het spelen van vrooiijke marschen en het zingen Van hun clubliederen zullen zij rondtrekken en daaruit zal ieder voorbij ganger kunnen hooren, dat zij Roomsoh zijn, ook in de sport. Een nieuwe krachtige aansporing moge zulks wezen voor degenen, die wel Katho liek zijn, maar niet Katholiek georganiseerd in de sport. En dat zul-ks noodig isbe hoeven wij het nog te bet-oogen? Eenige honderden jongelui zullen mor genavond, ieder bij zij-n eigen vereeniging, demonstreeren voor hun idealen en we ho pen niet anders dan dat degenen, die vroe ger thuis bleven of in de rij langs de straat gingen staan, nu zullen medeloopen om aan de actie kracht bij te zetten, om de pro paganda zoo degelijk mogelijk te maken. Ieder vereenigingsbestuur zorge.voor eigen leden, opdat alles een zoo vlot moge lijk verloop hebben. De stoet vertrekt half negen vanaf Den Burcht. De te volgen route is vanaf Den Burcht, Nieuwstraat, Hooigracht, Haarl.str., Don- kersteeg, Hoogstraat, Maarmanssteeg, Breestraat, Princessekade, Steenstraat, Binnenvestgracht, Beestenmarkt Turfmarkt Princessekade, Rapenburg W.Z., Doeza- straat, J. v. Houtkade, Korevaarstraat, 3reestraat, Koornbrugsteeg, Den Burcht. MISSTANDEN IN DEN NAAIMACHINE HANDEL. De Directie van „Husqvarna" wendt zich tot de Justitie. Wij vernemen, dat de directie vam. de „Husqvarna" Maatschappij, die, nadat haar door tusschenkomst van den Zweedsohen Consul de bevindingen van de commissie ter best rij dig van de misstanden in het volkscredietwezen ter kennis waren ge bracht, het personeel, dat debet was aan de bestaande praktijken of onvoldoende toe zicht daarop had uitgeoefend, ontsloeg, een on-derzoek naar de gepleegde feiten heeft doen instellen. De voorloopige resultaten hiervan wijzen erop, dat een deel van het ontslagen per soneel zich heeft schuldig gemaakt aan strafbare feiten en de maatschappij grove lijk heeft benadeeld. In verband hiemede heeft „Husqvarna" heden bij den officier van justitie te 's-Gra- venhage tal van Machten ingediend we gens gepleegde delicten. LEIDSCHE REDDINGSBRIGADE. Jaarlijksche demonstratie. Evenals vorige jaren zal de Leidsche Reddingsbrigade dezr dagen weer een de monstratie houden en wel op a.s. Zater dagmiddag te 3 1/4 uur in het 'Rijn- en Sohiekanaal bij de Wilhelminabruig (Hooge Rijndijk). Het publiek zal de vertooning goed kun nen volgen aan de KanaaJweg; de overzijde daarvan, de Roomburgerweg is niet ter be schikking van de toeschouwersom een goed verloop van de demonstraties te waar borgen komen hier uitsluitend deelnemers De lagere watertemperatuur van de laat ste dagen zal voor de deelnemers(sters) geen bezwaar zijn, immers indien het geen demonstratie maar werkelijkheid is, kan in 't geheel niet gevraagd worden naar water temperatuur en weersomstandigheden. Op den 9en September waren ingeschre ven 1096 werk'oozen, tegen 618 op denzelf den datum van 1930. Dinsdag. Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 Sept. a.s. waarge nomen door apotheek P. du Croix, Rapen burg 9, telefoon 807. HET XVIIIe ORIëNTALISTEN- CONGRES. ONTVANGST DOOR HET LEIDSCH GEMEENTEBESTUUR. Het was gisteren voor de Congresleden een Leidsche dag. Terwijl de sectievergade ringen werden gehouden, brachten de membres associés een bezoek aan ver schillende bezienswaardigheden der Sleu telstad. Des middags te 4 uur had. in het Oos- tersch Instituut een speciale ontvangst van gedelegeerden plaats, voornamelijk ter be zichtiging van de Islam-Stichtingen. In het Rijksmuseum voor Uuoneuen werd den Egyptologen een thee aangeboden. Des avonds vereenigden allen zich in het Stedelijk Museum de Lakenhal, waar het gemeentebestuur recipieerde. De ingang tot de Lakenhal was ditmaal door het oude gedeelte aan den Ouden Sin gel, waar het voorplein met schijnwerpers hel was verlicht. In de groote hal van het nieuwe gedeelte benevens in verscheidene zalen was alles op de komst der talrijke bezoekers inge richt. Overal was licht en bloemen, langs de pilaren in de hal schitterden slingers van electrische lichtjes, de kronen waren versterkt, de wanden van de hal en de vloeren waren met fraaie tapijten bedekt, terwijl in de zalen geen beter wandversie ring kon gedacht worden dan de meester werken van zoovele kunstschilder». Tegen negen uur kwamen de meeste gat ten binnen. Behalve enkele honderden le den van het Congres met hun dames waren mede tegenwoordig de gastheeren der Con gressisten, verder jhr. mr. dr. W. J. M. van Eysinga, rechter bij het Permanent Hof van Internationale Justitie, oud-thooglee- raar te Leiden, mr. P. E. Briët, curator en prof. dr. J. Ph. Vogel, rector magnificus der Leidsche Universiteit, enz. Van het gemeentebestuur waren behal ve de burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, aanwezig de wethouders J. Splinter en mr. A. J. Romijn, benevens de gemeente-secretaris mr. dr. C. E. van Strijen. Alle bezoekers werden aan het collego van B. en W. voorgesteld, waarna men zich in verschillende zalen, alwaar buffetten wa ren ingericht, verspreidde. Een strijkjo or muzikale afwisseling. DE VIERDE DAG. In de voortgezette sectievergaderingen zijn de volgende voordrachten gehouden: Sectie I (Assyriologie)Th. Jacobson uit Kopenhagen, C. F. Jean uit Parijs, C. F. Lehmann-Haupt uit Innsbruck, S. Langdon uit Oxford, F. W. von Bissing uit Oberau- dorf aan den Inn, H. Frankfort uit Londen en J. Jordan uit Berlijn. Wijl de secretaris dezer commissie niet aanwezig was, konden over deze voor drachten geen nadere mededeelingen wor den verstrekt. Sectie II (Egyptologie)K. S. Sandford uit Chicago. Bijzonderheden leverde deze voordracht niet op. Sectie III (Oud- en Centraal Azië): P. Kahle uit Bonn, T. Kowalski uit Krakau, D. S. Margoliouth uit Oxford, M. A. van den Oudenrijn uit Freiburg, I. Scheftelowitz uit Keulen, J. Deny uit Parijs en Rec'hid Saf- wet uit Stamboul, welke laatste sprax in de plaats van J. Kurylowicz uit Lemberg. Sectie IV (Verre Oosten en Indonesië): W. E. Soothill uit Oxford, P. Pelliot uit Pa rijs, A. Forke uit Hamburg en A. W. Hum mel uit Washington. Ook van deze sectie was de secretaris niet aanwezig, zoodat we moeten volstaan met de vermelding ervan. Sectie V (Indië): R. B. Whitehead uit Cambridge, E. Washburn Hopkin» uit New Haven, Mme de Willman-Grabowska uit Krakau. Gistermiddag te 3 uur heeft prof. Sylvam Lévi uit Parijs een extra voordracht gehou den over de Mudra's der Indische wereld. Deze voordracht werd geïllustreerd door enkele films, die door dr. Bake verleden week uit Nepal gezonden werden tegelijk met enkele phonogrammen. Hedenmorgen werd ten slotte de Dinsdag uitgestelde voordracht van prof. F. Edgerton uit New Haven (Conn.) gehouden. In Sectie VI (Semitische talen en volken) sprak prof. C. A. Ariëns Kapper uit Amster dam. Dit was een heel interessante voor dracht, door tal van lichtbeelden verduide lijkt, waarin de verschillende typen van vóór-Aziatische volkeren werden vertoond. Daarbij kwam het vooral aan op de vormen van het hoofd, om daaruit de kennis van de nabije Oosterlingen te bepalen. In deze sectie werd hedenmorgen nog een buitengewone zitting gehouden, over de re sultaten waarvan later mededeelingen zullen worden gedaan. Sectie VII (Oude Testament en Ju daïsme): S. L. H. Blank uit Cincinnati, K. Budde uit Hamburg en B. D. Eerdmans uit Leiden. De dag-voorzitter van deze sectie, prof. D. Sidersky uit Parijs, heeft dezen morgen in hartelijke bewoordingen toegesproken den ruim tachtig-jarigen prof. K. Budde, die on danks zijn hoogen leeftijd kennis gaf van buitengewone energie door zich nog be schikbaar te willen stellen voor een voor dracht, welke met bijzondere accuratesse in elkaar was gezet. Prof. Budde, die ook met veel belang-

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2